Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - VIaan deren No. 28. VRIJDAG 6 JULI 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Examentijd. FEUILLETON. Gevlucht. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Die benauwende berichten uit Weenen een jongen pleegt zelf moord. Hangt zich zelf op en laat een briefje achter. „Ik ben voor mijn eindexamen gezakt en maak er een eind aan". Dat is de na-oorlogsche mentaliteit. Nummer twee, dichter bij huis: uit Duitschland,eenjongenspringt in 't water en laat zich zinken. Waarom? Slechte cijfers op zijn rapport. Schaamte en vrees com bineeren zich. En nu de derde, uit ons eigen landeen knaap blijft drie dagen onder zeil en wordt ergens in een provincie stadje door de politie opgepikt. Weggeioopen. Waarom Bang voor een pak slaag, want hij had een slecht schoolrapport. Deze drie staaltjes trekken de cirkels heel dicht om ons heen. Nu wij in den tijd zijn van de examens, de klas-overgangen en de rapporten, meenen we goed te doen in het licht te stellen, dat in dezen gespannen tijd het huis voor uw kinderen een heerlijk welkom zij, hoe de situatie ook moge wezen. Maak van uw huis het veilig oord, het toevlucht van uw jongens, die in deze maanden in een veel gespanner toestand leven dan wij kunnen vermoeden. Ouders staan soms zoo ver van hun kinderen af in dezen tijd. Ze slaan geen oog in dat binnenste van hun jongens, en ze zien alleen maar de bezigheid aan den buitenkant. En de jeugd heeft geen sentimenteelen aanleggenoeg om hun beklag te doen. Zij werken, zij zwoegen en gaan zonnig des morgens het huis uit naar school, komen onbespied terug ep gaan naar hun kamertje werken. Deze ernstige tijd van geeste lijke inspanning vraagt van de ouders drie dingen. Tracht met al uw liefde en met al uw tact toch voor een ontspanning te zorgen, door uw kinderen in uw huiskamer het maal der gezellig heid te bereiden. Leef met uw kinderen ten volle mee, wanneer zij zelf een uitweg zoeken voor 9) Je verloofde was, mijn waardeHet heeft me al moeite genoeg gekost, daartoe myn toe stemming te geven, dat weet je. Nu neem ik die natnurlyk terug. Of het vermoeden der politie juist is of niet, doet er niets meer toe Een meisje, dat men daartoe ook maar in staat kan achten en dat men waarschijnlijk thans zoekt, kan onder geen omstandigheden je vrouw worden. En waarom niet, wanneer ze onschuldig is Ik zweer u, mama, dat Serena onschuldig is. Mis schien is ze een niets vermoe dend slachtoffer van een misda diger geworden, maar om dat te begrijpen, zou u ook de omstan digheden moeten kennen. Vóór dien mag n niet oordeelen. Een jij deze omstandigheden Nog niet, maar ik zal ze te weten komen. Er zijn donkere en geheimzinnige punten in deze zaak. Ik bid je, mij daarmee Diet lastig te vallen. Voor mü is de laak afgedaan, hun te gespannen geest en zij zich enthousiast maken voor de sport. En in de derde plaats, open het perspectief van den zomer, zonder daar het beang stigende aan te verbinden van als je tenminste door je examen komt. Neen, dat is zoo totaal onbillijk. Uw jongens hebben maandenlang hard gewerkt, stevig hun best gedaan en op die basis moet uw belooning rusten. Niet op dat onmogelijke kansje van een gelukkig of een niet-gelukkig oogenblik. Wie zélf wel eens examen gedaan heeft, weet van dergelijke risico's mee te spfeken en zal zijn zoon op een „niet geslaagd" geen kwaad hart toe dragen. Zoo'n jongen heeft er waarlijk zelf al leed en wroeging genoeg van en wat ge, op zoo'n voor hem op dat