op 27 Augustus te Parijs nood zakelijkerwijs belangrijke bespre kingen zullen plaats hebben. In den loop van de voorgenomen drie groote ontvangsten, nl. door den President der Republiek te Rambouillet, den /Minister-Presi dent en den Minister van Bui- tenlandsche Zaken, zullen een aantal belangrijke" kwesties be sproken worden. Is het overigens, zoo vraagt het blad, niet de eerste keer na den wereldoorlog, dat een Duitsch minister van Buitenlandsche Za ken in Frankrijk ontvangen wordt De heer Stresemann, die even als de heer Briand aanhanger is van de doelbewuste Fransch- Duitsche toenaderingspolitiek, zal zonder twijfel tegenover den heer Poincaré zijn ideeën uiteenzetten betreffende een kwestie, die hem bijzonder na aan het hart ligt, nl. die van de ontruiming van den linker-Rijnoever. Het schijnt logisch, dat de schuldenkwestie met Kellogg eveneens besproken zal worden. Ondanks alles is het immers ondenkbaar, dat twee be vriende schuldenaars en credi teuren urenlang van gedachten wisselen zonder een hun nauw aan het hart liggend onderwerp aan te roeren. De Fransche re geering moet in verband met deze samenkomst wel degelijk het oog gericht houden op alle belangrijke vraagstukken, die in den loop der besprekingen be handeld zouden kunnen worden. Het blad besluitHet is onge twijfeld aan de hand van deze en dergelijke overwegingen, dat de heer Poincaré zijn collega's verzocht heeft reeds op 23 Augus tus, inplaats van op 1 September een Ministerraad te houden en wel te Parijs, in plaats van te Sampigny, gelijk aanvankelijk besloten was. Spionnage. Naar de bladen, te Mannheim verschijnend, melden, zijn dezer dagen op last van het Duitsche Rijksgerechtshof drie agenten van de Fransche geheime politie, de zoogenaamde Sureté, in hechte nis genomen. Het zijn drie em- ployé's van de I. G. Farbenin- dustrie te Ludwigshafen, Fritz Hellmann, Richard Müller, beiden laborant te Ludwigshafen en de technicus Arwaelder uit Mann heim. Huiszoekingen hebben zeer bezwarend bewijsmateriaal opge leverd. De drie gearresteerden hebben gegevens over de Duit sche chemische industrie aan de Franschen verkocht. Hun betrek kingen met den Franschen spion- nagedienst dateeren reeds van het jaar 1927 en het staat vast, dat zij fabrieksgeheimen hebben geleverd. Junkervliegtnig In beslag genomen. Uit Praag wordt geseind, dat de Tsjecho-Slowaaksche autori teiten beslag hebben gelegd op een drie-motorig Junkervliegtuig, dat den dienst tusschen Berlijn en Weenen onderhoudt. Het was gedwongen een noodlanding op Tsjecho-Slowaaksch gebied te te maken tijdens een vlucht, waarop het uit den koers was gedreven. De machines der lucht lijnen hebben geen toestemming om boven Tsjecho-Slowakije te vliegen, tenzij een tusschenlan- ding te Praag in den dienst wordt opgenomen. Deze eisch werd in dertijd door de directie van de hand gewezen. Binnenland. Prins Hendrik. Vrijdag vertoefde in streng incognito Prins Hendrik op Wal cheren. Hij arriveerde als gast op een particulier jacht en maakte een autotocht over het eiland naar Vlissingen, waar hij weer aan boord ging. Zondag was Prins Hendrik als toeschouwer aanwezig bij de zeil wedstrijden der z.g. „Antwerpsche Week". De Prins gebruikte aan boord van een der jachten de lunch. Herziening telefoontarieven. Overeenkomstig de desbetref- Jende toezegging van den qiinis- ter van Waterstaat bij de behan deling in de Tweede Kamer van de begrooting van Posterijen en Telegrafie voor het dienstjaar 1928 wordt thans bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie eene herziening van de telefoontarie ven voorbereid. De strekking van deze wijzi ging is er op gericht om de kos ten voor eerste aanschaffing van een telefoon, het z. g. entree geld, lager te stellen, de inter locals gesprekken over bepaalde afstanden goedkooper te maken en voorts een wijziging in het locale tarief aan te brengen. Wat dit laatste betreft is de doelma tigheid van een zuiver gesprek- kentarief, ter vervanging van het bestaande abonnementstarief, in beschouwing genomen. AXEL, 21 Augustus 1928 Het was j.l. Zaterdagavond weer druk in ons stadje. Zooals ge annonceerd was, zou een turnclub uit Moerbeke komen om gymnas tische oefeningen uit te voeren, 's Middags arriveerden ze