Binnenland. Landbouw. Reciitszaken. Gemengd Nieuws. Betreffende het Italiaansche kan ton Tessino, zeide hij, is het in het belang van Italië, dat dat een ongeschonden element blijft in de Zwitsersche bondsrepubliek. Met Oostenrijk zijn de diplo matieke betrekkingen correct, en het hangt van Oostenrijk alleen af, of deze een hooger graad van hartelijkheid zullen bereiken. De Duce memoreert dan het verdrag met Zuid-Slavië van 1924 en ver klaart, dat de incidenten, die kort geleden in Zuid-Slavië hebben plaats gehad, waren veroorzaakt door de conventie van Nettuno Hij spoort zekere Zuid-Slavische elementen tot voorzichtigheid aan en noodigt hen uit liever te stre ven naar vriendschap met Italië dan haar vijandschap op te wekken. De betrekkingen met Hongarije zijn uitstekend te noemen. Wat Albanië betreft, heeft Italië er belang bij dat dit land zijn stand vastigheid tegenover het buiten land meer laat blijken. Spreker verklaarde daarna, dat geen enkel vredesverdrag eeuwig is en dat tussëhen de jaren 1935 en 1940 Europa zich op een zeer belang' wekkend en delicaat punt van haar geschiedenis zou bevinden Men moet dit niet in pessimis- tischen zin opnemen, maar men moet dit zoo verstaan, dat dan verschillende vraagstukken zich zullen opwerpen. Laat men dan vooral alle com plicaties vermijden, wanneer men den vrede wil bevestigen door de vredesverdragen, die ditnoodig hebben, te herzien. Ingezonden Mededeelingen MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Gedenkboek ter eere Koningin-Moeder. Er heeft zich, gelijk in het al gemeen reeds bekend mag wor den verondersteld, een Commissie gevormd onder voorzitterschap van Dr. J. Th. de Visser, oud- Min. van Onderwijs, K. en W welke Commissie uitvoering heeft gegeven aan haar voornemen om in verband met het feit, dat bin nen zeer korten tijd de Koningin- Moeder den dag zal herdenken, waarop zij vijftig jaar tevoren Nederlandsche werd, een Ge denkboek uit te geven, gewijd aan Haar persoonlijkheid en aan Haren arbeid en toewijding voor ons land. Deze Commissie heeft zich tot uitvoering van haar voornemen gewend tot vooraanstaande per soonlijkheden en publicisten, be- hoorende tot verschillende gods dienstige en politieke richting, die zich allen zonder onderscheid bereid konden verklaren mede werking aan dit Gedenkboek te verleenen. A. W. Sythoff's Uitgevers Maat schappij te Leiden heeft de uit gave van dit boek op zich ge nomen. Na een inleidend artikel van Dr. J. Th. de Visser, zal in het Gedenkboek worden opgenomen een persoonlijk woord van Mr. S. van Houtenmr. P. W. A. Cort van der Linden en Dr. C. Lely. De Koningin heeft op het tot Haar gericht verzoek om de op dracht van dit werk, aan Haar moeder gewijd, te willen aan vaarden, der Commissie een gun stig antwoord doen toekomen, terwijl de Kon.-Moeder van Haar ingenomenheid met het verschij nen van dit Gedenkboek deed blijken. Tegen invoerrecht op klompen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft andermaal 'n adres aan de Tweede Kamer gezonden inzake het aan hangig wetsvoorstel tot tijdelijke heffing van een invoerrecht op klompen. Hierin wordt geconsta teerd, dat in de Memorie van pntwoord slechts twee van de acht door de K. v. K. in haar adres van 27 Maart geponeerde stellingen zijn bestreden, doch niettemin meenen voorstellers volgens de mem. v. antw. ge noegzaam te hebben aangetoond dat de beweringen van de Amster damsche Kamer op onjuisten grondslag zijn gebaseerd en als ondeugdelijk moeten worden ge kenschetst. In den brecde wordt verder de Memorie van Antwoord be streden, terwijl eenige opmerkin gen gewijd worden aan de in de M. v. A. gegeven voorstelling van zaken ten aanzien var, den invoer van klompen in het loo- pende jaar. AXEL, 8 Juni 1928. Gisteren slaagde te Rotterdam voor het examen boekhouder voor de Vereeniging van Leeraren de heer A. C. de Smidt Cz., alhier Vermoedelijk door onvoor zichtig omgaan met een benzine lamp geraakte gisteren de schil dersknecht P. B. alhier in brand Door