Landbouw. Mevrouw V. te J. f 10 van eieren Mej. A. B. te OE. van naailoon f 12.45Zuster J. B. te 's-G. f 11 N.N. voor spreekbeurt f 15van kalenderverkoop te W. door C. W. f 11.10; Mevr. en Mej. S. te U. f5.-. Liberale Radio Amateurs. Gemeld wordt Ten overstaan van notaris H. L. Morra te 's-Gravenhage heeft vanwege het comité, dat zich ten doel stelt zoo spoedig mogelijk een verspreiding van de liberale beginselen langs radio-telegrafi- schen weg te verkrijgen, en zich daartoe reeds geruimen tijd ge wend met een officieele aanvraag inzake een vergunning tot uit zending over een door den mi nister aan te wijzen zendstation, plaats -gehad de oprichttng van de Vereeniging van Liberale Radio-Amateurs (V. L. R. A Namens genoemd comité traden als oprichters der vereeniging op de heeren mr. D. Fock, Wt. j. Bastiaan, mr. G. A. Boon, H. P. Gelderman, prof. mr. G. Verrijn Stuart en S. Wijnbergen. Blijkens haar statuten stelt de vereeniging zich ten doel. de be langsteliing voor de radio w schappen op te wekken Pij o. Nederlandsche bevolkinghaar leden door middel van radio telefonie en -televisie nuttig en aangenaam bezig te houden en door middel van bovengenoemde wetenschappen de beginselen te verspreiden van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond De vereeniging tracht dit doel te bereiken door het uitzenden van redevoeringen, lezingen, debat avonden, concerten, enz.het organiseeren van de ontvangst hiervan voor een zoo groot mo gelijk aantal personenhet ver strekken van inlichtingen op radio technisch gebied aan haar leden en het verkrijgen van een eigen zendstation. Winkelsluiting. De Kon. Ned Middenstands bond heeft zich in zijn congres te Alkmaar uitgesproken tegen de Zondagssluiting van winkels in de wet op te nemen. Het congres verklaarde zich echter voor slui ting om 8 uur 's avonds in de week, en om 11 uur's Zaterdags. Een nienwc party. Te Amsterdam is opgericht de Nederlandsche Volkspartij voor hoofd- en handarbeiders. Deze nieuwe politieke partij, die bij de komende Kamerverkiezingen aan den strijd ter verkrijging var. Kamerzetels zal deelnemen, stelt zich ten doel le. te ageeren tegen het be staande parlementaire stelsel 2e. op te komen voor alge- meene volksbelangen 3e. te bevorderen de invoering van premievrij staatspensioen. Het bestuur bestaat uit 9 per sonen, waarvan de heeren C. Merkel bach, voorzitter, G. B. van der Werf, secretaris en M. Hoog land, penningmeester, de dage- lijksche leiding hebben. Hofbericht. Gisteren bezocht de Koninklijke Familie de Nijverheidstentoon stelling te Rotterdam. Heden vertrok de Koningin voor enkele dagen naar Het Loo en daarna is H. M. voornemens weer voor eenigen tijd het land goed de Ruigenhoek bij Scheve- ningen te betrekken. Het plan bestaat om or> 21 S ptember een b z k aan de hoofdstad te brengen. Unie van Utrecht. Op 23 Januari 1929 zal het 350 jaar geleden zijn, dat dit tractaat gesloten werd. Men hoopt dien dag in de universiteit te Utrecht te herdenken in een rede van prof. Kernkamp en van dr. De Visser, terwijl verdere feeste lijkheden worden voorbereid. AXEL, 11 September 1928. Zaterdagavond werd alhier van wege „Patrimonium" afd. Axel, een vergadering gehouden, waarin de Edelachtbare heer J. Huizinga sprak over „de profeet Jesaja en de sociale toestande lindiedagen" Aan de hand van deze profe tieën werd gewezen op het leven in Israël, de weelde, opvoeding der kinderen, verschillende be drijven, vaste en losse arbeiders, en dat er ook toen, evenals nu, havenarbeiders waren. Ook stond spr. stil bij de wetten, welke aan Israël waren gegeven om dit alles te regelen, en hoe die wetten, welke van God aan dat volk ge geven waren, schromelijk werden overtreden, zoodat de profeet Jesaja daartegen getuigen moest. In dit getuigenis nu aldus spr. ligt ook de waarschuwing voor onze dagen. De lezing, waarbij enkele platen werden getoond en uitgelegd, werd met belangstelling aange hoord. Nadat door enkele aanwezigen vragen gesteld waren en door een der aanwezigen was verklaard, dat hij nu een geheel anderen kijk had op sommige gedeelten uit Jesaja, werd de geachte spre ker door den voorzitter dank ge zegd voor dezen leerrijken