Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. venstaand betoog) zijn hoofd boven water te houden. Dit is de conclusie, die we meenden te moeten toevoegen aan het voorgaand schrijven, dat men ons zond en we niet zonder eenig voorbehoud konden opnemen. Red. 5 post vluchten naar Indië Toen, in overeenstemming met Gouvernement en Volksraad van Nederlandsch-Indië, die hetgroote belang van een Indisch luchtver keer inzagen, is besloten tot op richting eener Nederlandsch-lndi- sche Luchtvaart Maatschappij, die eind October 1928 haar eerste luchtlijnen in Nederland-lndië in bedrijf zou nemen, werd de vraag gesteld, of de vier vlieg tuigen, welke hiervoor bestemd waren, met hun bemanningen per boot, dan wel door de lucht hun bestemming zouden bereiken. Dank zij de voortvarende me dewerking van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, dat de totstandkoming eener regel- luchtlijn tusschen Amsterdam en Batavia van het hoogste belang acht voor het vervoer van post stukken, is besloten deze vier vliegtuigen ir, dienst der Pos terijen naar Batavia te laten vlie gen. De K.L.M. stond reeds in on derhandelingen met het Hoofd bestuur der Posterijen en Tele grafie, om in 1929 elke maand één vlucht Amsterdam—Batavia v.v. ten behoeve der Posterijen uit te voeren. Toen nu besloten was, dat de vier vliegtuigen der N I.L.M. met tusschenpoozen van één week naar Indië zouden ver trekken, kwam de K L.M. met het Hoofdbestuur P. T. overeen de retourvlucht te vervroegen, zoo dat op de vier vluchten naar Indië een vijfde heen en weer- vlucht door de K.L.M. zou wor den uitgevoerd. Wij laten hieronder volgen de verschillende registratieteekens der vliegtuigen van de Neder- landsch-lndische Luchtvaart Maat schappij, alsmede opgave der bemanning en van de vertrekdata. H N A F A, eerste be stuurder G. A. Koppen; tweede bestuuder Kapt. E. T. Kengen werktuigkundige H. M. van Herk 13 Sept. 6 uur. H N A F B, eerste be stuurder J. J. Molltweede be stuurder le luitenant M. van Ha- zelen werktuigkundige S. Elle- man20 Sept. 6.15.U. H N A F C, eerste bestuur der E. J. A. Prillwitztweede bestuurder le luit. J. M. J. Weg- nerwerktuigkundige F. Lischer 27 Sept, 6 30 u. H N A F D. eerste bestuur der J. Schotttweede bestuurder le luit. C. J. J. M. Waltmann werktuigkundige D. G. Seaton 4 Oct. 6. 45 u. De gegevens van het vijfde vlieg tuig, dat van de K.L.M., zijn H N A E N, eerste bestuur der I. A. Alertweede bestuur der I. W. Smirnoffwerktuig kundige H. Veenendaal 11 Oct. 7 uur. De route, welke de vliegtuigen zullen nemen, bestaat uit de vol gende dagtrajecten Amsterdam BoedapestCon stantinopelBagdad —Bender Ab bas—Karachi—AllahabadCal cuttaBangkokMedan —Bata via. De snelheden der vliegtuigen zijn buitengewoon grootde maximum kruissnelheid bedraagt 195 K. M. per uur, de gemid delde kruissnelheid 168 K. M. bij 1700 omwentelingen per mi nuut van elk der motoren. Voor verkeersvliegtuigen is de stijg- snelheid onovertroffen. De drie- motorige Fokkers stijgen nl. 3.6 K. M. per seconde. Het vertrek dezer vijf vliegtui gen is in de geschiedenis der Nederlandsche luchtvaart een feit van het hoogste belang. Hier mede wordt allereerst een aan vang gemaakt met het geregeld luchtverkeer. Om 6.01 is gisteren het eerste vliegtuig, bestuurd door kapt. Koppen, die dus zijn tweede luchtreis naar Indiö maakt, ver trokken in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, w. o. ook de burgemeester van Amsterdam. Het vliegtuig is geladen met 22 postzakken, waarin 12527 brieven en 4356 briefkaarten, totaal 20 882 stukken wegende 275 K. G. Bij Kon. Besluit van 12 September is met ingang van 15 October benoemd tot burgemees ter van Rotterdam de heer mr. P. Drooglever Fortuijn. Mr. Drooglever Fortuijn zal tot September 1929 lid van de Tweede Kamer blijven. Gezondheidscommissie. De Minister van Arbeid, enz. heeft aan de Commissarissen der Koningin te kennen gegeven dat het beter is als leden der Gezond heidscommissie niet te benoemen burgemeesters, wethouders of gemeenteraadsleden en indien