mcfok. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. de vorige zitting behandeld en toen ter studie aangehouden. Aan de Commissie tot werkverschaf fing werd daarover advies ge vraagd, en deze deelt mede, dat de grondgedachte in het adres neergelegd, dezelfde is als die welke de Commissie reeds vroe ger heeft kenbaar gemaakt, ter wijl de financieele gevolgen zich nu nog verder uitstrekkeu, waar om de Commissie na rijp beraad mededeelt, dat zij bovenbedoeld adres niet aanneembaar acht en adviseert het voor kennisgeving aan te nemen. Naar aanleiding daarvan hand haven B. en W. hun voorstel van de vorige zitting, nl. om het adres voor kennisgeving aan te nemen. De Voorz. zegt dat hierdoor is voldaan aan den wensch van den Raad in de vorige verg uitge drukt. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. 3 Voorstel tot verhaal van bedragen tot aankoop van pensioen. Het voorstel betreft art. 137 der Pensioenwet, naar aanleiding waarvan door den AVinister is medegedeeld, dat er nog gele genheid bestaat om een gedeelte terug te krijgen van de betaalde bijdragen. B. en W. meenen die gele genheid te moeten aangrijpen en vragen daartoe machtiging. De Voorz. zegt, dat het wel geen kapitaal zal opleveren, maar omdat de Pensioenwet toch al zoo veel aan de gemeente kost, moe ten we die gelegenheid niet voor bij l2ten gaan. Dhr. Oggel meent, dat men zelfs nog verder zou kunnen gaan en ook art. 42 en 44 in toepassing brengen, waardoor de pensioenen van vóór 1925 ook verhaalbaar zijn. De Voorz. weet niet of het wel kan, waarna de secretaris een onderzoek instelt en blijkt, dat het wel mogelijk is. Besloten wordt het dan ook te pro- beeren De Voorz. wil ook nog vragen of het de bedoeling is, dat als een ambtenaar een jaar op proef is, dat jaar ook ten laste van de gemeente komt in zake pensionneering. Dhr. Dieieman vindt, dat zoo'n proef genomen wordt in 't belang van de gemeente en deze dus ook de gevolgen daarvan betalen moet. Aldus wordt besloten. 4. Wijziging begrooting Gas fabriek Voorgesteld wordt om deze begrooting over 1928 te wijzigen als volgt. De kapitaalsinkomsten worden verhoogd met f 78516,50, wegens kapitaalverstrekking door de ge meente. En de uitgaven worden verhoogd door buitengewonen aflos, wegens converteering tegen lagere rente, met f 4550, wegens kosten stokerijgebouw f 55000, gashouder Neuzen f 2000, terrein verbetering f 2500 en onvoorziene uitgaven voor de uitbreiding naar Terneuzen f 15475, totaal f 79 525. Z. h. s. wordt alzoo besloten. 5. Vastslellen van verschil lende rekeningen over'27 De Voorz. zegt, dat de ver schillende rekeningen door de commissies zijn onderzocht en vraagt daaromtrent de rapporten. a. Gemeenterekening. De commissie, bestaande uit de heeren J. de Feijter, H. Wolfert en Ch. Ciaessens, rapporteert, dat het onderzoek tot geenerlei op- of aanmerkingen aanleiding heeft gegeven, weshalve geadviseerd wordt deze rekening voorloopig vast te stellen. Gewone dienst. Ontvangsten f 191.507,89, uitgaven f 171.606,02, batig slot f 19 901,87. Kapitaaldienst. Ontv. f 377.313,51, uitg. f 376.419,09, batig slot f 894,42. b. Rekening gasbedrijf. Bij monde van dhr. Van de Bilt wordt verklaard, dat de commissie alles in orde heeft bevonden, zoodat hij adviseert om de rekening voorloopig vast te stellen als volgt Gewone dienst. Ontv. f 67.564,44, Uitg. f,63.814,00, batig saldo f3.750,44. Kapitaaldienst. Ontv. f259.500, uitg. f212.562,83, batig saldo f46,937,16. c. Rekening grondbedrijf. Dhr. 