Exammw^é llBSBSg Binnenland. Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Landbouw. Gemengd Nieuws een spoor van hem blijven zoeken maarmen hoopt niet meer. Met hem is in den volsten zin van het woord een held wegge gaan. Hij was gebrouilleerd met Nobile, hij keurde de vliegtocht in dezen tijd van het jaar ten sterkste af, hij wist uit ondervin ding dat 'n tocht als die van de „Italia" gelijk stond met een po ging tot zelfmoord, hij doodverfde Nobile als „onverantwoordelijk" en tochtoen de noodkreet om de wereld snerpte „De Italia is zoek", bood hij oogenbiikkeiijk zijn kunde en zijn iichaam aan, om dien anderen poolvaarder te gaan zoeken. Hij deed het spontaan, hij wachtte niet tot de wereld er hem om smeekte. Hij ging. Hij ging zonder grondige voorberei ding omdat er geen tijd te ver spillen viel. Hij ging met den wissen dood voor oogen naar het Noorden om iemand te redden die hem niet sympathiek was. Noorwegen mag nu fel gebeten zijn op de oorzaak van zijn onder gang, Nobile, het heeft één ding waarmee het zich kan troosten. Amundsen stierf in het hooge Noorden, in vol krijgsornaat, juist zooals hij het gehoopt had en Noorwegen kan trotsch op zulke onderdanen zijn. Voor de mossels. De heer Drop stelde den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen Wil de Minister mededeelen om welke reden de Visscherij- inspectie heeft bepaald, dat de Zeeuwsche visschers slechts ge durende 6 weken in Mei en Juni mosselzaad van de Zuiderzee mogen halen, terwijl tot nu de gelegenheid daartoe onbeperkt was Weet de Minister, dat deze maatregel een aantal visschers met kleine bedrijven in hun brood winning benadeelt, omdat dezen in den nu vastgestelden tijd in België zijn voor den verkoop van geteelde mosselen, ten gevolge waarvan velen dus niet meer in de gelegenheid zullen zijn mos selzaad te halen Wil de Minister alsnog ophef fing van genoemde beperking bevorderen De Schelde. Gemeld wordt, dat van N e- derlandsche zijde pogingen worden gedaan tot hervatting van de besprekingen over het Schelde- vraagstuk. Ingezonden Mededeelingen AXEL, 6 Juli 1928. Het kan morgenavond op de Sassing nog druk worden. Bij gunstig weer zal de chr. muziek vereniging „Hozannah" alhier een bezoek brengen aan Sassing en Schapenbout, ten einde voor de donateurs daar blijk te geven van hare vorderingen en naar we vernemen, zou ook bij „Concor dia" plan bestaan om daarheen een muzikale wandeling te maken. Misschien is dat wel toekomst muziek voor het nieuwe kanaal Mooie atteatie. In een buitengewone vergade ring jl. Maandag door de alge- meene zangvereeniging „Orelio" alhier gehouden, wachtte den directeur, den heer J. E. Blansaart een verrassing. Als blijk van waardeering werd hem nl. door den voorzitter namens de leden een metronome en een bloemstuk overhandigd, uit erkentelijkheid voor het behaalde succes op het zangconcours te Borssele. Bij wijze van felicitatie mocht de heer Blansaart van een der juryleden ook nog de directie partijen ontvangen van een tweetal zangnummers voor gemengd koor. Dinsdag werd te Koewacht door den notaris J. A. Dregmans te Axel en ten verzoeke van Ph. Bracke geveild een hofstgedje, groot bijna 12 gemeten, of 6 H. A. 16 Aren, in 4 perceelen, gecombineerd en in totaal, alles in of nabij de Klapstraat. Kooper werd van de massa de heer A. A. Buijs, landbouwer te Koewacht voor f12100, benevens f 240 voor boomprijs en dammen. Een dezer dagen na afloop der werkzaamheden, borg de landbouwer A. te Westdorpe, zijn wiedmachine op onder een hooi mijt in den Nieuw Papeschor- polder onder die gemeente. Toen hij den volgenden morgen weer terugkvyam om de machine te gebruiken, bleek deze te zijn Ont vreemd. De politie stelt een on derzoek in. Geslaagd te Delft voor het cand. examen werktuigkundig-in- genieur de heer J. P. M. van Waes te Westdorpe. De heer A. van Westree- nen, directeur van het bijkantoor der Amsterdamsche Bank te Hulst, is benoemd tot directeur van het nieuw opgerichte bijkantoor te Middelburg. In zijn plaats is aan gesteld te Hulst, de heer W. A. Schepman, thans procuratiehou der dier Bank te Nijmegen. Bij de Woensdag gehouden verkiezing voor een lid der af- deeling kleinbedrijf der Kamer van Koophandel voor Z.