Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli - Vlaanderen. Gevlucht. No. 32. VRIJDAG 20 JULI 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Boeren in Frankrijk. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoorrniddag 11 ure. Omtrent de vraag of boeren in Frankrijk winst oplevert, is al veel geschreven. De Parijsche corresp, van de Tel. zegt, dat men beter doet met eens te gaan kijken in Frank rijk, dan op geschriften af te gaan. En dezen raad opvolgend gingen 16 personen onder leiding van den heer T. van Maanen, adjunct directeur bij de Ned. Heidemaat schappij naar het Zuiden en in samenwerking met den heer ir. Sevenster, onzen rijkslandbouw- consulent te Parijs bezocht men er enkele landbouwstreken, n). het departement van de Aisne ten N.O. van Parijs, waar baron W. Collot d'Escury |r., uit Klooster- zande, directeur van de „Société Centrale d'Agriculture", drie be drijven exploiteert en het depar tement van Seine-et-Marne, ten Z.O. van Parijs, waar meerdere Nederlandsche boeren gevestigd zijn. De heer Collot d'Escury was reeds voor den oorlog naar Frank rijk gekomen. Zijn gronden heb ben deel uitgemaakt van de oor logszone, zoodat, toen hij na den vrede er heen terugkeerde, hij deze in een woestenij herschapen en een deel van zijn gebouwen in puin geschoten terugvond. Er zijn jaren noodig geweest om alles weer op te ruimen en in exploitatie te brengen. De maat schappij van den heer d'Escury bezit twee bedrijvenDandry, groot 217 HA. en Morienlois, groot 165 HA., beide rondom Crépy en Laonnois gelegen, in eigendom en heeft een derde boerderij, Notre Dame, groot 127 HA., die zich in dat dorp zelf bevindt, gepacht. Genoemde corresp. schrijft, dat het beter is boerderijen te pachten dan te koopen, omdat de grond prijzen zeer gestegen zijn en 25 pet. van de koopsom als belasting aan den Staat afgedragen moet worden. De pachten zijn daar entegen betrekkelijk laag geble ven en worden berekend a rato van 1V, z?k of 150 KG tarwe 12) Spannberg wai iu een leuD- stoel neergevallen en bedekte zich het gelaat mei de handen. Verder zei hij kort. Wat nog meer Voor allps, dat dez6 Grei- ner een geraffineerde schnrk is en uiterst doelbewust te werk ging. Er was hem minstens even veel aan gelegen, zich van juf frouw Hellkreut meester te ma ken als den graat te vermoor den. Apropos, hebt n van dr Hellkreut's weduwe iets over Serena's afkomst vernomen Neen, zij weet niets. En de papieren, waarover de stervende sprak Zijn niet te vindeD. W^ hebben alles vergeefs nagezoeht Hm, wie weet? Misschien is het Greiner gelokt, ze in bezit te krijgen. Hjj verborg zich niet voor niets in den molen en sloop 's nachts om de dokterswoning Hoe weet u, dat hij dat deed De kleine kreupele Jakob gjem de Helikrents nit medelijden 3er HA. De tarweprijs is op het oogenblik 165 frs per 100 KG, zoodat de huurprijs per HA on geveer 250 frs bedraagt. De pacht- contracten loopen over 9 of 12 jaar en worden als regel zonder moeite verlengd. De kwaliteit van den grond van de drie genoemde bedrijven, is uiteenloopend, doch mits gu< 1 bemest, staat de opbrengst er van slechts weinig bij die van de goede Nederlandsche gronden ten achter. Van de 500 HA der drie bedrijven gezamenlijk zijn 130 met tarwe beplant, 82 HA met haver, 95 HA met suikerbieten, 53 HA met klaver en luzerne en voor de rest met gerst, rogge, aardappelen en erwten, terwijl 33 HA weidegrond en evenzoo- veel nog onbebouwd is. In een goed jaar en de laat ste jaren zijn voor de Aisne goede jaren geweest, omdat die grond veel water hebben kan worden 40.000 KG bieten per HA geoogst. De onkosten bedragen, evenals de pacht, weer belangrijk minder dan in ons land, namelijk 350 fis of 35 gulden per HA, waartegen over staat, dat iu Groningen 70 gulder. betaald meet worden. Het rooien der bieten kost 350 frs of 35 gld per HA, tegen het dubbele in ons land. Een paardenknecht krijgt naast inwoning en één HA land voor groentenbouw 500 frs of 50 gld per maand. Het is evenwel moeilijk arbei ders te krijgen. Vandaar dat in Frankrijk nog niet altijd de in tensieve bouw toegepast kan worden en men zich met een extensieven bouw tevreden moet stellen. De Hollandsche boeren moeten zich aan de Fransche gebruiken en exploitatie-wijzen weten aan te passen en niet stijf aan de Hollandsche gewoonten vasthou den. Jonge Hollandsche boeren, die van plan zijn zich in Frankrijk te vestigen, ,doen het beste, hier eerst bij andere boeren enkele jaren ervaring op te