Purol bij Doorzitten Zonnebrand - Stukloopen IL. I I Korfbalwedstrijd Rapide - Seolto Sea W0IIII, Mans- en Vronwen- Borstrokken en Jongensbroeken KOOLRAAPPLANTEN. Mr. G. TICHELMAN. P. C. van Delft Hulst Opruiming 1 JULI begint onze Groote PRIJSVERLAGING. Japonnen en jüantels Joage&spakjes tl Blouse's. A.Wilking Nieuwe Piano's ("fe v -• I Ingezonden Stukken, Marinus Jacobus Witte Cornelia Jansen van Roosendaal Zaterdagavond a.s. om half zes. Zaterdagavond om half 7: AXEL II VETERANEN. TE HUUR: Laatste week der STANDARD Sigaretten-Reclame. TRIO Sigaren RANJA C P en andere Limonade's. Ongebleekte aan spotprijzen. Firma A. J CLAESSENS. Th KoOP: Muzieklessen Burgerlijke Stand. voor Dames, Meisjes en Kinderen. Alles aan spotprijzen. HULST GOES mmmt Tusschen Interlaken en Zweilütschinen is Zaterdagavond de locomotief van een personen trein op de brug over de Lüt- schine ontspoord en met den bagagewagen en twee personen rijtuigen in de bergbeek gestort. Een meisje werd gedood en zeven personen werden gewond. De vrouwenmoordenaar. Naar aanleiding van de arresta tie van den vrouwenmoordenaar van Marseille, Pierre Rey, welke te Algiers plaats had, wordt medegedeeld, dat hij aanvankelijk ontkende de gezochte te zijn. Eerst toen men hem zijn foto grafie voorhield viel hij door de mand. In 1895 is hij reeds wegens diefstal veroordeeld. Toen hij weer vrij kwam, was zijn vrouw verdwenen, en sedert dien tijd heeft hij verscheidene minnares sen gehad. Te Algiers wilde hij, naar hij verklaarde, aan een vroe gere vriendin 3000 francs terug geven en zich dan van het leven berooven. Ontzettende mijnramp. Van het vreeselijke mijnongeval in de mijn van Roche-la-Molière bij Saint-Etienne, zijn de volgende bijzonderheden bekend geworden Tengevolge van de ramp wer den 53 mijnwerkers doorgasver stikking van het leven beroofd Op de plaats des onheils werkten 570 mijnwerkers. De oorzaak van het ongeval is niet bekendmen vermoedt, dat het moet worden toegeschreven aan een defect in de luchtververschingsinstallatie. Kort nadat de ochtendploeg 's morgens om 6 uur was afgedaald, bemerkte een arbeider in de on derste schacht aan den eigenaar digen reuk van de lucht, dat er ergens in de mijn brand was uitgebroken. Hij bracht hiervan onmiddellijk rapport uit, terwijl hij tevens de noodige maatregelen, die in geval van brand zijn voor geschreven, nam. Bij onderzoek bleek allereerst, dat eene steeninstorting had plaats gehad en dat op dat punt de electrische geleiding was verbro ken, waardoor de ventilatie niet meer werkte. Het gevolg hiervan was, dat de gassen in de mijn bleven hangen en weldra ont vlamden. De mannen, die zich in de nabijheid van de steenstor ting bevonden, zijn bijna direct gestikt. De vaste reddingsbrigade werd gealarmeerd, doch inmid dels slaagden de mijnwerkers er reeds in, veertien van hun kame raden, die bewusteloos waren geworden, naar boven te brengen, waar zij weer tot bewustzijn werden gebracht. Andere bewuste looze arbeiders werden naar een der bovenste gaanderijen gebracht en daar voorloopig neergelegd, doch plotseling had opnieuw een steeninstorting plaats, die de ven- tilatieleidingen dusdanig verniel de, dat de gassen ook tot de bovenste schacht doordrongen, waar de mannen, die men reeds in veiligheid waande, aan een vreeselijken verstikkingsdood ten offer vielen. Onder het voortdurend gelui der alarmklokken liet men de liften telkens weer afdalenin ontzetting snelden familieleden der zich nog in de mijn bevin dende arbeiders naar de directie. Vreeselijke tooneelen speelden zich af toen de eerste gewonden aan de oppervlakte werden ge bracht en op baren werden weg gevoerd. Zoo groot was het aantal lijk baren, dat het erf van het directie gebouw spoedig vol stond en slechts een nauwe gang overbleef. De Minister van