h Persil Zomerwarmte Landbouw. Rechtszaken. CC' Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Gemengd Meuws. gepast. Aan de meest behoeftigen werd ongeveer 1 H.A. in bewer king gegeven. De resultaten waren het eerste jaar meer dan bevredigend en persoonlijk stelde de Koningin zich herhaaldelijk met voldoening op de hoogte. De gunstige uttslag was voor de buurtvereeniging een aanmoe diging zich nogmaals tot H. M te wenden en zij kreeg de be schikking over een paar soort gelijke terreinen, zoodat op het oogenblik een oppervlakte van 30 H.A. ontgonnen en bebouwd is en aan 30 gezinnen de gelegen heid is geschonken door eerlijken arbeid hun inkomsten aanzienlijk te vermeerderen. En wie thans een kijkje komt nemen op deze uitgestrekte ontginningen, zal er versteld over staan, hoe welig de aardappelen, koolrapen haver en rogge hier op de hooge Veluwe te velde staan. Gtevaarltyke rook ran de stoomtram. Het bestuur van de Kon. Ned Automobiel Club schrijft Nu al jaren hebben de auto mobilisten bitter geklaagd over den hinderlijken en kwalijk rie- kenden rook van de stoomtrams, daar waar deze parallel loopen langs de wegen. Dat uitlaten van stoom is altijd onaangenaam, maar het wordt een ware plaag wanneer, met name in het najaar bij mist en regen, de automobi list plotseling in een rookwolk wordt gehuld, die om hem heen blijft hangen. Het heeft geen uitzicht meer en botsingen (het andere automobielen, welke in hetzelfde geval verkeeren, zijn dan vaak niet te vermijden. Zoo wordt deze walm onaangenaam, levens gevaarlijk. Reeds herhaaldelijk is aange drongen om tegen dit euvel „iets te doen". De stoomtram-maat schappijen zijn niet onwillig om mede te werken, maar zij zijn er niet toe in staat. Een vrij wel afdoend middel zou zijn, om in- plaats van briketten of steenkolen, als stookmateriaal cokes te ge- gebruiken, maar de toepassing van deze, veel duurdere brandstof is niet te vergen, omdat zij de exploitatiekosten sterk zou ver- hoogen. Er wordt wel eens be weerd, dat sommige machinisten moedwillig stoom uitlaten, juist als er een automobiel passeert. Het is mogelijk, dat dit gebeurt, maar te bewijzen is het nooit. Hoe dit ook moge zijn, wij dragen de stoomtram - maatschappijen geen kwaad hart toe. Laat ons hopen, dat vele stoomtramjijnen geëlectrificeerd zullen worden, want in dat geval is het gewraakte stoomuitlaten vanzelf afgeloopen. Wij hebben gedaan wat wij kon den, maar voorloopig zien wij geen verbetering. Alleen wen- schen wij nadruk te leggen op de onbillijkheid dat het Motor- en Rijwiel-reglement aan motorrij tuigen verbiedt om hinderlijken rook of damp uit te laten, terwijl de stoomtram-locomotieven dat vrijelijk en ongestraft mogen doen AXEL, 20 Juli 1928. Men deelt ons als officieel mede, dat „Concordia" morgen avond een fietstochtje maakt naar Spui en aldaar een concert zal geven. Voor de betrekking van wijk verpleegster aan „Het Groene Kruis" alhier hebben zich 19 sol licitanten aangemeld. Aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Zierikzee slaagde o.m. de heer P. Coumou van Axel. Aan de De Ruyterschool (zeevaart) slaagde te Vlissingen voor het diploma B (stuurman) de heer J. de Kraker Jz., alhier. Hoog tijd. Met het warme weer zou Dins dagavond een landbouwer ook zijn paarden eenige verfrissching geven en liet deze in den water gang stappen, die naar Hulst loopt, het zgn. kanaal. De bodem was echter zoo mooTig, dat de dieren steeds dieper zakten en eerst met behulp van buurman's paarden weer bevrijd konden worden, toen reeds het water aan de lippen stond. Te Veenendaal overleed na een ziekte van slechts drie dagen Ds. H. Kieviet Jzn., predikant der Geref. Gemeente aldaar, op den leeftijd van 54 jaar. De overledene, die ook alhier v/oonachtig is geweest, laat een vrouw met 14 kinderen na, waar van 4 gehuwd zijn. De H. B. S. te Ternenzen. Na gehouden overgangsexa mens aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Terneuzen zijn be vorderd Tot de 2e klasse: J. A. C. Kroon, M. Kroon, J. Leunis, Ch. J. L.ppens, A. J. Massink, J. K. A. Molema, N. E Ploem, A. C. Rijnberg, P. J van Sprang, Aa. H. van der Valk, W. Westerhof, D. Wolfert en Ja. Zonnevylle, allen te Terneuzen; L. Deij, P. de Feijter en A. C. Ruijsch van Dugteren te AxelW. Maas te te Kloosterzande. Afgewezen 5. Tot de 3e klasse H. W. Bal- foort, J. de Ridder, C C. Wabeke, A. Will en H. L. J. Willemsen te Terneuzen J. J. Augusteijn, P. J. Harte en C. A. Hol te Axel Ma. D. J. de Bel te Sas van GentJ van Hellemond te Hulst D. A, Louwerse te St. Jansteen en Ma. P. A. Stoutjesdijk te Ka pellebrug. Afgewezen 5. Tot de 4e klasse: L. E. Cor- nelissen, Aa. Ma. Kroon, S. H Ploem en J. H, van der Valk te Terneuzen Ja. Dekker te Bor- seleK. van Hellemond te Hulst en C L. Ruijsch van Dugteren te Axel. Herexamen 1. Afgewezen 4. Tot de 5e klasse: F. R. Koh ier te Terneuzen; Le. H Augus tijn, P. Dregmans, D. J. Oggel, P. de Putter en J. P. Visser te AxelJ. de Kraker te Hoek. Afgewezen 1. Retranchement f 18.73; Sas van Gentf 119.03,Schoondijkef93 90; Stoppeldijk f22.05; Waterland kerkje f 15.45; Westdorpe f30.80 Zaamslag f 167.35; Zuiddorpe f 11.94 en Zuidzande f26.50. Te Middelburg f436.91 Vlis singen f447.27; Goes f261.96 en Zierikzee f 215. In totaal was de opbrengst f7291.85. Gevonden. Een rijwielplaatje, waaromtrent inlichtingen te bekomen bij den veldwachter J. Oosting. Predikbeurten te xel Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. burg een 23-jarig adsistent-ma- cbinist van een Duitsch .schip door den tram overreden. Zijn lyk is door de politie in beslag geoomen. De ongelukkige was met twee varensgezellen uitge weest. De nationale veetentoonstelling. De heeren jhr. J. van Vreden- burgh, voorzitter van het Nederl. Trekpaardenstamboek en de fok ker A. Aernaudts hebben bij ge- 1 tegenheid van de paardententoon- stelling te Parijs andermaal met de Fransche autoriteiten gecon fereerd en dezen uitgenoodigd tot een bezoek aan de nationale tentoonstelling te 's Gravenhage. De directeur-generaal der Fran sche Staats-stoeterijen heeft de uitnoodiging, naar „De Veldbode" meldt, aangenomen en zal, even als vele Fransche fokkers, de tentoonstelling bezoeken. Ook werd door bemiddeling van de Fransche autoriteiten con tact verkregen met een Japansche commissie, welke in Parijs paar den kocht. Deze commissie komt waarschijnlijk 24 juli in Den Haag. Arrond. Rechtbank te Middelburg Zitting van 17 Juli 1928. De volgende zaken werden behandeld V. d. R„ 33 j., broodbakker te Graauw, werd verdacht, dat by of omstreeks Mei j.l. te Graauw heelt weggenomen 20 schelfbal- ken, toebehoorende aan A. C. Cornelis. Eisck ƒ25 boete ot 25 dagen hecht. Mr. P. C. Adriaanse vroeg vryspraak. P. V., 27 j herbergier te Hulst, werd ten laste gelegd, dat hij rijdend op e8n rijwiel, dat niet van een licht was voorzien, niet heelt voldaan aan de vor dering van den opperwacht meester Van Hanegem om nait te houden. Eisch ƒ15 boete ot 15 dagen hecht. Te Susteren is overleden aan bloed verwittiging de 63-ja- rige J. .-ch., die des nachts, ge durende Oen slaap, eeD puistje aan een been heelt opengekrabd. Op een hoeve bij Kerkrade was een bejaarde knecht aan het wieden. Plotseling brak een woedende stier los, die den man zoodanig verwondde, dat hij aan de bekomen wonden is over leden. Na het gebruik van melk, waarin eenigen tijd een alumi- niumlepel had gustaan, hebben zich in het gezin van den tim merman W. te Aalsmeer vergif tigingsverschijnselen voorgedaan. De man en de vrouw zijn ern stig, doch niet levensgevaarlijk, ziek geworden. Een Engelsch stoomschip, komende van Antwerpen heeft bij Lillo het zeilschip „Dageraad" schipper Paasse overvaren. Het zeilschip zonk onmiddellijk. De drie opvarenden wisten zich met moeite in de boot te redden en zijn later aan laad gezet Het stoomschip is naar Antwerpen teruggekeerd. Zelfwerkend Wêschmiddel. De kosten van werkloosheid uit openb. kassen De Minister van Binnenl. Z. publiceert in antwoord op een vraag van den heer Knottenbelt eenige cijfers over de kosten in 't belang van de werkloozen over 1927. Daaraan ontleenen we de volgende cijfers, in millioenen uitgedrukt Rijk Gemeent. Subs, werkl. kassen 1.83 1.82 Adm. kosten 0.15 Steun werkl. 