#i J Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch - VI aan deren Gevlucht. No. 41. DINSDAG 21 AUGUSTUS 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Radionieuws. FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. De bliksem vormt voor velen een onderwerp van groote be langstelling, zoowel voor geleer den als voor leeken, de eersten, die zich afvragen wat het wezen en gedrag van den bliksem is, de laatsten, die over dit natuur verschijnsel gaarne iets naders willen weten dan alleen, dat het „electricrteit" is. De uitvinding van den bliksemafleider vermin derde later het gevaar voor in slag aanmerkelijk. Aanvankelijk heerschte echter nog de meening, dat een bliksemafleider den blik sem aantrekt. Ook was men dit idee veelal tijdens de opkomst van de radio toegedaan wat be treft de antennes. Niets is min der waar, de bliksem immers kiest zijn eigen weg en van eenige „aantrekkingskracht", die van een antenne of bliksemafleider zou kunnen uitgaan, is absoluut geen sprake. Daar de onderzoekingen naar den aard van den bliksem in de natuur vele moeilijkheden met zich brengen, vatte de bekende Duitsche radio-publicist Manfred von Ardenne, het plan op in zijn laboratorium expertimenten uit te voeren met de zgn. „kunstmatigen bliksem". Hij construeerde daar toe een miniatuur-dorpje van houten huisjes op vochtig zand, waarvan er enkele met bliksem afleiders werden voorzien, andere met antennes. Ook was een kerkje met bliksemafleider niet vergeten. De einden dezer draden waren verbonden met een plaat blik, die onder een blad papier op de tafel was gelegd. Door middel van een hoogspannings inrichting, waarvan dit blik de eene pool vormde, kon hij nu kunstmatige „bliksems" van on geveer een meter lengte te voor schijn roepen. Op het eerste ge zicht zou men denken, dat de torenspits, die boven alles uit steekt, het geschiktste punt voor den vonkoverslag vormde, de meeste bliksemslagen gingen hier echter naast, evenals naast de 21) De kapitein wilde hem helpen, maar Gringoir, die er zeer bleek en boos uitzag, voorkwam hem. Met een kracht, die Diamand hem zou hebben toevertrouwd, hief by Emile's lichaam op en verzocht den het dichtst bij hem staanden meneer Gulbranson, de deur te openen. Het is niets u behoeft u niet ongerust te maken. Hjj heeft vaker zulke aanvallen van zwakte. Dit keer zijn de jenever en de sigaretten zeker de sehuld, zeide hij geruststellend. Ik zal u direct den dokter sturen, riep Trux bem nog na, hevig verschrikt. Dank u, dat hoett niet. Frissche lucht en wat spuitwater brengen hem weer gauw op streek. Ik zal den dokter waar schuwen, by zal nog wel bij mjjjn schoonzuster zijn, zeide Gulbrau- ■on. H\j nam haastig afscheid en heen, gevolgd door den jjj«er White, die evenmin nog antennes en bliksemafleiders op de gewone huisjes. Experimenteel kwam nu vast te staan, dat de weerstandsver- i houdingen in de lucht den weg van den bliksem bepalen en niet die van de geleidende deelen op aarde, daar deze slechts een zeer klein deel vormen van den weer stand, die de bliksem moet over winnen op zijn weg van de wolken naar de geleidende deelen op aarde. Door de electrische ont ladingen ioniseert de lucht vooit- durend en op ongelijke plaatsen, de bliksem vervolgt nu zijn weg langs de plaatsen, die op het gegeven oogenblik het beste ge leidend zijn, waardoor de zigzag- vorm ontstaat, die we meestal bij den bliksem waarnemen. Komt hij dan tenslotte bij een zeker punt van de aarde, dan zal hij dien weg uitkiezen, welke den minsten weerstand biedt en aldus in den aardbodem slaan. Is dit punt nu juist de antenne of bliksemaflei der, dan zal hij daar langs zijn weg nemen. Een behoorlijk ge aarde antenne zal dus te allen tijde nimmer het gevaar voor den bliksem kunnen verhoogen, doch als een goede geleider werken om den bliksem, indien deze zich in de nabijheid vertoont, naar de aarde af te leiden. Naarmate het maatschappelijk leven steeds meer doordrongen wordt van techniek, zal ook het rechtswezen hiermede rekening moeten gaan houden en zal de taak van de beschermers van de wet steeds meer een technisch aanzien krijgen. Wij denken hierbij minder aan de technische hulpmiddelen, die voor het politioneel onderzoek ten dienste staan en die verre datgene overtreffen, wat Conan Doyle zijn Sherlock Holmes liet verrichten. Wij denken hierbij aan de op drachten, die den politieman ge leidelijk tot technisch ambtenaar maken. Bij de melkcontröle moet het soortelijk gewicht ter plaatse worden vastgesteld. De snelheids beperkingen voor automobilisten lust toonde, langer te blyven. Opgewonden liep de kapitein in zyn kajuit op en