onmiddellijk de kleeren af te scheuren en toegesnelde hulp werd erger voorkomen en kon hi na eenigen tijd zijn werk weer hervatten. Van rechtsvervolging ontslagen Het is al eenigen tijd geleden dat we in een in deze omgeving verspreid blad lazen, dat tegen den Directeur der gemeentelijke gasfabriek alhier door den rechter van instructie bij het kantonge recht te Middelburg opnieuw een onderzoek werd ingesteld aan gaande vermoedens van corrup- tieve handelingen in verband met de uitoefening van zijn ambt ge pleegd. We kregen later beves tiging van dit bericht, doch acht ten het beter, gezien den afloop van vroegere ontdekkingstochten op dat terrein, daarvan geen mei ding te maken, ook omdat wel licht daaruit voortspruitende ge ruchten de zaak weer vooruit zouden loopen, terwijl toch, in dien de termen daarvoor aan wezig bleken, een openbare be handeling van die zaak voor de rechtbank te Middelburg zou vol gen en het o.i. in dit geval be scheidenheidshalve eerst dan de tijd is, melding te maken van de feiten, als zij van overheidswege in het daglicht worden gesteld. Thans zijn we gemachtigd om mede te deelen, dat het justitio neel onderzoek gestaakt is en niet alleen geen veroordeeling, maar ook zelfs geen verdere be handeling, noch onderzoek meer zal plaats hebben, wegens het ontbreken van de noodige be wijzen die tot een rechtsvervol ging aanleiding zouden kunnen geven. Dinsdag werd alhier de jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden van stembevoegde ingelanden van den polder Be- oostenblij Benoorden. De reke ning werd vastgesteld op een bedrag van f24 577,11 aan ont vangsten en f 17.831,58 aan uit gaven, zoodat er een goed slot was van f 6 745,53, grootendeels ontstaan doordat een voorgesteld plan tot 2e uitwatering, dat ge raamd was op f 5000, niet meer is uitgevoerd. De begrooting werd bepaald op f 16273,56 in ontvang en uit gaaf, met f 681,91 aan onvoorzien. Besloten werd om de polder- lasten, die resp. f 12, f 10, f8 en f6 per Hectare bedragen, met 10 pCt. te verminderen. Woensdag werd in „Het Gulden Vlies'' alhier onder voor zitterschap van den Dijkgraaf, den heer P. Vael de jaarlijksche ver gadering gehouden van stembe voegde ingelanden van den pol der Beoosten- en Bewestenblij. Nadat besloten was tot den ver- coop van boomen, o. a. aan de le verkorting, tot rioleering van den watergang op Kijkuit en tot afvoer der slooten bij A. d' Hert en anderen, deed de ontvanger griffier, de heer H. Maertens reke- iing en verantwoording van zijn financieel beheer, waaruit bleek, dat in totaal over het dienstjaar 1927-1928 is uitgegeven f22092.31 en ontvangen f 24018,89, zoodat er een batig saldo was van 1926,58. In verband met dit goed slot en de werkzaamheden, die op het polderbestuur rusten, werd beslo ten om de jaarwedden van den dijkgraaf en de gezworenen te verhoogen, indien zulks met goed keuring van Ged. Staten van Zeeland kan geschieden Ook werd besloten om het dijkge- schot, dat nu resp. f4, f3, f2 en f 1 per hectare bedraagt, naar gelang der grondsoort, te vermin deren met 50 pet., zoodat deze op de helft komen. De begrooting werd alzoo vastgesteld op een bedrag van f 15.127,16 in ontvang en uitgaaf, met een post onvoorzien van f208,41. Te hooge huurwaarde. Reeds in een vroeger nummer drukten we de verwachting uit, dat er hier plaatselijk wel geen termen aanwezig zouden zijn om de huurwaarde voor de personeele belasting nog te verhoogen. Die verwachting is den bodem inge slagen en allerwege wordt ge klaagd, nu weer een gedeelte der inwoners hun belastingbiljet thuis kregen. Zooals gemeld heeft ook dhr. 