1$ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli - VI aan deren. No 51. DINSDAG 25 SEPTEMBER 1928. 44e Jaarg. «sHs io J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Gevlucht. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden, Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 20 Sept. 1928- Aanwezig de heeren J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, wet houders, M. W. Koster, C. T. van de Bilt, H. Wolfert, Ch.G. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dielemai, J. de Feijter en P. de Feijter, leden. Afwezig de heer Ph. J. van Dixhoorn. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer L. J. Maris. (Slot.) 8 Vaststellen instructie baas- fltter voor de gasfabriek. De Voorz. zegt, dat de heeren de ontwerp-instructie hebben thuisgekregen ter bestudeering en B. en W. voorstellen deze vast te stellen conform het ontwerp. Dhr. Dieleman wil in de eerste plaats vragen, of de directeur over deze instructie is gehoord of hiervan kennis gekregen heeft? De Voorz. zegt, dat de directeur over het ontwerp een schriftelijk advies heeft uitgebracht, dat ter lezing heeft gelegen en waarvan de leden kennis hebben kunnen nemen. Het luidt ongeveer aldus: „Het blijkt uit de meeste ar tikelen, dat het de bedoeling is om een gasmeester te benoemen. Immers Art. 5 zegtHij zal belast zijn met het toezicht op alles wat op de vervaardiging van het gas betrekking heeft, enz. Art. 10: Hij zal onafgebroken in de fabriek moeten tegenwoordig zijn, enz. Hij is in den regel werkzaam op de fabriek, hem kan echter ook door den directeur werk buiten de fabriek worden opgedragen. Art. 1. Hier de eisch van het bezit van een fittersdiploma schrappen. Het fittersdiploma eischt geen kennis wat betreft een gasfabriek. Art. 2. In plaats van ter be oordeeling van B. en W. schrij ven ter beoordeeling van den directeur. Art. 7. Schrappen of veran deren daar de meeste bijproducten 31) God zegeDe u kinderen. Vaar wel, mompelt de kapitein. Dan klimt bij de trap naar de kom- mandobrug op. Zjjn rechterhand omsluit krampachtig iets blin kends het is het laatste, wat Behren» ziet. Dan moet hij alle aandacht aan de boot schenken. Een leider mankeert. Slechts een paar inzittenden weten met de roeispanen om te gaan en van alle zijden drongen uit het kille water wanhopige menschen op de boot aan, die onbarmhartig door slagen met de roeispanen terugge dreven moesten worden Intussehen snelde de »Capo« met vollen stoom op door den nacht. B(jna vier uur z(jn voorbjj. sinds de eerste noodsignalen der »Queen Marjc werden opgevangen. Aan den boegspriet staan twee mannen in mantels gehuld, de verrekijkers bjjna onafgebroken voor het oog. Het zijn Spannberg en inspec teur Wenk. Zullen wij op tijd kotnefi Richard Spannberg vraagt het worden afgeleverd op rekening, dus zonder bon. Bonnen worden alleen gebruikt bij kleinverkoop. Art. 19. Berust bij den boek houder en* accountant. Deze me teropname voor de controle kan hem op ongeregelde tijdstippen in overleg met den boekhouder door den directeur opgedragen worden. Bij deze gelegenheid veroorloof ik mij uw geacht Bestuur er op attent te maken, dat destijds Staal aan het personeel der gasfabriek, zoowel fitters als stokers, officieel op het Gemeentehuis als hun baas is voorgesteld, zoodat, al heeft Staal niet den titel, tocli de baas functie uitoefent en volgens het werkliedenreglement, art. 10 (3 en 4) recht heeft op het-loon, dat voor een baas