Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit zijn een groot aantal onderscheidingen toege kend, waarvan we de ondervol- gende vermelden Benoemd tot Minister van Staat mr. D. Fock, oud-Minister van Koloniën, oud-Gouverneur-Gene- raal van Ned. Indië, te 's-Gra- venhage. Bevorderd tot commandeur in de orde van den Ned. Leeuw: mr. Th. Heemskerk, Minister van Staat, te 's-Gravenhagetot grootkruis in de Orde van Oranje Nassau mr. dr. W. F. v. Leeu wen, oud-vice president van den Raad van State, te 's-Gravenhage tot grootofficier in de Orde van Oranje Nassau mr. dr. J H. van Roijen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Was hington benoemd tot comman deur in de Orde van Oranje Nas sau mr. L C Besier, advocaat- generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden te 's-Graven hage tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw A. v. d. Weijde, lid van Ged. Staten van Zeeland, te Zierikzee benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau W. Kosten, directeur der bijz. handelsschool te Middelburg; G. A. Hajenius, burgemeester van Goes; A. van Houten, oud-hoofd der openb. lag. school te N. en St. Joosland, wonende te St. LaurensD. W. Lindenbergh, landbouwer te 's Heer Arendskerke D. Koop man, oud-kringkeurmeester voor vee, te Nieuwerkerk C. de Looze, apotheker, te Zierikzee; H. J. de Koster, huismeester in het krank zinnigengesticht „Vrederust", te Bergen op Zoom; dr. P. J H van Ginneken, directeur derCoöp. Beetwortelsuikerfabriek Zeelard te Bergen op Zoom. De eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau is toegekend in zilver aan J. Kramer, oud- gem.-ambtenaar te Zierikzee Johs. Wisse, tuinbaas in dienst van mevr. de wed. Vader van 's Gravenpolder Kolff, te Wissen kerke G. J. Verhagen, hoofdma chinist bij den Prov. Stoomboot- dienst op de Westerschelde J. Barentsen, te Middelburg, assist. Ie kl. bij den post- en telegraaf dienst; P. de Wolf, kantoorbe diende bij de firma Van Heel en Co., te Goesmej. C. Hoek van Dijke, voorheen huishoudster bij wijlen den heer A. Huysen, te Ellewoutsdijk in brons aanP. de Boe, ar beider, te 's Heer Arendskerke I. Jansen, landbouwersknecht, te GroedeM. van Dongen, veld- arbeider, te BrouwershavenP. Slaager, arbeider, te Burg (Z.) J. C. Lenaerts, te Vlissingen, stoker bij den Prov. Stoomboot- dienst op de W. Schelde is de gouden eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan J. M. A. C. van Dongen, ter zake van zijn moedig gedrag in de Poolstreken. AXEL, 31 Augustus 1928. Ter gelegenheid van den jaar dag der Koningin is ook onze gemeente vandaag in vlaggetooi en opmerkelijk is, dat er druk gevlagd wordt. We vernemen, dat „Concordia" weer het gebruikelijke concert zal geven en dat bovendien ook het Chr.muziekgezelschap „Hosanna" en de Chr. zangvereen. „Asaf" van avond eenige nummers ten beste willen geven. Ongetwijfeld zal alsdan weer een groote menigte het markt plein vullen met liefhebbers en belangstellenden. We willen ten overvloede eraan herinneren, dat degenen, die op de tribune staan, gaarne hun moeite beloond zien niet door applaus uit gewoon te maar door ware belang stelling. Hoe stiller het is, hoe mooier zij zullen spelen en zin gen Werk daarom allen mede, dat de concerten tot hun recht komen, door zelf stil te staan en anderen er toe te vermanen. Men was zoo welwillend ons de uit te voeren nummers te lenden, die we hier laten volgen Concordia. Aanvang 8 uur. 1. Wien Neerl. bloed. 2. Marche du le Regt. de Carabiniers. 3. Het Landjuweel, fantaisie. 4. Friquet-Friquette, polka v. 2 pistons. 5. Neptune, ouverture. 6. Toujours gai, polka v. 2 fluiten. 7. Adieu Bourgogne, ouverture. „Asaf" (9 uur). 1. Wilhelmus. 2 De Beek. Leo Mens. 3. Op het Meer. Mendelssohn. Daarna „Hosanna". 1. Wilhelmus. 2. Caprice sur l'opera „Norma" Bellini. 3 Oud Russisch kerklied. Bortujanski. 4. Fantasie sur l'opera „Gemma di Vergi" Donizetti. 5 Wien Neerl. bloed. Wilms. 