Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c li - Vlaanderen No 3(5. VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. I. V. J\ A. FEUILLETON. Gevlucht. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Weer een van de afkortingen, waarvan alleen de ingewijden de beteekenis weten, doch welker we ook onder de aandacht van onze lezers wenschen te brengen. Het zijn de initialen van de In ternationale Vredes-Tentoonstel- ling te Amsterdam, welke gehou den wordt van 15 Juli tot 15 Augustus, en waarvan voorzitter is de heer ds. J. B. Th. Huger.- holtz, te Amsterdam, secr. der „Nooit-meer-oorlog-federatie" en de heer W. L. van Warmelo te Blaricum het secretariaat waar neemt, terwijl een eere-comité is samengesteld uit 37 dames en heeren, die in de vredesactie naam hebben gsmaakt. De tentoonstelling omvat: le oorzaak van den oorlog, 2e oor logsherinneringen, 3e propaganda materiaal ten gunste van oorlog en vrede, 4e historie van den krijg, 5e oorlog en kerk, 6e gra fieken van kultureele inzinking als gevolg van den oorlog, 7e inter nationale literatuur over en tegen den oorlog, 8e anti-oorlogskunst, 9e speelgoed, paedagisch en oor logspeelgoed, 10e gevolgen van den oorlog op maatschappelijk terrein; 11e economie en oorlog. Het is begrijpelijk, dat uit Z. Vlaanderen niemand een extra- reis zal maken naar Amsterdam om die tentoonstelling te gaan zien, maar toch vragen we er de aandacht voor, opdat nu vacantie- tijd is aangebroken en er wellicht intellectueelen zijn,die onzehoofd- stad bezoeken, of ook zakenmen- schen, die daar komen, er even een kijkje nemen en in hen groeie de vredesgedachte, die toch de laatste jaren in ieders hart heeft wortel geschoten. We hooren de vraag stellen Wat kan ik voor den vrede doen Het antwoord is alleen niets, maar met uw vrienden en geest verwanten bereikt ge de massa. En daarvan moet het komen. In de massa van ons volk leeft een verlangen naar vrede en dat verlangen moet offers brengen. We moeten eenigen tijd afstaan 16) Dau, links die trotsche schoon heid, die, zonder het te willen, de blikken tot zich trok: Senta Lö ven borg, een Zweedsebe zan geres, die eeD tournee door Ame rika zou maken. Naast haar, haar zwager en impressario Iven Gul- branson met zyn vrouw. Daarop volgden eenige rijke New-Yor kers ,die naar huis terugkeerden, eenige adellijke Duitscbe families, enz. Aan Trux' rechterhand zaten monsieur Gringoir eD zyn neet Emile. De Franschman had eigen lijk aan de tafel van mr. Car- tergin willen zitten, maar daar hy en zyn neef pas verschenen, toen reeds opgediend werd, moest hy bly zyn, dat kapitein Trux nog zoo vriendelyk was, een plaatsje voor ben vr(j te maken. Trux, die Emile nu voor 't eerst zag, kou den blik niet wen den van diens beeldschoon gelaat. Een rosig, rond, nog bijna kin derlijk gezicht met praehtige lij nen, zwart baar en wondetschooue donkere oogen, die door een me» om den vrede te bestendigen en een of meer van de organisatie's steunen, welke den vrede propa- geeren. In alle plaatsen moeten eenige actieve helpers zijn om de wer kers te schragen in hun arbeid en strijd tegen den strijd. We herhalen hier hetgeen we eens lazen van een buitenlander, die zeide „Wie thans niet werkt voor den vrede, hij is niet waard, dat hij leeft, hij heeft geen recht kinderen te hebben." In nauw verband met deze ten toonstelling staat de propaganda, die van de „Nooit-meer-oorlog- federatie" uitgaat. Behalve verscheidene geschrif ten die voor enkele centen te krijgen zijn, wordt ook op de tentoonstelling, naar we in de ons toegezonden Officiëele Gids lezen, herhaaldelijk de aandacht gevestigd op het „Manifest aan alle volken der wereld", dat in de Engelsche en Nederlandsche taal aan alle bekende Vredesbe wegingen, in binnen- en buiten land is verspreid, opdat een in ternationale uiting van den eisch tot vrede zal dwingen dien te handhaven. Het manifest luidt aldus „De Nooit-Meer-Oorlog Fede ratie Nederland-Ammerstol, van oordeel dat le. Oorlog nooit het middel kan zijn om internationale ge schillen op te lossen, maar slechts zijn kan een bron van onrecht vaardigheid, haat, demoralisatie en armoede 2e. de afschuwelijke ellende, welke door den laatsten oorlog over de geheele wereld geleden is, nooit meer herhaald mag worden 3e. een nieuwe oorlog de genadeslag zal zijn voor onze geheele beschaving, daar de ver nielende kracht van de moderne wapens zoo is toegenomen, dat het verlies aan menschenlevens en van noodzakelijke levensbe hoeften onherstelbaar zal blijken te zijn laocholieke uitdrukking nog in teressanter