doen en de Fransche taal machtig te worden. in hui» genomen hebben en die bijzonder aan juffrouw Hellkreut gehecht schijnt te zijn, beeft bet me verteld. Ja, de jongen zou vonr haar door 't vuur gaan, zeide Spann- berg. Hii is echter balt idioot, en zyn uitlatingen - O, bij ii lang zoo dom niet, als hij er uit ziet, dat kau ik u wel zeggeo. Men moet eerst goede maatjes met hem zijn, voor hy begint te spreken. Hy heeft veel opgemerkt, dat zonder hem anders verborgen zon zijn geble ven. Zoo bv. dat Greiner, nadat hij off cieel met vacantie heette te zijn, iederen avond tegen het donker worden om de dokters woning sloop met de duidelijke bedoeling, juffrouw Hellkreut eens aan te treffen. Dit lukte hem evenwel slechts op 22 Mei, toen dr. Hellkreut, na een lang gesprek met de juffrouw, slapen ging, terwijl zij nog in den tuin bleef. Das toeh. Precies als wij vermoedden. Zoo U vermoedde dat reeds P Ook, dat ze later een minstens even lang onderhond met Greiner had Ja, vertel n maar verder. Jakob, die ali een trouwe Voor het verkrijgen van land, kan niet genoeg aangeraden wor den, nooit buiten onzen land- bouwconsulent te Parijs, ir. Se venster, om te handelen, daar zij anders kans loopen in handen van bedriegers te vallen. binnenland Excursie van lm rikaansehe Landbouwprofessoren. In de eerste dagen van Augus tus zal een gezelschap van 25 Amerikaansche professoren, op land- en tuinbouwgebied, een bezoek aan Nederland brengen. Dit gezelschap bevindt zich thans op een groote rondreis door Frankrijk, België en Duitschland en voor Nederland staan de dagen 1 t.m. 4 Augustus op het pro gramma. Vermoedelijk zuilen be zocht worden Groningen, Fries land, en Noord-Holland. De algemeene leiding der ex cursie berust bij den heer H. Lindeman, directeur der N.V- Vereenigde Kali - Maatschappij, Amsterdam. Anti Nationaal. De militaire medewerker van het Haagsche dagblad „De Avond post" schrijft De Vrijwillige Landstorm als Vooroefeningsinstituut geeft in den laatsten tijd verschijnselen te zien, die bedenkelijk gaan in een richting die wij van den Bijzon deren Vrij willigen Landstorm meenen te moeten afkeuren. Het is reeds meermalen opge vallen, dat bij het Vooroefenings instituut functionarissen werden werkzaam gesteld, wier politieke en godsdienstige richting heen- wijst in één richting. Aan opzettelijkheid behoefde evenwel niet aanstonds te worden gedacht. Immers was officieel van eenige voorkeur voor een bepaalde po litieke richting of godsdienst niet gebleken. Thans evenwel kregen wij in zage van een schrijven, waaruit wel zeer bepaald de voorkeur blijkt, die men bij de leiding van hond in de struiken lag en over zijo aangebeden meesteres waakte, zegt, dat juffrouw Hellkreut tegen elf uur naar huis was gegaan en de deur achter zich gesloten had. Daar hij aannam, dat zij naar bed gegaau was, zocht bij ook zijn legerstede in de.E koestal op. Kort na middernacht werd hy echter door juffrouw Serena ge wekt. Zy gat een briefje met de opdracht het in den molen in hst bosch aau den heer Greiner en alleen aan hem persoonlijk te overhandigen. Het heeft mij ont zettend veel moeite gekost, deze dingen nit deD jongen te halen. Ze zijc echter betrouwbaar, want de bediende Mathias vertelde my, dat dr. Hellkreut den volgenden dag, toen hij Greiner's kamer doorzocht, in den waschemmer een ineengefrommeld papier vond, dat hem bevig deed schrikken. Mathias zag ook, dat op de enve loppe twee gouden lettertjes ston den, nl. S. H. Het was blykbaar het briefje, dat Jakob naar den molen braeht. Ik heb mij zeker heid versohaft, dat Serena's brief papier werkelijk zoo geteakend was Maar hoe verklaart u Grel- fler's zorgeloosheid Waarom ver nietigde hij het briefje niet 7 het Vooroefeningsinstituut schijnt te hebben voor een bepaalde richting. Door toevallige omstandighe- den kregen wij inzage van het navolgend schrijven Inspecteur der Infanterie. No. 1597. 