Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. De Yroow zij hnisironw. Gevlucht. No. 38. VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Binnenland. >ri li Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het aantal echtscheidingen neemt in de laatste jaren onrust barend toe, schrijft v. Eysden in „de Vaderlander." In het buiten land en vooral ook in Nederland is het aantal huwelijken, dat op te lossen grondslag wordt ge sloten, verbazend groot. Waarbij komt, dat in tegenstelling met vroeger, de menschen hoe langer hoe hooger eischen aan het leven gaan stellen. Kleeding, voedsel, huisvesting, vermaak, kortom alles heeft zich in den loop der tijden volkomen gewijzigd en daar de loonen in aanmerking geno men de duurte zich bij een en ander niet aansluiten, is het verklaarbaar, dat menigeen zich aan de voorgehouden eischen niet kan aanpassen. Neemt men in aanmerking de zucht naar weelde, die bij sommige groepen van personen voor alles over- heerscht en gaat men na hun zucht tot het najagen van genot, dan is het zeer twijfelachtig of deze personen zich wel ooit in het huwelijk zullen kunnen schik ken. Daarbij komt het natuurlijk egoïsme van den mensch. Door de toelating van vrouwenarbeid in alle werkzaamheden, zijn deze veelal van zichzelve onbe middelde vrouwen eischen aan het leven gaan stellen, die in het huwelijk onmogelijk zijn na te komen en een reden zijn, dat vele vrouwen liever een tamelijk on bezorgd, vrij leven verkiezen, liefst geheel op zichzelve, zonder toe zicht van ouders of hinderlijke bloedverwanten, boven een leven waarbij ze gebonden zijn aan de huiselijke bloedverwanten, boven een leven waarbij ze gebonden zijn aan de huiselijke plichten en zich misschien wel eens ontbe ringen zouden moeten opleggen, die voor haar mentaliteit onover komelijk zijn. We denken slechts aan het op kamers leven, tennissen, danspartijtjes, luxueuse reisjes en wat dies meer zijdingen die de huidige luxe-vrouwtjes als noodzakelijk beschouwen. 18} U vergist u, mr. Cartergin, wanneer u denkt, dat persoon lijke belangen invloed op my hebben bij mijn kommando. Dat ik geen lafaard ben heb ik bij menige vroegere vaart bewezen en tenslotte zegt u immers zelt terecht, dat het voor my voor- deelig zou zijn, tot iederen prijs records te slaan. Het gaat hier niet om een gratificatie voor my, maar om mijn plicht, die mij voor alles gebiedt, de veiligheid der my toevertrouwde passa giers niet in gevaar te brengen. Cartergin lachte maar. U doet net, alsof ik u wil overhalen, uw passagiers in 't verderf te storten Ik ben daar toch ook by en kan u verzeke ren, dat het voor my geen ple ziertje is 'n ongeluk mede te maken en een zeemansgraf te vinden. Bjj dit weer is er echter toch geen gevaar. Neen en daarom kan ik bet verantwoorden, uw wensch na te komen, Met deze woorden ging de ka pitein heen en wendde zich tot een der officieren in de naby- heid, wien hij zachtjes een be vel gaf. Een zwaartillend man, mompelde Gringoir. Bewaar me, dat zyn ze al lemaal, meende Cartergin, om dan in bewondering te vervol gen Maar zie eens, hoe die Duitsche barones den bal slaat Wat een gratie! Ze heeft dat zeker in Amerika geleerd. Ja ze is knap en zeer mo dern. Echter ook byzonder co quet. Een der beide heeren Stones zal er wel aan gelooven moeten, vóór we te New-York zyn. O zy is nog lang niet zoo coquet als die vurige Hongaar- sche. Hebt u opgemerkt, hoe ze sinds gisteravond reeds den een na den ander in baar netten heeft gevangen Op Allan Wbi- tee schijnt ze het byzonder ge munt te hebben. Natuurlijk, bij moet steen rijk zijn. Zijn vader behoort tot de „vijfhonderd" die in de vyfde Avenue hun paleis hebben en den toon aangeven, wanneer het geldt een of andere «aak aan 'trol- Het is dan ook te begrijpen, dat dergelijke vrouwen in een eventueel huwelijk al de hoedanig heden missen om zich gelukkig te gevoelen, hetgeen toch een van de factoren is, waarop een ge lukkig huwelijk gebaseerd is. Meer en meer beginnen vele vrouwen de overtuiging te koe steren, dat het huwelijk niets an ders is dan eene jacht naar ont spanning; de hoogere, moreele verplichtingen, die onze voor ouders kenden, ontbreken haar ten eenenmale, Dit ontbreken van moraliteits gevoel is de klip, waarop menig huwelijk reeds te pletter liep. Nu kent onze Nederlandsche strafwet in tegenstelling met b.v. de Duitsche, die in dat opzicht veel soepeler is slechts 4 redenen tot ontbinding van het huwelijk nl. Ie. overspel 2e. kwaadwillige verlating; 3e. veroordeeling wegens mis drijf