Openbare Werken, Tardieu, heeft zich direct nadat hij bericht van de ramp had ontvangen, naar de mijn be geven. Na een inspectie van de mijngebouwen trok hij een mijn werkerspak aan en daalde in de mijn af, vergezeld van de directie en de hoofdingenieurs. De mi nister stelde een onderzoek in op de plaats, waar de brand was uitgebroken en waar de wegge worpen lampen en houweelen een treurig beeld gaven van de ver warring, die daar heeft geheerscht. Toen Tardieu ook de plaats van de instorting wenschte te zien, yaadde m?n hem dit echter we gens het nog steeds dreigende gevaar af. De rhéeste slachtoffers vonden door verstikking den dood. Een groot gedeelte van hen is omge komen doordat zij bij hun vlucht voor de gassen in de duisternis niet uit de mijn konden komen. De meesten waren gehuwd en laten hun vrouw met jeugdige kinderen achter. Cour. Dit woord ziet men in vele caté's en hotels, maar .niet in een vliegmachine, anders was wellicht de Brusselsche bankier, de heer Loewenstein, niet ver dronken. Advertentiëu. 1873 - 1928 Maandag 9 Juli hopen onze geliefde Ouders, Be huwd- en Grootouders en WIJN- EN SIGARENHANDEL. (22) Behuwd- en Kleinkinderen. i Entrée 10 cent. staande in de Singelweg. Te bevragen bij P. VAN ALTEN, Oosterstraat, Axel. Welk nummer staat er onder het doosje Wederom ontvangen Een prachtsorteering enz. ZIE ETAL4GE 100,000 J. C. DEN HAMER, Axel. vanaf 485 gulden met vol ledige garant e. Ster» men, repa- reeren, verhuren, inruilen VAM DAItöWJE'S Piano en Orgelhandel Walstr. 74, VL1SSINGEN. Advocaat en Procureur. TER NEUZEN, Noordstraat 94. Is iederen Zaterdag te spreken in het hotel M. KOOLE in de Weststraat te AXEL, van 11 2Va ure. geeft regelmatig iederen Woensdag en Zaterdag te AXEL en OMSTREKEN, aan b i 11 ij k tarief. Te Duinkerken daalde nl. Woensdag op het strand een vliegmachine, waarin dhr. L. met zijn secretaris en twee klerken uit Croydon in Engeland was vertrokken, om mede te deelen, dat de heer L. boven het Kauaal uit de machine ge vallen wa». Men zeide, dat dhr. L. even naar de W. C. wilde gaan en een verkeerde deur nam, waardoor hij in zee stortte en verdronken is. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Axel, 5 Juli 1928. Mijnheer de Redacteur Wil mij s v.p. een p aatsje in Uw blad reserveeren voor onderstaande, waarvoor bij voorbaat dank. Antwoord aan „Observator". Toer, ik Dinsdagavond eenige werk zaamheden aan het verrichten was, kwam een vriend en medelezer met de krant van dien dag in de hand binnen gestapt en toonde mij het ingezonden stuk van „Observator". Op 't eerste ttezicht kreeg ik een weerzin tegen de lengte van 't stuk, maar na kennis name van den inhoud moest ik bC' kennen nog nooit zooveel zaken in zoo'n kort bestek bijeengegaard te hebben gezien. Wat ik echter tot nu toe niet heb kunnen begrijpen is, de buitengewone scherpzinnigheid waar over die „Observator" moet hebben beschikt om in mijn „pennevruchtje" in uw nr. van 29 Juni 1.1. de aanleiding te kunnen vinden tot zoo'n grove scheld- en lasterpartij tegen mij en wijders, tegen het socialisme en zijn leiders. Iedereen verzoek ik dan ook mijn stukje in de krant van 29 Juni nog eens aandachtig na te lezen, inde overtuiging dat het grootste gedeelte der objectieve beoordeelaars het met mij eens zal zijn, dat de aanleiding daarin niet is te vinden, maar ergens anders, dieper moet liggen, nl. in een onbegrensde haat van „Observator" tegen mij en het socialisme I Ik schreef toch, dat de ééne groep in de maatschappij niet weet hoe ze het aan moet leggen, om de mond voorraad toch maar „lekker" te be reiden, terwijl er een andere groep is, die zich dagelijks de grootste kopzor gen moet maken, om aan het aller- noodigste te komen en gebruikte daar toe als inleidend voorbeeld de licht vaardig kwetsende manier waarop