oogenblik on overkomelijk moment, heen helpt door hem met liefde op te nemen in den koesterenden familiekring, heelt bijtijds een wonde. Natuurlijk: daar zijn er ook, die er de kantjes afloopen, die de puntjes zelf niet op de i's hebben gezet en nu er naast trappen. Maar nóg blijft het bij hen de vraag, of de boeman dan wel optreden moet in de figuur van den strengen vader. Er is ook nog een andere mogelijkheid de jongen in een andere richting te sturen, hem van zijn speelsch- heid te laten profiteeren in een vak. Timmeren? Voila, dan timmerman. Ofraakt dat uw trots O, jamaar voelt ge dan ook de onbillijkheid niet, daarom den jongen met uw straf te dreigen. Het levensgeluk van onze jongens staat deze dagen op het spel en daarom ouders, neemt deze simpele beschouwing met al den ernst die in u is, ter harte. De speelsche zonnige zomer, die toch eenmaal komen gaat, moet voor onze jongens en meisjes een feest zijn, zonder donkere wolk. Gr. Amerika. De komende strijd om den Presidentszetel brengt groote be- Mama, ik bezweer u in Serena's naam, hoor me eerst aan. Waartoe Je zult me noeh overtuigen noch toe andere ge dachten brengen. Mijn wil, dat je je deze heele geschiedenis uit het hoofd hebt te zetten, staat onwrikbaar vast. En de myne evenzoo. Ik zie niet van Serena af, vóór ze my aelt in den steek laat of haar eenige schuld kaD treffen. Tot ióó lang blijft ze myn ver loofde en ik zal al mijn best doen, haar weer te vinden. De nog altijd schooDe oogen der barones rustten gebiedend op haar zoon. Je weigert me dos te ge hoorzamen Wanneer u by nw wil vol hardt, ja, mama. Want deze is onrechtvaardig en vraagt het onmogelijke. Ik ben geen kwa jongen meer Ik weet het. Je bent meer derjarig en bezit zelts een klein vermogen van je vader's kart Gelukkig behoort Selowitz en al het andere echter aan mij. En duizendmaal liever mag na mijn dood hier een aDder bevelen, wanneer jij geen achting voor je naam en mijn wenschen hebt. I Niet ik, maar jij. bent de oorzaak, roering in de gemoederen der Amerikanen, die zich met de presidentsverkiezing bemoeien. Een voornaam punt, zoo niet het voornaamste, vormt het vraag stuk der drooglegging. „Al" Smith, de populaire gou verneur van New York en de mocratisch candidaat voor het Presidentschap is tegemoet ge komen aan den aandrang der talloos velen, die bezwaren heb ben tegen de alcohol-bestrijding. Hij is daarbij zeer voorzichtig te werk gegaan en heeft het principe niet aangetast. Alleen verklaarde hij het nuttig en billijk te vinden, dat elke staat de interpretatie naar eigen verlangen zal kunnen geven, zoodat geen bindende voorschrif ten voor- het geheele Amerikaan- sche continent zullen gelden. Ai Smith is dus noch gepro nonceerd „droog" noch absoluut „nat", doch tracht den gulden middenweg te bewandelen door de liefhebbers van geestrijk vocht niet te vuur en te zwaard te willen uitroeien. De republikeinsche candidaat Hoover heeft in het voetspoor van Coolidge den strijd tot het bittere einde tegen den alcohol in zijn vaandel geschreven en vindt dus alle bezitters van dorstige kelen en dat zijn er heel wat in droog Amerika, tegenover zich. Hoe moeilijk het handhaven der drankwet is, wordt nog eens duidelijk aangetoond door de daartoe getroffen regeeringsmaat- regelen, welke wijzen op de ge weldige bestaande corruptie in de kringen der ambtenaren, de politie daaronder niet te vergeten. Want om een razzia te houden in drank gelegenheden te New York heeft men (zoover is het reeds gekomen) beambten uit