PUROL fitte en gekleurde Schorten HET HOFSTEEDJE EB. LAHDBTOTOS. bij A. van den Berge, Julianastraat E114, Axel. JEUGD - BIBLIOTHEEK Fijn van Draat, a f 1,25. J. C. VINK. Boekhandel, Markt. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Medelezer gevraagd Advertentiën. fraaie- handwerklessen. Firma A. J. Claessens. Openbare Verkooping. op Dinsdag 3 Juli 1928, Het perceel BOUWLAND Het perceel BOUWLAND Het perceel BOUWLAND Wij kunnen U dit leveren Depot der H.V.Touw- en Staaldraad-Fabriek „Holland" te Lekkerkerk. V O O I.' II A N D i: N Tegen de slakken. Het «aanwezig zijn van veel slakken in den tuin is een ware plaag en lang is gezocht naar geschikte middelen ter bestrijding. Men lokte de slakken met allerlei middeltjes, welke voor hen lek kernijen zijn, b. v. met een ze melenpapje, en als ze zich dan daarop verzameld hadden, dan werden ze 's avonds of 's nachts met behulp van een lantaarn bij eenvergaard en onschadelijk ge maakt. Maar praktisch waren deze middelen niet. Ook zocht men de slakken te vergiftigen, doch het bleek, dat slakken veel moeilijker te vergiftigen zijn dan zoogdieren, vogels, insecten, an dere kruipende dieren, visschen, boomen en bloemen. Nooit eten ze van vergif, waar een smaakje aan is. In den loop der jaren heeft men verschillende vergiftige middelen met min of meer succes toegepast, maar afdoende bleken ze niet. Sinds een jaar werden proeven genomen welke een be vredigend resultaat schijnen ge had te bebben. En daar de slak ken zich alweer vertoonen, willen we de aandacht hier op hetnieuwe middel vestigen, waarvan melding wordt gemaakt in het Verslag der Landbouwproefvelden in Zee land over het jaar 1927. Dat middel is Kainiet—Kopersulfaat. Te Kloetmge werd een proef ge nomen met het uistrooien van kainietkopersulfaat in verhou ding van 20: 1, dus 20 deelen kainiet tegen 1 deel kopersul faat. In den avond van 3 Juni werd dit zoutenmengsel uitge strooid tusschen rijen bloemkool, aardappels, boonen en bloemen- planten per Are (100 vierkante Meter, pl.m. 2 Kilo. Door het mengsel konden de slakken de gewassen niet bereiken en den volgenden morgen werden ver scheidene doode dieren aange troffen. Wegens het natte weer der volgende dagen achtte men het noodzakelijk het middel op nieuw aan te wenden. Dit ge schiedde met evenveel succes als den eersten keer. Te Zierik- zee werd de proef genomen door de Vereeniging van Oud-leerlin gen van Tuinbouwcursussen. Hier werden stamsuikerboonen ver bouwd, omgeven door aardbeien en groentebedden. Per 40 vier kante Meter werd bijna 3 Kilo van het mengsel breedwerpig uitgestrooid. Den volgenden mor gen bleek een groot aantal slak ken gedood te zijn. Later werd geen schade meer ondervonden. Wij zien dus, dat de proef zoo wel bij uitstrooiing tusschen de rijen als bij breedwerpig uit strooien, best heeft voldaan, waar om wij onzen lezers, die dezen zomer mogelijk weer last van slakken ondervinden, een proef met genoemd middel aanbevelen Aardappel knoeier. De rechtbank te Versailles deed naar de „Tel." meldt, dezer dagen een uitspraak, die in Nederland- sche kringen wel voldoening zal wekken. Een Fransch aardappelkoop man had aan boeren Fransche aardappelen, waarvoor hij 54 francs per 100 Kg. had betaald, als Friesche aardappelen verkocht met vervalsching van papieren en 100 francs per kilo gevraagd, plus de vracht van Friesland naar de leveringsplaats, terwijl de aardappelen afkomstig waren uit Noord-Frankrijk. Hij werd veroordeeld tot de zwaarste straf, nl. 1 jaar gevange nisstraf, 1000 francs boete en de proceskosten ad 30.000 francs. De koopman is gevlucht. Volksgezondheid. Lood, loodwit en loodmenie behooren tot de gevaarlijkste vijanden van den arbeider. Ze zijn afdoende te bestrijden, maar dit gelukt alleen bij voortdurende zorg. Zindelijkheid is daartoe het eerste vereischte. Gezondheidsraad. DiefstalJ. de V., 22 jaar, andbouwersknecht te Axel, f25 of 25 dagen hecht. Vernieling: H. d. R., 46 jaar, andbouwer te Ter Neuzen, vrij spraak. Arrond. Rechtbank te Middel borg In de zitting van 22 Juni zijn o. a. de volgende vonnissen uit gesproken Groote brand te Wassenaar. Zondag kwart voor zes ontstond een felle, uitslaande brand in de groote villa „Schouwenhoek" te Wassenaar. De brandweer was spoedig ter plaatse maar stond machteloos tegenover de fel woedende vlam men, die in het droge riet, waar mede de villa was gedekt, ruim voedsel vonden. Het perceel is vrijwel geheel uitgebrand. Ook van den kostbaren inboedel kon zoo goed als niets worden gered. