fi P. YLAANDER, Hellip bij G, P. VLAANDER. Wollen Dekens A. KOLF ER ML G. TICHELMAN. (anadabootneii, S paatjes en Messen Gemengd Nieuws. V\O^T\ erstopping Ingezonden Stukken. Advertent iën. B A K K E R IJ B A K K E R IJ Aardappel-Rooiers -Sorteerders -Schepvorken •Steekvorken Axel II - Hulst II. Voor <3Le Kieken, Openbare Verkooping. Dinsdag 2 October 1928, Een partij Prachtsorteering Openbare Verkooping. 100 schoone gave den kouden grond gedurende het najaar nog wel zal kunnen snijden, zal men toch tot de ervaring komen, dat het met de spinazie is gedaan wanneer het kouder wordt en het gaat vriezen. Men kan ze ook onder glas telen. Hiervoor wordt een bak gereed gemaakt op dezelfde wijze als is aangegeven voor de kropsla dus gevuld met nieuwe zuivere blad- aarde. De in Aug. gezaaide spinazie zal nu goed zijn om er jonge plantjes uit te zoeken hoe jonger, hoe beter. Deze worden nu op den bak geplant, 3 a 4 c.M. van elkaarvervolgens legge men de ramen er op en dan goed hoog luchten. Wordt de groente gedurende den winter goed vorst- vrij gehouden, dan kan men er den geheelen winter van profitee- ren. De grootste bladeren plukke men er telkens af. Aardappelhandelaren. In een te Amsterdam gehouden vergadering van het bestuur van den Nederl. Bond van Aardappel handelaren is mededeelrng gedaan van een gehouden bespreking met leden der Zeeuwsche Land- bouw-Maatschappij betreffende arbitrage in den aardappelhandel. Het bleek dat de leden der Z. L. M. tevreden zijn met den hui- digen toestand en de overeen komst met den bond inzake tarra en hormaat wenschen te hand haven. Eenige arbitragezaken werden naar genoegen afgewik keld. De Z. L. M. geeft straks koopbriefjes, men rekent op den steun van^den handel in deze. De voorzitter de heer Van Steenbergen, merkte hierbij op dat als de handel opdracht heeft van de commissionairs om via de koopbriefjes te koopen, zulks geschieden zal. De kooper heeft het hier in de hand en kan daar door veel ongerechtigheden voor komen. De heer Wolthekker zou de koopbriefjes ook gaarne in Dren the zien ingevoerd. Omtrent de Hoekschewaard en Flakkee merk te de heer Winkelman op, dat daar vooral de exporteurs dit jaar invloed kunnen uitoefenen op de verkoopsvoorwaarden, omdat mis schien dit jaar daarvan kracht kan uitgaan. Ook de beurtschip pers dienen mede te werken. De voorzitter meende dat dit jaar voor den binnenlandschen handel wel moeilijk is vanwege het grove stuk. Indien de export niet den toon aangeeft, schijnt de voorraad een gevaar voor den binnenlandschen handel te kun nen worden. Uit het bestuur werd een com missie benoemd, welke propa ganda zal maken voor het gebruik van aardappelen. M.Crt. Door een wonder gered. Door onoplettendheid der ouders is een meisje van 19 maanden uit de lste verdieping van een perceel in de Barnde- steeg te Amsterdam op straat ge vallen. In het Binnengasthuis kon niets worden geconstateerd, zoodat het kind weer naar huis is gezonden. Overreden. Te Leiden heett een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 8-ja- rige Chr. Groenewegen was op do treeplank van een vrachtauto gesprongen, die door zijn vader werd bestuurd. Op de Prinsesse- kade viel de jongen van de auto en het rechter achterwiel ging over hem heen. De dood trad onmiddellijk in. Door het petje kwam de vader tot de ontdekking, dat hij zijn eigen kind had overreden. Het gelaat was onkenbaar. Dinsdag heeft een hevig onweder boven Zevenbergen gewoed, gepaard met zwaren regenval. Onder meer sloeg de bliksem in de ca 40 meter hooge fabrieksschoorsteen der N.V. van Dongen's Olieraffinaderijen, ge