Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen No. 53. DINSDAG 2 OCTOBER 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Gevlucht. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer'12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Nog altQd hetzelfde Toen we in 1918 nog onder den directen druk van den groo- ten oorlog leefden, toen brood kaarten en vetbonnen ons denken en leven nog beheerschten, dach ten we, dat de doorgestane el lende ons veel, zeer veel zelfs geleerd had. Wat is er na 10 jaar nog overgebleven van de destijds zoo oppervlakkig vero verde wijsheid Om op deze vraag even een schematisch antwoord te kunnen geven moeten we even het oog richten op de contreiën rond de Middellandsche Zee. U herinnert zich, dat in 1905 bij gelegenheid van het bezoek van den Duitschen keizer aan Tanger, de wereldvrede in ernstig gevaar werd gebracht. Ook in 1911 scheelde het een haartje, of het Marokkaansche vraagstuk, ge culmineerd in het Agadirconflict, had een uitbarsting in Europa veroorzaakt. Duitschland, de toen nog ge lijkwaardige sprak in het pro bleem der machtsverdeeling over de Middellandsche Zee een har tig woordje mee. In zooverre is het na den oorlog weer in het centrum der belangstelling geko men vraagstuk, door het wegval len van het Duitsche Rijk, een voudiger geworden. Thans is daartegenover echter een impe rialistisch Italië opgestaan, waar mee veel omzichtiger en diploma tieker moet worden onderhandeld, dan vroeger, toen gematigder elementen in dat land de teugels in handen hielden. Zoo vinden we dan, alsof we niets wijzer geworden zijn, drie groote mogendheden tegenover elkaar, ieder voor zich beangst, dat een der anderen de hege monie zal verkrijgen in deze poort tot het Verre Oosten. Enge land heeft zich èn door het bezit van Gibraltar èn door zijn Spaansche vrienden en doorzijn, hoewel den laatsten tijd losser geworden, belangensferen rond 33) U is er zeker van, dat bet do jonge Gringoir was, dien u zoo alleen aan de verschansing zag staan, mevrouw vroeg Wenk aan mevrouw Bernsteiner. Heel zeker. Ik kende hem precies, daar wy hutten naast elkaar hadden. En na u ging geen boot meer af. Neen. Wenk knikte voor zich heen. Dat kwam met zyn overtuiging overeen. Hy geloofde niet aan Spannbergs «visioen'. Dat was eenvoudig een produkt van zyn overspannen zenuwen geweest. Uren lang had hij aan niets anders gedacht en toen by in het grille licht der zoeklichten een jong gezicht had gezien, dat misschien op Serena leek, geloofde hij vast haar voor zich te hebben. Iotus- schen stond vast dat da oude Grin goir reeds met de eerste boot het schip verlaten had. Wenk was er overigens van overtuigd, dat Sere na Hellkreut wanneer zy het geweest was, waaraan Wenk nog den Nijl als sinds eeuwen de sleutels van deze poort toege- eigend Frankrijk met zijn Marok kaansche koloniën en zijn vriend schapsverdrag met Z -Slavië vormt voorts een tegenwicht tegen Italië, dat door Tripolis en zij i liaisons met Albanië, Griekenland en Turkije een groot gevaar voor de beide anderen oplevert. En zoo komt men langzaam maar zeker tot de conclusie dat in den Balkan het kruitvat van Europa, weer het groote gevaar schuilt. Aan elkaar verbonden door vriendschaps- en verdedi gende verbonden staan daar te genover elkaar: Italië—Grieken land, Albanië en Frankrijk Yoego-Slavië. Daar tusschendoor tellen we nog de onderlinge ge schillen tusschen Griekenland en Zuid-Slavië over SalonikiGrie kenland en Bulgarije over de ge annexeerde gebieden, Zuid-Sla vië en Bulgarije idem, idem, en tenslotte de problemen tusschen Turkije en de overige Balkan- Staten. De gespannen verhouding tus schen de kleine staatjes, gerug steund door hun grootere broers is des te subtieler, daar er over dit lieflijk schiereiland, waar ove rigens somtijds nog zeer middel eeuwsche toestanden bestaan, bandietenhorden de z.g, komi- tadji zwerven, die nu eens voor dit dan eens voor het andere land, in het hun vijandelijk gebied te plunderen trekken. Grensinci denten zijn er te over, om wan neer de tijd geschikt geacht wordt, een motiet te hebben voor een oorlogsverklaring. De doodstraf practisch afgeschut r. In verband met het rondschrij ven van de regeering van Meck- lenburg-Schwerin, blijkens het welk in dezen staat voorloopig geen doodvonnissen meer zullen voltrokken worden, wordt nog medegedeeld, dat deze circulaire het uitvloeisel is van een aan schrijving van den Rijksminister van Justitie Koch, die in over eenstemming met de door den rijkskanselier Hermann Müiler in altyd twijfelde zich onder dege nen bad bevondeD, die het schip mee in de diepte had gesleurd. Dat