Uw Haar Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. Transpireerende Voeten AXEL, 17 Augustus 1928. Woensdagavond gaf Concor dia" een mooi concert op de markt, wat door vele belangstel lenden werd bijgewoond, ook omdat het een extra mooie avond was. Het was tijdens de muziek goed stil en de politie hield goede orde, zoodat de nummers goed tot hun recht kwamen, waarbij vooral ook de solo van de jeugdige fluitisten. Uit het herhaalde applaus kan men op maken, dat de perzik naar meer smaakt. Woensdagmiddag werd al hier door het Nieuw Tooneel uit Gent onder directie van den heer M. Schumacher op het terrein van den heer Ph.J. van Dixhoorn een tooneelvoorstelling gegeven in open lucht, met dien verstande, dat een podium met achtergrond en zijwanden was opgeslagen, zoodat het idee tooneel eenigs zins behouden bleef, ook door de stoffeering. Opgevoerd wer den Floris V, treurspel in één bedrijf en Filmmaniakken, blij spel in 4 bedrijven. De pauze's werden afgewisseld door muziek van Concordia. De opkomst van de zijde van het publiek was niet groot, zoodat financieel de onderneming als mislukt beschouwd kan worden te meer waar men magverwach ten, dat beroepstooneelisten zich voor hun „kunstspel" goed laten betalen. De vorige week berichtte men ons, dat het zoontje van den werkman K Riemens te Spui met zijn vader naar den akker wai gegaan en daar erg over pijn in den arm klaagde, zoodat R. ge noodzaakt was naar den dokter te gaan Omdat we meer niet hoorden van dit geval, bleef op name als nieuwsbericht achter wege. Thans echter vernemen we, dat het ventje naar het zie kenhuis te Terneuzen is overge bracht voor operatie en aldaar is overleden. Vermoedelijk is bloed vergiftiging de oorzaak geweest. Als een bizonderheid zij gemeld, dat Woensdag door een inwoner dezer gemeente een kaart gevonden werd op het zgn. Eiland onder de gemeente St. Jansteen, welke kaart bevestigd was ge weest aan een ballon, die bij een concours was opgelaten te La Madeleine-lez-Lilie (Fr.) op Zon dig jl. De kaart is opgezonden aan het opgegeven adres, waarop een prijs van 20 francs was gezet. Modevakschool. Onze stadgenoote, mej. Marg. Mattelé Chd., leerlinge van de R. K. kostschool te Wachtebeke (B.) behaalde deze week het diploma als leerares, na afgelegd examen voor de Ned. Commissie van de Modevakschoolvereeniging gevestigd te Utrecht. Aan dezelfde school behaalde mej. Clem, van Nieulande, van Zuiddorpe, het diploma voor coupeuse en een van de afd. huis- houdschoolonderwijs. Benoemd tot hoofd der Openb. school te Poortvliet, de heer A. Platteeuw, hoofd der openb. school te Eethen, vroeger te Axel. Een afscheid. Woensdag nam het politiekorps der gemeente Terneuzen afscheid van hun collega J. Witte, die den dienst met pensioen verlaat. Waar het hier een oud-Axelaar geldt, geven we gaarne plaats aan het geen men ons omtrent deze plechtigheid mededeelde. In den voormiddag waren alle agenten verzameld in het ver sierde wachtlokaal der gemeente politie, alsmede de Burgemeester en den Inspecteur. Toen het echtpaar Witte per auto was afgehaald en een eereplaats was aangewezen, nam de Inspecteur het woord, als onmiddellijk chef. Hij dankte voor den ondervonden bijstand ook namens de agenten en wenschte Witte met zijn vrouw nog vele jaren van rust toe, waarna Witte geschenken werden geboden en zijn echtgenoote een bloemstuk werd overhandigd. Vervolgens sprak burgemeester Huizinga, als hoofd van. politie en schetste Witte als een trouw en ijverig agent, die getoond heeft zijn dienst te verstaan en meer malen is opgetreden, waar hi gevaar had te trotseeren. Ook deze spr. hoopte, dat het Witte met zijn gezin in zijn burgerlijk leven nog jaren goed mag gaan Uit erkentelijkheid voor de nauwe plichtsbetrachting bood spr. aan Witte namens het gemeentebe stuur een fraaie palm in sierpot aan. Nadat een en ander met een dronk was beklonken, dankte de heer Witte voor de hartelijke woorden en de mooie geschenken Deze blijken van