0 91 9.47 Werkversch. 3 80 298 Kosten verplaatsing 0.04 0.02 Daarbij komen nog kleinere soorten voor bijdragen in dekos ten van wachtgeldregeling, voor Nederlandsche arbeiders in het buitenland; en voorts f 146.142 als uitgaven door provincies voor werkverschaffing. In totaal komt men tot een bedrag uit de openbare kassen Van bijna 20.5 mlllioen gulden. Voor het vanwege de Ver- eeniging van Leeraren voor Talen en Handelswetenschappen gehou den examen, is geslaagd voor Ned. Handelscorrespondentie de heer A. C. van Baal, voor het diploma Fransche Handelscor respondentie de heer P. van Es Mzbeiden te Terneuzen. Het huldeblijk aan H.M. de Koningin-Moeder. Thans kan het resultaat worden gemeld, van de inzameling van gelden en handteekeningen voor H.M. de Koningin-Moeder over geheel Zeeland. Het aantal hand teekeningen in de 109 gemeenten te samen bedraagt 36.739 De bedragen in de gemeenten in Z -Vlaanderen zijnAardenburg f45; Axel f 171.11; Biervliet f20 65; Boschkapelle f 10 88; Breskensf 112.37; Cadzand f23.50; Clinge f83.15; Graauw f31; Groede f58.69; Hengstdijkf 14 12; Hoek f51 74; Hontenisse f 190.17; Hoofdplaat f30 20; Hulst f 119.75 IJzendijke f44 30; 'St Jansteen f 51.74; Koewacht f53 45; Neu zen f202 47; Nieuwvliet f 12 74 Oostbufg f 119 37 Ossenisse f 4 Overslag f 18.55Philippine f 21 De rechtbank heeft failliet verklaard J. J. de Mey, koop man te Terneuzenrechter-com- misaaris mr. A. v. d. Hoop, Cu rator mr. P. C. Adriaanse. Politierechter te Middelburg. Zitting van 17 Juli 1928. De volgende zaken werden behandeld E. P. A N. M. M., 23 j., ar beider te Boschkapelle, werd verdacht dat hij M. E. Verbrugge beeft beleedigd. Uitspraak 10 boete 6( 10 dagen hecht. A. F. H., 34 j., poelier te St. J insteen, werd beklaagd, dat by Fl. Robya met een mes heelt gestoken ot gesneden. Uitspraak 15 boete ol 15 dagen hecht. R. D22 j., molenaarsknecht te Stoppeldijk, werd ten laste gelegd, dat by een rywiellan- raarn, toebehoorende aan F. A. M. Moorthamer heeft beschadigd. Uitspraak 10 boete of 10 dagen beebt. Id den nacht van Woensdag op Donderdag ls naby Middel- Op de Veemarkt te Rot terdam werd door een 21 jarigen grasmaaier uit Delft een koe verkocht voor f 350. De kooper vertrouwde de zaak niet, te meer, waar de koe wel f500 waard was. Hy waarschuwde de politie en spoedig bleek, dat de koe gestolen was van de wed. Rodenburg te Delft. In 't riool gestikt. Dinsdag zyn twee gemeente werklieden in een riool, alwaar zij werkzaamheden moesten ver richten, door gas bewusteloos geraakt. Met een zuurstofappa raat heeft men getracht de le vensgeesten op te wekken. Aan vankelijk gelukte dit ook. doch de werkman Dourlijn is aan de gevolgen overleden, terwijl de toestand van den werkman Dek- K rs zorgwekkend is. Ernstig anto-ongeluk. Te Bentveld bij Haarlem heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarby drie personen zwaar gewond werden. De auto, waarin behalve de chauffeur drie dames gezeten waren, kwam door tot nog toe onbekende oorzaak in botsing met een trein, die de auto over 50 Meter meesleepte en totaal vernielde. Mej. M. Hoogman uit Ter Aar bekwam een schedel- iactuur en verschillende ver wondingen. De chauffeur kreeg o. a. een beenfractuur, de andere dame eveneens een beentrac- tuur en verschillende verwon dingen, terwyl de derde dame slechts lichte verwondingen bleek te hebben. De drank. Te Epe is op een bruiloft 'n ernstige oneeoigbeid opt8taftn( waarbij J. ter V. zoo ernstig