Dr. BOM DonderdagavoDd 30 Aug. II Cultivators Eitr. en Carbid P. A. Wondergem, Sedert hedennacht vermist drie veulens. 1 Birkenwasser i Petrole Halm <J- Koko BRÜGGEMAN, .en u ^stillend Rh*MT Buitenland. Advertentiën. Ontvangen Komt en ziet onze Etalage's. G. P. Vlaander. n L. M a n g o 1 d. Wat zeggen de vakmenschen van Grabley-Zout Vertegenwoordiger 0. Z.-VI. COIFFEUR. hervat praktijk M. den Engelsman- Zegers. te huur en te koop. Axel l-Wilskracht-Sportkr.-Comb. AXEL II - G. 0. C. Eén- en Tweescharploegen Ook eenige gebruikte Ploegen, Rechtstroa-Dorschmachine, P. B. van Hoeve, Twee vermiste joD^eD» van Jan Teerdstra op Schiermonnik oog zyn dood in een zandkuil gevonden. Ze hadden een diepen speelkuil in de duineD gemaakt, welke is ingestort. Botsing. In de Plantage Middellaan te Amsterdam wilde de chauffeur van een vrachtauto met zijn wagen over de rails zwenken, om naar den anderen kant van de straat te gaan. De man gat het teeken, dat hy ging oversteken te laat. Het gevolg was, dat een tramwagen met een harden smak, die ver in den omtrek te hooren was, op den vrachtauto inreed, welke omver werd gedrukt. Gelukkig had de chauffeur zich bijtijds van zijn wagen kunnen verwij deren de auto zelt bleek ge ringe schade te hebben opge- loopen, o. m. was de rechter voorband gesprongen. De bestuurder van den tram liep eenige schrammen aan zijn linkerhand en linkerwang op tengevolge van het breken der voorruiten. Van den tramwagen was het voorbalcon eenigszins ingedrukt, terwijl voorts de kop lampen en het stootblok geheel verwrongen waren. Te Groningen stak een 6- jarig meisje dat met eenige an dere kinderen aan het spelen was, plotseling den weg over zonder op de signalen te letten van een naderende melkauto. De chauffeur remde uit alle macht doch kon niet meer voor komen dat het kind overreden werd. Het meisje werd onmid dellijk gedood. Een knappe blinde. Donderdag slaagde te Den Haag voor de akte middelb. Duitsch A, de heer Fransch Kooken uit Eindhoven Deze energieke 25-jarige jongeman is de eerste blinde in ons land die dit examen heeft afgelegd. De examencommissie was den exa minandus in alles ter wille, of schoon hem voor 't werk niet meer tijd werd toegestaan dan aan andere. Alle dictaat moest eerst in Braille-schrift worden omgezet, waarvoor de noodige voorbereidingstijd werd toege staan. De voorzitter der examen commissie, prof. dr. van Swaay, huldigde den heer Kooken voor zijn energie en durf en reikte hem onder veel woorden van waardeering, hetgetuigschrittuit De heer Kooken heeft, naar de „Msb." meldt, eerst de school van bet R. K. Blindeninstituut te Grave afgewerktvervolgens de R K. H.B.-. te Eindhoven, voor zoover dit althans mogelijk was.* Op aansporing van den directeur, den heer v. d. Donk, heeft hij zich daarop in het Duitsch bekwaamd en is hij naar de Universiteit in Bonn gegaan, waar hij U/g jaar gestudeerd heeft. Na Benn heeft hij de R K. Leergangen in Tilburg be zocht, met het thans bereikte succes. De heer Kooken heeft voora ook hulp gehad van den heer P. v. d. Velden te Deurne, die met liefde en kennis o a. de be- noodigde Duitsche spraakkunst in Braille-schrift voor hem heeft omgezet. De Brus8elsche correspon dent van de N. R. Crt. meldt: Boven de Antwerpsche Kem pen heeft Woensdagavond een geweldig onweer gewoed. Twee kinderen uit Brecht, een 16- jarig meisje en een ll-jarig broer tje, die het vee gingen halen uit de weide bij hun woning, werden door den bliksem ge troffen. Het jongetje was op slag dood, het meisje liep doodeltjke brandwoneen op en is stervenc naar het ziekenhuis overge bracht. Regels van den weg. Gebeurt er een ongeval door botsing of door aan- of overrij ding van personen, rijdt dan biet door, doch verleent zooveel mogelijk uw hulp en korgt, dat die hulp aan gewonden kan gegeven worden, ook al hebt ?;ij aan de botsing of aanrijding geen) schuld, Sterkend Zondagavond ziju in een ersch dorpje tusschen Dublin en Bray vier merschen omee- romen bij een automobiel onge luk. De auto verloor plotseling zijn richting en reed tegen een muur. Daarbij werd een polhie- agent, die het verkeer regelde, doodgereden. In de auto zaten een verpleegster en twee ande ren. De verpleegster was op slag dood de beide andere per sonen overleden na overbrenging naar het ziekenhuis. Wereldvluchten uitgesteld. Daar de heer Van Lear Black de volgende week naar de Ver- eenigde Staten