«It I Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen w s c h - VI a anderen Gevlucht. No. 31. DINSDAG 17 JUl.I 1928 J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. 14' .Ijwirg rtri, Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 00263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ore. De „Italia In tegenstelling met de be richten, volgens welke de Ales- sandrini-groep reed^ aan boord van den ijsbreker „Krassin" zou zijn, wordt uit Spitsbergen ge meld, dat wel bekend is, waar de groep zich bevindt, doch dat het rïdden van deze groep eerst zal plaats hebben nadat de ijs- breker zijn kolenvoorraden in de Adventbaai zal hebben aangevuld. Op Spitsbergen hoopt men, dat zich ook Amundsen en zijn met gezellen bij deze groep zullen bevinden. Naar verder uit Spitsbergen gemeld wordt, zou het den Rus- sischen vlieger Tsjoechnofski ge lukt zijn zichzelf te redden. Hij zou zich reeds aan boord van de „Krassin" bevinden. De redding van Sora en zijn metgezel, den Nederlander Van Dongen, had plaats door Zweed- sche vliegers volgens aanwijzing van de .Krassin". De vliegers landden bij het Foyr.-eiland op een open plek en hebben de beide mannen naar de .Quest" gebracht. Zij hebben zich ge durende de laatste veertien dagen gevoed met het vleesch van de door hen geslachte honden, daar zij over geen andere levensmid delen beschikten. Ook wordt de redding van den Deenschen ingenieur Warming gemeld. De Noorsche pers richt nieuwe aanvallen op Nobile en eischt gerechtelijke opheldering-der ge beurtenissen. Vastgesteld moet worden, waarom professor Malm- gren het kamp op het ijs heeft verlaten en op welke wijze hij om het leven is gekomen. Een blad wijst er op, dat Nobile en de overige Italianen zich op Noorsch grondgebied bevinden en daarom ook door Noorsche beambten gehoord kunnen wor den. De Noorsche minister-pre sident waarschuwt tegen een overhaast oordeel en verklaart, dat Noorwegen voorloopig een 11) Beneden in het pertaai klouk een dof gedruisch, alsof iets zwaars daar werd neergezet. En wat een oflophoudelijk trap-op- trap-af-gevlieg. De gravin luisterde zenuwach tig. Toen het meisje de lamp binnenbracht, het was inmiddels donker geworden, vroeg ze boos Wie loopt toch de trap zoo op en at Stenzer, Mevrouw. De baron gaat op reis, naar ik gehoord heb. Het hart dreigde de gravin te springen, doch haar gelaat bleef onbewegelijk als altijd. O ja ik had het bijna vergeten, zcide ze luid, om bet meisje niet te doen bemerken, hoe onverwacht deze mededee- ling voor haar kwam. Toen ze weer alleen was, kneep ze haar handen in stomme berusting ineen. Vol spanning Inistetde ze naar elk geluid. Hij ging op reis! Waarheen? Voor hoe lang Dat meisje na ot om haar te vergeten Hij pcoeit echter nog bjj haar kooien, afwachtende houding moet aan nemen. In ieder geval kan men Nobile het verwijt niet besparen, dat zijn onsamenhangende en onduidelijke berichten wantrouwen veroor zaakt hebben. Nobile zal zich een zakelijke critiek moeten laten welgevallen. De zich aan boord van de „Krassin" bevindende leden der Viglieriegroep hebben nog mede gedeeld, dat zij na onzegbaar lijden en ontberingen den ijs- breker voor het eerst op een af stand van 13 KM. waarnamen. Toen zij zagen, dat het schip recht naar hen koers zette, voel den zij, dat zij gered waren. Van den gondel der „Italia" is slechts ten armzalig wrak overgebleven. De Russische ijsbreker „Maiy- gin" heeft bevel gekregen naar Archangel terug te keeren. De Zweedsche gezant te Mos kou, Heldenstam, heeft den volks commissaris van Buitenlandsche Zaken Tsjitsjerin een nota over handigd, waarin de Zweedsche regeering voor het heldhaftige optreden der bemanning van den ijsbreker „Krassin" bij haar po gingen tot redding van de Maim- gren-groep, aan de Sovjet-regee ring den hartelijken dank van het Zweedsche volk overbrengt. Tsjitsjerin gaf in een antwoord nota het leedwezen van de Sov jet-regeering te kennen naar aan leiding van den tragischen dood van Malmgren. De Zweedsche regeering heeft order gegeven alle maatregelen tot berging van het stoffelijk over schot van professor Malmgren te nemen, ten einde aldus klaarheid te verkrijgen nopens de oorzaken, die tot den dood van den ge leerde hebben geleid. Er zal een sectie op het lijk worden verricht. Tevens heeft de regeering ver zocht beslag te leggen op even- tueele aanteekeningen, die Malm gren mocht hebben gemaakt. Mochten zoodanige aanteekenin gen wellicht zich reeds in het bezit der Italianen bevinden, dan eischt de Zweedsche regeering