Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscb- Vlaanderen Gevlucht. N<>. 46. VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1928 44e Jaarg. Verbetering. FEU1LLETON. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Voor wie bereid is „als een klein kind voor de feiten te gaan zitten", zooals een wijsgeer hét eens uitdrukte, dat wil zeggen onbevooroordeeld, ontvankelijk a Is een kind, biedt de ontwikkeling die op allerlei gebied valt waar te nemen, reden tot groot enthou siasme. De gedachte van samen werking en saamhoorigheid ver spreidt zich met vrucht steeds sterker onder de menschheid. Uit den nood van den oorlog en het eindelooze leed dat deze bracht, kwam de behoefte naar voren, werd duidelijk en klaartot sa menwerking. Eeuwenlang hadden vele generaties, niettegenstaande de waarschuwende woorden van vele denkers in hun tijd, de stel ling verdedigd, dat er wel steeds strijd onder de menschen, steeds belangen-strijd zou zijn. De een of andere „dwaas die dit waagde te betwijfelen en zijn ideaal van samenwerking propageerde, werd voor niet „heelemaal vol", een onpractische idealist uitgekreten. De laatste jaren vooral is op dit gebied een ware revolutie vol trokken. Vóór den oorlog had men ook allianties en verdragen en verbonden. Maar deze hadden dan toch altijd tot grondslag: strijd. Het waren bondgenoot schapsverdragen voor het geval van oorlog, offensieve en defensie allianties. Na den oorlog een geheele verandering daarin. Nu ook wel een verbond, maar met als grondslagvrede en samen werking. De Volkenbond ont stond. Symbool van samenwer king en diepe verbetering van de grondslagen der internationale verhoudingen. Natuurlijk werd de Bond, mitsgaders den initia tiefnemer, door de sceptici uitge maakt voor een „onding", resp. een „enthousiaste dwaas". Toen in Engeland pogingen werden gedaan, om een einde te maken aan de voortdurende stagnaties in de industrie, veroorzaakt door arbeidsongeregeldheden, door sa menwerking tusschen werkgevers en werknemers, waren er natuur- 26) Men verwacht iD Scotland Yard verdere mededeelingen van u. Goed, die zullen ze direct hebben, zei de kapitein. In Scot land Yard i» ook nachtdienst Natuurlijk. Mooi. De kapitein schreef reeds Hij schreef een telegram van 160 woorden, waarin hy alle gronden voor zijn verdenking uiteenzette en speciaal op de gou den tanden van Gringoir wees. Zoo, zeide hy eindelijk. Sein dat maar, Bulier, Wanneer kan er antwoord zij n Nog voor den morgen, als ze direct antwoorden. Ik denk echter, dat ze er zieh eerst vau zullen overtuigen of er een Grin goir aan de opgegeven universi teit studeerde. In dat geval zal het antwoord wel niet voor mor genmiddag komen. We zullen het afwachten. Boller had gelijk. De morgen kwam en ging, zonder dat van 8eot!and Yard een telegram kwam. Tegen negen uur ging Buller daarom een paar uur rasten. lijk weer de cynischen, die sma lend lachten en den initiatiefne mer (Mond) een „enthousiaste dwaas" noemden. Maar het suc ces bleef toch niet uit en een zeer belangrijke mate van samen werking werd bereikt, terwijl de onderlinge verhouding verbeterde en goede verwachtingen voor de toekomst inhoudt. .Enthousiaste dwazen", die juichen, ais ze verbetering zien in de verhoudingen der mensch heid, die steeds maar door vast houden aan hun ideaalvrede en samenwerking Enthousiaste dwa zen Goed dan, maar dan moet er, zooals Harry Daniel in Thrift Magazine voorstelde, „toch eens iemand een gedicht schrijven over 'n bibliotheek wijden aan of een standbeeld oprichten ter eere van de „enthousiaste dwazen" der wereld. Een dwaas is een man met een groote gedachte, die hij niet bewijzen kan. Nadat hij de gezondheid van zijn stelling heeft bewezen, roept de wereld hem uit tot een genie. Indien de menschen in het goede, oude Spanje vóór 1492 wisten, wat het beteekende „van Lotje getikt" te zijn, of iets van dien aard, zouden ze gezegd hebben, dat Columbus dat was. Fulton was het onder werp van allen spot in New-York, totdat de Clermont den Hudson opstoomde. Lindbergh werd, tot op dien dag van Mei 1927 toen hij de wereid de grootste hoe veelheid kippenvel bezorgde, die ze in eeuwen had gehad, „de Vliegende dwaas" genoemd Conservatisme en voorzichtigheid hebben hun plaats in de wereld, maar we zouden nog steeds in ossenkarren rijden.... als er niet een heeleboel „enthousiaste dwa zen" in de wereld geweest waren. Wel, laten we dus maar niet den moed laten zakken, als er oogenblikken zijn, waarop de „verbetering" niet zoo snel komt, als we wel zouden wenschen. Zij dit