vertrekt in ver band met de aanstaande presi dentsverkiezing en niet naar Europa zal terugkeeren, alvorens deze verkiezingen hebben plaats gehad, d. w. z. einde November, zijn de groote vluchten naar Kaapstad en Tokio uitgesteld tot Januari 1929. In den tusschentijd zal ten behoeve Van den heer Van Lear Black een geheel nieuw vlieg tuig worden gebouwd, dat hoe wel geheel gelijk aan de drie- motorige Fokker, waarmede hij thans reist, ingericht zal worden volgens de bijzondere weDscben van den beer Van Lear Black, waarbij rekening zal worden gehouden met de ervariDgen, welke op lange afstaDdvluchten tot nu toe zijn verkregen. Dit vliegtuig zal worden uitgerust met drie Wright Whirlewind- motoren, welke reeds door ver scheidene lange atstandvluchten vermaard zijn geworden. Bier tegen kanker. Indien er een ziekte is, waar tegen de moderne wetenschap een voortdurenden strijd voert, dan is het wel de kanker. Daar om is het wel interessant ken nis te nemen van hetgeen hier omtrent op het Fransche Con gres ter bevordering van Weien- schappen te La Roebelle gehou den, is medegedeeld. Daaraan heeft o a. ook deelgenomen de heer M. Utasse Poldet, vice- president van het bierbrouwers syndicaat in Noord Frankrijk. Aan de hand van de statistie ken heeft bij aangetoond, dat onder personeel van bierbrou werijen zich nimmer een geval van kanker heeft voorgedaan, waardoor deze drank als voor behoedmiddel tegen kanker in aanmerking zou komen. Voorts is bekend, dat het biergist reeds eerder ter genezing van bloed zweren vfrerd aangewend en het bier ook geen typhusbacillen overbrengt Internationale oplichtersbende De Berlijnsche recherche is er na wekenlange nasporingen in geslaagd een internationale oplichtersbende op het spoor te komen, die in bijna alle staten van Europa groote banken voor enorme bedragen heeft opgelicht De bende, die hoofdzakelijk uit Italianen bestond, werkte met vervalschte credietbrieven. Men werd opmerkzaam op hen, toen zy bij het filiaal der Deutsche Bank te Neurenberg een bedrag van 1000 pond sterling wilden opnemen, nadat zy een dag te voren eenzelfde bedrag by het filiaal der Deutsche Bank te MUnchen hadden opgenomen Tegelijkertijd had een ander lie van de bende de Dresdner Bank opgelicht. De crimineele atdeeling van de Deutsche Bank is in samen werking met de Berlijnsche re cherche er in geslaagd deze lieden op te sporen. Een der oplichters is in een Italiaansch restaurant te Berlijn gerrresteerc een tweede kort daarna op 't Centraalstation te Frankfort a,c Main, terwijl gisteravond het hootd van de bende op versteek van de Duitsche politie te Mar ««ill© is aangehouden. Een van i de voornaamste leden der bende was een voormalig hofjuwelier van den koüing van Italië, Ugo Marchesini. Men heeft tot dusver nog niet kunnen vaststellen, hoeveel den oplichters bij de banken in de verschillende landen in handen is gevallen. In de atgeloopen maanden zijn zoowel in Neder land als in Engeland, Tsjecho- Slowakije, Frankrijk en België talrijke baokeD en altijd de grootste en meest geziene banken door de bende opgelicht. In Nederland zou, naar dn Duitsche bladen melden, de chade van de banken meer dan 1 000 000 bedragen. De Italia nen hebben zich echter niei be perkt tot het opereeren met crè- dietbrievec, maar zouden ook inbraken in baDken hebben ge pleegd. Uit Peking wordt gemeld dat in Manfsjoerije, in het ge bied Tungliao, alle in woners van 64 dorpen aan een vreeselijke longziekte gestorven zijn. Naar verluidt zijn bijdeever- stroomiDgen in Sjantoeng 1800 menscben omgekomen, terwijl 3200 huizen verwoest werden. Een gestoorde bruiloft. Een bruiloft in het dorp Fol- kani, niet ver van de Poolsch- Rus8ische greDa beeft een bloe dig einde gehad. Een afgewezen minnaar van de bruid drong met 2 makkers tydeDs de feestelijk heid de zaal binnen en vuurde een aantal schoten af, waardoor het jonge paar en 4 gasten ge wond werdeD. In de algemeene paniek gelukte het den daders zonder herkend te zijn te ont komen. De onmiddellijk door de politie ingestelde achtervol ging bleef zonder resultaat. Vurige kolen. In „Pniël" deelt dr. Gunning uit Bilthoven de volgende ware gebeurtenis mede Een jong stadspredikant werd op den dag na zijn intrede door een brief van een zijner ge meenteleden verrast, waarin hij dringend verzocht werd den schrijver 25 te leenen. Zyn vrouw was pas geopereerd, een verpleegster