6. Marche Militaire. F. J. Schweinsberg. 7. Dankt, dankt nu allen God. Koraal. Wegens het bedanken van den heer D. A. van Houte, als voorzitter en bestuurslid van „Concordia" werd in een verga dering van donateurs de heer A. Pieterse, onderwijzer alhier, als lid van het bestuur gekozen. De heer J. de Hullu, die eerst geko zen was, wenschte niet in aan merking te komen. Woensdag had ten over staan van den heer P. le Feber bouwkundige alhier, de aanbe steding plaats voor den bouw van een woonhuis met landbouw- schuur en bijgebouwen op een terrein aan den Langeweg (nabij Drieschouwen) alhier, waarvoor werd ingeschreven als volgt C. H Wisse, Zaamslag, massa woonhuis en schuur f17693.— L. Lansue, Clinge massa woon huis f6675,Wed. J. v. d. Poel, Lamswaarde, Timmer-, schilder,- ijzer-, lood- en zinkwerk massa f8760,—. A. van 't Hoff, Axel, metsel-, timmer-, en ijzerwerk woonhuis f5250, Idtin schuur f9400,-. Metselwerk woonhuis P. Everaerd, Hulst, f 2828., Ch. v. d. Brande, Hulst, f 2731., Augs. Strobbe, Hulst, f 2625., P. J. Kaas, Sas van Gent, f2397., Eug Ver- straeten, Hulst, f 2070. Metselwerk schuur: Everaerd vnd. f 4639, Strobbe vnd. f4620, v. d. Brande vnd. f4506, R de Bruijne, Zuiddorpe, f4325, Kaas vnd. f3925, Ver straten vnd. f 3270. Schilderwerk (massa) R. Apers, Zuiddorpe f 905, C. B Antheunis, Axel f790, Alph. Vijlders, St. Jansteen f 700. Timmerwerk woonhuis A. J. Millenaar, Hulst, f2568, Boeijkens v. Kerkhoven, Kloos- terzande f2450, H. van Luijk, Axel, f2398, F. Gerinc, Hulst, f 2353, P. Apers Zn., Zuid dorpe, f 2320, D. Galle. Zaamslag, f 2200. Timmerwerk schuur: Van Luijk vnd. f3978, Mille naar vnd. f3688, J. F. de Waal, Kuitaart f3545, P. Apers vnd. f 3240. Ijzerwerk (massa): G. P. Vlaan der, Axel, f 772.50, Dakbedekking lood- en zink werk (massa) M. v. Nieuwlande, Zuiddorpe, f 1362-50, üebr. van Rijn, Axel, f1349. Vrijdagavond had alhier eeq aanrijding plaats met de tram die goed afliep, maar menigeen deed schrikken. Kar en paard kwamen uit de Oosterstraat en doordat de voerman de tram niet hoorde aankomen wat geen wonder is reed hij rustig de Kerkdreef in, doch daar kreeg de machine de kar nog juist van achter te pakken, zoodat hef zaakje vooruit geschoven werd. Door direct te stoppen, wist de machinist een ongeluk te voor komen en bleef Utiles op zijn pootjes en onbeschadigd, tenzij er eenige eieren, waarmee de kar beladen was, zijn gebarsten. Vooruit. We gaan vooruit ja. Nu weer is er verbetering te constateren aan het station van den spoor weg Mechelen—Terneuzen alhier. Er zijn de laatste maanden ver scheidene werkzaamheden uitge voerd aan dit station. Eerst is de overweg bij de barrières ver breed, wat ongetwijfeld het pas- seeren daar gemakkelijker maakt, indien er niet te veel personen en voertuigen tegelijk ever gaan. Voornamelijk als daar de dammen eenigen tijd gesloten zijn geweest en van weerszijden het verkeer is stop gezet, zou wel een ver keersagent noodig zijn om de passage te regelen. In de voor middag- en avonduren was dat zeker gewenscht, want nu de doorgang breeder is, gaan er ook meer tegelijk over en geldt het recht van den sterke of den bruut. Een andere verbetering is aan het station de verlichting. De doffe petroleumlantaarns zijn ver vangen door electr. lampen, die de lijn verlichten, zoo ver het oog reikt, zoodat sporen en wis sels zichtbaar zijn en zelfs tot over Armendijk de lichten van uit het kantoor worden bediend. Er zijn langs de baan 23 lampen gemonteerd van 600 kaarsen en 9 van 200 kaarsen bij het perron. Ook het perron zelve is ver beterd doordat een flinker, stee- nen vloer is aangelegd. Daardoor staat men nu niet meer in het slijk op de trein te wachten als 't regent, maar wel wordt men er nog nat. Dat is jammer, want bij de aanzienlijke uitbreiding, die het gebouw verkreeg, was met een betrekkelijk klein bedrag in dat gebrek voorzien geweest. Een niet overbodige verbete ring zou ook nog zijn de ver nieuwing van het kantoor. Als