TABAK vROSSEM'*: Landbouw. Gemengd Nieuws. I» PATENT VERPAKKING AXEL, 13 Juli 1928. Als een bewijs, dat zoo'n gas- ballonnetje, dat bij feestelijkhe den aan kinderen wordt uitgereikt, groote afstanden kan afleggen, diene dat gisteren op het erf van den heer van Acker, landbouwer te Drieschouwen, alhier zoo'n balion werd gevonden, waaraan een kaartje was gehecht met het bewijs, dat zij afkomstig was uit Manchester. Er stond een prijs gesteld van in Ned. munt omge zette waarde van ongeveer f 30 voor de verst vliegende ballon. We vermoeden, dat de bezitter, aan wie(n) dit ballonnetje is terug gezonden, wel de prijswinnaar zal zijn. Gistermorgen kwam aan de korte Weststraat-Zeestraat een wielrijdster in botsing met een auto. Daar de auto geen groote vaart had en onmiddellijk stopte, kwam het meisje er. met een weinig averij en veel schrik af. Wie doet mee Een trouwe lezer (geen abon- né) vraagt ons de aandacht te vestigen op het gevaar, waarin de „badgasten" aan de Kleine Kreek alhier verkeeren. Zij zwem men daar, zonder dat eenig hulp middel aanwezig is, als iemand dreigt te verdrinken. We hebben daar vroeger meer dan eens op gewezen, maar als een radio in de ijszeeZonder antwoord. Zou 't nü helpen, of moet eerst weer een kalf Te St. Jansteen liep een dochtertje van den heer A. van G- met het oog tegen een spij ker. De kleine werd dermate aan het oog verwond, dat opname in een kliniek te Breda noodig was. Heden werd te Hulst een vergadering gehouden van de Burgemeesters, directeur en cor respondenten van de arbeidsbu- reaux met de Commissie voor Werkverruiming in Z. Vlaanderen, welke vergadering o. a. ook werd bijgewoond door de heeren van Lier, Referendaris aan het Minis terie van Arbeid en dr. Campsma, directeur van de Ned. Arbeids beurs in O'oerhausen. De conferentie heeft ten doel de mogelijkheid te onderzoeken van werkverschaffing in Duitsch- land. Te Goes slaagden Woens dag jl. voor het M. U. L. O.- diploma A, Joha. Bloem en Cs. Steendijk van Terneuzen, J. W. van Petegem te Hoek en F. La- roux te Sas van Gent. De geslaagden waren leerlingen van de gemeentelijke Kopschool, (School voor U. L. O. te Ter- neuzen. Dinsdagnamiddag moest het Eng. s.s. Maid of Syra uit het kanaal verhalen naar 't Noorde lijke dok, en moest eerst zwen ken. Het heeft daarbij de nabij de nieuwe kade liggende Bel gische spits „Waesland" aange varen en ongeveer midscheeps bijna door midden gesneden, zoodat het met zakken cement geladen schip bijna onmiddellijk zonk. Gelukkig waren de kinde ren aan de wal en kon de vrouw, die aan boord was, zich langs de tusschen schip en wal liggende roeiboot redden. Tern. Ct. Dinsdag werd Sas van Gent bezocht door den chef van het Departement van Binnenlandsche Zaken, Mr. Dr. Frederiks, die, in gezelschap van drie leden van Ged. Staten, zich opnieuw van den plaatselijken toestand in ver band met de kwestie der grens wijziging op de hoogte kwam stellen. Vergezeld van den burgemees ter werd een en ander nauw keurig opgenomen, waarbij Z. Edelachtbare gelegenheid vond erop te wijzen, dat Sas van Gent de mogelijkheid niet meer heeft om te bouwen zonder te komen op Westdorpsch gebied. Na afloop van den autorit had ten stadhuize een conferentie plaats tusschen gen. heeren en de gemeentebesturen van Sas van Qent en Westdorpe. ZKy$r- I In den nacht van Maandag op Dinsdag bevond de rijksveld wachter van Kapellebrug zich onder de gemeente Clinge en bemerkte aldaar een drietal per sonen die ruzie hadden. Opeens hoorde hij wat vallen en naderbij komende zag hij een persoon bewusteloos op den grond liggen met een rijwiel naast hem. De man had een flinke wond in het achterhoofd. Met behulp van een ander is de mishandelde in een nabijzijnde woning binnenge bracht en verbonden. De dader zekere W., afkomstig uit Hulst had inmiddels de vlucht genomen De politie onderzoekt de zaak M. Crt. Te Terneuzen kwam gister avond een motorrijder (ondanks het waarschuwingsbord) uit de Nieuwstraat in de Noordstraat rijden, en reed bij den hoek par does tegen een damesfiets. Het meisje viel er af en liep een bloedneus op, zoodat het ongeval goed afliep. Voor het eind-examen H. B S. slaagde te Roosendaal de heer Th. Colsen te Hontenisse. Voor onderwijzeres is ge slaagd mej. E. Vael van St Jan steen. Bij den heer J. der Weduwe te Hulst kwam de treurige tijding, dat zijn zoon F. der Weduwe, te Heerlen, bij het baden is ver dronken. Predikbeurten te Axel. Zondag 15 Juli 1928. