genee§i en de fuiid Vele nieuwe en mooie dingen prima kwaliteiten en zeer voordeeiige prijzen. ZIE DE ETALAGE'S. F-. I*. Seliutz-Guequierre ONTVANGEN de nieuwste modellen Firma 1. 1 Uiterst scherpe roomscheiding. G. P. Vlaander, Axel. GROOTE OPRUIMING Behangselpapier, Vloerzeil, Karpetten, Matten, Vitrage, enz. I. J. BRAKMAN, Stationstraat. Voor het Najaarseizoen Alsook kootten wol aan lage prijzen. bij A. KOLFER. m Geen prijsverhooging. doch min stens 30 pCt. voordeeliger in prijs dan andere goede fabrikaten. Wollen Dameskousen Bébé-artikelen Pullovers Buitenland. Advertentiën. Alle soorten AANBEVELEND, Weststraat Axel in de moderne kleuren. Beleefd aanbevelend. HT Levering op proef. Groote korting op onze lage prijzen. PUF" Reuze koopjes. IBn torengon wij enz. enz. Op het traject Hamburg- Bremen is de directeur der Del- meDhorfster MarearinefabrRk Nordman in den trein vermoord en beroofd. Het lijk is vervol pens uit den trein geworpen en werd later door spoorwegarbei ders gevonden In de zakken van den ver moorde vond men slechts een zakmes en een spoorkaartje tweede klasse. Uit Aschaffenburg wordt gemeld In één van de kolenmijnen in de omgeving van Aschaffenburg is een ernstig ongeluk gebeurd» Drie arbeiders waren bezig met werkzaamheden aan een boven- grondsche leiding en stonden daarvoor op een werktuigwagen, toen plotseling een locomotief te gen dezen wagen opreed. Door den scbok werden de arbeiders van den wagen geworpen. Een van hen viel voor de wielen van de locomotief, en werd overreden en gedood. Van een ander is hei linkerbeen afgereden, terwyl de derde met den schrik vrijkwam. De gedoode werkman laat zeveD kinderen na. Ontzettend ongeluk op een renbaan. Uit Milaan wordt geseind: Bij de autorennen om den Grand Prix d'Iurope keek de renner Materasi om, terwijl hij een vaart van meer dan 200 kilometer uur snelheid bad. Hij verloor bet beheer over zijn stuur en de wagen werd tusscheD de menigte geslingerd. By het ongeluk werden 19 per sonen, waaronder Materasi zelf, gedood, terwijl 26 toeschouwers min of meer ernstige verwon dingen opliepen. Materasi reed met een snel heid van 180 K. M. per uur dicht achter Foreti en Bugatti, die hij schijnbaar wilde inhalen. Plotse ling vloog de wagen van Mate rasi naar rechts Hij vloog over een 3 M. breede omheining vao graszoden en daarna over een sloot en vloog toen op de toe schouwers, die zich voor de tri bune hadden opgesteld in. Over een afstand van ODgeveer 10 M. reed de wagen door de toeschou wers heen, waarbij by over den kop sloeg en daarna weer in de sicot terecht kwam. Materasi werd uit den wagen geslingerd en zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd na aankomst in het ziekenhuis overleed. Van de toeschouwers werden achttien personen gedood en 26 meer of minder ernstig gewond. Vele lyken zyn zoo vreeselijk verminkt, dat zy niet herkend konden worden. Ondanks het feit, dat het onge val een verpletterenden indruk op de toeschouwers maakte vele dames vielen flauw en een groot aantal personen vluchtte van de tribunes werden de wedstrijden ofschoon geroep op ging deze te staken, voortgezet. Korten tijd later hadden twee nieuwe ongevallen plaats. De Fransche renner Blaquebelair reed in volle vaart tegen een paal, waarbij zün wagen grooten- deels vernield werd. Als door een wonder bleef hij ongedeerd. Daarna kreeg de renner Bor- •sachini een ongeval, dat bijna een evee tragisch verloop had ge had als dat van Materasi. Van zijn wagen