Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen w s c h - V1 a a n deren. Gevlucht. No. 54. VRIJDAG 5 OCTOBER 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Plichtbesef. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Plichtbesef is het besef, dat men moet doen en laten, wat een ander behoeft of, waar onderge schiktheid is, een ander wil. Het is de spil, waarom een goed karakter draait. Het is de bron, waaruit een goed karakter ont staat, opbruisend in dat karakter. Het is de toepassing van het groote gebod doe wat gij doen moet, wat er ook van komt. Het geeft de voorkeur aan het eigen gebod, maar voegt zich, waar dit niet kan, geheel naar het gebod van anderen. Het doet zelfs daar, waar in dienst van anderen ge handeld wordt, de ondergeschikt heid vrijwillig betrachten. Voor zoover men ondergeschikt is, is gehoorzaamheid de plicht, ove rigens is welwillendheid de plicht. In zekeren zin zijn wij allen ondergeschikten, ondergeschikten van den wetgever. Waar wij niet allen onzen plicht naar eigen inzien kunnen doen, moeten wij eenen gemeenschappelijken regel volgen. Het onderscheid tusschen den man met plichtbesef en den man zonder plichtbesef is, dat de eerste zich vrijwillig aan de wet onderwerpt en de tweede uit vrees voor straf. Voor velen is het een zegen te hebben moe ten luisteren naar het vreemde bevel. Het leert hun, dat er nog iets hoogers is, dan „de rechten van den mensch", nl. de plicht van den mensch. Ook jegens het nageslacht hebben wij plichten. Wie gezond is en genoeg inkom sten heeft, moet trouwenwie niet gezond is of niet genoeg in komsten heeft, moet niet trouwen. Men moet niet te jong en niet te oud trouwen en de man moet enkele jaren ouder zijn dan de vrouw. Zonder liefde moet men niet trouwen. Men moet trouwen met iemand, met wie men niet nauw verwant is en die op den zelfden trap van beschaving staat. Wanneer er een of meer kinderen zijn, moet men niet scheiden de kinderen hebben beide ouders noodig. De ouders moeten leven 34) Toen zjj toesnelden, wees hij met bevenden vinger naar een boot, waarnit een bieeke spookge stalte met wit fladderend haar vertwyfeld twee magere armen nitstrekte. In de schemering was bet zulk een spookverschijning, dat de mannen het eerste oogen- blik stom versteld waren. Eerst de stem van schipper Mick Orady bracht hen weer tot zichzelf. Wat gapen jullie toch, jon gens riep bij. Zie je niet, dat het schipbrukelingen zijn, die van uitputting niet meer kunnen roepen Suel dat ding geënterd. De steven werd gewend en Mick's zoon nam een bootshaak, om de boot terechtertfld te enteren. In ongeveer tien miDuten had den ze de boot, waarvan het roer gebroken was, bereikt. Nu zagen ze, dat Mick Orady gelyk had gehad en het geen spoken, maar sehipbreakelingen betrof. Naast den onden man, die ook en nog geen geluid uitbracht en van uit- |nttiDg als een blok hout ia ban voor hun kinderen. Plicht voor alles Aldus schrijft mr. J. AA. van Stipriaan Luïscius, de paedagoog. Provinciale Staten. De leden der Provinciale Staten zijn bijeengeroepen tot bijwoning van de tweede gewone zitting der Staten, waarvan de opening door Ged. Staten is vastgesteld op 30 October a.s. des avonds te half acht. Het ligt in de bedoeling om de verslagen der afdeelingen betreffende de ingediende voor stellen zooveel mogelijk te be handelen in eene vergadering op Maandag 19 November des 's middags te half twee. Van de voorstellen, die voor deze zitting bestemd zijn, werden de volgende aan de