Nieuws- en Advertentieblad voor Z^euwscli - Vlaanderen. Gevlucht. No. 29. DINSDAG 10 JULI 1928. 44e Jaal-g. J. C. VINK - Axel. De Zeeuwsche Polderband. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zaterdag jl. werd te Hulst on der leiding van den heer mr. P. Dieleman de jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden van den „Zeeuwschen Polder- en Waterschapsbond". Ofschoon de ze bond reeds negen jaren be staat, is de beteekenis ervan nog niet erg doorgedrongen bij de genen, die er belang bij hebben, nl. de ingelanden der polders en de polderbesturen in de eerste plaats. Nu het is bekend, dat een Zeeuw niet over eennachtsijs gaat en vooral niet een Zeeuwsche boer. Die kijkt gaarne de kat uit den boom en eerst als hem duidelijk is, dat directe voordee- len hem worden aangeboden, dan is hij genegen er nader kennis van te nemen. Toehappen doet hij ook dan nog niet terstond, schuchter als hij is voor risico, dat hij niet zou kunnen behouden wat hij heeft. Daar is natuurlijk veel voor te zeggen. We begrijpen, dat een dijkgraaf niet gaarne de macht uit handen geeft, bij de verant woordelijkheid die hij draagt. Maar het is hiermede, als met zoovele zaken, die in den laatsten tijd ook in het boerenleven ver andering en verbetering gaven, dat men zich niet moet blind staren op die vrees van macht of gezag te verliezen, want dat her haaldelijk wordt verzekerd, dat de besturen volkomen hun auto nomie behouden bij het toetreden tot den bond. Het doel is niet om in de rechten des polders of zijn bestuur te treden, maar om te voorzien in eene bestaande behoeite, om door organisatie door en in vereeniging groote werken te kunnen uitvoeren, in dien deze noodig zijn, gezamen lijk groote en gemeenschappelijke belangen bij Staten en Regeering naar voren te brengen. Och, het is eigenlijk overbodig in dezen tijd de voordeeien van organisatie op te sommen. Die zijn op elk gebied van belang en mochten er nadeelen aan zijn verbonden, dan juist dient men toe te treden, om te trachten het kwade er uit te bannen en het goede te be houden en uit te breiden. Het was ons niet bekend, dat eigenlijk nog zoo weinigen in deze streek waren aangesloten bij dien Bond, zoodat we verrast waren te hooren, dat vooral Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen nog zoo traag was in het aan sluiten. Dat is eigenlijk onbegrijpelijk, want vooral in deze streek een paar jaar geleden is dat ten duidelijkste gebleken met zijn lage polders zou b.v. op het punt van ontwatering hier samenwer king tot groote verbetering leiden, om nog maar niet te spreken over de aanpassing van wegen aan het tegenwoordig ver keer. Dan zijn er de wettelijke en reglementaire bepalingen betref fende waterstaat, vragen van ad- ministratief-rechtelijken aard of over waterbouwkunde. Het is juist de kennis van dergelijke zaken, die aan de besturen de gewenschte autonomie geeft en die kennis wordt bij een ad viesbureau uit den bond gesticht toch veel gemakkelijker verwor ven, dan door particuliere bezoe ken bij een advocaat of audiën- tie's bij Gedeputeerden. We nemen aan, dat er ont vangers-griffiers zijn, die de ver schillende polderzaken geregeld volgen en bestudeeren, maar bij de kleine salarissen, die voor dat ambt worden uitgetrokken, kan niet geeischt worden, dat die ambtenaren a 11 e s weten, zoodat ook zij zich wel eens verder zullen moeten wenden. Ook in de vergadering van Zaterdag jl. bleek weer ondubbelzinnig van welk belang de Bond van Z. P. en W. is, toe.i daar mededee lingen werden