sprong een band. De wagen slipte en reed recht op de tribune af. Hy kon echter juist op tijd tot stilstand worden ge bracht. Uit het publiek werd toen op nieuw geëischt de wedstrijden te staken. Zij werden evenwel voortgezet. Napoleon III. De laatste vorst van Frankrijk scheen bij zijn geboorte niet be stemd te zijn om den troon te be stijgen. Hij werd geboren in 1903 en was de derde zoon van fiortense de Beauharnais en Lodewijk Napoleon, Koning van Holland, den broer van Napoleon I. De dood van ded hertog van Keichstadt en die van zijn eigen «udere broeders was noodig om het opvoJgingsrecht te ver- ■Hsnm schaffen en bovendien bad bi', met zijn schuchter karaktpr, deu steun der moederlijke autori teit vau koningin Hortense noo dig, die naijverig was op het for tuin der Bonapartes. In 1815 ging hij met haar in balling schap, nam zijn intrek in het ka steel Arenberg on het meer van Constanz, dat hij slechts verlipt om het college vac Augsburg en de Artillerie-school van Thun t« brzoekeD. In 1831 streed hij te gen den paus en toen bij zijn broer in dezen twist verloren had werd hij het hoofd der familie Hij schreef twee verhandelin gen, waarin hij zyn theorieën uit eenzette omtrent de buitenland- sche en binuenlandsche politiek, tie zeer democratisch van aard waren. In 1836 ondernam hij een staatsgreep te Straatsburg, werd gearresteerd en naar Amerika ge- deponeetd. Drie jaar later deed hij met enkele metgeze|iPn op nieuw een poging Hij landde te Boulogne-sur-Mer, maar bad ook ditmaal geen succes en werd ge vangen gezet te Ham. In 1846 wist bij te ontsnappen en tijdens de Revolutie van 1848 kwam bij in Frankrijk terug. Hij wprd door vier departementen to< afgevaar digde gekozen en liet zich benoe men tot president van de Repu bliek. Daar hij zeer populair ge worden was alleen al door het gezag van zyn naam, waagde hij het een twist te beginnen tegen de Nationale Vergadering, die weigerde zijn jaargeld te verhoo- gen en de grondwet te wijzigen. Door de staatsgreep vaü den 2en Decembet 1851 wist hij dit ver zet te breken en het volgend jaar grondvestte hij het keizerrijk door middel van een volksstem ming. Om de buitenlandsche be denkingen te weerleggen, hield hy vele redevoeringen, waarin bij verklaarde: „Het keizerrijk is de vrede". Het binnenlandscb be stuur van Napoleon III trachtte de Nation, welvaart te verhoogen, een netwerk van spoorlijnen en kanalen werd aangelegd, de han del werd vergemakkelijkt, ten toonstellingen werden georgani seerd en Parijs en verscheidene andere steden werden verfraaid. Wat de buitenlandsche politiek betrefr, verbond bij z>ch met En- gplaod en gezamelyk voei dec zij den Krimoorlog daarna onder nam by de vrijmaking van Italië, welke hij niet wist door te voeren. Hij wist Savoye en het Graaf schap Nizza voor Frankryk te winnen. Een noodlottige expedi tie naar Mexico, waar by het ka tholieke keizerrijk steunde, deed zijn invloed tanen, waardoor hy Pruisen niet kon beletten Oosten rijk en Denemarken te overwel digen. Wat erger was, zijn poli tiek voerde tot den Fransch- Duitscben oorlog, welke den 15 Juli 1870 begon. Na de eerste verliezen werd Napoleon III aan 't hoofd van een leger in S- dan omsingeld en tot overgave ge dwongen. Hy werd gevangen gezet te Wilhelmshöhe, vanwaar hy ontvluchtte. Na den vrede vestigde hij zich te Chisleburst in Engeland, waar hij den 9en Januari stierf. De Belgische Kamer heeft art. 1 van het ontwerp inzake het gebruik van de talen in het