leden toe gezonden. Rechtstoestand ambtenaren. Tegen enkele bepalingen van het op 17 Januari j.l. vastgestelde Reglement betreffende den rechts toestand van de ambtenaren in dienst der provincie, zijn bij de Regeering bedenkingen gerezen. Met de aangegeven wijzigingen kunnen Ged. Staten zich veree nigen en daarom stellen zij voor dienovereenkomstig te besluiten. Subsidies Autobusdiensten. Naar aanleiding van de om prae-advies in hun handen ge stelde verzoeken van A. Poppe te Graauw en F. J. Picavet te Nieuw Namen, om subsidie uit de Provinciale Kas voor hunne autobusdiensten, onderscheiden lijk tusschen Graauw en Hulst en Nieuw-Namen en Hulst, merken Ged. Staten het volgende op A. Poppe genoot volgende sub sidies 1923 f 454,68; 1924 f373,36; 1925 en 1926 nihil en 1927 f441,90 F. J. Picavet ge noot in 1923, 1924 en 1925 tel kens f500, doch in 1926 en 1927 werd door hem niet om subsidie verzocht. Uit de ingekomen be richten van de besturen der ge meenten Graauw en Langedam, Clinge en Hulst, blijkt dat op gemeentelijken steun kan worden armee viel, lagen nog drie per sonen op den bodem der boot. Zij bewogen zich niet. Een van hen, een man op leeftyd, was dood. D beide anderen, een matroos, die een wond aan het hoofd had, en een nog nauwelijks volwassen knaap, toonden nog sporen van leven. Men bracht hen met den ouden grijzen man in de kajuit en deed hun allen een goede dosis ram drinken, wat het gevolg had, dat de oude man weer wat op kracht kwam en ook de beide anderen zieh zaehtjes begonneD te bewegen Het duurde echter een vol half uur voor de oude man, met behulp van groc en beschuit zoo ver was, dat hij zich verstaanbaar kon maken. Wat by echter vertelde, klonk zoo fantastisch en opwin dend, dat de mannen der .Little Bessie* Zoo heette de visch- kotter hem met open mond aan hoorden. Da visschers hadden tot na toe niets van de iQueen Mary« ge hoord, noch van haar ondergang, want z\j verlieten Lowry, een klein visschersplaatsje, dat maar uit een paar huisjes bestond en honderd mijlen ten zuiden van New fork lag, een dag vóór de catastrofe. gerekend. Met die besturen zijn 1 Ged. St. van meening, dat ge- noemde autobusdiensten in het algemeen belang noodig en wen- schelijk zijn en dat op grond daarvan door de Staten volgens de algemeene regelen aan de ondernemers steun kan worden toegezegd. Het maximum be drag, waarnaar die steun kan worden berekend, ware voor den dienst Graauw —Hulst te bepalen op f 2500 en voor den dienst Nieuw-Namen—Hulst op f2650, zijnde de bedragen ^waarop de waarde van de in gebruik zijnde autobussen in overleg met de ondernemers en den keurings- deskundige is gesteld. De sub sidie zal gerekend worden te zijn ingegaan resp. 1 April en Januari 1928. Nog is ingekomen een verzoek van L. Claessens te Lamswaarde om subsidie voor zijn dienst tusschen Kruispolder-haven en Hulst. Burg. en Weth. van Hulst achten dezen dienst niet van be lang ontbloot, en die van Honte- nisse achten hem noodig; laatst genoemde gemeente heeft f 100 per jaar toegezegd. Het wil Ged. Staten voorkomen, dat bij een autobusdienst, welke slechts op êén dag in de week wordt uit geoefend tin dit geval op Maan dag), het algemeen belang niet in zoodanige mate is betrokken, dat daarvoor op subsidie uit de Prov. kas aanspraak kan worden gemaakt, en stellen daarom voor dit verzoek at te wijzen. Subsidie Schoolmuseum. Het bestuur van de Vereeniging „Schoolmuseum te Middelburg" vraagt ook voor 1929 nog voor eene subsidie in aanmerking te