PUROL er op! Landbouw. Gemengd Nieuws. den? Red.) en de besten en kun- digsten in het internationale hof van justitie hun beraadslagingen houden naar het beginselVrede door Recht. Het feit, dat hier vertegenwoor digers van verschillende gods diensten bij elkaar zijn, geeft dit congres zijn eigen stempel. Naast de onverschilligen is een massa die niet gelooft in „vrede", maar die gelooft in „oorlog", die oorlog ziet als door God gewild, die spreekt van „heilige oorlogen", die oorlog ziet als een natuurwet, als een onmisbaar element in den voortgang der cultuur, die oorlog beschouwt als een onafwendbaar noodlot Spr. meende een en ander in herinnering te moeten brengen om het congres te bewaren voor een geringschatting zijner taak. Als het goed is, moet het vre deswerk gehouden worden op het terrein, waar het behoort, en niet worden gebruikt of misbruikt voor politiek winstbejag. Naar onze gemeenschappelijke overtui ging is er, vervolgde spr., maar één reden, welke ons drijft tot den arbeid om den oorlog te be strijden, en het hart der mensch- heid te doen buigen voor den drang naar Vrede. En wel deze, dat God het wil. Hierna traden nog verschillende sprekers op. R. K. Kerk. Woensdag is de groote Datio- nale bedevaart naar Lourdrs aaDgevaDgen in vier extra trei nen. Er nemen daaraan onge veer 1600 personen deel, waar onder 250 zieken, hiervan zftn er ruim 40 uit Den Haag, die in een extra Roode Kruisrijtu g aan den ochtendsneltrein na;»r Parijs aangehaakt, te 9 u. 30 naar Roosendaal vertrok. Daar werden de zieken in den Fran- schen Lazaret trein overgebracht, die hen rechtstreeks naar"Lour- des bracht. Met dezen trein is ook de Iti- nuntius mgr. Schioppa meege reisd, die tegen 10 Aug. in de Residentie wordt terugverwacht. AXEL, 3 Augustus 1928 Ter gelegenheid van den 70en jaardag van H. M. Koningin Emma woeien gisteren meer dan gewoon ook in onze gemeente de vlaggen uit, waarvan vele voorzien van den Oranjewimpel. (Waarom niet een wimpel met de Waldeck- Pyrmont kleuren, als men toch wil wimpelen De schooljeugd ging vóór de schooluren weer versierd met sjerpen en ceintures zingend door de straten en dank zij het keurige weer kon ook het personeel der Fröbelschool den gebruikelijken rondgang weer met de bevlagde kleuters maken. 's Avonds betrad als van ouds „Concordia" weer de tribune tot het geven van een concert, dat ditmaal heel kort was. Ingewijden zeiden, dat er iets haperde. Het corps was ook lang niet volledig. Laten we maar dadelijk zeggen, waar de schoen knelde, alvorens dwarskijkers zouden denken, dat het aan achting voor ons Kon. Huis ontbrak. Sinds het uitkomen van een tweede muziekcorps in onze ge meente moeten de voor concerten beschikbare uren eerlijk gedeeld worden, wat bij loting dan ook is geschied en volgens welk plan ntghet muziekgezelschap „Hosan na" eerst had moeten optreden. Uit overweging, dat dit corps om 8 uur niet volledig kon zijn, had Concordia geschikt en gaf haar beurt aan Hosanna, zoodat nu Concordia, ofschoon ook on volledig, eerst optrad en een klein uurtje had met een kort pro gramma. Hosanna leverde een meer vol ledig programma, beginnend en eindigend met een koraal Het gezelschap begint zich buiten meer thuis te gevoelen en gaf goede muziek te hoorenvoor het slagwerk zij gewaarschuwd. Het marktplein was weer ge vuld met belangstellenden. Voor het examen Hand tekenen L> 0. slaagden te 's-Gra- venhage o.m. de heeren D. van Driel te Axel en W. Wisse, te Zaamslag. Tot onderwijzer aan een R. K. school te Alkmaar is be noemd de heer Jos. Verwilghen te Hulst. De Raad van Steen. De gemeenteraad van St. Jan steen vergaderde op 27 Juli onder voorzitterschap van den burge meester, den heer C. Ysebaert. Alleen de heer Van Helsland was afwezig. Bij de ingekomen stukken was een schrijven, dat Ged. St. niet accoord gingen met het ten gelde maken van obligatie's (effecten) ten behoeve van kosten voor het bijz. onderwijsalleen wanneer een jaarlijksch batig saldo ver