Handwondjes PÜKOL Recutszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. hoèwel tegen een vereeniging van beide functies geen overwegend bezwaar bestaat, het niettemin beter is, dat, zoo een andere re geling mogelijk is, d.w.z. zoo er voor de functie van lid of secre taris eener gezondheidscommissie andere geschikte personen ge vonden kunnen worden, hieraan de voorkeur wordt gegeven. Nederland en de oeeonomBehe Volkenbondscommissies. De correspondent van de N. R. Crt. te Qenève meldde aan zijn blad Onze landgenoot mr. J. A. Nederbragt, directeur voor oeco- nomische aangelegenheden aan het ministerie van buitenlandsche zaken is door den volkenbonds raad benoemd tot correspondee- rend lid van de permanente oe- conomische volkenbondscommis sie. Tot dusverre had Nederland in deze oeconomische commissie, die vrijwel geheel bestaat uit hooggeplaatste regeeringsambte- nareri, nog geen zetel. Daaren tegen is Nederland, zooals men weet in de raadgevende oecono mische commissie vertegenwoor digd door 4 leden oud-minister president Colijn en de heeren Oudegeest, Heldring en Ferrarens. Door de benoeming van mr. Ne derbragt zal de Nederlandsche regeering thans ook in de gclc~ genheid komen haar inzichten over de gewenschte handelspoli tiek op vollediger wijze ter kennis van de volkenbondsorganen te brengen. v De Koningin en de Olympische Spelen De Kerkeraad der Christ. Oe- ref. Gemeente te Amsterdam-West heeft, naar „de Standaard meldt, in zijn vergadering van 28 Aug. zijn diep leedwezen uitgesproken over het feit, dat „H. M. onze geëerbiedigde Koningin niet alleen haar sympathie voor de Olymp Spelen zoo ondubbelzinnig heeft doen blijken, maar bovendien op den Dag des Heeren in het Sta dion de prijzen aan de overwin naars heeft uitgereikt, en alzoo door Haar voorbeeld de onthei liging van den Zondag grootelijks in dè hand heeft gewerkt". De kerkeraad besloot in een persoonlijk schrijven aan de Ko ningin deze uitspraak bekend te maken, en door middel van dc classis Amsterdam de Deputaten voor de correspondentie met de Hooge Overheid te verzoeken, namens de geheele Chr. Qeref. Kerk de Koningin te berichten, hoe diep zij daardoor de gods dienstige gevoelens van een zeer groot deel van haar volk heeft gekrenkt. Het berolkingscyfer. De Minister van Binnenland- sche Zaken heeft een staatscom missie ingesteld, die tot taak heeft de herziening en aanvulling der voorschriften omtrent het houden van volkstellingen. Tot voorzitter dezer commissie is benoemd prof. dr. H. W. Met horst, directeur-generaal van de statistiek. Verzorging van kinderen tydens landarbeid van Moeder Door den Hoofdinspecteur van den diensthygiëne van het kind, tuberculosebestrijding, bestrijding van geslachtsziekten is, naar aan leiding van het feit, dat er in den laatsten tijd van verschillende zijden gewezen is op het veel vuldig voorkomende euvel, dat de kinderen meegenomen worden naar het veld en op de groote nadeelen, die hieruit voor de kinderen kunnen voorkomen, een onderzoek ingesteld naar dit eu vel, waarbij hij de medewerking heeft ingeroepen van de Gezond heidscommissies. Ingezonden Mededeelingen doen pfjn by den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met pooi 30 60 90 cL, De Jaarbears te Utrecht. Dinsdag is te Utrecht de 19e iderlandsche Jaarbeurs geopend. Het aantal deelnemers bedraagt 881, tegen 807 op de vorige najaarsbeurs Vooral Duitschland, Frankrijk, Engelaid en Oostenrijk zijn van het buitenland goed vertegen woordigd. AXEL, 7 September 1928 Maandagavond is te Kijkuit een partij geperst stroo, die op een stuk land aldaar stond ge stapeld, in vlammen opgegaan. Waarschijnlijk moet de oorzaak gezocht worden in het verbranden van een hoop aardappelloof in de nabijheid, waardoor vonken op het stroo zijn overgeslagen Woensdag j.l slaagde te Rotterdam voor het examen af genomen door de Centrale Ver- eeniging tot bestrijding der Tu berculose als enquêtrice onze vroegere stadgenoote zuster G. Hugenholtz thans te Oegstgeest. Te Sluiskil is Dinsdag middag een 8-jarig meisje, thuis