betaald zoude worden. Zijn positie wordt be schouwd als een leidende positie en krijgt daarom ook geen over uren betaald. De betaling der overuren is geregeld in het werk- fiedenreglement art. 21." Hoogachtend, enz. (Ter verduidelijking laten we hier den tekst der betrokken ar tikels uit het ontwerp volgen Art. 1. De baas-fitter wordt benoemd, geschorst en ontslagen door Burgemeester en Wethou ders. Om als baas-fitter te wor den benoemd, moet men a. den leeftijd van 21 jaren hebben bereikt. b. niet ouder zijn dan 35 jaren. c. in het bezit zijn van het fittersdiploma. d. door een daartoe door Burg. en Weth. aangewezen geneesheer onderzocht en voor de op te dragen werkzaamheden geschikt bevonden zijn. Art. 2. Indien de baas-fitter op proef wordt benoemd, en hij gedurende den proeftijd goed heeft voldaan, ter beoordeeling van Burg. en Weth., gehoord den directeur en de commissie van bijstand, wordt hij na afloop van dien proeftijd als baas-fitter in vasten dienst aangesteld. Blijkt, dat de baas-fitter op proef niet voldoet, zulks ter be oordeeling als in het eerste lid telkens in doodsangst. Hij vraagt den kapitein, de officieren, Wenk, ieder, die toevallig in z(jn bereik komt. Men antwoordt hem al niet meer. Men haalt hoogstens medelijdend de schouders op Wie kan het weten Spannberg meende, dat zijn leven van het antwoord afhiDg. Hedenmorgen had men Wenk van Scotland Yard uit door een Marconi-telegram meegedeeld, dat hij waarschijnlijk op een valsch spoor was. De door hem gezoch- ten waren zoo goed als zeker niet op de »Carolina«, maar op de »Queen Mary« Nu zonk het schip, dat zijn ge liefde droeg. Spannberg's fanta sie spiegelde hem onophoudelijk de verschrikkelijkste beelden voor oogen. Hartverscheurende scènes van doodsangst en wBnhoop. En telkens zag hij een bleek, lief meisjesgelaat met donkere oogen, die in vertwijfeling om hulp smeekteD. Als een visioan zag hij het. Plotselirg beefde hij. Door den verrekijker zag h(j op de einde- looze waterplas eeD vast punt. Iets bovennatuurlijks, spook achtigs. Ook iuspeeteur Wenk zag het. Tegelijkertijd werd op het schip is aangegeven, dan volgt bij het eindigen van den proeftijd ontslag. Art. 7. Hij zal zorg dragen voor het richtig gebruik van materieel en toezien, dat van den voorraad steenkool of andere grondstoffen, noch van bijpro ducten iets worde ontvreemd of verduisterd. Art. 19. (Bedoeld zal zijn art. 21). Art. 21 luidt: De baas-fitter zal op ongeregelde tijdstippen bij willekeurige personen de standen der meters opnemen, teneinde de meteropnemers te controleeren.) Dhr. Dieleman Ik dacht wel dat de directeur was gehoord over het vorige (eerste) ontwerp, maar niet over dit. De Voorz.Dat blijkt wel uit het advies van den directeur, dat dateert van 8 Augustus. Dhr. Oggel merkt op, dat het eerste ontwerp is behandeld in een vergadering van B. en W. met de gascommissie en toen heeft de directeur op het ontwerp eenige aanmerkingen gemaakt. Met enkele dier opmerkingen is rekening gehouden en met andere niet en dus wordt het ontwerp thans ingediend, gehoord den directeur. Dhr. Dieleman zegt, dat het hem voorkomt, dat B. en W. het noodig achtten om wel de gas commissie, maar niet de directeur te hooren. Enfin het is nu af- geloopen, er. ik zal er verder maar niets meer van zeggen. Maar aangaande art. 1 stel ik voor om te lezen De baas-fitter wordt benoemd door den Raad, in plaats van door B. en W. Het is een nieuwe functie, met eenig gezag