BIJVOEGSEL Vrijdag 15 Juni 1928. No. 22. Buitenland. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. VAN DE VAN De „ltalia" by Spitsbergen. Na allerlei onzekerheid omtrent de herkomst der velerlei opge vangen seinen, is thans eindelijk het spannende raadsel opgelost. Opgelost n.l. in zooverre, dat een rechtstreeksche draadldoze ver binding verkregen is tusschen de Citta di Milano en de „Italia". Naar uit Koningsbaai wordt gemeld, zou zijn vastgesteld dat de bemanning van de „Italia" nog in leven is en dat de Citta di Milano gedurende ongeveer 20 minuten draadlooze verbinding heeft gehad met het luchtschip „Italia", dat zijn positie heeft opgegeven, welke overeenkomt met 30 tot 35 kilometer ten Noor den van kaap Leig Smith, de oostpunt van Noord oostland, dat het oostelijke eiland is van de Spitsbergengroep. Tengevolge van de weersom standigheden moest het luchtschip den strijd tegen de elementen opgeven en geraakte in den storm. De gondel met de leden der bemanning raakte van het lucht schip los en viel van geringe hoogte op het ijs. Acht mannen werden uit den gondel geslingerd, onder wie Nobile. Twee van hen werden gewond. De overige gondels met het luchtschip en de uitrustingstukken zijn verder weggedreven. Het raadsel der „Italia" en zijn bemanning is dus grootendeels opgehelderd. Het is een nieuw hoofdstuk in de vele drama's van het Pool- onderzoek. En in een streek van een ontzettende verlatenheid en ontelbare verschrikkingenhet land van den witten dood, zooals Dr. Breitfuss het zoo juist heeft gekenschetst. Doch in tegenstelling met het droevig lot van zoovele Poolex pedities uit vroegere jaren, is er thans de radio, welke de kans op redding uit de ijswoestijn aan zienlijk vergroot. Hadden de opvarenden der „ltalia" geen plaatsaanduiding van het tooneel van den ramp naar de bewoonde wereld kunnen seinen, dan zou hun opsporing aan een zijden draadje hangen Want waar in die enorm uitge strekte wereld van sneeuw en ijs de luchtschipbreukelingen te zoeken Thans is bekend geworden, waar ze zich bevinden. En hoe gevaarlijk hun positie ook is, de wetenschap, dat men in de be woonde wereld hun positie kent, zal den dapperen mannen nieuwe 'kracht geven om vol te houden. En hulp is onderweg. Het Italiaansche Gezantschap te Oslo heeft nog verder ver nomen, dat de accumulator van het radioapparaat van de „ltalia" binnen weinige dagen uitgeput zal zijn. Sinds Vrijdag is de ver ongelukte bemanning nog twee kilometer verder naar het Oosten afgedreven. Hulp bieden is zon der sterke ijsbrekers of zonder een groot watervliegtuig zoo goed als onmogelijk. De aankomst van den Italiaanschen vlieger Mad- dalena wordt te Oslo met het grootste ongeduld afgewacht. De Alpenjagers bevinden zich nog steeds, met luitenant Luetzow Holm in de Mosselbaai en de hulpschepen „Hobby" en „Bra- ganza" zitten nog in het ijs vast. Gedurende den nacht van Maan dag op Dinsdag is niets meer van Nobile gehoord. Majoor Maddalena, die Zondag met de vliegboot „Savoia 55" uit Lausanne was opgestegen en te één uur te Schellingwoude zou landen om benzine in te nemen, heeft een noodlanding op de Westeinder-plassen gemaakt, we* gens gebrek aan benzine, Uit Schiphol werd hem 200 liter benzine gebracht. Te 4-45 is hij uit de Westein der-plassen opgestegen naar het Marine-vliegveld te Schelling woude en daar te 5 uur aange komen. Van Schellingwoude is hij tegen zes uur weer vertrokken met be stemming naar