Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuvvsch -Vlaanderen. No 39. DINSDAG 14 AUGUSTUS 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Gevlucht. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Oorlogsgevaar. Nadat Koning Hussein van Hed- jaz zijn plaats op den troon had moeten inruimen voor den Wa- habieten-leider Ibn Saud, zaten de mogendheden wel een beetje in hun maag met de familie van den voormaligen heerscher, wes halve, mede ter handhaving van het machtsevenwicht, door de Britsche regeering een emplooi werd gezocht voor de verdreven vorstenzonen. En zoo beklom Fisal leribn Hussein el Katada, derde zoon van den voormaligen heerscher, den troon van het Koninkrijk Irak, welks rijke pe- troleumbronnen in het Mosulge- bied een veelomstreden bezit vormen en voor Groot Brittannië van groote waarde zijn. In Koning Faisal vond de regeering te Lon den een uitmuntend schatbewaar der, al moest hij van tijd tot tijd met geld en troepen worden on dersteund, om de op petroleum beluste Turken van zijn lijf te kunnen houden. En ofschoon de koninklijke vazal wel eens sput terde, over de onafhankheid-op- papier van zijn land marcheerden de zaken opperbest en regelde de Britsche Hooge Commissaris, te Bagdad, Sir Henry Dobbs, alles steeds naar genoegen. Totdat op een onzalig oogenblik de nieuwe Koning van Hedjaz, Zijne Maje steit Ibn Saud, het in zijn hoofd kreeg een minder gewenscht be zoek binnen de Iraksche grenzen te doen afleggen door een Ara- bierenleger, met de kennelijke bedoeling zijn macht en invloed uit te breiden in de lijn van zijn levensdoelhet stichten van een groot Arabisch rijk. Aan deze booze voornemens moest natuur lijk paal en perk worden gesteld en de Britsche regeering haastte zich, onderhandelingen te openen met den krijgshaftigen vorst. Nog slechts enkele dagen geleden werd in het Engelsche Lagerhuis op optimistischen toon te kennen gegeven, dat de besprekingen te Djeddah, waarheen Ibn Saud zich had begeven, zouden worden 19) Dat alles heb ik sinds gister opgemerkt, mr. White, want ik heb scherpe oogen. Ik wil echter niemand iets ontstelen. Wij, Horj- gaarschen, behoeven dat geluk kig niet. Zjj sprong op en haar knap ge zicht was plotseling geheel ver anderd. Iets demonisch straalde uit de zwarte oogen, een menge ling van hoogmoed en smart. Het volgende oogenblik had ze hem den rag toegekeerd en dook weer op temidden van een zwerm jongelieden, wien ze met uitge laten vroolijkheid vertelde, in de tninzaal een bal te improviseeren, want kapitein Trux bad beloofd, dat 's avonds na bet diner nog gedanst zou worden. Allan White bad op een bank plaats genomen, de beeDen over elkaar geslagen. Hij zat te pein- zeo. Ja, ze had zeer scherpe oegeo, deze Etelka Wat wilde bij eigenlijk Dat (Qet Marjorie was tooh waar. Xguahep bes bestond een voortgezet en een gunstigen afloop beloofden. Helaas, is dezeschoone verwachting de bodem ingeslagen en zijn deze onderhandelingen plotseling afgebroken, zoodat ze als mislukt kunnen worden be schouwd. Het gevolg hiervan is, dat troepen, tanks, vliegtuigen en wat dies meer zij, aanvankelijk door het Engelsche bestuur te ruggetrokken, in allerijl weer naar de grenzen van Irak worden ge zonden ten einde een eventueelen opmarsch der Arabische stammen te verhinderen. Zoo staan we dus ten aanzien van deze kwestie weer op het zelfde punt als begin Maart, toen Ibn Saud plannen werden toege dicht, den „heiligen" oorlog te willen doen uitroepen om aldus de geheele Mohammedaansche wereld in het geding te betrekken. Dat ziet er voor de heeren te Bagdad, koning Faisal incluis, leelijk uit, want met den Koning van Hedjaz valt niet te spotten in krijgskundig opzicht. Zijne overwinning op het slagveld zijn vele en het feit, dat hij zich „den bevrijder van Arabië" noemt, maakt hem te geduchter, aange zien hij daarmee alle inlandsche stammen op zijn hand weet te krijgen. Bovendien zou van een uitbreken der vijandelijkheden onder de vaan van den heiligen oorlog de terugslag in geheel Britsch Indië worden gevoeld, waar- het uitspelen der Boed dhisten tegen de Mohammedanen toch reeds een bron van voort durende onlusten vormt. Er dagen dus weer donkere wolken op voor de Britsche re geerders, die toch reeds de han den vol hebben om het schip van staat vcor den wind te doen zeilen. Er zijn talrijke kapers op de kusten van het Britsche Kei zerrijk en elk hunner is bereid toe te slaan, zoodra hij het gun stige oogenblik daartoe gekomen acht. Nóg worden zij weerhouden door de vrees voor de macht der Union Jack, fier wapperende van de tinnen in Oost en West. Maar als één der belagers den moed blijkt te