bekleed, zoodat ik zulks wel wenschelijk acht en dan erbij voegen op voordracht van B. en W gehoord de gascommissie en den directeur. Dhr.» Kruijsse Op voordracht of aanbeveling Dhr. J. de Feijter vindt op voordracht. Men moet toch eenig vertrouwen hebben in B. en W. Dhr. P. de Feijter voelt weinig voor die wijziging. Het loopt over het advies van den directeur en nu kan de Raad evengoed als een zekere drukte merkbaar. De machines werkten langzamer, pos ten werden uitgezet, bevelen uit gedeeld. De »Capoc nam weer naar het noorden koers. Te drommel, dat lijkt wel een spookschip, zei Wenk, de ver rekijker voor 'l oog wegdoende. Is dat de »Queen Maiy* daar voor ons vroeg by een voorbij snellend officier. -- Neen, meneer. Het is een ijsberg. Vermoedelijk degene, die de sMary» heeft vernield. Wij moeten er om heen varen, om hetzelfde lot te ontgaan. Ean half uur verliep. Toen ging de »Capo« weer met vollen stoom naai het zuiden, den ijsberg, wiens prachtige aanblik de passagiers met schrik en bewondering tege lijk vervulde, achter zich latend. Spoedig daarna vertoonde zich op den blauwen zeespiegel een rossige gloed. Men zag vlammen en een hooge rookzuil. Dat is de »Queen Mary« zei iemand achter SpanDberg. Groote God ze brandt sta melde hij. Het schip brandde echter niet. Hoe nader men kwam, "des te duidelijker zag men hetblijkbaar i vonden binnen in het schip ex plosiei plaats, die men niet hoorde, B. en W. buiten dat advies gaan, dat blijft hetzelfde. Ook de Raad kan door stemming aan den di recteur een persoon opdringen, dien hij niet wenscht. Dhr. Dieleman wil op dezen aanval wel iets zeggen De baas- fitter is een persoon, die staat tusschen den directeur en het personeel en met veel verant woording, want hij moet den directeur kunnen vervangen op de fabriek. Waar dus de Raad ook een groote verantwoording draagt voor deze functie, is deze z.i. ook bevoegd en verplicht aan de benoeming mee te werken. Het zou voor een raadslid ge makkelijk zijn, om als de zaak verkeerd liep, te zeggen B. en W. hebben hem benoemd en niet ik. Na stemming wordt het voor- stel-Dieleman aangenomen met 6 tegen 3 st. Voor de h.h. Oggel, van de Bilt, Claessens, 't Gilde, Dieleman en J. de Feijter. Dhr. Kruijssp blijft buiten stemming. Dhr. Koster wenscht den leeftijd begrensd te zien tot 35 jaar. Volgens art. 1 kan daar van af geweken worden, doch spr. wi! die bepaling weglaten. Dhr. 't Gilde is het daarmee eens. Dhr. KruijsseMaar 't loopt niet over jaren, maar eenige we ken kunnen verschil geven. Dhr. Oggel Het is gebleken, dat er moeilijke gevallen kunnen voorkomen en daarom is het er als uitzonderingsmaatregel bijge voegd, terwijl er toch ook bij staat: met goedkeuring van den Raad. Het voorstel-Koster wordt aan genomen met 6 tegen 4 st. Voor de h.h. Koster, Claessens, 't Gilde, Dieleman, J. en P. de Feijter. Dhr. Kruijsse: Nu is nog niet uitgemaakt of op aanbeveling of op voordracht wordt benoemd De Voorz.Dhr. Dieleman heeft voorgesteld op voordracht en laten we nu als aangenomen beschouwen op voordracht van hoogstens 3 personen. Dhr.' van de Bilt maakt aan merking op den eisch van een daar het schip reeds diep onder water lag, maar vuurtongen scho ten daarbfj uit, door een vonken regen gevolgd. De twee bovenste dekken wareu nog helder verlicht. De »Capo« was nu zoo dicht bjj ge komen, dat men ook zonder verre kijker bijzonderheden kon onder scheiden. Alle nog aan boord zijnde passagiers hadden zich op de