Waterfilters losse flltervnlling. Dr. Paul Grabley's ffioeraalzoutan, Opruiming Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatschappij Smi-TM AEEl-EME V.V. Gemengd Nieuws. Buitenland. Ingezonden Stukken. Advertentiën. G. P. VLAANDER. N.B. Wachtende een zending „EDIJ" EMAILLE. Openbare Verkooping. Woensdag 18 Juli 1928, H.H. Veehouders. Gebruikt bij P. A. Wondergem. Heeren- en Damesschoenen, M SCHIEMAN. via ZAAMSLAG en TER NEUZEN op VRIJDAG 13 JULI 1928. v. vredigend en het is gebleken, dat onder de fokkers welke vroeger als lid van het Ned. Trekp. St. om financieele redenen hebben bedankt en nu lid zijn van het Z. B. S zeer goede merriën aan wezig zijn. Te Middelburg had Zondag een ernstigverkeersongeval plaats Terwijl op den Nieuwen Vlissing- schen weg een paartje liep ie wandelen, werd dit onverwachts, terwijl twee auto's elkaar zouden passeeren, aangereden en tegen den grond geworpen. Ernstig verwond werden zij opgenomen. Daar wegens den Zondagsdienst geen directe telefoonaansluiting was te krijgen, duurde het vrij lang, eer geneeskundige hulp aan wezig was. Na het eerste ver band werd de jongen, een mari nier naar het ziekenhuis te Vlis- singen en het meisje naar dat te Middelburg overgebracht. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Ernstig ongelnk. Vrjjdag heeft nabij een over weg tusschen de gemeenten Driewegen en Ovezande een ernstige botsing plaats gehad tusschen de tram en de auto van den heer H. C. Polmer, arts te Driewegen. De auto werd ge heel vernield, terwijl de heer P. ernstig werd gewond. Naar de Midd. Crt. verneemt, was de ongelukkige nog bjj kennis en zeide„Ik sterf" en overleed binnen een uur als zooveelste slachtoffer van de onbewaakte overwegen. Dr. Polmer bereikte den leef tijd van ongeveer 60 jaar en was in Z.-Beveland een zeer geziene figuur. Door het spelen met lucifers stak het zevenjarig dochtertje wat stroo, liggende in een wagen huis op de hofstede van den landbouwer J. v. d. L. te Hoe- dekenskerke in brand met bet gevolg, dat wagenhuis met aan grenzende veestal tot den grond toe afbrandden. Ook de aanwezige inventaris ging verloren, daar niemand, die hulp kon verleenen, aanwezig was. Door de gnnstige wind richting, bleven woonhuis en schuur gespaard. Donderdag kreeg de fami lie C. K. te Krabbendjjke het treurig bericht, dat hun zoon te Schiedam bij 't zwemmen verdronken is. Te Amersfoort kwam in een winkel iemand, die voorgaf controleur der gasfabriek te zijn. Hij moest den meter nazien, dia onder de toonbank staat, vlak bij de geldlade. Nadat hij de hoofdkraan had gesloten, stuurde hij de winkeljuffrouw naar de keuken, om te onderzoeken of het gas wilde branden. Dat duurde natuurlijk eenigen tijd en de controleur" gebruikte dien nuttig, om de lade te led gen en zijn zakken met den inhoud te vullen. Toen het meisje terugkwam moest bij ge reedschap halen, doch de man verscheen niet meer. Te Amsterdam deed een man bjj den ambtenaar van den Burgerijken Stand valsche aangifte van de geboorte van een dochtertje, om uit een zie kenfonds f 7 als uitkeering te kunnen kjijgeu. Bij verhuizing kwam het feit aan 't licht, toen de vrouw moest opgeven, hoe groot haar gezin was. Ontzettende scheepsramp Nabij de Chileensche kust is gedurende een vreeselijken storm het stoomschip „Angamos" tegen de rotsen