bezitten den eersten stoot oude vriendschap, die vanuit huu kinderjaren dateerde. Algemeen verwachtte men, dat by haar zou trouwen. Zy zelf ook Voorzichtig zag hy naar haar om. Neen, ze zat daar niet meer met Arpad Baracz als tevoren. Vermoedeiyk waren zy ook naar de tuinzaal gegaan. Ook hun ouders waren verdwenen. Plotseling schitterde het in zijn oogen uit de tuinzaal kwam eeu paar arm in arm zachtkens en ijverig sprekend, Marjorie en de schilder. In langzame pas liepen ze dicht langs hem heen, zonder hem te bemerken. Marjorie luisterde als gehypnotiseerd naar haar bege leider. Allan stond glimlachend op. Je danst niet, Marjorie Zij schrikte op. Bjjna angstig richtte zij haar korenbloemen- blauwe oogen, die door goudblond haar omiyst waren en door lange wimpers overschaduwd, op hem. Neen, ik heb geen lnst. Meneer Barkacz vertelt zoo inte ressant En jü Blijkbaar vreesde zjj, dat hjj zich by hen zon aansluiten. Al lan dacht daar eehter niet aan, Hy was plotseling in uitgelaten vroolyke stemming* te geven, zullen ongetwijfeld an deren volgen om te trachten, zich van het juk der overheersching te ontdoen, overheersching, welke gevoeld wordt als een knellende band, waarvan zich te ontdoen het streven van millioenen is. Een mededeeling van den ver tegenwoordiger van den Hedzjas schrijft de mislukking van de onderhandelingen met Groot Brit tannië toe aan het feit, dat men geen overeenstemming heeft kun nen verkrijgen over de quaestie der verwijdering van de grens posten van de regeering van Irak, die in strijd zouden zijn met de bepalingen van het protocol van Akir. De Londensche Star" acht het afbreken van de onderhandelingen tusschen Sir Gilbert Clayton en Ibn Saud ernstig, omdat het ge volg er van zelfs zal kunnen zijn, dat Groot Brittannië door zijn beschermelingen in een oorlog wordt gewikkeld. Volgens Philby, een autoriteit in Arabische quaesties, worden de huidige moeilijkheden veroor zaakt door de autoriteiten van Irak, die zich willen wreken op Ibn Saud, omdat deze den vader van koning Faisul, uit het gebied van Hedzjas heeft verdreven. Avp. Volkomen ontwapening t In de Zaterdag te Brussel ge houden zitting van het Interna tionaal socialistisch congres is breedvoerig beraadslaagd over een motie, waarin wordtverklaard, dat de Soc. Arbeiders-Internatio nale streeft naar de volkomen ontwapening van alle overwin nende en overwonnen landen. Alle internationale conflicten moe ten voorgelegd aan den Volken bond of een andere instantie voor een vriendschappelijke regeling. De motie voorziet in een aantal maatregelen om de versterking der legers in de kazerne te be letten en eindigt met de verkla ring, dat het de plicht is van het socialisme om de volken te doen inzien, hoe ijdel de conferenties Ik? Ik ga natuurlijk dan sen, je weet, hoeveel ik daar van houd. Tot ziens, Marjorie. Hij knikte den schilder vrien delijk toe en liep met haastigeu pas Daar de tuinzaal. Bij deD luneh noodigde kapi tein Trux meneer Gringoir en diens neef op de thee in zijn kajuit. Hij vroeg ook den ouden White en meneer GulbraDson, opdat het niet te veel zou op vallen. Een kwartier geleden had mr. Hall hem do dokumenten der Gringoirs gebracht. Ze waren door den ouden heer in mooi ge- ïykmatig schrift iDgevuld. Hy zelf, Armand Gringoir, gaf op koopman te Parijs te zijn, de neef was als student der Collego» universiteit te Londen aangege ven. Bsider doel was New-York. Het doel dat kapitein Trux cnet deze uitnoodiging nastreefde, was in de eerste plaats den ondeu Gringoir eens hartelijk te deen lachen. Bij de persoonsbeschrij ving van den moordenaar Greiner stond opgegeven, dat hij links vier gouden tanden en kiezen had, Het was Trut, niettegen staande meermalig probeeret), niet gelukt Gringoir meet da^ een glimlach af te dwingen, wak ter beperking der bewapening zijn, indien de regeeringen, welke er aar. deelnemen, voiharden in het voeren eener oorlogspolitiek. Albarda (Nederland) verdedig de de motie. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, werd de motie bij acclamatie aange nomen. Vervolgens werd een motie in gediend tegen de doodstraf, waar in de soc partijen worden uitge- noodigd alles te doen, wat in hun vermogen is om te verkrijgen, dat deze in alle landen, waar zij nog bestaat, uit het strafwetboek ver dwijnt. Na verdediging doordeBrouc- kère (België) werd ook deze motie aangenomen. Loewensteln's nalatenschap. De „Evening News" verneemt dat kapitein Loewenslein onge veer 8 miliioen pond heeft nage laten. In de maand voor zijn dood heeft hij zware verliezen geleden. Zijn vermogen vóór dien tijd wordt geschat op 20 miliioen pond sterling. De Vesuvius. Gedurende de laatste uren is er een aanmerkelijke verhooging van de werking van den Vesuvius te constateeren. De uitstooting van rookwolken en lava worden krachtiger. Er is veel belangstel ling van de zijde der touristen Hevige wervelstorm. Naar uit Moskou gemeld wordt, woedt in de Krim reeds sedert drie dagen een hevige wervel storm. De havens aan de Zuid kust zijn voor de schepen niet toegankelijk. De storm heeft groote schade toegebracht aan de bosschen en de in jaren niet meer herstelde kasteelen. Van visschers- booten zijn noodsignalen uit volle zee ontvangen, doch er konden geen reddingsbooten worden uit gezet. Anti-oorlogspact. President Coolidge heeft zijn houding tegenover het Kellogg- Pact verklaard. Hij deelde mede, dat het Pact in geen geval een door nauwelijks de voorste tan den zichthaar werden. Hij had zyn hoop gesteld op Gulbranson, die een groote grep- pen maker was en, zooais Trux had opgemerkt, allerlei anecdotes ten beste placht te geven. Bovendien wilde hy den neef gadeslaan eu, zoo mog lijk door eenige listige viageu vaststellen, of Gringoir werkelijk een Fransch- man was en noch Duitsohlaüd noch Oostenrijk kende, zooals hij dikwyls verzekerd had. De goede kapitein, die zich in zijn leven met niets anders diep gaaod had ingelaten dan met zeemanskunst, was opgewonden als een veldheer voor den slag, toen hy de theetafel nog eens inspecteerde en de plaatsen regel de. Hy kwam zichzelf als een nieuw memch voor. De gedachte, dat een sluipmoordenaar zijn schip kon gebruiken om zich aan de gerechtigheid te onttrekken, liet hem geen oogenblik meer met rust. Het onderhoud, dat zich gedu rende de thee ontspon, liep iu- tusschen niet geheel en al naar de wenschen van den kap'tem Meneer Gulbranson, wiens schoonzuster te voren ever keel- beperking van leger en vloot voor de Vereenigde Staten mag be- teekenen, daar 't niets met de nationale verdediging te doen heeft. Motorboot verongelukt. Nabij Potsdam werden proef vluchten gehouden met een pas gebouwden Franschen vliegboot. Bij het dalen op het water viel de machine plotseling om. Een Fransche piloot en de comman dant van de nabijzijnde werf voor luchtschepen gingen met twee andere personen terstond in een motorboot huip verleenen. In het midden van het meer raakte de motor van de boot echter in brand. De benzinevoorraad ont plofte en weldra sloegen de vlammen huizenhoog op. Door den luchtdruk werden twee der inzittenden, waaronder de Fran sche piloot in het water geslin gerd. Toen andere booten te hulp waren gesneld en men de beide mannen uit het water haal de, bleek het, dat zij reeds ge storven waren. De beide andere personen hadden ernstige brand wonden over het geheele lichaam, en werden in hopeloozen toestand naar 't ziekenhuis vervoerd. Een dravend speelhol. Ongeveer drie mijlen van Los Angelos even buiten de territo riale wateren van Amerika be vindt zich sinds eenigen tijd de schoener „Johanna-Smith, welke door de vindingrijke eigenaren als casino is ingericht. Op deze wijze ontduiken zij de wet op de speelhuizen. Het succes is niet gering. Meer dan 20,000 per sonen bezochten de vorige week de speelzaal welke op het boven dek is gebouwd en waarin zich niet minder dan dertien speel tafels bevinden. In de overige ruimte heeft men meer dan 20 gelegenheden tot pokeren en an der dobbelspel. In drie dagen zouden de liefhebbers 25.000 pond sterling aan boord gelaten hebben. De „Johanna-Smith" heeft behalve deze aantrekkelijkheden nog een dancing en een weelderig ingericht restaurant, waar men bij voorkeur geen limonade drinkt. pijn had geklaagd, was niet zoo vroolyk gestemd als anders Voor hem zoowel als voor juffrouw Lövenborg hing er teveel van af dat hun concert-tourré9 slaagde, dan dat niet elke kleinigheid, die het welslagen in gevaar kon bren gen, hem zorgen had bereid. Daarom vielen zijn grappen lang niet zdo als anders. Gringoir scheen zich voorgenomen te heb ben den zwijgzame te spelen eu zeide haast geen woord. Diens neef werd echter telkens vuur rood, wanneer een der heeren een gewaagd woord bezigde. Trux deed, alsof hy daarvan niets merkte, maar zag heel goed, hoe de oude Gringoir telkens een half bezorgden half wreveligen blik op zijn neef wierp. Met genoegdoening zag h(j bovendien, hoe Emile het kopje thee even gracieus hanteerde als de welopgevoedste jonge dame, Ook de biscuits brak by zoo gra cieus in stukjes, als zeker geen man had gedaan. Na de thee kwam oude gene- ver. Trux had dezen drank ex pres uitgekozen en bood zijn gasten tevens zwate sigaren en Tuiksche sigaretten aan. Wordt vervolgd,, AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1