Landbouw. Klachtenbureau van minister De Geer een brief ontvangen, waarin de minister meedeelt, dat de aan dacht van de Nederlandsche regeering op deze aangelegenheid gericht blijft. De vacature-Selicurer. Thans is na het bedanken door de heeren Colijn en Rutgers door den waarnemend voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard tot Tweede Kamerlid in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Scheurer, de heer Th. Heukels, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. Een ontwerp-Pachtwet. De Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw heeft aan organisatie's op landbouw gebied voor het maken van op merkingen doen toekomen een ontwerp van wet inzake pacht, benevens een ontwerp op de pachtcommissie, beide met een toelichting en opgemaakt naar aanleiding van de voorstellen van de Staatscommissie voor het pachtvraagstuk, neergelegd in deel 11 van haar verslag. Nationale Landstormdag 1928. Men schrijft ons De Minister van Oorlog heeft 20,000 Oranje-armbanden uit 's Rijks kleedingmagazijn te Am sterdam beschikbaar gesteld, om te dienen als onderscheidings- teeken voor de vrijwilligers van den Bijzonderen V rij willigen Land storm, die op 27 September a s. aan den Nationalen Landstormdag te 's Gravenhage zullen deel nemen. Reeds hebben zich 16170 vrij willigers opgegeven om gebiu k te maken van de voor dien dag getroffen regeling van het trein vervoer, nl. uit de provinciën Friesland 2118, Groningen 964, Drenthe 494, Overijsel 931, Gel derland 1885, Utrecht 696, Noord- Holland 1784, Zuid-Holland 2654, Zeeland 1497, Noord-Brabarit 1985 en Limburg 1163. Ook uit de Vrijwillige Land stormkorpsen „Vaartuigendienst „Motordienst", «Spoorwegdienst" en «Luchtwachtdienst" wordt be langrijke deelname verwacht. Het Landstormkorps «Motor- dienst" zal in de colonne deel nemen met 100 automobielen en 80 motorrijwielen. Maatregelen zijn getroffen, waardoor de gelegenheid om zich voor deelneming op te geven, nog geruimen tijd blijft bestaan. In tegenstelling met geruchten, welke de ronde hebben gedaan, als zouden de kosten van dezen Nationalen Landstormdag worden gedragen door het Rijk, kan nog worden medegedeeld, dat de reis kosten worden bestreden uit de reiskassen, welke door de plaatse lijke afdeelingen reeds lang zijn gevormd, terwijl voor de orga nisatiekosten voor dien dag de gewestelijke commissiën belang rijke bijdragen hebben bijeenge bracht, welke meerdere ook reeds hebben gestort. De klompenindustrie. Het comité van actie ter ver betering van den toestand in de klompenindustrie in Zeeuwsch- Vlaanderen, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw een adres gezonden, waarin wordt aangedrongen op een maatregel ter voorkoming van verdere vermindering van het houtgewas in die streek, dat vol gens het comité thans bedreigd wordt met geheel verdwijnen, door de gemakkelijke bepalingen betreffende uitvoer daarvan en gemakkelijken invoer in België. 's Zondags geen politiek. De heer Braat stelde aan den Minister van Binnenlandsche za ken en L. de volgende vragen is het den Minister bekend, dat door de socialisten, speciaal des Zondags, met den z.g. „roode auto" door de dorpen wordt rond gereden, en van af den wagen op openbare wegen en pleinen partijreclame-speeches worden af gestoken, hetwelk vaak hinder lijke volksopeenhoopingen en ver stopping op de verkeerswegen veroorzaakt Acht Zijne Excellentie het niet |uj[stf dat de Zondag en de open bare wegen niet de dag en de plaats zijn om voor dergelijke doeleinden te gebruiken Is Zijn Excellentie bereid te bevorderen I. dat des Zondags geen po- itieke meetings gehouden kunnen worden II. dat nimmer toestemming verleend worde om politieke speeches te houden op openbare wegen en pleinen Mooie prestatie. Nood zoekt listen, zegt het spreekwoord en zoo hebben jaren na jaren onze voorvaderen ge zocht naar kunstmiddelen in aller lei vorm om in ons land het water de baas te zijn. We zitten nu eenmaal in een waterland en wat is er al niet gestudeerd en ge werkt om van dat water land te maken, om eilanden aan elkaar te verbinden en het water te overmeesteren, zoowel binnen onze grenzen als over de oceanen. En nóg steeds wordt gezwoegd en geteekend en gerekend, gepast en gemeten om de bezwaren van het water te overwinnen. Polders, ter