men ziet hoe daar ongeveer 5 h 6 menschen plaats moeten vin den tusschen kasten, lessenaars en tafels, dan begrijpt men niet hoe ieder zijn werk kan maken in de registers en noodige for mulieren, die meestal van groot formaat zijn. We noteeren dit om aan een door het personeel uitgedrukten wensch te voldoen. Overigens is dit natuurlijk privé- zaak. Een harde les. Te Terneuzen geraakte tij dens het rangeeren met tramwa gens op de losplaats nabij het kanaal te Terneuzen de 7-jarige J. G. bekneld tusschen een stoot- blok en den buffer van een wagon en werd dermate verwond dat hij in het ziekenhuis is overleden. Het is zeer te betreuren, dat deze onvoorzichtigheid zulke noodlottige gevolgen had, maar in gemoede moet men toch zeg gen, dat een rangeerterrein geen speelterrein is. Daarop diende maar al te zeer te worden gelet door degenen, die tot verbod bevoegd zijn. Ook het spelen met leegstaande waggons komt nog voor, ofschoon ook dit levens gevaarlijk is. Benoemd tot leeraar in de electro techniek en automontage aan de Ambachtsschool te Ter Neuzen de heer G. J. Smink te Eindhoven. Met ingang van 1 Sept. a.s zijn benoemd tot onderwijzer aan de R.K Jongensschool te Hulst de heeren P. J. van den Borgt te Huijbergen en J E. F Bayens, te Bergen op Zoom, en tot on derwijzeres aan de R. K. Meisjes school aldaar mej. C. M van Rie van Sluis. Voor het examen tuinbouw kunde L. O. slaagden te Wage- ningen de heeren P. Verhage, te Groede en W. B. M. Blommaart, te St. Jansteen. In overleg met B. en W. der gemeente Hontenisse eener- zijds en de twee desbetreffende schoolbesturen anderzijds, is be sloten, de vacantie van de openb. school en de R. K. Bijz. school met een week te verlengen, met 't oog op het nog veel heerschende roodvonk. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvan gen bij den inspecteur der directe belastingen te Tememen f 68-52 wegens te weinig betaalde in komstenbelasting over 1925'26 en 1926-'27. Hulp aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Wij lezen in „Het Volk": Het valt niet te ontkennen, dat de regeering, toen zij, al was het .veel te laat, kennis kreeg van den grooten nood in Z-Vlaanderen, spoedig en ruim heeft geholpen. Maar de hulp was maar tijdelijk en om de bevolking van dit ge west blijvend te helpen is heel wat anders en meer noodig. Ook voor Zeeuwsch-Vlaande- ren is de zaak kommissoriaal ge maakt De werkkring der oor- spronkei jke vlas-commissie is uitgebreid. Maar van haar werk hoort men weinig, en als men hier en daar in Zeeuwsch-Vlaan- deren komt, blijkt dat men on gerust is, of wel voldoende maat regelen, meer dan in den afge- loopen winter, tijdig genomen zullen worden. Want met het stellen van vra gen, het houden eener interpel latie en het instellen eener com missie is men van de zaak niet af. Straks komt er even groote drukte tijdens de bietencampagne en dan is het weer misère. Tenzij er tijdig gezorgd wordt, om dadelijk daarna voldoende werkgelegenheid te verschaffen. Gevonden. Ter secretarie is als gevonden gedeponeerd een breikous. Zeker van iemand, die praten en breien tegelijk wou doen. Predikbeurten te xel Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Politierechter te Middelbarg. Zitting van 28 Augustus 1928. De volgende zaken werden behandeld J. C. O., oud 21 j arbeider te Axel, werd ten laste gelegd, dat hij op 20 Juli jl. te Axel Elizabeth Hamelink met een groo te kluit tegen haar linkeroog heeft gegooid. Uitspraak 15 boete of 15 dsgen hecht. H. C d. V oud 25 j zonder beroep, te Terneuzen, werd ver dacht, dat bij JacomiDa de Kra ker beett beleedigd Uitspraak 10 boete of 10 dagen hecht. Het Z. B. Stamboek erkend De Minister van Binnenland- 8che Zaken en Landbouw heeft bepaald dat de vereen. „Stam boek voor het Zeeuwsch-BG- gische Trekpaard" wordt be voegd verklaard hengsten, inge schreven in het door haar aan gelegde stamboek, goed te keuren voor dekking iD de provincie Zeelandde hengsten, welke z(jn