lukkig zonder schade aan te rich ten. In de fabriek werden eeni ge arbeiders tegen den grond ge slagen, echter zonder lichamelijk letsel op te loopen. Tevens werd tie fabrieksschoorsteen der sui kerfabriek Azelma getroffen en op verschillende plaatsen be schadigd. Te Schijndel is h jt drie jarig zoontje van den winkelier van D. spelenderwijze onder een kar gekomen. Het trok een stut omver waardoor de kar achter over sloeg en op het hoofd van het kind terecht Kwam. De kleine was op slag dood. Toen de 31-jarige vrouw van den landbouwer L. S. Zat^r- daga/ond te Eindhoven een woning verliet liep zij blijkbaar in gedachten verzonken legen de machine van een juist passee- rende stoomtram. De vrouw had blijkbaar de tram niet gehoord, hoewel de machinist voldoende signalen had gegeven. De ma chinist remde nog uit alle macht doch kou niet verhinderen, dat de vrouw eenige meters door de machine werd medegesleurd. Naar het ziekenhuis overgebracht is zij kort daarna overleden ten gevolge van inwendige kneuzin gen. Naar de Courant meldt is de rijksklerk bij de belastingen te Oudenboscb P. v. A., verdacht van verduistering van 1 20.000 op vrije voeten gesteld. Behandel ook de kleinste ver wonding zorgvuldig. Verbind haar direct met een steriel ver band (ingeval van nood een schoongewasschen zakdoek), zoo dat zij voor verontreiniging be waard en tegen stooten beschermd is. Doet gij dit niet, dan zal zij U door ontsteking wekenlang hin deren, terwijl in sommige geval len ernstige verzwering, bloed vergiftiging en de dood kan vol gen. Roep tijdig geneeskundige hulp in. Gezondheidsraad. Bankdiefstal. De Berlijnsche Justitie houdt zich bezig met het onderzoek, inzake een reeks bedriegerijen, waarvan de Berliner Bank iür Handel und Grundbesitz het slachtoffer is geworden en welke in hoofdzaak op touw zyn gezet door een bekende oplichtster Melita Müller, die door middel van valsche papieren kans had gezien als particuliere secreta resse van den directeur Seifert een aanstelling bij de bank te krijgen. Reeds is bekend geworden, dat de hoofdkassier van de Bank ongeveer een kwart-uiillioen mark heeft verduisterd en dat de chef der crediet-afdeeling de cliëntèle groote bedragen afhan dig wist te maken door zich voor elk verleend crediet hooge pro visies te laten betaleD. Voorts betaalde de hootdkas- sier van een filiaal der bank aan een groote Berlijnsche slagerij een groot bedrag aan contanten, dat eveneens verloren is. Waar Mica vandaan komt. Allen kennen wij mica, de dunne op glas gelykende stof die voor vele doeleinden ge bruikt wordt en in de huishou ding het meest voorkomt in deurtjes van kachels en haarden. Mica is een delfstof en komt voor in alle granietsoorten. Het vertoont zich in donkere ade ren in de granietblokken. die gebruikt worden voor groote gebouwen. Bruikbaar mica wordt echter alleen aangetroffen in de mica-rotsen in Rusland, En- gelsch-Indië en de Vereenigde Staten. Vroeger leverde Mosco- vië alleen deze delfstof, van daar dat het mica ook wel Mos- covisch glas genoemd wordt. De bijzondere eigenschap van de mica granietblokken is, dat zij slechts in éénzelfde richting spleten en wel in nauwkeurig evenwijdige vlakken. Dit splijten der blokken schijnt eindeloos te zijn. Men krijgt steeds dunner velletjes, die altijd glanzend blijven» Er bestaan, evecali kolenmijnen, ook micimyoen, waarin de arbeiders en arbeid sters afdalen. Op ongeveer 100 M. diepte worden de mica-aders aange troffen en nadat de mannen de delfstof hebben gedolven, wordt die door vrouwen naar boven gebracht. De dikke platen zijn meestal gekleurd