't Gilde rapporteert, dat de commissie alles stipt in orde bevonden heeften de rekening dus voorloopig vastgesteld kan wor den als volgt Gewone dienst. Ontv. f5 361.26, uitg. f5 361,26. Kapitaaldienst Ontv. f5.964,65, uitg. f 17.988,39, nadeelig slot f 12.023,74. d. Rekening vleeschkeurings- dienst. Rapport als voorgaande, met de volgende cijfers. Ontv. f 6 389,18, uitg. f6.389,18. e. Rekening Burg. Armbestuur. Ontv. f9.887,12, uitg. f8.122,76, batig slot f 1.764,36. De commissie, bestaande uit de heeren P. de Feijter en H. Wolfert, rnaakt in haar rapport de opmerking, dat tusschen het register der wekelijks'che uitkee- ringen en het controleboek een verschil bestaat van f 2, doch dit geen verschil oplevert in het totaal bedrag der uitgekeerde be dragen. Zij adviseert overigens tot goedkeuring. Z. h. s worden de rekeningen conform de adviezen vastgesteld, waarna de Voorz. de commissie dank zegt voor de genomen moeite. 6. Aanbieding gemeentebe- grooting 1929. Aangeboden worden de volgen de begrootingen, sluitend met de daarachter genoemde cijfers. a. Gemeentebegrooting. Totaal in ontvang en uitgaaf f 202.389,93, gewone dienst, en f 994,42 kapitaaldienst. Onvoor zien f3226,23. Aan inkomsten belasting is geraamd f76,200 (voor 1928 f88940), terwijl het vermenigvuldigingscijfer voorloo pig is bepaald op 1,8. b. Gasbedrijf. Gewone dienst f93 305,45. Onvoorzien f 1782,98. Kapitaal dienst f 34325. c. Grondbedrijf. Gewone dienst f 1530, kapitaal dienst f 14403,32. d. Vleeschkeuiingsdienst. Ontv en uitg". f 4820 e. Burgerlijk Armbestuur. Ontv. en uitg. f9979 36. B. en W. stellen voor om de begrootingen in de eerstvolgende vergadering te behandelen, nadat die in de secties zijn onderzocht. De Voorz. wil daarom overgaan tot het trekken der afdeelingen. Dhr. Koster ziet echter geen nut in het vooraf behandelen. Men is er een groot deel van den dag mee kwijt en bij de open bare behandeling worden weer dezelfde vragen gedaan. Spr. zal er persoonlijk geen deel aan nemen. De Voorz.Het is toch altijd gebeurd Dhr. Koster: Niet altijd. De Voorz. meent, dat er vroeger een commissie voor benoemd werd en daaruit is later het sectie-onderzoek ontstaan. Dhr. Koster weet zich van die commissie's niets- te herinneren. Dhr. P- de Feijter stelt zich op het zelfde standpunt. Het doel van sectie-onderzoek is om de debatten te bekorten, maar dat wordt niet bereikt en daarom wil spr. het voorstel-Koster steunen. De Voorz. zegt, dat inderdaad dat het doel is eftf'of dat niet gebeurt, betwijfelt hij. Dhr. Kruijsse gelooft, dat het reglement van orde sectie-onder zoek voorschrijft en dan gaat het niet aan, om daarvan af te wijken. De Voorz. ziet het na en leest dan, dat belangrijke stukken ter onderzoek in handen van een commissie worden gesteld. Het is dus geen eisch. Dhr. Oggel meent, dat er toch reden voor zijn om het te doen de begrooting is ook een belang rijk stuk. Dhr. DieiemanAls er dan toch een commissie benoemd moet worden, acht ik sectie's veel beter. De Voorz. vindt ook, dat sec tie-onderzoek gewenscht is. Er worden toch altijd meer inlich tingen en gegevens gevraagd, dan in een openbare vergadering het geval is, Dhr. van de Bilt keurt het ook goed. In de vergaderingen van den Raad komt men meestal niet zoo goed met de zaken op de hoogte en er zijn in de gemeente administratie een hoop dingen, waar we geen snars van weten en daarom is zoo'n onderlinge bespreking wel nuttig. Met alg. st. wordt nu besloten tot sectieonderzoek en worden de afdeelingen getrokken als volgt Afd. I. P. de Feijter. 't Gilde, Kruijsse, van de Bilt en J de Feijter. Afd. 11. Van Dixhoorn. Dieie man, Oggel, Ciaessens, Wolfert en Koster. 7. Benoeming leden Gas- commissie. Wegens periodieke aftreding van de heeren J. de Feijter, Ch. G. Ciaessens en A. Th. 't Gilde heeft stemming plaats als volgt a. Vacature J. de Feijter. De Feijter 8, Dieieman 1 en blanco 1 stem. b- Vacature Ciaessens, Ciaessens 5, P. de Feijter 2, van de Bilt 1, Dieieman 1 en Wolfert 1 stem. 2e vrije stemming. Ciaessens 5, P. de Feijter 3, Dieieman 1 en Dixhoorn 1 stem. Herstemming tusschen de hee ren Ciaessens en P. de Feijter, waarbij deze heeren niet mee stemmen. Ciaessens 5, P. de Feijter 2 en blanco 1 stem. Vacature 't Gilde. 