Bij Boodschappen doen, geen PUROL vergeten. Landbouw. in het wetsontwerp, noch in de motie eenig vertrouwen. Verder werd het wetsontwerp- Fleskens door de anti-revolutio nairen als een koopje beschouwd. De katholieken waren 't sym pathiek gezind. Tot over twaalf werd Dins dagnacht over het wetje gede batteerd. Er was toen nog acht man aanwezig. Toch hebben de voorstellers nog succes gehad, want Woensdag werd het ont werp aangenomen met 45 tegen 34 stemmen. Rechts tegen links, behalve ds. Lingbeek. Encephalitis na inenting. Op het terrein van het Cen traal Laboratorium voor de Volks gezondheid te Utrecht'zal een inrichting worden gebouwd, waar teu behoeve van het onderzoek over kinderverlamming en over encephalitis proeven zullen wor den genomen door inenting van apen. AXEL, 15 Juni 1928. Talrijk zijn de auto-ongevallen, welke men leest in de couran ten, en zeker nog talrijker zijn de ongevallen van geringeren aard, waarvan geen meldingwordt gemaakt. Toch was het van be lang ook die te melden, opdat men meer de regels van het ver keer zou volgen, want in hoofd zaak is het zondigen daartegen de oorzaak van veel onljeil. Zoo ook deze week hier. Toen de heer A. alhier met zijn auto van de Kerkdreef de Schoolstraat rechts inreed, stond plotseling een wielrijder, die een korten draai links nam (foutief dus) voor hem, met het gevolg, dat het voorwiel dubbel gevouwen werd, doch overigens het geval geluk kig afliep. Een tweede ongeval trof den zelfden heer A. op den weg Zwartenhoek-Drieschouwen, toen hij met flinke vaart in de rich ting Axel reed, doch ondanks seinen een span paarden op den weg bleef, zoodat hij genood zaakt was op korten afstand sterk te remmen. De auto slipte en zou tegen een boom gesmakt zijn, indien A. de tegenwoordigheid van geest niet had gehad om het stuur om te gooien, doch daar door de auto in de sloot kan telde. Dhr. A. met zijn passagier bekwamen lichte verwondingen, doch de auto liep belangrijke averij op. Beide gevallen hadden het leven kunnen kosten aan een mensch en aan wien dan de verant woording? We zullen het niet uitmaken, maar blijven erbij, dat het niet volgen der verkeersregels en hard rijden meestal verkeerd uitkomen. De hoep vervlogen We vernamen deze week, dat in een gehouden vergadering van de nog resteerende leden van de Chr. zangvereeniging „Hoop op Zegen" aihier is besloten om de vereeniging, wegens gebrek aan deelnemers te ontbinden. Het is geen overijld besluit geweest, want maanden heeft de vereeni ging een kwijnend bestaan gehad en ook nu kwam men nog noode tot een beslissing. Het waren gezellige uren, die men onder elkaar sleet gedurende de repe- titie's en de liefde tot de zang kunst hield hen bij elkaar voorzoover het de bejaarde man nelijke leden gold, want jonge krachten vielen geleidelijk af door huwen en verhuizen, terwijl geen nieuwe bijkwamen. Men moge over de prestatie's dezer vereeniging denken, zooals men wil, feit is, dat waar ze geen kunst gaf, ze toch gedurende de 28 jaren, die ze bestond menigen amusanten avond ook voor belang stellenden en donateurs heeft gegeven en menigmaal is ook van deze plaats met waardeering ge tuigenis afgelegd van het goede, dat school in het streven dezer eenvoudige menschen. We willen daarom niet nalaten om bij het scheiden nog op enkele feiten te wijzen, die zeker bij de leden wel steeds in herinnering zullen blijven bestaan. Opgericht als mannenkoor in November van 1899 werd er aan vankelijk jaarlijks een uitvoering gegeven ten bate der diaconie van de Ned. Herv. Kerk; later werd het gemengd koor en werden behalve Psalm- en Hazeuliederen ook andere Chr. liederen gezongen en werden de uitvoeringen afge wisseld door Spreekbeurten. De zang ging toen zoodanig vooruit dat men zelfs deel kon nemen aan zangconcoursen, zij het ook met matig succes. Het meeste succes had wel de tocht in Axel- sche kleederdracht naar Den Haag, waar men deelnam aan een nationalen wedstrijd uitge schreven door „Onder Ons" te 's-Gravenhage, en waar aan het koor behalve een derde prijs, nog een verguld zilveren medaille van H. M. de