-Vlaan- deren ter voorziening in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer A. S. Smits, zijn candidaat gesteld de heeren A 1. Catsman te Aardenburg, E. H de Milliano te Oostburg en Th. Voet te Hulst. Aan de Ned. Handelshoo- geschool te Rotterdam werd ge promoveerd tot doctor in de handelswetenschap de heer H. A. E. Kramer, geb. te Terneuzen. Dinsdag omstreeks 21/» uur brak brand uit in de landbou- wersschuur van den heer F. B. in de Klapstraat te Koewacht. In korten tijd stond het geheele ge bouw in lichte laaie en brandde tot den grond af Een paar var kens konden gered worden. Pror. Staten. In de deze week gehouden ver gadering was ingekomen een verzoek van B. en W. van Graauw om subsidie uit het Prov. Wegenfonds voor onderhoud van den weg Hulstde Paal. Het schrijven werd in handen van G. S. gesteld om advies. Aangenomen werd met 24 te gen 15 stemmen om de vergade- deringen aan té vangen met een gebedsformulier. Loop der bevolking. Gedurende de maand Juni zijn uit de gemeente Axel Vertrokken: Petrus H. H. de Lozanne, kok, Noordstraat B 1 naar Waalsort (België). Arie de Pooter en gezin, ar beider, Magrette N 57 naar Eind hoven. Willem C. Dieleman, leerling- torpedom., Buthdijk J 18b naar Helder. Margaretha Overdulve, dienst bode, Kijkuit K 43 naar Zaamslag. Leendert L. Ortelee, pakhuiskn Gentsche Vaartstraat C 62 naar Zaandam. Petrus Bern. Seghers, arbeider, Buitenweg H 34 naar Haarlem mermeer. Gelein de Visser, arbeider, Oudenweg 1 30 naar Haarlem mermeer. Maria Riemens, dienstbode, Sassing Q 22 naar Hoek. Andr. de Visser en gezin, landb.kn., Buitenweg H 15 naar Biervliet. Cornelia Dieleman, dienstbode, Weststraat D 12 naar's-Graven- hage. Adriana Cornelissen, dienst bode, Weststraat D 53 naar Zaamslag. Maria Chr. Maas, dienstbode, Stationstr. G 44 naar Stoppeldijk. Jacobus Jan de Ruiter, mare- chaussée, Sluiskil P 38 naar Hontenisse. Cath. J. Haartsen, zonder be roep, Noordstraat B 57 naar Groede. M. Ph. de Bruijn geb. Steel en zoon, zonder, Armendijk H 49 naar Hulst, Anth. J. Vasseur en gezin, elec- tricien, Julianastraat E 99 naar Nieuwerkerk (Z). Jaspert Koster en echtgen., ar beider, Singelweg J ll1 naar Nieuwerkerk (Z). Ingekomen: Charles L. van Ecke en gezin, arbeider, Buitenweg H 31 van Westdorpe. Adriana Roose (Wed. W. de Keizer), zonder, Wilhelminastraat GG 19 van Serooskerke (Z). Elisabeth van Tatenhove, dienst bode, Doorndijk O 56 van Ter Neuzen. Tanneke L. van de Voorde, dienstbode, Prins Hendrikstraat van Ter Neuzen. Petrus Bern. Seghers, arbeider, Buitenweg H 34 van Haarlem mermeer. Geleijn de Visser, arbeider, Oudenweg I 30 van Haarlemmer meer. Josina M. v. Tatenhove, dienst bode, Doorndijk O 56 van Ter Neuzen. Hendrik Almekinders, onder wijzer, Sassing Q 13 van Oost burg. Sportnieuws. Voetbalvereeniging Axel. Maandagavond werd alhier de jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden van de V. V. Axel, welke druk bezocht was. Uit het jaarverslag bleek, dat de algemeene toestand zeer gun stig is, ook wat de behaalde resultaten door de verschillende elftallen betreft. Er werden 48 wedstrijden ge speeld in het afgeloopen vereeni- gingsjaar, waarvan 32 gewonnen, 4 gelijk gespeeld en 12 verloren werden. In deze wedstrijden zijn door de Axelsche spelers 198 doelpunten gemaakt; het aantal tegenpunten bedraagt 85. Het eerste elftal eindigde als no. 2 in de le klas van den Z. V. B., met 1 punt achterstand op Breskens. Axel II staat momenteel ook no. 2 in de 2e klas, doch kan het kampioenschap nog be halen, indien de over te