Binnenland. Bij Scheren PUROL Sluiting der Kamers. In een vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten Generaal is jl. Zaterdag de zit ting 1927-1928 gesloten door den Minister van Binnenlandsche Za ken, in naam der Koningin. Minister Kan sloot met de vol gende woorden „Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen de Zitting der Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. Het gemeen overleg door de Grondwet geboden, heeft ook in het af te sluiten zittingsjaar, me nige vrucht afgeworpen. Dank zij uwe medewerking, kon onder meer een vermindering van be lasting plaats vinden die aan de volkswelvaart slechts ten goede kan komen. De Koningin heeft mij opge dragen U Haren dank te betui gen voor Uwen ijver en Uwe toewijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daar toe door Haar gemachtigd, ver klaar ik deze Zitting der Staten- Generaal te zijn gesloten." Opening der Kamers. Hedenmiddag begaven de leden der Staten-Generaal zich naar de Ridderzaal op het Binnenhof om de in Vereenigde Vergadering der beide Kamers de heropening bij te wonen, evenals de Ministers, en tal van autoriteiten hunne plaatsen opzochten. Nadat de Koningin op gebrui kelijke manier was binnen geleid en den Koninklijken zetel had ingenomen en Z. K. H. de Prins en H. K. H. Princes Juliana naast Haar gezeten waren, las H. M. met duidelijke stem de volgende TROONREDE. Leden van de Staten-Generaal Weder in Uw midden vertoe vend, gevoel ik dankbaarheid voor de zegeningen, waarmee ons volk ook in het afgeloopen jaar is omringd en die ons de moeilijk heden en zorgen, welke overblij ven, met te meer moed en ver trouwen doen onder het oog zien. De algemeene toestand van het land geeft in menig opzicht stof tot voldoening. Het voortschrijdendeconomisch herstel buiten onze grenspalen heeft, ondanks de kunstmatige belemmeringen in het internati onaal ruilverkeer, een gunstigen invloed op handel en nijverheid. Een deel der scheepvaart lijdt echter bij voortduring onder een teveel aan scheepsruimte op de wereldmarkt. De toestand van land- en tuin bouw stemt tot erkentelijkheid. Weliswaar stelde de fruitteelt teleur, maar zoowel de omvang als de hoedanigheid van den oogst, als de prijzen der producten mogen bevredigend heeten. Langs den weg van ontwatering en ont ginning wordt met kracht ver hooging van het voortbrengings- vermogen van den bodem be vorderd. De financiëele toestand blijft tot soberheid manen, niet het minst omdat de zware lasten, door de verschillende publieke lichamen op de bevolking gelegd, een duurzame verbetering van den economischen toestand be lemmeren. De betrekkingen, welke wij met de andere Mogendheden onder houden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Met eenige Mogendheden werden arbitrage- en verzoeningsverdra gen gesloten. Onze aandacht blijft op dit belangrijk onderwerp gevestigd. Betreurende, dat de pogingen om tot internationale vermindering van bewapening te geraken, niet sneller tot tastbare resultaten ver mogen te leiden, begroet Ik met voldoening de toenemende inter nationale samenwerking op veler lei, in het bijzonder ook op economisch gebied. Een voorstel tot toetreding tot het onlangs te Parijs geteekende verdrag tot uitbanning van den oorlog, waarin een nieuwe waar borg mag worden gezien voorde handhaving van den vrede, zal y binnenkort bereiken» Ik vertrouw, dat hernieuwde besprekingen met België zullen leiden tot een voor beide landen bevredigende uitkomst. Naast de in het afgeloopen jaar ingediende en nog aanhan gige wetsontwerpen op wel ker afdoening wordt prijs gesteld zullen eenige andere aan Uw oordeel worden onderworpen. Daartoe behooren ontwerpen tot nieuwe regeling van de ar beidsovereenkomsten van kapi teins en van schepelingen en tot wijziging van het huwelijksgoe derenrecht. Spoedige indiening is te ver wachten van een wetsontwerp tot herziening van de Gemeente wet en van een voorstel tot tech nische wijziging van de Armen wet Een ontwerp inzake het pachtcontract is in vergevorder den staat van voorbereiding. Tegemoetgezien kunnen wor den ontwerpen van een natuur beschermingswet