met de Z. VI. tram en aan de brug afge haald door „Concordia" gingen „De Sportvrienden" in optocht en met muziek de stad door. De groepen, naar de afdeelingen verschillend gecostumeerd, lever den een aardig gezicht op, zoodat te verwachten was, dat het terrein, waar de oefeningen zouden plaats hebben, te klein zou zijn, om al de belangstellenden te bevatten. Het omgekeerde was het geval. De belangstelling was te klein om naar waarde te kunnen hul digen, hetgeen de Moerbeeksche j mgens en meisjes, zoowel als de dames en heeren te zien gaven Wat daarvan de oorzaak is Och, we zullen daarover niet uit wijden, want als we de balans moesten opmaken van de „feest- week", die het bestuur der V. V. V. van 11 tot 18 Aug. organiseerde, dan zou daarin nogal iets te be speuren- zijn, dat op zijn zachtst gezegd niet de sympathie heeft van de Axelsche bevolking. Het is intusschen jammer, dat de groote ijver, waarmede dat bestuur werkt, de verkeerde rich ting uitgaat, en alzoo de kans op succes steeds kleiner zal worden. Toch is er nog succes te boeken. Evenals de belangstelling Woens dagavond groot was voor het concert van „Concordia" was die zeer groot voor het concert, dat de harmonie „Trouw aan Kunst" van Moerbeke gaf onder leiding van den directeur, den heer A. van den Broeck. Een 8-tal num mers benevens het Nederlandsche en Belgische volkslied werden schitterend en met geestdrift uit gevoerd, zoodat een welverdiend applaus volgde. Het is tevens gebleken, dat een muziekconcert op Zaterdagavond niet alleen op prijs gesteld wordt, maar ook in tegenstelling met de bewe ringen zeer goed mogelijk is, zonder dat ordeverstoring plaats heeft. Misschien kan V. V. V. een steentje bijdragen om velen, die des Zaterdagsavonds uit onze gemeente naar elders trekken, hier te doen vertoeven. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gemeente te Axel door ds. A Verhagen te Middel burg. Vrijdag jl. werd nabij Kijk uit onder deze gemeente alweer een bailonkaartje gevonden. De zen keer was het afkomstig uit Londen, van de Answers balloon race competition 1928. Het verdient aanbeveling om dergelijke kaarten direct te ver zenden, want bovenbedoelde kaart b v. werd beloond met f 25, te verdeeien tusschen afzender en eigenaar van de kaart Doordat men deze kaart echter te lang had opgehouden, was de termijn daarvoor verstreken, eer ze op haar bestemming kon zijn. In de afgeloopen week was op het erf van den landbouwer M. de Regt te Kijkuit een rund aangekomen, dat blijkbaar ver dwaald was. Eenige dagen later kwam men te weten, dat het dier ergens in de buurt was uitgebro ken en op stap was gegaan, zoo dat de eigenaar weer in zijn rechtmatig bezit werd gesteld. Op de te Selzaete de vorige week gehouden tentoonstelling van pluimveë en konijnen, telden we blijkens de catalogus 14 in zenders uit onze gemeente, die in totaal 32 bekroningen behaal den, met hunne konijnen. We bepalen ons tot de vermelding der eerste prijzen, die werden behaald o.a. door Abr. Loof (met vlaamsche reus), P. A. Loof (vl. witte reus), H. Verstraten (zwarte Holl. voedster), H. Verhelst (black and tan), Abr. Loof (met Chin chilla). Vervolgens verkregen 2e prijzen E H. Schoof, Jac. Cové, E. van Rijn, A. Naeiie en Ph Knieriem, terwijl nog verscheidene z. e, v. en e. v.'s werden toegekend. Het was voor de Axelsche konijnen fokkers een mooi succes. Door den burgemeester van Terneuzen wordt opsporing ver zocht van een echtpaar, dat aldaar een kelner oplichtte voor f 5 en bovendien ook zonder afrekening met den hospes in de richting Gent is vertrokken. Benoemd tot onderwijzer aan de school voor U. L. O. B no. 10 te Rotterdam, de heer A. F. K. Mets te Terneuzen. Uitbreiding stationsemplacement Sas van Gent. Ingediend is een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van uitbreiding van het stations emplacement Sas van Gent van den spoorweg Gent—Terneuzen. Deze uitbreiding is noodig voor den aanleg van nieuwe goederen sporen. Avp. Te Haria-Hoorebeke. De corresp van de N R. Cit. te Brussel meldt, dat op den „Cieuzenhoek", te Maria-Hoore- beke, het eenige Protestantsche dorp in Vlaanderen, de jaarlijk- sche landdag der Vlaamsche Pro testanten, die tevens een verbroe deringsdag was met de Noord- Nederlandsche