Bn l KOLFER Kinder-Manchester: TER NEDZEN LONDEN v. v. Advertentiën. BENZINE PETROLEUM RUWE OLIE SMEEROLIËN beste Werkgoederen Let op kwaliteit 1 A. KOLFER. DOCK ENTREPOT TERNEUZEN De Voorz.Daar is ook reke ning mee gehouden. Het totaal bedraagt wel een paar honderd gulden meer, maar alles komt ook niet binnen. Door reclames, enz. kan de opbrengst vermin deren. Dhr. Van Helsland had gelezen, dat er f 300 meer betaald moet worden en dat bedrag moest komen van de mindere klasse, die eigenlijk vrijgesteld diende te worden. Dhr. Schiffer berekende, dat als men begint met een zuiver inkomen van {600 en men heeft 2 kinderen, dat overeenkomt met de tegenwoordige regeling. De Voorz.Dan komen we niet tot de geraamde som. B. en W, meenen, dat men met een 1400 a f 1500 wel iets mag geven voor het onderwijs van zijn kin deren en wie f 2000 heeft, wat meer. Dhr. Martinet: Hoeveel gezin nen zijn er hier maar die f 2000 hebben en hoeveel kinderen heb ben die maar? Het komt neer op den werkman, omdat U niet weet, wat een kind kost. Als we de groote gezinnen willen be schermen, krijgen we altijd Burg. en Weth. tegen ons. De Voorz. protesteerde ertegen, dat de aanvallen persoonlijk worden. Hij hield vol, dat de burgerij met de nu verhoogde belastingen niet nog meer mogen worden verhoogd. We mogen niet eenzijdig belasten iedereen moet iets betalen, naar draagkracht. Dhr. Martinet handhaafde zijn voorstel, waardoor misschien een derde minder zou opgebracht worden. De Voorz. deelde mede, dat hij zich daar niet mee kan vereenigen, waarop het voorstel-Schiffer in stemming kwam, dat met 7 tegen 3 stemmen (van B. en W.) werd aangenomen. Dhr. Martinet stem de blanco. Daarna werd in geheime ver gadering besloten, om naar aan leiding van hunne reclames voor een half jaar ontheffing te ver- leenen van hondenbelasting aan P. Verschueren, A. Bauwens, E. L. van Hoije en F. L. Strobbe. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van J. H. Thuije om ver laging van schoolgeld. Bij de omvraag wees dhr. Vael nogmaals op de wenschelijkheid om een bank te plaatsen in d zaal voor het publiek. Ook vroeg hij of het niet goed zou zijn, dat B. en W. eens aan dhr. Plasschaert vroegen om de hooge heg aan Absdale te vervangen door een ijzeren hek, omdat het uitzicht op den weg daar belemmerd is, wat voor het verkeer gevaarlijk is. De Voorz. meende, dat dit geen zaak is voor B. en W. Misschien dat de Wielrijdersbond daar ac- coord mee maakt, maar dhr. Plas schaert is daar natuurlijk vrij in. Dhr. VaelDat weet ik niet, maar in elk geval was het met een beetje goeden wil gemakkelijk te veranderen. Dhr. Plasschaert zeide, dat er al over gesproken is en dat als men hem goed betaalt, hij niet ongenegen is om een stukgrond te verkoopen. Omdat er een moes tuin ligt, vindt hij het bezwaarlijk om de heg weg te nemen. Hierna werd de vergadering gesloten. Donderdagnamiddag ont stond door onbekende oorzaak brand in de vlasserij van dhr. Arth. Naessens op Heikant. De schuur met inhoud brandde tot aan den grond af, terwijl een van ijzer opgerichte bergplaats geheel uitbrandde. Men rekent dat er ongeveer 10-000 K.Q. vlas verloren is ge gaan, benevens 2 rijwielen van de werklui en eenig waschgoed Juist voor het ontstaan van den brand waren nog 2 wagens vlas binnengevoerd. Gferonden. Bij de Rijkspolitie alhier zijn inlichtingen te bekomen aangaan de een alpacca beursje, waarin eenig geld. Sportnieuws. Zondag wefd te Hulst de finale