Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaan deren Gevlucht. No. 26 VRIJDAG 29 JUNI 1928. 44e Jaarg. j J. C. VINK - Axel. Verzint eer gij begint. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De statistieken leeren ons, dat het aantal echtscheidingen gedu rende de laatste jaren voortdurend toeneemt, waaruit men de con clusie moet trekken, dat velen tot het sluiten van een huwelijk over gaan, zonder zich vooraf voldoen de rekenschap van dien stap te hebben gegeven. Groot is daardoor ook het aan tal gehuwden, die ondanks een tekort aan huwelijksgeluk bij el kander blijven. We zullen den lezer de be schrijving sparen van de gevolgen, welke een ongelukkig huwelijk met zich brengt. Ze zijn helaas dagelijks te zien. Laten we daar om liever trachten de oorzaak er van op te sporen, ten einde de ruzie, de jaloezie, de haat en wat al niet meer nog een groot deel van het leven van zoo'n tweetal hoopvolle levens bederft, te voor komen. De vraag, welke de oorzaken zijn van die ellende is zeker van het grootste belang, want door die te kennen en er rekening mede te houden is nog veel van wat het goede spoor had verlaten, in het reine te brengen. De voornaamste- oorzaak is na tuurlijk een tekort aan liefde, hetzij bij één der betrokkenen, of bij beide partijen. Aan de eerste voorwaarde voor een gelukkig huwelijk geestelijke harmonie kan dan nimmer voldaan wor den, zoolang men het tekort niet inhaalt. Onder geestelijke harmonie wordt niet verstaan, dat men het over alles eens is. De meeningen van twee mensche.n kunnen zuiver tegengesteld zijn en toch behoeft dit volstrekt geen reden tot on aangenaamheden te zijn, mits er werkelijk liefde tusschen hen be staat. Het is zelfs goed als men het niet altijd eens is, want wan neer men een zaak van twee kanten beziet, loopt men geen gevaar eenzijdig te worden. Het vriendschappelijk bespreken van dingen, waarover men het niet eens is, kan dus zeer leerzaam zijn, wat voor beide partijen een voordeel beteekent. Bij den man overheerscht het verstand bij de vrouw het gevoel. Tusschen verstand en gevoel be staat, ook in één persoon, een spanning, als tusschen plus- en min-pool eener electrische stroom bron. Een lamp, die 4 Volt kan verdragen, zet men niet op een stroom van 220 Volt; dat zou immers haar vernietiging betee- kenen. Evenmin kunnen een man en een vrouw, die elkander niet verdragen, samengaan. Maar zij, kunnen dit soms leeren. En de grootste fout in vele huwelijken is, dat zij dit niet probeeren, dat zij geen geduld genoeg hebben. Lichamelijke aantrekking alleen is geen waarborg voor huwelijks geluk. Zij kan tijdelijk bevredigen, maar laat daarna een geestelijke leegte. Zingenot is niet het doel van het huwelijk. Het natuurlijke doel is de voortplanting. Kinderen <unnen echter niet tot volkomen ontwikkeling komen als de ouders geen kameraden zijn, die elkander in alle moeilijkheden trouw ter zijde staan. De kinderen zijn altijd de dupe van de fouten ïunner ouders. Daaraan wordt te weinig gedacht, anders zou men eerder tot het brengen van een offer bereid zijn. In de eerste plaats is ook vóór het huwelijk geestelijke harmonie noodig. Bestaat deze niet direct, dan kan men trachten haar te scheppen, doch als dat niet ge- ukt, doet men verstandig in het belang van beide partijen van een verbintenis af te zien. Trouwen behoort „houwen" te zijn. In vele gevallen kan een echt scheiding voorkomen worden