Binnenland. Gistermiddag te 3 uur is op den Quai d'Orsay de zitting ge wijd aan de onderteekening van het anti-oorlog-pact, aangevangen. Een groote menschenmenigte had zich voor het gebouw verzameld, waar aan 12 pilaren de banieren en vlaggen der Fransche Repu bliek waren bevestigd. Op het balcon waren 5 schijnwerpers geplaatst. Te 3 uur ving de feestelijke zitting aan. Briand verscheen in de Salie de l'Horloge, gavolgd door de afgevaatdigden der mo gendheden. Aan weerszijden van Briand namen de vertegenwoor digers der mogendheden plaats Op het oogenblik dat de schijn werpers werden ontstoken en de filmoperateurs hun plicht deden, verhief Briand zich van zijn zetel voor het houden van een lange rede, waarna de onderteekening plaats had. Stresemann was de eerste die zijn handteekening plaatste. Geheel Parijs vierde feest. Zuid statie te Gent. Zooals bekend was reeds lang besloten om het Zuid-station te Gent op te heffen. Thans gaat dit in met 7 October a. s. en zullen de treinen van de lijn GentTerneuzen daar niet meer stoppen, doch hoofdzakelijk aan St. Pieter en enkele aan de Dam poort. Verdrag Nederland—Frankrflk. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 10 Maart 1928 te Genève tusschen Nederland en Frankrijk gesloten arbitrage- en verzoeningsverdrag met bijbehoorend protocol. Het arbitrageverdrag met Frank rijk van 6 April 1904, krachtens hetwelk rechtsgeschillen aan ar bitrage onderworpen waren, be vatte de destijds in arbitragever dragen veelal voorkomende uit zonderingen van die geschillen, welke de levensbelangen, de on afhankelijkheid of de eer var. de verdragsluitende partijen aantas ten. Dit verdrag voldeed niet meer aan de tegenwoordige eischen en begrippen. Blijkens de memorie van toe lichting vond het voorstel, door de Nederlandsche regeering aan de Fransche gedaan om het oude verdrag door een nieuw te ver vangen, aanstonds bij de Fransche regeering een gunstig onthaal. De besprekingen over het te sluiten nieuwe verdrag vonden te Parijs plaats. De Fransche re geering gaf er de voorkeur aan, het model der Locarno-arbitrage- verdragen zooveel mogelijk te volgen en niet al te zeer in allerlei detailpunten te. treden. De Neder landsche regeering ging daarin gaarne mede. In wezen gaan die verdragen uit van dezelfde be ginselen als ook door de Neder landsche regeering het meest wenschelijk worden geacht, n I arbitrage of jurisdictie voorrechts geschillen, verzoening voor an dere geschillen. Minder raadsleden. De minister van binnenlandsche zaken heeft het gevoelen van Ged Staten der provinciën gevraagd omtrent een door B. en W. van Leiden aanbevolen wijziging van de Gemeentewet, waardoor in grootere gemeenten het aantal leden van den raad op een kleiner getal wordt bepaald dan thans het geval is. Bij toeneming van het zielental behoeft men dan minder spoedig te komen tot ver meerdering van het getal raads leden, waarvan kostenbesparing het gevolg zal zijn. Tel. „De Schelde". De staking aan de werf „De Schelde" te Vlissingen hoüdt nog steeds aan. De vorige week hebben te 's Gravenhage nog be sprekingen plaats gehad, ten einde het conflict op te lossen, tusschen het verbond van werkgevers en besturen van de metaalbewerkers bonden, doch zonder resultaat. Algemeen werd op bijlegging van het geschil gehoopt, zoodat de mislukking der bespreking een groote teleurstelling zal hebben Veroorzaakt, Vooral bij de stakers, hunne huisvrouwen en de nering doenden. Naar „Het Volk" meldt, hebben de werkgevers verklaard, niet meer concessies te zullen doen dan die, waartoe zij zich voor de staking hadden bereid ver klaard, en zich niet verantwoord te achten, verder te gaan. Zij deelden voorts mede, nog bereid te zijn tot de concessies, welke zij voor de staking hadden voor gesteld, t. w. het volle doorbe talen van dg christelijke en katho lieke feestdagen en de vacantie- dagen, maar in mindering gebracht van de door hen voorgestelde, gemiddelde loonsverhooging van IV» cent- Daartegenover hebben de be sturen der drie werknemersorga nisaties verklaard, dat zij aan het oordeel hunner arbeiders alleen voorstellen zullen onderwerpen, welke verder gaan dan de voor de staking gedane, dus alleen voorstellen tot algemeene loons verhooging