lier bekerwedstrijden Van Q.Q.C. gespeeld tusschen de elftallen van Axel en Tertieuzen. Ofschoon het spel niet op hoog peil stond, was Axel toch productiever voor doel, zoodat bij de rust een 2—0 voorsprong behaald was. Van de talrijke kansen na de hervatting werden er ook nog twee benut, zoodat onze stadgenooten met 4—0 wonnen en daardoor in het bezit kwamen van den 1 en prijs, zijnde een fraaien beker. De gaaischieting had jl. Zondag alhier weinig belang stelling. Nog geen 20 schutters waren opgekomen De hoogvo gel werd geschoten door J. van der Wiele, de zijvogels door P. Audenaard en E. Poppe, en de kallen door P. Vermeulen en E. Poppe. Gemengd Nieuws. Zaterdagnacht heett de politie te Krommenie twee inbre kers op heeterdaad betrapt, die bezig waren hun slag te slaan in het kantoor der Firma Gebr. Van Vliet. Toen de agent van politie Zwart beide mannen naar het bureau bracht, trok een hun ner, de 32-jarige S., afkomstig uit Zaandam, terwjjl hij dekking zocht achter z(jn collega, een browning, waarbij hij den agent gelastte de handen omhoog .te steken. Inplaats van zulks te doen, trok de agent eveneens zijn revolver en trof daarmede den tweeden aangehoudene M., eveneens atkomsiig uit Zaandam, in de rechterborst. Hij werd naar de Ziekenverpleging ge voerd. Zijn toestand is, hoewel ernstig, niet levensgevaarlijk. Beide inbrekers waren in het bezit van een volledig stel in- brekerswerktnigen en zijn goede bekenden van de politie. Te Rotterdam is de 33-jarige zeeman J. B., die tijdelijk verblijf h eld in een hotel naar het dak geklommen en vandaar heeft hij met dakpannen naar de voorbij gangers gegooid. Alle pogingen om den man te bewegen weer naar beneden te komen faalden. Men heeft toen de reddingsbri gade gerequireerd, maar de man nam zulk een dreigende houding aan, dat zij overrichter zake moest inrukken. Met het oog op het gevaar voor de omstanders werd de straat afgezet. Tenslotte besloot men een springzeil op te houden. Kort daarna liet de man zich inderdaad van het dak vallen. Hij heeft geen letsel gekregen. Vermoedelijk is de man lijdende aan vervolgingswaanzin. Woensdag was men bezig uit een grooten tankwagen van Texaco benzine over te tappen in een rijdend reservoir met pomp, voor de tabaksfabriek te Veenendaal. Daar dit aan den weg plaats had, was er van de jeugd veel bekijks. Een der jongens gooide plotseling in een weinig op den weg geloopen benzine een brandenden lucifer. In een oogenblik was het reser voir, inhondends ongeveer 250 liter benzine, aangetast. Een vuurzuil vau circa 2 Meters dikte steeg een dertig meters de lucht in. De nabijstaande cbaut leur zag onmiddellijk het gevaar in, sprong achter het stuur van den grooten tankwagen en op het nippertje kon h(j dezen nog in veiligheid brengen. Door de geweldige hitte smolten de dra den van het electrisch net door en kwamen over den weg te liggen. De in de nabijheid staan de hooge boomen werden door bet vuur vernield en bet (jzeren opschrift boven den ingang der fabriek, was geheel weggesmol ten Wonder boven wonder had den geen persoonlijke ongeluk ken plaats. zoons kwamen onder de kraan terecht. Fokke werd spoedig ge red, doch hij was reeds bewus teloos; Dietrich, 18 jaar, werd na eenig zoeken opgevischt. By hem bleken de levensgeesten geweken te zijn. De vader is gered. De secretaris van den Ar menraad ontraadt, op grond var. inlichtingen van den hootd-com- missaris van politie te 's Graven- bage, het verstrekken