avond. Gemeld wordt, dat de Com missaris der Koningin in onze provincie, vergezeld van den Griffier der Staten op 18 Sep tember een he7oek zal brengen dorpe zal bezoeken, ter inspectie van de gemeentelijkeadministratie enz. Zaterdagvoormiddag was er onder deze gemeente brand ont staan in een schuurtje staande achter de woning van den ar beider Mart Wieland aan de Magrette Door toegeschoten hulp van buren en voorbijgangers wer den de dakpannen er afgenomen en met emmers water het vuur, dat daar gretig voedsel vond op den zolder en dakbeschieting, ge bluscht, zoodat slechts geringe materieele schade was aange bracht. De rijks- en gemeente veld wachter van Zaamslag, die juist passeerden stelden een voorloopig onderzoek in naar de oorzaak. Muziekfeest Sas van Gent. Dank zij het prachtige weer en de medewerking van 5 ge zelschappen is het festival, dat was georganiseerd door de har monie „De Vereenigde Vrienden", goed geslaagd. Deelnemers wa ren een drietal gezelschappen van Selzaete en die van Westdorpe en Terneuzen. Alleen 's middags bleek de belangstelling niet groot, daar de naburige sportwedstrijden meer volk fiadden getrokken. Het is nu eenmaal een ziekelijk ver schijnsel, dat sport boven de kunst schijnt te gaan, evenals men dat ziet, dat de film het wint van het tooneel en de radio verkozen wordt boven een strijkje in huis. Men leeft nu eenmaal bij het sensationeele. Nu, ook hier in Sas zou men daarvan profiteeren. Toen nl. de concerten ten einde waren en ook de sport liefhebbers meer en meer hun belangstelling vestigden op het geen nog komen zou, kwam een zware lucht opzetten en vreesde men voor een mislukking van het slot van het feesthet vuurwerk. Het onweer kwam betrekkelijk traag op en het programma werd bespoedigd. En zoo zag men gebeuren, dat onder rommelende donderslagen en flitsende blik semstralen aldus schrijft men de vuurpijlen de lucht inscho ten en beurtelings het hemellicht en orach'"o|lo c»ukk' "tin'werk Begrijpelijker wijze waren ook zeer velen vóór het onweer huis waarts getrokken, terwijl ook tij dens het vuurwerk verscheidenen een schuilplaats zochten tegen den regen. Dat ondanks de duurte van den drank toch nog dronkenschap voorkomt, is bekend. Zeldzamer worden echter ge lukkig tooneelen, als jl. Zaterdag avond te Terneuzen voorkwam» waarbij vrouw en kinderen buiten gestuurd werden. Zekere A. V. ging zoo te keer, dat zelfs de politie tusschenbeide moest komen. Maar ook deze faalde bij de vredesonderhande lingen tusschen man en vrouw. Onder veel belangstelling van de buurtbewoners namen vrouw en kinderen voor dien nacht hun intrek bij een der buren. De heer P. L. Everaert, onderwijzer te Hontenisse, slaagde de vorige week voor het examen hoofdakte. De heer A. Simons, hoofd der bijz. Herv. schooi te Zaamslag, is benoemd tot hoofd der school te Herveld, gem. Andel, bij Nij megen. Donderdag jl. strandde nabij Valkenisse onder de gemeente Hontenisse op een plaat een zeil jacht, dat uit Antwerpen afkomstig bleek te zijn. In den loop van den dag vervoegde een persoon uit Antwerpen zich bij de mare chaussee te Hontenisse, meldend eigenaar van het gestrande jacht „Spuibs" te zijn en deed aangifte van diefstal van het vaartuig. De marechaussee's begaven zich aan boord van het schip en troffen aldaar slapende aan een persoon, ti va A iikaa chi utio oi> teit bleek te zijn. De man werd aan een verhoor onderworpen, waarbij hij bekende het zeiljacht met nog eenige andere personen te hebben gestolen en reeds den vorigen Zondag uit Antwerpen te zijn weggevaren. De andere met gezellen hadden hem in den steek gelaten en waren er met een roeiboot vandoor .gegaan. Bij onderzoek te Antwerpen bleek de persoon die zich bij de politie meldde, inderdaad de eigenaar van het zeiljacht te zijn. De Amerikaan is aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld. Het jacht is in beslag genomen. Dezer dagen is ten nadeele van den landbouwer de B te Clinge een geldsbedrag van on geveer f40 ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. M. Crt. De heer P. Kuijpers, onder wijzer te Kloosterzande, slaagde te Wageningen voor de akte tuinbouwkunde. Befje de Witte f. Zondag overleed te