en doorbetaling van feest- en vacantiedagen. Voorts is in de conferentie ge sproken over de overwerkkwestie. De werkgevers verklaarden, op het standpunt te staan, dat, als „De Schelde" overwerk noodig acht en de Arbeidsinspectie ver gunning daartoe geeft, de organi saties zich er niet in mogen mengen. Daartegenover hebben de werk nemers-organisaties verklaard, dat, als overwerk plaats heeft, waarbij een belangrijk deel der arbeiders betrokken is, -overleg behoort plaats te hebben met de werk nemersorganisaties, of met erken de vertegenwoordigers van het personeel. Ingezonden Mededeelingen rDoorzitten niinni Stukloopen f U n UL Zonnebrandmi DDI en Smetten) rUnUL AXEL. 28 Augustus 1928 In den laten avo id van Vrij dag jl. pakten zich in den om trek zwarte wolken samen en weldra waren in 't Westen en Zuid-Westen felle bliksemstralen te zien. De buieft naderden, doch het liep vrijwel af. Een malsche regen was zeer welkom. Later ongeveer half een was het erger en volgden ratelende slagen direct op felle schichten, zoodat ieder ongelukken vreesde. Ook ntt werden we gespaard We vernamen alleen van enkele gespleten boomen Te Zuiddorpe werd de electr. leiding geraakt, waardoor in de huizen verscheidene lampen spron gen en vele menschen in angst verkeerden. De geleiding van het net was eenigen tijd gestoord. in den Louisapolder, gemeente Graauw, werd de schuur getrof fen van den landbouwer de Buyl, waarbij een paard en de oogst verbrandden. Schietwedstrtyd De vorige week zijn te Ter- neuzen onderlinge schietwedstrij den gehouden door de Burger wachten in den kring 't Land van Axel. De Burgerwacht van Axel heeft daar een goed figuur ge maakt en blijk gegeven dat onder haar leden geoefende schutters zitten. Men deelde ons mede, dat door hen o.rr.. de volgende prij zen zijn behaald Korps B, 6 schoten, 41 sec., maximum 60 punten. Ie prijs H. van Luijk met 51 p in 30 sec. Korps C., 6 schoten, 50 sec., max. 60 punten. Joh. J. Hoebé le prijs, met 52 punten in 29 sec. Beide heeren ontvingen de zil veren korpsmedaille. Personeele baan, max. 50 p., J. C. van Driel 8e prijs met 45 p., B. J. Knieriem 10e prijs met 44 p. Geluksbaan le prijs J. C. van Driel. Vrije baan 7e prijs dezelfde. De heeren Luijk, Hoebé en van Driel vnd. komen in aan merking als deelnemers in den Prov. wedstrijd te Vlissingen, voor klasse A* Zaamslag. Zaterdag had een landbouwers knecht op de hofstede van den heer W. Dekker het ongeluk uit te glijden, toen hij bezig was een stier te stallen. De jongen viel zoodanig neer, dat hij zijn been brak en naar het ziekenhuis ver voerd moest worden. Arm dier. Te Terneuzen reed Vrijdag avond een knecht van den land bouwer C- van L. met een wagen met een korten dissel, waarvoor een paard was gespannen. Bij den Baandijk moest het de hel ling af en het vaak voorkomend verschijnsel deed zich voor, dat de dissel tegen de beenen van het paard stootte en dit door schrik aan den haal ging. Het dier geraakte los van den wagen en liep zich dood tegen het hek van een café. Een rijwiel moet voorzien zijn van een goed stel remmen, maar een boerenwagen Jubileum. Op 24 October aanst. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de eerste patiënt in het Ziekenhuis te Ter neuzen werd opgenomen. Men hoopt als de kas toereikend is dat feit in September feeste lijk te herdenken. Geslaagd te Rotterdam voor het examen hoofdacte de heer J. G Geerards te Koewacht. Autobusvergnnningen. Ged. Staten van Zeeland, be schikkende op de verzoeken van Ch. L. D'hert te Westdorpe om vergunning tot het in werking brengen van autobusdiensten lo. van Sas van Gent naar Hulst, en omgekeerd (uitsluitend op Maandagen) 2o. van Westdorpe naar Axel, en omgekeerd, (uitsluitend op Zaterdagen) 3o. van Westdorpe naar de Belgische grens (richting Selzaete) en omgekeerd (uitsluitend op Maandagen); hebben het 2de verzoek afgewezen en het eerste en derde ingewilligd, overwegen de dat, de dienst van Sas van Gent naar Hulst tot Drie Schou wen evenwijdig loopt aan de tramlijn der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij dat voor een dienst van West dorpe naar Axel naast de tram van genoemde maatsch. geene behoefte bestaat; dat wat betreft de trajecten Westdorpe Sas van