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Alles was verzekerd. Schillen doozen— bloemen. Door de A. N. W. B. is aan 900 hotels, stations, enz. in ons land een plaat toegezonden ter voorkoming van het verontrei nigen van mooie wandel- en zit- plekjes in de natuur. Frissche kleuren doen de plaat goed in 't oog loopen en de opmerkzame toeschouwer zal behalve het rijmpje in de uitbeelding van het ordinaire" paar begrijpen, tot welk soort rnenschen men gere kend wordt, als men zich schul dig maakt aan het achterlaten en nonchalant neerwerpen van aller lei doozen, papieren en bananen schillen, en zich dan bovendien nog een bouquet bloemen toe eigent en onverschillig voor het waarschuwingsbord over het gras doorwandelt. Willy Sluiter heeft dat terecht scherp geteekend en de firma Van Leer Co. is eveneens in de uitvoering der plaat goed ge slaagd. Hopen we dat de Nederl. Toe ristenbond slaagt in het doel dat met de verspreiding der plaat wordt beoogd. Tegen motten. Een goed middel tegen mot ten is ook tijne peper strooien tusschen de kleedingstukkeD, die men weg legt. Doodgedrukt. Bij het achteruitrangeeren van een hem toebehoorende auto, reed de 21-jarige J. N. G. te 's-Gravenhage in een garage den veertienjarigen leerjongen J. v. d. S. aan. Voordat de wagen had kunnen stoppen, was de jongen reeds tusschen den achterkant van de auto en den muur van de earage bekneld geraakt. Toen de auto weer vooruitge zet was, bleek het slachtoffer aan de gevolgen reeds overleden. Tegen G. is proces-verbaal opgemaakt. Vast staat, dat G. roekeloos heeft gehandeld door den motor aldus op gang te brengen, terwijl hij de kunst van chauffeur nog niet meester was. Hij gaf den motor zóóveel gas, dat de wagen met groote kracht den jongen aanreed en tegen den muur drukte. Nog een slachtoffer. Zondag reed te Amsterdam aan Het Kalfje een auto, waarin 2 dames in volle vaart op een me nigte in, die daar op het terras aan tafeltjes zat te genieten van het zomerweer. Verscheidene rnen schen vielen tusschen gebroken tafeltjes en stoelen neer. Alleen een meisje van 9 jaar bleef liggen, doordat ze ernstig gekneusd was ze werd opgenomen om naar het ziekenhuis vervoerd te worden, doch overleed bij het transport. De auto was eerst bijna in den Amstel gereden, draaide, doch moest weer wenden voor een wielrijder. In plaats van toen te stoppen werd op het verkeerde pedaal gedrukt en sprong de wagen tusschen het volk met bovengenoemd gevolg. Goede verlichting, verwarming en luehtververaching bevorderen j dan lust tot werken, Toen twee manr.en, de eigenaar en zijn schoonzoon, een brand in de Generaal Lemanstraat te Brugge trachten te blusschen, die in een opslagplaats was aan gekomen, volgde een ontnloffir g, waardoor zij weggeslingerd wer den en de opgeslagen goederen tientallen meters ver verspreid waren. Alle huizen in de buurt leden ernstige schade Er zijn op het oogenblik acht dooden en een veertig gewonden, van wie verscheidene ernstig. Men meent, dat zich een projectiel van een zwaar kaliber onder een hoop oud roest bevonden heeft en dat dit ontploft is. Bij verzending van post zakken uit de Ver. Staten, die te Southampton waren aangekomen, is men tot de ontdekking geko men, dat een vermetele diefstal van aangeteekende stukken moet hebben plaats gehad. Het is niet te ramen hoe groot het verlies is, maar het wordt op 100.000 pond geschat. Nobile gered. De Italiaansche vliegenier, ge neraal Nobile is thans door een Zweedsche reddingsbrigade van de ijsschotsen gered met een zijner kameraden. Bij het ver schuiven der reusachtige ijsbrok- ken om een ijsvlakte te maken, opdat de vliegmachine kon landen, brak Nobile een been. Van de anderen is nog geen spoor gezien. Ook Amundsen die ter redding uittrok, is thans zoek. Moeders nemen voor de roode. gesmette of ontstoken huid van de kleine, uit sluitend het aller beste, en' dat is De Fransche franc. Ook in Frankrijk is thans de waarde van den franc gestabili seerd door de Regeering. Weet Gy dat een rat meer spieren in zijn staart heeft dan wij in onze hand en dat een rups in den loop van