N ieu \vs- en Advertentieblad voor Zeenwsch - V1 aan deren No. VRIJDAG 22 JUNI 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. PLICHT. FEUILLETON. G e y 1 u ch t. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Klein, éénlettergrepig woord, wat ligt een diepe zin in U ver borgen Een dichter noemde U eens een vriend met ijzeren hand, en waarlijk niet ten onrechte. Z'n plicht doen, ach, dat be hoort immers zoo, zegt de plicht getrouwe, het valt hem niet zwaar, en de nalatige zegt daarentegen nu ja, met z'n plicht neemt men het maar niet zoo erg nauw. Wie echter de zaken goed beschouwt, plaatst zich op het standpunt van dengene, die zijn plicht nauwge zet vervult. Endat is vaak heel moeilijk en gaat niet steeds van een leien dakje integendeel, ook de plichtgetrouwe zal strijd kennen, heeft zijn verleiding, waaraan weerstand te kunnen bieden, hem tot eere strekt. Als gij Uw plicht verzuimt, zoo heet het, lacht het goud U reeds toe, terwijl bij vervulling van dien plicht, slechts een eenvoudig sa laris Uw deel blijft en niets méér. Hoe men het in dergelijke gevallen met zijn gemoedsrust stelt, blijve voor heden hier buiten beschou wing. Wie kent niet de korte maar krachtige opwekking tot het na komen van zijn plicht, eens uit gesproken door een van Enge- land's groote admiraals, Nelson: „Het Vaderland verwacht, dat elk zijn plicht zal doen" Waar ieder een zijn plicht in acht neemt, daar marcheeren de zaken goed, hetzij in het leger, op de vloot, in de huishouding van den Staat, in de maatschappij, in de kerk, in het bedrijf, in de school en last not least in het huisgezin. Daar vooral komt het er op aan vele kleine plichten te vervullen met groote liefde en toewijding. Er zijn gelukkig voorbeelden te over, dat mannen en vrouwen in de maatschappij personen van naam en positie in huis bij hun ouders, b.v. met vacantie zijnde, weer o zooveel kinder plichten met een blij gelaat weten te betrachten. Naast menig voor beeld van plichtsverzaking staan er gelukkig nog zeer vele van 5) Alleen de papieren, die op Serena betrekking hebben en van groot gewieht moeten zyn, anders had hij in ziyn doodsstrijd daar aan niet gedacht en zich zoo in gespannen, deze woerden neer te schrijven. Blijkbaar wilde hij nog meer zeggen. Waar zijn ze, wat er mede gebeuren moest Spannberg's uiterlijk werd steeds onrustiger, toen hij niets dan verslagen begrijpeloosheid in mevrouw's trekken las. Mama, bedenk u eens goed. U alleen kunt opheldering geven. Serena is niet uw kind. Een of ander geheim is om haar leven geweven, dat tot eiken prijs op gelost moet worden, want een vermoeden zegt mij, dat het met haar verdwijnen in verband staar. Dr. Hellkreut dacht blijkbaar het zelfde, anders had Sereaa's af wezigheid hem niet in zulk een staat van opgewondenheid ge bracht. Hij wilde het uiteenzet ten, dat is mijn vaste overtuiging. Zijn plotselinge dood heeft het »»bttr verhinderd, TJ, die altijd ijverige plichtsbetrachting. Is door het laatste niet reeds menig on heil afgewend? Denk aan een wachter, die een hem toever trouwden post niet verlaataan een schildwacht, die geen oogen- blik inslaapt; aan een bood schapper, die niet rust, voordat hij zich van zijn moeilijke opdracht gekweten heeftdenk in één woord aan allen, die door daad en woord toonen liever alles te derven dan ontrouw te worden aan hun plichtHoe hooger het ambt, dat men bekleedt, des te zwaarder zijn dc plichten Daar om is het zoo gelukkig te prijzen als hoogwaardigheidsbekleeders een verheven opvatting van hun ambt of bediening hebben on getwijfeld zullen zij dan nimmer hunne plichten verzaken. Wat kunnen 's menschen plich ten ver uiteenlooper.d zijn Voor den een kan het plicht heeten te zwijgen ter wille van goede ver standhouding, voor den ander is het gebiedend te spreken en te getuigen van waarheid en recht. Hier eischt de plicht stil thuis te zijn en te arbeiden in bescheiden kring, daar wordt men door zijn plicht geroepen in het gewoel van een groote menschenmassa, alles geheel verscheiden en toch alles gedreven door dat ééne ge voel van plicht. Is het geen on vergeeflijke plichtsverzaking, in dien roekeloos wordt omgespron gen met gelden van anderen, waardoor vaak zuurverdiende penningen verloren gaan Of met gelden van de gemeenschap door zoovelen moeilijk opge bracht? Het heeft daarom zeer zeker zijn nut steeds op 's men schen plichten te wijzen, waar men tegenwoordig ook in alle lagen der maatschappij wordt her innerd aan zijn rechten. Rechten en plichten behooren saam te gaan. Een staatsburger mag eischen, dat