's Morgens ens Avonds Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Huldiging Koningin-Moeder. Het is gebleken, dat in breeden kring de wensch bestaat de zeven tigjarige vorstin, die den 2en Augustus in Soestdijk was, mede met het oog op haar gouden feest, te 's Gravenhage, te huldigen, zoodra hiertoe gelegenheid be staat. Besloten is deze huldiging te doen plaats hebben bij haar komst in de Residentie op 27 October, daar voor een ovatie in de buitenlucht de maand januari, waarin de herinneringsdag valt van het vijftigjarig verblijf van H. M. in Nederland, zich niet leent. Het is de bedoeling, om bij de huldiging, na afloop van de zang- hulde, met de aangesloten ver- eenigingen een défilé te houden voor H. M. de Koningin-Moeder. Rijk en gemeente. Ingediend is bij de Tweede Kamer het in de Troonrede aan gekondigde wetsontwerp tot her ziening van de financiëele ver houding tusschen Rijk en ge meenten. Het ontwerp geeft een belang rijken omkeer in het belasting stelsel te aanschouwen. In hoofd zaak komen de wijzigingen hierop neer de gemeentelijke Hoofdelijke Omslag verdwijnt (en ook de forensenbelasting) in de plaats komt een voor alle gemeenten g e 1 ij k werkende „gemeentefondsbelasting," gevor derd door het Rijk de gemeenten krijgen van het Rijk le de hoofdsom der grondbe lasting (.gebouwd of ongebouwd, naar eigen keuze 2e een uitkeering uit het „ge meentefonds" 3e recht op het heffen van een gemeentelijke verteringsbelasting. Tegenover dit laatste ver valt de nu door het Rijk gehe ven personeele belasting. En dan kunnen de gemeenten nog opcenten heffen op de ge meentefonds-belasting. Voorspeld wordt, dat het per centage der nieuwe gemeente fondsbelasting zoodanig gesteld is, dat „de druk aanzienlijk be neden het gemiddelde van thans blijft." Dat mag ook wel, nu de mil- lioenen nota van zooveel voor- deelige saldo's spreekt en dus 's Rijks kas een gunstigen indruk toont. De nieuwe wet zou 1 Mei 1931 ingaan De Regeering zegt, door uitvoerige berekeningen overtuigd te zijn, dat het stelsel goed en niet onbillijk zal werken. We hopen het. AXEL, 2 October 1928. De commissie van onder zoek betreffende de N.V. Zeeuwsch Vlaamsche Waterleiding, die het vorig jaar op voorstel van den raad van Commissarissen is ge vormd, toen 'n zoodanig verzet in de raden der 20 aangesloten gemeenten was ontstaan, dat het voorstel van den gemeenteraad van Terneuzen om de vennoot schap te ontbinden vrijwel op een meerderheid kon rekenenin welke commissie tot voorzitter is benoemd de heer J. G. van Niftrik te Dordrecht, heeft na het in stellen van een uitgebreid onder zoek en bespreking in sectiever gaderingen Vrijdag te Terneuzen algemeene vergadering gehouden en met vrijwel algemeene stemmen het aan den raad van commissarissen uit te brengen lijvige rapport vastgesteld. Thans komt het woord dus weer aan den raad van Commissarissen en de gemeenten-aandeelhoudsters. Op de dezer dagen gehou den vergadering van de afdeeling Axel der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij is in de vacature- Kr. van Hoeve, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, gekozen tot bestuurslid de heer j. Huijssen-Dieleman te Terneuzen. Tot hoofd van de school voor Christelijk volksonderwijs te Zaamslag (Polderstraat) is be noemd de heer H. J. Wijn, ondep wijzer aan de Chr. school op de Wijk Reuzenhoek, aldaar, Vrijdag reed de tramtrein der Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg Mijkomende van de rich ting Hoofdplaat bij het station Pyramide zeer langzaam in op den van ljzendijke komende tram trein en raakte de laatste wagon daarvan in dwarse richting. Dit rijtuig en het daaraan vooraf gaande ontspoorden, evenals de locomotief. Het ongeval liep af zonder persoonlijke ongelukken of materieele schade. Na ander half uur'werken was de lijn weer vrij. Met trams uit de andere richting komende werd de dienst onderhouden. M.Crt. De Coöperatieve. Onder voorzitterschap van den heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury is Vrijdag jl. te Kloo- sterzande de jaarlijksche alge meene ledenvergadering gehou den van de Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent. Het aan de leden toegezonden jaarverslag werd evenals de rekening over 1927/1928 goedgekeurd. Uit het jaarverslag blijkt o.m., dat voor in de campagne 1927 door de leden waren geleverd ongeveer 95-5 mi 11 ioen K.G. bieten, wat eene zeer flinke hoeveelheid wordt genoemd, daar de bieten- oogst in het afgeloopen jaar ver beneden het middelmatige is ge bleven. Het suikergehalte in de gele verde bieten was gemiddeld 17.85 pet. en mag ook bevredi gend genoemd worden. De uitkeering bedroeg gemid deld f 20.10 per 1000 K.G. bieten, berekend naar levering in schip of op wagen, zoodat de kosten van 'inladen, liggelden op de stapelplaatsen e.d. afzonderlijk aan de leden in rekening gebracht zijn. Naar men ons mededeelt, wees de voorzitter oa. op den ongun- stigen toestand, waarin de suiker markt op het oogenblik verkeert, waardoor de toekomst er alles behalve rooskleurig uitziet. Hij sprak de hoop uit, dat onze re geering tegénover de onhoudbare aanvallen van het buitenland, dat met zijne allerwege toegepaste bescherming den prijs op de vrije suikermarkt steeds meer drukt, tijdig maatregelen zal nemen om de hoogst belangrijke werkge legenheid, die door de bietenteelt en de suikerindustrie geschapen wordt, niet te laten verloren gaan. De vergadering sprak unaniem hare groote teleurstelling uit over het feit, dat men op het dezer dagen te Eindhoven gehouden landbouwcongres de beslist on juiste meening had durven uiten, als zou de bietenteelt bij een prijs van f 13.50 per duizend kilogram nog loonend zijn Met algemeene instemming werd het Bestuur gemachtigd om alles te doen wat kan strekken tot behoud van onze bietenteelt en suikerindustrie, die niet alleen voor de landbonwers, maar even zeer voor werklieden, vervoerders en vele anderen van het grootste belang zijn. Aan het slot der vergadering werd de heer J. D. Haak te Hoek gekozen tot plaatsvervangend lid van de financiëele commissie, ter vervanging van den heer J. Blok Dz. te Kruiningen, die lid dezer commissie is geworden, in de plaats van den heer M. A. Wolfert te Hoek, die periodiek aftrad en niet herkiesbaar was. Ingezonden Mededeelingen Door de rechtbank te Mid- dejburg is failliet verklaard D. A. Bombeleijn, caféhouder te Phi lippine. Rechter-Comm. Mr. Th. Portheine, Curator mr. J. F. Lijsen te Aardenburg. Staking geëindigd. Na een termijn van 18 weken is Vrijdag de beslissing gevallen en een eind gemaakt aan de sta king op de scheepswerf „De Schelde" te Viissingen. Er waren ongeveer 1500 arbeiders bij be trokken, zoodat het te begrijpen is, dat het een opluchting was, toen heden 800 menschen hun werkkielen weer konden aan trekken en den arbeid opvatten. Sportnieuws. Zeeuwsche Voetbalbond. Voor de 1ste klas B werden Zondag een tweetal wedstrijden gespeeld, terwijl Axel I vrij was. De belangrijkste ontmoeting had wel te Sas van Gent plaats tusschen de Sassche Boys en Breskens, twee kampioenen uit het vorig seizoen resp. van de 2e en 1ste klas. Algemeen werd een Sassche nederlaag verwacht, doch het is anders uitgeloopen, want met 4—3 werd Breskens geklopt. Dat belooft wat tegen a.s. Zondag, wanneer de Sassche Boys hier bij Axel 1 op bezoek komen. Verrassend was ook de uitslag te Terneuzen, waar Clinge I door Terneuzen 11 met 3—2 werd geslagen. De tot dusver genoteerde uit slagen wijzen ontegenzeggelijk up meer spanning in deze afdeeling, dan vorige seizoenen het geval is geweest. In èe 2e afdeeling heeft Axel II zich hersteld van de vorige week geleden nederlaag. De Axelsche reserve's speelden hier Zondag tenminste een vlot partijtje tegen Hulst II, dat met een 21 neder laag huiswaarts kon keeren. De Hulstenaars kunnen met dezen uitslag meer dan tevreden zijn, want indien de jonge Axelsche schutters een tikje fortuinlijker waren geweest met diverse goede schoten, had het er voor de be zoekers nog bedenkelijker uit gezien. Tenslotte trokken de Grens- strijders naar Kloosterzande, om daar met 3—0 van Hontenisse te verliezen. COMPETITIESTAND Z. V B. 1 October. Eerste klas B. Tv ree< ie da ■s Korfbal. Zaterdag speelden de Ter Neuzensche korfbalvereenigingen Seolto en T.S.C. een propagan- dawedstrijd te Hoek, welke door Seolto met 3-1 werd gewonnen. Er was tamelijk veel belangstelling. De wedstrijden om den Zeeuw- schen Korfbalbeker zijn thans in alle afdeelingen beslist. A.s. Zater dag ontmoeten de districtskam pioenen (D.O.S. Middelburg, Zeelandia Hansweert en Rapide Axel) elkaar te Goes voor het spelen der finales. Bezoekt de Rykslandbouw- winterschool te Does Na het verschijnen van dit nummer resten nog slechts enkele dagen en de aangifte voor de Rijkslandbouwwinterschool te Goes zal zijn gesloten. (De toelatingsexamens vinden 10 October plaats. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Directeur der R. L. W. S. te Goes). Naar wij vernemen is de aan gifte tot nog toe beslist onvol doende en de vraag mag gesteld worden, hoe is dat toch mogelijk Zoo had Leeuwarden er 31 en Drachten 21, dus Friesland totaal 52 aangiften. Het zou een blaam voor Zeeland zijn, dat men de school te Goes met een uitste kenden naam in binnen- en bui tenland niet zou kunnen bevolken. Er is nu echter nog tijd voor onze landbouwers, om de vraag te overwegen „zal mijn zoon naar de R. L. W. S. gaan Moest dit eigenlijk een vraag zijn? O. i. niet! Men mag im mers aannemen, dat de land bouwende stand van deze tijden beseft, dat ontwikkeling en ken nis onmisbare factoren zijn in het bedrijfsleven, ook in dat van den boer. Hij zal toch weten, dat het een eisch van den tijd is, dat de grondslag voor de later te verkrijgen practische ervaring- is en moet zijntheoretische kennis. Hoevele vraagstukken van tech- nischen, economischen en socia len aard dringen bij voortduring in den landbouw naar voren. Meer en meer wordt van den landbouwer geëischt, dat hij voor £ijn bedrijf en zijn stand zelf zal opkomen. Wat moet er van onzen land bouw in de toekomst te wachten zijn, wanneer de ouders van heden niet zorgen voor een ontwikkeld jonger geslacht Wij weten het, dat er helaas ook in den boerenstand nog zoo- velen zijn, die de beteekenis van goed onderlegde theoretische ken nis, die men aar. de landbouwwin- terschool kan opdoen, onderschat ten, ja zelfs durven geringschat ten en bedekt of openlijk ook doen. En toch hebben deze zoo volslagen ongelijk' Niet, dat men in Goes van de jongelui prac tische boeren maaktwe weten het maar al te goed, dat de prac- tijk en de ondervinding dit alleen zelve kan, do'ch wel leert men daar het „hoe en waarom", ver duidelijkt men vaak de moeilijke problemen en leert daarin weg wijs te worden, om zoo de grond slagen te vormen, waarop de latere practische kennis zal moe ten worden opgebouwd. Geen theorie alleen, niet enkel de prac- tijk, doch na de theorie de p r a c t ij k, op dat streven moet ook de landbouwer zijn ingesteld en dat eischt het moderne land bouwbedrijf. Reeds meermalen is het in ons landbouwblad gezegd, dat het meeste waardevolle, dat men aan de jeugd om den strijd voor het bestaan in het verdere leven mee kan geven is: „goéd onderlegde kennis." Laat ze leeren, die lust heb ben om hun kennis te vermeer deren, moedig de studie van de theorie gebaseerd op weten schappelijke en practische kennis van Directeur en Leeraren zooveel mogelijk aan. opdat de jongeren later met des te meer ijver en voldoening zich zullen toeleggen op de beoefening van het landbouwbedrijf en de op lossing zijner tallooze problemen, opdat ze in staat geacht mogen worden later mede te kunnen werken aan de verheffing van den Zeeuwschen landbouw en om leiding te kunnen geven aan het organisatieleven van den boe renstand. Wanneer er boerenzoons hun wensch te kennen geven, later „boer" te willen worden, laat het antwoord der ouders dan zijn „Dat is goed, doch eerst de R. L. W. S. doorDat is een soort gelijke eisch, die in zoovele andere kringen wordt gesteld. Er is een bijzondere reden, waarom men dit aan onze tegen woordige landbouwers en boe renzoons in de komende jaren zal moeten voorhouden om te trachten de meest mogelijke ken nis theoretisch als practisch zich eigen te maken. Er zal een tijd komen wij doelen hier op de drooglegging der Zui derzee dat er grond en bedrij ven beschikbaar komen, die aan hun leiders de hoogste