er andere geschikte personen ge vonden worden, aan dezen de voorkeur te geven. Journalistiek jubileum. Onder talrijke hooggewaardeer de bewijzen van belangstelling, zelfs van de meest vooraanstaan den in den lande, vierde de heer D. Hans, voorzitter van den Ned. Journalistenkring, Dinsdag zijn 25-jarig jubileum. Een grootsche huldiging viel hem ten deel zelfs ontving de heer Hans een felicitatie van Prinses Juliana en minister De Geer kwam hem namens het geheele Kabinet ge- lukwenschen. Voor do Koningin-Moedor. Op Curasao heeft de collecte voor een huldeblijk aan H M. de Koningin-Moeder ruim f3300.— opgebracht. Bezuiniging Naar we in de N R. Crt. lezen, hechtte de gemeenteraad van Stavoren niet zijn goedkeuring aan het plan van Ged. Staten om de salarissen van den burgemeester, secretaris en ontvanger met de verplichte pensioenbijdrage te verhoogen. Hij zag daarin een bevoorrechting van een bepaalde categorie van gemeenteambtena ren Om toch in den geest van Ged. St. te handelen werd besloten voor alle gemeenteambtenaren de pensioensbijdrage af te schaf fen. Kerkgezangen. De Alg. Synodale Commissie in de Ned. Herv. Kerk heeft, naar men weet, van de Synode op dracht ontvangen, een commissie te benoemen voor een vervolg bundel van de gezangen. In de Geref. Kerken van het Hersteld Verband is onlangs een commissie benoemd voor gelijk- soortigen arbeid. Een en ander geeft ds. H C v. d. Brink in „Woord en Geest" aanleiding de vraag te stellen of het niet moge lijk zou zijn dat die Hervormde commissie en die Gereformeerde deputaten samenwerkten. Nadat hij dezen wensch te kennen heeft gegeven, vervolgt schrijver dan „Ja ik durf het haast niet hopen zou niet de poging kunnen worden gewaagd, om met de deputaten ad hoe der Kerken van het oude verband samen te werken? Indien het eens kon komen tot het samenstellen van één en hetzelfde kerkliederenboek wat zou dat heerlijk zjjn Ten slotte merkt schr. dan nog op, dat dit ongetwijfeld bevorder lijk zou zijn aan de kerkelijke hereeniging (Gereformeerden en Hervormden) over de wensche- lijkheid waarvan nog kortgeleden prof. Grosheide zich uitsprak. AXEL, 14 September 1928 Door de Burgerwacht alhier werd Zaterdag j.l een zeer mooie wedstrijd met scherp gehouden, waaraan een dertigtal leden deel namen De prijzen waren alle bijeen gebracht door de leden zelf en enkele particulieren. De Adek-Rijwielenfabriek had o.a. door bemiddeling van haren agent den heer H. Zegers, alhier, een prachtig Terryzadel beschik baar gesteld, hetwelk gewonnen werd door den heer L. Dieleman met 91 van de 100 pmitem De bekende Ranja-fabrieken van N. V. Polak Gzn. te Groningen stelde 6 proefpakketten Ranja be schikbaar. Ook van enkele Be stuursleden waren prachtige prij zen ontvangen. Tevens was er gelegenheid voor vrije baan schiete i Op deze baan was het zoo druk, dat toen de avondschemering intrad, nóg ve len waren ingeschreven om een serie te schieten, wat echter niet meer kon worden toegestaan, daar het te duister was, om doeltref fend te richten. Ds J. B. van Halen, Geref. predikant te Hoek, heeft een beroep ontvangen naar de Geref. Kerk van Pijnacker—Nooddorp (Z.-H.). Bij Kon. besluit is aan den heer J. D. Bruggink, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Novem ber eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Terneuzen. De heer J. de Groot, leeraar in de Engelsche taal en Handels correspondentie aan de Katli. Middelb. Handelsdagschool te Hulst is in dezelfde betrekking benoemd aan de R K. Hoogere Burgerschool en Hoogere Han delsschool te Bergen op Zoom. Voor het politie-diploma vanwege den Alg. Ned. Politie bond werden van de 135 candi- daten 81 afgewezen. Geslaagd is o.a. D. van der Laan, te Honte- nisse. Klompenbeurs. In een te Clinge door de klom- penmakersvereeniging „"St. Gum- marus" daartoe uitgeschreven vergadering is het plan om te komen tot inrichting van een Klompenbeurs besproken door den heer Ir Grevers, Directeur van het Rijks-Nijverheidslabora torium, die o.a betoogde dat Clinge de aangewezen plaats