vriendschap hebben hem zeer getroffen. Daar om noodigde hij wederkeerig allen uit, om ten zijnen huize nog eenige oogenblikken in gezellig heid te komen doorbrengen. Nadat hieraan was voldaan werd afscheid genomen van de familie Witte, voor wie deze uren zeker onvergetelijk zullen blijven Bij Kon. besluit van 4 Aug 1928, no. 41, is tot Dijkgraaf van den Hertogin Hedwigepolder be noemd de heer H. P. J. Rottier te St. Jansteen. Bij Kon. besluit is de op zichter van den Rijkswaterstaat 2e kl. J. van Goor te Terneuzen, benoemd tot opzichter der 1ste klasse. Geslaagd te Utrecht voor het examen Fransch L. O. de heer A. J. A. van Putte te Clinge. Zaterdag werd te Hengstdijk door J. A. Krieckaert, bouwkun dige aldaar, namens den heer L A. van Dixhoorn, in het openbaar aanbesteed het bouwen van een landbouwschuur. De uitslag was als volgt MetselwerkGebr. van Dries- sen te Lamswaarde, f 3900 A Verstraaten te Hulst) f3798: E. Verstraaten te Hulst, f 3719 Gebr. Jonkheijn te Groenendijk, f 3717 A de Loos te Boschkapelle, f3340 Timmerwerk A. Bouwens te Kloosterzande, f 3930 J. Mat theijsen te Graauw, f3885; Th Sarbeel te Kloosterzande, f 3865 J. de Waal te Ossenisse, f3844; A Durink te Graauw, f3800; A. Millenaar te Hulst, f 3713 J. van Kerkhove te Kloosterzande,f3510; E. Boeikens te Groenendijk, f3500; J. de Waal te Kuitaart, f3390 Voor de massa A. de Kever te Groenendijk, f8500; C. H. H. Wisse te Zaamslag, f7990; P. F. Voet en P. F. de Waal te Kloo sterzande, f7700; J de Waal te Ossenisse, f7570; A. Millenaar te Hulst, f7524; J. de Waal te Kuitaart, f6800. Het werk werd gegund aan J. de Waal te Kuitaart, timmerwerk en J. de Loos te Boschkapelle, metselwerk. Tern. Crt. Rtywiel verdwenen. Naar meh ons meedeelt had dezer dagen de werkman J. de Putter, van Zaamslag, tijdens zijn werk in de nabijheid van den oesterput te Terneuzen, zijn rij wiel op eenigen afstand van zijn werk neergezet. Op eens zag hij, dat een hem onbekend persoon het rijwiel wegnam, er op sprong en er met een flinke vaart van door ging. Tot op dit oogenblik is in deze zaak niets opgehelderd en het rijwiel blijft weg. Dit ge beurde kan tot waarschuwing strekken, daar velen handelen evenals De Putter. Tern. Crt. Ingezonden Mededeelingen wordt gezond en sterk het krfjgt mooier glans het wordt vrfo" van roos het blqft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. Goede kans voor werkloozen. De Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt het volgende mede Thans worden gevraagd a. In Rijnland voerlieden-ploegers en melkers. Men geeft wat de eersten betreft, de voorkeur aan arbeiders, die goed met paarden kunnen omgaan, reeds in den landbouw werkzaam zijn geweest, kunnen ploegen en allerlei land arbeid kunnen verrichten. Het geldt hier een arbeidsovereen komst voor een geheel jaarloon minstens 50 Mk. per maand me kost en huisvesting. b. arbeiders voor allerlei land arbeid. Bij accoordwerk kan 5 a 6 Mk. per dag verdiend worden het dagloon bedraagt 2 Mk. Bo vendien genieten de arbeiders kost en huisvesting. Inlichtingen kunnen bekomen worden bij de arbeidsbeurzen, de correspondenten der arbeidsbe- middeiling en, voor zoover deze inlichtingen ter plaatse niet kun nen worden verkregen, bij den Rijksdienst der werkloosheids verzekering en Arbeidsbemidde ling, Bezuidenhoutscheweg 30 te 's-Gravenhage, doch dan uitslui tend schriftelijk. Predikbeurten te Axel. Zondag 19 Augustus 1928. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97a ure Ds. P. J. Steinz van Goes. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 972 ure Ds. J. S. Post. Nam. 27a Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 91 t ure Leeskerk. Nam. 27a Leeskerk. Bij Kon. besluit is aan F. J. L. M. van Waesberghe, op zijn verzoek, met ingang van 20 Aug. a.seervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Hulst, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 14 Augustus werden de volgende personen veroordeeld M. P. de N., 54 jaar, koop vrouw te Sas van Gent, verdacht dat zij op 6 Juli 1928 te Sas van Gent, een kist met paling toebe- hoorende aan J. F. van Acker, welke goederen per vergissing aan haar waren afgegeven, zich heeft toegeëigend, tot f 20 boete, of 20 d. h. B. V., 35 jaar, zonder beroep, te Koewacht, wegens beleediging van den rijksveldwachter M. A. van de Vijver, tot f25 of25d.h. A. J. D 46 jaar, landbouwer te Sas van Gent, wegens belee diging van K. L. Vergouwen, tot f 10 of 10 d. h. M. P. van C., huisvrouw F. J. Groothaert, 27 jaar, zonder beroep te Axel, wegens beleediging van Alida de Smet, huisvrouw F. Segers op 29 Juni 1928 te Axel, tot f 10 of 10 d. h. F. D., 44 j., landbouwer en koopman te Axel, wegens belee diging van Cornelis Griep te'Ter Neuzen op 28 Juni jl., tot f 15 of 15 d. h. Voor den fruitteler Een kleine, doch in hare gevolgen zeer schadelijke, dus eigenlijk toch een groote vijand is in vele tuinen het frambozen- kevertje. Wat daar tegen te doen? Voorkomen is natuurlek beter dan genezen en daarom moet men allereerst, ten einde er in 't vervolg zoo min mogelijk last van te hebben, zorgen voor een rijke bemesting. Laat de frambozen niet te lang op de zelfde plaats s'aanmaak om de 3, 4, hoogstens 5 jaar een nieuwe aanplant; spit den grond rondom in 't najaar diep om en bestrooi dien met kalk en roet, Haar wat voor het heden te doen om de beestjes kwjjt te raken Antwoord Wegvangen 1 Mak kelijk gezegd, mompelt ge, maar ïoe Hebt u misschien een oude parasol of paraplu? Dan kan die u van dienst zyo, hebt u er twee, nog beter. U gaat eenvoudig met bet ding, als ge het geopend hebt, omgekeerd, dus den kop naar benedeD, onderlaug8 de planten, waartegen ge kloptof ge klopt tegen den draad, als de frambozen op draad gekweekt zijn probatum est 1 De kevertjes, als ze er zijn, vallen bij massa's naar beneden. Honderden en honderden zijn vaak aldus opgeruimd. Gaat men lang» de plaats met twee schermen naast elkaar, dan is dit nog beter, daar er anders allicht wat bezijden op den grond vallen. Probeert u het eens, maar dat; moet ge het 's morgens en 's tivonds doen en niet over dag, ornaat alsdan, en vooral bij zonnig weer de kevertjes rond vliegen. Men doodt ze in kokend water op de eenvoudigste manier, nl. door ze eerst alle Daar beneden in de punt van het scherm te kloppen ot te schud den en die daarna in kokend water te steken. Wjj besluiten met een wenk voor den imker (iedere fruitteler moet eigenlijk ook, met bet oog op de bevruchting zijner boomen, bijenhouder zijn) als de zwerm tijd komt. Wil de imker een zwerm lokken, opdat hij niet te ver wegvliegt of op een lastige plaats gaat zitteD, dan plaatst h(j op eenigen afstand een korf, welke van binnen met een halve citroen of met verdunde citroen essence is besmeerd ot bespoten. De geur trekt den zwerm aan. De Veldbode. De Veldbode kwam deze week uit als een extra tentoonstellings nummer, bevattende een over zicht van de zoo pas te 's-Gra venhage gehouden nationale ten toonstelling van rundvee, paar den, schapen, geiten en varkens. Behalve een beschrijving van de bekroonde dieren is ook hun toto in dit nummer afgedrukt. Alzoo geven 160 afbeeldingen van de beste Nederlandsche fok - dieren eeD indruk van de hoogte, -vaarop de fokkerij in ons land staat en daardoor is dit nummer als een goede gids fe beschou wen voor degeneD, hetzij Ne derlanders of buitenlanders, die zich van goed fokmateriaal wen schen te voorzien. Met het bezoek van de Konin gin-Moeder aan de tentoonstel ling op de voorpagina maakt bet werk een go den indruk. Het is een mooie reclame èn voor de fokkerij èn voor de uitgevers van het blad mede. Trekpaardenstamboeken. Naar* de Veldbode uit Duit- scha bron vernam, heeft het Belgisch Trekpaardenstamboek zicb bereid verklaard om over de erkenniüg van buitenland- landïche stamboeken van paar den van Belgisch type te con- fereeren op een gezamenlijke vergadering dezer stamboeken Men heett echter, volgens De Veldbode, van Duitscbe