als Schuwden een eerlijke poging doen eikaars „gevoeligheden" te ontzien en eens vriendschappelijk met elkander van gedachten te wisselen, totdat het evenwicht hersteld is. Zoodra men het ge voel heeft, dat er evenwicht is, dient zich het huwelijksgeluk aan als een zwerver, die van een verre reis teruggekeerd is. Sluit dan de poorten uwer harten niet 1 Tr. 7) De heilige plicht gebiedt de levendeD niet om de doodeo te vergeten. Kom, myn vr end, wij zullen zijn schrijfbureau direct doorzoeken. Alles, wat belang heeft, placht hij daarin op te bergen. Ze gingen naar dr. Hellkreut's kamer, waar Marianne alle vak ken van het schrijfbureau ont sloot en de daarin liggende pa pieren begon te doorsnuffelen. Spannberg stond naast haar ZQn blik verliet echter spoedig de papieren, om vol liefde te blijven rusten op een portret, dat midden op de tafel stond. Het stelde een knap, slank, nog kinderachtig jong meisje voor, met donkere fluweelen cogcn en blanke huid, bet gelaat om lijst dour ravenzwart haar. Het portret was in pastelkleur geschilderd en was bijzonder levendig door een lieftallig glim lachje, dat om de overmoedig gekrolde lippen speelde, en de heldere frisschs kleuren. Ja» dat wm ze, wie zijn leren Nederland -Belgie. Maandag jl. maakten ruim 100 leden van „Handelsbelang" te Middelburg en enkele ger.oodig- den, namelijk de rechtskundig adviseur, de heer mr. P. Dieleman, de vertegenwoordigers der Kamer van Koophandel, de heeren M. Laernoes en mr. H. Doorenbos en de heer G. J. de Jonge, direc teur van den Prov. Stoomboot- dienst op de Westerschelde, een excursie, naar Antwerpen. Te half zeven uit Vlissingen vertrokken, kwam het gezelschap, na een heerlijken tocht over de Schelde, te kwart over tien aan het Steen te Antwerpen aan. Te 11 uur werd een bezoek gebracht aan het Stadhuis. In de prachtige Leijszaal, wer den allen officieel door het ge meentebestuur ontvangen, nadat het bestuur was voorgesteld door den consul-generaal van Neder land te Antwerpen, den heer A. Ruijs. De voorzitter der vereeniging, de heer G. v. Nederveen, zeide, dat deze reizen, die tot doel hebben het verruimen van den gezichtskring der leden, ditmaal buiten de landsgrenzen gaan. Het is een groote eer en een groot genoegen op het prachtige stad huis te worden ontvangen van de stad Antwerpen, die zich in den loop der eeuwen ontwikkelde tot een stad van 450.000 inwoners, waaronder 25.000 vreemdelingen, wel een bewijs van het cosmo- politische karakter. Spr. wees op de groote nijver heid, de prachtige wetenschap pelijke inrichtingen, de juweeltjes van schilderkunst, de mooie ge bouwen, in alle stijlen van af de vroegere middeleeuwen tot heden, van Antwerpen. Verder op de mooie parken, de machtige stapel plaatsen, de havens, alles een bewijs van welvaart. Spr. bewondert den onderne mingsgeest om in 1930 een ten toonstelling te organiseeren en zegt ten slotte, dat de leden van „Handelsbelang" zijn gekomen als rechtschapen Nederlandsche Han delsleden met vriendschap in het hart, welke door de hartelijke wijze van ontvangst is beant woord, en met de hoop, dat Ant werpen onder het kundig bestuur van der. burgemeester en sche penen steeds in groei en bloei moge vooruit gaan. Een driewerf hoera volgde op deze woorden. De burgemeester de heer F. van Cauwelaert beantwoordde deze rede en zeide voor de vrien delijke woorden zeer dankbaar te zijn. Spr. zeide dat het goede initiatief om