een maand zooveel voedsel op eet, dat het samen 6000 maal zoo zwaar is als zijn eigen ge wicht en dat het Nederlandsch vermogen 12 milliard bedraagt, waarvan ongeveer een derde in Ned. lndië vastgelegd is, waardoor jaarlijks een winst van drie a vierhondeid millioen gulden (dus 10°/o)naar Nederland vloeit In de diergaarde te Agram wilde een jongen laten zien hoe goede maatjes hij was met 'n leeuwin, die hij eiken dag voe derde. Hij stak zijn hand tus schen de tralies door om het dier te aaien, doch de „tamme" leeuwin beet hem zijn hand tot op het been af. Te Lichtenrade bij Berlij is een machinist, die iets aan zijn machine wilde nazien te ver voor overgebogen en door den treii uit de tegenovergestelde richting gegrepen en gedood. Een pessimist. JantjePa, is 't waar, dat er onder dieven nog zoo iets als eer bestaat Pa: Nee, jongen. Die zijn geen haar beter dan andere rnenschen. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 12,— {14,—. Rogge f 11 af 12,--Wintergerst f k f Zomergerst f f Haver f 12,— f 14, Erwten f A f Paarden- boonen f af—,—. Duiven- boonen f f Bruine- boonen f—a f Lij' E zaad f af Blauwmaan- zaad f—a f Groen Vlas f 0,00 a f 0,00. Gebookt Vlas f— ,10af.14 Gezwingeld Vlas f0,70 af0.80. Aardappels "0,a f 0,Stroo f 18,— 20,— Koolzaad f --,af—, Mosterdzaad f a f 3oter f 1,45 a f 1,50 Eieren 4,50, a f 5,—. HULST, 25 Juni. Graanmarkt. Tarwe f a f—Rogge 13,— èf 13,50 Wintergerstf f—Zomergerst f—a Haver f 13,— a f 14,—. Erwten f 24,a f 26.—. Paarden boonen f afDuiven- boonen f a f Witte boonen f a f Bruine boonen f a f Lijnzaad f 16,a f 17,Aardappels f 0,— a f 0, Koolzaad f a f Boter f 1,40 a f 1,45 per K.G. Eieren 26 stuks f 1,30 Slachtvee 6, verkocht 2 Varkens 63, ver kocht 35 Aanvoer Eierveiling V. P. Z. 40000 stuks, f 4,90 per 100 stuks. voor AXELSCHE COURANT en DE ZEEUW Omtrek Prins Hen drikstraat—Julianastraat. AdFes Bureau van dit blad. T3 Bij genoegzaam be- zoek aan de Tentoon stelling te Zierikzee, zal door de Z. V. T. M. voor een extra tram worden gezorgd, die op de boot correspondeert. Opgave zoo spoedig mogelijk bij J. K. DE PUTTER, secretaris der afdeeling Axel, Z. L. M Ondergeteekende be veelt zich beleefd aan voor het geven van RACHEL KNULST, Nieuwendijk I 49. alle maten voor 50 cent Tandarts TER NEUZEN, is iederen Donderdag te consulteren van 1—4 uur en volgens afspraak, in Hotel KOOLE te AXEL. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van THEO- DORUS BRACKE te Koewacht, in het café van de Kinderen De Vleeschouwer te KoewachtZand des namiddags 2 uur verkoopen: KOOP 1. te Koewacht, Klapstraaf, bestaande inHuis, Schuren, Varkens hokken, Tuin, Erf, Bouw- en Weiland, kadaster sectie D, nos. 526, 526bis, 743, 849, 850, 851, 1007, 1008 en 1009, samen groot 3,97,10 H.A. (8 gemet 273 roe). KOOP 2. naast koop 1, kadaster sectie D, no. 527, groot 43 A. 70 c.A. (294 roe). KOOP 3. aan overkant Klapstraat, kadaster sectie D, nos. 477 en 814, samen groot 50 A. 30 c.A. (1 gemet 39 roe). KOOP 4. verder in de Klapstraat, kadaster sectie D, nos. 540, 541 en 542, samen groot 1,24,90 H.A. (2 gemet 241 roe). Gebouwen en weiland te aan vaarden uiterlijk 15 Aug. a.s. de bouwlanden na rooven oogst 1928. Betalen: 15 Augustus 1928. BINDERTWINE is voor U een belangrijk artikel. GIJ kent de storingen in Uw bedrijf, ontstaan door het knappen van den draad het invallen der kluwens, enz. GIJ wenscht Bindertwine met een groot aantal Meters per kilo. GIJ wenscht superieure kwaliteit tegen lagen prijs. WIJ fabriceeren Bindertwine330 Meters per kilo, op kluwens of kruisspoelen, 6 per pak. ONZE prijzen zijn scherp concurreerend onze kwaliteit superieur. ONZE draad breekt niet af; onze kluwens en spoelen passen in de machines; onze kluwens vallen niet in! Wij raden U daarom VRAAGT PRIJS EN MONSTER Boeken voor jongens en meisjes van 812 jaar Kruis en Kroon. In de Vlegeljaren. De Zielverkooper van Bristol. Verloren - Gevonden. Strijd en Zegepraal. Greta's Offer. Zielestrijd. De Sluipmoordenaar van Villefans. De Zwerveling. Veilig Geleid. Red onze -zielen. D. Alcock Johanna Breevoort C. Brouwer Louize Betsy Truus Kathe Dorn v. Linschoten J. Keuning Johs. Staal N. W. v. Diemen I Doos 30 en 60 cent. Tube 80 cent. Bij Apoth en Drogisten A Bindertwine

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 3