Bij Examens MIJNH aRDT's Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Waalsche Nooit-Meer-Oorlog- Federatie te stichten, welke strijd zullen voeren tegen oorlog en militairisme. De secretarissen van het co mité zijn H. J. de Vos, te Gent mevr. Heesterman-Uri, te Maas tricht, en dr. E. Ehlers, te Ixelles (Brussel). AXEL, 5 Juni 1928.' Zaterdagmiddag is op den Buthdijk alhier de vrouw van Adr. Dieleman, wonende op de Sassing, door een motorrijder omvergereden, tengevolge waai- van zij een hersenschud ding kreeg en Zondagavond zon der het bewustzijn herkregen te hebben, is overleden. Omtrent de toedracht van dit noodlottig ongeval vernemen we het volgende De heer N. uit Neuzen kwam ongeveer half een in matigen gang van de Sassing in de ricii- ting Axel gereden, om aldaar de markt te bezoeken. Hij zag rechts van den weg een vrouw gaan, die den weg wilde oversteken en daarom gaf hij een sein met den hoorn. Toch ging de vrouw door en alzoo probeerde N. in zeer matigtempo achterom haar (rechts) te passeeren, doch juist op dat oogenblik keerde de vrouw terug, waardoor ze het stuur van den motor raakte. Dhr. N. zoowel als de vrouw en ook de motor vielen om. N. kwam spoedig overeind, doch de vrouw lag bewusteloos, en werd met behulp van haar schoonzoon en anderen binnengedragen bij haar dochter, die daar woonde en waarheen de ongelukkige ver moedelijk heeft willen gaan. Zeer ontsteld stapte dhr. N. weer op den motor, welke niet beschadigd was (een bewijs dat er weinig of geen gang moet zijn geweest) om de politie te waai- schuwen, terwijl ook geneeskun dige hulp werd ingeroepen. De vrouw, Maatje Jansen ge- heeten en 59 jaar oud, kon niet gehoord worden en is ook niet meer tot bewustzijn gekomen. Laat dit ernstig ongeval allen tot een waarschuwing zijn, bin toch nimmer een weg over te steken, zonder links en rechts te hebben gekeken en eenmaal door gaand ook nimmer te twijfelen of te blijven staan. We willen ge- looven, dat hier geen schuld be staat, noch bij de een, noch bij den ander, en een samenloop van omstandigheden de oorzaak is geweest, maar toch is in vele ge vallen het niet toepassen van ver keersregels de oorzaak van veel onheil. Schietwedstrijd. Zaterdag hield de Burgerwacht Axel op Spui op de weide van de dames Luteijn een schietwed strijd op 2 banen, van 20 M., resp. met marga- en bousquet- patronen. »K«D-je me niet meer, Wolt »Wolf, Wolf, kent u mij dan »Ben ik dan zóó veranderd Pc Waarachtig meneer, ik ken u niet >Kent ge dan den man naar wien dit portret gemaakt is ?c zeide de vreemdeling en wees op een van de acht, die aan den wand hingen. »Xeer ja om, neen anders naar het licht riep Wolf en draaide zijn bezoeker zoo, dat deze met h-t aangezicht Daar de vensters stond. »Jongen, jongen, ben jij het, Wiel? Ben jy 't - Waarachtig waar? Hoe is 't mogelijk, jij, Wiel, ik zou je nooit herkend hebben »Oud geworden, bé?c zei Wiel- hout met een droevig lachje om den mond. >Arme Wiel, heb jy je dat zoo aangetrokken, hoe is het mogelijk »Ja, maar zij heeft het zich meer aangetrokken, WoltZy ligt daar haar leed is geleden, haar strijd ten eindeGod hebbe haar zielsprak Wielhout en sette zich als een afgematte op een stoel neer. Toen des avoDds dokter Wiel hout naar Utrecht zou gaaD, wist bij waar al zijne oude vrienden Op de margabaan was de uit slag als volgt Alf. de Winne 95 punten, Jac. van Doeselaar 91, H. van Luijk 88, R. C. Boeije 87, H. Hoebé 86, L. Dieleman 83, S. Lourens 82, G. den Engelsman 81, P. Ie Feber 81, M. van Doeselaar 80, A. de Witte 74, J. Lourens 70, J. Bakker 61, J. Hamelink 54, Jac. Goosen 53, A. van Tatenhove 48, A. Jansen 47, B. J. Knieriem 47, Joh. Hoebé 46, A. Lourens 45, Jac. van Dron gelen 39, Joh. van Driel 29, A. Bakker 29, P. Koster 25 en Jan de Visser 22 punten. Er waren 25 prijzen beschik baar, bestaande in luxe voorwer pen met inleg en kasgeld aan gekocht. Voor de bousquetbaan waren 5 prijzen, die gewonnen werden door Adr, Lourens met 47, jac. Bakker 46, B. J. Knieriem 46, G. den Engelsman 44 en Lev. Dieleman 44 punten. De wedstrijden hadden plaats onder leiding van den comman dant B. J. Knieriem. Door onbekende oorzaak brak er Vrijdag brand uit in de schuur van den landbouwer E. Aerens, wonende op den Haze- larenhoek onder de gemeente Koewacht. De schuur brandde geheel af evenals de varkens hokken met een paar varkens. Het huis bleef