Dinsdag 3 Juli P. J. Meijer. 448ste Staatsloterij. Nog eenige dagen Kinder-Mantels van af f2,50. Dames- en Meisjes-Mantels van af f 5,—. f 8,50 tot f 11,50 A. KOLFER. laatste dag der uitverkoop. Heeren- en JongensGonfectie De Duif" J. Visser-Koole. Uw Haar laatste dag van de Profiteert heden nog; van de gelegenheid. Ziet onze speciale Lappen-étalage. Allerlei. Ingezonden Stukken. Advertentiën. Voetbalvereen. „AXEL". Jaarvergadering in de Goedkoope Winkel Profiteert nog van de gelegenheid. Wettige Uniebriefjes De nieuwste modellen koopt U voor 10 - 20 pCt. korting Dames- en Kinderconfectie Mantels .Japonnen Courante Manufacturen de groep-Malmgren is men scep tisch gestemd. Daar Amundsen nu reeds een week wordt vermist, vreest men, dat hij in de IJszee is omgekomen. In het kamp van Nobile heeft, men in de laatste dagen verschei dene ijsberen geschoten. Naar de Zweedsche vliegers mededeelen, hebben zij in de omgeving van het kamp van No bile op ongeveer 16 K. M. af stand van het ijs een honden slee-expeditie gezien, welke zich in de richting van het kamp be woog. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dal Nobile van luitenant Lundborg de mededee- ling kreeg, dat hij als eerste de ijsschots moest verlaten, daar voor de overigen door den aan voer van voldoendf levensmid delen geen onmiddellijk gevaar dreigt, omdat zijn terugkeer in de bewoonde wereld van groot belang kan zijn voor de redding van de overige leden der beman ning van de Italia". Officieel worden bijzonderhe den bekend gemaakt, welke No bile heeft gemeld over het ver gaan van het luchtschip „Italia". Uit deze mededeelingen blijkt dat eerst de motorgondel tegen het ijs geslagen en vernield werd. Daarin bevond zich de mecani cien Vincenzo Pomello, die ern stig gewond en bijna onmiddel lijk dood was. Hij werd door de leden van de Nobile-groep be graven. Nadat deze gondel was stuk geslagen, dreef het luchtschip stuurloos af in de richting van den 1 lOden graad. Op ongeveer 10 K. M. afstands merkten de leden van de Nobile-groep een groote rookkolom op, welke naar men meent waarschijnlijk af komstig was van het in brand geraakte benzine-reservoir, dat uit het luchtschip gevallen moet zijn. Nobile heeft geadviseerd het onderzoek naar de overige leden van de bemanning van de .Italia" uit te strekken over het gebied 10 graden links en 10 graden rechts van de plek waar Nobile met zijn groep is neergekomen. Nobile meent dat de overige leden van de bemanning niet verder dan 50 K. M van deze plek moeten zijn neergekomen. Voor het onderzoek naar dit deel der bemanning staan twee itali- aansche watervliegtuigen en een Zweedsch vliegtuig gereed. Ze zullen zoodra het weer zulks toelaat, vertrekken. Van de groep Marianno is nog geen enkel bericht ontvangen.'Uit mededeelingen van Nobile blijkt dat deze groep met levensmid delen voor ongeveer 40 dagen is vertrokken. Ze beschikt verder over kaarten en instrumenten tot vaststelling van haar positie. Ten ten en wapens heeft ze echter niet. De meteoroloog Malmgreen was van meening dat men dage lijks 10 K. M. zou kunnen afleg gen. Het lag in de bedoeling in de richting van Toyn-eiland te gaan. Volgens Nobile zullen zij niet meer dan 5 K. M. per dag kunnen afleggen. Toen de Malmgreen-groep van Nobile vertrok, was het radio toestel uitsluitend in staat, be richten te ontvangen. Seinen kon men toen nog niet. Hierdoor was de Malmgreen-groep op de hoogte in welke richtingen de hulp-ex pedities hun arbeidsveld zochten. Het stoomschip „Braganza", dat met twee Noorsche vliegtuigen