Nieuws- en Advertentieblad v oor Zee u w s c h - V1 a anderen Gevlucht. No. 23 DINSDAG 19 JUNI I 928 Mr Jaarg. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Zeeuwsch-Vlaanderen in de Tweede Kamer. We gelooven niet, dat we te veel zeggen, dat in de laatste jaren meer en meer het ont breken van een afgevaardigde in de Tweede Kamer, die speciaal de Zeeuwsch-Vlaamsche belangen naar voren brengt, zooals we dat vroeger gewoon waren, meer malen in deze streek is gevoeld. Verscheidene malen hebben spe ciale zaken onze omgeving be treffende, de aandacht gevraagd en werd zelfs wel eens afgevraagd door belanghebbenden tot wien moeten we ons nu wenden Zeker, het is een teer punt om hier te bespreken, maar toch komt bij belangen, die niets met poli tiek te maken hebben, die politiek wel eens om de deur kijken en worden alzoo de eigenlijke be langen waarom het gaat, daardoor geschaad. Zoo is het, dat menigmaal een vraag werd opgeschort, of een antwoord uitbleef, tot op den duur een reeks van verlangens werd opeengestapeld, welke bij de vrome wenschen werden inge deeld en waaruit dan de conclusie werd getrokken, dat Zeeuwsch- Vlaanderen weer als vroeger, in het vergeetboek raakte en alleen goed meetelde, als de begrooting gemaakt werd voor de jaarlijk- sche inkomsten, welke het Rijk geniet uit de verschillende bron nen, die daarvoor in aanmerking komen. Zeeuwsch-Vlaanderen is dan een dankbaar stukje grond, waarop van toepassing is, dat het niet de slechtste vruchten zijn, waaraan de wespen knagen. Verscheidene maien is van verschillende zijden de aandacht op de bedoelde verlangens ge vestigd en zooals we zeiden, te vergeefs, althans in zooverre, dat een daadwerkelijk resultaat merk baar was in die mate, dat men bevredigd kon zijn. Thans heeft weer zoo'n stem geklonken en we zijn benieuwd of het dezen keer zal helpen. Het Tweede Kamerlid, de heer Korténhorst, roomsch-katholiek 4) - Verschrikkelijk. Maar wie Men vermoedde eerst lage wraak van een ontslagen hout vester, die zware bedreigingen tegen den graaf had geuit. De man werd gisteravond dan ook gearresteerd. Zijn schuld moet eehter, zooals heden-morgen op Losenegg verteld werd, zeer twy- lelachtig zyn. Hy kon een alibi bewijzen en het gestolen geld werd niet op hem gevondeD. Het is das een roofmoord Ja. Een beduidende som eontant geld is gestolen. Ik ge loof twintig- tot dertig-duizend gnlden, die de graaf een paar dagea geleden pas opnam, om ze roordeeliger uit te zetten. Marianne zag den spreker met groeiende onrust aan. Maar hoe brengt n deze afschuwelijke misdaad met secre* taris Greiner in verband Heeft men verdenking tegen hem Officieel niet, zeide Spann- berg kleurend, tenminsten nu nog niet en ik spreek nayn verdenking pok allean maar tegen a nit, DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56 - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddaür II ure afgevaardigde, heeft een aantal schriftelijke vragen gesteld tot den Minister en deze vragen in de zitting van jl. Vrijdag monde ling toegelicht. We laten ze hier volgen I. Is de Regeering niet van oordeel, dat de aardrijkskundige ligging, de economische samen stelling en de staatkundige be- teekenis van Zeeuwsch-Vlaande ren een meer dan gewone zorg, ook van Staatswege, voor dat gewest noodzakelijk maken? II. Heeft de Regeering vol doende zekerheid, dat de zorg voor de welvaart van dat gedeelte des lands door de inwoners der streek zelve en door de besturen van waterschappen, gemeenten en provincie voldoende worden en kunnen worden behartigd III. Is de Regeering van mee ning, dat zij voor de leniging der bestaande werkloosheid, voor de verzekering van de bestaans mogelijkheid van een groot aantal der betrokken bevolking en voor den blijvenden bloei van het gewest, voldoende heeft gedaan door 1. het instellen van een per manente advies-commissie voor de vlasbewerkinghet verleenen van overwerkvergunningen in de vlasbewerkinghet geven van een. toeslag uit 's Rijks schatkist aan de verbruikers van electrischen stroom voor de vlasbewerking 2 het geven van subsidies voor werkverschaffing aan ver schillende gemeenten 3. het verstrekken van steun en voorlichting aan het klompen- makersbedrijf 4. het plegen van overleg tusschen verschillende departe menten over behoud van het havenverkeer te Neuzen 5. het doen van een onderzoek door 's Rijks waterstaat naar den invloed van de loozing der Rijks wateren op de ontwatering van streken, welke van den hoogen waterstand te lijden hebben 6. het instellen van een onder zoek inzake verruiming van op slagplaatsen bij de havenwerken van Neuzen mevrouw. Het gaat