Hengstdijk de oudste inwoonster van ons land in de persoon van mej. de Wed. Elisabeth Asselman-de Witte in den ouderdom van 105 jaar. Zij zou op 1 Nov. a.s. 106 ge worden zijn. Het feit, dat haar eenige dochter, met wie zij samenleefde, op 69- jarigen leeftijd overleed, moet haar zoodanig hebben aangegre pen, dat zij tengevolge dier aan doening ook zelve acht dagen later is gestorven. Te Eede is bij een arbei dersvrouw, terwijl deze elders aan het werk was, ingebroken en zijn uit een kast eenige waardevolle <;i nd n ontvreemd. De politie stelde een onderzoek in, doch de vermoedelijke dader moet over de grens zijn gevlucht. Door de rechtbank is failliet verklaardC. Nobels, koopman te Terneuzen. Rechter-Commis- saris: Mr. A. v. d. Hoop, Curator mr. G. Tichelman. Minister Kan in Zeeland. Nadat Minister Kan een tocht met een der booten van het be stuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen had meege maakt met Veere tot einde, werd Z. Ex. Zaterdag te half negen per auto afgehaald door B en W van Middelburg, en een be zoek gebracht aan de werken» het uitbreiden der kanalen der prise d' eau sedert enkele maan den verricht door werkloozen uit Middelburg, en zulks met krach- tigen rijkssteun, tot welks bezoek het gemeentebestuur van Middel burg den minister had uitgenoo- digd. Met belangstelling werd dit werkelijk grootsche werk waar aan door de betrokken arbeiders tot groote tevredenheid der direc tie wordt gewerkt, in oogen- schonw genomen. Na bezichtiging van't tentoon stellingsterrein te Schoondijke heeft min. Kan met den Com. der Koningin in Zeeland verschil lende toestanden, Z.-Vlaanderen betreffende, voor zoover Binnenl. Zaken daarbij betrokken is, onder de oogen gezien. Zoo is o m. besproken de vraag hoe een nauwere samenwerking kan wor den verkregen tusschen Ged St en de permanente ambtelijke vlas commissie. Zooals men weet is onlangs door de regeering aan deze com missie opgedragen, haar advi- seerende taak niet alleen te be perken tot het vlas, doch even eens aandacht te schenken aan andere zaken Zeeuwsch-Vlaande- ren betreffende. De Terf-nnMi-hlnff van Zeeuvr^cli Vlaanderen „Coehoorn" schreef onlangs in de „Dietsche Gedachte" van de verminderde Nederlandsche ge zindheid in Zeeuwsch-Vlaande- ren „Van een Dietsch stambewust zijn zegt hij kan inZeeuwsch Vlaanderen nauwelijks iets be speurd worden. Vlak aan de grens, vlak bij het geweldig strijdtooneel van den Dietsch- Vlaamschen stambroeder en den Belgischen tiran, is men in Zeeuwsch Vlaanderen volstrekt onwetend van deze wanhopige worsteling, kent men nauwelijks het woord Vlaming en nog veel minder de volle beteekenis van dat woord." De schrijver schrijft het toe aan verschillende oor zaken in het verleden zijn de Zeeuwen door Holland stiefmoe derlijk behandeld geworden. Bui ten de stroombedding van 't Ne derlandsche verkeer, buiten het Nederlandsche economischeleven, buiten het Nederlandsche cul tuurleven kon het moeilijk anders, of de bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen moest uiterst weinig gevoelen voor Holland lntusschen is de Nederlandsche Regeering ook voor de Zeeuwen en hun land daadwerkelijk be langstelling gaan toonen. Toch gaan de ontevredenheidszaaiers voort en zij hebben winst te boeken. „Coehoorn" schrijft Zeelands particularisme toe aan het feit, dat de Zeeuwsche jeugd haar opleiding ontvangt van Zeeuwsche onderwijzers, die ook in Zeeland hun opleiding genoten, buiten alle Nederlandsche saamhoorig- heidsgedachte. Op sociaal gebied constateert de schrijver: „Een overdreven behoudzucht wat betreft 't oude, gepaard gaande met een te ge ringe verstandelijke ontwikkeling en een te groot gemis aan ener gie, zijn de werkelijke oorzaken van den zg economischen ach teruitgang, beter achterstand, van Zeeuwsch Vlaanderen. De anti-Hollandsche gezind heid wordt ook uit België aan geblazen. Franskiljonsche groot handelaars van over de grens trachten hun koopwaar plaatsend, persoonlijk of door hun reizigers, door een fijn opgezette, listige propaganda, zorgvuldig de gezind heid van de Zeeuwsch-Vlaam- sche bevolking op België te rich ten. Schrijver noemt hier o.a een firma van Eecloo, „wier vertegen