nasporingen doet naar het Fran- sche vliegtuig .Latham" met Amundsen aan boord, is nog altijd door het ijs bij de Noord kaap geblokkeerd. Aan de nauwe ingang van de Hinlopenstraat bevindt zich de Zweedsche walvischvaarder ,Roy' met een klein watervliegtuig, dat bestemd is om onderzoekingen te doen naar de groep-Malmgren. Aan deze nasporingen nemen verder nog deel twee Italiaansche expedities met vier hondensleden, vier Noorsche gidsen, kapitein Sora en twee studenten van de Alpen Club, die nabij Beverly een levensmiddelen»depot hebben ppgeslageti. Uit Riga wordt gemeld, dat de Russische ijsbreker „Malygin", die is uitgevaren om Amundsen op te sporen, draadloos bericht heeft gezonden er niet in ge slaagd te zijn verbinding met hem te krijgen. Waar Amundsen zich bevindt, is niet bekend. Volgens berichten uit Oslo bestaat er weinig hoop, dat de Malmgren-groep nog kan worden gered. Zij wordt door de meeste deskundigen als verloren be schouwd, daar haar voorraad levensmiddelen, zelfs bij zeer zuinig beheer, toch reeds sinds eenige dagen moet zijn uitgeput. Spoorwegramp. Nabij Darlington is een trein met vacantiereizigers tengevolge van een botsing bijna totaal ver nield, twee wagons zijn in elkaar geschoven. Een hartverscheurend gehuil en gekerm steeg op van de gewon den, opgesloten in de verbrijzelde wagens en er moest met boven- inenschelijke inspanning worden gewerkt om ze te bevrijden. 22 personen werden gedood. De materieele schade is aanzien lijk. Handelsberichten Men is doende over de for matie van een internationaal kar tel voor de automobiel industrie, waarbij Duitsche, Belgische, Fransche en Italiaansche auto mobielfabrikanten zich zouden vereenigen, teneinde de continen tale auto-industrie tegen de Ame- rikaansche te verdedigen. Voor de Ned.-lnd. Spoorwegen een schitterend jaarverslag. Voor 1928 goede verwachtingen voor het goederenvervoer. In de eerste 5 maanden van 1928 werden niet minder dan f 1*208.539 netto ont vangen, tegen f 1.369.631 in het reeds zeer gunstige jaar 1927. Kort geleden is men in de Vereenigde Staten een campagne begonnen, om afval en verlies bij de productie van artikelen tegen te gaan. Aangemoe digd hierdoor is men thans ook aan het werk getogen om verspil ling bij de distributie te ver minderen. Het omzetcijfer in de V. S. bedraagt op het' oogenblik ongeveer 40 000.000.000 dollar per jaar. Van de emissietafel noemen wij de uitgifte van f 500.000 5°/0 pandbr. Friesch Hollandsche Bank a 99°/0, met verplichte uitloting van minstens 4°/0 's jaars een aantrekkelijke, behoorlijk ren- deerende en secure binnenland- sche belegging. op Maandag 2 Juli 1928, des avonds half acht, bij Mej. de Wed. G1LIJAMSE. De vergadering is ook toe gankelijk voor H H. Donateurs. HET BESTUUR. (20) te AXEL. verkrijgbaar, V20, 710, \/v V,, 7i- De Agent C. P. DE REGT, Zaamslag en P. F. DAMMAN, Korte Noordstraat E 15, Middelburg. A.anbe velend, 10 - 20 pCt. korting Extra groote maten in voorradig. extra voordeelig-e prijzen. wordt gezond en sterk het krijgt mooier ^lans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit als gij zoo nu en dan een weinig Purol tusschen de handen wrijft en daarna door de haren uitstrijkt. Doos 30 en 60. tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Voor Kippenhouders. Elk jaargetijde brergt voor den kippenhouder zijn eigenaardige moei lijkheden en zorgen mee. In het eene seizoen mogen ze eens wat meer en grooter zijn dan in het andere, zonder zijn ze geen van vier. De m.