grootte van duizenden hect aren zijn ingedijkt en worden nog gevormd. Dokken worden naar Indië gesleept, zeehavens en wandelpieren trotseeren de Noord zee, en bruggen van wonderbare spanning zijn over de rivieren gebouwd en wat niet al is er gebeurd om toch ons land van Oost en West, Zuid en Noord te kunnen doortrekken en eenzame eilanden uit hun isolement te halen. Thans was Tholen aan de beurt en na bespreking en uitvoering der plannen is de brug over de Eendracht gelegd en het eiland met Noord-Brabant verbonden en alzoo een tweede vaste baan ge legd van onze Provincie naar onze Oostelijke buren, de Bra banders. Te Dordrecht is de brug ge bouwd en gereed gekomen, en nu was het de kunst om die voor Tholen te leggen. Op een viertal reuzenblokken heeft rnen dat met genie en wetenschap gedaan ge kregen en is met uiterste voor zichtigheid het gevaarte door de Kil, het Hollandsch Diep, het Hellegat, de Krammer, het Slaak en het Keeten in de Eendracht gekomen. Over het vervoer van de ijzeren overspanning voor de brug naar Tholen, een afstand van ten naaste bij honderd kilometers, over de Zuid Hollandsche en Zeeuwsche rivieren en stroomen, wordt ons het volgende meegedeeldDe groote ijzeren brugspanning is in verband met den grooten afstand en de geringe breedte van het vaarwater vervoerd op een wijze als tot dusver nog niet of zelden is toegepast, namelijk op twee paar gekoppelde schuiten, achter elkaar varend, en door sleep- booten getrokken. Het gevaarte weegt ongeveer 700.000 KG. en steekt bijna 18 meter boven den waterspiegel uit. De complete brug, welke het eiland Tholen met den Noord-Brabantschen wal moet verbinden, bestaat uit land- hoofden en pijlers van gewapend beton, uit enkele kleinere span ningen van dit materiaal, en voorts uit de genoemde ijzeren over spanning, wier hoofdliggers in vorm afwijken van de tot dusver in Nederland gebouwde groote ijzeren bruggen. De hoogte neemt zooals gebruikelijk toe naar het midden van de brug, de boven rand is echter niet boogvormig, doch bestaat uit vijf rechte ge deelten, waardoor een slank ge heel verkregen wordt. Haar vrije spanning van 100 M wordt slechts bij een enkele brugover- spanning in Nederland overtroffen. Ze is ingericht voor zwaar rij en voor stoomtramverkeer. De stoomtram uit Bergen op Zoom wordt dan ook tot in de kom der gemeente Tholen doorgetrokken. Voorts is er rekening mede ge houden, dat de bovenbouw der brug zonder al te groote kosten versterkt kan worden ten dienste van een locaalspoorweg, welke het eiland Tholen met westelijk Noord-Brabant zoude verbinden. Haar onderbouw is daarvoor reeds bereHend. De brug is evenals de andere werken van de genoemde overbrugging, gebouwd volgens de plannen en onder directie van het ingenieursbureau beheerddoor ir. G. Kuypers, voorheen te Rot terdam, thans te Amsterdam ge vestigd. Eenmaal in den Eendracht, waren er veel belangstellenden, die langs de Thoolsche kust de sleep volgden, welke Woensdag avond ongeveer 8 uur de plaats harer bestemming bereikte. Donderdag werd de brug op de pijlers neergelaten, wat op zichzelf ook weer een werk van wiskundig overleg was. Om half elf was Tholen geen eiland meer, wat om 11 uur op het Gemeente huis door den Burgemeester en genoodigden werd beklonken. Het is voor Tholen, maar ook voor de ondernemers een tijdstip geweest van historische beteeke- nis, al is het, dat het weer in dezen het hare ook heeft bijge dragen tot het welslagen van dit mooie echt-Hollandsch water bouwkundig werk. AXEL, 10 Augustus 1928 Morgen is het weer' de dag, waarop het Driemanschap der muziekgezelschappen van Axel, Zaamslag en Hoek elkaar de broederhand zullen reiken in den vorm van een muzikale wande ling door de gemeente, gevolgd door de gezamenlijke uitvoering van een tweetal marschen, waarna dan «Concordia" van Axel, «Elk naar zijn Krachten" van Hoek en «De Volharding" van Zaamslag achtereenvolgens concerteeren en ieder een 6-tal nummers zullen doen hooren. Het is te verwachten, dat dit uitstapje door mooi weer zal worden begunstigd en velen den vrijen Zaterdagmiddag zullen be nutten, om van de instrumentale muziek te genieten. De concerten worden gegeven van 6 tot 9 uur, dus net op den tijd, dat men een heerlijk zitje heeft op de Markt. Woensdag werden alhier ten huize van den heer M. A. Koole door notaris J. A. Dregmans twee arbeiderswoningen geveild Het eerste, een huis met tuin, samen groot 1 are, 8 c.A.. staande in de Oude Wijk, ten verzoeke van de erven Wed. Ch. de Smet, werd toegewezen aan M. Stout- hamer alhier voor f 1120. Het tweede, huis met erf van de erven P. van de Wege, staande aan den Nieuwendijk en groot 70 c.A., werd gekocht door den heer A. van 't Hoff alhier voor f 1000.