spelen wedstrijd tegen Hontenisse wordt gewonnen of gelijk gespeeld. Het aantal werkende leden be draagt 50, dat der donateurs pl.m. 35, terwijl de Junior-afdeeling zich steeds in bloei ziet toenemen. De inkomsten beliepen f 458,97 en de uitgaven f408,41 zoodat er een goed slot was van f 50,56. De aftredende bestuursleden, F. J Lensen, J. D. Freekenhorst, A. van Rijn, A. Riemens, D J. Freekenhorst, P. Kegels en A. Koekkoek, werden met algemeene of bijna algemeene stemmen her kozen, evenals de aftredende leden der elftalcommissie J D. Freeken horst en A. Koekkoek, terwijl als derde lid gekozen werd F. J. Lensen. Besloten werd in het komende seizoen weer met twee elftallen aan de competitie's van den Z. V. B. deel te nemen. Tegen Augustus zullen beker wedstrijden worden uitgeschreven, terwijl bij voldoende medewerking in Augustus of September ook nog sport- en volksspelen zullen worden gehouden. Predikbeurten te Axel. Zondag 8 juli 1928. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9V> ure Leeskerk. Nam. 2 Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Gereform. Kerk. Voorm. 9V| ure J. S. Post, Nam. 27» Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 97, ure Leeskerk. Nam. 27, Leeskerk. Naar Zierikzee. De tentoonstelling te Zierik zee belooft, volgens een ons toe gezonden catalogus, niet onder te doen voor die van hare zus- teratdeelingen op andere jan n. De atjt-ebng paarden bevat 203 nummers, terwyl bovendien een tiental vierspannen van ééo ei genaar met elkaar zullen con- curreereo en er zijn 7 inzenders van minstens vier zeltgetokte paarden. By het rundvee zijn .66 inschrijvingen zonder de trroepen. Ook de opsomming der overige inzendingen maakt een goeden indruk, zoodat een reis naar bet mooie Schouwen voor een landbouwer eu handelaar met deze dagen zeker zijn cut zal afwerpen. Ook de agenda voor de vergaderingen bevatten punten, dizeer zeker van vol doende oe aug zijn voor de be trokkenen, om er eDkele uren aan te wijden. Bij de Drentsche veenbranden in Mei is, naar het ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, ruim 2000 dagwerk fabrieksturf en 4000 stobbe baggerturf verbrand tot een gezamenlijke waarde van f 220.000. De waarde der ver brande gebouwen enz. beloopt f 50.000. Het totaal-bedrag ad. f 270.000 is zoo goed als geheel door verzekering gedekt. Geen metvaller. De crediteurenlijst in het fail lissement van notaris Arendts te Finsterwolde bevat 83 namen, met een passief van totaal f 117.597. - Een zoontje van den beer M te Bennekom kreeg by het spelen een schaar in het oog. Bet kind zal waarschijnlijk het oog moeten missen. Tydens de afwezigheid van de ouders in een woning te Arnhem hebben kinderen met lucifers gespeeld, met het ge volg, dat een wieg, waarin een kind van twee en een balve maand lag, in brand geraakte. Hoewel dadelijk alles werd ge daan om de vlammen te dooveD, bekwam de kleine zoodanige brandwonden, dat het na korten is overleden. Te Zwolle is gearresteerd de rykstelegrati3t H. L C. we gens verduistering van gelden, toebehoorende aan het ryk C. berekende nl. den prys der tele grammen volgens het juiste tarief, maar wist by bet over seinen van twee woorden één te maken. De grootte van het verduisterde bedrag is nog niet bekend. Het is vermoedelijk zeer gering. Te Arnhem was de tim merman H op het dak van de in aanbouw zijnde fabriek van de Enka aan 't werk. De man gleed plotseling uit en viel van het dak en zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Maandag is te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat twee meisjes het leven heeft gekost. De 18 jarige M. d. d. S thuisbehoorend aan boord van een beurtschip stond in een roeiboot langszy wascbgoed uit te spoelen en had baar vijfjarig zusje bij zich in de boot geno men. Toen zij klaar was en baar zusje weer aan boord wilde tillen, is de roeiboot vermoede lijk onder