op politiek of maatschappelijk gebied. Hoofdzaak is, dat we in het goede gelooven. En daaraan trouw blijven. Dat we aan de overwinning van de samenwer- Behrens wbs aangezegd, hem di rect te wekken, waoneer er eeD telegram uit Londen voor hem kwam. Naiuurliik had hij ook 'aan Scotland Yard verzocht, alleen arm hem persoonlyk te telegra- teeren. Ook kapitein Trox had het kommaudo aan mr. Austen over gedragen, om een paar uur slaap te genieten. Daar hy zich vast voorgenomen had, ook den vol genden nacht te waken, moeit by zijn krachten spareD. Hoewel het weer niet zoo hel der meer was, was er toch geen oogeoblikkelijk gevaar. E*n scherpe noord-oostenwind veegde over het water. In de verte lagen fyne nevels. Het dek was byea leeg. De meeste passagiers zaten te ontbij ten. Velen sliepen nog, want men was laat op bed gekomen. Toen Trnx, huiverig, zich wat ging versterken, zag hij by het stuurrad den oudsten Gringoir op en neer loopen. Hy rookte een sigaar. PlotseliDg vingen z(jn reks- pandea den wind snel op en een enkel oogenblik stonden zy wijd uit. De kapitein, wiens blik vast i op Gringoir lustte, had toch tijd DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. kingsidee op alle gebied der men- schelijke activiteit vasthouden. Omdat, zooals een scribent in de Age (Melbourne) heel juist uit drukte „Onze invloed, bewust en onbewust, ver-reikend is, én we dien niet altijd in ons zelf kunnen begraven. Hij gaat voort, goed of kwaad. Onze gelegen heden om anderen aan te moe digen, hen op te monteren met een vriendelijk woord en een welwillende daad, houden een uitnoodiging in en een belofte. We mogen slagen of niet in wat wij beoogen, maar we winnen door de poging. We worden honderdvoudig terugbetaald, of ons werk bloeit of niet." Amerikaansche brug over de Schelde. De brug over de Schelde te Eine, bij Oudenaarde, die in 1914 door de Belgische genietroepen werd opgeblazen en in de on middellijke omgeving derwelke, op 7 November 1918 de 91e Amerikaansche divisie, daarbij ge steund door de 37e Canadeesche divisie, trots het geweldige Duit- sche artillerievuur, toch de rivier wist over te steken, zal door den staat Ohio met toestemming van de Belgische regeering, op mo numentale wijze worden weder opgebouwd. Zij zal 9 60 M breed zijn en geheel in beton worden gemaakt. Op de vier hoeken der brug zal het wapen van den staat Ohio worden aangebracht en zullen ook vier bronzen bisons worden geplaatst. De kosten van dit werk worde op 3 millioen francs geraamd. Gevaar voor den vrede. Over de gehouden besprekin gen tusschen dr. Seipel en Briand verneemt de „Matin" uit Genève dat Briand, uitdrukking gevende aan de Fransche sympathie voor Oostenrijk, er nochtans op wees, dat elk initiatief tot aansluiting van Oostenrijk bij het Duitsche Rijk voor den vrede in Europa gevaar zal opleveren. op te merken, dat GriDgoir in zijn jas een revolver droeg. Heel duidelijk had hy dat kun nen waarnemen. Op alles dus voorbereid, dacht Trux, zeer tevreden over het toeval, dat hem Heze ont dekking had doen waarnemen. In sijn kajuit stak hy ook een revolver in den zak. De dag ging ais in vogelvlucht voorbij. Mr. Cartergin was druk bezig met de voorbereiding van het concert De timmerman moest een podium timmeren. De Scheeps- cuurant, die anders maar eeumaal per dag verscheen, bracht na tafel een extra-uitgave. Programma's werden gedrukt. Zoo dikwyls een deur openging, boorde men mu ziek. De dameskapsters hadden handen vol werk, om alle dames te friseeren en te tooien met al haar sieraden. Voor de meewer kende dames werden bouquetten gemaakt uit den bloemenscnat aan boord. Het bal was een im provisatie geweest, het coocert was vooruit vastgesteld, kunste naars en kunstenaressen van naam deden mee, en daarom moest alles in de puntjes zijn. O, mama, ik ben zoo ge lukkig. Zulk een prachtige reis hebben we nog nooit gehad, riep Het vliegongeval b(j Toul. Volgens hetParijsche „Journal", zou de Fransche Minister van Buifenlandsche Zaken Briand bij na met Bokanowski in het vlieg tuig, waarmede het ongeluk ge schiedde hebben plaats genomen. Bokanowski zou nl. te Sampigny Briand hebben voorgesteld hem in het vliegtuig naar Genéve te brengen. Maar Briand zou, op ernstige bezwaren van de zijde van Poincaré, dit voorstel hebben afgeslagen. Ontwapening gen kans voor 19301 De „Echo de Paris" bevat een uitvoerig bericht uit Genève over de ontwapenings-kwestie en het vraagstuk inzake de bezetting van het Rijnland, welke beide kwes ties door openlijke of vertrouwe lijke besprekingen de geheele zitting