stukgeslagen en met man en muis vergaan. Ruim 300 menschen zijn ver dronken en slechts 4 gered. Rtykdom gaf geen gelnk. Het onbegrijpelijke ongeluk, den Belgischen bankier Loewen- stein overkomen, heeft op de diverse beurzen 'n zeer verschil lenden indruk gemaakt. Tot welke catastrophe de li quidatie van Loewenstein's posi tie zou kunnen leiden, moge blijken uit da volgende eenigszins vluchtige opsomming van zijn financieele positie, Loewenstein, die den 51 -jarigen leeftijd bereikte, volgde, toen hij 19 was, zijn vader op als wissel agent. Zijn heldere kijk op finan cieel gebied noopte hem er toe zich op electriciteitsgebied te gaan specialiseeren. In 1926 bracht hij de geheele financieele wereld in opschudding met een geweldig plan ter stabi lisatie van de Belgische franc. Loewenstein bood toen aan de Belgische regeering een leening van 10.000.000 p. st. aan. Er bleek echter alras, dat de bankier dit aanbod niet louter uit lief dadigheid deed, doch aan de doorvoering van zijn plan ruim 500.000 00Ó Belgische francs zou verdienen. Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat de regeering vriendelijk voor de eer bedankte. Volgens een berekening van Loewenstein zelf bedroeg zijn be zit in de kunstzijde 41,6millioen dollar, in spoorwegen 28 millioen, in de electriciteit 13,8 millioen, en diversen 6,3 millioen, een totaal dus van 89,7 millioen dollar. Geen wonder dus, dat men met bange vreezen een liquidatie van dit bezit tegemoet zag. De verschillende beurzen von den mede door de laatste vtij ongunstige berichten over de financieele positie van Loewen stein steun in hun nerveuze hou ding. Als een bewijs van groot inzicht van den overledene moge wel blijken, dat hij zich geenszins „onmisbaar" heeft gemaakt. Aan het hoofd van zijn talrijke inte resse sfeeren plaatste hij zeer des kundige en knappe mannen, die ieder voor zich in staat zullen blijken de zaken op den ouden voet te kunnen voorzetten, daar zij van de denkbeelden en ziens wijzen van Loewenstein als het ware doortrokken zijn. Op de „Quest". De Citta di Milano heeft ge seind dat een klein Zweedsch toestel een kleine landing heeft kunnen verrichten in de nabijheid der groep Viglieri en vertrokken is na luitenant Lundborg aan boord te hebben genomen, die sedert twaalf dagen tengevolge van zijn poging na Nobile ook de overige mannen te redden, het lot der Italianen gedeeld heeft. De positie van de groep is onveranderd. De Russische ijsbreker „Krassin" komt slechts langzaam vooruit. In verband met de redding van Lundborg meldt de „Telegraaf" nog: Het Zweedsche Ministerie van Marine deelt mede, dat de vlie ger, die luitenant Lundborg redde, de Zweedsche luitenant Schny- berg was. Deze heeft zich laten leiden, door de overweging, dat Lundborg onmisbaar was voor de verdere reddingsactie. Om deze reden heeft men hem het eerste gered. Lundborg, die zich thans aan boord van de „Quest" bevindt, heeft aan zijn vrouw geseind, dat hij in goede ge zondheid verkeert. Voordat Lundborg door Schny- berg gered werd, hebben andere Zweedsche vliegers met kleine toestellen de Italiaansche groen van proviand voorzien. Toen dit gelukt was, werd besloten, een landing op de ijsschots te be proeven. Schyberg voerde een landing met goed gevolg uit, en kon zoodoende zijn landgenoot redden. Door de verplaatsing