Gent en Sas van GentBelgische grens, on derscheidenlijk door genoemde tramwegmaatschappij en de N.V. Verhuurinrichting vh. Mannaert te Neuzen, in de bestaande ver- keersbehoeften wordt voorzien Ged. Staten van Zeeland, be schikkende op het verzoek van J. Maas te St. Jansteen om ver gunning tot het in werking bren gen van autobusdiensten lo. van Koewacht over St. Jan steen naar Hulst (uitsluitend op Maandagen) 2o. van Koewacht over St. Jan steen naar de Belgische grens (richting St. Nicolaas;, en omge keerd (uitsluitend op Donder dagen) hebben het eerste verzoek ge weigerd en het tweede verzoek ingewilligd. Ged. Staten hebben daarbij o.a overwogen dat de aanvraag neerkomt- op eene verlenging der bestaande concessiën voor het traject Koe wacht—St. Janssteen; dat tegen zoodanige verlenging, bezwaar is gemaakt door de N.V. Auto- en Verhuurinrichting v h. Mannaert te Neuzen, omdat aan haar dienst Sluiskil-Axel-Hulst, zoodanige concurrentie zou wor den aangedaan, dat zij moeilijk zou zijn te handhaven dat tegen de boven aangeduide verlenging, voor wat de Donder dagdiensten aangaat, bezwaar is gemaakt door Jos. Wauters-Ver- bist te Hulst, aan wien concessie werd verleend voor een autobus dienst van Hulst naar de Belgi sche grens, omdat hij ongemoti veerde concurrentie vreest; dat dit bezwaar niet ongegrond vootkomt en de verkeersomstan digheden niet van 3ien aard zijn( dat ook aan adressant op dat trajet een geheel vrij vervoer zou moeten worden toegestaan dat reclamant Wauters heeft aangegeven, dat zijn bezwaar kan worden weggenomen, indien aan adressant Maas de verplichting wordt opgelegd, om te rijden op tijdstippen, aanzienlijk vroeger of later dan die, waarop hij. Wau ters rijdt dat onder deze voorwaarde ook bij Ged. Staten geen bezwaar bestaat, tegen de op dit punt gevraagde verlenging der con- cessielijn. M.Ct. St. Jansteen. Vrijdag hield de gemeenteraad alhier in voltallige zitting open bare raadsvergadering. Onder de ingekomen stukken behoorde een goedkeuring van Ged. St. van afschrijving op het Grootboek der N. W. S., ten behoeve, van ver bouwing en leermiddelen eer.er R.K. school. De rekening der Gezondheidscommissie, zetel Hulst, werd goedgekeurd onder voorbehoud, dat art. 2 en 6 resp. met f6 en f215 werden vermin derd, op grond van het Kon. Besl. van 2 Juli jl. Daardoor zou het goed slot f 282,45 worden. Nog was er een schrijven, van Ged St., dat een renteloos voor schot verleend wordt van f 14.700 voor verbetering van den weg aan den tragel, af te lossen in 20 jaar. De Raad besloot boven dien in die kosten een derde bij te dragen, of f 250 per jaar Ingekomen was nog de begroo ting van de Gezondheidscom missie over 1929, waartegen de Raad de volgende bedenkingen aanvoert a. Ontvangsten. Het batig saldo over 1927 wordt bepaald op f61.45, terwijl dit in werkelijk heid f 282.45 moet bedragen. b. Uitgaven.'Het bedrag bij art. 2 wordt f 50.hooger geraamd dan vorige jaren, terwijl daaren tegen daaruit niet meer de ver goeding van verplaatsing der buiten Hulst wonende leden zal worden betaald. (Zie de toelich ting op art. 7). Met een bedrag van f50.— zal daarom zeker worden volstaan. Art. 7. Met het geraamde be drag wordt genoegen genomen, mits de vergoeding per vergade ring voor het lid L. J. Colsen niet meer dan f 1,— en voor'het lid P. Voet niet meer dan f2.— zal bedragen. Art. 10. Zooals uit de toe lichting blijkt, wordt een zelfde bedrag noodig geacht als vorig jaar en betreft dit derhalve de aan een der leden oiit te betalen vergoeding voor het onderzoeken van nieuw gebouwde woningen. Waar evenwel bij K.B. is beslist, dat die onderzoekingen niet ge acht kunnen worden te behooren tot de taak, welke aan de Ge zondheidscommissie is opgedra gen, doch veeleer tot de taak van de in art. 9 der Woningwet be doelde ambtenaren behoort, kan met dezen post geen genoegen worden genomen, tenzij de Ge zondheidscommissie alsnog aan toont, dat die post is bedoeld voor bestrijding der kosten val lende op ingevolge wettelijk voor schrift te verrichten onderzoe kingen. Als algemeene voorwaarde be hoort te worden gesteld, dat de geraamde posten niet mogen worden overschreden en wijzi ging en of af- en overschrijving der begrooting slechts kan plaats