zekerd is, waardoor in hoogstens 20 jaar het ten gelde gemaakte nominale bedrag is uitgespaard, wordt dit toegestaan. Dhr. Martinet maakte naar aan leiding hiervan de opmerking, dat de omzetting der openbare in katholieke scholen toch nog wel meer kost dan is voorgespiegeld. De Voorz. dacht daar anders over en kon op voordeel wijzen. Met alg. stemmen werd besloten ingevolge het advies van Ged. St. te handelen. Door de Handboogmaatschappij werd medegedeeld, dat zij reeds gedurende 33 jaren in Augustus een Wilhelmina-schieting houdt, als huldebetuiging aan den jaar dag der Koningin. En daar op de gemeentebegrooting een post is uitgetrokken voor vermakelijk heden, vroeg zij daaruit f 25 subsidie voor de op 26 en 27 Aug. te houden schietingen. Besloten werd om f 12 beschik baar te stellen. Blijkens de gemeenterekening over 1927 waren de uitgaven f 54,585,56, welke de inkomsten met f 436,88 overtreffen. De niet te verhalen posten beloopen f 100, waaromtrent de beslissing werd aangehouden. De rekening .van het Gem. Electr. bedrijf beloopt f25,195, nadat een winst van f2242 in de gemeentekas is gestort. De rekening van het armbestuur bedroeg aan inkomsten f 2931,43, aan uitgaven f 3161,62. De begrooting voor 1929 werd voor het armbestuur vastgesteld op f 3025,50 met f 98 aan onvoor zien en f1200 subsidie uit de gemeentekas. Bij de omvraag vond dhr. Mar tinet dat het verkeerd' is, om de winst van het electr. bedrijf in de gemeentekas te storten. Hij zou liever de verbruikers steunen en het tarief verlichten. De Voorz. zei, dat een wijzi ging van het tarief in studie is. Dhr. Martinet gaf dan in over weging dat enkel het tarief voor krachtsverbruik zou worden ver minderd en ook het tarief voor licht in de schuren en werk plaatsen. Desnoods licht en kracht onder hetzelfde tarief brengen. De Voorz., alsmede de h.h. Plasschaert en de Buck protes teerden daar tegen, daar van het licht het meeste geld binnenkomt en de billijkheid meebrengt, dat daarvoor ook vermindering plaats heeft. Dhr. Martinet vond juist dat door de vlasindustrie het electr. bedrijf kon rendeeren en daar winst op gemaakt wordt. De Voorz. zeide momenteel geen berekening te kunnen maken, maar die zal volgen en dan zal blijken, dat beide tarieven kunnen verminderen. Hij waarschuwt tegen eenzijdige bevoordeeling. Dhr. Martinet hield vol, dat op het krachtsverbruik winst werd gemaakt, die de burgers ten goede kwam en eigenlijk aan de indus trie toekomt. Daarom wil hij ver laging voor de vlassers, omdat die een groot kapitaal in de ge meente brengen in allerlei vorm Spr. betreurde het, dat de voorz. steeds afwijzend betoogde, als hij met een voorstel kwam, waarna een persoonlijk debat ontstond, dat we liever in de pen houden. Dhr. Vael vroeg nog op wie de verantwoordelijkheid rust, als er door afbreken van palen of draden der electr. geleiding on gevallen plaats hebben Bij Abs- dale staat een paal zóó kort langs den weg, dat aanrijden bijna on vermijdelijk is, wanneer twee voertuigen elkaar passeeren. Van daar zijn vraag en ook omdat reeds elders ongevallen in dien zin gebeurd zijn. De Voorz. antwoordde, dat wie schuld heeft betalen moet. Voor ongevallen tengevolge van natuurrampen geldt force majeure, terwijl de gemeente harerzijdsch ook voor aansprakelijkheid is verzekerd, maar als iemand door onverzichtigheid als anderszins een paal omrijdt of schade be rokkent, is hij natuurlijk aan sprakelijk Hierna werd de vergadering gesloten. Op de voordracht voor hoofd der school te Poortvliet staat no. 1 de heer A. 1. Platteeuw, hoofd der openbare school te Eetten, vroeger te Axel. Geslaagd te 'a-Gravenhage voor 't tweede gedeelte notarieel examen, de heer J. van Es- broeck te Stoppeldijk. Eenige knaapjes te Bosch- kapelle vermaakten zich met vuurtje stoken en sprongen en dansten rondom den gloed met het gevolg, dat een der jongens voorover in de vlammen viel, waardoor hjj aan beide armen zoodanig werd gebrand, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, Loop