moest komen en de nood was hoog gestegen. De breDger van den brief wachtte op antwoord. De jonge dominee voelde zich bewogen met hei lot van dat arme gezin en gaf f 25 met een vriendelijk briefje mede, waarin hij den zieke van harte beter schap wenschte. Hoe verbaasd was hij toen bij dienzelfden dag nog vernam dat alles bedrog was, dat de schrij ver van dien brief een bekende oplichter was. heel niet getrouwd en dat de man al een paar dagen te voren gesnoefd had dat hij dien knappen geleerden predi kant er eens lekker zou laten inloopen. En toch was hij zelf het, en niet de dominee, die er was in- geloopen. Want de dominee was dien zelfden avond nog bij hem aan gekomen en had tot hem gezegd „Mijn waarde N. N., dat en dat heb ik over u gehoord. Ik had u die f25 van harte om Chriitus wil geleend. En daar ik niet wil dat gy u zoo schrikkelijk bezondigt u dat geld op zoo'n bedriegelijke manier toe te eige nen, kom ik u thans zeggen dat ik het u cadeau doe, u nogmaals Gods zegen toebid, en daar ik uw vrouw geen-beterschap wen- schen kan, doe ik het u." Des avonds gingen beiden naar bed, de dominee en die brief schrijver, en eeD van ben heeft slecht geslapende dominee was het echter niet. Den volgenden morgen komt de briefschry ver aan de pastorie en vraagt, diep bewogen en dringend, of de dominee de f 25 terugnemen en hem vergeviDg schenken wilde. Beide verzoeken werden ingewilligd. Toen heeft de man met z(jn dominee gebe» den eh toen is er een blijde dag op gevolgd. Niet maar voor één, maar voor beiden." Voor de hnfsvrouw. Vuile viDgers op bet geverfde houtwerk kunt U er dikwijls nog wel afkrijgen met 'n zachten flanellen lap, dien U uitgewron gen heeft in water, waarin een paar druppels ammonia. o Wanneer U zeemleeren hand schoenen wascht, is het verstan dig een theelepeltje olijfolie of zuivere slaoiie in het water te doen. Dat voorkomt, dat de handschoenen, als ze opgedroogd zijn, hard en onhandelbaar wor den. Kinderhuwelijken. In den laatsten tijd komen uit Pretoria voortdurend berichten over het groot getal kinderhuwe lijken, dat daar ter plaatse ge sloten wordt. Het behoort geens zins tot de zeldzaamheden, wan neer jongelieden van 16 tot 19 jaar in het huwelijk treden met meisjes van 14 en 15 jaar. Ook komt het voor, dat jeugdige knapen een huwelijk aangaan met een ouder meisje. Van de 155 paren, welke gedurende een periode van zes maanden in den echt verbonden werden, was het meerendeel der bruidegoms onder de 25 en van de bruiden onder de 21 jaar. Maar erger is het feit, dat een meisje van 21-jarigen leeftijd aangifte komt doen van de ge boorte van hetzevende kind. Op 14-jarigen leeftijd met een jongen van gelijken leeftijd ge huwd, was haar elk jaar een kleintje geschonken, in het afge- loopen jaar wefd meer dan één huwelijk gesloten, waarbij de bruid nauwelijks 14 of 15 was. Terecht vraagt men, waar gaat dit heen Zal men op deze wijze ook in de toekomst van stoere Afrikaners mogen spreken De tweede zending Prima kwaliteit. Mioderne kleuren. Nog nooit kocht U voor *3= gulden zoo'n prachtigen Deken. Aanbevelend, Zondagmiddag om 2 uur (van St. Nicolaas). Om 4,15 uur (Bekerwedstrijd). in vei schillende uitvoering. (zwaar en licht). in diverse soorten. in zeer goeden staat. Voor goede werking wordt ingestaan. Een gebruikte als nieuw. Alles op proef van goede wer king. Aanbevelend, SmederU. AXEL. y. puime sorteering u prijzen beneden alle r concurrentie. Aanbevelend, B De bijzonder gunstige opfok- resultaten in 1927 hebben mij aanleiding gegeven om nader te willen onderzoeken of dit al dan niet mede aan de gunstige wer king der Grabley-Zouten moet worden toegeschreven. Op 15 October 1927 zette ik een proef op met 20 hennen broed 1926. Tot heden kan ik alleen zeggen, dat de toom die het Grabley-Zout in het meeivoer krijgt, vanaf 15 October tot 15 December heeft gelegd 216 eieren, terwijl de andere toom, in alle opzichten geiyk met de eerste, ook wat huisvesting en ligging betreft, in dienzelfden lijd legde 135 lieren beide toornen waren 15 October aan den leg. Pluimveebedrijf op Schoonderlogt w.g. J. A GAAIMANS. Eist, (Betuwe) 20 December 1927. Mijn kuikens groeien veel beter sinds ik Grabley-Zout gebruik. w.g. L. J. v. d. MEER. Rottevalle (Fr 3 Mei 1927. Inlichtingen daaromtrent worden gaarne ingewacht bij landb., AXEL. Artilim UJ n Hlli.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 3