zonder afscheid ging hy toch niet heen Richard's kamers lagen aan 't einde vau de gang. Daar ging een deur open. De baroaes hoorde den bediende zeg gen »Het rijtuig is voor, baron." Richard antwoorddeGoed, ik kom direct. Stenzer ging naar benedeD. Vlug liep hij de gang door. De barones richtte zich op, haar blik ging in groote spanning naar de deor. Wie haar op dit moment gezien had, zon haar zeker niet harteloos en koel genoemd hebben. Maar de deur opende zich niet. De passen gingen voorbij de trap af, tot ze niet meer hoorbaar waren. In huis was het nu doodstil. Ze boorden buiten een portier van een rytuie dichtslaan en het rijtuig wegryden bet grind knarste. De gravin zag nn boos. Hy had het dus werkelfjk over zich kuDnen krijgen zonder af scheid te nemen Zij was niets meer roor hem niets meer. Een snijdende pijn, zooals 2e tot nu toe nog Dooit had gevoeld, doorsneed haar borst. Het oog bleef echter droog, »1 verieberp- die in opdracht van Malmgren's moeder terug. Bij de oude mevrouw Malmgren komen uit alle deelen der wereld onafgebroken telegrammen bin nen, waarin leedwezen wordt uitgesproken over het zware ver lies, dat haar heeft getroffen. Het is juist gebleken, dat de Alessandrini-groep is waargeno men. Men heeft signalen met hen gewisseld. Volgens een officieel bericht uit Moskou tracht de „Krassin" de groep te naderen. De commandant van de „Kras sin" heeft opdracht gekregen al het mogelijke doen om deze groep, waarbij zich ook Amund sen zou bevinden, te redden. De geneesheer van de „Kras- sft" heeft de volgende inlich tingen verstrekt aangaande den toestand der geredde Italianen De Commandant Mariano heeft koorts ten gevolge van de door gestane ontberingen en algeheele uitputting. De toestand van com mandant Zappi eischt groote voorzichtigheid. Luitenant Viglieri, prof. Behounel, de ingenieui Trojani en de onder-officier radio- telegraphist Biagi maken het be trekkelijk goed. De mecanicien Cecioni heeft zijn linkerbeen ge broken. Spoorwegramp. Een sneltrein uit Parijs is Vrijdagmiddag op twee K.M. af stand van Bar sur Aube ont spoord. DeOoster-Spoorwegmaatschap- pij maakt betreffende het spoor wegongeluk bekendVier be ambten der maatschappij werden gewond, twee hiervan verkeeren in ernstigen toestand. Een kind van twaalf jaar kwam om het leven. Elf passagiers werden gewond, van wie vier in ernstigen toestand verkeeren. De verongelukte sneltrein Parijs- Belfort-Bazel had tengevolge van een defect aan de locomotief drie kwartier vertraging. Op korten afstand voorbij Bar sur Aube be merkten de reizigers dat de rem ten zich de lijnen om baar mond. Best, mompelde ze, jij zoo, ik ook. Misschien bad ik nog toegegeven, wanneer je den weg tot myn hart had gevonden Nu nooit. Spanrberg en inspecteur Wenk spoorden dag en nacht door eu bereikten den volgenden avond Hamburg. Hun eerste gang was naar het hotel Alsterbassin*, waar Wenk zich legimiteerde en inlichtingen inwon over de heeren Morel en Zoon. Tot hun schrik deelde de por tier hun mede, dat de beide heeren reeds dien morgen het hotel hadden verlaten, daar ze plotseling besloten hadden de am 11 uur vertrekkende stoomboot >Carolina< te nemen. Maar u had me toch ge telegrafeerd, dat ze passage op de »Triton< hadden besproken, zeide Wenk wrevelig. De portier haalde de schouders op, Dat was ook zoo. Ik heb de kaarten zelf in meneer Morei's handen gezien. Gisteravond schynt hfl eehter plotseling van plan te zijn veranderd. De -Tritons gaat naar New-York, de »Carolina« naar Boston, Ik hoorde mijnheer Morel tot zfln zooc zeggen Het men hard werden aangetrokken. De locomotief ontspoorde en stortte met de tender, den ba- gage- en den personenwagen van den 4 M. hoogen spoordijk. De rest van den trein bleef op de rails staan. De ketel werd open gescheurd, tengevolge van den uitstroomenden stoom werden een 7-jarige jongen, de stoker en een passagier verbrand. De 15 gewonden, meerendeels Amerikanen, Engelschen en Zwit sers, zijn buiten gevaar. Kruitfabriek in de tocht gevlogen Een ernstige ontploffi ig heeft Vrijdagavond in de staaiv-krui - fabriek te Bergerac bij Bordeaux plaats gehad. De bevolking van het dorp werd door een hevigen knal opgeschrikt, onmiddellijk gevolgd door een ontzettende vlam, die ongeveer 100 M hoog opsloeg. Het grootste gedeelte van de kruitfabriek vloog in de lucht. Er ontstond brand, welke zich ook uitbreidde tot de in de omgeving liggende huizen. Een groot aantal woningen moest worden ontruimd. Waarschijnlijk is de ontploffing het gevolg van de groote