— Hondenplaag Een hond is een gezellig huis dier, maar kan toch ook erg las tig voor buren zijn, als hij 's nachts staat te blaffen, of 's avonds hier en daar bewijzen van zijn bezoek deponeert. Nog erger is het, als honden 's nachts rondloopen en op buit gaan. We vernemen nl., dat in de buurt Magrette verschillende eigenaars van konijnen verrast zijn, doordat hun diertjes dood gebeten, opgevreten of gedeel telijk verslonden werden. Een 15- tal konijnen zijn daar reeds in een paar dagen tijds op die wijze ontvreemd. Zooals bekend, is het verbo den, dat 's nachts honden buiten het erf van hun baas loopen tn daarom worden de eigenaars'dier honden gewaarschuwd, want de politie i^ met een en ander in kennis gesteld en doet onder zoek. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school A te Ter Neuzen is benoemd mevrouw Joh. F. de Pauw, geb. Moes, tot heden onderwijzeres op wacht geld aldaar. Met haar stonden op de voor dracht de dames C. M. van der Ende te Den Haag en A. C. Ver hoeven te Roosendaal. Woensdag herdacht de heer P. F. Fruytier te Hontenisse, het feit, dat hij vóór 40 jaar tot lid van Prov. Staten van Zeeland werd gekozen, welk ambt door hem gedurende die geheele pe riode onafgebroken i» vervuld» Zoo nu en dan gaan de rennen op de wielerbaan te Sas van Gent gepaard met min of meer ernstige ongevallen. Zoo had Zondag jl. een der deelne mers weer het ongeluk zoodanig met zijn fiets te vallen, dat hij met gebroken sleutelbeen werd opgenomen. Bij de opgravingen te Sas van Gent voor het te bouwen woonhuis voor den heer V. Ver sehaffel, zijn op geringe diepte, ijzeren slingerballen, geraamten van paarden gevonden. Zelfs vond men er een pistool met koperen handvat van circa 10 c M. len :te. Men vermoedt, dat dit o\ erolijfselen zijn van de be legering van de vesting Sas van Gent in 1644. Voor het examen Fransch M. O. (acte A) is te Utrecht ge slaagd de heer A. J. v. Dorsselaer te Lamswaarde. Concessie. Naar gemeld wordt, is door de Kroon vernietigd het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij aan A. Mahu te Kloosterzande concessie is verleend voor het instandhouden van een autobus dienst tusschen Kloosterzande en Hulst op de marktdagen, zulks uit overweging, dat het traject van dezen autobusdienst geheel parallel loopt met dat van een openbaar middel van verkeer, (de Z.-Vl. tram). Zigeuners Er wordt ons gemeld, dat te Selzaete een groep Zigeuners ver toeft, bestaande uit 60 personen, die daar met 6 woonwagens en 15 paarden zijn aangekomen. Het spreekt vanzelf, dat de burgerij daar allerminst op die visite ge steld is en de Belgische gendar merie doet alle moeite om die bende de grens over te krijgen. Maar ook de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen hebben lie ver niet dat dit reisgezelschap ons natuurschoon komt bewon deren en daarom doet onze politie alle moeite om de nomadengroep achter de grens te houden. We vernemen, dat de geheele grens ten strengste bewaakt wordt, om te voorkomen, dat de Zigeuners ons gebied betreden. Te Breskens werd ten ver zoeke van de familie Van Male geveild een hofstede, bestaande uit huis, schuren en bijgebouwen, waarbij 26 11.34 H.A., of bijna 60 gemeten bouw- en weiland. Kooper werd de heer C. L. de Croock te Biervliet voor f48 100. Gevonden. Inlichtingen zijn alhier te be komen omtrent de volgende ge vonden voorwerpen een belastingplaatje voor de fiets, bij deif Wachtmeester der Marechaussee een portemonnaie met ringe tje, bij veldwachter Oosting. Het Klavier. Door den Ned. Bond van piano- en orgelhandelaren is een ge schriftje samengesteld en ver spreid, onder den tilel«Een verklarend woord voor het Nederl. publiek over het orgel, de piano en de kunstspelpiano." Het is zeker wel de radiovlucht, die den Bond tot de verspreiding van dit propagandaboekje heeft gebracht en het is eigenlijk jammer, dat op de nuttige en practische wen ken, die het boekje met zijn mooie foto's geeft, niet veel vroeger en veel meer is gewezen. Toch kunnen nog velen ervan profiteeren, omdat het gratis ver krijgbaar is, o.a. ook bij Van Damme's piano- en orgelhandel, Walstr. 