ook buiten de eigen grenzen te gaan, de gelegenheid geeft kennis te maken met wat door anderen is verwezenlijkt. Dit is een der goede eigenschap^ pen, die spr. in de Nederlanders waardeert, en die de Belgen niet hebben. Het is goed zich op de hoogte te stellen var, hetgeen de wereld brengt. Dat is de sleutel van de Nederlandsche welvaart. De sympathieke belangstelling voor Antwerpen is bekend en stemt tot vreugde en dankbaarheid. Spr. weet, dat Antwerpen in de streek der gasten steeds goed staat aangeschreven. Dit bezoek kan slechts bevor derlijk zijn aan de streek en aan de stad Antwerpen. Maar ook elders in Nederland zal met ge noegen vernomen worden van deze hartelijke wijze van ont vangst. Spr. weet, dat ook met belangstelling is gevolgd, wat Antwerpen direct na den oorlog heeft gedaan voor haar herstel en dit met vertrouwen in de toe komst. Spr. wil juist op die toekomst den nadruk leggen en dan wijzen op de groote wen- schelijkheid dat de goede betrek king tusschen Noord en Zuid steeds levendiger en effectiever wordt. Beide landen, Nederland en België, hebben eikaars steun en bijstand noodig en zij zijn op elkaar aangewezen. Daarom is sprekers innige hoop, dat de politieke moeilijk heden, die tusschen Noord en Zuid mogen bestaan, zullen wor den weggenomen. Met behoud toebehoorde. Hoe dikwyls had hy haar toegefluisterdwit als sneeow, rood als bloed, zwart als ebbenhout, beu jij mya fee. En zij hoe had ze nog eer gisteravond haar lief kopje aan zijn borst gelegd, terwyl zy hem toefluisterdeIk heb je zoo lief, Richard, boven alles ter wereld Nu was ze weg. Heengegaan zonder afscheid, zonder dat by, dien ze zoo boven alles lief had, ook maar vermoeden kon waar heen en waarom. Terwijl Spann- berg's blik in brandend verlan gen op de schildery was gericht, sloop ook niet de schaduw van twyfei aan haar tronw zyn ziel binnen. Arm, dwaas kind, dacht hij, je ging alleen, omdat je meende, dat een of andere heilige plicht je daartoe drong. Aan de smart, die je my daardoor aandeed en dat je eerste plicht tegenover my vertrouwen was, heb je in je opgewendenheid niet eens gedacht, waarachynlijk. Marianne had intaischen alle vakken van het schrijfbureau ge leegd, de papieren vluchtig be keken en zag nu teleurgesteld tot Spannberg op, Niets, geen enkel papier» van ieders politieke zelfstandig heid moet men zich verheffen boven tijdelijke en plaatselijke belangen, die moeten wijken voor het algemeen lèndsbelang. De beide naties moeten elkaar zoeken en spr. meent, dat een bezoek als dit daartoe zal kunnen bij dragen. Spr. hoopt ook, dat de deelname van Nederland en kolo niën op de tentoonstelling van 1930 groot zal zijn. Spr. zegt, dat de kolonie van Nederlanders een eerste plaats inneemt, waar meer dan 10000 Nederlanders te Antwerpen en omgévjf wonen. Hij meent, dat zij hier aange naam verblijven. Men moet al meer en meer het wederkeerig belang begrijpen. Beiden zijn deine volken en moeten zich verheugen in elkanders groei en bloei en samen aan de groote landen toonen, waartoe kleine landen in staat zijn. Men moet geen moeilijkheden zoeken, maar de zoo hoog noodige samen werking. Spr. brengt ten slotte nog grooten dank voor de goede zorgen, die Zeeland betoond heeft om de tienduizenden vluchtelingen uit Antwerpen te helpen, waarvan hij zich zelf in 1914 heeft over- tuid en die men nimmer vergeet. (Luid applaus). De heer Ruijs dankte den heer van Cauwelaert