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 91/» ure Ds. Q. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9VS ure J. S. Post. Nam. 2Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9l/i ure Leeskerk. Nam. 2'/s Leeskerk. De landbouwtentoonstelling te Ziorikzee. De Z. L. M. vierde deze week weer hoogtij. Thans in de heer lijkste Julidagen, die men zich bedenken kan en wel op het eiland Schouwen en Duiveland, waar de kring van dien naam, aan de beurt was om de jaar- lijksche tentoonstelling te orga- niseeren en daarin te toonen, in welk stadium de landbouw en al hare vertakkingen onder hare leden verkeert. Dinsdagavond werd de hoofd bestuursvergadering gehouden, waaraan voorafging de gewone ontvangst ten stadhuize door het gemeentebestuur. Met leedwezen werd medegedeeld, dat de zoo geachte burgemeester door ziekte verhinderd was, om de feestelijk heden mede te maken De voor zitter der Z. L. M. hield een toe spraak en op de hem eigen ma nier werd de historie van Zierik- zee en Schouwen daaraan vast geknoopt, wat als altijd met ver rassing en waardeering werd aangehoord. Behalve eenige andere zaken werd in de hoofdbestuursverga dering de bekende paardenkwestie na langdurige bespreking verwe zen naar het hoofdbestuur van het Ned. Paardenstamboek- Te 12 (24) uur ging men uiteen. Donderdagochtend de algemeene ledenvergadering. Behalve vele autoriteiten, in de le plaats de Commissaris der Koningin, waren uit alle deelen der Provincie be langstellenden aanwezig. Bij uitbrengen van het fin. jaar verslag werd besloten om voort aan de rekening halfjaarlijks na te zien. De voorz. deed hierna ver schillende mededeelingen. Door den heer J. G. Bessem, directeur van het Centraal Bureau uit het Ned. Landbouw-Comité werd een lezing gehouden over inrichting, doel en werking van het C. B. Voortaan zullen de vereenigingen verantwoordelijk lid zijn, wat geen bezwaar is, omdat ftet doel, bevordering van den landbouw, gemeenschappe lijk is. De werking en inrichting is als bij de boerenleenbanken der Raffeissenbank. Spr. stond stil bij de concurrentie in de meststoffenhandel en betoogde, dat tegenover de carteis een goede organisatie noodzakelijk was Hierna de rede van den voor zitter. Ze was weer schitterend en werd vol aandacht aangehoord. Spr. wees er voornamelijk op, dat men den landbouw in een vaste richiing inoet sturen, gebaseerd op wetenschap en onderzoek. De geheele aarde is een proefveld en daarom dient men geografische landbouwkunde te bestudeeren. De rede was weer gekruisd met historische anecdotes. Niet alleen landbouwers, maar adviseurs, consulenten, leeraren, economis ten moeten iandbouw-aardrijks- kunde in studie nemen. Men moet zich aanpassen aan de nieuwere wetenschappen en eischen. Spr wees erop, dat dan geen emigratie noodig is, waardoor de beste krachten uit ons land gaan. Het zou te ver voeren op de rede uitvoerig in te gaan. Zelfs in beknopten vorm is die hier nog moeilijk te volgen, maar we bevelen aan die te lezen, in het Landbouwblad. De Comm. der Koningin dankte voor de uitnoodiging dezer be langrijke vergadering en ook dr. Molhuizen prees de eendrachtige samenwerking op Schouwen. De voorz. herdacht de over leden leden, de heeren F. Gast, J. Domisse en J. Polderdijk. Hierna volgde de rijtoer, die over geheel Schouwen en Duive land Jiep. Overal vlaggen, school kinderen, muziek en tallooze menschen opgesteld. Het was als een koninklijke tocht, waaraan 160 auto's met 660 menschen deelnamen. Te Brouwershaven en Haamstede werd gestopt Te 7 uur was men behouden thuis, op één auto na, die in de sloot was terecht gekomen, gelukkig zonder ernstige ongelukken. 