neer. Je was een groote ezel, Trux, dacht hij wrevelig. Je ver gat geheel en al de aanwezigheid van het arme meisje. Als zij toch eens Hellkrents nicht is en van zijn dood nog niets wist 't Is waar de jenever en de sigaretten konden ook de schuldige zyn. De lucht iD de kleine ruimte was werkelijk af schuwelijk, want de beeren had den behoorlek gedampt. Vooral Gulbranson Trux trok eeu venster open en belde den hofmeester op om den boel op te ruimen. Vervol gens ging hy informeereD naar Emile Gringoir's toestand. De hofmeesteres stelde hem gerust, Haar bulp was afgewezen en de dokter, die direet gekemen was, was ook al weer weggegaan. De jonge heer was reeds tot bewust Zfju gekomen toen hjj kwam alleen z{jn pols was zwak en on regelmatig, waarom de dokter rust had voorgeschreven. Bij het diner mankeerde de jonge Gringoir. Zijn oom verze kerde echter, dat er geen reden tot bezorgdheid was, Hjj ztu overigens direct na afloop weer maken nauwkeurige tijdwaarne mingen noodig. Door de voor schriften over de automobielver lichting ziet de politie zich voor de taak gesteld verlichting te meten. Maar nog verder zal de taak der politie gaan, wanneer wij de aetherpolitie krijgen, wier taak het is over het niet afwijken van de juiste golflengte door de zend stations te waken en de overtre dingen der luisteraars van een dan uit te vaardigen genereerver- bod vast te stellen. Zullen de agenten dan 's avonds op hun rijwielen met een kleine raamantenne en een ontvangtoe stel op het stuur door de straten rijden om ten slotte den boos doener op te sporen en te ver baliseeren Of zullen vaste peil- stations worden opgericht, die door middel van kruispeilingen de woonplaats van den generee- renden amateur vaststellen? Dan vindt deze de oproeping om voor den rechter te verschij nen den volgenden dag aan zijn ontbijt. Het aantal luisteraars in Mexico is niet groot, ongeveer 20.000. Niettemin zijn er 19 omroepsta- tions in bedrijfwe zouden dus bijna kunnen zeggen op eiken zender 1000 luisteraars. Van deze 19 zenders werken er 14 met een energie van minder dan 500 W., 4 met 500 W. en 2 met 2 K W. In Mexico-City zijn 8 zenders, de overigen zitten tamelijk ver spreid, n.l. in Tampico en Vera Cruz ieder twee, en voorts een in elk der navolgende steden Chihuahua, Mazatlan, Merida, Montery, Oaxaca, Publeon en Torreon. Ook in Rusland staat het aan tal luisteraars in geen verhouding tot dat der omroepstations Van de laatste zijn er niet minder dan 56 in bedrijf, die slechts 27 pCt. der bevolking bereiken. Het aantal luisteraars bedraagt ongeveer 500.000, waarvan ongeveer 20.000 nog kristalontvangers gebruiken. Hier ligt dus nog een ruim arbeidsveld open. Men heeft naar den armen jongen terug- keeren. Werkalyk verdween hij, toen de fatel opgeheven werd en men naar de danszaal ging. Het geïmproviseerde bal viel schitterend uit. Do dames hadden in allerijl de mooiste toiletten uit haar koffers gehaald eD spreid - deu groote weelde aan kostbare edelsteenen, paarlen en zijde ten toon. Cartergin, die onvermoeid be zig was, de passagiers der Queen Marys de eerste vaart tot een Dooit uit het geheugen gaande gebenrtenis te maken, had van den kapitein volmacht gekregen als ceremoniemeester by alle feestelijkheden op te treden. Hjj bad de zaal in een bloe mentuin herschapen. De vie' r was spiegelglad Een zee van licht straalde naar beneden en wekte den indruk alsof het dag was. De muziekkapel speelde de Dieuw ste wysjes, In de neveDzaal speel den de oudere heeren kaart. Nie mand dacht er meer aan dat men op den Oceaan zwom. Het w«» zoo behagelijk en aangenaam als of men den vasten grond onder de voeten voelde, Een slechts liep onrustig het?a en weer, Het was kapiteir Tiu>t ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag IJ ure. trouwens reeds den bouw van een dertiental nieuwe stations in voorbereiding genomen. De radio vindt in de zieken huizen steeds meer toepassing om de patiënten de eenzaamheid te doen vergeten en om den tijd te korten. Ook in een ziekenhuis te New-Castle-on Tyne wil men binnenkort een radio installatie plaatsen. In dit ziekenhuis wor den thans nog, tien jaren na den wereldoorlog, meer dan 100 per sonen verpleegd, die nog immer op algeheele genezing van hun oorlogswonden hopen. Zeker is voor hen een radio-installatie om den tijd te korten, wel noodig. Avp. Nog steeds gespannen. Dank zij de hoogst tegemoet komende houding, door de lta- liaansche regeering aangenomen na de anti-ltaliaansche betoogin gen te Belgrado en andere Zuid- Slavische plaatsen, kon een ern stig conflict worden voorkomen. Doch de politieke hartstochten woeden, in deze dagen