't Gilde daarop de aandacht gevestigd in de laatst gehouden raadszitting en gevraagd of het niet op den weg van het gem. best. kon liggen om pogingen aan te wenden tot herclassificatie van deze gemeente, omdat geklaagd wordt over den on bi 11 ij ken en onevenredigen druk der perso neele belasting inzonderheid Het antwoord van den burge meester was, dat gepoogd wordt om de gemeente in een hoogere klasse te krijgen, waardoor er dan meer aftrek is en dus in saldo de belasting verminderen zou. Ter opheldering hiervan zij gezegd, dat thans Axel in klasse 8 staat met een aftrek van f57 per perceel; komen we nu in klasse 7, dan zou die aftrek f 70 zijn, of volgens de nieuwe wet is voor klasse 8 de aftrek f 70 en voor de zevende klasse f95. De vraag is echter maar of dan ook weer niet de huur waarde hooger wordt geschat en daarom hielden we liever de basis op een meer billijke schatting naar de werkelijke waarde der perceelen. Met „Concordia" naar Zaamslag op Zaterdag 9 Juni a s. Wie lust heeft met Concordia De reis naar Zaamslag mee te maken, Die make zich terdege klaar, Voorzie zijn beurs van „platen" maar, Om daar niet in de schuld te raken. De tram eischt het gewoon tarief Van 20 cent pèr enk'le reize; Men is om elf uur weer tehuis Tenzij men somtijds per abuis Eens thuiskomt op zijn eigen wijze. Wie dus van de partij wil zijn, Moet half vijf in de Kerkdreef wezen Want komt ge één minuut te laat, Dan staat ge met bedrukt gelaat, Waarop men 't woordje „spijt" kan lezen. Den 15en Juni 1928 zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer A. Spruitenburg uit Ter Neuzen, te Leiden het artsdiploma verkreeg. De heer Spruitenburg is sedert 15 Mei 1893 te Ter Neuzen als arts werkzaam. Bij de Chr. Geref. Kerk te Murmerwoude is beroepen Ds. Tolsma te Zaamslag. 30-jarige ambtsbediening. Ds. E. H. Broekstra, Geref. oredikant te Rijnsburg, herdacht Dinsdag zijn 30-jarige ambtsbe diening. Hij was achtereenvol gens predikant te Houwerzijl, Waddinxveen en Axel en sedert 27 Sept. 1908 te Rijnsburg. In een bijeenkomst der particuliere Synode der Geref. kerken in Zeeland, gehouden te Goes, is het moderamen als volgt samengesteld ds. R. J. 'van der Veen, praeses, ds. A. Scheele, le scriba, ds. A. C. Heij, aszes- soir en ds. F. J. van de Ende, 2e scriba. De collecte gehouden voor het huldeblijk aan H. M. de Ko ningin-Moeder bracht te Philip pine f 21 op. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Gisteren had alhier de merrie keuring plaats van wege het Stamboek van het Nederlandsch Trekpaard (Belg. Type). Er waren 56 paarden inge schreven, waarvan 50 opgekomen, 38 goedgekeurd en 12 afgewezen zijn. Ingeschreven werden de vol gende paarden met de daarachter genoemde eigenaars Mirza van J. P. van Cadzand, Snel en Cybia van Herm. de Feijter, Flora van J. Weijns, Belle van W. de Zeeuw, Pretty van H. van Acker, Marie van L. Wie mes, Olga van L. van Hoeve Jzn.,- Snel en Dora van B L. Ysebaert, Berlina van L. de Putter Jzn., Martha van Karei v. d. Hooft, Minerva van Simon v. d. Hooft, Laura van Jacs. Dekker, Elly van Jac. de Putter, Emma van J. K. de Putter, Coquette en Emma van Wed. W. de Feijter, Mirza van J. den Hamer, Vera van de Regt, Stella van H. den Hamer, Emma van P. Dekker Pzn., allen te AxelEva en Favoriet van M. A. B. Puylaert, Hirondelle van J. Dieleman, Fortuna van A. C. van Waes, Rabie van Alf. d'Hert, allen te ZuiddorpeAdele van Eug. Verhelst, Bertha van A. Vervaet, Paulina van George Govaert, Hilda, José en Solange van Gebr. Daelman, allen te Westdorpe Issa van C. F. van Acker te Sas van Gent. Caline van H. Bonte te Koewacht, Gonne van J. Dieleman-v. d. Hooft te Sluiskil en Moor en Lea van M. Wauters te Sas van Gent. Deze keuringen zijn voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen geëindigd. De algemeene indruk der keur meesters is, dat er vrij goed- soortige modellen paarden wer den getoond, waarbij sommige goede toekomst voorspellen. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 5 Juni waren de volgende personen gedagvaard J. A. A., 24 j., schippersknecht te Walsoorden, wegens mishan deling van zijn moeder op 21 April 1928 te Hontenisse. Uitspraak 1 m. gevang, voorw. proeftijd 3 jaar. A. J. E., huisvrouw van A. de C., 39 j., zonder beroep te West dorpe, wegens beleediging van V. van Hoeck te Westdorpe op 23 April 1928. Uitspraak f 10 s. 10 d. J. F. V55 jvoerman te Westdorpe, wegens beleediging van den rijksveldwachter Warrens te Westdorpe toen deze een ver lofslokaal visiteerde. Uitspraak f 15 s. 15 d. C. V., huisvrouw van F. J. v. T52 j., zonder beroep wegens beleediging van den agent van politie W. van Doorn, te Ter Neuzen. Uirspraak f 15 s. 15 d. G. C. C. C., 46 j., koopman en H. P., 35 j., koopman reizende in een woonwagen wegens stroo- perij van gras, te Sas van Gent. Uitspraak f 10 s. 10 d. P. S., 46 jhuisvrouw van C. M., zonder beroep te Sas van Gent, werd beklaagd, dat zij op 2 Mei j.l. te Sas van Gent C. D. van Putte heeft beleedigd. Uitspraak f 10 of 10 d. h. De Rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de strafzaak betreffende de berooving van een 78-jarigen banklooper wien hij een tasch, inhoudende f 15.000.— aan geld en een aantal effecten ontrukte. Naar men weet hebben, als verdacht dit misdrijf tezamen en in vereeniging, althans ieder af zonderlijk gepleegd te. hebben, terechtgestaan de 26-jarige H. v. K., en de 30-jarige P. V., beiden uit Amsterdam. De Rechtbank verklaarde boide verdachten schuldig aan het pri mair ten laste gelegde. Over wegende dat Van K. en V. een ernstig feit op brutale wijze heb ben gepleegd en voorts dat zij eenige weken tevoren plannen hadden gemaakt voor 't plegen van een soortgelijk misdrijf, legde zij Van K. drie jaar en negen maanden en V. vier jaar gevan genisstraf op. Het O. M. had veroordeeling van beide verdachten ieder tot 3 jaar gevangenisstraf gevorderd. Staking te Vliss!ngen. Woensdagavond zijn de stakers van „de Schelde" te Vlissingen met de politie in aanraking ge komen, omdat een groote menigte werklieden in de Walstraat een werkwillige van de fabriek ston den af te wachten. De menschen wilden naar de M. Crt. meldt, ondanks herhaalde sommatie van een inspecteur van politie niet uiteengaan, zoodat van de gum mistok gebruik werd gemaakt en er harde klappen vielen. Het aantal werkwilligen is thans nog 359. Woensdag passeerde de landbouwer S. T. uit Varsseveld met een houtwagen de spoorlijn aldaar. Waarschijnlijk raakte het paard met de kalkoenen van het hoefijzer in de contrarail vast, met het gevolg dat het door een uit Doetichem komende trein werd gegrepen en gedood De kar werd vernield. T. kon zich tijdig in veiligheid stellen. Op den overweg van de spoorljjn RotterdamDordrecht heelt in den vroegen ochtend een ongeval plaats gehad. Een vrachtauto uit Mechelen en ge laden met bloemkool, op weg naar Rotterdam, reed, doordat het nevelig was, tegen den af sluitboom met het gevolg, dat de auto op de spoorbaan kwam. Door de tegenwoordigheid van geest van den dienstdoenden spoorwegwachter, slaagde men er io een naderenden sneltrein tijdig te doen stoppeD. De chauffeur van den auto, het gevaar ziende, gat vol gas en reed ook door den tweeden afsluitboom heen. De twee in zittenden, een man en een vrouw, kwamen met den schrik vr\j. De auto is totaal vernield. (Tel.) Nabij Dellt heeft een bot sing plaats gehad tusschen twee elkaar achterop rijdende auto's, doordat de bestuurder van den voorsten wagen plotseling stopte, teneinde een 12-jarigen knaap, die met zijn fiets in het mulle zand was gereden, niet te over rijden. De aebteroprijdende kon zijn wagen niet gauw genoeg remmen, zoodat een botsing volgde, waarbij de achterste auto dermate werd beschadigd, dat ze met een kraanwagen moest worden weggesleept. De Rotter- damsche wagen kon, licht be schadigd, op eigen kracht verder gaan. De jeugdige wielrijder bleet ongedeerd. De politie te Almelo heeft zekeren E. aangehouden die op valsche aangifte van diefstal zijner motorfiets eene verzeke ringsmaatschappij voor 400 had opgelicht, welk geld hy in Duitschland had opgemaakt. Dinsdag werd de heer R. van der Kletf, te Gouda 100 jaar( A Zondag 10 Juni 1928. Voorm. 9V2 ure Ds, G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9Va ure J. S. Post. Nam. 2Dezelfde. Bediening H. Avondmaal. Voorm. 97s ure Leeskerk. Nam. 273 Leeskerk.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2