Koningin werd geschon ken. Zoo ooit, dan is toen de „Hoop op Zegen", het devies der vereeniging, verwezenlijkt ge worden, want na het succes der bekroning ontving de voorzitter, toen de heer F. Dekker Pz., nog een uitnoodiging, om met bestuur en leden den volgenden dag naar het Huis ten Bosch te komen, ten einde daar eenige uren in gezelschap van H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses te ver toeven. Onder het nuttigen van gulle tractatie's werd gemoedelijk met de vorstelijke personen door den Koninklijken tuin gewandeld en onvergetelijk zijn de uren, die toen in de Residentie zijn gesleten door het gezelschap, dat grooten- deels uit nederige boeren-arbei- ders bestond. Ook het feest bij de herdenking van het 25-jarig bestaan vormde een belangrijk feit in het vereni gingsleven van „Hoop op Zegen", terwijl een jaarlijksch reisje naar Gent, Antwerpen of Brussel even- i eens tot de zegeningen behoorde, waarop de hoop gevestigd was. Bij verschillende feesten hier ter stede werd medewerking verleend door het geven van uitvoeringen op de kiosk. Aan het vaandel, dat nog her- innert aan een eveneens ontbon- den kunstlievende werkliedenver- eeniging, de fanfare Werkmans kring", hingen een achttal fraaie medailles, die bij verschillende gelegenheden waren geschonken, n.l. twee van de Koningin, een van de Oranjevereniging, var, de feesten te Middelburg, van het concours te Breda, van het feest comité Axel-Sassing, van den heer J. de Kraker Cz. en van de V. v. V. alhier. Ofschoon aan den zang dezer vereeniging geen hooge eischen werden gesteld, ondervond zij toch de waardeering der gemeente, om haar bescheiden optreden, om haar nuttig doel en den volhar denden ijver der leden en van den directeur in 't bizonder. Zondag aan Zondag werd er geoefend in het vierstemmig zin gen, door menschen, die nauwe lijks de zes klassen der lagere school hadden doorloopen, geen noten of muziekteekens kenden, dan nadat die door hun voorman C. Rinn waren geleerd en voor gezongen, terwijl deze evenmin ooit muzieklessen had genoten, en door zelfonderricht zich de muziekleer had eigen gemaakt. Dit op zichzelf was reeds een prestatie, waarvoor meer bestu deerden eerbied konden ja moesten hebben, indien ze be grepen, wat een kunstmin er in die eenvoudige lieden mocht schuilen om hun uren op te offeren voor het beoefenen der zang, dat met veel moeite gepaard ging. Geen roem of eerepalm was hun doel, doch de zelfvoldoening, dat ze slaagden en warme belang stelling ondervonden, was de drijfveer van hun ijver. Die be langstelling toonde zich ook in een 50-tal donateurs, waaronder met name de heeren Dekker vnd A. van Hoeve Pz. en Ph. J. van Dixhoorn zeer milden steun ver leenden aan de kas, o.a. door gratis locaalgebruik voor de i epe titie's, als anderszins, waarvoor het bestuur intusschen erkentelijk was en nog is. Dat alles is nu voorbij, maar zal toch aan de vergetelheid onttrokken worden. We vernamen, dat het plan bestaat, om medailles en beschei den alhier in het gemeentehuis te deponeeren, indien het Dag Bestuur bereid wordt gevonden en daaraan twijfelen we niet om die goederen als archief te bewaren. Mogelijk, dat ook deze lijkrede er dan bijgevoegd Mevrouw voo Kramer be weert Serena, die zij heel goed kent, heel zeker herkend te heb- beD. SereDa had een donker- blanwen zydeD mantel aan en een sluier voor. Heett zy deze dingen Ja Maar die heer Wie kan toch de heer zyn, die by Serena was Ik begrijp er niets van. U weet toch even goed als ik en iedereen, hoe openhartig Serena met ons omging, wie bij ons verkeerde, wie met ons om ging, wien zij kende, en dat er niemand, absolnut niemand is met wien men ook maardenken kon. Mevrouw's blik hing bang vra gend aan den jongen man, die zwijgend voor zich uit staarde. Maar U zwijgt, ging zy daarop heftig verder. U gelooft n houdt het voor mogelijk maar neen. Ik zweer n, dat in Serena's leven nog maar één man een rol speelde en dat is u U is toch niet blind, baron, u weet dat even goed als ik. U was dagelijks bij ons, n kent al Serena's doen en laten, elk barer