sommige dagbladen „Observator" zegt dat dit de „burgerpers" is, wat ik niet kan helpen die tegenstelling doen gevoelen, door openlijk in het bereiden van de heerlijkste gerechten te onderwijzen. Daarna richtte ik mij tot het Armbestuur, om niet, zooals de vorige Zaterdag was geschied, de meeste arbeiders, die daar om wal broodgeld kwamen vragen, af te wijzen, wijl ik het de taak der gemeenschap achtte, die menschen te helpen. Het resultaat is dan ook geweest (al o' niet erkend) dat den volgenden Zater dag aan zoowat allen is gegeven. Naar mijne meening is het voor an dersdenkenden wel mogelijk de konse- kwentie van mijn stukje af te wijzen, maar tot zoo'n socialisten-vreterij als „Observator" zie i veroorlooft, is geen reden. Het gen. resultaat kan „Ob servator" echter hebben geïnspireerd, wijl hij daarin ziet de formatie van een bespanning van „afvallige broe ders" voor mijn „karretje" waarop ik „binnen afzierbtren tijd naar het ge stoelte der eere wil rijden" zegt hij. Zit daar misschien de kneep? Een groote vrees schijnt „Observator" te bekruipen als hij nog maar aan de mogelijkheid denkt dat ik ter gelegener lijd mijn tocht naar „het gestoelte der eere" zou ondernemen I Hij doet net precies of hij zelf een plaats bezet in „'t gestoelte der eere" en dan voor mij zou moeten ruimen. Dat is toch zeker niet het geval, mijnheer de „Observator"? Dan had U ook wel uw eigen naam onder uw stuk kunnen plaatsen, daar heel Axel U dan toch al kent. Maar weet U dan ook niet dat ik geen karretje met be spanning noodig heb om daarheen te komen Immers, slechts de belijdenis der eerste begrippen van politiek fatsoen, door één lid van den Raad is al vol doende om het „gestoelte der eere'* door mij te doen beklimmen i als ik wil 1 Als ik wil, ja, want ernstige nndertoekers kunnen kennis nemen van de bewijzen dat ik niet zoo verzot ben op „'t gestoelte der eere'1. Ge verwijt mij grove oppervlakkigheid, maar schijnt mij daarin gemakkelijk te kun nen overtreffen! „Nare, maar niettemin klare werkelijkheid" is voor U schijn baar alles wat ge maar wenscht. We zullen dat zien aan de manier waarop ge de ergerlijkste laster en leugentaal spreekt over het socialisme en ziin leiders. Qe zegt dat het so cialisme zijn invloed alleen dankt aan de werkloosheid. „Ware dit niet 't geval, de invloed van de socialistische vakbeweging ware gelijk nul" zegt ge. Eén organisatie zal ik U slechts noe men om te bewijzen dat ge last.rt. De Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel met hare 20 000 leden heeft geen werk o izenkas En verder „Zoomin de S.D.AP. als het N.V.V. beteekenen voor de arbeiders iets Dit laten wij anderen tegenspreken In het rapport van het R.K. Vakver bond wordt gezegd: „de verhoudingen zijn slechts dragelijk, daar, waar de socialisten invloed van beteekems heb ben." Dat weet ge toch ook „Obser vator" Maar toch zegt ge 'i maar anders Qe meent zeker dat die plat- tt landsarbeiders U wel zullen geloo- ven, maar dan niet diep nadenken natuurlijk 1 Verder: (Getuige het naburige Ter Neuzen, waar eenige honderden rood georganiseerde arbeiders zich niet ont zien, enz.) Weet U dit inderdaad niet beter Observator, dan moet ik zeggen dat ge het in het waarnemen nog lang niet zoover gebracht hebt dan in het schel den Dat is geen onderkruiperswerk, wijl de Antwerpsche Vakbond het niet besmet heeft verklaard Hebt gij nog het recht om anderen valschheid i n misleiding te verwijten? Of m t n wij U om mug. ij'< zwakke veis and. - lijke vermogens wat toegeven? Een deskundig onderzoek daarnaar is m.i. niet overbodig. Het moet er toch w&t op lijken! Kijk toch eens wat ge daar schrijft over die „met gouden kettingen versierde dik-gebuikte leiders". Zeg eens Observator wie zijn dat? Is het soms Troelstra, Schaper. Vliegen, Drop, van Zadelhof, van de Walle, Stenhuis, Kupers of om wat lager te komen Lindeijer, Overhof, Klaas Hamelink, dragen die soms het uiterlijk van pa- rasiteerende luiaards zooals ge zegt 't Is schande En alsof ge geen lastertaal genoeg kunt uitbraken zegt ge: Zie b.v. de salarissen van een Ster.