gedaan en vragen gesteld, waarmede toch alle aan wezigen hun voordeel konden doen. En dan komt naast het directe voordeel nog het indirecte, dat o. i. bestaat in een jaarlijksche samenkomst van de Zeeuwen. Immers uit alle deelen onzer 10) Het gif werkte bliksemsnel. Vóór de graat, door den steek uit zijn slaap gewekt, goed ont waken kon, was hij reeds be wusteloos en een paar minuten later dood. Het is gewoon ver- schrikkelijk. De rechter van instructie zegt, dat het hem onbegrijpelijk is, waarom Greiner den graat eigenljjk gedood heett, het geld werd toch in diens werkkamer in de schrijftafel bewaard en tusschen het slaapvertrek en de werkkamer liggen twee onbe woonde kamers. Greiner, die het bms in alle hoeken kende en het schrytbureau met een looper opende, liet bet geld onaange roerd liggen, hoewel hij zonder tot moord zijn toevlucht te ne men, zich daarmee had kunnen uit de voeten maken. Misschien heeft hij op die manier de verdenking op ande ren willen sehniven, als was de moord uit wraak bedreven Ze hebben toch ook eerst den hout vester Meier gearresteerd rovincie was men er bij elkaar en dank zij den vooruitgang, die het verkeer heeft gekregen, was het mogelijk een samenzijn te ïebben van 10 tot 5 uurniet zooals vroeger in Goes of Mid delburg, omdat dit centra's waren, neen, in de uithoeken is dat thans even goed mogejijk. Wat zoo'n samenzijn van veel menschen uit ver afgelegen deelen met hetzelfde doel bij elkaar gekomen, betee- kent, is niet in enkele woorden te zeggen, oók niet te schatten, want maanden daarna kan de invloed daarvan zich nog doen gelden. Het is het gistingsproces van organisatie, die vriendschapsban den bewerkt, welke tot vrede leiden. Want ook onder polders kan ruzie bestaan Maar we moeten meer bij het practische blijven en b.v. afvragen, als daar een polder is, die mis schien voor zware lasten staat, of door aangrenzende polders bezwaard wordt, hoe en waar zal zij uitkomst vinden, dan door procedures over zaken, die in een Bond door onderling overleg worden geregeld. Hoe zit b.v. België niet te scharrelen aan de Scheldeoevers en hoe kunnen nu mogelijke bezwaren beter beslecht worden dan in een bespreking bij den Bond. We meenden op die belangen even te mogen wijzen, alvorens ons verslag uit te brengen van bedoelde vergadering. Natuurlijk kunnen zij, die er iets meer van weten willen, inlichtingen krijgen. Een briefkaart naar den secretaris, den heer H. van der Beke Cal- lenfels, Hofplein E lc te Middel burg, zal wel voldoende zijn, terwijl de bekende populariteit van den voorzitter, den heer mr P. Dieleman in deze even zeer ter beschikking is om goeden raad te geven. Tegen 10 uur kwamen enkelen per auto aan, terwijl om 9.55 de tram Hulst—Walsoorden het grootste deel der bezoekers brachi tot bijwoning der vergadering. Zooals gezegd, stond deze onder leiding van mr. Dieleman, die bi Dan zoo hy het vergif en de injectiespuit niet achtergelaten hebben. Dat ziet er naar uit, alsof het hem niets schelen kan, dat man weet, wie het geflaan heett. Dat is voor velen een raad sel. Ook de geschiedenis met jufTouw Hellkreut. Men had nooit iets gemerkt en na ver dwijnt ze opeens met hem, ter- wjji iedereeu wist, hoe de jonge baron Spannberg naar haar band dong Men vertelde zooveel en de vrouwen staken de hoofden al meer bij elkaar. Ook de burgemeester onder hield zich met het geval. Hun gesprek gold echter meer de toe komst van Losenegg. Of het geslacht niet als uit gestorven zal worden beschouwd, wanneer het lijk is bijgezet? meende