de Westelijke Staten doen komen, terwijl het New Yorksche korps werd geconsig neerd en elke poging tot het doen van telefonische mededeeling werd belet. Men was er dus zeker van, dat uit de kringen der New Yorksche beambten verraad zou worden ge pleegd en de bedreigde drank zaken zouden zijn gewaarschuwd wanneer ik Selowitz aan den rech^nat gen eigenaar ontneem om het voor een avonturierster te bewaren. Bedenk dat wel, R chard, vóór jeeeD besluit Deernt Ren smartelijke trek kwam op zyn gelaat. Mama dat kan uw laatste woord niet zijn stamelde hij droevig. Ik ben toch uw kind. Stil, laat dat Ook op haar gelaat trilde aandoening, maar met yzeren wil bedwong zij zich. Je kent me, ging ze op kalmen toon voort WaDneer ik eenmaal me iets heb voorge nomen, dan ben ik niet gewoon daarop terug te komen. Ik geef je bedenktijd. Schik je je, dan bl\jft alles tusscheD ons bij 't oude en dan gaan we direct op reis, om deze dwaasheid zoo spoe dig mogelijk te doeD vergeten. Zie je echter van dat meisje niet af, dan zal je voortaan zonder mij moeten leven. Ze draaide zich om en verliet met opgeheven hoofd de kamer. Buiten riep ze de oude huishond- ster. Laat voortaan voor mij alleen in mijn kamer opdienen, Heel goed, mevrouw De oude bediende sprak het on derdanig, met dat ondoordringbare ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. als er iets van het plan tot den inval ware uitgelekt. Als we hierbij bedenken, dat de drank smokkelaars nog steeds een over- heerschende rol spelen en de regeering geen kans heeft gezien, hieraan definitief een einde te maken, mogen we veilig aanne men, dat de drooglegging als zoodanig gefaald heeft. Alles doet voorzien, dat de komende verkiezingsstrijd een strijd tusschen „natten" en „dro gen" zal zijn en alle aandacht wordt geconcentreerd op (en door velen ook in) de borrel, alsof er geen vraagstukken van grooter beteekenis zijn. Ver. Staten van Europa. Dr. Annie Besant heeft in een rede in Queenshall (Londen) voor een groot internatianaal gezel schap verklaard, dat de vrede in Europa niet zal zijn verzekerd, voordat de Vereenigde Staten van Europa zullen zijn tot stand ge komen. De „Italia". Naar uit Rome wordt gemeld, wordt thans ook de Russische vlieger Babushkin vermist. De ijsbreker „Malygin" heeft gemeld, dat Vrijdagavond te 9.20 uur het vliegtuig van Babushkin naar het Foyn-eiland was vertrokken. Het toestel bleef slechts 20 minuten in radiotelegrafische verbinding met de „Malygin" en sindsdien heeft men niets meer vernomen. De Deensche Poolonderzoeker Peter Freuchen heeft naar aan leiding var. de mislukte Italia- vlucht verklaard, dat de Nobile- expeditie niet alleen een tragedie, doch ook het donkerste punt in de geschiedenis van het Pool- onderzoek is geworden. Nobile heeft zoowel in technisch ais in moreel opzicht een nederlaag ge leden. Hij heeft het Pool-onder- zoek met het luchtschip in dis credit gebracht. Hij heeft alle waarschuwingen, hoewel hij noch Poolonderzoeker was, noch zich de noodige kennis had verworven in den wind geslagenook Amundsen en Rüser Larsen zijn deze meening toegedaan. automatische, dat als een masker op haar rimpelig gelaat lag. Toen de barones echter verdwenen was, viel dit masker af on een halt toornige, half medelijdende blik ▼olgde haar meesteres. Alweer twist, mompeldeze. Ze maakt den armen jongen net zoo neerslachtig als zyn va der. Hij zal zich echter evenmin laten beheerschen en vandaag of morgen zal ze ook hem verloren hebben. Of ze het hoofd dan ró* zoo hoog