leger, bepalend dat de kennis van het Fransch en het Vlaamsch ver plicht is voor het bereiken van den graat van tweeden luitenant, in het actieve kader, aangenomen in den vorm waarin het door de legercommissie werd voorgesteld en door de regeering was aan vaard. Hugo Stinnes Jr> heeft in ver band met het tegen hem hangend onderzoek al zijn functies in de directies en raden van beheer van binnen* en buitenlandsche maatschappijen ter beschikking gesteld' in overleg tusseiien de Duitsche en Amerikaansche leden van den Raad van Beheer van de maatschappij van het Stinnescon- cern, de Hugo Stinnes Corpora- lion, zullen alle zaken der maat schappij en der dochtermaat schappijen volgens aanwijzing van den Raad van Beheer worden voortgezet. Tegelijkertijd deelt de Raad van Beheer van de Hugo Stinnes Corporation het volgende mede De Hugo Stinnes Corporation en de door haar gecontroleerde en bij haar aangesloten maat schappijen hebben nimmer op eenigerlei wijze iets te doen ge had met de zaken, welke op het oogenblik den heer Hugo Stinnes Jr. ten laste worden gelegd. Over het verloop der Woens dagmorgen gehouden besprekin gen tusschen de vertegenwoor digers van de vijf bij de bezetting van het Rijnland betrokken mo gendheden wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat de Duit sche rijkskanselier Muller uit drukkelijk geweigerd heeft in een niemorandum voorstellen van de Duitsche regeering vast te leggen. De rijkskanselier zou hebben ver klaard, dat Üuitschland verwacht dat thans eerst de geallieerden hun standpunt zullen bepalen ten opzichte van het Duitsche voor stel tot ontruiming van het Rijn land. Voordat de geallieerden principieel hun standpunt hebben uiteengezet, is het voor de Duit sche regeering niet mogelijk ha rerzijds voorstellen van de voort zetting der onderhandelingen te doen. Woensdag te 2 40 u. is de Spaansche kruiser Princesse Al fonso aan boord waarvan zich Koning Alfonso van Spanje be vindt in de haven van Kiel aan gekomen. Bij Hamburg is een auto op een straatweg door struikroovers overvallen. Zij wierpen een groo- ten steen door het raam van de auto op de inzittenden, waarop dezen den wagen tot staan brach ten. De reizigers lieten zich echter geen vrees aanjagen door hun belagers, die riepen „je geld of wij schieten Het gelukte hen zelfs om, met behulp van een motorrijder, twee struikroovers te grijpen en naar een nabijge legen stad te brengen. Op 14 en 15 December zullen naar het voorbeeld van Londen boven Parijs groote luchtmanoeu- vres worden gehouden. Te Bern heeft een openbare betooging plaats gehad, waaraan ongeveer 20000 boeren, van heinde en ver van hun bergen gedaald, deelnamen. In verschil lende redevoeringen, afgewisseld door het zingen van vaderland- sche liederen, werden hun eischen onderstreept n.l bescherming door den staat om door den huidigen moeilijken tijd heen te komen. Een der sprekers waarschuwde o.a. tegen de pogingen van uiterst links om zich van de beweging meester te maken, terwijl hij echter daarnevens protesteerde tegen de politiek der regeering en de banken. Een andere woordvoerder legde den nadruk op het vredelievende karakter van de betooging, die allerminst door revolutionaire ge dachten is ingegeven, hetgeen in strijd zou zijn met de mentaliteit van den Zwitserschen boer. KOOPJES! Zie JEtalag-e, -Aanbevelend, van restanten AANBEVELEND, 55 55 l is sr is Trasral Dekker-Vermeulen Ontroomers Ypriana.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 3