's Avonds het diner, waaraan ruim 300 personen deelnamen. De stad Zierikzee was versierd, terwijl de gansche burgerij met de landbouwfeesten meeleefde. Gisterochtend om 10 uur werd de tentoonstelling door minister Kan geopend, na een welkom van den voorzitter. De tentoon stelling viel allen mee, ofschoon deze uit den aard der zaak ieder jaar meer gelijkvormig wordt. Ze zijn eigenlijk in glans evenredig aan het weer en dat was prach tig- Van de bekroningen melden we alleen eenige eerste prijzen. Oude hengsten. Cesar, van Ons Belang te Z.zee. Hengstveulens. Kur.o, van B. Steendijk te Nieuwerkerk. Hengst met afst. Cesar, vnd, die ook kampioen was. Reserve werd Suivant van J. S. Gast, Dui- vendijke. Merrie's 4 j. kl. m. Hilda van Gast vnd. (Ook kampioene). Groote maat. Grada, van J. J. Geluk, Schuddebeurs. Kl. m. met veulen. Edine van Gast, vnd. (reservekampioen). Idem gr. maat. Ziga, van W. ten Haaf, Noordgouwe. Driejarige merrie. Hertha, van Gast, ki. m. Mirza, van Van Oeveren, Capelle b. Z'zee.. Vierspannen van 1 eigenaar. Gast vnd. Zelfgefokte paarden. Gast vnd. Wat hoefbeslag betreft behaal den de Gebr. Schieman te Axel weer 3 eerste prijzen. Oude stieren. Jacob van De :endracht,Oosterland, (kampioen) Stamboekver.Roos, van M. Vis, Noordgouwe. Drietallen. J. W. van Garael, Noordgouwe. week aao loon uitbetaald en het bedrag, dat thans wordt uitge keerd, zal heel wat minder zyr. Of het mogelijk zou zyn de partijen tot elkaar te brengen Dit zal niet gemakkelijk ziju, daar „de Schelde* wel wil ou- de rbaudelen met de stakers, doch niet met vertegenwoordigers van de vakbonden, terwijl de staket s zich achter hun organisaties hef bin geschaard. Alles wijster op, dat het conflict nog langen tjjd kan duren. Zaterdag heeft een man getracht een overval te plegen in het kantoor van een bakkerij te Rot'erlam. De man heeft getracht con kassier te overval len. Hot is evenwel gelukt den dader een vroegere kueebt die 4 jaar daar ia dienst was ge weest te grijpen en aan de politie over te leveren. Hy verklaarde de bedoeling te hebben gehad in het kantoortje van den kassier binnen te dringen en daar het geld te stelen. Armoede zou volgens zjjo zeggen de aanleiding tot zyn daad geweest zyn. By de Kunstzijdefabriek te Arnhem heeft wederom een droevig ongeval plaats gehad. Een 27-jarige gehuwde bank werker, afkomstig uit Velp stond aan de hand boormachine, toen hij plotseling tengevolge van kortsluiting door den electrischen stroom werd getroffen en gedood. Te Halsteren wilde een 7-jarig jongetje de dorpstraat oversteken vóór de tram langs, maar juist toen van den anderen kant een auto kwam Hij werd door de tram gegrepen en op slag gedood. Te Hausweert zijn twee vreemdelingen aangehouden, die te Roermond een motorrijwiel en een geldsbedrag van 600 mark hadden ontvreemd. Hun opspo ring was per radio verzocht. Zij hadden zich vergist toen zy Bergen op Zoom voorby waren, en waren in plaats van naar België, naar Zeeland gereden. BOBBY Lichte baai 25c/. TA BA 20 ii ZEEPAARD u 15 n 3 Buitengewoon handig De staking aan „De Schel de" te Vlissingen is de zevende week reeds ingegaan. Dat de staking voor vele neringdoenden groot nadeel oplevert laat zich begrepen. Er wordt op de Schel de, gemiddeld rtfi» f &0 000 jper Op de spoorlijn Maastricht- Hasselt is op een honderdtal meters afstand van de brug aan de Maas het lyk gevonden van den 60-jarigen typograaf E. uit Maastricht. De schedel was verbrijzeld. Men vermoedt een ongeluk. Te Helmond wierp de op perman L. D. by een huiselijke twist zyn echtgenoote met een groot mes, hetwelk in haar oog terecht kwam, met het gevolg, dat zij niet alleen het licht uit dat oog zal moeten missen, doch ook nog levensgevaarlijk werd verwond. De