- huis etc. van f15000 en hoogerl! Moeten misschien die dikke letters en uitroepteekens de geloofwaardigheid verhoogen Zie hier lasteraar, wat Stenhuis zelf daarop zegt wanneer een blad hem dat aanwrijft: Ik ben bereid een deskundig boekenonderzoek toe te staan daarnaar, en drieduizend gulden op de rekening van het blad te storten plus de onkosten van het onderzoek te dragen indien ik f 15000 of meer verdien, maar zoo niet, dan is U om gekeerd het zelfde verplicht, met dien verstande dat de f 3000 moeten gestort worden ih de kas der S.D.A.P Het blad had daar niet van terug! Dat weet U toch ook mijnheer d« Obser vator? Waarlijk, het is te erg! De nadenkende plattelandsarbeider en iedereen zal ook dit niet oirbaar achten. Ik schei er uitalles waaraan ik raak is vuige laster. Het is te be grijpen dat ge daar uw naam niet onder hebt durven zetten. Als ge meent het socialisme en mij een trap te geven door een dergelijke bestrij ding, dan moet ge onze tegenstanders wel voor schoften en de arbeiders voor stommelingen aanzien. Zooiets heeft Axel nog nimmer be leefd van socialisten-vreterij. De k a- roen van het fascisme heeft door de gemeente geschald en de arbeiders welen nu waar socialistenhaat toe leidt! Observator, gij noodigt mij u t mijn program bloot te leggen en een weg aan te wijzen waa naar wij allen zitten te snakken; maar de mi i r waarop ik dit moet doen is ui uw stuk niet duidelijk. Van het één openbare vergadering met debat moet ge niets hebben en het andere is weer wat anders. Iets verder zegt ge weer dat ik verwachtingen heb op gewekt, waar heb ik dit gedaan? En ge verzoekt mij die niet teleur te stellen. Welnu ik zal niet teleurstellen, op ééne voorwaarde echter: Werp uw masker en uw lafheid af; zeg uw naam, om te strijden, zooals ik met open vizier Ik ben er zeker van, dat heel Axel dan op stelten zal staan over de kronke lingen eens menschenkinds. Qe hebt mij in persoon aangevallen, geef mij dan ook het recht het U te doen I We zullen dan eens nagaan wat er bij U voorzit. Durft ge Het wachten is op U C. HAMELINK. Geboorten. 3. Elisabeth Maria, d. van Adriaan Martinus Koekkoek en i Neellje Martha van Bendegem. 5. Tan- neke, d. van Jan Marinus van de Velde en Adriana Suzanna de Groote. An- dries Izaak, z. van Gilles Overdulve en Adriana Hamelink. 7. Cornells, z. van jozias Scheele en Janna Scheele. 13. Janneke, d. van Jannis Arij Cappon en Debora C i ia V'-rsUaten 19. Ma;r en Willem, z. van Maarten van Fraaijen- hove en Suzanna Koster. 22. Jan, z. van Adriaan Scheele en Licia Dielemar. 30. Maria Adriana, d. van Jan Hame- link en Krina Dieleman. Overlijden. 3. Maatje Jansen,59j., echtg. van Adriaan Dieleman 7. Aug us- tu-i Johannes van Dorsselaer, 73 j., echte van Rosalia Johanna van Heckv. 7 Miria Riemens, 90 j, wed. van Pieter de Visser. hun vyf en vyftiejartee •chtv<reenising te her ien ken. Hun DANKBARE KINDEREN, Van 1-30 Juni 1927. AXEL. Huwelijks-aang. 14. Krijn Kotvis, 25 j.. jm. en Adriana Riemens, 23j,jd. 21. Frederik van Tatenhove, 28 j., jm. en Janna Jacoba Rinn. 24j., ld. Willem Sol 27 j., jm. en Pieter- nella Janna Zegers, 23 j., jd. 28. Ja cobus Verpooite, 31 j., jm. en Cornelia van Tatenhove, 21 j., jd. Huwelijks-voitrekk. 6. Bernardus Franciscus Steel, 24 j., jm, en Fran- clsca Cornelia de Danschbtter. 22 j., jd. Pietef Pladdet, 23 j.. jm, en Wilhelmina Overdulve, 22 j,, jd. 28. Krijn Kotvis, 28 jm. en Adriana Riemen». 23 J., Jd. v- ii - It i Zomer-Confectie.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 3