goedgekeurd door een stam boekcommissie benoemd door bovengenoemde vereeniging, zul len worden voorzien van een brandmerk, hetwelk zal bestaan uit de letters Z. Saan te bren gen op den rechter*oorhoef, an- derhalven c. M. onder den kroon- rand. (8t. Crt.) Gewicht en gehalte van de suikerbieten op 16 Aog. 1928. De eerste monsterneming heeft dit jaar plaatsgehad op 16 Au gustus. in geheel Nederland werden 176 monsters onderzocht, deze hadden gemiddeld 476 gram gewicht per biet, 60200 bieten per H A. en 14 77 pet. suiker gehalte. Op 15 Aug. 1927 waren die eetalleo 218 monsters, 360 gram, 60.700 bieten per H A. en 12.48 pc» suikergehalte. Van de Zeeuwscbe eiaDden waren op 16 Aug. jl de cijfers 42 monsters, 531 gram per biet, 290 31 bieten per H. A. en 15.03 pet. suikergehalte van Zeeu wsch Vlaanderen 27 monsters, 445 gram per biet, 64 604 bieten per H. A. en 15 25 pet. suikergehalte. De Zeeuwsche eilanden hebben het grootste gewicht, per biet; Zeeuwscb-Vlaanderen spant de kroon inzake bet aantal bieten per H. A. en het suikergehalte. Vrt eseljjk. Twee zoontjes van schipper J. Teerdsma te Schiermonnikoog, die sedert Woensdag vermist werden, zijn dood in een zandkuil gevonden. Blijkbaar hadden zij een diepe kuil in het duin ge graven en zijn zoo bedolven. Woensdagmiddag om 2 uur waren de jongens van huis gegaan en niet meer teruggekeerd. Wel was de hond, die hun vergezeld had, thuisgekomen, zoodat reeds aanstonds vermoed werd, dat de kinderen een ongeluk hadden gekregen. Vrijwel de geheele bevolking van het eiland trok er 's avonds en 's nachts op uit om hen te zoeken. Men slaagde er evenwel niet in de jongens te vinden. Nadat ook den geheelen nacht van Woensdag op Donder dag nog gezocht was zonder resultaat, besloot de burgemeester telefonisch een politiehond van den vasten wal te laten komen. Donderdagmiddag echter waren twee leeraren van de Zeevaart school er nogmaals op uitge trokken. Zij beklommen het Wit duin en ontdekten daar een gat, dat klaarblijkelijk nog voor kort was gegraven. Met een stok stieten zij op een hard voorwerp, dat bij nader onderzoek een klomp bleek te zijn. Spoedig nu kwam ook een voetje bloot. Men deed de vreeselijke ont dekking, dat de kleinen hier hun graf gevonden hadden. In tegei - woordigheid van politie en ge- neesheeren werden de beide lijkjes daarop opgegraven. Vastgesteld werd, dat de kin deren door verstikking gestorven waren. Vermoedelijk zijn zij bij het spelen onder het zand be dolven geraakt. De verslagenheid op het eiland is algemeen. De kinderen waren 8 en 10 jaar oud. Per auto is naar het gast huis te Amsterdam vervoerd een 18 jarige wielrijder, die bij het nemen van de bocht Rusland Kloveniersburgwal met zijn r(j- wtel slipte en daarbij een been brak. In den Rjjn nabij Lobith is het lijk gevonden van een 18- A 20 j«rig meisje, dat gekleed w as in een wit mouselinen japon met blauwe en oranje noppen. Vergiftiging. In het gezin van den heer Vedder te Deventer hebben zich ernstige ziekteverschijnselen voorgedaan, die veel overeen komst vertoonen met vergiftiging. Vier kinderen uit het gezin wer den ploiseling onwel en kregen hevige brakingen en diarrhee. Een vijftienjarige zoon is reeds aan de gevolgen overleden. De drie andere kinderen zijn in het ziekenhuis opgenomen. De medici en de ontsmettings- dienst hebben de noodige maat regelen genomen. Men weet nog niet wat de oorzaak der ziekte is. Regels van den weg. „Moet gij links een weg [inslaan, Neemt dan steeds de ruim- [ate baan. Gaat uw weg rechts van de [band, Houdt dan steeds den b i n n e n- [k a ut r" Zondag 2 September 1928 Ned. Herv, Kerk. Voorm. 97s ure Ds. G. P. A.Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9V4 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2Dezelfd;. Voorm. 91', ure Leeskerk. Nam. 2'/4 Leeskerk. Maandag 3 September. Nam. 3 ure Ds. J. Fraanje van Barneveld. 's Avonds 71/, ure Dezelfde.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2