der ope ratiebasis van de Zweedsche red dingsactie zijn de kansen op de redding van de overige leden der Viglieri-groep aanmerkelijk verbeterd, daar thans de Zweed sche, Noorsche en Finsche vlie gers een veel korteren afstand behoeven af te leggen. Ook het naspeuringswerk naar het Latham vliegtuig van Amundsen en Guit baud is thans gemakkelijker ge worden. Nadat het gisteravond was onderbroken, is het heden energiek voortgezet. De Russi sche vlieger Baboesjkin is even eens opgestegen om naaf Amund sen te zoeken, evenwel zonder resultaat* Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 12,a f 14,Rogge f 11 af 12,--Wintergerst f a f Zomergerst fa f Haver f 11,- f 14,— Erwten f a f Paarden- boonen faf—,Duiven- boonen f a f—Bruine- boonen f—a f Lijn zaad f 18,af 20,Blauwmaan- zaad f k f Groen Vlas f 0,00 f 0,00. Gebookt Vlas f ,10a f ,13. Gezwingeld Vlas f 0,80 af 0,90. Aardappels f3,k f3,50. Stroo f 18,k f20,— Koolzaad f af—, Mosterdzaad f a f Boter f 1,45 a f 1,50 Eieren f 4,50 k f 5,—. HULST, 9 Juli. Graanmarkt. Tarwe f 13,— a f 14, -. Rogge f Af Wintergerst f k f Zomergerst f a f Haver f 13,— a f 14,—. Erwten f 24,a f 26.Paarden- boonen f—af—,—. Duiven- boonen f a f Witte boonen f a f—Bruine boonen f a f Lijnzaad f k f Aardappels f 0,— k f 0,—.Koolzaad f a f Boter f 1,50 a f 1,55 per K.G. Eieren 26 stuks f 1,30 Slachtvee 3, verkocht 1 Varkens 41, ver kocht 26 Aanvoer Eierveiling V. P. Z. 35000 stuks, f 4.90 per 100 stuks. en Aanbevelend, De Notaris J A bregmans te Axel, zal ten verzoeke van dhr. F 1. HAARTSEN, aan het nog door hem bewoonde huis te Axel, Noordstraat, op des namiddags 2 nnr verkoopen als: 20 Stoelen, 3 Tafels, 4 Ledikanten, 2 Waschtafels, Zeilen, Gaslampen, 2 Kachels, Potten, Pannen, Glas-, Geleierd-, Aarde werk, enz., enz. Betaling contant. voor paarden, koeien, schapen, varkens, kippen, duiven, konty- nen, geiten en honden. Voor elke diersoort andere samenstelling. Een tekort aan mineraaistoffen is de oorzaak van vele ziekten, het belemmert steeds den groei en de productie. Vraag-t inlichting-en Hoofd Agent voor O.-Zeeuwsch - Vlaanderen. Van af heden worden alle aanwezige waarbij prachtige modellen, aan fabrieksprijs finaal opgeruimd. ZIET ETALAGE waar de prijzen zichtbaar zijn. Voor kwaliteit wordt ingestaan. Aanbevelend, Julianastraat. V. Drieschouwen 5,55 V. Knocke 18 20 V. Axel 6,- A. Schoondijke 19,35 V. Zaamslag 6,25 V. 19,40 V. Terneuzen 7,- V. Philippine 20,40 V. Philippine 7,20 A. Terneuzen 21- A. Schoondijke 8,10 A. Zaamslag 21,25 8,15 A. Axel 21,50 A. Knocke 9,30 A. Drieschouwen 22,— Op tijdig verzoek wordt aan alle tusschengelegen halten gestopt. De prijs der kaartjes naar KNOCKE en TERUG is van TERNEUZEN en daarvoor gelegen plaatsen F 1,75 per persoon, van verder gelegen plaatsen, als Zaamslag en Axel en tusschenstations .F 2,— Alle reizigers moeten voorzien zijn van een bewijs van Neder landerschap. Voor deze treinen zullen plaatsbiljetten tot een beperkt getal worden afgegeven. Zij zijn aan te vragen vóór Woensdag»vond 18 nar bij een der Agenten (of Chefs) der Z. V. T. M. De Algemeen Directeur, C. WIND VAN MERKESTEYN, TERNEUZEN, 7 Juli 1928, Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Axel, 7—7—1928. Mijnheer de Redacteur! Het bewij?, dat professorale wijsheid tot dusver niet bij machte was een oplossing