of robijngeel of grasgroen en soms bruin of robijnrood. Deze kleuren ont staan vaak aoor edelgesteenten, die zich in het mica-graniet be vinden. De heldere mica-platen hebben de meeste waarde en zijn geschikt voor haarden, ovens en andere verwarmingstoestel len, waarin glas door de groote hitte dadelijk zou springen. De theaterbrand, Naar uil Madrid geseind wordt, werden eerst Dinsdag de brand weerlieden, die sinds Zondag avond onafgebroken met het blus- schings- en opruimingswerk bij het „Teatre Novedades" bezig waren, afgelost. Tot nu toe zijn 120 lijken geborgen, terwijl het aantal gewonden definitief op ongeveer 400 is vastgesteld. In het theater hebben zich vreeselijke tooneelen afgespeeld. Bij het dringen naar de uitgangen werden allen, die zich niet kon den verdedigen, onder den voet geloopen. Een aantal personen heeft zich, toen het bleek dat ontkomen uit het gebouw niet mogelijk was, in de vlammen geworpen. Volgens mededeelin- gen van ooggetuigen zag men hier en daar levende fakkels tus- schen de reeds verkoolde lijken. Korten tijd na het uitbreken van den brand stortte het dak in. Tusschen verscheidene lijken werden jjiessen gevonden, waaruit men concludeert, dat velen met geweld getracht hebben zich een doorgang naar buiten te banen. Inderdaad vertoonde een aantal lijken messteken. Een aantal fa milies is zeer zwaar getroffen, doordat vier, vijf of zes leden bij den brand zijn omgekomen. Het personeel van het theater is met uitzondering van een ko- riste uit het gebouw gekomen. De dirigent van het orkest werd licht gewond. Ook de hyena's ontbraken niet. Het is gebleken, dat eenige lijken, die na den brand gevonden wer den, beroofd waren. In verband hiermede zijn eenige personen onder verdenking dezen roof ge pleegd te hebben gearresteerd. Verder wordt gemeld, dat een ministerraad zal worden gehouden in welken Primo de Rivera zal voorstellen een crediet beschik baar te stellen voor het verleenen van steun aan de achtergelaten betrekkingen der slachtoffers. Ook de gemeente Madrid zal een be drag beschikbaar stellen. Bij St. Remy-Blarzy groe ven drie broers, jonge menschen van 12, 18 en 27 jaar oud, een kuil. Doordat de aarde in bewe ging geraakte, werden zij alle drie bedoven. Toen men hen uitgegraven bad, bleken zy reeds te zijn overleden. tabletten tegen Voor de huisvrouw. Als ge vruchten kookt, doe dan een stukje boter in het water. Dat voorkomt overkoken. Gevulde aardappelen. Aardappelen van middelmatige grootte wasebt men zorgvuldig, kookt ze en giet ze af, wanneer ze gaar zijn, waarop ze geschild worden. Van boter, broodkruim, rauw gewreven uien en een flinke hoeveelheid groene peter selie maakt men een vulsel. De aardappel halveert men vervolgens, elke helft wordt uit gehold en gevuld waarna men de deelen weder samenvoegt en ze met een draad samenbindt. In een pan met gesmolten bo?>-r stooft men xe verder mooi geel, Het schoonmaken van 1 een glosilichtbrander. Men behoeft bij het reinigen van den binnenkant van de gloei- lichtbrander niet te wachten, tot het kousje verniewd wordt. Met eenige voorzichtigheid kan men dit er at nemen en het na het schoonmaken weer op den bran der zetten. Het haakje boven aan het kousje heefteen tamelijk weerstandsvermogen. Door dit boogje nu steekt men, terwijl het nog op de vork rust, een brei naald of hoedespeld tot dat het in het midden van de naald hangt. Loodrecht haalt men het kousje er nu af, legt da naald dwars over een diep drinkglas, daarin hangt het kousje veilig en tocht vrij. Pa werkt. Waarom gaat papa erlken dag toch naar de stad vroeg kleine jan Papa moet