mij als u Greiner heeft mij ook Dooit be vallen. Hij heeft den bhk van een slang. Drie dagen geleden nam hy een week verlof, zooge naamd om zyn moeder in Hon garije te bezoeken, doch mijn be diende Stenzer beweert, hem nog eergister-avond in de schemering in de buurt van Losenegg te hebben ontmoet. Hij droeg, zooals Stenzer zegt, een sportcostuum, en liep vlug het bosch iu toen hy Stenzer zag aankomen. Daar bij komt de persoonsbeschrijving, die mevrouw von Kramer me gaf, en een vermoeden dat mij geen rust laat, dat hy ook by Serena's verdwijnen de hand in bet spel heeft. Dat zou ontzettend zijn. Het arme kind, weerloos en waar schijnlijk ook zonder eenig ver moeden in handen van een moor denaar Wat te doen wat te doen om haar nit zijn klauwen te bevrijden riep Marianne han denwringend en brak in tranen nit. Spannberg poogde haar geruit te itelleo. Eerst moeten wij afwachten, of mijn verdenking bewaarheid wordt. Ik ben daarom in alle vroegte zelf op Losenegg geweest, waar bet van detectives en politie 7. het bevorderen van emi gratie en verplaatsing van arbei dersgezinnen (zie het antwoord der Regeering op schriftelijke vragen van den heer Korténhorst d.d. 10 Maart 1928)? IV. Welke gunstige gevolgen hebben de genomen maatregelen reeds gehad Welke practische resultaten zijn reeds verkregen van de ingestelde onderzoekingen en van het overleg, dat tusschen de departementen omtrent ver schillende onderwerpen is ge pleegd geworden V. Is de Regeering bereid, naast hetgeen zij reeds ten bate van Zeeuwsch-Vlaanderen deed, de navolgende maatregelen te nemen of voor te bereiden 1. bevordering van een meer intensieve bodemcultuur en in verband daarmede a. het doen graven van doel matige kanalen, waardoor een snel en goedkoop vervoer van land en tuinbouwproducten mogelijk zal worden (kanaal van de Axel- sche Sassing naar Hulst); b. betere inrichting van de kaden en opslagplaatsen van de Neuzensche haven c. belangrijke verlaging van vrachttarieven voor het vervoer van Zeeuwsch-Vlaanderen naar de overzijde van de Schelde 2. het geven van een tijdelijken toeslag uit 's Rijks schatkist op de spoorwegvrachten op Ter- neuzen, waardoor practisch be reikt kan worden, dat deze havenplaats ten opzichte van het vervoer met Gent, weer in de positie zal komen van voor den oorlog. 3. het geven van een tijdelijken toeslag uit 's Rijks schatkist ter compensatie van het verschil in loodsgelden, dat bestaat tusschen de Belgische havens én de haven van Terneuzen 4. verbetering van de wegen, met name van de wegverbinding tusschen IJzendijke en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. VI. Is de Regeering, voor zoo ver het van haar afhangt, bereid de herziening van een gemeente lijke indeeling van Zeeuwsch- wemelt, om die lui wat uit te hooreD. Het schijnt, dat Greiner's vacantie al eenigen achterdocht wekte en men iD alle stilte zijn spoor zoekt. Ik heb Stenzer ge zegd, zyn ontmoeting niet te ver zwygen. De politie zal dus wel gauw uit eigen beweging meer opheldering verlangen. Daarover verloopt echter tyd. Intusschen kan Serena's spoor geheel zyn uitgewiseht. Neen, mevrouw. Ooder de genen, met wie ik op Loseregg sprak, was er een, wiens intelli gentie my ver boven het gewone scheen te staan, en ik besloot dezeD voor onze zaak te winnen. Ik meen daarbij in uw geest ge handeld te hebben, wanneer ik er de voorwaarde aaD verbond dat de zaak niet aan de groote klok mocht worden gehangen en voorloapig geheim moest worden gehouden. Dit werd ingewilligd. Inspecteur Wenk zoo beet be doelde man heeft reeds verlof gevraagd en zijn ondergeschikten voor zoover noodig, in vertrouwen genomen. Het verlof werd hem direct mondeling gegeven en h(j is al voor ons aan 't werk, Daar hem als inspecteur bovendien ten allen t(jde de hulp der politie ten dienste staat, moeten w{j het beste 1 Vlaanderen te bevorderen, om zoodoende te bereiken, dat de belangen van het district, die thans door gemis aan samen werking meermalen in hetgedrang komen, beter dan in het verleden geschied is, tot haar recht komen VII. Indien de Regeering niet bereid of in staat is om reeds aanstonds te doen hetgeen in een der vorige vragen is opgenoemd, is de Regeering dan bereid een commissie te benoemen, die tot taak heeft na te gaan, op welke wijze de bloei van Zeeuwsch- Vlaanderen en de economische ontwikkeling van dit gewest zou den kunnen worden bevorderd De Min. van Financiën, de heer De Geer, den interpellant beant woordende, zegt ten aanzien van de eerste vraag, dat het de Re geering moeilijk valt daarop een bevestigend antwoord te geven. Alle streken des lands eischen