Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen No. 37. DINSDAG 7 AUGUSTUS 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. G e v 1 u c h t. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 0EC0N0MIE. Uit een uitvoerig overzicht over den tegenwoordigen toestand van de Duitsche industrie kan het feit worden ontleend, dat de zaken er sedert eenigen tijd iets achter uitgaan. In het mijnbedrijf en in de ijzer- en staalnijverheid zijn weer arbeiders ontslagen en ook de textiel-industrie heeft hier en daar tot verkorting van den werk tijd moeten overgaan. Maar in laatstgenoemde industrie is in den laatsten tijd weer een vermeer dering der bestellingen te con- stateeren. Tengevolge van de seizoen-uitverkoopen heeft de kleinhandel zijn voorraden voor een groot gedeelte kunnen op ruimen en is weer in het bezit van liquide geldmiddelen geko men, ook al moesten de prijzen sterk worden verlaagd. Ongunstig is de situatie in het bouwbedrijf, daar door weinig aanbod op de hypothekenmarkt de financieele voorwaarden slechter zijn gewor den. Dat het aantal ondersteunde werkloozen geringer is dan vroe ger, ligt hoofdzakelijk daaraan, dat de ondersteuningstermijn is afgeloopen. Een werkelijke ver betering is niet ingetreden. Duitschland heeft op het oogen- blik 200.000 werkloozen meer dan verleden jaar om dezen tijd. Of de toekomstige ontwikkeling gunstiger zal zijn, is moeilijk te voorspellen. Dit hangt van den toestand der geld- en crediet- markt af, die op het oogenblik kritiek is. Het verslag van de Reichsbank wijst er op, dat het voor de industrie moeilijker wordt, terugbetalingen te doen. De on gunstige situatie is niet geheel en al te verklaren door den reis tijd en door invloeden van het seizoen. De hoop op een dis contoverlaging heeft men opge geven. De exportzaken zijn ook in den laatsten tijd iets achteruitgegaan. Door de prijsverhoogingen in Duitschland heeft de buitenland- sche concurrentie, vooral op het 17) De kapitein lette op de per soonsbeschrijvingzwart haar, rond, rosig gezicht, opvallende fraaie, donkere oogen.las hij zonder het te weten halfluid. Plotseling staarde hjj weer voor zich uit en zijn hart klopte opgewonden. Had hij niet een uur geleden zulk een gezicht voor zich ge zien? Ook het donker-blauwe sportcostuura met de broek tot de knie kwam overeen en de andere wanneer men het bruine snorretje en den gouden bril wegdachtde scherpe oogen klopten evenzeer met de beschrijving. Ach wat, ik scbjjn wel gek, dacht hj} boos op zichzelf. Deze Gringoir is ongetwijfeld eeD fat soenlijk man en rnjj alleen daar om onsympathiek, omdat hjj met Cartergin ten opzichte van het snelle varen der „Queen Mary" onder een hoedje speelt. Alsof ik uit me zelf, niet alles zou doen. Om echter terwille van «enige passagiers «lier veiligheid gebied van mijnbouw, ijzer- en staalindustrie, weerde bovenhand gekregen en het is niet gemak kelijk het overschot van de Duit sche productie in de buitenland- sche afzetgebieden kwijt te raken. Dan zijn ook de onvoldoende Duitsche handelsverdragen van invloed. Dit geldt vooral voor de zaken met Rusland, die tijdelijk geheel hebben stil gelegen. Nu zijn de kansen echter weer gun stiger. De Russische handels vereniging in Berlijn spreekt een optimistisch oordeel uit over de uitbreiding van de Duitsch-Rus- sische economische betrekkingen. In September wordt er met de onderhandelingen tusschen Duitschland en Polen begonnen en men hoopt, dat de toestand, die nu al meer dan drie jaar heeft geduurd, daarmee wordt beëindigd. De hoofdpunten van den strijd zijn de opper-Silezische kolen en de invoer van koren en varkens naar Duitschland. Van de ontwikkeling der beurs is te zeggen, dat de zaken nog steeds bijna geheel stil staan. De opbrengst van de Duitsche oogst van dit jaar wordt hooger geschat daarom is te verwachten, dat in dit jaar millioenen marken niet naar het buitenland zullen vloeien voor den aankoop van koren en daardoor zal in de komende 12 maanden het opnemen van lee ningen in het buitenland aan merkelijk kunnen worden beperkt. Vermindering van den Duitschen kapitaal-export wordt ook ver wacht volgens de verklaringen van dr. Bergius doordat het hem en zijn medewerkers en de „J. G. Farbenindustrie" is gelukt, het probleem op te lossen om benzine uit kolen te vervaardigen. Ook in Amerika klaagt men steen en been, dat er veel te weinig zaken gedaan worden en dat de geheele handel momenteel in handen berust van de beroeps handelaars. Vergelijkingen te ma ken tusschen den handel hier te lande en dien in Wallstreet valt echter onherroepelijk uit ten na- deele van onzen beurshandel. in gevaar te