poogde hy Spannberg duide lijk te maken, maar deze schudde het hoofd. Zij was het beslist. Het was geen fantasie. De dame moet zich vergissen. Of zy kende Serena niet of na haar is nog een boot afgegaaD. Daarbij bleef het. De eenige hoop, die nog flauw in hem leefde, was deze: Serena kon, terwijl de boot der «Capo* terugroeide, door eeö der andere vaartuigen, die in zicht wareD, gered zyn. Doch ook deze hoop verdween, toeD den dag na hun aankomst te New-York een Amerikaansche vischkotter en de kuststoomboot «Norfolk* nog enkele geredden aanbrachten en Serena niet onder hen was. Wenk drong aan, per spoor naar Boston te gaan, waar de «Carolina* den volgenden morgen zou aan komen. Men kon niet weten, de Morels konden de gezoehten zijn. Het was toch nog maar een vermoeden van kapitein Trux geweest, dat Gringoir en neef de gezoehten waren. Zoo reisde men naar Boston De «Carolina* kwam precies op zijn regeeringsverklaring gedane aankondiging een rondschrijven heeft gericht aan de Duitsche landen, krachtens hetwelk in alle gevallen, waarin door de recht sprekende college's de doodstraf wordt opgelegd, gebruik moet worden gemaakt van het recht van gratie, totdat de hervorming van het strafrecht een feit zal zijn. Korte metten. Over het verdwijnen van den Poolschen generaal Zagorski heeft, naar het „Berliner Tageblatt" ver neemt, een in Littauen gearres teerde officier van den generalen staf onder eede verklaringen af gelegd, waaruit blijkt, dat Za gorski door hooge Poolsche offi cieren te Wilna doodgeschoten is. Volgens deze mededeelingen hebben vertrouwde officieren op een Woensdag het geheime bevel ontvangen generaal Zagorski van Wilna naar Warschau te zenden. Donderdag werd generaal Zagor ski voor de geheime politie in Wilna gebracht. Vrijdag kwam het bevel tot vertrek en Zaterdag kwam men te Warschau aan. Te Warschau heeft overste Beek generaal Zagorski ontvangen, waarop hij, na Zagorski vastgezet te hebben, naar Pilsoedski ging. Zondag keerde overste Beek terug en beval een escorte voor Zagor ski te vormen. Daarvoor werden dezelfde personen aangenomen, die generaal Zagorski naar War schau hadden gebracht. Des nachts om twee uur is generaal Zagorski met een auto naar Remberto gebracht. De auto was van luitenant-overste Mier- zinski, adjudant van den presi dent van den Poolschen ,raad. Nadat generaal Zagorski den auto verlaten had, kwam Mier- zinski naar hem toe en vroeg hem„Generaal, wilt u uwe houding veranderen Zagorski heeft hierop ontkennend geant woord en verklaarde, dat hij een boek zou uitgeven. Daarop heeft Mierzinski den generaal met twee revolverschoten gedood. Toen generaal Zagorski neerstortte, doch nog teekenen van leven gaf, tijd aan. Om acht uur werd zij aangekondigd pd om half zeven ging de loodsboot haar tegemoet. Daaop waren behalve twee heeren, die zeer geheimzinnig deden, ook inspecteur Wenk en Spannberg. Wenk wendde zich aaD boord direct tot den kapitein, die hem terwille was. Ja, beide Morels waren zonder twijfel vluchtelin gen, wier gedrag ook zonder de gekregen waarschuwingen zijn opmerkzaamheid getrokken zou hebben. Hy verwedde er zijn hoofd onder, dat de zoon een ver kleed vrouwspersoon was. Beiden waren juist aan 't ontbyt. Hij wees door een openstaande deur, waar twee heeren in een hoek zaten te ontbijten. Spannberg, die alle twyfel ten spyr, plotseling door zyn nieuws gierigheid werd aangegr pen, drong naar voren. By de deur maakte hij echter reeds teleurge steld halt. Beide gezichten, die hem met zekeren angst aankeken, waren hem totaal onbekeqd. Ik wilt het wel sfl zijn het niet mompelde hjj. Beide aDdere heeren, die mc-r i de loodsboot gekomen waren, kwamen nu binnen en liepen recht op beiden af. Wenk, di* nieuwsgierig was blijven staan, zsg heeft overste Beek nog twee schoten op hem gelost. Ontploffing. In tegenstelling met de eerste berichten over de ontploffing in het fort Hoboken bij Antwerpen, wordt gemeld, dat er toch slacht' offers zijn te betreurentwee soldaten werden n.l. gedood. Uit een ingesteld onderzoek zou zijn gebleken, dat er opzet in het spel is geweest. In verband hiermede zijn drie personen ge arresteerd. Vergissen is nicnschcljjk Bij Le Croisic spoelde onlangs uit zee het lijk aan van een man, door drie broers herkend als dat van hun vader, die te Saint-Na- zaire woonde. De broeders waren diep onder den indruk van den dood van hun ouden vader, baar den het lijk in hun kamer op en maakten de noodige toebereidse len voor de begrafenis. Intusschen stelde de politie een onderzoek in naar het gebeurde en begaf zich naar de woning van den overledene in St. Nazaire. Daar werden zij opengedaan