haar uitgegleden en zijn beiden te water geraakt, zonder dat iemand dit heeft op gemerkt. Toen de vader aan boord kwam, miste by zyn beide kinderen. Schippers van in de buurt liggende vaartuigen hebben de beide lyken opgehaald. Te Oosterhout reed de 23- jariga mej. Poppelaar met baar paard en wagen toen het paard plotseling schrok voor de stoom tram. Het dier sloeg op hol en mej. P. geraakte tusscben den wagen en de tram bekneld. Men vreest voor haar leven. Een hevige brand heeft ge woed in de boerderij van dhr. Poels te Zevenhoven. In de blj- gebonwen van deze boerdpry waren 12 groote landbouwma» hines en tractors welke toebe hoorden aan de gebroeders Ro senberg, De twee belendende boerderijen en de loods mt-tland bouwwerktuigen konden worden behouden, maar de boerderij van den heer Poels brandde met de daarby gelegen schuur en hooiberg geheel af. Alles was verzekerd. Moord. Op een feestpartij op het erf Sanderink bij Oldenzaal speelde zich een bloedig drama af. De 28 jarige ongehuwde J Haarman werd na een korte woordenwis seling door een der gasten met een mes in het hart gestoken. Hij overleed na eenige oogen- blikken. Ü6 dader, een 2l-j*iige bakkersknecht, is gearresteerd en heeft bekend. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Te Haarlem is brand ont staan op den zolder vac de melkinrichting De Sierkan. Een drietal jongens heelt daar in den loop van den middag sigaretten gerookt en de asch in een aschbakje gegooid, waarin zich snippers papier bevonden. Men vermoedt dat een brandend eindje sigaret het papier beeft aangestoken en oorzaak is ge weest van den brand. Het vuur breidde zich zeer snel uit, zoodat weldra de vlam men .over de geheele breedte van het gebouw uitsloegen. Het blusscbingswerk were ten zeer ste bemoeilijkt door den hevigen wiad. De zolder ie uitgebrand en er is aanzienlijke waterschade. Woensdagnacht half 3 uur is te Weert de bliksem ingesla gen in de graansilo van de meelfabriek van Gebrs. v. d. Venne. De muur van de silo, waarin 200.000 K G. graan was opgeslagen, stortte in en viel op bet kantoor en het woonhuis van den bedrijfsleider der fabriek, den heer H Jalmeyer, die met zyn vrouw en kind, een doch tertje van 5 maanden, onder bet puin en bet graan zyn be dolven en omgekomen. Het lijkje van het kind was ontzettend verminkt. In de fabriek werden de werk zaamheden onmiddellijk gestaakt en werd met het opruimen begonnen om te trachten de be woners te redden. Groote hoe veelheden graan moesteD wor den weggewerkt. Tegen 4 uur slaagde men er in den 34 jarigen bedrijfsleider H. Jalmeyer en zijn 28-jarige ecbtgenoote te vinden. Beiden waren, doordat de enor me boeveelheden graan den luchttoevoer hadden afgesloten, den verstikkingsdood gestorven. De heer J was eerst sinds een maand in dienst van de fabriek. De opruimingswerkzaamheden werden daarop voortgezet om om het kind te vinden. Dit ge lukte 's morgens te 8.30 uur. De schade wordt op circa f 50 000 geraamd en wordt door verzekering gedekt. Een oude wereldreiziger. De hartelijke ontvangst, die den Berlijnschen aapjeskoetsier in Frankrijk ten deel is gevallen, heeft, aldus de „N. R Ct.", een Berlijnsch orgeldraaier, August Boehm bewogen om met zijn orgel naar Londen en Parijs te trekken. De man geeft hierbij het bewijs van een bijzondere vitali teithij is namelijk reeds 73 jaar oud. Zondag is hij met den tocht begonnen. Met zijn orgel, dat op een kleinen handwagen staat, trekt hij van Berlijn naar Londen en Parijs. Vele „vrienden" kwamen af scheid van hem nemen. Een negentienjarig jong- mensch te Amiens heeft met bijl slagen en een scheermes twee zusters van 70 en 64 jaar oud, die een kleine nering dreven, irt koelen bloede vermoord. Het doel van de misdaad was diefstal. De dader kon echter slechts zeven francs bemachtigen. Hij is reeds sjearresteenj.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2