in de stad wer ken, m'n jongeD, antwoordde moeder, om te zorgen dat je gere geld lekker eten kunt krijgen. Eenige dagen later gat moeder Jan een portie zuurkool op zyn bordje, een gerecht, dat bij den kleinen man niet bijster in den smaak viel. Met een minach tend gezichtje keek hij er eenige oogenblikken naar, haalde dan de schouders op en vroeg Vandaag heeft papa zeker niet veel gewerkt, moeder Verkeersregel. Rijdt nooit een ander aan den verkeerden kant voorbij als er iets gebeurt, treft U de schuld. Mevr. de Wed. D. J. OGGEL betuigt, mede namens hare Kinderen, haren hartclyken dank voor de zeer vele gelukwenschen op haren 80sten verjaardag ontvangen. Axel, 28 Sept. 1928. Ondergeteekende maakt bij deze het geachte publiek van AXEL en Omstreken bekend, dat hij zijne met ingang van 1 October a s heeft overgedaan aar, zijn zoon Charel. Tevens zeg ik hartelijk dank voor de gunst, die mij ruim 40 jarer. in groote mate is geschonken en beveel beleefd ook mijn op volger in ulieder gunst aan. Hoogachtend, J. F. SCHEELE Jz. WËËÊÈ**' aansluitende aan bovenstaande, deel ik U hierbij mede, dat ik de van mijn vader met ingang van 1 October a s. voor mijne rekening hoop voort te zettenmij zeer vriendelijk in Uwe gunst aanbe velende. Hoogachtend, CH. SCHEELE J. Fz. Aanbevelend, Zondagmiddag om l1/, uur (Competitie Z. V. B.) I»» Ondergeteekende deelt hierbij mede aan be langhebbenden, dat aan den con troleur bij den Plantenziekten- kumjigen Dienst N. A. DE REGT, als standplaats is aangewezen de gemeente Ter Neuzen, Voor alle werkzaamheden, den Planten- ziektenkundigen Dienst betreffen de, kan men zich tot genoemden ambtenaar, Zandstraat 6 te Ter Neuzen wenden Aanvragen om inspectie van aardappelen voor uitvoer op plaatsen, waar een plaatselijken controleur reeds werkzaam was, kunnen recht streeks tot dezen gericht blijven, zooals tot nu toe gedaan werd. De Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, N. VAN POETERCN. De Notarissen J. A. Drogmans te Axel en F. A. Smits te Steen bergen, zullen ten verzoeke van de Familie DIER1CK, op des voormiddags 10VS uur ver- koopen staande te Koewacht 43 op het schietplein 23 aan den Tragel, en 22 aan de Boschkreek. Te vergaderen in het caté bij Alf. Baert, bij het schietplein. Betaling contant. Advocaat en Procureur. TER NEUZEN, Noordstraat 94. Is iederen Zaterdag te spreken in het hotel M. KÜOLE in de Weststraat te AXEL, van 11 2VS ure. De Notaris J. A Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van het Bestuur van den MOERSPUI- POLDER (Dijkgraaf dhr. B. C. Puijlaert), op DONDERDAG 4 OCTOBER 1928, des voormiddags 11 unr ver- koopen staande aan den dijk nabij 't Water» huis te Zuiddorpe. De boomen staan aan steenweg, dus voor vervoer 2eer geschikt. Te vergaderen bij E. De Vliegher, Waterhuis. B teling contant. Joos 60ct. Bij Apolh. en Drogisten. De Kozakken paarden. Er wordt blijkbaar meer aandacht geschonken aan de kozakken, dan aan hun paarden. Zij zijn vast geen ko zakken-paarden, want het is te zien, dat ze minder geoefend (gedrild) zijn, dan de ruiters. Ze worden met slagen aangezet. Wellicht zijn het circus- of renpaarden. Ook worden ze niet vol doende bewaakt, want in een bericht las ik, dat ze elkaar kunnen toetakelen, tot ze als ongeschikt moeten worden afgemaakt. En tenslotte zal over het nummer, waarbij ze door een met benzine ge drenkt stroovuur geranseld worden, van de paarden ook wel een klacht worden gehoord door degenen, die de taal der dieren verstaan. Wie neemt het voor hen op EEN DIERENVRIEND. y>

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 3