door den grijsaard zelf, die zeer ver baasd was dat men hem dood had gewaand. De zoons hadden het lijk van een vreemden man voor dat van hun vader gehouden. Ongeveer tezelfdertijd geschied de in Bordeau een dergelijk geval. Een zekere Mme. Eugène Bru was verdwenen en Zaterdag 1.1. werd uit een der kanalen een lijk opgevischt, dat als dat der ver miste werd herkend. Het valsche gebit, dat Mme. Bru placht te dragen, paste ook precies in den mond der doode. Er werden regelingen getroffen voor de begrafenis. Doch Mme. Bru, die geenszins dood was, las het bericht in de krant, snelde naar het huis harer dochter, die zij weenend bij de lijkkist aantrof. Het stoffelijk overschot dat dus van een onbekende was, werd naar het doodenhuis gebracht. Vergiftiging. In een in afbraak zijnd gebouw te Neustadt overnachtten vier hoe ze zachtjes met de Morels praatten, waarop deze bleek en bevend opstonden en hen volgden. Later hoorde hy vaB den kapi tein, dat beide Morels gevangen genomen waren. De oudste was een voortvluchtig bankier uit MücchoD, die bijna een millioen gefraudeerd had, de jongste een machioescbryfster, die met hem gevlucht was. Men had hun spoor eerst later ontdekt en de politie te Boston gewaarschuwd. Beide rechercheurs, die, om hun opdracht zonder opzien te volbren gen, eveneens de loodsboot hadden benut, bewaakten hen nu in hun hutteD, Eerst toeD alle passagiers aan land waren, werden zy aan land gebracht. Spannberg en Wenk keerden Daar New-York terug, waar de eerste nog eens alle hospitalen, waar geredden der «QueeD Mary* ondergebracht waren, doorzocht. Tevergeefs. De eerste boot, waarin mr. Car- tergin en Griugior zich hadden bevonden, bleef zoek. Waarschijn lijk was deze dan ook vergaan, Onder deze omstandigheden had een langer verblyf in New- York geen zin, Spannberg en Wenk keerden daarom met de »C«po« terug. telegraafarbeiders. Des ochtends werden zij onder bedenkelijke vergiftigingsverschijnselen aange troffen. Twee der werklieden zijn intusschen overleden. De beide anderen verkeeren buiten gevaar. De oorzaak is vermoedelijk de aanwezigheid van een zich onder de kamer bevindende benzine motor. Sprekende cijfers. In de laatste vijf jaren is het staatsbudget van de Russische Sovjet-Republiek gestegen van 1400 tot 5000 millioen roebel. Men zou over het bedenkelijke van deze toename, die in geen enkel ander land is voorgekomen, kunnen zwijgen, indien daarmede een gelijke of grootere toename van het volksinkomen was ge paard gegaan. Dit is- echter geenszins het geval. In 1927 bedroeg de toename van het Russische staatsbudget 23 pet. en de toename van het geheele volksinkomen niet meer dan 9 pet. Dit wordt begrijpelijk als men nagaat de interessante vergelijking, welke „Het Volk" heeft gemaakt tusschen de uit komsten van het particulier bedrijf en die van de staatsonderneming in Rusland. Volgens de kort ge leden gepubliceerde resultaten van een regeeringsonderzoek be droeg de productie per dag en per arbeider: in de metaalin dustrie: staatsindustrie 15,85 roe bel, particuliere bedrijven 17.30 roebelin de kleedingindustrie resp. 17.80 en 19.30 roebelin de leerindustrie resp. 29.37 en 4166 roebel; in de drukkerijen resp. 13 62 en 19 93 roebel; in de houtindustrie resp. 13.50 en 17.36 roebel; in de banketin dustrie 24.66 en 31.37 roebel; in de brouwerijen resp. 21.03 en 25.31 roebelin de glasindustrie resp. 5.47 en 8 17 roebel. Het gemiddeld loon per maand bedroeg te Moskou in Februari 1926: in de staatsindustrie 71.61 roebel en in de particuliere be drijven 8864 roebel. Inderdaad de zekere weg naar de armoede is de heilstaat Beiden zwijgend en bedrukt. Spannberg was een ander mensch geworden. Hij sprak nauwelyks een woord, meed alle verkeer met andere passagiers en zat ureD lang in een stil hoekje te peinzen. Het water was hem een gruwel, 's Nachts, wanneer hy slapeloos lag te rusten, stopte hij zich de ooren toe, om het ruischen van het water niet te hooren, dat hem met gejammer vervuld scheen eok liet hem stil begaan. Hij was van meening, dat iedere wond moet uitbloeden, voor ze heelt. Overigens kwam hem SpaDD- bergs liefdesmart gering voor in vergelijking tot het veel ergere feit, dat de moord op Losenegg en zjjo geheimzinnig motief voor altijd onopgehelderd zooden bly ven. Intusschen hadden vjsschers op den derden dag na den ondergang der «Queen Mary* op heoge zee een vreemd avontuur. Ze waren met hun achten in een grooten visschkotter ter vangif uitgevaren en waren juist bezig mei hun avondosaeltyd, toen de man aan 't stuur opgewonden begon te roepen. Wordt vervolgd], AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1