hevig en telkens laaien de vlammen van den politieken brand opnieuw uit, zonder dat de mogelijkheid blijkt te bestaan, het vuur te dooven of zelfs te beperken tot binnen de banen, waar het weinig of geen kwaad kan uitrichten. Zoo hebben dan thans weer eenige heethoofden te Spalato betoogd tegen Italië, met het gevolg, dat den Italiaanschen gezant te Bel grado is opgedragen, van de Zuid Slavische regeering genoeg doening te eischen voor de be- leedigingen, de fascistische vlag aangedaan. En het nieuwe Zuid- Slavische Kabinet heeft reeds met zooveel binnenlandsche moeilijk heden te kampen, dat de resp. ministerieeie hoofden er wel van moeten omloopen. Was het gezag in vaste handen, dan zou den excessen als de onderhavige misschien kunnen worden voor komen, althans onderdrukt wor- die de gedachte aan de Grin goir» maar niet van zich af kon zetten. Tweemaal was hij heimelijk aan de deur van Emile's hutge- sloppn en had met ingehouden adem geluisterd Het was echter doodi'il daar binnen, hoewel er licht brandde. Op de kommandobrug liep bij thans met groote passen op en neer. Wat zou hjj doen? Hij had slechts verdenking, doch geen enkel bewijs. Cartergin in ver trouwen nemen Deze gedachie verwierp hjj direct. Cartergiu was in zijn funetie als bestuurs lid der maatschappjj in zekeren zin wel zijn meerdere, maar hij wa» merkwaardig vlug intiem met Griogoir geworden. Hjj zou hem misschien in 't gezicht uit gelachen hebben en Gringoir later de heele geschiedenis ais een goede grap verteld hebben. Neen, Cartergin mocht hij niets zeggen Zelfs wanneer deze hem geloofd had, zon hij er op staan van verdere stappen af te zien, om de »Queen Mary« het schandaal te besparen bjj den eersten tocht een voortvluchtig misdadiger aan boord te hebben gehad. Plotseling luisterde Trux seherp. den. Maar de partijen staan der mate fel en krachtig tegenover elkaar, dat van oplegging van gezag geen sprake kan zijn. Intusschen wordt deweegschaal in balans gehouden door het op treden der andere mogendheden, waarbij Frankrijk de voornaamste rol speelt, zijnde het meest bij deze zaken geïnteresseerd. En het is onaangenaam te bemerken, hoe in dezen tijd van vèr-door-ge- voerde vredespropaganda de hee ren elkaar geducht in de gaten houden, bevreesd voor een plot seling gewelddadig optreden van één der mede aan de conferentie- tafel zittende medeleden. Al zeer sterk komt dat tot uiting in de noodzakelijk geachte verklaring, dat achter het houden der Itaii- aansche legermanoeuvres in de nabijheid der Fransche grens geen heimelijke bedoelingen steken. Zoo iets teekent den toestand en wijst er op, dat ailerwege reke ning gehouden wordt met de mogelijkheid van een aanvalsoor log, alle betuigingen van vrede lievendheid ten spijt. Men wacht zich echter wel, om de innerlijke wenschen op den voorgrond te schuiven, of uitbreidingsplannen kenbaar te maken en men volstaat met de voortzetting van de diplomatieke comedie, al zijn de consequen tie s daarvan in wezen precies hetzelfde. Alles beweegt zich in de richting van den gewapenden strijd, doch men weigert daar mede rondweg voor den dag te komen en tracht den schijn te bewaren. Voorbereiding tot de verdediging sluit echter steeds het gereed zijn tot den aanval in zich en daarmede is het voort durend gevaar geschapen. Als het oogenblik gekomen is, wordt het motief voor een aanval al heel gemakkelijk gevonden. En het zijn niet de Italianen alleen, die voortdurend aan dat gevaar bloot staan. Met betrekking tot den bijeen geroepen Ministerraad verneemt de „Information", dat ter gele genheid van het Kellogg-Pact Trots de muziek hoorde zijn fjjn oor het gedruiseh der scheeps schroeven, die vlugger werkten, dan ze volgens de meening van dec kapitein moesten doen. De »Qaeen Maryt vloog door dp donkere golveD. Hij liep op den dieostdoeDden offieier toe en vroeg hem op scher- pep toon: Waarom is de snel heid niet verminderd bij het don ker worden, mr. Auster Mr. Cartergin heeft het ver boden. Ik dacht, dat het met uw goedkeuring ging. Hjj meende, dat als wij vaart verminderden, de >Capo< ods morgen-avond be slist zoo inhalen, terwijl wy zoo doorvaren, daarvan geen sprake kan zijn. Trux beet zich de lippen. Hoeveel knoopen loopen wy thans? vroeg hjj Da een poos. Twee-en-twintig. Dus byna zooveel als »y kuDDeD. Vindt n het gevaariyk, kapitein, by dit weer? Ik dacht, mr. Cartergin heeft gelyk, het zou mooi zyo, al» wy da »Capo< den loef afstaken, Wn-rf/ w-poladt, Ectl jongmensch, die het leven ln« treedt zonuer geestdrift voor een of a;;<ter, is nists waatd. SnUlss, AXELSCHE COURANT i

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1