behoorende op een Rijnschip, dat aldaar in het kanaal lag, met haar knie in een stuk glas gevallen, waardoor een gapende en hevig bloedende wonde ontstond en opname in het ziekenhuis noodig werd geacht, waar het meisje is verbonden. De moeder verkeerde in een zeer overspannen toestand bij het zien van het vele bloed verlies van haar dochtertje. Van dit gezin zijn vroeger reeds twee kinderen verdronken. De voerman J. v. B. te Hulst, had Woensdagavond het ongeluk onder een wagen met betonplaten te vallen. Met inwendige kwet suren werd de man naar het Liefdehuis vervoerd, waar men zijn toestand vrij ernstig, doch niet levensgevaarlijk achtte. De heer E. J. P. Lansu, hoofd der bijz school te Zuid- dorpe, slaagde te Wageningen voor het examen tuinbouwkunde. De heer P. Rosseel te Ijzen dijke slaagde te Goes voor het eindexamen van den cursus voor waterbouwkundig opzichter. Te Sas van Gent, had Woensdag een dame het ongeluk met haar motorrijwiel te vallen, dat zij aan den gang wilde maken. Zij kwam daarbij met haar hand tusschen een der kamwielen, waardoor een vinger zoo goed als afgekneld en een andere ern stig werd gekwetstzoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Actie betreffende Kroondomein in Z Vlaanderen. Op uitnoodiging van het be stuur van het R. K. Werklieden verbond in Nederland kwamen 30 Augustus te Hulst bijeen ver tegenwoordigers van den Breda- schen Diocesanen Bond, van den Ned. R. K. Landarbeidersbond, alsmede verschillende burge meesters van gemeenten in Z. Vlaanderen, ter bespreking van de klachten geuit op de verga dering van het Verbond inzake het Kroondomein in dat gewest. Van den kant der arbeiders organisaties werd den gemeente besturen verzocht de uitvoering van de Landarbeiderswet krach tig te bevorderen. Tijdens de bespreking bleek, dat in Z.-Vl. de Landarbeiderswet practised nog niet is toegepast. Met be langstelling wordt tegemoet ge zien het besluit van Ged. Staten van Zeeland inzake de afwijkende beslissing van Graauw's gemeen teraad nopens een 5-tal vragen om los land in pacht. Vervolgens werd gewezen op het groote verschil in opstal recht tusschen grond uitgegeven door het Kroondomein en parti culieren. Zoo bleek, dat het Kroon domein zich met 10 cent per vierk. M. doet betalen, terwijl in dezelfde plaats door particulieren soms voor beter gelegen grond D/j cent per vierk. M. wordt berekend. Wil men op dezen toch al te duren domeingrond een huis bouwen, dan moet bo vendien nog 20 25 ct. per vierk. M. worden betaald aan den pach ter van het Kroondomein, terwijl deze laatste ongeveer 1 ct. per vierk M. aan het Kroondomein betaalt. Voor de besturen der organi saties kwam vast te staan, dat de gesignaleerde klachten, geuit op de Verbondsvergadering, als 'uist moeten erkend worden. De organisaties, inzonderheid het Verbond, zullen niets onbe proefd laten om in dezen on- guustigen toestand verandering te brengen. Mede in verband met bovenge noemde conferentie had den vo- rigen dag de voorzitter van het R. K. Verbond, de heer A. C. de Bruijn, met de heeren M. C. Geerts en B. N- Loerakker, resp. vertegenwoordiger van den Breaa- schen Dioc Bond en den Ned. R. K. Landarbeidersbond, een bezoek gebracht aan Hulst, Stop peldijk, Boschkapelle, Zaamslag, Terneuzen, Sluiskil, Sas van Gent, Westdorpe en St.Jansteen. Minister Kan naar Zeeland. Minister Kan zai, aan boord van het visscherij-inspectievaar- tuig V. 1. IV, van Dordrecht heden naar Zeeland gaan ten einde eenige visscherijen te kunnen be zichtigen. Daarna zal de heer Kan Zater dag met den heer Meijer de Vries, op verzoek van de gemeente Mid delburg een bezoek brengen aan de gemeentelijke waterleiding op de Oranjezon. Reeds sedert meer dan een halt jaar zijn aldaar met steun van het Rijk een groot aan tal werkloozen bezig. Na dit bezoek zal de minister naar SchooiiUijxe gaan teneinde aiuaar in den namiddag de land bouwtentoonstelling te openen. Aangezien de commissaris dei Koningin in Zeeland voornemens is eveens de tentoonstelling bij te wonen, zal deze gelegenneiu benut worden tot het bespreken van verschillende aangelegenhe den Zeeuwsen-Vlaanderen betref fende. Gevonden. Bij veldwachter Oosting zijn als gevonden gedeponeerd een pakje inhoudende een flanellen hemd, enz. en 2 kindertaschjes. Predikbeurten te 4 xel Zondag 9 September 1928 Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/» ure Ds. G. P. A.Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9'/, ure Ds. J. S. Post. Nam. 2'/« Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9' ure Leeskerk. Nam. 2'/a Leeskerk. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 4 September waren de volgende personen ge dagvaard R. C. v. H 25 jaar, C A. v. H., 21 jaar, A. v. H., 20 jaar en C. L. v. H., 18 jaar, veldarbeiders, wonende te Zuiddorpe, wegens mishandeling, te zamen en in vereenigiojf, van C. de Moor te Zuiddorpe, op 19 Juli jl. Eisch ieder 1 maand gevang. Uitspraak ieder f25 of 25 dagen. K. L. d. C., 39 jaar, werkman te Hulst, wegens mishandeling van H. Keijzer te Hulst op 1 Aug jl. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d. hecht. P. J. M., 36 jaar, klompenmaker te Clinge, wegens mishandeling van P. de Wilde te Clinge op 14 Juli jl. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. hecht. S. M. E. L. O., huisvrouw H. P. V., 27 jaar, veldarbeidster te Philippine, wegens beleediging van A. Coone te Sas van Gent op 30 Juli jl. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. hecht. J. C. L., 51 jaar, tijman te Ter- neuzen, wegens mishandeling van J. J. Bliek te Terneuzen op 2 Aug. jl. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. hecht. Bestrijding van Veesmokkelary De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft A. met ingang van 6 Sept. 1928, het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en var kens verboden binnen een strook in de provinciën Zeeland, Noord- Brabant en Limburg langs de NederlanJsch Belgische grens en in de gemeenten Vaals, Wittem en Bocholtz langs de Nederl.- Duitsche grens ter breedte a. van 1 kilometer Van zo s- opgang tot zonsondergang b. van de z.g. 1ste linie, na melijk va i het terrein, bedoeld bij art. 177 der Algemeene Wet van 26 Augustus 1822 (Staatsblad no. 39), van zonsondergang tot zonsopgang B. bepaald dat, wanneer bij zondere redenen afwijking van sub A bedoelde verbod noodza kelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den burgemeester van de betrokken gemeente, onder de door den be trokken inspecteur van den vee- artsenijkundigen dienst aan te geven voorwaarden. Maandagmiddag wilde in de Nederstraat te Middelburg de 13-jarige D. M. P. voor op een rijdenden sleeperswagen klim men, doch kwam te vallen en werd de ongelukkige door beide wielen overreden. Met versnlin- terde beeten en een gebroken pink werd de jongen opgenomen eo uaar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is levensgevaar lijk. Men ziet weer boe gevaarlfjk jongens te werk kunnen gaan en ouders kuunen hen daartegen nimmer voldoende waarschuwen. M Crt. Jongen door trein overreden De 14 jarige S. te Kerkrade is op het rangeerterrein van de Doraauiale mijn aldaar dooreen treiu overreden en enkeleoogen- blikken later aan de bekomen verwondingen overleden. De te Waalwijk verschij nende „Echo van het Zuiden" bericht, dat te 's-Grevelduin Capelle door het bestuur der Cbr. bijzondere school een uit nemende onderwijzeres onts a- gen is, omdat zij met kort ge knipt haar in de klas verscheeo. In aansluiting bierop schrijtt men aan het Volk, dat van twee bestuursleden dezer school, de kindereu eveneens kort geknipt haar hebben. Een landbouwer te Leeu wen-Beneden bemerkte de laat ste dagen een ondragelijken stank in zijn huis. Bij 't onder zoek naar de oorzaak brak men een vloer open en vond daar een verblijfplaats van bunzings en veertig cadavers van kippen en eenden. Drie dooden op onbewaakten overweg. Donderdagmiddag is op den onbewaakten overweg te Wester- lee een vrachtauto door de lo comotief van een trein gegrepen en vermorzeld. De inzittenden Jacob Eikema Sr., zijn knecht Geert Klungel en zijn kleinzoontje Jacob Eike