zal dragen. Graaf Andreas van Losenegg was met groote plechtigheid in den grafkelder op het keikhof van Losenstein ter aarde besteld. Achter de kist had als eenige verwante en leeddragende, de oude gravin Ulrika geloopen. Alle fjjne vouwtjes in haar wan gen, die zoo guitig gewoonlijk glansden, waren nat van tranen, En toch konden ze zoo wei nig met elkaar opschieten, broer en zaster, zeiden de menschen. Zij een en al zonneschijn, hij een menschenschuw man. I Ach wat, meende de vrouw van den postdirecteur, zaster en broer blijft zuster en broer. Voor al wanneer er een zoo vreeselijk aan zijn einde komt, Naar mes Naar uit Moskou gemeld wordt, bevindt de Russische ijsbreker „Krassin" zich op ongeveer 78 graden noorderbreedte, zoodat het schip zich dicht bij de landings plaats van de „Italia" moet be vinden. Uit Aalesund wordt aan het „Berliner Tageblatt" gemeld, dat in den toestand op Spitsbergen geen verandering is ingetreden. De deskundigen staan steeds cri- tischer tegenover de technische voorbereiding van de „Italia"- expeditie. Ook de ltaliaansche hulpactie wordt gecritiseerd we gens het ontbreken van elke lei dende gedachte. De ltaliaansche regeering, zoo zegt men, had on middellijk het geheele hulpwerk onder zaakkundige Noorsche lei ding moeten stellen, daar Noor wegen bij de redding van alle groepen gelijkelijk geïnteresseerd is. Dan zou redding wellicht mogelijk geweest zijn. Ook Amundsen, die zich niet onder de bevelen van den commandant van de „Citta di Milano" wilde stel len, zou zich gaarne onder Noor sche leiding hebben geschaard. De Zweedsche pers, die zich tot dusver in de beoordeeling van de ltaliaansche Pool-expeditie en haar leider zeer terughoudend heeft betoond, begint thans even eens van dag tot dag meer uiting te geven aan haar verontwaardi ging over deze rampzalige expe ditie. Het „Svenska Dagbladet" publiceerde eer. brief van haar specialen correspondent te Kings- bay, Lars Hansen, waarin deze o.m. schrijft Tijdens den tocht van de „Italia" naar Frans Jozef land seinde Nobile in zijn rapporten, dat het luchtschip plotseling door de arctische sneeuw als met lam heid geslagen was. Na alles wat ik hier gezien en gehoord heb, kan ik er niet meer aan twijfelen, dat de Poolatrhosfeer ook den leider van deze ongelukkige ex peditie met lamheid heeft geslagen. Een held gesneuveld. Amundsen is opgegeven. Men zal nog met man en macht naar zeet, is het pylgift geweest, zoo als de Indianen iD Zuid-Amerika gebruiken. S.nds menschenheuge- nis heeft men hier in de buurt van zooiets niet gehoord. Is het werkelijk zijn secre taris Greiner geweest, die het gedaan heeft? vroeg iemaod er tusschen. De politie beweert het al thans. Alles wijst daarop en hy moet zyn betrekking al met deze bedoeling aanvaard hebbeD. Ooder hetgeen hij heeft achter gelaten is nog een heel klein flescbje gevonden met dat ver schrikkelijk vergif en ook een injectiespuit, waarmede het den graaf is toegediend. Dr. Heilkreet was ook de eerste, die zeide, dat eeen ander het gedaaD bad dan Greiner, waartoe hij na onder zoek gekomen was. Jammer, dat hem zelt daarop het noodlot achter* baalde, De oude Mathias van Losenegg beweert, dat hij mis*» schien nog eenige verklaringen in deze zaak had kunnen geveci Want' h(j hoorde hem uitroepen 1 »De schurk, ik heb altyd zoo iets vermoed. Had ik den graaf maar gewaarchnwd.s Dat was, toeD h(j Greiner's kamer door snuffelde en de injectiespuit vend, Wordt AXE RANT

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1