aan de hand te doen, pleit voor de buitengewone ingewikkeldheid van het probleem der werkloosheid. Een schooljongensachtig opsteileije onder den wijdschen naam „Het menu van den dag" pleit alzoo weinig voor den ernst eens schrijvers, wien her, naar ons voorkwam, enkel en alleen te doen was de aandacht op zich te concents eren door verbreiding van de denkbeelden, welke hij verkondigt te zijn toegedaan. Honing uit ellende zuigen is m.i. misdadig I Zijn antwoord heeft ons in onze overtuiging bevestigd. Dit „antwoord", dat eigenlijk geen antwoord was op onze sommatie om zelf een weg aan te geven om de ellende der werkloos heid de wereld uit te helpen, was ver bazingwekkend en verbluffend, zij het van onkunde aan den eenen en de kunst tot aaneenrijging van mooie vol zinnen (die voor het grootste gedeelte het cachet droegen uit een aangren zende gemeente te zijn geïmporteerd) aan den anderen kant! Deze mooie volzinnen moeten, waar meri goedge- loovig genoeg is tenminste, het intel- lectueele peil van den schrijver demon- streeren. Beeldsprakig fantaseert hij, na lang over den reeds meermalen begeerden raadszetel te hebben uitge- wijd, over „de klaroen van het fascisme" welke door ons rustig stedeke heeft geschald. Bovenal echter ontpopt zich de lief hebberij-politicus van den zooveelsten rang ook, als hij ïich op een grenzer- loos eerzuchtigen, verwaten toon uit laat over bet succes, dat zijn edele schrij'kunst heeft opgeleverd I Met zelfverheffing doet hij den volke kond van zijn ongekend succes „Het resultaat is dan ook geweest, dat den volgenden Zaterdag zoowat aan allen is gegeven". „Het menu", dat hij dus van heden af voor Axel's werkloozen propageert, zal een menu zijn van.... het Burgerlijk Armbestuur! Van ingewijden was mij reeds lang bekend, dat de „slampam pers" en „klaploopers", die niet van den Bond of de Partij wilden weten, maar naar het Armbestuur moesten I Herhaal dit nog eens in 't openbaar, schrijver van ingezonden stukken. Of zijt ge bang deze kronkelingen uws pads bloot te leggen Hebt ge niet honderdmaal de hypothese verkondigd „De ongeorganiseerden naar het Arm bestuur?" Is dat arbeidersfierheid Hebben Karl Marx en Friedrich Engels voor niets geleefd, waar zij hun Communistisch Manifest besloten met het Proletariërs aller landen, vereenigt u Heeft nu de strijd voor verheffing van menschenwaarde bij dezen Axel- schen leider geleid tot een moraliteit, waarvoor ieder gezond, arbeidzaam en verstandig arbeider zich steeds diep heeft geschaamd, nl. tot den vernedt- renden gang naar het Armbestuur? Foei I Een brein van een zich sociaal democraat noemend persoon, waarin ideeën ontstaan waardoor men het proletariaat zulke toekomst-perspectie ven voorspiegelt, is m.i. rijp voor het onderzoek van een psychiater. Arbei ders, wien het ernst is, zich op eerlijke wijze door het leven te slaan, zullen zich schamen voor een leider, die zich verlustigt in den triomf van.... „de bedeeling I" Is dit misschien mede afkomstig van zijn Terneuzensche adviseurs Op onze beurt willen wij, teneinde den „weerzin" voor lange stukken van den schrijver (behalve wanneer hij ze zelf schrijft!) niet andermaal op te wekken, er een staart aan maken. 