gedachten. Dat zelfde dacht ik ook tot gister* En daartoe had ik wel neer reden dan u \reroi#edt, mevrouw. Want eergisteravond, toen u naar bed was gegaan, werd uw man door Martin in den stal geroepen en ik benutte het oogectblik om Serena mijn liefde te verklaren. Dns toch 1 Ik vermoedde gister zoo iets, toen ik u zag. Eo Serena, hoe nam zy het op Als een vrouw, die zelf lief heeft en het aanzoek reeds laDg heeft zien aankomen. Ik heb niets anders dan rein gelak ie haar lieve, donkere oogen gelezen. Anders was ook niet te ver- wachteu. Ze had n innig lief. Maar dan begryp ik nog minder Ik evenmin. Ik begreep al niet, dat zy gister, hoewel zy wist, dat ik komen zou om haar hand te vragen, naar haar vrien din kon gaan. Er moet iets gebeurd zyn, dat haar hedemaal van ge dachten had doen veranderen. Er ligt bier een geheim verbor gen, dat wij voorloopig niet ver mogen op te lossen. fl|j zag peinzend geruimen tyd voor zich heen en zyn trekken werden al meer en oneer door zorg vervuld. Plotseling vroeg hij, zonder mevrouw aan te zien Weet n misschien ook, of Serena misschien deD laatsten tyd daar ze no; al eens een middag 1 op het kasteel bij de gravin doorbracht,... eenige betrekking met meneer Georg Greiner onder hield. Mevrouw staarde hem spra keloos aan. Met Greiner? Den secreta ris van den graaf? stamelde zij eindelyk, begrypeloos. Hoe komt u daarbij Ze kan hem nauwelyks kennen. Hij is pas een half jaar op 't slot, verkeert niet bij ons aan huis U weet toch, dat velen van onze vrien den er zich over verbaasden, dat hij by ons geen bezoek bracht, hoewel by dat bij andaren deed, als b.v. by dr. Mayer in Drais- berg. Serena moet niettemin, toen ze de gravin bezocht, kennis met hem gemaakt hebben. Mevrouw zae Spanrberg op nieuw sprakeloos aan. Plotseling bedekte een vuurroode blos haar gelaat en riep ze ontzetMaar waar dwalen nw gedachten been U denkt toch nog dat zij met dezen man, die byna haar vader zou kannen zijn weg is ge gaan Ik denk niets. Ik probeer de feiten vast te stellen, om Serena's raadselachtig verdwenen tenminste eenigszins te kannen wordt en kindskinderen later een maal mogen getuigen, dat „Hoop op Zegen" niet tevergeefs heeft geleefd. Geslaagd te Utrecht voor examen analyst (chem le ged. Mej. G. Dregmans, van Axel. Voor de onderwijzersakte slaagden aan de kweekschool te Oostburg de dames A. Dieleman Pd te Axel, J. van Dixhoorn, Hoek, C. den Doelder, Terneuzen, M. Beun, Oostburg, P. Brakman, Groede en de heer H. Almekin- ders te Axel. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van en leeraar aan de R. H. B S. te Alkmaar J. H Massink, met gelijktijdige toe kenning van eervol onslag als zoodanig aan de R. H. B. S. te Terneuzen. Voor adspirant waterbouw kundig-opzichter slaagde dezer dagen de heer W. J. M. Nieuwe link te Hoek en voor sterkstroom- monteur de heer P. Leenhouts te Terneuzen. Prov. Staten. Dinsdag is de gewone zomer- zitting der Staten van Zeeland in naam der Koningin geopend door den Commissaris, den heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Afwezig waren de h h. Fruytier en Brandsma. Onder de genomen besluiten behoorde dat tot aanhouding van de adressen van A. Poppe te Qraauw en F. J. Picavet te Nieuw Namen om subsidie voor auto bussen. Overige voorstellen zijn ver wezen naar de afdeelingen. De volgende vergadering zal worden gehouden op 2 Juli. Waterleiding heeft krachtige verdediging noodig. In een Zaterdag te Renesse op initiatief van een raadscommissie gehouden vergadering, met tal van ingezetenen, werd de vrij willige aansluiting bij de water leiding krachtig verdedigd, doch anderzijds werd de waterleiding als een luxe beschouwd en het leidingwater minder geschikt voor vee en voor besproeiing van ge wassen in kassen. Dit vond ook weer bestrijders Tot een resultaat kwam men niet M.Ct. De gemeenteraad van Vlis- singen heeft per circulaire be sloten de kermis, in verband met de staking aan „de Schelde" dit jaar niet te doen doorgaan. Gewaarschuwd. Blijkens een officieële mede- deeling door den burgemeester van Middelburg, heerscht daar typhus, zoodat aangeraden wordt le om uitsluitend gekookte melk, gekookt water, gekookt vleesch en gekookte groenten en vruchten te gebruikten2e om niet in openbaar water te zwemmen. We vernemer, dat de typhus- gevallen niet van ernstigen aard zijn, doch voorzichtigheid zij ge boden. Gevonden. Inlichtingen zijn te verkrijgen omtrent een motorpomp, welke gevonden is door de Rijks politie, alhier. Predikbeurten te Axel. Zondag 17 Juni 1928 Ned. Herv. Kerk. Voorn. 