gemaakt werden. Ongelukkig was in de con versatie-avond niet veel met hem te beginnen. Zwjjgend en verle gen zat hy daar, zoo kort moge lijk antwoordend op-de lot hem gerichte vragen. Zyn oom vond het tenslotte noodig, den kapitein verdere po- giDgen, Emile in het algemeen gesprek te betrekken, te doen staken, hem zachtjes het doel van bun reis mee te deelen. U begrypt, dat de gedachte, te reizen naar het sterfbed van zijn vader, en de verandering, die in zyn eigen leven nn zal plaats viuden, hem ontoeganke lijk maken voor al het andere, besloot hij zuchtend. Dit begreep de kapitein, maar wat hij niet begieep, was, hoe deze verlegen jonge man, dien hy nauwelijks achttien jaar had geschat, hoewel mr. Gringoir ver zekerde, dat hy over de twintig was, de leiding van een zaak kon overnemen. Andere dingen leidden zijn gedachten spoedig af. Het ging er vroolijk toe tusschen de met bloemen en groen rijkelijk ver sierde tniuzaal, waar kleine fon- teintjei klaterden en eeD zee 4e. oorlog, gestreden zooais thans, moordend is voor alle goede eigenschappen van den mensch, en het peil van onze beschaving terugvoert tot een standpunt, reeds sinds verschei dene eeuwen overwonnen doen een beroep op uw geweten en op uw verantwoordelijkheid tegenover de komende geslachten en vragen u, u aan te sluiten bij een vredesorganisatie in uw eigen land". De Koningin-Moeder. 1858 2 Augustas 1928 Men schrijft ons Op 2 Augustus 1858 werd prin ses Emma van Waldeck-Pyrmont te Arolsen, sedert een paar eeu wen residentie van de regeerende vorsten van Waldeck-Pyrmont, geboren. Op 1 October 1878 werd in een extra-nummer van de Staatscourant officieel bekend gemaakt, dat Koning Willem 111 zich met prinses Emma had ver loofd. De taak van de gemalin van Koning Willem 111 kan niet gemakkelijk zijn geweest, en zal er zeker niet lichter op zijn ge worden, toen de opvoeding van prinses Wilhelmina mede haar zorgen eischte. Al spoedig kwa men andere zorgen zich daarbij voegen de gezondheidstoestand van den Koning ging snel achter uit, en op 14 November 1890 moesten de Staten-Generaal het pijnlijke besluit nemen tol aan wijzing van Koningin Emma als regentes. En reeds eenige dagen later overleed de Koning en legde zij ten tweeden male den eed af, nu als regentes en voogdes te- gélijkertijd. Zij droeg toen een dubbele verantwoordelijkheid, want in haar handen was gelegd de opvoeding van Nederland's aanstaande Koningin, en in haar handen berustte op dat oogenblik eveneens de regeering van het land. En de acht jaren, dat zij aan het hoofd van den Staat heeft gestaan, zijn zeker geen gemak kelijk tijdperk geweest. Tal van van licht uit electrische kronen glansde. Het oudere gezelschap glansde van genoegen, de jongeren be gonnen stilletjes te flirten en hier en daar werden reeds ban den gesmeed, misschien voor en kele dagen, misschien voor 't leven Toen kapitein Trux eiDdelyk de tafel ophief, kon hij de ge ruststellende zekerheid hebben, dat niemaod zich verveelde eD hij nu overbodig was. Deze overtuiging was voor hem een ware verlichting, want hij was moe en verlangde er naar eens eeD paar uur alleen te zijn. Bovendien moest hij nog de conranten van drie dagen lezen, waarvoor hij natuurlijk de twee cffcgen vóór het verrek, evenmin als den eersten dag aan boord, tijd had gehad. Kapitein Trux overtuigde zich nog, dat alles aau boord in orde was cd trok zich dan in zijn ka juit terug. In een gemakkelijke fauteuil en met een goede sigaar begen hij belangstellend de bladen door te snuffelen. Eerst «scheeps tijdingen*, dan «buitenland* en tenslotte het overige. Uitvoerig stend bet gebeerde ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. belangrijke wetten kwamen in deze jaren tot stand, voor tal van hervormingen werd de weg ge baand. En toen Koningin Emma op 31 Augustus 1898 in een pro clamatie afscheid nam van het volk, dat zij acht jaren lang had geregeerd, kon zij er met vol doening op wijzen, dat Nederland in elk opzicht teekenen van voor uitgang vertoonde. Het is in deze proclamatie, dat zij het kenmer kend woord gebruikte, dat nog zoo dikwerf en niet ten onrechte wordt aangehaald Nederland zij groot in alle die dingen, waarin ook een klein volk groot kan zijn Op 2 Augustus eert Nederland steeds de Vrouw, die in een zeer bijzondere positie zoo de kur.st heeft verstaan, eerbied af te dwingen in de vervulling van haar moeilijke taak en zich be mind te maken in alle kringen van het Nederlandsche volk, dat vergeten heeft, dat de Koningin- Moeder hier vijftig jaar geleden als vreemdelinge haar