dekken verzameld en staarden met bleeke gezichten iD den nacht naar hulp uit. Het waren er hon derden. In een kluwen opeenge drongen huilend handenwringend. En rondom leefde het water. Overal menschenhoofden, armen, beenen. Verderop booten die nu omkeer den en op de »Capo> aanhielden. En temidden van het angstge- ■chrei klonk af en toe een over gewaaide klank van muziek. Het was de muziekkapel der »Queen Mary,« die een treurmaracb speelde. Dat greep het meeste aan. Vele vrouwen braken in tranen uit. Spannberg boorde het echter niet. Hy hield de verschansing vast omklemd en staarde met brandende oogen naar het schip, Was zy daar onder die h&ndcn- fittersdiploma. Hij zag liever, dat dit ais aanbeveling strekte, maar niet ais eisch. Het kan zijn, dat een gediplomeerde fitter van een gasfabriek overigèns niets weet, of althans niet bekwaam genoeg is. De Voorz.: Ja, maar de be doeling is natuurlijk, dat men behalve het diploma voor fitter ook kennis heeft van de gas- fabricatie. Dhr. Dieleman is het met dhr. van de Bilt eens. Het zou kunnen dat we in onze gemeente ge schikte personen hebben voor baas-fitter en die we dan moesten weren, omdat ze geen fitters diploma hebben, dat zou toch jammer zijn. Het voorstel-van de Bilt wordt gesteund en aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen de h.h. Oggel, Kruijsse en J. de Feijter. Bij art. 17 vraagt dhr. Dieleman wat de beteekenis is van het woord ontstentenis. Er staat bij onge steldheid, afwezigheid of ontsten tenis van den diiecteur. Is dan zoo vraagt spr., dat woord niet overbodig Dhr. Kruijsse: Neen, het kan ook zijn dat een directeur ge schorst is. De Voorz. zegt, dat het een vaste term is in alle instructie's. Volgens art. 20 zal de baas- fitter, buiten voorkennis van den directeur, aan niemand toegang verleenen tot de fabriek en is het hem verboden, aan wien ook, mededeelingen te doen omtrent zaken, welke met de fabricatie of administratie in verband staan. Alleen op den burgemeester, de wethouders en de leden der gas commissie zijn deze bepalingen niet van toepassing. Dhr. KosterDus heeft een lid van den Raad geen toegang op de fabriek? De Voorz acht het pijnlijk om een voorbeeld te noemen, waarin dat verkeerd zou zijn, maar het kan voorkomen, dat tusschen den baas-fitter en een raadslid een verhouding bestaat, die niet in 't belang is van den goeden gang van zaken en dan kan een raadslid geweerd worden. wringende meDschen Worstelde zij in het ijzige water om haar leven Kapitein Flint van de »Capo« had reeds lang bevel gegeven, booten klaar te maken. Een officier en tien man zouden in ieder de bemanning zyn. Voor nog de eerste kon afgaan, gingen ginds eensklaps de lichten uit. De muziek verstomde plot seling Van de commandobrug der >Queen Maiy« klonk een schot ïd den nacht, Ean oogen- blik vervulden de vreeselijkste onverklaarbaarste geluiden de lucht. De »Queen Mary« kan telde en zonk weg in het water ais oen renzeneend, die onderduikt. Ean kreet van ontzetting ging over de >Capo< heen. Spannberg was kreunend op het dek neergezonken, het hoofd in de handen verborgen. De jammerkreten, die uit zee opstegen, brachten hem weer op de been. Wild staarde hij voor zich uit. Wat was er gebeurd Kon het ontzettende, waarvan hjj ooggetuige was geweest, werke lijkheid ziju Serena gilde h(j. iDspecteuf WeDk poogde hem gerust te ■tellen, Wordt wtn>9 yd,, TTJlfl till 1 vTJl püD ANT

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1