dader werd over gebracht naar het huis van be waring te Roermond. By het bijvullen van een petroleumstel sloeg het toestel in brand, waardoor de vrouw van molenaar S. te Harskamp in brand geraakte. Haar man die de vlammen trachtte te dooven hetgeen na eenigen tijd gelukte, bekwam eveneens hevige brandwonden. Beiden werden naar het zie kenhuis te Arnhem overgebracht. Op het strand te Kijkduin was de 22-jarige mej. Anna v. d. L., wonende te Rotterdam, aan 't baden, toen zij, door een sterken strpop) gegrepen, een eind de zee in gesleurd werd. Haar verlooide, die baar vast greep, moet haar weer loBlaten. Een agent van politie kon haar nog redden. In een weiland onder Mid delburg moest de militaire vlieg machine 123 die op den terug weg was van het vliegterrein te Vlissingen naar Soesterberg, ten gevolge van het warm loopen van den motor, een noodlanding maken. Het toestel kwam daarbij met een boschje in aanraking, waardoor de linkervleugel werd beschadigd. Het vliegtuig moest worden gedemonteerd. De be stuurder en waarnemer bleven ongedeerd. Op de „Insulinde", een Lloydboot, op weg van Iudië naar Nederland heersctat een besmettelijke ziekte. Er zijn 8 dooden. Door mitrailleurkogel getroffen. Maandagmiddag is op de Ro- zendaalsche beide by een ge- vechtsoefeoing van het 8ste regi ment infanterie een ongeluk gebeurd. Bij het ontladen van een mitrailleur leunde de mili cien Koenderts met zijn rechter band op den loop. Door een nog niet opgehelderde oorzaak ging plotseling de mitrailleur af, waardoor de milicien aan de hand werd verwond. Na voor- loopig verbonden te zijn, is hy zoo meldt de „N. R Cr." naar bet militaire ziekenhuis te Arn hem overgebracht. Verdere on gelukken zyn er niet gebeurd. Oneerlijke concurrentie. De groentehandelaren A. Th. en L v. d. M. konden elkander niet luchten of zien en toen zy elkaar, ieder op zyn groente wagen, met paard bespannen, tegenkwamen op den smallen Loosduinscheweg te Den Haag, vond v. d. M. het een goede gelegenheid, eens aan te toonen, dat hy zyn concurrent verrede baas was. Deze laatste was overigens in het nadeel, want by reed vlak langs de vaart, die langs den weg loopt, en kon dus niet opzy. Zoo gebeurde het dat hy met wagen en paard door zyn collega in het water gecon curreerd werd. Gelukkig, dat niemand het slachtoffer van de zen hoogmoed werd. Met een nat pak kwam Th. eraf. Te Gendt is de 64-jarige W. M. by bet kersenplukken uit den boom gevallen. Hij brak den ruggegraat en is korten tijd later aan de gevolgen overleden. Nieuw koelmiddel. Er is in de wereld tegenwoor dig veel aan gelegen het hoofd koel fe houden En in de warme dagen, waaraan we helaas maar niet wennen kunnen, hebben we niet alleen koelheid van hoofd noodig, maar koelheid en ver- trissching voor 'tgeheeie lichaam. Reden, waarom in de steden de ijskarretjes nu en dan zulke goede zaken maken en al heb ben we tegenwoordig aan het koelmiddel b(j uitnemendheid ys ook 's zomers geen gebrek, althans niet overdag anders is het, wanneer men 's nachts plotseling voor een zieke ijs noodig heeft. Dan kan men wel eens moeten tobben. Ook daarin zal nu binnenkort voorzien zyn, dank zij een uitvinding, waar van dezer dagen in den Haag een demonstratie gegeven werd. Het nieuwe koelmiddel bestaat uit twee geprepareerde poeders, die in een hoeveelheid water geworpen, de temperatuur van die vloeistof tot tien graden be neden het vriespunt doen dalen, en de vloeistof blyft vloeistof. Vooral met het oog op de toe passing van zieken zal dit nieuwe middel nut hebben, te meer, daar het langzamer dan ijswater de normale kamertemperatuur aanneemt. En ook voor de reis kan het dienstig zjjn. Het mee dragen van een complete koel installatie brengt eenige bezwa ren met zich, maar een paar poedertjes kan ieder ongehin* derd meedragen. Wat den prijs betreft, moet het koelmiddel bin nen ieders bereik tiggeb, per half on

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2