Kopenhagen. De Italiaansche zaakgelastigde te Moskou heeft aan de Sovjet- regeering, het officieële verzoek der Italiaansche regeering over handigd, om een ijsbreker naar Spitsbergen te zenden tot redding van Nobile. De bemanning in nood. Het staat nu wel vast, dat de bemanning van de „ltalia" bij de landing in drie deelen is geschei den. Zij hebben gebrek aan brandstof. Het gebrek aan me dicamenten is zeer nijpend. Het is niet bekend, of de schipbreu kelingen beschikken over geweren en ammunitie. In ieder geval trachten zij met alle mogelijke middelen te voet het land te be reiken, maar zij hebben daarbij te kampen met ernstige moeilijk heden. Nobile weigert de namen te noemen van de vermisten en gewonden. Uit de laatste be richten blijkt duidelijk, dat de „ltalia" zich heeft losgerukt en ergens in een onbekende streek voor den wind drijft. Het grootste deel van de voedingsmiddelen en de uitrustingsstukken bevindt zich aan boord van de „ltalia", zoodat alle drie de groepen op-het ijs gebrek moeten lijden. Luitenant Lutzow-Holm bevindt zich op het oogenblik op een landingsplaats aan de Mosselbaai, waar vele robbenjagers hebben overwinterd, en wacht daar totdat hem een nieuwe benzine- en olie voorraad gebracht zal zijn. Van de „Hobby" uit zal een slede honden expeditie naar Mosselbaai worden gezonden. Spanning in Italië. De berichten over Nobile en zijn mannen zijn in geheel Italië met voldoening ontvangen, daar nu de verbinding met het lucht schip is hersteld en er hoop be staat, dat allen tenslotte veilig en wel in Italië zullen terugkeeren De Regeering constateert; dat men geheel gerust gesteld kan zijn omtrent liet lot van Nobile en acht van zijn metgezellen, die in den voorsten gondel van het luchtschip waren, toen het in botsing met het ijsveld kwam. Men verkeert echter in ernstige bezorgdheid over het lot van de leden der bemanning, die in den achtersten gondel zaten en in den romp, toen het ongeluk gebeurdemen vreest dat deze zeven mannen er niet in geslaagd zijn hun leven te redden. Onder hen bevinden zich prof. Pentremoli, de Tsje- chtf&lowaaksche geleerde Besou- siek, de journalist Ugo Lago en eenige mecaniciens. Men ver moedt dat onder de laatsten ook Aliessandrini is, een der beste mecaniciens van Italië. De positie van deze zeven mannen moet als gevaarlijk wor den beschouwd Er heerscht ook ongerustheid omtrent het lot van den marine-officier met twee alpenjagers, die van de „Citta di Milano" vertrokken zijn op een verkenningstocht naar KaapNoord. Sedert twee weken heeft men niets van hen gehoord. Wanneer Maddalena met zijn vliegtuig te Kingsbay zal zijn gearriveerd, zal hij eerst trachten de plaats te bereiken, waar Nobile gestrand is. Daar zal hij dan de nood zakelijkste levensbehoeften laten neervallen en bovendien genees middelen, daar twee menschen bij het ongeluk werden gewond vol gens het rapport van Nobile. Generaal Nobile heeft per radio om wapens, medicijnen en kle dingstukken gevraagd. Luitenant Luetzow Holm heeft verklaard dat de grootste moeilijkheid voor een verkenningstocht naar Spits bergen, de dichte nevel is, die over de Pool hangt. Mevrouw Nobile vertoeft dage lijks in de kerk te Rome en bidt ontroostbaar. 