en van een mo numentenwet. Een voorstel tot herziening van de financieele verhouding tus- schen het Rijk en de gemeenten zal Uwe aandacht vragen. Wetsvoorstellen betreffende mi- numloonen in de huisindustrie en betreffende de bescherming van jeugdige personen en vrouwen bij het verrichten van landbouw- arbeid zijn in voorbereiding, evenals een voorstel van wet tot regeling der werkloosheidsver zekering. De politieke toestand in Neder- landsch-Indië, hoewel voortdu rend waakzaamheid vereischende, Is, vergeleken bij dien van het vorig jaar, verbeterd. Het bedrijfs leven verheugt zich over het al gemeen in een normalen bloei. De economische ontwikkeling van Suriname, hoewel nog steeds onzeker, vertoont enkele licht punten, welke beloften voor de toekomst kunnen inhouden. De cultuur van Liberiakoffie blijft gunstige resultaten opleveren, de bauxietwinning ontwikkelt zich krachtig en het houtbedrijf ver toont een onmiskenbare opleving. De economische opleving van Curasao blijft aanhouden. Met den wensch, dat Gods Rijke zegen op Uwen arbeid moge rusten verklaar Ik de ge wone zitting der Staten-Generaal geopend. Hnlde aan Prinses Juliana. De vereeniging van vrouwe lijke studenten in Leiden bracht Vrijdagavond een aardige ovatie aan Prinses Juliana. Een zestig tal kwamen langs het strand met verlichte lampions en trokken gezamenlijk op naar de villa van de Prinses, waar zij werden bin nengelaten. Na er gemimen tijd te hebben vertoefd, vertrokken zij weder, na 'n korte afscheids speech van een der dames en een „Lang zal zij leven naar Leiden. Het bezoek bracht veel publiek op de been. Naar Houtrust. Ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm zal, naar men weet, aanst. Donderdag een nationale landstorm dag in Den Haag worden gehouden. Uit alle deelen des lands zullen de vrij willigers van den B. V L. naar schatting 'n kleine 20 000 man, samenkomen, en zullen de heeren Duymaer van Twist, dr. J Th. de Visser, mr. D- Fock, H. Colijn, mr, P. Droogleever Fortuyn en mr. dr. L. N. Deckers het woord voeren. Tot de landsformverbanden be hooren pl.m. 55000 mannen, die in militairen dienst zijn geweest, of er nog vertoeven. Mocht hier ooit weer een re volutie dreigen dan zijn die 55000 man bereid, onmiddellijk daar tegenover stelling te nemen. De kosten van dien dag wor den op 75 mille geraamd, doch worden door de deelnemers en belangstellenden gedragen. Van de spoorwegen is belang rijke medewerking verkregen, o.a. door het inleggen van 17 extra- treinen. Van Rijkswege worden 20.000 oranje-armbanden voorde deelnemers beschikbaar gesteld. Alle verbanden en afdalingen zullen hun vaandels meenemen. Muziek zal o.a. worden gegeven door de Kon. Mil. Kapel en door de Marinekapel. In de lucht zullen vliegers in reuzen-initialen B. V. L. schrijven. En zoo zal nog op verschillende andere wij zen getracht worden, dezen dag voor de deelnemers zoo aantrek kelijk mogelijk te maken. De Vrijwilligers van den Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm, zullen defileeren voor H.M. de Koningin. Het défilé zal, nadat de colonne van Houtrust is afgemarcheerd, plaats vinden nabij de Duinoord- kerk. Nederl. Jaarbeurs. Het algemeen bestuur van de Nederiandsche Jaarbeurs heeft den datum va i de eerstvolgende Voor- jaarsbeurs vastgesteld op 19 tot 28 Febr. 1929. Tegen de tollen. Te Muiden heeft zich de de monstratie van automobilisten als protest tegen de tolbetaling herhaald, ofschoon de burge meester flinke maatregelen had getroffen, om ongeregeldheden te voorkomen. Ook te Zaandam, waar 5 tollen in de buurt liggen heeft Zondag een dergelijke opstopping plaats gehad. Twee uur bleef men staan en daarna nog eens tot 8 uur te Zaandijk. De vlucht naar Indië. Gisteren is kapitein Koppen van Bagdad naar Bender Abbas gevlogen, waar hij heden zou landen. AXEL, 18 September 1U28. In deHop Donderdag a.s., des v.m. te 10 uur, te houden open bare vergadering van den ge meenteraad alhier, komen de vol gende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot verhaal van een gedeelte van de bijdrage wegens inkoop van diensttijd voor pensioen als bedoeld in art. 137 der Pensioenwet. 