-este kippenhouders zijn van meening, dat in den zomer de hoen ders al heel weinig omzien vragen Maar dit is een meening, die vaak noodlottige gevolgen met zich brengt. De voornaamste zomerzorgen willen we hier achtereenvolgens behandelen, opdat de kippenhouders zich daarnaar richten kunnen en fouten, die mogelijk in andere Jaren gemaakt zijn, worden voorkomen. lo. de gesteldheid van de lucht in het hok laat vaak veel te wenschen over. Dit is van bijzonder veel invloed op de dieren en speciaal de productieve hoenders ondervinden er de nadeelige gevolgen van. Des winters stelt men meest al het mogelijke in het werk om toch maar een goede atmosfeer in het hok te scheppen, maar 's zomers mag blijkbaar tegen de wetten der hygiène in dezen wel zeer gezondigc worden. In heel veel gevallen is htt in de hokken des zomers veelteheei, omdat niet voldoende geventileerd ka> worden. Een eerste eisci) bij het bou wen van een kippenhok is voorzeker dat het op een zeer zonnige plaats komt te staan en dat de zon er fltnk in kan schijnen, maar daarnaast mag toch absoluut niet uit het oog verloren worden, dat ook de toestand van de lucht in het hok een woordje mee spreekt. In de scholen kan men bordjes aantreffen, waarop te lezen staatLaat lucht en zonlicht in woon- en slaap vertrek. Maar dat mogen we ook wel boven den ingarg van elk hoenderhok hangen. Doordat er in den zomer veel meer zonnige dagen zijn dan in den winter en doordat in den zomer or k de zon veel langer schijnt en de zon nestralen ook veel warmer zijn.dan in den winter, kan het hok vaak meer op een broeikas dan op een verblijf plaats van kippen lijken. Ventilatie is daarom een eerste eisch. Een gedeelte der ramen moet opengezet kunnen worden en op heete dagen moeten die lot laat in den avond soms zelfs den heelen nacht openblijven staan. Zoo vaak zien we de kippen hijgend op de stokken zitten met de vleugels zoo ver mogelijk van het lichaam. In zoo'a toestand lijdt het lichaam en is van nachtrust geen sprake. Onder deze omstandigheden komen met de heete dagen dan ook de ziekten, vooral de darmziekten, het weerstandsvermogen der kippen neemt af en daardoor ook de productie. De rui wordt er feu zeerste-door bevorderd. Dit heeft weer fen gevolge dat het jaariegcijfer te laag blijft. 2o. Een tweede verschijnsel inden zomer is dat men het met het reinigen van het hok niet zoo nauw neemt. Wanneer men al in den winter gewoon was de mest geregeld te verwijderen, in den zomer acht men dit vaak gehet 1 overbodig, waardoor, ook al mede door de hitte, de atmosfeer totaal ve:pest wordt. Al zijn de voederbakken nog zon doelmatig, er wordt toch altijd wel een beetje gemorst en dit komt tusschen de mest terecht, en gaat tot verderf over. Het wordt een zeeron- frissche boel. Geen wonder, dat het ii zoo'n hok vaak zuur ruikt! Het is toch een oogenblik werk de zitstokken en de mestplank te verwijderen en schoon te maken, een werk dat zich in den goeden gezondheidstoestand der diereu dan ook dubbel en dwars be taalt. 3o. Aan de drinkwatervoorziening wordt in vele gevallen niet voldoende aandacht geschonken en deze laat dan ook vaak zeer veel te wenschen over. Het is bij kippen al net eender als bij menschen. Wie den heelen dag in de warme zon moet werken heeft meer drinken noodig dan wie in een ko:l vertrek den dag doorbrengt. Een land arbeider zorgt ervoor, dat hij een vol doende hoeveelheid drinkwater mee naar het veld neemt. In den zomer hebben ook de kippen veel drinken noodig en dan natuurlijk goed drink water. Op menige boerderij zien we het water uit de drinkbakken ve dampt en de