's Gravenhage, 7 Juli 1928 Onderwerp. Sergeant voor den V.L S. Ik verzoek U, mij voor of op 12 Juli a.s. een sergeant voor te dragen, geschikt voor den dienst bij den Vr. L. S. ter standplaats Hulst, onder vermelding van al dan niet genegen en al dan niet gehuwd, liefst van den R.K. gods dienst. De Generaal-Majoor Adj. in B. D. van H M. de Kon. Insp. der Infanterie get. Borel. Aan Reg. Grenadiers, Reg. Jagers, Ct. 1 t.m 22 Rl. Afdruk Div. en Brig. Com. Tegen deze selectie naar gods dienstige gezindte kan, naar het ons wil voorkomen, bij het plaat sen van Overheidspersoneel in bepaalde betrekkingen, niet sterk genoeg worden opgekomen. Voor het leger moet dit in de allereerste plaats gelden. De tegenstellingen in het leger zijn helaas dikwijls toch al groot genoeg en komen reeds thans te veelvuldig voor. Indien nu, bij het aanwijzen van functionarissen ook nog de godsdienstige ge zindte een factor van beteekenis wordt, kan het niet anders of onze weermacht zal vrij spoedig als nationaal-instituut hebben af gedaan. Niet krachtig genoeg moge de wensch worden uitgesproken, dat de verantwoordelijke leger- autoriteiten nog bijtijds het ge vaar van dit officieel separeeren inzien. Er wordt waarlijk reeds genoeg geknaagd aan onze nationale eenheid. Ned. Industrie gesteund. Naar gemeld wordt, is door Waarom liet hij gif en injectie spuit achter Het laatste deed by in de zorgelooze overtuiging, dat deze ontdekking hem in geen geval meer schade kon doen. Nam hij ze mee, dan zouden deze vnor- werpeb een bewijs tegen hem gevormd hebben. Ze getuigden alleen tegen den secretaris Georg Greiner, die na het volbrengen der daad een fictieve persoon ge worden was U kont er vast op aan, dat u hem niet herkennen zou, wanneer n hein tegenkwam, behalve aan zyn vier tanden, die gouden kronen dragen, Dit is evenwel het eenige, dat hy niet veranderen kan. En de brief Ik houd dat voor een zeer hanuigen zet, geheel iu overeen stemming met de gewiekstheid van den man, die bepaald routine heeft. Hij wilde, dat men het vinden zou. Men zou hem dan in gezelschap van een dame zoeken, en, zooals hij heel jnist vermoed de, de vervolging in dien geest inleiden. En mocht men hem vatten, dan kon hy aan het heele geval een liefdeskarakter geven. Hij kon dea moord eenvoudig j ontkennen en alle geheimzinnig heden Terklaren op die manier» de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken, de Vereeniging „Volks huisvesting" te Eindhoven en de Stichting Eindhovensche woning bouw „Thuis Best" een contract afgesloten rfiet een combinatie van waalsteen-fabrikanten voor een quantum van 30 tot 50 mil- Hoen steenen, af te nemen binnen <tw, jir-cn, zulks >in verband met den belangrijken woningbouw in Eindhoven en omgeving. Werkverschaffing op de Veluwe met medewerking van de Koningin Het mag bekend worden geacht, dat de Koningin op velerlei ge bied de bevolking op de Veluwe de behulpzame hand biedt of medewerking verieent. Wijkver pleging, verenigingsgebouwen en niet te vergeten de watervoorzie ning op Hoog Soeren zijn daar van de sprekende voorbeelden. De laatste twee jaren is in de buurtschap Uddel door bemidde ling van H. M. een systeem van werkverschaffing toegepast, dat een groot deel der bevolking ten zegen strekt. De minder gunstige economi sche toestanden deden zich ook op het hartje van de Veluwe ge voelen en de geïsoleerde ligging bond weinig gelegenheid tot bij verdiensten. Slechts een deel van het jaar viel met boscharbeid den kost te verdienen. Op initiatief van de Buurtver- eeniging wendde men zich, naar de „Stand." meldt, tot H. M. de Koningin, met verzoek eenige gronden ter ontginning beschik baar te stellen. Dit verzoek ont ving een gunstig onthaal en in het voorjaar van 1927 kreeg de buurtvereeniging de beschikking over ongeveer 12 H.A. driest- gronrlen, omringd door akker maalshout, waarop zich 's avonds gaarne de herten verzamelden om het weinigje gras, dat er groeide, af te weiden. Met een tractor werd het terrein oordeelkundig omgeploegd, grond monsters voor onderzoek naar Wageningen gezonden en een doelmatige kunstbemesting toe- Blykbaar bevatte die brief juf frouw Hellkreut's toestemming voor de vlucht. Spannberg vloog op. Mijnheer, wilt u beweren, dat joffrou w Hellkreut, die, ■*on*ls ik u 1 e vpi trouwen zeide, miin verloofde is met dezen fielt Allerminst, baroo, viel de inspecteur hem droogjes in de reden. U hoetc n Diet zoo op te winden. Ik weet heel goed, dat de jongedame tot den avond van den 22en met Greiner geen woord sprak dan goeden morgen of goeden avond, wanneer zy hem toevallig op LoseDegg ontmoette. Daarnaar heb ik zeer uitvoerig geïnformeerd. 01 hy haar lief heeft, is een zaak, die zich eerst later oplosseu laat, wanneer wy beiden hebben. In ieder geval lokte hij haar onder de een of andere voorspiegeling meeenzy'a redenen moeten voor jnfirouW Hellkreut wel van zeer veel klem en overtuiging geweest zyn. Ik heb daarover zoo tnyn eigen ge dachten, die ik voorloopig voof me wil boudec, [Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1