woordigers al bijzonder hun best doen", en „een gewillig oor vin den ook bij de Zeeuwsch- Vlaam- sche pachters van Belgische of Fransche grondeigenaars in Zeeuwsch-Vlaanderen." (Wij moe ten van de Belgen etenDaarbij moet men weten, dat één derde van Zeeuwsch Vlaanderen aan Belgen en Franschen toebehoort. Daarbij is de vlasindustrie op Gent gericht, wordt een groot deel van de aardappel- en sui kerbietenopbrengst in België en Frankrijk afgezet) is het kanaal van Terneuzen voor Gent gegra ven en zijn de twee spoorlijnen in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen Belgisch bezit. En voor hun amusement gaan nu de Zeeuwen naar Brussel, St. Niklaas, Gent en naar de verfranschte kust. En vele Roomsch-Katholieke Zeeuw sche ouders sturen hun kinderen naar Belgische verfranschende pensionaten. Belgisch-Fransche modes, ze den en gebruiken dringen meer en meer, bijna onopgemerkt Dietsch- Zeeuwsch-Vlaanderen binnen. Sportnieuws. Zondag trok een elftal van de V- V. Axel naar St Pauwels, om daar een wedstrijd te spelen tegen De Sportkring van Desselberge. Daar dit elftal echter niet was opgekomen, werd tegen een andere Belgische combinatie gespeeld, welke door onze stadgenooten met 7—5 werd geklopt. Zij kwamen daardoor tevens in het bezit van een fraaien beker, welke voor het winnende elftal was uitgeloofd. Feesten te Sckoondtykc. De tuinbouw wint meer en meer veld en begint zich lang zamerhand met den landbouw te vereenigen, doordat de landbouw volgens de geleerden niet meer voldoende opbrengt om het bedrijf winstgevend te exploi- teeren Men moet vakman zijn om de waarheid dezer laatste meening te kunnen bewijzen of overtuigend te constateeren althans het laatsteprachtigezomer- getijde zal dit niet gemakkelijk maken, want we hooren alge meen „gelukkig" beweren de boeren hebben een goed jaar. Ongeacht echter of nu land bouw meer of min rendeerend is, moet het toch prijzenswaardig geacht worden, dat men zich op tuinbouw toelegt, want uitbrei ding van werkgelegenheid en van verdiensten is steeds zeer wel kom op elk gebied en voorzeker zijn we in dat opzicht in Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen achter lijk, al is het ook, dat aan deze zijde van den nog denkbeeldigen Braakman meer industrie wordt gevonden. De onvergetelijke schoolmees ter profeet zou men hem kun nen noemen wijlen de heer G. A. Vorsterman van Oyen heeft reeds 50 jaren geleden voorzien, dat men den landbouw mocht steunen aan meer dan een zijde. Hij vond dien steun in kunstbe mesting, door oprichting van coöp. vereenigingen tot aankoop van kunstmest, in onderlinge verzekeringen, in vereenigingen tot verbetering van het paarden ras, enz. en richtte ook een ooft- en tuinbouwvereeniging op en geen wonder is het, dat nu deze vereeniging een gouden jubileum had, men te Schoondijke, waar de vereeniging is gevestigd, een tentoonstelling organiseerde. De vele voorbereiding van een en ander heeft dank zij de ken nis en tactiek der voormannen, geleid tot een schitterend succes, dat bestond in een keurige ten toonstelling, waaraan verbonden een drietal prettige feestdagen voor Schoondijke en omgeving, begunstigd door prachtig weer en vereerd door het hoog ge waardeerd bezoek van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, den Commissaris der Koningin in Zeeland en tal van hoog- waardigheidsbekleeders in onze provincie. Het zijn zeer drukke dagen ge weest in Schoondijke en wan neer men daar niet zag voldoende belangstelling uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, dan heeft dat zeker wel gelegen in de weinige reclame, die men in deze streek heeft gemeend te moeten maken. Het zij een wenk in 't algemeen gegevenadver» teeren doet verkoopen. Dit nü wordt te weinig ingezien en geldt niet zoozeer de groote bladen» als wel de kleine plaatselijke kranten, die van kolom tot kolont gelezen worden» a ■ok Zuidumpt, üv v i Men kan er wei denKen zooals men wil, maar er zullen ook velen dit een weinig verheffend schouwspel hebben gevonden, waar ze behalve hun schoon heidsgevoel ook hun innerlijk ge moed lieten spreken. kalmeer-en en worder gesterkt door"

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2