was en dat het initiatief moet uitgaan van de belanghebbenden. Hij hoopt dat den volgenden zomer de beurs tot stand zal zijn ge komen. Dezer dagen slaagde de heer Fr. Eggermont van St. Jan steen als surnumerair bij 's Rijks directe belasringen en accjjnzen. Militaire oefeningen. Deze week werden op de Ooster-Schelde en andere Zeeuw- sche wateren marine-oefeningen gehouden. Hierbij werd, naar de Midd. Crt. meldt, verondersteld, dat een vijandelijke macht Zeeuwsch-Vlaanderen heeft bezet en daarna getracht heeft vasten voet op de Zeeuwsche eilanden te verkrijgen, in de eerste plaats op Zuid-Beveland, doch dit is hun nog alleen op Tholen en St. Philipsland gelukt. Het is daardoor alleen mogelijk buiten om de dagelijksche aanvoer van munitie en van versterkingen te doen plaats hebben. Wemeldinge wordt beschouwd als de beste landingsplaats van-Nederlandsche troepen en Nederlandsche oor logsschepen en andere vaartuigen hebben zich op de Oosterschelde teruggetrokken omdat de Wester schelde als „niemandsland" wordt beschouwd, omdat Zeeuwsch- Vlaanderen door den vijand is bezet. De bedoeling is dat de als vijandig beschouwde schepen het verkeer tusschen Holland en Zeeland beletten terwijl de Ne derlandsche schepen juist dat verkeer moeten beschermen. Daartoe is de hulp noodig van watervliegtuigen, mijnen en onder zeebooten. Minister Lambooy woonde de oefeningen tijdelijk bij. Het kanaal Gent Terneuzen Het „Hbld. van Antw." schrijft Met de spoorbrug te Selzaete, die, zooals reeds aangekondigd, welhaast ingehuldigd wordt, zijn al de vernielde bruggen over het kanaal van Terneuzen hersteld. Het zijn allemaal prachtige en zeer geschikte bruggen, die naar de moderne eischen met de elec- triciteit worden bewogen. Wij vestigen de aandacht er op van de bevoegde overheid, dat pijlers en landhoofden der oude spoor wegbrug van Meulestede nog hinderlijk zijn voor de scheep vaart op het kanaal en die ten spoedigste dienden weggebroken te worden. Het hangt in de lucht dat de schoone zeevaartweg der Gent- sche haven het kanaal van Terneuzen merkelijk gaat ver diept en ook verbreed worden. De diepte zou van 8,75 meter op 10 meter en de breedte van 90 op 200 meter gebracht worden, aldus dat het in een kanaal bassin zou worden veranderd, heelemaal naar behooren geschikt voor het bouwen van laad- en loskaaien en het manoeuvreeren der groote zeebooten. Vooraf dient echter tusschen den Staat (het kanaal is staats domein) en de stad Gent eene nieuwe conventie gesloten te worden, waardoor alle vroegere overeenkomsten samengetrokken en aangepast worden. Als eerste eisch stelt de stad Gent het bouwen eener nieuwe sluis te Terneuzen, daar deze noodig is om de haven van Gent met een mogelijk ongeval aan de huidige sluis niet te blokkeeren en tevens om zeebooten van alle afmetingen toegang tot de haven te verleenen. Het bouwen dezer sluis heelemaal op kosten van den Belgischen staat zou vanzelf medebrengen dat het kanaal ook op Hollandsen grondgebied merkelijk zou ver diept en verbreed worden, dit volgens overeenkomst tusschen België en Holland. Het ontwerp een droogdok te bouwen is niet verlaten, doch dat wordt beschouwd als van min dringenden aard. In de naaste toekomst zullen dus ten behoeve van de haven van Gent zeer belangrijke werken worden uit gevoerd. Sluis verbreeden en verdiepen van 't kanaal en 't aan leggen van een droogdok. Hierbij dient nog aangestipt, dat het verruimen van 't kanaal eene zeer goede zaak zal zijn om bij hoog water den watervloed over Hol land nog spoediger te verspelen. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Boerenbond in West-Z -VI. Dinsdag vierde de Chr. Boe renbond in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen te Oostburg haar 25- jarig bestaan. In de R.K. kerk werd door den Zeereerw. heer Preijers, deken aldaar een plech tige mis opgedragen, waarna des middags een feestmaal plaats had in het Beursgebouw, waaraan ongeveer 300 personen deel namen. De heer de Milliano, die als hoofdbestuurslid jubileerde ont ving een geschenk als blijk van waardeering, terwijl natuurlijk tal van loftuitingen in schoone be woordingen werden geuit in be trekking tot de organisatie en de pioniers. Groote garage te Goes afgebrand. Zondagnacht even na twaal ven werd brand ontdekt in de garage van den heer C van Strienen aan het Jacob Valken- plein. De brandweer kon echter niets tegen het vuur uitrichten. De garage is geheel een prooi der vlammen geworden. Zes luxe auto's, een autobus, vjjf motor- rtjwielen en een vijf en dertig buurrywielen gingen verloren benevens tal van gereedschappen. Uit het belendende perceel kon de inventaris gered wordep, De heer v. Strienen is tegen benrspolis voor brandscnade, die uit den aard der zaak groot is, verzekerd. De oorzaaic van den brand is onbekend. Herdenking zilvervloot. Onder groote belangstelling is Zaterdagavond bij het standbeeld van Piet Hein te Rotterdam een krans neergelegd ter herdenking van het derde eeuwfeest der Zilvervloot, namens de vereeni- ging „Delfshaven" tot veredeling van 't volksvermaak. Da plech tigheid werd met muziek opge luisterd. Te Barneveld is brand uit gebroken in de houtwol- en kis tenfabriek van N de Boer. De braud was zoo hevig, dat men in Amersfoort een reusaebtigen gloed aau den hemel zag. Enkele perceelen in de Dabijbeid van de tabriek werden mede aangetast. Voor het blusschingswerk werd de brandweer van Amersfoort, alsmede die van Ede, Luntereu en Putten, benevens militairen uit Ede gerrquireerd. De schade wordt geschat op ruim 3 ton. Al les is op beurspolis verzekerd. De oorzaak is nog onbekend. Te Amsterdam is Zaterdag j.l. een winkel in kindergoederen geopend, doch reeds Dinsdag stond aan de deur vermeld, aat de winkel wegens ziekte was gpsloten. Iemand ontdekte dat zoo*el de 50-jarige vrouw als de 20-jarige dochter ernstig ziek waren. Men constateerde een ernstig geval van vergiftiging. Ze wer den naar het O L Vrouwe gast huis overgebracht. Beide vrou wen hadden vergift ingenomen, daar de maatschappelijke om standigheden der vrouwen te wenschen overliet. De toestand van de moeder is ,ernstiger dan die van de dochter; toch zullen ze vermoedelijk in het leven blijven. - Te Wildervank is een spoorwagon, geladen met 20.000 K G. lompen, totaal afgebrand. Spelende meisjes. Te Rotterdam gaf een meisje bij het stoeien een 8-jarigeu jon gen een trap tegeD het linker oog, waardoor het ooglid is ge scheurd en de jongen in bet ziekenhuis moest worden ver bonden. In Den Haag viel een 37- jarige werkvrouw bij het zeemen van de ruiten van een balcon van de eerste verdieping met het gevolg, dat zjj 's avonds in het ziekenhuis overleed. Gisteren viel J. van der Steen, 64-jarig werkman en ge huwd, te Vlaardicgen, terwijl hij bezig was e n wagen haring te lossen, van den wagen en kwam zoo ongelukkig met het hoofd op de steenen terecht, dat hij onmiddellijk dood was. Auto vernield. Op den on bewaakten overweg aan den Dalweg in de kom van de gemeente Z^ist, werd gister middag te 5 uur een vracht auto van de stoom wasscherij „De Hoon" te Amersfoort, door een tramtrein van de O. M. gegrepen. De voorzijde van den auto werd totaal vernield, doch de chauffeur wist zich door een zyraampje uit de ca' ine te red den. Het ODtbreken *an uitzicht was oorzaak, dat de trein niet was opgemerkt. Liefde en liefdadigheid Onlangs hebben wij melding gemaakt van een ergerlijk geval van verduistering door den sec retaris-penningmeester van een pilantropiscbe instelling te At lanta, zekere Carten, die in tien jaar tijds ongeveer 1 000 000 doll, bad zoek gemaakt. De benadeel de instelling is de Baptist Home Mission Board. De ontrouwe bewindvoerder is verdwenen. Het bljjkt Bcbteraf dat hjj een flink© portie van het zoekge maakte bedrag he*eft ten koste gelegd aan twee knappa jonge meisjes die zoo graag filmactrie® wilden wordéö. Zondag 16 September 1928. Voorm. 9Vs ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9V2 ure Ds. J. S. Post. Nam. 27« Dezelfde. Voorm. 91ure Leeskerk. Nam. 2'/e Leeskerk.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2