9J/s ure Ds. J. B. Netelenbos van Heinkenszand. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9V, ure J. S. Post. Nam. 2'/. Dezelfde. Bediening H. Avondmaal. Geref. Gemeente. Voorm. 97j ure Leeskerk. Nam. 2'A Leeskerk. U kunt het bekomen bij Apoth. en Dn gisten in doozen van 30 en 60 ct. en in tuben van 80 ct. verklaren. Antwoord u daarom alstublieft op mijn vragen. Ver telde Serena u nooit van dezen meneer Greiner Geen woord. Maar al had ze het ook gedaan ik begryp niet, wat u dat zou kunnen ba ten. Serena's verdwijnen met dezen man in verband te bren gen, maakt de geschiedeni# im mers nog ingewikkelder. Ik ken Greiner alleen van gezicht en zijn gezicht zonder eenige uit drukking, met de onaangenaam schitterende oogen, was my hoogst onsympathiek, want het herinnerde my altijd aan iemand, die mij, lange jaren geleden, heel wat ergernis heeft bezorgd. Ën om nu aan te nemen, dat deze man indruk op een jong, nog onbedorven meisje zou ma ken, dat bovendien nog een aDder liefheeft het is te dwaas Spannberg streek zich over het voorhoofd, Misschien hebt u gelyk. Misschien heeft angst of dwaasheid mjj deze gedachte ingegeven. De persoonsbescbry- ving echter, die mevrouw von Kramer van den man op het station gaf, slaat precies op Greiner. Liefde hoett het niet te zjjn, De hemel mag weten, met welke voornpiejelingeDj met Mooie attentie. Op Zaterdag 23 Juni zullen 27 Fransche landbouw ingenieurs, welke een reis door ons land maken, ook een bezoek brengen aan Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Bezichtigd zullen worden de zui velfabriek te Kloosterzande en de coöp. suikerfabriek te Sas van Gent, terwijl tevens te Groenen dijk, Axel en Sas van Gent eenige collectie's Zeeuwsch-Belgische paarden zullen worden gebracht om de heeren met dat type paar den nader bekend te maken. Een fraaie gelegenheid om hier niet in foto of film, maar in levenden lijve ons paard, zóó uit den stal gehaald, dus niet geflatteerd voor tentoonstelling of keuring, voor te brengen en te demonstreeren. Fokveedag. Woensdag werd te Zaamslag een rundvee-fokdag gehouden, waar in niet minder dan 23 klas sen het fokvee was tentoonge steld. Dat die klassen niet talrijk bezet waren en alzoo tal van prijzen werden toegekend is be grijpelijk. Kampioen koe werd Bertha, van Alf. d'Hert te Zuiddorpe, terwijl van de stieren kampioen werd Robert van de Stierenver- eeniging te Axel. Van de prijswinners noemen we als ingezetenen van Axel, voor afd. vrouwelijk vee Klasse 1, P. Dieleman-Scheele, 3e prijs. Klasse 2, Jac de Putter le,Jan de Putter 2e en Mar. Dieleman 3e prijs. Klasse 3, Jan de Putter 3e prijs. welk doel deze gewetenlooze kerel Serena tot zich lokte. Een vermoeden zegt mij, dat hier twee misdaden hand in hand gaan. Is Greiner dan niet meer op het kasteel Spannberg zag verrast op. U weet niet, wat er op het kasteel gebeurde Alleen wat myn man gister vertelde, voor hij door een be roerte werd getroffen, dat de graaf overleden is. Ja, hy is overleden, de arme, oude menschenschuwe man. Echter geen uatuurlykeu dood. Zyn bediende vond hem, toen hij eindelyk tegen halt elf de slaapkamer binnendrong, daar de graat tegen zyn gewoonte in, niet belde, dood in bed liggen. Men dacht eerst aan een hart verlamming. Uw man, mevrouw, ontdekte echter aan den man een kleine steekwond en stelde vast, dat men hier te doen had met een vergiftiging door middel van pylgift, dat een onmiddel- ljjken dood tengevolge beeft. Wordt vervolgd). Er zijn menschen, die een gulden verteren, omdat zij een kwartje ge« vonden hebben,

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2