4. Voorstel tot wijziging van de begrooting van het Gasbedrijf over 1928. 5. Voorstel tot a. voorloopige vaststelling van de Gemeenterekening, dienst 1927 b. idem rekening van het Gasbedrijf c. idem rekening van het Grondbedrijf d. idem rekening van het Vleeschkenringsbedrijf e. vaststelling van de reke ning van het Burgerlijk Armbe stuur, dienst 1927. 6. Aanbieding van de begroo ting van de Gemeente en die der bedrijven, alsmede die van het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1929. 7. Benoeming leden van de Gascommissie. 8. Vaststelling instructie voor den baas-fi.ter aan het Gasbedrijf. Om half een arriveerde al hier heden de Commissaris der Koningin voor zijn gewone in spectiereis ten stadhuize. Aldaai verwelkomd door den burge meester, de beide wethouders en den secretaris werd om een uur gelegenheid gegeven tot audiëntie, waarvan een tweetal personen gebruik maakten. Om twee uur trok men naar, het hotel „Het Gulden Vlies" waar aan de heeren namens het gemeentebestuur een lunch werd aangeboden, waaraan ook het Dagelijksch Bestuur deelnam. Ongeveer 3 uur vertrok Zijn HoogEdelGestrenge per auto naar Overslag en na deze gemeente werd Westdorpe bezocht. Vrijdag, Zaterdag en Zondag hadden alhier in een groote tent samenkomsten plaats, waar door een Terneuzensche afdeelingvan het Leger des Heils werd ge sproken en vooral gezongen. De laatste twee dagen was het bezoek voor de ondernemers bevredigend, al verklaarden ze te Hoek en Sluiskil meer succes te hebben gehad en vooral van Axel grootere verwachtingen te hebben ge koesterd. Zekere van W. uit Hoek, die werkzaam was aan de stoom wals, waarmede de weg naar Sluiskil wordt opgeknapt, en die belast was met het uitbetalen der overige werklieden, trok er jl. Vrijdag met de centen van door en liet de menschen op hun loon wachten. Hij is nog niet terug gekeerd. Men denkt dat hij in België zit. Tot tijdelijk leeraar aan de R H. B. S. te Terneuzen is be noemd de heer G. A. den Decker te Amsterdam. Naar „Zei." meldt, was de vorige week te Boschkapelle de ondergrondsche kabel defect, waardoor de bewoners aldaar eenige dagen zonder electr. licht zaten en de petroleum amp of vetkaars weer gretig in eere werden hersteld. Door de politie te Koewacht is aangehouden een zekere J. S., wonende aldaar, verdacht van verkrachting. De man is ter be schikking van de Justitie gesteld. Het is alsof we leven in den tijd der jubileums. Ook te Koe wacht werd het feit herdacht, dat de Coöp. Boerenleenbank aldaar 25 jaar bestond en opmerkelijk is zeker, dat een drietal heeren daarbij tevens ook konden terug zien op een kwarteeuw, dat zij in deze vereeniging als bestuurs lid een leidende functie vervulden. Het waren de heeren Henri Bonte, Em. David en A. Geerards, als kassier. Ingezonden Mededeelingen géén Pijn en naschrjjnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baard- oppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. Kamor ran Koophandel. Zaterdag werd onder voorzit terschap van den heer J. A. van Rompu te Terneuzen vergadering gehouden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Afwezig waren de heeren J. M. Oggel van Axel, A. Risseeuw van Oostburg en H. de Vrieze van Terneuzen. Na de gewone plichtplegingen werd besloten tot toelating van het nieuw gekozen lid den heer Catsman uit Aardenburg. Medegedeeld werd, dat een deputatie uit de Kamer tegen woordig was bij de zitting der Rotterdamsche Kamer, waarbij het 125-jarig bestaan werd ge vierd. Ook werd herinnerd aan de conferentie met den Minister van Waterstaat te Terneuzen op 12 April II., waar, zooals vroeger gemeld is, verschillende verlan gens werden te kennen gegeven, doch deze zijn tot heden niet verwezenlijkt en behooren nog tot de zaken waarvoor men met „hoop" vervuld is voor de verre toekomst Ten opzichte van de electri- ficatie der bruggen te Sas van Gent en Sluiskil, waarin België schijnt te mogen meespreken, zal de Kamer aan den Minister een verzoek zenden, om die zaak niet afhankelijk te wiilen stellen van Belgische onderhandelingen, doch die door zijn Departement te laten uitvoeren, op grond van