20 i- >d- Geheimzinnige muziek in het nachteiyk uur. Men meldt uit Goes aan de Msb. Dezer dagen werden de inwo ners van het rustige dorpje 's Heer Arendskerke omstreeks het mid dernachtelijk uur^toen zij reeds ettelijke uren van hun nachtrust hadden genoten, daaruit door een wonderlijke sensatie opgeschrikt Luidruchtig orgelmuziek klonk uit de dorpskerk en omzweefde het rustige dorpsplein. Het geval werd te geheimzinniger toen ont boden politie het gansche kerk gebouw afgesloten vond. Na zich toegang te hebben verschaft ont dekte deze dat het orgel was opengebroken en dat de nachte lijke speler, zooals te doen ge bruikelijk is, zijn visitekaartje ter plaatse had gedeponeerd. Hij zelf was verdwenen doch werd later onder een bank aan getroffen, waaronder hij was weg gekropen. Het bleek een inwoner van 's Heer Arendskerke te zijn, niet geheel van muzikaal talent ontbloot, die dien avond te veel aan Bacchus geofferd had, en onder diens invloed er toe was gekomen dit nachtelijk concert te geven. Hij was door een kelder raam het kerkgebouw binnenge drongen. Aatobus te water. Een autobus, komende uit Den Haag, waarin zich een 25-tal passagiers oevonden, is Dinsdag tusschen Loosduinen en Poeldijk te water geraakt, doordien de chauffeur moest uitwijken ea terecht kwam op het rijwielpad langs de vaart. Het pad zakte weg, waardoor de bu« kantelde en in het water viel. Enkele passagiers sloegen de ruiten stuk om zich uit de bus te redden, en tauaue mede passagiers te helpen om ook op het drege te komen. De meesten liepen verwondingen op, welke gelukkig van lichten aard waren. Sooedig waren een paar dokto ren ter plaatse. Ook de chauffsur is er goed at^f komen. In deo loop van den dag wer de bus door kraanwagens uit de vaart gelicht. Tilbury door trein gegrepen. Woensdag is ter hoogte van het viaduct tusschen Voorburg ea Zegwaard een tilbury op deu onbewaakten overweg gegrepen door den trein, die uit Den Haag naar Groningen vertrokken was Het .paard werd op slag gedood en de beide inzittenden, man en vrouw, werden gewond. Zij zijn in den wachtpost binnenge bracht, waar geneeskundige hulp verleend werd. Da tilbury is vernield. Prinses Juliana verrast kleuters. Woensdag werden de leerlin gen der Prinses Julianabewaar- scbool te Katwijk aan Zee bij het verlaten der school opge wacht door de Prinses. De kleu ters zongen eenige liederen en voerden een rondedans uit, waar na ieder der kleinen een ge schenkje en lekkernijen kreeg. De „Schuttevaer." De reddingboot „Schuttevaer", die na vele avonturen, o.a. na een hevigen storm in het Kanaal, het nog steeds niet verder heeft kun nen brengen dan Plymouth (be gin Februari vertrok zij met be stemming voor Londen), zal al dus de Msb. openbaar verkocht worden, omdat kapitein en stuur man nog steeds niet de gage ontvangen hebben, welke hun was beloofd. Wel jammerlijk is de tocht naar de Nieuwe Wereld hierdoor ver hinderd, doch ofschoon Schutte vaer herhaaldelijk en met flinke bedragen gesteund werd, het geld is op en er is geen uitweg meer mogelijk. Inmiddels is er tusschen de bemanning herhaaldelijk oneenig- heid gerezen. Dat de groote reis over den Oceaan niet ondernomen zal wor den is een geluk te noemen,aan gezien dit wellicht het leven van de bemanning zou hebben ge kost, doordat zij aan uitputting te gronde waren gegaan. In Zuid-Limburg reed een Duitsche auto op een troep ker- misganger8 in, die van de Ueer- lensche kermis huiswaarts keer den. Verscheidene personeD smakten tegen den grond aan, zoodat een hunner een gebroken ruggegraat bad en anderen met gebroken arm of been thuis kwamen. De chauffeur werd te Hoens- broek slapende in zyn auto ge arresteerd. In Den Haag beett een