de eerste. Graaf Andreas was de laatste Losenegg eD de gravin, die nu alles erft, zal zich over 't bezit niet lang meer kun nen verheugen, gelet op haar ouderdom. De fiscus zal dus gauw een mooi zaakje erven. De waar devolle verzamelingen komen welbent ook aan den Staat, als met anders bij testament is be paald. De rechter van instructie schud de echter het hoofd. Het geslacht kan niet als nitgestorven worden b'schouwd, zoo lang wy geen officieele doodsverklaring van giaaf Leo hebben. Ook de erfe nis biijtt zoo lang opeD, daar er naar de notaris my verzekerde geen testament te vinden is. Lo senegg, met al zijn sehalten en contanten big ft derhalve een te aauvaarden erfenis, zoolang men niet weet, of de eenige zoon van den doode leeft of niet. U houdt het voor mogelijk dat hij nog in leven is Mogelyk is alles, myn waarde. Naar men vertelt, heett hij wel in geen achttien jaren iets van zich laten hooren Volle negentien jaar. Ik was nog een jonge kerel en nog lang geen burgemeester, toen die ge 8chiedenis plaats vond. De datum is my altyd bijgebleven, daar juist in dien nacht, toen graaf L o Losenegg verliet, myn eerste jongen werd geboren. Vertel u me eens, wat is er toen gebeurd Toen ik zes jaar geleden bier kwam heeft men my iets verteld. Vader en zoon zouden het heel slecht met el kaar hebben kannen vinden en a» 99b volledige break als vyan zijn openingswoord allereerst ver welkomde ZExc. den Commis saris der Koningin, een tweetal leden van Ged. Staten, den Hoofd ingenieur van den Prov. Water staat, Ir. L. F. van der Wal, den heer J. Welleman, als vertegen woordiger der Z. L. M Bestuurs- eden, de pers en verdere genoo- digden, in 't bizonder ook den burgemeester van Hulst met het Dag. Bestuur. Het spreekt vanzelf, dat spr. den nadruk legde op de betee- tenis van den Bond en uiteen zette, dat de spreuk „wie 't water deert, die 't water keert" nog wel van toepassing is op Zee land, maar niet, zooais voorheen, mag leiden tot individualisme, waardoor zoovele toestanden slecht bleven, omdat een polder alleen niet bij machte was die te verbeteren en dit door samen werking wei kon. En vooral is tegenwoordig noodig uit de pol ders te halen, wat er in zit, wat ook door goede afwatering wordt verkregen. Spr. wees verder op het nut van goede cultuur, daar bij ex tensief werken b.v. een voedings- calorie veel meer kost dan bij intensief, zij het ook, dat er dan meer loon wordt uitbetaald, maar dat komt allen ten goede. Bij groote bedrijven komt dat vooral tot uiting. Men diene zich op tuinbouw toe te leggen, dat meer winstgevend is en meer werk geeft, zoodat emigratie naar Ca nada of Frankrijk niet noodig is. Ook daartoe wil de Bond meewerken. Hij hoopte dat Z. Vlaanderen, eertijds van zoo groo te beteekenis, toen het het cen trum van de wereld vormde, daartoe mee zal werken dat het, nu er toch in ons land zoo de aandacht op wordt gevestigd, toone, dat het vooruit wil door den Bond sterker te maken en men zich persoonlijk en als pol derbestuur bij den Bond aan- sluite. Daarna werden de notulen en het jaarverslag vastgesteld. Aan dit laatste zij ontleend, dat er twee rapporten werden uitge bracht, nl. inzake het gezamen lijk exploiteeren van wegwalsen en over het oprichten van meer afwateringswaterschappen. Ver schillende adviezen werden uit gebracht en vraagstukken zijn behandeld. Opgericht werd de Unie van Waterschapsbonden in ons land, waarbij de Zeeuwsche toetrad. Een maandblad werd gesticht, met steun van den Bond, onder redactie van den heer