ma werden gedood, terwyl de 3-jarige Jan Lucas Robertua in een ziekenhuis werd opgenomen. De oude Scheveningsehe uitbreker. Zooals gemeld, beeft de Am- sterdamsche politie den tweeden uitbreker uit de Scheveningsehe strafgevangenis Gerber, die 31 Maart ontsnapte, te Zeist aan gehouden. Maandag kreeg men te Zeist een aanwijzing, dat hy daar rustig aan den arbeid was als gemeentewerkman by het bou wen van een nieuw abattoir. Dinsdagochtend is hy naar Den Haag overgebracht en aan een verhoor onderworpen. Hy deelde mede, dat Groeneveid en hij reeds lang bet plan hadden te ootvluchten. Daartoe hadden zij zich reeds geoefend in verschil lende athletische toeren, die hun bij de ontsnapping te pas zouden kunnen komen. Zoogenaamd on der het stoeien wisten zij bet zoover tb brengen, dat de een met een klein aauloopje op de schouders van den auder kou springen. Deze metbode hadden zij willen bezigen om over den gevangenismuur te komen. Het bleek echter niet noodig, daar zij zich konden bedienen van een bezemsteel m>'t touw, zoodat zij zich zonder moeite aan den muur kouden optrekkeD. Toen zij eenmaal buiten de gevange nis waren, zijn zij van elkaar gegaan en hebben elkaar niet teruggezien. Gerber is in de richting van het Hollandsche Spoorstation ge- loopen en heeft kans gezien door over een hek te klimmen, op het emplacement te komeD, zon der dat hij werd waargenomen, is hij in een trein gekropeD, welke hem naar Amsterdam bracht. Enkele oogenblikken voordat de trein stil hield sprong hij uit den waggon en wist ongemerkt weg te komen. Te Amsterdam had hij verschillende vrienden, die hem voortgeholpen hebben. Verscheidene weken heeft hy gewerkt als monteur op het vliegveld Schiphol. Vandaar heeft hy werk gekregen op de veemarkt te Utrecht en toen is hij naar Helmond vertrokken. Sinds eenige weken was hy werkzaam te Zeist. Al die be trekkingen had hij aangenomen onder een valschen naam en steeds had hy een behoorlyk weekgeld verdiend. Omtrent zijn vrienden, die hem geholpen hebben, weigerde iets mede te deeleu. HU, zU en de derde. Eenige jaren lang beeft het echtpaar B. gewoond in een pand aau den Zwaanshals te Rutter- dam. Toen kwam de dag, waar op men het wijzer oordeelde maar van elkaar te gaan De heer B. verkocht zyn boedel aan zyn vriend v. J Deze baalde het gekochte niet uit het huis, maar trok er zelf in, hoewel mevrouw B er was blyven wonen. Do heer B. verdween voor langen tyd en kwam Don derdag plotseling weer te voor schijn. Hy kwam zyn vrouw eens opzoeken, om er zich van te overtuigen, of zij het met den rempla^ant beter had getroffen dan met hem. v. J. was ock thuis en met z'n drieën hebben zij heel gemoedelijk over koetjes en kalfjes gekeuveld. Maar bet gesprek nam eensklaps een minder aangename wending, er ontstond ruzie, bet eene woord haalde het andere uit en er outstond een vechtparty De heer v. J. haalde een mes te voorscbyu en gat den heer B. een snede over de rechterhand. De heer B had zyn hond mee gebracht en uit wraak bitste bij het dier tegen zijn vrouw op. De eebtgenoote liet zich Diet onbetuigd, haalde een pook uit de keukeD en sloeg daarmee haar wettigen wederhelft op hel hootd. Het gevolg van de alge meene vechtpartij was, dat allen min of meer ernstig verwoöd raakten en men zich in het zie kenhuis aan den Bergweg moest laten verbinden. Toen een agent proces-verbaal wilde opmaken wegens mishan deling, bleken alle drie het er volmaakt over eens te zyn, dat men niets met de politie bad te maken en in een zeer eensge zinde stemming is het drietal gearmd naar den Zwaansbals teruggekeerd. N. R. Ct. Omtrent den grooten bosch- en heidebrand te Kaatsheuvel wordt nader medegedeeld, dat men er in geslaagd is, bet vuur te blusschen. De bewoners van de bedreigde huizen wisten deze tegen de vlammeo te beschermeo door het opwerpen van zanddammeD. De brand was ontstaan door het overslaan van het vuur van een met het oog op aanstaande ont« ginning in brand gestoken bosch» je op omringend boutgewas en de heide.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2