vrouw in een plotselinge vlaag van krankzinnigheid een ketel met kokend water over haar echtgenoot uitgeschonken. De man bekwam vrij ernstige brandwonden en moest zich on der geneeskundige behandeling stellen. Wat „belasting naar draagkracht' heet. Men schrjjft aan de „Telegraaf Een dame van vergevorderden leeftijd uit den beschaafden bur gerstand zag kans om rond te komen met een inkomen van 607 per jaar. Dit „inkomen" bestond uit rente vao haar vaders erfdeel a 115 verhoogd met de 3 ouderdomsrente, per jaar f 156. Deze 271 werden door eeD toelage van een eenigs- zins "vermogende vriendin met 836 per jaar aangevuld tot 607. Daar kwam z(j mee roud 1 Hoe Dat zal voor de meesten een raadsel zijjndat hier fat» Boenlijke armoede geleden werd, behpeft echter geen betoog I Kort geleden kwam die vrien din te overlijden, maar het bleek, dat zij de achterblijvende niet vergeten had zij had er voor gezorgd, dat een tweetal levens verzekeringen haar per jaar een bedrag zouden opleveren van 750 Dit bedrag zou dan komen inplaats vau de tot nu toe ge noten 336. Zij kon dus on een inkomen rekenen van 1021 per jaar. Dat was voor haar, die de kunst verRtaan had om met f 607 rond te komen, een ware uitkomst en de weinige levens jaren, die haar naar meosche- lijke gedachten nog geschonken zouden worden, zouden iets min der moeilijk voor haar zijn. Een iets betere wouiug werd door haar gehuurd en de laatste jaren zouden zonder zorg zijn HelaasDe roofvogel lag op den loer en haar werd te ken- ueu gegeven, dat zy eerst aan Vader Staat Successierecht be talen moest ten bedrage van j 645. Is bet wonder, dat zij zich zoo wanhopig gevoelde Zonder die nalatenschan zou zy moeten leven van f 271, te veel om dood te gaan, maar te weinig om te leven 1 Maar als zij nu maar even een sommetje van 645 wil belaleD, dan krijgt ze daardoor ruim 1000 per jaar en ze is gered Haar is nu te kennen gegeven, dat er vermoedelijk wel kans bestaat, dat er een regeling ge maakt kan worden, waardoor zij in termijnen die schuld kan afbetalenHoe groot die aflos sing zal moeten zijD, is nog niet bekend, maar daar zulien toch zeker minstens drie jaar voor noodig zijn. want meer dan een 200 per jaar zal zij niet kun nen aflossen, en als dan die drie jaren voorby zijn, dan, ja, dan is de betrokkene, die nu al in de 70 is, ook weer drie jaren ouder en, als zijn dan nog tot de levenden behoort, zal zij ein delijk kunnen genieten van baar inkomen van 1021. Zoo vergalt Vader Staat het leven van oude en arme men schen Maar is dat belasting naar vermogen en draagkracht Het lijkt meer op roof en dief stal. Ingezonden Mededeelingen MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten 30 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Iets voor hongeriyders. Over de vraag, hoelang de mensch zonder voeding in leven kan blijven, zijn de meeningen verdeeld. Verscheidene honger- virtuozen hebben 40, zelfs 50 dagen zonder voedsel geleefd en in het Engelsche tijdschrift „Lan cet" wordt melding gemaakt van een 62-jarig man, die vier maan den lang geen voedsel tot zich had genomen en er toch nog het leven albracht. In het algemeen kan men zeggen, dat een gezond mensch zoolang buiten voedsel kan tot by het derde deel van zyn lichaamsgewicht heelt ver loren. Maar het gewichtsverlies heeft op zeer verschillende wy- zen plaats. Succhi b.v. verloor 34 pond gedurende een vasten tijd van 40 dagen. De honger- virtuoos Jaques verloor 28 