eischen aan kennis van den vaderland- schen bodem en cultuur zullen stellen. Niet hij hopen we die het meeste geld kan bieden zal daar een bedrijf kunnen ver krijgen, doch wel degene, wiens bekwaamheid de waarborgen biedt, dat met te verwachten suc ces hem de cultiveering van een deel van Nederland's twaalfde provincie in handen kan worden gegeven» Ook op onzen Zeeuwschen boerenstand zal dan het oog ge richt zijn, omdat de historie leert, dat er in Holland als elders, zelfs tot in Drenthe toe, Zeeuwen on der de voortrekkers zijn geweest. Nu nog is het tijd voor hen die weifelen, om een spoedige beslissing over de vraag„Zal mijn zoon naar Goes" te nemen. We weten wel, dat de kosten voor hen, die over de Wester- of' Ooster- Schelde wonen, niet onbelangrijk zijn, en de winsten in de laatste jaren niet overma tig groot, ja veelal gering waren, doch men bedenke, dat het kapi taal besteed aan opvoeding en vermeerdering van kennis van de jeugd, de hoogste rente zal op leveren, welke mede berekend kan worden uit de dankbaarheid van het toekomstige geslacht en waardeering van de heele samen leving. S1EBENGA. Hengstenkenringen. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft bepaald dat de gewone Reuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1928, welke alleen door de Stamboekcommissiën zu!|en geschieden, zullen worden gehouden op Zeeland (alleen voor type trekpaard) 19 October te Zierikzee en Middelburg23 October te Kattendijke, dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar '28, welke zullen geschieden door de Rijkscommis sie voor de keuring van trek paarden en door de betrokken Stamboekcommissie, zullen wor den gehouden op Zeeland: (alleen voor type trekpaard) 24 October te Hulst, 25 October te Axel, 26 en 27 October te Oostburg. (St.ct.) Een meevaller. Acht jaren geleden verloor een landbouwer te lerseke een por- temonnaie met ongeveer 30 gul den. Deze is nu door een anderen landbouwer bij bet ploegen terug gevonden. Alleen bet papieren geld is eenigszios gehavend. De rest was in goede conditie. Noodlottig ongeval. De bewoner van een woon schip, liggende in de Ringvaart te Haltweg. zag in 't ruim vau zijn schip een rat loopen. Hij nam, aldus meldt „De Maasbode" zijn geladen geweer om het dier dood te schieten, doch op het oogenblik, dat hij schoot, kwam zijn anderhalf jarig zoontje voor den loop en kreeg ae volle la ding in het hootd. Het kind was onmiddellijk dood. De vader was radeloos van droefheid. 4Yie zal dat betalen De „N. Arnh. Crt" verneemt uit goede bron, dat na afreke ning van een en ander is geble ken, dat de Indische Tentoon stelling te. Arnhem een tekort heett opgeleverd van negen a tienduizend gulden. Te Beverwijk is de 18 jarige kruideniersbediende C.' D. met zijn rijwiel onder een vrachtauto geraakt. De ongelukkige kreeg eeu der wielen van 't voertuig over bet hootd, waardoor de dood onmiddellijk intrad. Op last van de politie is het lijk in beslag genomen, evenals de auto, waar van de rempaen niet naar be- hooren functioneerden. Zaterdag stonden eenige nieuwsgierigen te s-Heeren- hoek te kijken naar een groep Zigeuners, toen een vrachtauto aankwam op het oogenblik, dat een 12-jarig jongetje juist van achter een auto kwam. De vracht auto kwam in kalme vaart aan, doch kon, naar de Midd. Crt. meldt, niet tijdig stoppen op den geringen afstand die het voertuig van den knaap verwijderd was, zoodat deze onder het gevaarte kwam. Toen de vader, de heer Deur* loo, hoofd der school aldaar, erbij kwam, was het ventje reeds overleden, zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passen; daarom behooit op iedere slaapkamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn. Vereeniging Gesp Gew. al O Ver!. Punt. Doelp. SasscheBoys Clinge I Vliss. Boys Viissingen 111 Terneuzen II Breskens I Axel I 2 2 0 0 2 1 1 2 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 1 1 3 B 4 2 0 0 2 0 0 7-4 5-4 0-0 0-0 4-5 3-4 1-3 Vereeniging d <L> O QJ O O "u. 3 a. Doelp. Hontenisse Axel II ürensstr. Hulst II 2 2 2 2 1 1 1 0 1 0 0 1 0 1 1 1 3 2 2 1 4-1 2-2 1-3 2-3

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2