tot eene vrijheidsstraf van 4 jaren of langer na het huwelijk uitgesproken 4e. zware verwondingen of zoo danige mishandelingen, door den eenen echtgenoot jegens den an deren gepleegd, waardoor diens leven wordt in gevaar gebracht, of waardoor hem gevaarlijke ver wondingen zijn toegebracht. De gevallen onder 2, 3 en 4 genoemd, worden niet zoo veel vuldig toegepast als dat onder 1 vermeld. De reden onder 1 dan genoemd, is eigenlijk de eenige reden, waarmede onder de Ne derlandsche strafwet ontbinding kan verkregen worden en welke men bij beschikking over eenig geld met succes en vlug kan toepassen, daar voor een en ander slechts eenige wettelijke formaliteiten benoodigd zijn. Gaat men de redenen na, waarop de verschillende verzoeken tot echt scheiding zijn uitgesproken, dan zal in negen van de tien gevallen deze le reden in den eisch zijn opgegeven waaruit een buiten staander dus allicht de conclusie zou kunnen trekken, dat Neder land al een buitengewoon onze delijk land is. Toch is het laak baar, dat waar de rechters der gelijke feiten vermoeden, men deze ontduiking onder een der gelijken vorm toelaat en de wet gever reeds niet lang tot wets wijziging is overgegaan. Bij de huidige emancipatie van de vrouw zullen de huwelijken eerder afnemen dan toenemen. Zeer verstandig is dan ook de bekendmaking die Mussolini in zijn land heeft uitgevaardigd, n.l. dat de vrouw zich voor alles moeder moet gevoelen en haar huisgezin boven alle andere plich ten of genoegens moet stellen. Ook daar is vrouwenarbeid be perkt tot in de gevallen waar vrouwenarbeid niet de belangen van den man raakt, i.e. die van het huisgezin. Nog veel te weinig wordt er ook in Nederland rekening mee gehouden, dat de man de natuur lijke beschermer is van de vrouw en dat in eene maatschappij, waarin de meest elementaire ver houdingen op hun kop staan, de geheele natie er onder lijdt en een en ander op het belang van den Staat ontwrichtend moet werken. Wij zien in het dagelijsch leven, hoezeer de ridderlijkheid tegen over de dames aan het tanenis; een gevolg van de houding van de onvrouwelijke vrouw zelve. België en de Schelde. Naar aanleiding van hetgeen in Belgische bladen geschreven werd in antwoord op de kritiek, welke op de jongste rede van minister Hymans is uitgeoefend in Nederlandsche blade zelfs ook in die welke indertijd het verdrag verdedigden, heeft mr. A. J. van Vessem in het Utr. Dgbl. o. a. opgemerkt, dat uit die Bel gische artikelen drieërlei blijkt: Ten eerste, dat men in België wellicht door gemis aan inter nationaal-politieke traditie niet inziet, dat het tegenover Neder- land's bereidheid, om, zonder daartoe rechtens verplicht te zijn, len te brengen Ook de Lakeda- les behooren daartoe. Ik geloof echter niet, dat het beiden aan genaam zou zyn, wanneer de schoone Etelka Allan inpakte. Waarom dat Omdat ze een verbintenis met miss Marjorie op 't oog hebben. Mrs. Lakedale is met haar dochter dezen winter in Rome geweest en de Whites zijn expres daarheen gereisd om ze at te halen. Het vorig jaar ver telde men al in New-York dat er iets op til was. De oude White en Lakedale doen al jaren samen bij mynspeculaties. Een band tusschen beider kinderen zou hun daarom zeer te pas komen. Wat dunkt van de familie Baracs Hm, niet veel. Twee jaar geleden hebben zij hun oudste dochter uitgehuwelijkt aan den rijken wolhandelaar bpringer en naar het schijnt, zoeken ze du voor hun beide andere kinderen goede partijen Voor de „Queen Mary" zoo het prachtig zyn, wanneer eenige verlovingen tot stand kwamen. Dat vormt een onderwerp van gesprek en dames zij nu een- maal bijgeloovig. Wij zullen dan een oplossing te zoeken voor vagelijk aangeduide verkeersbe- zwaren, die voor België zouden bestaan, ongepast is te dreigen met ons voor een internationale rechtbank te sleepen. Ten tweede, dat men in België niet inziet,, dat, indien men zoo dwaas ware Nederland voor eenig „internationaal areopaag", zooals het in De Standaard heet, te dag vaarden, Nederland daar niet zou verschijnen en niet verplicht zou kunnen worden te verschijnen, en dat bovendien geen .enkel „internationaal areopaag" meer zou kunnen doen, dan zich onbe voegd verklaren om van het ge schil kennis te nemen. En ten derde, dat men zich in België ernstig vergist, indien men meent, gesteld Nederland ware nu eens bereid de „Belgische eischen" door een internationale rechtbank te doen onderzoeken, dat dan deze „eischen" in over eenstemming met 't internationaal recht zouden blijken te zijn. Het modernste internationaal