werd mishandeld, dat de dood spoedig intrad. Hij laat een vrouw en acht kinderen na De vermoodelijke dader R. B. is door de marechaussee aange houden. De droeve l(jst. Aan de Piet Heinkade te Am sterdam geraakte eeD ongeveer 13 jarige jongen, die op een vlotje aan het spelevaren was, te water. Hoewel de jongen bin nen twee minuten werd opge haald, bleken toch de levens geesten reeds te zijn geweken. In het water van de Bor- oeokade te Amsterdam bebben verscheideue jongelui verfris sching gezocht. Helaas heeft bet zwemmen ook daar een slacht offer gefiischt. Een 10-jarige jongen, Groen genaamd, wonende Coenraad- straat, verdween by het zwem men piotseliog in do diepte en werd er levenloos uitgehaald. De 19-jarige slagersknecht J. S. uit Rotterdam, is bij het zwemmen aan het strand te Oostvoorne verdronken. Te Soest is een 21-jarige jongeman uit Amsterdam by bet zwemmen in de rivier de Eem vt rdrotiken.AA'?:'A Zondag is te Druten in de Waal de 22-jarige van O. uit Leeuwen by het zwemmen ver- droDkeD. Zijn lijk is opgehaald. Moord. Zaterdagavond kwam in een caté van den beer S. te Sittard een man binnen, die onder den invloed van sterken drank ver keerd De bezoeker, de woon wagenbewoner D., vroeg om een glas water, hetgeeD hem door de vrouw van S. werd gewei gerd. D. maakte zich hierover zóó kwaad, dat hij een mes trok en mej. S. in den hals stak. Op haar hulpgeroep kwam de eigenaar af, doch hy werd door den be- scboDkene eveneens met het mes bewerkt en kreeg ernstig6 verwondingen aan het hoofd. Mej S wier halsslagader bleek te zijn afgesneden, overleed spoe dig tengevolge van bloedverlies. Haar man bevindt zich in levens gevaar. De dader sloeg na den moord de ruiten in en verdween daar na spoorloos, Liter beett hy zich, ontnuchterd, by de polite ge meld. Te Hillegom is brand ont staan id de woning van J. D. Pervorst. Buren waarschuwden de brandweer, en het vuar was snel gebluscbt. EeD der kin deren was zoek, doch toen ge zegd werd, dat het bij een vriendje was gaan spelen, staakte men het zoeken. Toen men echter de schade giDg opnemeD, vond men op den zolder onder een ledikant het lykje van het 6 jarig jongetje. Vermoedelijk heeft het met luciters gespeeld, is bang geworden voor het vuur en den rook en is onder het ledikant gekropen. Daar is het door verstikking omgekomen. Kranige zwemster. Mej. Leibrand is er in geslaagd van Stavoren naar Enkhuizen te zwemmen in den tijd van 10 uur 33 min Om 5 uur 38 is mej. Leibrand, onder zeer ongunstige omstandig heden gestart. Gedurende de eerste 31/» uur moest zy tegen den stroom zwemmen en legde daarby slechts 3 K M. af. Daarna kwam z(j voor den stroom, doch door een wilde zee, waardoor zy meer Onder dan boven bet water zwotn, is zij uit den koers ge dreven. Zy zwom echter met buitengewone regelmaat en wel 44 a 48 slagen per minuut. De afstand Stavoren- nkhuizen is 23 K.M., doch mej L. beeft in totaal 35 K jezwcunrarnt Zondag 22 Juli 1928. Voorm. 9Vs ure Ds. G. P. A.Ruysch van Dugteren. Bediening H. Avondmaal. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 97> ure Ds. Tj. Vellinga van Meppel. Nam. 21/» Dezelfde. Voorm. 9Yi ure Leeskerk. Nam. 2'/a Leeskerk. Werkelijk, er bestaat niets gemak, kclijker dan het wasschen met Zuo luiden de getuigenissen van duizenden Huisvrouwen! De alge. meene bekendheid, welke dit eenige waschmiddel heeft verkregen,is inder- p?, .?on^er voorbeeld, onvergelijke* lijk zijn bovendien ook de bijzonacre voordeden, die het biedt! Dat is het juist! Persil geeft wat het belooft 1 Een enkele proef met Persil en Gij wascht nooit meer anders! Sratis brochure „De Reiniging der Wasch 'b/d, Eenige Imp. E.Oster» mann Co, Amsterdam. Fabrikante: Hcnkel 6. Cie„ A. G.. Dusseldorf. veroorzaakt va?k Hevige Hoofdpijn een paar Mynhardt's Hoofdpijnta bietten doen deze spoedig oeuaren. In Buisjes 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2