vau finan- cieelen steun aan de „Zon neschijn" voor welke zekere heer C. Waterland collecteert. Men doet goed, een vergunning te vragen alvorens onbekenden geld te geven. Zen^ Ingezonden Stukken. Te Harhngen wareb de werk lieden d. Meuten, vader eD twee zoons, Dietrich en Fokke, met een op den wal staande bijschkraaü bezig eenige werk zaamheden te Verrichten. Plot seling brak de kraan en de werklieden raakten te water. De Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 12,a f 14,Rogge f 10 af 12,.Wintergersf f a fZomergerst fa fHaver f 12,— a f 14,— Erwten f a f Paarden- boonen faf—,Duiven- boonen f a f Bruine- boonen fa f Lijn zaad f 18, af 20,Blauwmaan- zaad f 5 f Groen Vlas f 0,00 a f 0,00. Gebookt Vlas f ,10 a f,12. Gezwingeld Vlas f 0,70 af 0.80. Aardappels f 0,a f0,Stroo f 18,k f20,— Koolzaad f af— Mosterdzaad f k f Boter f 1,45 a f 1,50 Eieren f 5,00 a f 5,50. HULST, 2 Juli. Graanmarkt. Tarwe f 12,a f 14,25. Rogge f af Wintergerstf a f—Zomergerst f a f Haver f—af— Erwten f k f Paarden- boonen f af—,—. Duiven- boonen f—a f Witte boonen fa fBruine boonen f k f Lijnzaad f a f Aardappels f 0, a f 0,—Koolzaad f a f Boter f 1,45 a f 1,50 per K.G. Eieren 26 stuks f 1,30 Slachtvee 4, verkocht 1 Varkens 46, ver kocht 28 Aanvoer Eierveiling V. P. Z. 30000 stuks, f4,90 per lOOstuks. is voor leden van de afd. AXEL der Z. L. M. weder verkrijgbaar aan onderstaande prijzen 12 cent per Liter, in vaten van 200 Liter en I21/» cent in bussen van 10 Liter. f 11,60 in vaten van 200 Liter. f 7,50 in vaten van 200 Liter. voor landbouwmachines, motoren en auto's aan zeer scherp con- curreerende prijzen Aan te vragen bij den Secretaris der afdeeling Axel, J. K. DE PUTTER, Langedreef, Axel. worden tijdens de opruiming de verkocht tegen de laagste prijzen. JAS no. 1 f2,50, met 20 cent stijging per maat. BROEK no. 1 f 1,70, met 10 cent stijging per maat. MANCHESTER-BROEK f2,50. BL. KEPER JAS f 2,40. BL. BOESEROEN f 1,45. GERUIT FLANEL HEMD f 1,50. Aanbevelend, Hierbij berichten wij, dat met 1 Augustus a.s. eene geregelde 1 ij n zal worden geopend tusschen De ligplaats te LONDEN is zeer gunstig gelegen vcor het bereiken van de voornaamste Markten voor Fruit, Groenten, enz. Verdere inlichtingen worden verstrekt door T. L. L. NOLSON. Telegram-Adres DESPATCH TERNEUZEN. Telefoon No. 39 (2 lijnen}. iBuir-f (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). -1928. Axel, 1-7 Mijnheer de Redacteur! Indien men zich in grove mate aan oppervlakkigheid wou bezondigen, evenals de schrijver van het „penne- vruchtje" in uw nr. van 29 juni, zou men licht geneigd kunnen zijn de waarde van het „socialisme" als matador in den strijd tegeri de werkt loosheid hoog aan tesiaan. In tal van plaatsen heefr de sociaal-democratie ook succes geoogst in haren strijd tegen dit maatschappelijk euvel en mede als gevolg daarvan haren aanhang en invloed onder de arbeiders uitge breid. Evenwei nagenoeg nergens ten plattenlande De arbeider ten plattenlande leeft in een geheel ander milieu dan zijn stad sche collega's. Hij denkt veel en diep na, leest meer en bekijkt de maat schappelijke vraagstukken door een veel helderder bril, niet in geringe mate als gevolg van het feit dat hij niet door overmatig alcoholgebruik of bioscoopbezoek is afgestompt en niet zoo licht zich door heethoofdige leiders laat opzweepen. Men wijst vaak met groot gebaar op den groeivooral van de (revoluti onaire) socialistische vakbeweging, het