en, naar het blad vaD meer dan één zijde vernam, ook van Nederlandsche zijde volstrekt geen lust om een dergeljjke algemeene conferentie bij te woneö. Men staat erop, dat België èn het Duitscbe èu het Nederlandsche algemeene stamboek erkentof het ook de stamboeken van andere landen erkennec wil moet het zelf weten. Van dezelfde wei-onderrichte Duitsche zijde werd aan de Veldbode verzekerd, dat men in Duitschland er niet over denkt het Zeeuwsch Belgische Stamboek te erkennen. Te Sliedrecht zijn in bet Mer- wedekanaal, tijdens het zwem men verdronken, de 10-jarige T. de Raad en de 11-jarige A. Gort. De lijken zijn nog met gevonden. Als tragische bijzonderheid zij nog vermeld, dat de moeder van eerstgenoemde, haar man en nog een zoon bij verdrinkingsgeval- leo, heeft yerlprea, Een stroovnurtje. Zaterdagmorgen is te Oude Pekela brand uitgebroken in een groote strootnijt nabij de papier fabriek Albion. 500 000 K. G. stroo ging verloren. De labriek bleef behouden. Verzekering dekt de schade. Gevaarlijk gezelschap. Een buitenman is te Rotter dam in een pand aan den Schie- damschen dijk, waar hij zich met een vrouw had afgezonderd, beroofd van een bedrag van f 325. De vrouw is aangehouden. Het geld is niet teruggevonden. Te veel eer. Deze week zou te Den Haag een danseres optreden, die in de wereld groote vermaardheid beett om de uitvoering barer negerdansen en het is begrijpe lijk, dat degenen, die daarin liefhebberij hebben ot in de ex ploitatie der vertooningeu een broodwinning zoeken, reclame maakten voor de komst yan deze revue-ster. Maar men kan ook van het goede teveel hebben en zoo stelde Den Haag zich by de komst dezer dame bespottelijk aan, want geen vorst of vorstin kon met meer eer en meer enthousiasme zijn ontvangen. Honderden stonden iangs de straat geschaard en juichten de danseres toe, die er bij slot van rekening zelf verlegen bij werd. De Hollandscbe degelijkheid, waarop we ons zoo gaarne be- loepen, raakt op die manier zoek. en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol-Strooi- poeder, zijnde de meest a'doende poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten Uit eeD auto, staande in de Leidschestraat te Amsterdam is een valies gestolen, inhouden de een colbertcostuum, waarin f 400, een damestasch met f 180. een paarlen speld ter waarde van f 3000, een gouden dames armbandhorloge, 2 gouden riDgen met juweelen, een paarlen das speld ter waarde van t 500, twee zilvereo schuiers, twee zilveren kammen, een zilveren handspie gel, een paar heerenschoeneo, een paar damesschoenen, een marterbont, een hoed, een dames japon, een boordendoos, een over hemd en eenig ondergoed. Het ledige valies is naderhand in het Vondelpark gevonden. Jef van Dongen In Nederland. Dinsdag is Jef van Dongen, die mede geholpen heeft aan de opsporing van de mannen van de Italia" bij Spitsbergen, te Rotterdam teruggekeerd Aan het stat ou werd hij ver welkomd door eeD menigte, die hem luide ovatie's bracht. In het gebouw van de Spits bergen Compagnie deelde de heer Dresselhuijs hem mede, dat een studiefonds bijeen is gebracht, groot genoeg voor 3 uitkeeringen jaarlijks, teneinde hem in staat te stellen de theoretische kennis op te doen, welke zjjn praktische ervaringen zal moeten aanvullen om verder te komen in de wereld. Gesproken werd nog door den Italiaanschen consul en door mr. De Jong, loco-burgemeester van Rotterdam. Van Dongen heeft vervolgens bedankt en vertrok naar Arnhem, waar hem ook eeD huldebetuiging wachtte. Hij ontving daar o. m. een gouden horloge met ketting. Voor Volksgezondheid. Moeder, laat Uw kleintje niet over den grond kruipen. Deze is vuil en Btnffig en de kans dat het vallen en zich bezeeren zal, is groot. Een looprek, kinder box, is voor hem een geschikte verblijfplaats. Zet ze neer op een zonnige plek tegen tocht beschermd en leg op den grond een moltondeken, met een schoon i laken bedekt. Gezondheidsrad»

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2