zijn persoon en goe deren worden beschermd, zijn veiligheid gewaarborgd, maar hij vergete niet om de wetten van zijn land te eerbiedigen en na te leven. De arbeider heeft thans meerdere rechten dan voorheen, bij hem was, die Serena hebt helpen opvoeden, u moet er tocb iets van weten. Neen, ik weet niets. Totaal niets. Je kunt gelijk hebben Bernard wilde ons nog iets zeg gen, ik zag het in zijn oogen. Eu dan deze geschreven woorden. Hy vertelde mij altijd, dat Serera geen papieren had. Za waren verloren gegaan en niet meer terug te krjjgen, daar beide ouders overleden waren. Deze omstan digheid beeft ons destijds veel moeilijkheden berokkend, die eerst ophielden, toen mijn man baar hier op Losenstein onder zijn naam als nicht aangaf. Waarom adopteerde hy haar Diet? Dat weet ik niet. Hij wilde daarvan niets weteD, toen ik het eens voorsloeg en meende, dat het maar onnoodig opzien en drukte zou verwekken. Dan had hij tegenover deD ambtenaar van den burgerlijken stand haar werkelijken naam moeten noemen, wat hij blijkbaar wilde vermijden. Mogelijk. Maar dan had hij reden daarvoor. Beste vriend Zij zag Spannberg onrustig aan. - Was het voor jou misschien j Diet verstandiger, dit geheim, dat waardoor mogelijke uitbuiting van werkgevers tot het verledene be hoort, maar hij vergete niet, dat het zijn eerste plicht is zijn werk tijd nuttig te besteden. Immers daardoor kan het peil der arbei dende klasse worden opgevoerd. Hoe meer men echter vordert en hoe verder men komt op den weg van den plicht, des te meer breidt zich het veld van den plicht voor den mensch uit. Zoo moge dan, vooral ook de jeugd, aan welke immers de toekomst behoort, steeds getrouw blijven in het volbrengen van den plicht, daarbij indachtig het woord van De Genestet „Daar is geen vrede, vreugd', [noch licht, Dan op den engen weg [van plicht." Winkelsluiting Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wet telijke regeling der winkelsluiting, dat verbiedt een winkel voor het publiek geopend te hebben a. gedurende den Zondag; b. lusschen 8 uur des namiddags en 5 uur des voormiddags. Deze bepalingen zijn niet toe- toepasselijk op: a. apotheken, uitsluitend voor zoover betreft den verkoop van genees- en verbandmiddelen; b. inrichtingen, waar uitsluitend of in hoofdzaak spijzen of dranken voor verbruik ter plaatste worden bereid of verkochtc. den ver koop van brandstof en smeer middelen voor en onderdeden voor spoedeischende herstellingen aan motorvoertuigen en voertui gen en rijwielen; d. van druk werken in stationse van dag en weekbladen f. van ijs. De Zondagsluiting vindt ook geen toepassing a. Ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk, en chocolade wordt verkocht op 1 Januari, 24, 25, 26 en 31 Dec de dood zelf verzegeld beeft, te laten rusten Je hebt Serena lief, maar als ze nu eens een bevlekten naam draagt Dat zou pynlyk £yn voor u, niet voor my. Ik vroeg haar toen ik haar voor een wees zon der naam hield. Ik zou haar dan precies even lief hebben, misschien zelfs nog meer, wanneer dat mo- gelyk was, zoo gij het ongeluk had, zicb voor haar Damn te moeten schamen. Des te geluk kiger zou ik zijn haar den mynen te kunnen aanbieden. Dat is heel mooi gesprokeD, beste Richard, maar zal uw moe der er ook zoo over denken Het zou voor haar al eeu heele op offering zijn, toestemming te ge ven voor je bnwelyk met de dochter van een eeDvoudigen dokter Het heett haar heel wat gekost, viel Spannberg haar in de rede, terwijl zyn voorhoofd in rimpels trok, Haar liefde voor mij beeft echter gezegevierd. Ze weet alles van mijn verloving met Serena en wacht ongeduldig om kennis met baar te maken. Ea hoe vat zij Serena's on begrijpelijk verdwijnen op? Spannbergi gelaat wetd oog 10at barder. en op den eersten Paaschdag en eersten Pinksterdag b. ten aanzien van bloemen winkels op 1 Jan., 14 en 15 Aug., 1 en 2 Nov, 24, 25, 26 en 31 Dec. en op den eersten Paasch dag c. ten aanzien van melk-, visch- en fruitwinkels tot 12 uur des middags, uitsluitend voor den verkoop van melk, room, visch en fruit d. ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, ge durende ten hoogsten vier achter eenvolgende uren, liggende tus- schen 9 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags. De sluiting van 's av. 8 uur tot 's morgens 5 uur vindt geen toepassing a. op Zaterdagen b. op den dag voorafgaande aan Hemel vaartsdag, op 14 Aug. en 31 Oct., onder voorwaarde, dat onder scheidenlijk op Hemelvaartsdag, 15 Aug. en 1 Nov. voor den winkel de regeling wordt toege past, welke voor den Zondag is vastgesteld c. in het tijdvak van 25 Nov. tot en met 5 Dec. en in het tijdvak van 18 tot en met 24 Dec.d. ten aanzien van bloemen winkels op 30 Dec. en winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak b<-ood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht op 25 en 31 Dec. De winkels zullen dan gesloten moeten zijn van 10 uur's avonds tot 5 uur 's morgens. Er zijn voorts nog eenige uit zonderingsbepalingen. Bij plaatselijke verordening kan de gemeenteraad bepalen, dat op een werkdag per week gedurende een gedeelte van dien dag alle of bepaalde groepen van winkels binnen de gemeente voor het publiek gesloten moeten zijn. De gemeenteraad is bevoegd om ten hoogste 21 dagen in het jaar aan te wijzen, waarop de bij deze wet voorgeschreven bepa lingen omtrent het sluitingsuur niet zullen gelden, of desge- wenscht voor die dagen een later Ze weet er sog niets vaD, zei hij verlegeD. Ik hield het voor beter, haar daarvan niets te ver tellen. Zij keBt Serena niet en zon misschien een verkeerden indruk van haar krygen. Des te meer moet ik je raden, Serena's afkomst Diet met alle geweld te willeD ontraadse len, Richard, Bedenk de gevol gen, Wanneer baar vader eens een misdaad of eenige andere oneervolle daad had begaan Hoe edel je zelf ook denken moogt, vrij van alle vooroordeel ja moeder zou zooiets heel anders opnemen. De jonge maD staarde zwijgend naar den grond, Krachtig wierp by het blonde hoofd in den nek en zeide vastNeen. Ook dan moet alles duidelijk zyn. Ja, daD juist eerst, want zoo zal Serena's verdwijnen zich geheel laten ver klaren. Haar ouders zyn mis schien niet dood, maar leven ergens in vergetelheid. Die Grei- ner kan Serena's verleden ont huld en de hemel weet wat daar bij voorgespiegeld hebben, zoodat medelyden ot overdreven schaam tegevoel haar tot de vlueht aau- aette. Kan Greiner aalt haar vader niet e([b. sluitingsuur dan bij deze wet aan- j gegeven, te bepalen. B. en W. zijn bevoegd om een j al dan niet voorwaardelijke ont- i heffing te verleenen van de ver bodsbepalingen dezer wet voor plotseling opkomende bijzondere omstandigheden en voorts ten aanzien van alle winkels op eene tentoonstelling, fancy fair of an- dere soortgelijke inrichting van tijdelijken aard en van veilingen voor een door B. en W. te be palen tijdvak. Van die ontheffing wordt door B. en W. openbare kennisgeving gedaan. De Rijksmiddelen. De opbrengst van de Rijks middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Mei 1928 bedroeg f50.740.525, tegen f48.497.209 over de maand Mei 1927. Het één twaalfde gedeelte der raming over 't geheele jaar be draagt f38.831.416. De opbrengst over de eerste vijf maanden van 1928 was in totaal f213203.474 en in 1927 f211.788.110. De opcenten ten bate van het Leeningsfonds gaven over Mei 1928 een opbrengst van f9 963.593 tegen een bedrag van f 12.188.551 in Mei 1927. De inkomsten ten bate van het „Wegenfonds" gaven over Mei 1928 een opbrengst van f 1.891,933. Voor de bakkers. Van 3 tot en met 12 Augustus zal te Arnhem, ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum der Afdeeling Arnhem van den Neder- landschen Bakkersbond, eenjnter- nationale Tentoonstelling op Bak- kerijgebied gehouden worden. Aan deze tentoonstelling zijn te vens wedstrijden verbonden. Er blijkt veel belangstelling voor deze wedstrijden te bestaan. Mr. Fock 70 jaar. Mr. D. Fock, oud-Gouverneur- Generaal, oud-minister, oud-voor zitter der Tweede Kamer, enz. enz., is Dinsdag 70 jaar gewor den. Mr Dirk Fock werd in 1858 te Wijk bij Duurstede geboren, Ootnogelyk. Je man zon hem dan toch herkend hebben. - Negentien jaar, beste vriend, is een lange tyd 1 Een menseh kan heel wat veranderen. Zei ik je niet, dat Greiner's gezicht mij aan iemand herinnert Dat zei u. Aan wien Aan een bediende, dien myn man in 't eerste jaar van ons huwelijk had. Wij waren toen in Börnan, waar wij ook een apo theek er by hadden, en deze Thomas Munk, zoo heette de man, was daarin bediende. Hy had een apothekerscursos door- loopen en was zeer bruikbaar. Jammer genoeg was hy overigeos in zijn privé-leven zeer slecht van karakter. Hy loog en bedroog, wat hij kon, en werd eindelijk door mjjn man weggejaagd. Wanneer was dat Nog voor Serena bij u in huis kwam Ja, maar niet lang daarvoor. Een paar wekeD later btacht mjjn man mij de kleine met dewoor- deD Je hebt altijd naar eefl kind verlangd, Marianne, hier heb je er een. Heb het liet als je eigen, het heeft vader toch moeder meer. Wordt vervolgd), AXELSCHE 4 COURANT

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1