't Gilde 6, P. de Feijter 2, Wolfert 1, Dixhoorn 1 stem. Alzoo zijn de afgetreden heeren herkozen; zij nemen de benoe ming aan. (Wordt vervolgd). Conversie. Ter aflossing van de 6 pCts. leening 1923 C, welke kan aan vangen op 1 April 1929, wordt tegen dien tijd een nieuwe lee ning van 42 millioen aangekon digd. West-Indië. Ook in onze koloniën is het zwaar weer geweest. Bij de Re geering zijr. berichten ingekomen, dat de storm van 12 op 13 dezer op St. Eustatius en Saba onge veer 60 huizen heeft vernielcf en 100 menschen dakloos zijn, die in scholen zijn ondergebracht. Schepen zijn vergaan, boomen omvergewaaid, zoodat de wegen onbruikbaar zijn. De luchtpost. Gisterochtend 6.15 is het twee de vliegtuig van Amsterdam naar Indië gestart met 197 K. G. post aan boord. Bestuurders zijn J. J. Moll, M. v. Hasselen en Elleman. AXEL, 21 September 1928 Bij gunstig weer het kentert een beetje zal „Concordia" hedenavond om half negen uur voor dit seizoen haar afscheids concert geven. De directeur zond ons daarom het volgende pro gramma i 1. Carabiniers le Linieregiment, marsch. 2. Neptune, ouverture. 3. Bébé, polka v. piston. 4. Le capitain Ecueil, ouverture. 5. Toujours gai, polka v. 2 fluiten. 6. Het Landjuweel, fantaisie. 7. Adieu Bourgogne, ouverture. 8. Elle a mis son smoking, marsch. Tot onderwijzer aan de Chr. Nat. School in de Nieuw- straat alhier is Woensdag be noemd uit 46 sollicitanten de heer H. van Wijck, thans te Krui- ningen. De korte dissel. Te Sluiskil had gisteren een ernstig ongeval plaats. Toen de landbouwer M. V- langs het ka naal reed, passeerde hem een auto, welke signaal gaf, waarvan vermoedelijk het paard schrok en aan den haal ging. Door den korten dissel slingerde de wagen zoodanig achter het paard, dat de man, bevreesd in het kanaal te zullen rijden, van het voertuig sprong en zoodanig met het hoofd op de steenen terecht kwam, dat hij niet alleen een gat in het hoofd kreeg, maar met gebroken arm en been naar het ziekenhuis aldaar vervoerd moest worden. Hulst. Ter gelegenheid van de na jaarskermis zal alhier een baan- koers worden gehouden van 90 K. M. voor juniors en bovendien ook een loopkoers, waaraan zal worden deelgenomen door de beste beroepsloopers, die men o a. in Parijs heeft gekend. Er zijn 900 tot 1700 francs aan prij zen uitgeloofd- Gevonden. Een portemonnaie met geld. Inlichtingen Julianastraat E 152. Predikbeurten te Axel Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 18 Septem ber 1928 waren de volgende personen gedagvaard S. M. E. L. O., huisvrouw van H. P. V-, te Philippine, wegens beleediging van Eduard Goethals te Sas van Gent. Uitspraak f 10 ot 10 d. h. F. J. M., 29 jaar, landbouwer te Boschkapelle, wegens mishan deling van Jozias Zegers te Boschkapelle. Uitspraak f30 of 30 d. h. P. A. J., 24 jaar landbouwer te Sint Jansteen, wegens mishan deling van J. E. Saman' Uitspraak f 10 of 10 d. h. Door film tot zelfmoord. In Den Haag is zelfmoord ge pleegd door een 18-jariaeu jon gen uit de Gerard Doustraat, zegt de „Nwsg." Hoewel het geen gewoonte is de bijzonderheden van een der gelijk drama te vermelden, ach ten wy het ditmaal in het al gemeen belang, daarvan at te wijken. Maandagavond jl. werd door de directie van het Katholiek Internationaal Persbureau een lezing met filmvertoonicg ge houden over het bolsjewisme. Zoowel in lezing als in filmver- tooning werden de gruwelen van het bolsjewisme in een schril licht gesteld. Ouder meer werd vertoond een beeld, waarop e°n man, gelegen op de Russische vlag, op een bepaalde wyze door ophanging en worging zelfmoord pleegde. Blijkbaar heelt deze vertoo ning op den 18 jarigen jongen zoo'n diepen indruk gemaakt, dat h(j 's nachts dezen zelfmoord