hebben, wanneer de betrekkelijke besluiten daartoe aan het oordeel van de raden der betrokken ge meenten zijn voorgelegd en deze zich daarmede hebben vereenigd, of in beroep daaromtrent gunstig is beschikt. Voorgesteld wordt, het geraam de bedrag nog niet op de ge- meentebegrooting voor 1929 uit te trekken, doch, onder mede- deeling van 's Raads gevoelen, de Gezondheidscommissie te ver zoeken aan de gemaakte beden kingen te willen tegemoetkomen. De gemeentebegrooting over 1929 werd aangeboden op een totaal van f57 45197, gewone dienst, terwijl de begrooting voor het electr. bedrijf werd voorge steld op een totaal van f 20.578 11 gewone dienst en f 3200 kapitaal- dienst. De begrootingen zullen later in behandeling ko'men. Punt 5 was een voorstel tot wijziging van het tarief voor de levering van electriciteit voor licht en kracht. In opdracht van B. en W. was door den directeur boekhouder van het G. E. B. onderzocht, in hoeverre verlaging van het tarief mogelijk is, waar na deze een uitvoerig rapport heeft ingediend en waaraan het volgende is ontleend Over 1927 was ingekocht 100370 KWU, voor f 10446,62 en is verkocht voor verlichting aan particulieren 16403, aan de ge meente 2046, aan kracht 50346 en aan stroom voor Clinge 6076, totaal 74871 KWU voor f 18685. Er was een stroomverlies van 25489 KWU, terwijl het tarief was 50 cent voor licht en 17 ct. voor kracht. Uit een berekening blijkt, dat op licht 17 en op kracht 8 ct. per KWU wordt verdiend. Het verschil in winst ontstaat hoofdzakelijk door de hooge dag belasting, die de avondbelasting met 63.042 KWU overtrof. Er zijn nu -112 krachtaansluitingen en nog meerdere aanvragen, zoo dat het verschil nog grooter zal worden, indien niet de afname van licht toeneemt, wat belem merd wordt door het hooge tarief, zoodat verscheidene afnemers be neden een verbruik van 10 KWU per jaar bleven en de petroleum lamp weer dienst doet. Juist in de wintermaanden, als er het minst verdiend wordt, heeft men het meeste licht noodig en dan is 50 ct. per KWU te duur. Bij een vermindering met 5 ct. werd reeds 1000 KWU meer verbruikt. Schr. is van meening, dat juist een royaal gebruik van licht stroom de voorwaarde is voor een bloeiend electr. bedrijf. Verdere beperking van kracht- gebruik, of rantsoeneering zoude slechts tot schade leiden in de bedrijven, zoodat het beste middel om verbetering te krijgen, zal bestaan in tariefsverlaging van het licht en wel met 5 ct. per KWU, ingaand 1 Jan. aanst. Er wordt een mindere opbrengst verwacht van f850 en f612 min der voor meterhuur, zoodat het niet mogelijk is eenzelfde verla ging voor kracht toe te staan. Voorgesteld wordt in plaats daar van de eerste 2 klassen te doen vervallen, zoodat tot 125 KWU per maand 18 ct. en verder tot 8 ct. moet worden betaald per KWU zooals in de bestaande regeling. Dit zou voor de mee sten een vermindering van 2 ct. zijn, terwijl de gemiddelde op brengst dan 15 ct is. Deze verlaging zal zich uit strekken tot 31000 KWU, zoodat dan f620 minder zal worden ontvangen. Bij de bespreking van dit voorstel gaf dhr. Martinet te kennen, dat hij liever het tarief niet verlaagd zag, maar de winst op het bedrijf werd gebruikt ojn het net te versterken, daar hij vreesde voor de palen. Hij zou die in cementen of betonnen hulzen willen zetten, voorzoover ze in de grond zitten, zooals dit over de grens ook wordt gedaan. Zijn voorstel vond echter geen steun, zoodat het voorstel van B en W om de tariefswijziging in te voeren overeenkomstig het rapport, werd aangenomen met 8 tegen 3 st., var. de h.h. Martinet, Vael en Vergauwen. De rekening over 1927 werd vastgesteld, na gunstig rapport van de commissie van onderzoek, op f 54 585.56 aan uitgaven en f54 148.68 in ontvangsten voor gewonen dienst en f 3208.15 in ontvang en uitgaaf v d. kapitaal- dienst. Evenzoo aangaande de reke ning van het G. E. B., die sluit met f25.195.05 gewone diensten f9470.32 in ontvang en f 6310.78, in uitgaaf voor den kapitaaldienst. Bij de omvraag werd gevraagd of er al een commissie is bej noemd voor het G. E. B., doch de voorz. antwoordde, dat ge wacht werd op een voorstel uit den Raad. Hierna werd de 'verg- gesloten.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2