pond, toen by zijn hongerrecord van 50 dagen maakte. Men neemt aan, dat een mensch, dia veel vet heeft, het langer zonder voe ding kan uithouden als een ma gere, want de dikke mensch teert van zijn eigen vet, zooals de beer in den winter. Maar niet alleen het vet neemt af, doch ook de spieren, ja, zelfs huid en haar verliezen aan ge wicht, hoe ongelooteljjk het ook moge klinken, Het eenige 1b cbaamsdeel, dat hetzelfde ge wicht houdt, is het hart, Van 1 tot 31 Mei 1928. SAS VAN GENT. Huwelijks-lang. 4. Martinus Maria Johannes Tebruns- velt, 26 j., jm. en Maria Anna Leocadia Vervaet, 28 jjd. Andries Willems. 27 jjm. en Maria Magdalena van Voren, 25 j., jd. 11. Polidor August Genetello, 24 j., jm. en Martha Maria de Cock, 21 j., jd. Huweltjkr-voltr. 5. Ciustaaf Johan nes van Ham, 25 j., jm. en Hendriks Melanie Paulina Dierick, 19 j., j L 25% Polidor August Gc-nelello, 24 j jm. eu Martha Maria de Cock. 21 j. jd. Andries Willems, 27 j-, jm. en Maiia MagdaWm van Voren, 25 j., jd. 29. Martinus Maria Johannes Tebrunsvelt, 26 j., im. en Maria Anna Leocadia Vervaet, 28 j., jd. Geboorten. 1. Lisette Elisabeth, d. van Prudent Frangois Marie van den Eeckhout en Elza Maria KaPe. 3. Julia Camille, d. van Petrus de Maes- schalck en Irma Nathalia Kaas. 8 Antonius Johannes, z. van Vincentiu? Cornelis Aarsen en Johanna Egberta Euphemia Maria van de Laak. Enny Jeanne Bernardine, d. van Gaston Jo- sephus Leopoldus Goossens en Josep hine Maria Goedemont. 13. Denise Lucia, d. van Gustaaf Franciscus de Wagenaere en Maria Cornelia Peute- vynck. 22. Maria Theresia Paulina, d. van Irma Huiisman. 30. Denise Martha, d. van Victor van der Zalm en Maria Nathalia Arens. Overlijden. 15. Reinske Louisa van der Veen, 3 m., d. van Dirk en Maria Hendrika Geernaert. Cornelia Koek, 85 j., wed. van Petrus Gilson. SINTJANSTEEN. Huwelijks-aang. 3. Johannes van Remoortere, 25j-. jm. en Anna Maria Margaretha Nachtegaal, Huwelijks-voltr. 11. Cijrillus de Kind, 25 j., jm. en Leonia Maria Thoen, 26 j., jd. 16. Carolus Ludo- vicus Ringoot, 21 j.. jm. en Eugenia Catharina Pieters, 25 j.,jd. 18. Fran ciscus Triest, 29 j., jm. en Marie Verschueren, 21 j., jd. Johannes van Remoortere, 25 j., jm. en Anna Maria Margaretha Nachtegaal, 20 j jd. 25. Petrus Josephus de Bodt. 24 j-, jm en Eugenia Coleta de Maeijer, 22 j., jd Geboorten. 2. Josina Maria Alber- tina Leonia, d. van Theophile de Cock en Maria Francisca Martens. 3. José Maria, d. van Petrus Vlassenrood en Anna Maria Wagenaar. 7. Paula Maria, d. van Franciscus Strooband en Milania Maria Strobbe. 13. Albert Cijriel, z. van Ludovicus d'Olieslager en Emelia Leonia Engels. 18. Elvira Magdalena. d. van Karei Ludovicus Beekman en Alberta Catharina de Rechter. Raphael Joseph, z. van René Hesters en Johanna Puijenbroek. 26. Leonza, d. van Petrus Franciscus Ferket en Anna Maria Ro- zalia de Maaijer. 28. Ludovicus, z. van Alphonsus de Witte en Petronella Bertha de Rechter. Overlijden. 1. Franciscus de Mees ter, 21 j., z. van Jacobus en Theodora Vermmmen. 3. Petrus Josephus Aloij- sius van de Wiele, 14 j., z. van Jo sephus en Mathilda Jeanetta van Troost. 13 Helena Maria Verket, 36 j., echtg. van Jostph Alouisius Polspoel. 20. Amelia Lipoens, 50 j., wed. van Karei Lodewijk Wilssens. 23. Isabella d'Hondt, 72 j., echtg. van Pieter Muijlaert. 30. Irma Maria Mathilda Herwegh, 1 j., d, van Alouisius Franciscus en Emelie Marie Dhanis.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 5