de daarbij betrokken Nederland- sche belangen. Medegedeeld werd ook, dat de Minister de rekening over 1927 heeft goedgekeurd op een bedrag van f 10,331,53 in ontvang en f 7007,08 in uitgaaf, alzoo met een goed slot van f 3324,42, waar door het stamkapitaal is gestegen tot f23,528,22. In overleg met den heer Van Melle van Breskens is gepoogd om een bespreking van de dienst uren van het postkantoor aldaar te voorkomen Het resultaat is echter nog onbekend. In zake den postdienst te Hulst is nog geen bevredigende oplos sing gekregen. De heer Van der Walle merkte op, dat althans de gewijzigde dienst niet tot bezui niging ieidt en ook het publiek geen gemak geeft Aangaande den postdienst te Axel is door den Directeur-Gene raai der P. T. T. medegedeeld, dat 1. dat de bestaande postver bindingen voor zoover Zeeuwsch- Vlaanderen betreft, over het al gemeen op voldoende wijze in het verkeer voorzien 2. dat verbetering van eenig belang niet door wijziging zou den kunnen worden bereikt 3. dat eenige uitbreiding kan worden gegeven aan de postver bindingen van het bijkantoor te Axel 4. dat ingevoerd" zal worden een postverzending via Walsoor den -Vlake per tram welke te 11,37 uit Axel vertrekt en voorts een rechtstreeksche verzending naar België per trein 11 Ter Neuzen Mechelen 5. dat bij wijze van proef op Zaterdagavond post aangebracht met trein 2763 te Vlake via Wal soorden naar Axel zal worden verzonden alwaar deze te 20,47 zal arriveeren en door belang hebbenden kosteloos aan het bij kantoor kan worden afgehaald 6 dat het ten slotte in de bedoeling ligt de brievenpost van trein 2705 BredaVlissingen voor Axel te leiden over Vlake Walsoorden ten einde bij elke weersgesteldheid de tijdige aan komst te verzekeren. Door de Kamer te Middelburg was steun gevraagd voor pogin gen om de retourbiljetten, die op de Prov. boot alleeen 's zomers worden gegeven, het geheele jaar af te geven. Naar aanleiding van dit ver zoek ontstond van verschillende zijden krachtig pleidooi om de boottarieven te verlagen en zoo als de heer Van 't Hoff wilde, tot op de helft brengen of zoo veel lager als 't kon. Dhr. Van Melle steunde dit idee en zou zelfs voor vracht auto's gratis vervoer wenschen, nadat voor de vrachtgoederen betaald was. Vooral uit West-Z-.Vl. pleitte men daarvoor in verband met de fruitveilingen, die nu op Brugge en Oostende zijn aangewezen voor de Londensche markt. Lie ver zou men zich tot de Holl. steden wenden, doch de provin cie is te duur Dhr. Van Melle wijst in dat verband op de Ferryboot. die een goede boot is, doch nog niet in de behoeften voorziet, Spr. durft er zijn vrachtauto niet op rijden. Dhr. de Feijter zou om de vei lingen een goede steiger te Hoe- dekenskerke wenschen, want „De Telegraaf" is te langzaam en daarom zouden ook de produc ten per vrachanto op de Holl. markt moeten kunnen gebracht worden. De voorz. antwoordde naar aanleiding van het voorafgaande, dat hem als lid van Ged. Staten bekend is, dat dit college de overtuiging bezit, dat er iets ge daan moet worden. Die punten zijn ook dezer dagen besproken met Minister Kan, zoodat de zaak in studie is. De exploitatie van den stoombootpienst is niet voordeelig en het Rijk draagt reeds 80 pet. in de kosten bij. Wat nu de Kamer vraagt eischt nog veel meer geld en het is zelfs onmogelijk voor de Pro vincie om aan die eischen te vol doen, daar de Prov. teert op op centen en daarmee zijn uitgaven moet bestrijden. Spr. hoopt ech ter dat als de Reg. wil luisteren naar de roepstem van Ged. Sta ten, die vroeger meermalen in ds woestijn klonk, er heel wat op de Schelde kan gebeuren. Hij hoopt daar een volgende zitting meer van te zeggen De Ferryboot is sedert Juni onafge broken in dienst en presteert heel wat. Als men hem mist dan is het omdat hij als andere booten zijn geregelde schoonmaak moet hebben. Zoo'n tweede boot zou natuurlijk weer veel kosten. Wat de wegen betreft, daaradfl wordt hard gewerkt. Spr. voor spelt, dat het volgend jaar de verbinding naar Biervliet zal worden aanbesteed, terwijl andere wegen zijn voltooid of in öe* werking.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2