gelijke zorg van de Regeering. Op de tweede vraag is het moeilijk een ontkennend antwoord te geven de Regeering zou de lokale organisaties niet willen blameeren door 'n ontkennend antwoord. Wat vraag 3 betreft is de Re geering niet van meening, dat zij met de daarin genoemde maat regelen de bestaansmogelijkheid van deze streek heeft verzekerd. Zij is slechts van meening, dat al die maatregelen de welvaart der streek kunnen bevorderen, en zal daarnaast gaarne andere maat regelen overwegen. Zij zal de maatregelèn in vraag 5 genoemd op haar eigen merites onder zoeken. De klompenindustrie zal wor den gesteund en de emigratie bevorderd. De vlasindustrie zou tot grooteren bloei kunnen ko men door betere samenwerking der producenten. De interpellant wees zelf reeds op gebrek aan samenwerking. Op gebrek aan samenwerking is ook de drinkwaterleiding af gestuit en men kan de bevolking niet tegen haar zin weldaden opdringen. hopen. In ieder geval gebpurde alles wat er voor 't oogenblik te doen was. En als wy haar niet terug vinden Zij was de laatste ge dachte van mijn armen man, zooals zy negentien jaar lang zijn vreugde is geweest - eo bij heeft de zorg vooi haar my met zijn laatsten blik, dien ik nu eerst begrijp, op 't hart gebonden. Ik zou geen rust meer kunnen vin- den als. Eu ik? viel Spannberg haar in de rede. Ik, die haar lief heb als niets ter wereld U weet niet, hoezeer ik lyd sinds gister ik heb nog nooit kunnen ver moeden hoe groot myD liefde voor haar was, Sinds gister Gister... Om mevrouw Hellkreut's mond trilde het smartelijk Hee kwam ons het leven toen nog heel anders voor I Mijn arme vriend. Zegt n voortaan Richard tegen me en laat m(j u mama noemeD, zooals zooals Serena deed. Mag ik. Het is my alsot nu geen raonsch m(j zoo nab{j «taat als u. Gaarne I Warm drukte zy zijn hand, Opmerkzaam zag ze hem dan aan. Het Departement van Water staat overweegt den aanleg van een kanaal Hulst - Axel, waarvan de kosten worden geraamd op 3 millioen. Op de begrooting van 1929 zal een bedrag worden uitgetrokken voor verbetering van de loskaden te Neuzen. Ten aanzien van de verlaging der vrachten op de Provinciale booten van Zeeland merkt spr. op dat de Rijksregee- ring reeds in het tekort op die diensten bijdraagt een bedrag van f157.000. Het geven van subsi die voor verlaging der vracht tarieven voor het spoorvervoer naar en van Neuzen acht spr. niet mogelijk. De Regeering is in beginsel bereid de verbeteringen van de verbinding tusschen IJ zend ij ke en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te bevorderen. Wat de zevende vraag betreft antwoordt spreker dat op dit oogenblik bestaat de permanente vlascommissie, wier taak zoo noodig eenigszins kan worden uitgebreid. Een algemeene com missie, waarin ook personen bui ten Zeeuwsch-Vlaanderen zouden zitten zou het nadeel hebben dat er te veel tijd met praten zou verloren gaan. Aanvankelijk heeft de Regeering daarom bezwaar tegen een dergelijke algemeene commissie. Meer nut is te ver wachten van een kleine commissie die de toestanden kent en den steun heeft van de betrokkenen. Ten slotte een enkel woord over de zesde vraag. De wensch van herziening van de gemeentelijke indeeling van Zeeuwsch-Vlaanderen is reeds meermalen ter sprake gekomen. De toenmalige Minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft in een brief van 16 Aug. 1922 geschre ven dat grenswijziging van ge meenten slechts dan behoort te geschieden als dit overeenstemde met den wensch van de meerder heid der bevolking en in het be lang is van de streek. Ged Statèn van Zeeland schij nen daaruit te hebben afgeleid dat grenswijziging, i.z. samen- Je hebt nog iets op 't hart, Richard. Waarom kom je er niet voor uit Omdat ik niet weet, hoe het in woorden nit te drukken, wat my sinds gister onophoudelijk verontrust. Het is alles zoo on duidelijk. Eu het zou u maar opnieuw opwiudeD, wanneer ik over de woorden prast, door uw man voor zyn dood geschreven. Eo toch moet her. Alleen u kan deze worden verklaren... Hoe hij heeft nog ge schreven Met zyn linkerhand. Overtuig u zelf. Baron Spannberg legde het papier voor haar Deer. Vol ver bazing staarde Marianne daarop. Dan las ze halfluid met bevende stem Serena de papieren Begrypeloos richtte zich baar blik op den jongen man. Wat moet dat beteekeneD, Richard Welke papieren kan mijn arme man bedoeld hebben Wordt vervolgd). Van alle levensvreugden is het huiselijke geluk het beste, het hoogste en bet minst vergankelijke, dat als eeD harmonisch schoon aecoord door 'tgansche leven h«ea« raiicht» CHE

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1