voor deze harte lijke ontvangst. Hierna werden, blijkens het verslag in de Midd. Crt., waar aan het bovenstaande is ontleend, de overige zalen van het stadhuis bezichtigd en trok men verder met autobussen de stad door. Na een bezoek aan de automobiel fabriek Minerva en een maaltijd, werd de terugtocht weer met prachtig weer volvoerd. De reis van de Koningin. Het Zweedsche telegraafagent- schap meldt uit Abisko, dat Ko ningin Wilhelmina en Prinses Juliana naar Noorwegen vertrok ken zijn, na een verblijf van een week te Abisko. De Koningin en de Prinses dat op Serena betrekking hebbeD kan, is er te vinden. Misschien is er ergens eeD geheim vak Neen. Het schrijfbureau is »an mijn gestorven vader en ik ken het heel precies. Geheime vakken zijn er niet in. Dr. Hellkreut schrytt echter toch zelfDe papieren za moeten er dus zijn. Is er in hnis dan geen enkele andere plaats, waar hy ze bewaard kan hebben Neen. Hij moet ze buitens huis gedeponeerd hebben. Mis schien by een advokaat, by 't gerecht, by een bank, wie weet. Jammer, dat jhr. ven Marko hier niet is. Die was Bernards vriend en in zakelyke aangelegenheden zyn raadsman. Misschien dat hy ons een vingerwijzing zou kunnen geven. Marko vertoeft thans ech ter b(j zyn gehuwde dochter in Dar-cs-salam. Ik geloof niet, dat meneer von Marko ods veel helpen kan. Wat dr. Hellkreut n rooit gezegd heeft, zal hjj dezen zeker niet toevertrouwd hebben. Zwjjgend en moedeloos staar den beiden voor zich heen. Op dit oogecbiik ttad Fine bin nen. Haar rimpelig gelaat stond ▼ol aorgeu en droeg de sporen van geween. Ze bad voorzichtig eenige voorwerpen in de hand, die ze voor haar meesteres neer legde. Dit zat in de kleeren, waar in hij stierf, mevrouw Het is goed. Ik dank je., mompelde Marianne met verstikte stem en wenkte haar, heen te gaan. Voor haar lag het gouden hor loge van haar man, een zakdoek, zijn portefeuille en een kleine, verfrommelde enveloppe, die er vochtig uitzag, als was ze in el kaar geknepen in 't water ge- worpeo. In een hoek stond een klein monogram in goud druk S H. Sarena's postpapier, riep mevrouw verbaasd, toen haar blik daarop viel. Wat kan zy myn man geschr Verbleekend bleef ze stok ken an zag verschrikt naar Spann berg, die de enveloppe omge draaid bad, zoodat het voor bei den leesbaar -werd t »Aan den heer Georg Greiser, secretaris van Losenegg, in den molen, Direet te overhan digen. Ook Spannberg werd bleak, Mat bevende vingers poogde bjj deo brief uit de enveloppe trekken. Er stondeD maar een paar zin nen op, luidende »U hebt gelijk, er blyft geen andere weg over. Er mag niet geaarzeld worden. Ik kan van niemand meer afscheid nemen niemand meer in de oogen zien. Wacht mij morgen vroeg bij de steenfabriek. Verder laat lk alles aan u over. Weg van hier. Middernacht 22/5, S H.c Sprakeloos zag Marianne op dezen brief. Spannberg balde de bevende vingers tot een vuist. Dus toch 1 stiet hy buiten zich zeiven van woede uit. Met hem 1 Met dezen schurk, met dezen moordenaar 1 Hy hield zich du» op in den bemchten molen in bet bosch, Deze ligt aan den voet vbd den kruisberg. Mijn be diende heett zich dus niet ver gist, toen hy hem daar zag. Wat mag hij haar hebben wijsgemaakt? En wat moet zy geleden hebben, voor zfj tot dezen stap kon be sluiten 1 Daar staat het»Er blyft my geen andere weg over* eü dan»Ik kan niemand meer in de oogen zien.s Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1