der bevolking. Gedurende de maand Juli zijn uit de gemeente Axel Vertrokken: Frangoise P. Bareman, dienst bode, Capellepolder M 10 naar Zaamslag. Elise Marie Bracké, onderwij zeres, Walstraat C 39 naar St. Jansteen. Gregorius v. d. Casteel, bank werker, Weststraat D 60 naar Hoensbroek. Meeuwis Penne, arbeider, Sas sing Q 2 naar Nieuwerkerk (Z.). Cyrillus P. J. Frankevijle, vrij williger, Kijkuit K 39 naar 's-Gra- venhage. Jac. van Rosendal en gezin, electricien, Kerkdreef E 8 naar Haarlem. Frangois Iz. Haartsen, banket bakker, Noor.dstraat B 57 naar Oostburg. Norbert F. U. de Wolf, chauf feur, Sluiskil P 40g naar Ter Neuzen. Daniël Corn. Wolfert, arbeider, Steenovens M 28 naar Ede (G.). Wed. Jac. Bareman, zonder, alsvoren naar Zaamslag. Pieter Adr. Dieleman, landb. knecht, Zeestraat A 26 Overslag. Neeltje Geelhoedt, dienstbode, Kanaalkade A 101 naar Vlissingen. Anna Maria Naessens, dienst bode, Kanaal. 20 naar Hulst. Wed. K. Overbeeke, zonder Stationstraat G 39 naar Bosch- kapelle. Izaak M. Meesen, landoouwers- knecht, Nieuwendijk I 88 naar Koewacht. Ingekomen: Anna Janna Dieleman, onder wijzeres, Kanaalkade A 54 van Oostburg. Leonia M. Hermon, dienstbode, Stationstraat G 44 van Moerbeke Johan Jonkman, arbeider, Koe straat D 93 van Rotterdam. Wed. D. de Maertelaere, zon der, Markt C 12 van Westdorpe. Hendrika L. Hamelink, zonder, Wilhelminastraat GG 22 van Ter Neuzen. Jacoba A. Millenaar, dienst bode, Drieschouwen A 50 van Hulst. Johannes C. de Kraker, stuur man, Zeestraat A 25a van Vlis singen. Maria de Regt, zonder, Koe straat D 104 van Kats. Maria W. Almekinders, zonder, Sassing Q 13 van 's-Gravenhage. Anthonia M. Marnef, zonder, Magrette N 49a van Zaamslag. Pieter Coumou, onderwijzer, Prins Hendrikstraat EE 13 van Zierikzee. Gillis de Feijter, landb knecht, Oudenweg 1 31 van Koewacht. Willem Sol, arbeider, Kanaal kade A 61 van Hoek. Ingezonden Mededeelingen Het verzacht en geneest Ter verbetering. De heer 't Gilde vraagt ons naar aanleiding van het raads- verslag te willen mededeelen.dat hij den voorz. vroeg om het ver zoek van Van Drongelen om aankoop van gemeentegrond, aan te houden, omdat hij meende, dat ducr van D. het eigendoms recht wordt bestreden. De Voorz. ontkende dat, want juist in het verzoek verklaart van D. zich daarin vergist te hebben. In het genoemde bedrag, dat wegens hagelschade is uitgekeerd, is een 0 weggevallen dat moest zijn f 23000. Predikbeurten te Axel Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Sportnieuws. Ballon wedstrijd. Zondagmiddag zal op terrein van de Nenyto een ballonwed strijd worden gehouden, waar aan drie wedstrijdballons zullen deelnemen, nl. de ballons „Rot terdam", 850 kub. M., bestuur der W. Pottum te Rotterdam, „Belgica II", 1200 kub M., be stuurder Demuyter te Brussel, houder van den Gordon Bendet beker en van het wereldkam pioenschap en „Belgica rH", 400 kub. M., bestuurder van den Benne te Antwerpen. Tegelijk met dezen wedstrijd zal een ballonjacht worden ge houden voor automobilisten, mo torrijders en wielrijders. De opstijging der ballons zal tusschen 4 en 5 uur in den na middag plaats vinden. Ter gelegenheid van de Olympische zeilwedstrijden zal een Fransche torpedojager een bezoek aan Amsterdam brengen. Het FranBche opleidingsschip „Remiremont" zal een bezoek brengen aan Rotterdam van 14 tot 17 Aug, In bet etmaal van den avond van 30 Juli tot den avond van 31 Juli zijn in Zeeland de om standigheden gunstig geweest voor het optreden van aardap pelziekte. Men bespuit daarom het aardappelgewas met Bor- deauxsche- ot Bourgondische pap. Gemeld wordt, dat door den Kring Hulst van denN.C.B. de mogelijkheid wordt onderzocht van het rendeeren van een stroo- cartonfabriek in deze streek, zulks naar aanleiding van een betoog van den voorzitter dier Kring, burgemeester Truijman van Boschkapelle, die beweerde, dat zoo'n fabriek zou voorzien in de werkloosheid en ook ka pitaal en middenstand zou ten goede