74 te Vlissingen. Indrukken uit Zierikzee. Door overvloed van copie moesten we onze indrukken van het bezoek aan de Zierikzeesche landbouwtentoonstelling steeds la ten liggen en zoo wordt het al een beetje laat om die thans nog op te dienen. Toch meenen we, dat er nog eenige zaken zijn, die we moeten Qnthvudsn aan de vergetelheid. De reisgelegenheid was uit alle deelen onzer eilandengroep, die Zeeland heet, goed georganiseerd. Er was een vlotte correspondentie en de vervoermiddelen zijn goed ingericht Vooral de booten zijn keurig, want nu is het bij warm zomerweer op zichzelf toch al verrukkelijk om op de brug van een boot tegen de Scheldezoomen te mogen kijken, terwijl een frisch windje u koestert en het schui mend spatten van de doorkliefde baren een gezellig geruisch doet hooren, maar ook binnenskamers, in de rooksalon op dek of in de benedensalon, overal is het zoo danig, dat men het idee krijgt in een gezellig gemeubileerd café te zitten, of bij een vriend op visite. Zelfs het onderscheid tusschen le en 2e klasse op de booten is al zoo gering, dat het meer een vorm schijnt om le klasse te reizen, dan dat men het doen moet om aangenamer te reizen. We hadden het genoegen om heen en terug Z.Exc. den Com missaris der Koningin in Zeeland onder onze medepassagiers te hebben en nu moet het ons uit de pen, hoe populair en vriend schappelijk deze autoriteit, («onze gouverneur" zou mr. Dieleman zeggen) zich tusschen allerlei passagiers beweegt, met hen con verseert, hen groet en zich geheel en al gevoelt als medepassagier. Zoo ook was het opmerkelijk, dat Z.Exc. niet per auto van Middelburg naar het Katsche veer reed, maar gebruik maakte van de gewone vervoermiddelen, als trein en autobus, evenals op de terugreis met zijne gade. Zelfs bij het landen van de veerboot aan de Zierikzeesche aanlegplaats wenschte Z.Exc. geen gebruik te maken van de hem geboden ge legenheid om als eerste af te stappen, maar wachtte gewoon in de lange rei zijn beurt af, schert send en babbelend met boer en heer, zich voelend als Zeeuw, alsof hij er geboren was. We behoeven niet te zeggen, dat dit zoo hier en daar met ingenomen heid werd opgemerkt en bespro ken. Met trotsch hoorden we zelfs een Walchersche boer, nadat hij met ZExc. had gesproken, tot zijn omstanders zeggen «dat is onze commissaris. Ken je'm wel? Een eenvoudige man hoor." Het landen te Zierikzee scheen zeer moeilijk te gaan, want het duurde lang eer men van de boot kon. Dat gaat op de Wester- schelde gelukkig vlugger. De weg naar het vergaderlokaal was gemakkelijk te vinden, maar toch zou het niet overbodig zijn, als voortaan een afdeeling voor wegwijzers zorgde in een of an deren vorm. De vergadering had zijn ge wonen loop. Alleen kan er van gezegd worden, dat ze buitenge woon druk bezocht was, wat ge tuigenis gaf van een algemeene belangstelling, want zeer velen ook buiten den landbouw staande, woonden de verg. bij. Te meer werd zulks gewaardeerd, na den zwaren avond van Dinsdag, toen tot middernacht was geboomd over een geschil ontstaan uit de oprichting van het nieuwe paar denstamboek, wat ook verschei- denen hadden bijgewoond. (Ter zijde merken we op, dat we die kwestie zouden vergelijken met hetgeen gebeurt in de verschil lende stamboeken, die in ons land voor het rundvee bestaan). Als we zeiden een gewoon verloop, dan behoort daar ook bij een lezing van den voorzitter der Z. L. M„ den heer mr. P. Dieleman. En deze is de traditie getrouw gebleven, door zijn voordracht te kruiden met historische feiten en anecdoten, waartoe de geschie denis van Schouwen en Duiveland en van Zierikzee in 't bizonder zooveel stof geeft. Ook uit oeconomisch oogpunt stond deze voordracht hoog ert was zij zeer leerzaam We kunnen belangstellenden de lezing ervan ten zeerste aanbevelen, want zij is ten volle waard, om ook na het hooren ervan, nog eens aan* dachtig nagelezen te worden Over de rijtoer van 's middags zeiden we al iets, doch we kortlen er nog eene op terug.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2