natuurgetrouw reconstrueerde en *8 morgens door zyn ouders dood op de Nederlandsche vlag lig gende en op dezelfde wyze ge bonden, werd gevonden. Of h(j dit alles bij folie be* wustzyu of ia droomtoestand beeft gedaan, zal wel altyd voor iedereen geheim blijven. Dit dieptragische geval ves tigt er nog eens do aandacht op hoe onverantwoordelijk het toch is, dergelijke gruwelverhalen op het witte doek te vertooneü. Zooals thans opnieuw is gebleken kunnen deze vertooningen by licht, ontvankelijke naturen de vreeselijkste gevolgen hebben. Wy achten het dan ook een ernstige leemte in de bioscoop wet, dat voor besloten gezel schappen alle mogelijke licht beelden kunnen worden ver toond. Dergelijke besloten voorstel lingen ziju zooals thans opnieuw is gebleken, véél gevaarlijker dan openbare filmvertooningen in de bioscopen. Hoe is 't mogeljjk? Na een diensttijd van juist 25 jaren is P. van A rijksklerk bij de Belastingen te Oudenbosch wegens verduistering van meer dan 20 000 gulden te Breda op gesloten. De man had retds jaren ver duisterd en in de boeken ge knoeid, tot het gat niet meer te stoppen was. Hij gaf zich daarop zelf bij de justitie aan en zeide aanvankelijk abuizen gemaakt te hebben, doch dat hij niets ontvreemd had, tot hij later door de mand viel. Rijks-contröle is toch maar alles. Het kantoor van wijlen notaris K L B. te Assen heeft zijn betalingen gestaakt. B. ge noot in AsseD een goeden naam. Met het volste vertrouwen beb- gedurende tal vau jaren talrijke menschen zakenrelaties met hem onderhouden. Toen een 13 jarige scholier ta 's Hertogenbosch op de in be weging zijnde stoomtram sprong om zijn schooltasch, welke hij vergeten bad, mee te nemen, kwam hij te vallen en werd overreden. Het rechterbeen was geheel verbrijzeld en moest tot aan de heup worden geampu teerd. denken voor volksgezondheid. Moeder, geef Uw kinderen op geregelde tijden hun maaltijd en geef ze niets tusschendoor, ook zoetigheid tusschen de maal tijden niet dan -by hooge uit zondering. Gij zult dan zelden over slecht eten van Uw kind te klagen hebben. Zorg dat het schoolkind na een stevig ontbijt naar school gaat en let zelf op, dat het daar aan den noodigeD tijd besteedt. Naast brood, boter, slappe thee met gekookte melk, is een bord warme pap des morgens voor uw kinderen een zeergeschikte spijs. Gezondheidsraad. Bankroof Opnieuw hebben bandieten in New York een brutalen overval gedaan, ditmaal bij de Sheffield Farm Dairy Company, één der voornaamste melkleverantie- maatschappijen te New York. Twee personen drongen het ge bouw binnen en in tegenwoor digheid van tweehonderd em ployé'» ontsnapten zij met mede neming van 15 000 dollars. De kassierskooi, waar bet geld bewaard werd, is door stalen wanden omringd en voorzien van kogelvrij glas, terwijl van binnen een inrichting drie kas siers in staat stelt onmiddeiijk het vuur te openen, wanneer ongewenschte gasten een over val .zouden beproeven. Met revolvers hielden zy het personeel in bedwang en de twee mannen bedreigden de kassiers met den dood als zy alarm zouden maken. Voordat men het wist waren de gemas kerde bandieten in een auto verdwenen. Bedrogen. Aan het station van de onder- grondbaan te Hamburgverscheen een man in spoorweguniform, die een kist met uitrustingstuk* ken droeg. H(j verzocht den beambte om den sleutel, van bet plaatskaartenverblyf, daar hy voor een zieke collega dieail In doozcn van 30-60 e«90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Zondag 23 September 1928 Voorin. 97s ure Ds. O. P. A.Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 97a ure Ds. J. van Nes van Den Haag. Nam. 27, Dezelfde. Voorm. 91ure Leeskerk. Nam. 27, Leeskerk. Donderdag 27 «n Vrijdag 28 Sept. 's Avonds 77, ure Dhr. W. C. Lamain van Voorschoten.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2