N. V. V. dat in ledental echter rog steeds ver beneden haar niveau van 1918 het „schrik-" en „revolutie jaar blijft, maar men bedenke daarbij, dat het niet de hoogere beginselen waren van aanvuring tot strijdvaardig heid of verheffing van het levenspeil I Neen, het overgroote deel dezer men- schen (behalve dan een breede cate gorie ambtenaren) heeft zich slechts tot toetreding laten verlokken door het in uitzicht stellen van eenige weken zij het ook een zeer schriele uit- keering bij werkeloosheid. Slechts hierdoor in de allereerste plaats heeft het „socialisme" zich versterkt; het „spook" der werkeloosheid, dat den arbeiders voortdurend aangrijnst, is hare welkome bondgenoot. Tien tallen S. D. A. P.-ers kregen er een baantje" donr Het socialisme dankt zijn invloed in de eerste plaats aan dit maatschap pelijk euvel, het is hare bestaansgrond geworden. Zii zelf is de voortwoeke rende parasiet! Vooral, omdat in Nederla id de sociale wetgevingstukkrn be'er is, dan in welk land otk met grooteren socialistischen invloed en deze o.a. van dien aard is, dat Rijk en gemeente in bij het R.W.-besluit aan gesloten gemeenten elk één derde bij dragen in de pondspondsgewijze ge dane uitkeeringen. Ware dit niet het geval, de invloed der socialistische vakbeweging ware gelijk nul. Dat is de nare, maar niet temin klare werkelijkheid. Het socialisme heeft overigens nagc noeg geen vat op welken handarbeider ten plattenlande ook. Bij elk loor- conflict doen de arbeiders de droefste ervaringen op (uitsluiting, zoo niet ontslag en permanente werkeloosheid vaak). De arbeiders zien hierdoor in, dat slechts een stelletje ambtenaren onmiddellijk de vruchten van den socialistischen „strijd" plukt Zoomin de S. D. A. P. als het N.V.V. beteekenen voor de arbeiders iets I (Getuige het naburige Terneuzen, waar eenige honderden ,,rood" georgani seerde arbeiders zich niet ontzien hun eveneens ,,rood"-georganiseerde Antwerpsche kameraden te onder' kruipen, hetgeen de leiders daar sanctioneeren uit vrees voor verlies aan aanhang of van hun baantje I) Valsch en misleidend, neen misdadig is het, de werkeloosheid aan te grijpen als een uitbuitingsobjectNiets is gemakkelijker dan hoog van den toren te blazen en geen oplossing aan de hand te doen. Door het aanheffen van één of meer holle leuzen zonder inhoud moet men zeker wat afvallige broeders voor het karretje van den schrijve spannen, die zich de laatste maanden «-» meer dan ooit in het hoofd 3chljnt te hebben gezet, hierop binnen afzienbaren tijd naar het gestoelte der eere te rijden I Zulk streven loopt uit op schade of schande I Gelukkig zijn onze arbeiders tg t.uchter aangelegd om dit niet te door gronden Frappeerend is des schrij ve s ergernis, waarmede hij zich ee- baart te richten tegen de burgerlijke pers, terwijl hij zelf zoo inkonsekwent is gebruik te maken van dezelfde ver foeide „burgerlijke" pers tot versprei ding van de „socialistische" denkbeel den en propaganda. Natuurlijk omdat men „Het Volk" niet leest en deze tribune niet dienstig is! Hij ergert zich aan het predicaat „Het menu van den dag", maar vervalt o bittere ironie! in dezelfde fout dit als hoofd te plaatsen bc en ijn zinledig geschrijf. Wij sommeercn hem echter een weg aan te wijzen, langs welke het mogelijk zal zijn uit dezen maatschappelijken poel te komen. Moet het zooals in de groote steden, waar de socialistische wethouders de uitgetrokken werkloozen naar Drente's venen dirigeeren, tot