mogen komen. Uit de begrooting blijkt, dat deze vereeniging er zonder eene bijdrage van de Provincie nog niet komen kan. Ged. St. stellen voorover 1929 nog f 100 te verleenen. Verbetering traversen door Groede. Bij besluit van 20 Juli 1926 werd een bedrag van f 25.500 beschikbaar gesteid voor de ver- Sinds dien dag hadden ze in de verte wel een paar schepen gezien, doeh niemand meer gesproken. Zij hadden echter g<?et> zeelui geweest moeten zijn, als het ge beurde met de »Q,ueen Mary* hun geen levendig belang inboezemde. En meneer George Munk zoo had de oude gryze man zich ge noemd vertelde goed. Hoe langer hij sprak ec hoe meer hij merkte, welk eeu diepen indruk zijn schildering op de eenvoudige lieden maakte, des te vuriger vertelde hy Hy schetste eerst hun prachtige reis, toen de onverwachte botsing met den ijsberg en het zinken *au het prachtschip. Hy zelf was met vyttig man in een red dingboot gegaan, de eerste, die men had neergelaten. Dicht achter hen volgde de tweede. Zy kwamen eoed vooruit en hielden op de kust aan. Plotseling merkte men nevel vooruit en men vreesde voor een tweeden yakolossus. Men durfde niet verder varen en veranderde van koers, D« vrouwen, die bet hoofdbestanddeel der inzittenden uitmaakten, verlo ren het hoofd en schreeuwden maar, dat men liever omkeeren ou op een schip zon wachter, dat te hnlp kwam. De kapitein had betering van de traverse door Groede. Hel komt Ged Staten voor, dat hel plan, dat dagteekent uit 1922, eenige herziening be hoeft in verband met de huidige opvattingen omtrent wegenver betering. Rekening houdende met het Prov. wegenplan, achten zij noodig een kruinsbreedte van 9 M. en dit te voorzien van een 4 5 M. breede keibaan, waartegen aan weerszijden een 0.75 M. breed rijwielpad. De kosten stijgen dan tot f28 000, van welk bedrag f4500 door de gemeente Gioede wordt terugbetaald. Ged. Staten stellen voor in het besluit van 1926 voor f25 500 te lezen f 28.000. Geldleening. In verband met het nader cre- diet aan de P Z. E. M. verleend voor de noordgroep ad f 527 000 volgens besluit van 2 Juli j.l stellen Ged Staten voor in het besluit van 18 Jan. j.l. tot het aan gaan eener geldleening nader te lezen in plaats van f 485 000 als som f 1.012 000. Groot Nederland. Behoeft op de beteekenis van het luchtverkeer voor Europa en Amerika niet meer te worden gewezen, ook voor het Oosten is de behoefte aan goede iuchtver- bindingen duidelijk gebleken. Dagelijks kan men lezen, hoe het luchtverkeer in Australië, in de Straits e. d. toeneemt; van En- gelsche zijde is reeds ontworpen een lijn Singapore Batavia eener- zijds en Singapore—Belawan an derzijds. Een en ander heeft in nog grootere mate het besef bij gebracht, hoe gewenscht het is, dat Nederland, dat zoo groote beteekenis als koloniale mogend heid heeft, het luchtverkeer in Indië zelf in handen houdt. Wij moeten inderdaad zorgen de eer sten te zijn om ons eigen kolo niaal gebied te bevliegen. Uit internationaal oogpunt is het van groot belang, dat de vreemde lingen die boven ons terrein immers verklaard, dat reeds hulp ouder weg was. Ook de beman ning was daarvoor en hoewel de bevelvoerende officier van andere meening was, hij moest zich voegen. Dat was hun verderf, want nu ontmoetten zy een andere boot, die overvol was en voor huo oogen zonk. Van alle zijden wareu zij plotseling door zinkende menschen omringd, die zich wanhopig aan den rand der boot vastklemden en opgenomen wilden worden. Er bleef tenslotte niets acders over, dan