intocht deed. Want inderdaad is zij ge durende de halve eeuw, dat zij hier thans vertoeft, één geworden met het Nederlandsche volk; is zij Nederlandsche geworden niet alleen door haar huwelijk, maar vooral door haar meeleven en meegevoelen met Nederland en de Nederlandsche ingezetenen. Allen, zonderonderscheid, hopen wij, dat zij nog jarenlang in ons midden zal leven, wellicht daarom het rijkst gezegend, wijl zij de kunst heeft verstaan van veel en aan velen te geven. Borstbeeld Koningin In tegenwoordigheid o.a. van minister Waszink is een door den beeldhouwer Aug. Falise vervaardigd borstbeeld van de koningin onthuld in de hal van het gebouw der departementen van Onderwijs, K. en W. aan het Bezuidenhout te Den Haag. Welkom thuis! H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn Woensdag ochtend om 8 45 uit Berlijn, aan het station te Amersfoort aange- in Losenegg vermeld. De moord op den ouden graaf, het ver dwijnen van juffrouw Hellkreut met alles, wat daarvan tot nu toe bekend was, het spoor, dat naar het hotel Alsterbassin* te Hamburg weea, alles stood uit voerig beschreven. Tenslotte Dog een uitvoerige persoonsbeschrij ving der beide voortvluchiigen, het vermoeden, dat zij op reis Daar Amerika waren en dat juf frouw Hellkreut, die ouder val- sche voorspiegelingen ontvoerd was, waarschijnlijk een donker blauw sportpak droeg, door Grei ner heimelijk gekocht. Kapitein Trux liet bet blad zakkeu en staarde peiDzend voor zich uit. Deze kwestie interesseerde hem bijzonder, want de daarin voor komende namen waren hem Diet onbekend. Zyn familie stamde uit een kleine provinciestad in Ooitenryk en zoo laog zyn vader nog leefde, was hij ieder jaar zyn vaeantie wezen doorbrengen in bet oude nest. Deze stad lag dicht bij Börnau, waar bij eens als kleine jongen een arm had gebroken. Dr. Hellkrent had hem toen zoo kunnen behandelen, dat van de breuk mets meer te be speuren was, komen. In auto's zijn de vorste lijke personen met hun gevolg naar Soestdijk gereden De Koningin-Moeder ontving hen op het bordes. Het weerzien was allerhartelijkst. Ondanks het buitengewoon slechte weer wacht ten velen voor het paleishek de aankomst der Koninklijke familie af. Luid hoerageroep steeg op toen de hofauto's in 't zicht kwamen. Het verblijf van H. M. de Ko ningin te Soestdijk zal vermoede lijk 14 duren. Tweede Kamer. Bij besluit van den plv. voor zitter van het Centraal Stembureau is de heer V. H. Rutgers benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in de plaats van den heer H. Kolijn, die zijn benoeming tot lid dier Kamer niet heeft aangenomen. Vrede door Religie. Te 's-Gravenhage is deze week de internationale conferentie ge houden. De heer mr. H. Willems sprak een openingswoord en noemde het een ontroerende gedachte, dat in deze conferentie roomsch- katholieken, joden, theosofen, anthroposofen en vele andere godsdienstigen zijn samengeko men. Verschillende welkomstgroeten werden Dinsdag geuit, waarbij Freule Wichers zeide den indruk te hebben alsof een regenboog was gespannen uit verschillende kleuren samengesteld, doch alle ontspringend aan één bron. Dr. Boissevain getuigde van een ideaal, dat allen beheerscht om den universeelen vrede te ver wezenlijken, indien men dat niet bij woorden laat, doch de offer vaardigheid toont in daden. Woensdag werd de conferentie geopend door ds J. W. K. Hoe vers die wees op het feit, dat men was samengekomen in de' klassieke stad, waar door Carne gie's edelmoedigheid het Vredes paleis is verrezen (waarom dan daar niet de conferentie gehou- - Hy herinnerde zieh den groo- ten man nog heel goed, die zoo goedig en medelijdend voor h m geweest was. Ook den naam LoseDegg klonk den kapitein bekend in de ooren. Hij peinsde en peinsde en her innerde zich plotseling, dat een broer van zyn vader rentmeester op 't slot Losenegg was geweest. Met aangroeiende belangstelling las by vervolgens de berichten nog eens door. Hoe aiscbuweljjk een onden man in den slaap te vermoorden, door hem te ver giftigen. Welk een koelbloedig heid kwam daarbij kijken en welk een verdorvenheid Eu dan dat onschuldige meisje weg te voeren En waarom dat dit alles gebeurde Niemand wist het De kapitein lette op de per soonsbeschrijvingzwart haar, rund, rosig gezicht, opvallende, fraaie, donkere oogeD. las bij zonder het te weten halfluid. Plotseling staarde hy weer voöf zich uit en zijn hart klopte op- gewonden. Wnrdt tif rnolad W^es hang voor scriulden, Waüt scholden ouaken een mensch >09 licht schuldig. AXELSC

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1