bakken zelf groen aangeslagen. Start er nog water in, dan is ook d t vaak groen Darmziekten moeten hier van wei het gevolg zijn. Het zal dus noodig zijn het water 2 of 3 maal per dag te ververschen en daarbij indien het noodig is den drinkbak zorgvuldig te reinigen. Ook zal men er goed aan doen het water in de schaduw te zetten. Heeft men zoo goed voor de dieren gefcorgd, dan bereikt men tevens dit de kippen niet uit vuile poelen en piassen, vaak uit den mestvaalt gaan drinken. Een kip mint het vuil wer kelijk niet. 4o. Een andere fout, die men dik wijls maakt, is dat er te veel dieren in één hok z'tten. Men heeft ruimte moefei maken voor de kuikens en jonge hennen en daarom de kippen uit 3 hokken maar in twee gedaan. Dat het in zoo'n hok, dat dikwijls al te <lcin is voor het bestemde aantal nu vel heel erg benauwd wordt is te be grijpen. Nu is veel ventileeren een ■erste eisch. 5o. Op verscheidenen door schrijver dezes bezochte boerderijen voerde men m de zomer geen ochtendvoer. Waar tegenwoordig op veel plaatsen kifp n gehouden worden, dat het dierlijk voedsel, dat bij de boerderij te vinden is per kip ai heel miniem wordt, is dit zeker niet te verded.gen. 6o. Ten slotte moeten we ook tot de zorgen van den zomer rekenen het planten van boerekool. Dit is een uit nemend voer voor den winter. Het is beter dan bieten, omdat het meer vita minen en ook meer ijzer bevat dan deze. Wanneer na de vroege aard appels deze koolsoort wordt uitgeplant, lan behoeft de grond met kaal te blijven liggen en in den winter zijn de kippen er dankbaar voor. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Het menu van den dag. Het is tegenwoordig gewoonte van somm ge groote dagbladen om de lezers het menu van den dag voor te schrijven, h.v, .wat zullen we eten" en dan volgt een opsomming van velerlei smakelijke gerechten, die te zamen het vooruitzicht op een goeden maaltijd wettigen. Zooiets moet tal van menschen echter bitter stemmen. Naast de vele anderen heb ik hier speciaal op het oog „werkloozen', zooals er in de wereld velen, maar ook helaas in onze gemeente, zelfs in dezen tijd van het jaar, nog enkele tie itallen zijn. Voor velen dezer zal het menu tamelijk vlug gekozen zijn. Wanneer deze stumperds, die veelal reeds jaren door lange werkloosheids perioden neteisterd zijn, ook nog hunne hoop op den zomer als een rookpluim zien vervliegen, dan-., ja dan.. wordt de gang raar het Burgerlijk Armhest. ondernomenals eenige en laatste uitkomstMaar wanneer men ook d&èr geen oog heeft voor hunne nooden zooals verleden Zaterdag, naar mij ter oore kwam dan is inderdaad het menu vlug gekozen n.l. „droog brood of geen eten." Wordt aan het bestaan van deze treurige mogelijkhèid wel voldoende gedacht door de verantwoordelijki per sonen Werkloosheid is toch geen schande voor hen, die er door worden getroffen? Veeleer voor de maat schappij, die het aan ernstig door het leven willende arbeiders onmogelijk maakt om op 'atsoenlijke manier voor zichzelf en de hunnen te zorgen Die menschen aan brood helpen heeft met sentimentaliteit of liefdadigheid niets uitstaande dat is plicht der gemeen schap Hier mogen zure gezichten van be lastingbetalers geen invloed hebben. Het geldt hit r menschen van den on- de gang te redden en de volkskracht op peil te fouten; daarbij is heel de maatschappij betrokken. Men denke daar in het vervolg aan. Dit zijn geen-bedelsa-s Met dank voor plaatsing, 'C. HAMELINK. Axel. 29 Juli 1928. 11 fortiMANTELS. Zaterdag 6 Juli

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 3