brengen, daarvoor ben ik niet te vinden. Juist daar om ergerde mij deze brutale in menging van dezen Franscbman maar anders Hij schoof de couranten een eind van zich af, de lust tot lezen was hom vergaan Ik ga slapen, in plaats van verder te piekeren, besloot hjj. Morgen is er weer een dag. Den volgenden morgen nam de kapitein den administrateur ter zijde. Kan ik de papieren der passagiers eens inzien Zeker, kapitein. De admi nistrateur bracht Trux in zjjn bureau en haalde een stapel documenten voor den dag. Het waren de voor het voet aan wal zetten in Amerika noodige ver klaringen, door iederen passagier persoonlijk by zjjn komst aan boord ingevuld. - Hier zjjn ze. Wilt u ze allemaal nazien of slechts een bepaalde In dat geval kan ik het misschien spoediger vinden. Als-'t u-blieft ik zou gaarne de stukken van mr. Gringoir en diens neef inzien. Ze z^n, als ik rnjj niet vergis, te Southamp ton aan boord gekomen, ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën gorden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormi-ddag 11 ure. Hoewel op politiek gebied in Europa de toestand vrij zuiver is, oefent zulks in geen enkel opzicht iets uit op het koersver loop der fondsenbeurzen. Wan neer men de handelstoestanden in de verschillende landen be kijkt, treft het ons, dat men in Engeland, waar de handelstoe standen werkelijk momenteel vrij ongunstig zijn, dit op alle moge lijke wijzen tracht te verbloemen. De toestanden in de mijnindustrie zijn van dien aard, dat de ver schillende mijnbedrijven slechts geëxploiteerd kunnen worden met groote regeeringssubsidies, waar door het mogelijk geworden is, dat de Engelsche kolen een af zetgebied vinden in die landen waar eertijds de markt in handen was van de Duitschers. Natuuriijk wordt over dezen toestand ge klaagd en het ligt voor de hand, dat, al naar mate de Engelsche kolen op deze protectionistische wijze de markten veroveren, men hiertegen allerwege protest aan- teekent. Wat zou er gebeuren indien b v. de Duitsche mijnen eens gesteund werden door de regeering. Men zou overal hevig protesteeren tegen de daden dezer Duitsche regeering en zeer waar schijnlijk zou Engeland, heiland dat steeds gevochten heeft voor vrijhandel, het hardst protesteeren. En wat doet het land zelf Het werkt dit euvel zeer sterk in de hand. Maar wat zou er gebeuren als de Engelsche regeering dit niet deed. Zeer waarschijnlijk zouden er dan verschillende ko lenmijnen in het Koninkrijk ge sloten worden en zoude op deze wijze het aantal werkloozen, dat thans reeds meer dan een mil- lioen bedraagt wederom met eenige honderdduizenden ver meerderd worden. Dat de Lon- densche beurs wel degelijk inziet dat de handelstoestanden in het groote rijk vrijwel bij voortduring slechter worden, dat de Engel sche producten op vrijwel alle markten overvleugeld worden door die der andere groote Euro- peesche handeldrijvende naties, is duidelijk kenbaar uit de luste- Mr. Hall zocht de alphabetisch gerangschikte papieren door. Plotseling zeide bjj Dat is waar ook, ik heb ze nog niet. Mr. Gringoir zeide, de passagebiljetten van een onzer agenten gekocht te hebben en geen tijd meer te hebben gehad, de verklaringen voor hem en zijn neef in orde te brengen. Natuurljjk zal hij dit nog doen. Laat ze hem vandaag dau nog invullen, mr Hall. Toen de kapitein naar de commandobrug ging, om luite nant Müller, die dienst had, iets te zeggen, zag hy van achter een in de davids hangende red dingboot twee slanke beenen in kniebroek. Het daarbij behoo- rend bovenlichaam werd door de boot verborgen. Onwillekeurig bleef Trux staan en zag hoofd schuddend QBar deze beenen I Daarby bereikte een geluid zjjn oor, dat precies klonk als een onderdrukt steunen. Zou daar iemand zeeziek zjjn Maar dat is toch onmo gelijk bij deze zee, de Oceaan Is zoo glad als een spiegel. Hij liep om de boot heen en stond plotseling tegenover den jongen Gringoir, dia ten zeerste verschrikt, zijn door tranen over- looze houding der beurs gedu rende de laatste maanden. En nu moge het waar zijn, dat onlangs de begrooting is aangenomen en er een batig saldo aanwijsbaar was van circa 14 millioen Pond Sterling, men weet te Londen rnaar at te goed, dat dit slechts schijn is en dat dit overschot ontstaan is uit de haast ondra gelijke belastingen, welke in dat land opgebracht moeten worden. Engeland. Koning George heeft Vrijdag het parlement met een rede ge sloten. Met betrekking tot de voorstellen van Kellogg zeide hij „Mijr. regeering verklaart zich ge lukkig, het voorstel tot het uit bannen van oorlog te hebben aan vaard. ik heb de sterke verwach ting dat wanneer het eenmaal zijn eindvorm