't Is immers alles laster, waaraan hij raakt, maar onbegrijpelijk is het zoo veel woorden hij verspilt, zonder fei telijk iets te weerleggen. Hij zwijgt over het exporteeren naar de Drentsche venen van werkloozen door „roode" wethouders, die om de deswege ontstane verbittering met staking worden bedreigd. Als bron ter bestrijding van het door mij aan Stenhuis toegeschreven salaris noemt hij „een blad" dat er niet van terug had f3000 in de kas der S.D.A P. te storten Best mogelijk ook, dat dit niet precies f 15,000 bedraagt, maar het was niet bedoeld als unica. Al de door onze vriend afgodisch vereerde leiders sleepen dergelijke inkomens in de wachtGaarne ben ik bereid er een 30- k 40-tal op te noemen, die even hard voor gelijkheid vechten als dhr. Hamelink, al zijn ze ook aange slagen in de Vermogensbelasting! Al de groote kopstukken zooals een Duys, K. ter Laan, Brautigam, Hiemstra, Vlie gen, Oudegeest, Stenhuis, Schaper, Albarda, Gerhard, Wlbaut, enz. enz., hebben kleine ministerstractementen Wij gunnen het hun best, vooral ve. dienstelijke mannen, als een Wibaut, Polak, e d. Het komt niet bij mii op, dezulken te schelden voor parasites- rende luiaards] die woorden legt u mij in den mond en zijn van U, omdat gti gaarne zoudt zien, dat ik werkelijk schold. Maar leeringen wekken en voorbeelden trekken. Zie b.v. uw meer dan 8 uren werkenden collega de Pauw (aangeslagen in de Vermogensbelar ting), welke in zijn vrije uren zijn ge meenschapsgevoel uit in het schilderen van zijn woning en die in Zeeland'» Staten nog slechts één voorstel er door wist te krijgen, nl. sen aantal vrijkaarljes voor Statenleden op de Prov. Boot I Zulke „medestrijders", die de salarissen (totdat het gemeente bestuur er een eind aan maakte) van 2 onderwijskrachten opstrijken; uit „puur" gemeenschapsgevoel een ander lid der gemeenschap op de keien laten loopen, verhoogen niet het aanzien van uw partij. Ook. al hebben ze het op den maaischappelijken ladder tot een hoogte gebracht, die hen recht h< <*ft op een vrijkaartje le klasse. Derge lijke dingen hebben ook de arbeiders wel in de gaten en doen hen zien, dat in uw partij het egoïsme den bover- toon viert, meer zelfs, getuige de paedagogiek van u en de uwen, dan ergens elders Wij generaliseeren zoo wel in dit opzicht als over de hooge salarissen Daar is geen tegenbewijs voor te vinden I Zoo j t, wij sommeeren u, het andermaal in uw volgend inge zonden stuk te pu' iiceeren! Tenslotte, princip ëele man, het poli tiek fatsoen van zeker iemand, hetwelk gij in 't geding bracht. Zeg mij, sedert wanneer bezielen u zulke „hooge poli- tiek-fatsoenlijke gevoelens Sedert zeer kort toch I Immers, toen u om de een of andere privé aangelegenheid in 1921 op last van dhr. Koolede toe gang tot een vergadering in „Het Wapen van Zeeland" werd ontz.egd, werd uw „ideaal" van partijlid plotse ling aan den kapstok gehangen en verliet gij de S.D.A P. en bleeft ge 2 jaar uit de Partij Het „marteiaarsvoetstuk" waarop gij u plaatst, past u niet I Gij doet de klaroen van het bolsjewisme schallen. Zij het gemaskerd, zullen wij voort durend in de weer blijven om uw optreden aan de kaak te stellen en de oogen der arbeiders te openen voor alle „demagogie" (volksbedrog). Wars van zelfverheffing, rest mij een woord van dank aan u, heer Redacteur en teeken ik mij OBSERVATOR. (Door ons eenigszins verkort. Red.)

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 3