J. F. Ma gendans. Dhr. Pr. Kerckhaert van West- dorpe werd als bestuurslid ver vangen door dhr. C. H. M. Plas- schaert te St. Jansteen. De Bond telt 86 leden en 90 persoonlijke leden. De rekening sloot met f 1905,22 en een tekort van f 101 Bij de bestuursverkiezing werd herkozen dhr. C. D. Vereecke, dijkgraaf te Kapelle, dhr. G. v. d. Putte wenschte geen nieuw mandaat en in zijn plaats werd gekozen dhr. F. P. Polderdijk, dijkgraaf te Nieuw en St. Joost- land. Wegens bedanken van dhr. J. M. Wagemaker werd gekozen dhr. Kloet, dijkgraaf te St. Maar tensdijk. Bij de omvraag vroeg dhr. Welleman namens den Calami- teuzenpolder Borssele, een com missie te benoemen, die rapport zal uitbrengen, in hoeverre de wet van 1870 nog in overeen stemming is met het tegenwoor dig begrip van eigendomsrecht. Spr. lichtte dat toe door te zeggen, dat die polder meer lasten opbracht dan de polder behoefde. Ingevolge art. 133 van het Reglement achtte het bestuur die hooge heffing f 14 per H.A. niet verplicht en vroeg men vrij verklaring, doch Ged. St. stonden dat niet toe, omdat de Hoofd-lng. verrassingen niet onmogelijk achtte, waardoor het goed was, dat er een reservekas was. Spr. zou het beter vinden, dat Rijk, Provincie, polder en aan grenzende polders die reserve vormden. Men is niet voor zijn plezier calamiteus. den van elkaar zijn gegaan Naar men zegt om een liefdes historie van den jongen graaf Ja. Hy werd verliefd op een beeldschoon meisje, dat op Wt-yersburg dame van gezelschap was bij de wees geworden gravin. Natuurlijk kwam dat niet in graaf Andreas' kraam te pas, vooral niet, waar hij zijn zoon wilde uithuwelijken aan een jonge vorstin Widall. Zoo was er altijd twist op Losenegg. Men zegt echter, dat gravin Ulrika de party van den jongen graaf koos, daar juffrouw Leroy van goede familie was en bij de gra vin zeer in de gnnst stond. Toen bemoeide graaf Andreas zich met het geval en deed de Frarfiise up slag en sprong ontslaan. Van dat oogenblik af zou graaf Leo met zyn vader geeD woord meer gesproken hebben. Spoedig ging hij op reis. Naar Amerika heette bet. Een jaar later verbreidde zich het gerucht, dat hij juffrouw Leroy in Engeland had gntrouwd. Vescüilleude personen zouden b»iden zoowel in Londen als in Parys hebban gezien en opeens was graaf Lao weer terug. Hij zag er zeer gelukkig en gezond uit en de bedienden ver telden, dat fey alleen yekoirec was, om zijns vaders toestemming voor hun hnwelyk te balen. Daarover moeten zich hevige scènes hebben afgespeeld, de oude graaf wilde niet toegeven. Op zekeren dag was graaf Andreas plotseling verdwenen. Eeuigen zeiden, om persoonlijk kennis te maken met zyn schoondochter, anderen om de eeuwige ruzie met zyn zoon te ontloopen. Wat daarvan waar is, weet ik niet. Wel, dat hy een week later er even plotseling weer was en er zeer tevreden uitzag. Denreltden dag zou de jonge graaf een brief hebben ontvangen, die hem in woeste razernij deed uitbarsten. Doodsbleek liepen de bedienden door het slot. 's Avonds volgde een allervreeselijkte woordenwis seling tnsschen vader en zoon, waar niemand natuurlyk getuige van was. Men hoorde graat Leo te keer gaaD. Toen hij de kamer verliet, hoorden de bedienden zyn laatste woord tot in het souster- rain »WaDneer dat uw werk is, dan ziet n me nooit weer op Losenegg,* schreeuwde hij. Mid den in den nacht moest inge spannen worden en hij reed heen werkelijk om nooit te- rag te komen, zooals b\j gezegd bsdi f Wordt vervolgd,) COURANT.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1