geloofsgenooten onder zeer groote belangstelling heeft plaats gehad. Er waren delegaties aanwezig uit al de groote Vlaamsche steden, uit Fransch-Vlaanderen en uit Zee land De traditie getrouw, werd de vergadering gehouden in een boomgaard waar het met bloemen versierde spreekgestoelte achter eenvolgens werd beklommen door de predikanten Steinz, uit Goes, Visch, vroeger te Gent thans te Doetinchem, Chrispeels, Van Gro ningen en Ten Kate (Brussel), Eijckman, uit Antwerpen, e.a Ds. Chrispeels herdacht spe ciaal het feit, dat dit de 25e land dag was op het historisch plaatsje. De samenkomst die ook door een gezelschap uit Axel werd bijgewoond, werd opgeluisterd met muziek en zang. Gevonden. Een fluweelen taschje met foto's en anderen inhoud. Inlichtingen aan de marechausseekazerne. voorzien is, wanneer het weer mede wil werken, Schoondijke op 8, 9 en 10 Sept. interessante en genoeglijke dagen te wach ten staan. Landbouw. Tuinbouwtentoonstelling te Schoondtyke. Naar we vernemen is men met de voorbereidende maatregelen voor de Tuinbouwtentoonstelling te Schoondijke, te houden in Sep tember a. s., in vollen gang. Ver schillende autoriteiten en belang stellenden hebben reeds medailles en prijzen toegekend. O. m zijn medailles geschonken door H. M. de Koningin, H M. de Konin gin Moeder, Z. K. H. den Prins enden Commissaris der Koningin in Zeeland. Verschillende belangrijke inzen dingen zijn inmiddels toegezegd, zoodat de tentoonstelling zeer de de moeite waard belooft te wor den. De feestcommissie, gekozen uit en door de burgerij van Schoon dijke, ontwikkelt een groote ac tiviteit teneinde het den bezoe kers gedurende de tentoonstel- lingsdagen zoo aangenaam moge lijk te maken. Een uitvoerig feestprogramma wordt samengesteld, zoodat te cMu^ebcten pnpni en Jiuidjeuk] rUKUL TV elk kippen ras Is het beste? (Ingezonden). Zeer dikwijls hoort men be weren, dat dit of dat ras het meest voordeelig is. Wat er van waar is, wil ik in 't kort uiteen zetten. De meeste kippenhouders houden bijna zonder uitzondering de dieren om er winst van te maken, zoodat luxe rassen een uitzondering voor hen zijn. Natuurlijk spreekt de persoon lijke smaak ook een woordje mee, terwijl rekening moet ge houden worden met de omstan digheid of men in een streek woont, waar de prijs van het bruine ei ver uitsteekt boven dien van het witte. Is dit het geval, dan zal men soms genoodzaakt zijn dieren te houden, die bruine eieren produceeren, omdat men anders zijn eieren niet voor een behoorlijken prijs kwijt kan. Is men genoodzaakt zijn eieren op en om de Veluwe te markten, dan verdient het aanbeveling te zorgen voor minstens de helft bruine eieren te kunnen aanbie den of nog liever uitsluitend bruine. Komt men hier met witte eieren dan zullen de meeste han delaren u voorbij gaan en zult ge, na lang wachten, eindelijk met een lageren prijs genoegen moeten r emen, dan uw buurman, die bruine eieren kan aanbieden. Dit is vooral het geval op de markten te Nijkerk en Barneveld. Amersfoort geeft lang niet altijd die groote verschillen te zien, ja er zijn plaatsen in ons land, waar het bruine en witte ei ge lijk in prijs zijn. De woonplaats speelt dus een groote rol op de raskeuze. Hebben de bruine eie ren dus in sommige streken meer waarde, hier staat tegenover dat deze geproduceerd worden door rassen, die in den regel niet het grootste aantal eieren geven. De witschalige eieren van rassen, als Leghorns, Braeckels en Mi norca's zijn het beste, omdat ze nogal groot zijn. Het zijn vooral de Witte Leghorns, die het in eierenaantal winnen van de ande ren, alhoewel hierbij ook wel enkele malen minderwaardige dieren voorkomen. Dat de Leg horns hier boven alle andere uit steken, vindt zijn reden hierin, dat men hierbij de minste moeite had, omdat de witte kleurslag buiten beschouwing kon blijven en men zich alleen had toe te leggen op de innerlijke eigen schappen, d.i. de aanleg tot groo- tere eierproductie. De bruine eieren worden voort gebracht door rassen als Barne velders, Reds, Wyandottes en Orpingtons. De productie dezer dieren is vrijwel gelijk, doch de eieren der Barnevelders winnen het in gewicht en in donkerte van kleur. Ze zijn dan ook het meest gewild. Een feit is het, dat de lichte