rivieren- recht is neergelegd in het Statuut van Barcelona, betreffende de bevaarbare waterwegen van inter nationaal belang van 20 April 1921, en van Nederlandsche zijde is overtuigend aangetoond, dat de „desiderata" van België, zooals tot uiting gekomen in het ver worpen verdrag, met dit inter nationaal recht in strijd zijn. Dat dit geen speciale Nederlandsche opvatting is, maar dat deze op vatting door buitenlandsche Vol kenrechtsgeleerden van naam ge deeld wordt, is gebleken uit de voordrachten over dit onderwerp, onlangs door een vooraanstaand ltaiiaansch kenner van het Volken recht gehouden. Als bewijs daarvan haalt mr. v. V. aan, wat de Italiaansche professor Siotto Pintor daarover heeft opgemerkt op de in Juli gehouden bijeenkomst van de Academie voor Intern. Recht. Op al de door hem opgenoemde punten wijkt het ontwerp-verdrag, wat het Schelderegiem betreft, in ongunstigen zin af van het Statuut van Barcelona. zonder twijfel voorloopig dames passagiers in overvloed hebben. Terwijl beide heeren aldus keuveldeD, zat freule Etelka verhit in den korfstoel, dien White voor haar gehaald had. Wat is u attent, mister White, zei ze, nog snel adem halend. De Hongaren kunnen zich met de Amerikanen niet meten. Oh, en daar straks prees u nog huD galanterie. 1 1 ja galant. Maar wat is dat? Als schuim laat geen spoor Da. U doet alles veel ernstiger, zoo met het hart? Of niet Weder zagen de schitterende zwarte oogen op het koele baar- delooze gelaat van den Ameri kaan, die onder dezen blik rood werd. Hij boog zich dieper tot haar o»er en ademde den geur van haar zwarte haren, die in lok» kige golven hot regelmatig ge sneden gelaat der Bongaarsche omlijstten. Ja U hebt gelijk, ik doe alles met bet hart voor u miss Etelka. Is dat u aan genaam De fraaie roode mond zweeg, Het oog sprak echter des te dui- Wat betreft de verbinding van Antwerpen met den Rijn moge er op gewezen worden, dat tegen over de Belgische stelling, ter argumenteering van den „eisch" van het Moerdijkkanaal dat Nederland verplicht zou zijn aan België te verzekeren niet slechts een even goede verbinding als in 1839 de facto bestond, maar een verbinding, evenredig aan veranderde behoeften groeiend verkeer, grootere schepen, enz„ de Italiaansche volkenrechtsge- leerde de juistheid van het Neder landsche standpunt, dat van de stricte interpretatie, erkende. Prof. Siotto Pintor die ook ontkende het bestaan van een (van Belgi sche zijde ingeroepen) „recht op prosperiteit'' dat boven vitale belangen van een ander land zou prevaleeren baseerde deze meening op juridische en his torische gronden (o. a. daarop, dat in de uitvoeringstractaten van het tractaat van 1839 steeds de stricte interpretatie van het ver drag in 1839 gehuldigd is), maar bovendien wees hij er op, dat het Nederlandsche standpunt in overeenstemming is met den geest van het statuut van Barcelona, dat in art. 10 erkent, dat een oeverstaat op zijn grondgebied zijn vitale belangen kan doen prevaleeren. De ex-keizer en de politiek. De berichtgever te Berlijn van het Handelsblad meldt Het republikeinsche klachten bureau te Berlijn heeft naar aan leiding van telegrammen van den gewezen keizer uit Doorn, zich gewend tot den Nederlandschen minister-president en er hem op merkzaam op gemaakt, dat door deze voortdurende politieke acti viteit van Wilhelm II niet alleen het gastrecht van Nederland wordt misbruikt, maar tevens een be dreiging voor den Europeeschen vrede wordt geschapen. Voorts ziet het bureau in deze actie een poging om het tegenwoordige politieke stelsel in Duitschland te ondermijnen. In antwoord hierop heeft het delijker. Plotseling lachte ze spottend. Wat zouden uw lands vrouwen wel zeggen, wanneer ze u zoo hoorden Mis Lake dale b. v. Waarom juist zij Omdat ik weet niet Etelka zag Allan twijfelend aan. Weet u wel, dat ik dacht, dat, u verloofd was Onder haar doordringenden blik kleurde hij nog sterker. Waaróm? vroeg by ver ward. Wel, u kwam toch samen aan boord. En mr. Lakedale ziet u steeds zoo moederlyk wel willend aan I En uw vader maakt miss Marjorie het hof precies als een aanstaande schoonvader. En hij zit altyd b(j mrs. Lakedale en zy steken de hoofden bijeen als beraadslagen zy over de toekomst hunner kinderen. Wan neer miss Lakedale m(j met haar ronde, blauwe oogen aanziet, dan lees ik daaruit een uitdrukking) als stond ik op het punt, haaf iets at te stelen. Tnwö vervolgd), Waarheid wekt deugd, Liefde kweekt deugd) Reinheid is d^ugd» AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1