komen. Het is wel eigenaardig dit te hooren als men weet, dat eeni- gen tijd geleden een uitvoerig rapport is verschenen van den voorzitter der Zeeuwsche Landb. Maatschappij en den toenmali- gen secretaris, resD. de heeren mr, Dieleman en Kielstra, naar aanleiding van een nauwkeurige Btudie, door hen in die richting gedaan, en welk rapport verre van gunstig luidde. EofiD, twee weten meer dan een en we zijn belangstellend naar h«t resultaat. De heeren L». van Waes- berghe, Hulst, Em Lockefeer, Hulst, A E. Langenhorst, Hulst, A Bruggeman. Ossenisse, Th. Kegelaar, N. Namen en E. van Campen te Stoppeldijk werden aangewezen om den toestand dezer industrie te Groningen te gaan bestudeeren. Schipbreuk. Een Fransche viermaster „Je- lou", komende van Antwerpen, is onder Nieuwesluis aangevaren door een Engelsch schip, dat doorgevaren is naar Antwerpen. Het FraDsche schin is, om zinken te voorkomeD, op het strand gezet. Er bestaat veel kans, dat het schip zal breken, want het zit met den kop in het zand. De lading bestaat uit ijzer en stnk- goederen. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Door wijlen mevr. de wed. W. J. Zip, geb. Beunke, over leden te Middelburg, is aan de vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche Blinden een som van f 1000 bemaakt, vrij van suc cessierechten. Een geschenk voor H. M de Koningin-Moeder. Door een groep Utrechtsche dames zou aan H. M. de Konin gin-Moeder een geschenk worden aangeboden in den vorm van een monumentalen stoel, geheel uit de hand vervaardigd en naar oud-HolIandsch model. Het weef werk en kunstnaaldschilderwerk werd vervaardigd door mej. v. Gorkom. Het kunstnaaldwerk ver toont in de rugleuning de wapens van Nederland en Waldeck-Pyr- mont met in sierlijke letters „Je Maintiendrai" en „Palma sub pondere crescrit". Zaterdagavond ontplofte in de woning van P. v. G. te 's Hee- renhoek een petroleumstel, waar door het in brand vloog. Om erger te voorkomen wilde de echtgenoote van v. G. het stel wegdragen en uitdooven, maar geraakte daarbij zelf in brand. Óp haar hulpgeroep kwamen voorbijgangers en buren toesnel len die met emmers water de vlammen doofden en daarna de verbrande kleeren aftrokken. De vrouw bleek met ernstige wonden overdekt en leed ondragelijke pijnen. (De Z.). Meisje verdronken. Aan het strand te Kijkduin zyn twee jonge dames, die aan 't zwemmen waren, door de sterke zuiging te ver in zee ge rankt. Twee mannen, die op het strand liepen, zagen het gevaar, waarin de meisjes verkeerden en begaven zich oogenblikkelyk te water. Het gelukte een der meisjes op het strand te brengen, zij bet dan ook met groote moeite. Zij was buiten bewustzijn en werd ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen Het andere meisje, de 19-ja- rige Cato A, wonende te 's Gra- venbage, kon niet meer gered worden. Door tot nu toe onbekende oorzaak is oaby het station te Roermond van een uit de rich ting Venlo komenden sneltrein een vijftal wagens ontspoord en gekanteld De materieele schade is nogal belangrijk. In het geheel liepen acht wagens een defect op. Het personen- en goederen verkeer ondervond hierdoor eeni ge stagnatie. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. In het laboratorium van da Ned. Seintoestellen Fabriek te Hilversum is de assistent P. B. met een 200 volts-leiding in aanraking gekomenhij werd naar hei diaconessenbuis over gebracht. De dokter kon echter bij zijD onderzoek slechts dea Öood cotstgteeren, Bij stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smetten maar vooral ook bij brand- en snij- wonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Zondag 5 Augustus 1928. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97a ure De heer G. W. K. Hugenholtz, Theol. Cand. Utrecht. Nam. 2 Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Voorm. 97s ure Ds. J. Visscher van Spijk. Nam. 27» Dezelfde. Voorm. 9l t ure Leeskerk. Nam. 27s Leeskerk.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2