snel weg te roeien. Men kruiste een poos rond en zag, hoe de »Queen Mary* wier boog lampen op het dek duidelyk zichtbaar waren, steeds dieper zonk. Steeds meer booten doken rondom op. Alle overvol, alle doel loos kruisend eu hulp afwachtend. Daarenboven wierpen de onop houdelijk door de »Queen Mary* atgegeven lichtsignalen een voort durend wisselend licht over het water, wat het gevaar vao eeu j botsing nog verhoogde. Om dit gevaar te ontgaan, ging de boot waarin de beer Munk Z>oh bevond, eindelijk ver ter zij in zee. Plotseling ontdekte men n» een uur ongeveer, signalen ran komen vliegen, van onze zijde reeds een dienst aanwezig vinden. Bovendien zouden later voor een Nederlandsche maatschappij de condities veel ongunstiger zijn, omdat de buitenlanders inmiddels reeds over de vaste klanten zouden beschikken. Waar dus vreemdelingen komen opdringen en dreigen „over ons en zonder ons" te gaan vliegen, verdient het groote eigen bewe ging in 1927 tot een combinatie hebben gevormd teneinde dit nationaal belang in eigen handen te honden. Deze combinatie stelde zich ten doel, een kapitaal van niet minder dan 5 millioen bijeen te bréngen en dit ter beschikking van de luchtvaart in indië te stellen. Zij eischt over dit kapi taal geen rente, doch verlangt alleen als waarborg, dat het kapitaal op zichzelf onaangetast zal blijven, dat de Regeering, zelf zoo nauw bij deze za^k betrokken, zooveel subsidie zal geven, dat het kapitaal intact zal blijven. Want dit laatste is in de eerste plaats in het belang van de zaak zelfmen waagt er geen 5 mil lioen aan slechts om een proef te nemen, doch het moet een blijvend bedrijf zijn. En zoo is dan eenige weken geleden verleden de acte van oprichting van de Nederlandsch- Indische Luchtvaart-Maatschappij. Als oprichters traden op een aan tal maatschappijen, bij Indië be trokken, en zij tezamen hebben aanstonds het bedrag van 5 mil lioen bijeengebracht en het dus niet bij woorden en voornemens gelaten. Dat onze ondernemers zich waarlijk niet op een eng" standpunt plaatsen, blijkt wel uit het feit, dat zeifs transportonder nemingen, die bij het luchtvaart- verkeer zelf practisch geen belang hebben, in het kapitaal hebben deelgenomen. In den Raad van het Bestuur hebben zitting de heeren Dr. C. J. K. van Aalst, voorzitterE. S. Enlhoven, Mr. D. A. Delprat, Mr. J H. van Hasselt en J Jacobson als direc teuren treden op de heeren Ir. H. J. Ansingh en A. Plesman, terwijl een vreemd schip, dat blijkbaar te hulp snelde. Het was de »C»po«. Men waande zich gered. De leider liet het roer werden en weer koers nemen. Toen gebeurde het ongeluk. Terwijlde officier sleehts de signalen der »Capo« in 't oog hield en de beman ning in blijde vreugd als razend roeide, verduisterde de maan voor een oogenblik, en zij zagen in het donker de kleice boot niet, die juist op hen aanhield. Het was de laatste reddingsboot, die van de »Queeo Mary* te water was gelateu eo bijna geen enkele zeeman aan boord had. Plotseling volgde een vreeselyk gekraak, gillend geschreeuw en vóór men nog precies wist wat er gebeurd was, sloegen beide booten om. De kleine boot was geheel versplinterd en zonk direct. In doodsangst kiemden een dozijn menschen zich aan de andere boot vast. Wat er vervolgens gebeurde weet ik niet meer, besloot meneer Munk. Ik lag in 't water en streed met de golven. Rondom my wemelde het van mensehen, Velen konden niet zwemmen en zonken weg. Wnrdt wrtolfd), AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1