heeft bereikt, het een nieuwe en belangrijke waarborg zal zijn voor den wereldvrede. Verder zeide de koningDe toestand van onze fundamenteele industrieën en de groote hoogte der werkloosheid büjven 'n reden tot bezorgdheid. Ik| vertrouw, dat de uitgebreide voorstellen der regeering tot verlichting van den druk der belastingen voor den landbouw en andere productieve industrieën niet slechts algemeen de werkgelegenheid zal verrui men, doch in het bijzonder ver lichting zullen brengen voor de gebieden die daaraan de meeste behoefte hebben. (Avp.) Nog niet gerust i De Parijsche correspondent van de „Voss. Zeit." vestigt er de aandacht op, dat in het jongst verschenen nummer van de Revue de Paris" de bekende Fransche militaire schrijver Bourget de nog steeds bij een deel van zijn land- genooten bestaande vrees voor een groot Duitsch leger, waartoe zich op een bepaald oogenblik de rijksweer zou ontpoppen, tracht te ontzenuwen. De schrijver noemt deze be duchtheid ziekelijk en bovendien geheel ongegrond. Waarna hij stroomd gelaat voor hem zocht te verbergen. Ooi Trux was verlegen. Pardon, zeide hij, zijneer lijk gebruind zeemaDsgelaat met de goedige blauwe oogen snel afwendend. Ik wilde u niet storen, meneer Gringoir. Ik dacht, dat een der scheepsjongens hier stond te luieren. Pardon, stamelde Emile, ik dachtik wou het is zoo warm in de kajuit. Mijn oom, die met mr. Cartergin kaart, meende dat het hier frisscher zou zfjn. Zeker, maar de zon steekt en verblindt. U moet niet zoo lang naar het water kijken, de oogen Ujd9n daarvao. Dat merkte ik juist. Ik zal maar weer naar beneden gaaD. Hij boog het hoofd en snelde nftar de trap. Trux zag hem hoofdschuddend na. Toen hij een half uur later het tennisveld passeerde -vaar druk gespeeld werd, zag hy Cartergin en den oudsten Gringoir onder de toeschouwers staan. Hun kaartspel was dus atgeloopen. Cartergin wenkte hem. Wij spraken er juist over, ton Gringoir en ik, dat men bjj uiteenzet, dat de rijksweer, niet tegenstaande v. Seeckt's organi- seerend talent, ook thans nog voor Frankrijk geen bedreiging van beteekenis vormt. De zeven divisies infanterie en de drie cavaleriedivisies, welke men aan Duitschland heeft gelaten, zijn hoegenaamd niet te vergelijken met een mobiel leger. De rijks weer beschikt noch over zware artillerie, noch, over geoefende reserve's en voldoende hulpwa gens. Het aantal jaarlijks uit de rijksweer afgevoerd wordende manschappen bedraagt hoogstens 13,000; dat geeft in 10 jaren een reserve van hoogstens 130,000 man. Tegen dit leger, hetwelk noch over zwaar geschut, noch over vliegtuigen, noch over tanks beschikt, kan Frankrijk dadeiijk een met alle hulpmiddelen uitge rust leger van 1,2 tot 1,4 millioen man, reserve's geëncadreerd door 25,000 beroepsofficieren en 70,000 beroepssoldaten, in het veld brengen. Het Gedenkboek. Zaterdag heeft ten Paleize te Soestdijk de aanbieding plaats gehad van het Gedenkboek aan de Koningin-Moeder. Te half 5 kwam de volledige commissie van redactie, met als voorzitter de heer Dr. J. Th. de Visser, oud minister, op het paleis aan, alwaar zij door den hofmaarschalk kamerheer van dienst werd ont vangen. In de groote zaal bevond zich niet alleen de Koningin-Moeder, doch ook de Koningin, beiden met gevolg en de Prinses. De aanbieding van het Gedenk boek had plaats door Dr. de Visser met eenige toepasselijke woorden, waarna de Koningin- Moeder hartelijk dank betuigde, getuigende van groote waardee ring, dat zoo vele, Haar reeds lang bekende, vooraanstaande mannen en vrouwen van zeer verschillende godsdienstige en politieke richting bijdragen heb- dit prachtige rustige weer toch veel soeller kon varen. Waarom laat u de snelheid niet vergroo- ten, kapitein Er is toch geen betere gelegenheid denkbaar, te probeereo, waartoe de „Queen Mary" in staat is. U weet, dat de maatschappij u dank zou weten wanneer u bv. eerder in New-York aankwam dac de „Ca po" der Hapag van Hamburg. Trux boog. Wanneer het uw uitdruk kelijke wensch is, mr. Cartergin, dan zal ik bevel geven, een knoop snelheid er op te gooien. Dat wil zeggen, alleen by dag en zoo lang dit weer aanhoudt. Altijd voorzichtig en angstig, lachte Cartergin. Maar zoo zjjn alle kapiteins, wanneer zjj getrouwd zijn en aan vrouw en kinderen denken. Dat verlamt de eerzucht. Protesteer maar niet, mijn waarde. Ik was af gunstig op den tweeden afscheids groet van uw echtgenoote te Southampton. Trux gezicht werd nog don kerder gekleurd, maar hjj bleef uiterlijk volkomen kalm. Word.1 vervolgd), Niets stemt ons tevredene!1, dah bet bewustzijn goed te deen, AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1