hitte der laatste dagen. Vele bewoners der huizen in de omgeving van de kruitfabriek kregen verwondingen, voorname lijk aan armen en beenen. Onge veer 50 personen, van wie de helft kinderen, moesten in het- ziekenhuis worden opgenomen. Op het momentvan de ont ploffing bevonden zich slechts twee arbeiders in de fabriek. Beiden kregen zeer ernstige brand wonden. Bovendien werden nog dertien personen ernstig gewond. Kameroverzicht. De Eerste Kamer heeft de vo rige week, alvorens met vacantie te gaan, in twee vergaderingen, een 37-tal wetsontwerpen aange nomen. Daar was in de eerste plaats het wetsontwerp tot heffing van s veel verstandiger, daf wij direct heengaan. En dat ik de passage- biljet'en zonder verlies kwijt kan, is een vingerwijzing van het noodlot. Hebt u heB tenminste doen nagaan, zooals ik u opdroeg? - Ja, voor zoover my dat mogelyk was. Er is geen twyfel aan, dat de zoon een verkleed meisje is. Het kamermeisje zegt, daarop een eed te willen doen. Hoe staat het met de gou den tanden Die kregen wij helaas niet te zien, hoe »e er ook op letieD. Morel, die een baard draagt Een valscbe, natunrlyk. Mogelyk, hoewel hy er preeies als echt uitzag, Hii be dekte den mond voortdurend Lachte hij dan nooit Nu zei Spannberg direct na de begroeting. Weet u wat nieuws Een weinig, baron. Aller eerst heb ik, voor zoover het tnogeiy k was, een onderzoek ingesteld naar de omstandigheden, waaronder de vlucht dei jonge dame met dien Greiner plaats had, Het staat dus bepaald ast, dat zb werkelijk met dezen man gevlucht vropg Spannberg, dltv' een invoerrecht op klompen. De heer Hermans dreef er een weinig den spot mede, dat de heer Fles- kens dit ontwerp, dat zoo weinig meer van het zijne had, hier ver dedigde. De heer Van den Bergh meende, dat de wijze, waarop het voorstel in de Tweede Kamer was behandeld, aan het gezag van dit college geen goed kon doen en de heer Westerdijk zin speelde er op, dat de eenstem migheid, waarmede de rechter zijde het voorstel had aanvaard, wel eens zou kunnen voortsprui ten uit de zucht om de coalitie te herstellen. Of dit taatste in- d rd.iad zal geschieden, moeten wij aiwtchten Maar zeker is, dat o-ik in den Senaat de ge- heele rechterzijde, behalve de heer Croles, het voorstel aan vaardde, terwijl de linkerzijde ge heel tegen stemde. De vraag is nu slechts of de Regeering, die oij vroegere gelegenheden van deze heffing niets wilde weten, het wetsontwerp zal bekrachtigen. Het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet ging er vlot door. De heer Smeenge klaagde slechts over het feit, dat minister Lambooy de vrijwillige dienstplichtigen, die in zijn aan vankelijk ontwerp waren opge nomen, niet had gehandhaafd, zoodat dit wetsontwerp zijn grootste beteekenis had verloren. Ditzelfde lot onderging ook de begrooting van het Wegenfonds, al werden hier de bezwaren wat ruimer uitgemeten. Vooral de heer Polak kwam krachtig op tegen de vernietiging van natuur schoon, die nu eenmaal bij aanleg van nieuwe wegen onvermijdelijk is. Ten aanzien van den weg door Zeist had hij succes, dat de Minister een kleine commissie toezei, die de bezwaren eens onder de oogen zou zien. Maar de Wegenraad, op instelling waar van door velen wordt aangedron gen, is er nog niet. En of men succes zal hebben met den thans uitgeoefenden aandrang om aan de groote wegen een geringere breedte te geven dan 40 M. of meer, zooals in de bedoeling nog altijd niet alle hoop op dit punt had opgegeven, bedrukt. Ja, daaraan valt niet te twyfelen. De heele zaak was door Grein r reeds geruimen tijd voor bereid. Twee wekeo geleden heeft hy in de stad een stel mannen- kleeren, laarzen, das en al wat nog meer tot een heerenuitrus- tiug behoort, gekocht. Dingen, blijkbaar voor juffrouw Hellkreut bestemd, want in grootte en wydte waren ze genomen als voor een zeventienjarigen jongen Onmogelijk U wilt toch niet beweren, dat juffrouw H*ll- kreut in mannenkleeren Spannberg werd afwisselend b e k en rood. Insprcieur Wenk haalde de schouders op. Ik kan er helaas niet aan iwytelen Hij zal haar overtuigd hebben, dar de vlucht zoo gemak kelijker ten uitvoer te brengen was. Werkelyk kreeg bjj daar door een mooien voorsprong. Want de politie sprak in al haar tele grammen altyd van een man op leeftijd en een jonge dame. Nu haast ze zich wel, haar teut in de bladen te herstellen, ma ar tk vrees, dat wij de vluchtelingen in Europa niet meer zullen kun nen vatten, Wordt vervolgd,, AXELSCHE (fl COURANT

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1