groote ergernis van dezen en van de veel konsekwenter kommunisten, die minder oog voorde vette baantjes" en de „wethouders- zettls" hebben? Moet het zooals daar, als de kom- munistische en andere revolutionaire broeders met voorstellen tot leniging van den nood der werkloosheid komen, deze zonder een kik om hals brengen Dat doen de socialisten daar toch I! Of, zooals in Terneuzen, waar wij in de jongste raadszitting weer ver namen dat de .socialisten" in het Burg. Armbestuur genoegen namen (immers met algemeene stemmen) met een schriele uitkeering aan de werkloozen Terwijl Axel zonder veel discussie verscheidene duizenden voteert en aldus een belangrijk deel van het ge meentelijk budget aan werkloozenzorg spendeert, meer dan b v. verschillende socialistische gemeenten en wethoudeis (nader aan te wijzen) procentsgewijs uitkeeren. De 12 of 13 .rood"-geor- ganiseerde fabrieksarbeiders zijn daai- op toch van geen invloed geweest, evenmin de kleine jl. opgerichte „socia listische" landarbeidersbond. Of moet het vraagstuk tot oplossing worden gebracht door het beleggen van de vele millioenen als „kapitaal" door de „roode" bij het N. V. V. aan gesloten vakbonden tot staking te brengen en deze b.v. tot productieve werkverschaffing, enz. aan te wenden. Immers, deze millioenen zijn toch afkomstig van de vaak veel te hooge contributie's van „Jan Boezeroen", die genoegen moet nemen met een nog lage uitkeering gedurende korten tijd, door hemzelf nog wel betaald met steun van Rijk en gemeente. Dienen deee millioenen enkel en alleen tot het vetmesten van de vele tientallen meest welgedane en met gouden kettingen versierde dik-gebuikte leiders, welke buiten de vergaderzaal veelal hun proletarische mikkers niet groeten, doch o.a. eerste klas reizen, aldus meer en meer het proletariaat met den „hoogen hoed", ijistede van het .manchester-pak" vormende. Zie b.v. de salarissen van een Sten huis, etc. van f15,000 en hoogerll Of ten laatste, dienen deze millioenen slechts tot stichting van formidabele paleizen als het Troelstra-oord. waar die leiders (en niet de arbeiders) rust gaan genieten van hun „zwaren en zenuwsloopenden" arbeid, terwijl de rood '-georganiseerde arbeider uit Holland tot ver beneden den Moerdijk (in het arme Zeeuwsch-Vlaanderen) met postpapier komt leuren als hij is „uitgetrokken" en het Burg. Armbest. de hand van hem aftrekt. Komaan, vriend Hamelink, wij voelen met u voor dit groote maatschappelijke leed. Evenwel niet door af te geven op een goedwillend gemeentebestuur. Ook niet, door philantropisch stumpe rige ingezonden stukken, die zijn als even zooveel steenen voor brood. Geen „naamkaartjes"-gooierij of uit- noodigingen tot vergaderingen met debat. Ook al zonder succes, daar deze toch niet bezocht worden en geen effect sorteeren. Leg uw program eens bloot en wijst u eens een weg, waar wij allen naar zitten snakken. Liefst niet naar Maat schappelijk hulpbetoon of het Arm bestuur. Dat is immers vernederend voor een valiede arbeider. Het wachten is op u en wij zulien u als een redder der menschheid be groeten. Stel nu de door u opgewekte verwachtingen eens niet teleur, opdat blijke, dat er bij u wat anders voor zit, dan om in 't gevlij te komen I U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte (zonder naam kaartje;. Uw OBSERVATOR, belastingbetaler zonder zuur gezicht, als het gaat voor werkeloosheids- bestrijding.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 3