van den Volkenbondsraad beheerschen. Het blad constateert, dat de voorbereidende ontwapeningscon ferentie sinds Juni 1927 op dood spoor geraakt is en dat de En- gelsch-Fransche vlootovereen komst den toestand nog moei lijker maakt. De vertegenwoor digers van Frankrijk en de Kleine Entente schijnen van meening te zijn, dat een groote ontspanning in Europa slechts door een' alge- meene regeling van de schade vergoeding en de oorlogsschulden verkregen kan worden, hetgeen gevolgd zou worden door een ontruiming van liet geheele Rijn land. Daar bij deze algemeene regeling Amerika een belangrijke rolt speelt, zijn de vertegenwoor digers van Frankrijk en de Kleine Entente van meening, dat de bij eenroeping van de ontwapenings conferentie tot 1930 moet worden uitgesteld. Acht maanden dienst in België. Uit Brussel wordt geseind, dat de Kamer artikel 12 van het wets ontwerp betreffende de Legerher- vormingen heeft aangenomen. Het artikel houdt in een dienst tijd van 8 maanden voor gewone dienstplichtigen, en van resp. 12, 13 en 14 maanden voor de ar tillerie, bureaudienst en toekom stige reserve-officieren. Het voorstel om den diensttijd te reduceeren tot zes maanden werd verworpen met 89 tegen 54 stemmen. Amundsen nog in leren De pooldeskundige Helmer Hansen die Amundsen op ver- schi lend expedities heeft ver gezeld is van meening dat Amund sen nog in leven is. Hij gelooft dat de gevonden drijver van het vliegtuig „Latham" door een toe val is verloren en hij acht het niet onwaarschijnlijk dat de be manning van het vliegtuig zich heeft kunnen redden Indien de schipb enkelingen er in g slaagd zijn w p s uit het vliegtuig mede te nemen dan biedt de Poolstreek ongetwijfeln genoeg levensmid delen om een geruimen tijd te kunnen uithouden. May Lyon uit, haar moeder om helzend. Weet u, ik geloof, dat meneer D'yt.h werkelyk ver liefd op me is, hy zeide Beet hoven zoo nog Dooit te hebben booren spelen als toen ik hem daar straks voorspeld-. Wa.e dat zoo, lieveling Hii is een neef der AsiorsDat zou een waar geluk voor jou en voor ons allen zyu De schoone Etelka zou ook haar medewerking verieeoeu. Zy zon Hongaarrche volksmeloTëa zin gen ec betooverde iu een hoek van den muzieksalon den jongen White. Haar broer begeleidde haar. Marjorie Lvkrdale stond dicht achter hem eu slo«-g de muziekbladeren om. Daarbij zagen ze elkander steeds diep in de oogen. Helaas maakte mrs Lakedale aan deze idylle en einde door baar dochter vol ergernis te roe- pen, omdat zy zoogenaamd haar raad noodig had voor de keus van haar toilet- Het verwachte telegram van Scotland Yard kwam eindelijk aan tafel. Het luidde »AU right. Uw bericht is over tuigend. Een Emile Gringoir aan bedoelde universiteit onbekend. koninklijk bezoek aan de Nenyto. Het dagelijksch bestuur van de Nenijto 1928 heeft bericht ont vangen, dat H. M. de Koningin voornemens is Maandag 10 Sep tember des middags te half vier een bezoek aan de tentoonstelling te brengen. Gezondheidscommissies De Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid heeft aar. de Commissarissen der Koningin in de provincies geschreven ln verband met de omstandig heid, dat onder de gezondheids commissies, die ingesteld zijn voor groepen van gemeenten, leden voorkomen, die in de hoe danigheid van burgemeester, wet houder of raadslid, deel uitmaken van de daarbij betrokken ge meentebesturen, is de vraag ge rezen, of bij een combinatie van de beide functies, zoowel in be ginsel als uit practisch oogpunt, bezwaar bestaat. Ten aanzien van deze vraag neem ik het standpunt in, dat, Inspecteur Wenk is ingelicht, zal, <1a»r »Capo« eerder aankomt dan >Queeu M^y», alle maat regelen ir ff n. Wrevelig stak Tmx het tele gram 'n den zak Waneppf de »C po« eerder .-•»»' kuur N «ar hel z c*< la» «au zien zal dat het geval niet zijn, mompelde hij. Twee uur later had hij bet geheele geval glad vereeten. Men voer in mis». Wel wag deze nog licht, doch met vollen stoom heette het niettemin oppassen. Cartergin had toch voor Trux'g opmerkingen slechts een spottend lachen over gehad Om dit beetje mist lang zamer varen p Wat valt n in Over een kwartier zijn wy er doorheen. Laat den misthoorn werkeD, sis u wat doen wilt Het scheen, alsof bij gelijk zou krygen. De mist bleek oneer een bank te z(jn. Ecd uur later kwam men echter in eeD tweede nevel bank en het scheelde weinig, of men was met een stoomboot, die van det, anderen bant kwam, io aanvaring gekomeD. Alleen door den m'S'hoorn werd een ongeluk vet meden. Wordt vervolgd AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1