rassen in hun volle vrijheid een groot deel van hun voedsel zelf zoeken, terwijl de zwaardere ras sen trager zijn en meer voedsel kosten. In de ren zijn echter de zwaardere rassen meer op hun plaats dan de lichte, mits gezorgd wordt voor voldoende beweging, alhoewel ook de lichte niet tegen vallen. Jammer is 't, dat de zware rassen zóó erg broedsch worden, want al dien tijd staat het leg gen stil. Een voordeel is 't weer dat de opruimingsprijs van oude kippen en jonge hanen steeds hooger is dan die der lichte. Of zwaardere kippen meer voer behoeven dan de lichte en daardoor dure kostgangers wor den, is nog niet geheel uitge maakt, alhoewel men toch alge meen aanneemt, dat de lichte rassen het goedkoopst zijn. Wat is nu tenslotte het beste Daafop past alleen dit antwoord, dat van zeer hooge productieve Stammen der «ware rassep meer winst komt dan van middelmatig lichte rassen, maar dat de lichte rassen van hooge productie steeds bovenaan slaan. Dan nog zal men de zware rassen beter in kleine rennen houden dan de erg beweeglijke lichte rassen Summa s ïmmarum in .t algemeen staan de lichte rassen, inzonderheid de Witte Leghorns, aan de spits, wat betreft de levering van de hoogste bedrijfswinst. Gemengd Nieuws. Hoor een trein doodgereden. Te Delft werden in den nacht van Zate'rdag op Zondag de ran geerders G. de Niet en'j. L. van Okkenburg tijdens hun werkzaam heden gegrepen door een uit de richting 's-Gravenhage komenden goederentrein. De N. bekwam een ernstige hoofdwonde en O. werd een been boven de knie afgereden. Dr. Waszink en de Technische Dienst der politie waren spoedig ter plaatse. Nadat een voorloopig verband was gelegd werlen bei den naar het gasthuis vervoerd, waarin zij enkele uren later zijn overleden.' O. was gehuwd en vader van drie kinderen ook de N. was gehuwd. Door wijlen den heer K. Hoekstra te Leens is aan de Ger. kerk te Munnekezijl gelegateerd f 26000, nl. f 10,000 voor de kerk, f 5000 voor de diaconie en f 11000 voor te stichten woningen. Alle legaten zijn vrij van suc cessie, doch bezwaard met vrucht gebruik. Oud yzer. Te Oegstgeest vond 's nachts een surveilieerende veldwachter op den straatweg een geheel ver nielden auto. Niemand bevond zich bij den auto. Het nummer bord vond de veldwachter later in de sloot. Eenige uren later vervoegde zich bij dezen veldwachter de aannemer G. M. uit's Gravenhage, die beweerde, 's nachts met de auto uit de richting Haarlem ge komen te zijn, toen een andere auto aankwam en op hem zou zijn ingereden, indien hij niet naar links had uitgehaald. Door deze beweging is hij echter tegen een betonnen mast opgebotst, waarbij hij aan het linkeroog licht gewond werd. Noch op de vraag, wie hem had aangereden, noch op die, waarom hij zijn nummer bord had weggeworpen, kon hij antwoord geven. De overblijfselen van den auto, een Studebaker, zijn aan een handelaar voor f50 verkocht. -- In de chemische fabriek van Gebr. Manger aan de Leliestraat te Delft geraakte een met 1200 L. brandbare vloeistof gevuiden smeltketel in brand. Men doofde het vuur door met een grooten waterstraal den lucht toevoer af te sluiten. Hierdoor werd een ramp voorkomen. Terwijl de 48-jarige T. van B. uit Koudekerk bezig was de koeien te melken, sprong een andere koe op hem en zette, terwijl de man achterover viel, de pooten op zijn borst. Met een deerlijk verwond gezicht en over hevige pijn in de borst klagend werd van B. opgenomen. De onmiddellijk ontboden ge neesheer constateerde, dat de borst ingedrukt en een borstbeen was gebroken. De ongelukkige, wiens toestand zeer ernstig is, werd overgebracht naar het Ziekenhuis te Leiden. Drama in een auto. Een droevig gebeuren ii, Daar de Crt. meldt, Zondag in Hilver sum het gesprek van den dag geweest. Te half twaalf heeft de 45-jarige boekhandelaar F. W. S., zyn 22 jarige kantoorbediende, mej J. W. Kooring, met een revolverschot gedood en zieb zelf daarna twee kogels door het lichaam gejaagd. Ds heer Swetende dat Ziju kantoorbediende nit de Zuider- kerk moest komen, haalde haar met een huurauto af. Ter hoogte van het kinderhuis van Pro Ju- ventnte hoorde de chauff-ur scho ten in zijn auto. Hij stopte en opfDde bet portier tt, vtei

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2