behouden. - Vanwege den Christelijken Boerenbond wordt te Oostburg door dr. Hermans uit IJzendijke een cursus gegeven in „Eerste Hulp bij Ongelukken" voor vrou wen en dochters der leden van dien bond. Tot op heden hebben zich 30 cursisten aangemeld. Door eene Commissie uit het Bestuur van den Kring Hulst van den N. C. Bwordt de mo gelijkheid onderzocht, om een Strookarton- en een Conserven- fabriek op te richten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 20 tot en met 26 Mei in de provincie Zeeland bedroeg Roodvonk: Hontenisse 1, Mid delburg 1, Ter Neuzen 1, Zuid dorpe 1. Donderdag had te St. Nico- laas een vrij ernstige aanrijding plaats tusschen de tram van Kiel- drecht en «de autobus, die van Nieuw Namen des Donderdags de marktbezoekers naar St. Nico- laas brengt. De autobus werd tengevolge van den hevigen schok geheel omgeworpen, waardoor de in zittenden door de glasscherven verwondingen opliepen die ge lukkig niet van ernstigen aard bleken. De bus zelf werd groo- tendeels vernield. Loop der bevolking. Gedurende de maand Mei zijn uit de gemeente Axel Vertrokken: Johannes H. van Berlo en gezin, tramconducteur, Drieschouwen A 39 naar Heerlen. Aloysius M. Mattelé en echtg., metaaldraaier, Weststraat D 8 naar Vlissingen. Camillus L. de Brouwer, landb. knecht, Kijkuit K 37 naar Honte nisse. Cornelis Ruijtenburg, broodb. knecht, Magrette N 42 naar Zaamslag. woonden. De meesten waren ge trouwd en het ging allen goed. Veertien dagen later had bij zich gevestigd als dokter in de stad, waar by gestudeerd had hij bewoonde er de eigen kamers uit zijn studenten tyd. En nauwelyks bad hy 't zich op die kamers gemakkelijk ge maakt, of by hing tegen een naakten wand het portret van een allerliefst kind. Het was Bertha. Dikwyls liep bij die kamer op en neer; dikwyls bleef hij voor die lieve gelaatstrekken staan en fluisterde dan »Twee oflhrs voor één 1 Eo bovendien nog voor schuld ver kocht E I Jï D E» Francois Koster en echtgen landbouwer, Kijkuit K 58 naar Stoppeldijk. Magdalena K. Hol, zonder be roep, Nieuwstraat G 55 naar Putte (N -Br.). Sara J de Vuijst, huishoudster, Zeestraat A 110 naar Middelburg. Janna Coumou, zonder, Prins Hendrikstraat EE 13 naar Haar lemmermeer. Rosalia M. Andriessen, dienst bode, Markt C 11 naar Hontenisse. Gijsbregt van Bendegem. koop man, Stationstraat G 10 naar Haarlem. Adrianus J. Konings, fabrieks arbeider, Kerkstraat B 76 naar Son en Breugel. Elisabeth Hamelink, dienstbode, Spui N 61 naar Terneuzen. Sara Suzanna Scheele, huis houdster, Koestraat D 72a naar Zaamslag. Prudentius Jos. Casteels, ar beider, Buitenweg H 19 naar Zuiddorpe. Jacomina El- van de Voorde, dienstbode, Sluiskil P 26 naar Terneuzen. Cornelia S. Hamelink, zonder beroep, Magrette N 38 naar Zaam slag. Johannes J. van der Mooren, slagerskn., Weststraat D 53 naar Middelburg. Petrus de Roos, landb.knecht, Kijkuit L la naar St. Jansteen. Christina Cath. Scheele, dienst bode, Buitenweg H 36 naar Ter Neuzen. Janna Overdulve, dienstbode, Schapenbout O 44 naarTerneuzen. Corn- van Arenthals en gezin, arbeider, Buitenweg H 31 naar Haarlemmerliede Ingekomen: Theophiel P. Cappendijk, con ducteur, Koestraat D 73a van Hontenisse. Margaretna Overdulve, dienst bode, Kijkuit K 43 van Wissen- kerke. Christina van de Velde, dienst bode, Kijkuit L 7 van St. Kruis. Janna Jac. Dieleman, dienst bode, Fort L 32 van Bosch- kapelle. Cornelia van Eek, dienstbode, Markt C 11 van Stoppeldijk. Wilhelmina Florussen, dienst bode, Coegorspolder P 24 van Terneuzen. Neeltje A. M. Slijpen, zonder, Gentsche Vaartstraat C 81 van Vlaardingen. M. C. Martijn geb. van Noppen, zonder, Julianastraat E 130 van Oostburg. Wilhelmina de Feijter, dienst bode, Coegorspolder O 28 van Westdorpe. Elizabeth Zegers, huishoudster, Koestraat D 72a van Yerseke. Cornelia El. Oliebek, dienst bode, Kanaalkade A 56 van Zaamslag. Suzanna Verhelst, dienstbode, Steenovens M 48 van Zaamslag. Wilhelmina Overdulve, dienst bode, Kijkuit K 43 van Biervliet. Dina M Faas, dienstbode, Spui N 103 van Terneuzen. Wed. Dina J. de Bokx geb. Buijze, zonder, Steenovens M 35 van Zaamslag. Maria J. Triest, dienstbode, Spui O 1 van Hontenisse. Jan Jac. Hamelink en echtgen., veldarbeider, Steenovens M 37 van Zaamslag. Mathilda R de Kort, dienst bode, Markt C 44 van Hengstdijk. Cornelis Dieleman, zonder, Kijkuit L 2a van Terneuzen. Zeeuwsch-Vlaameche Tramweg-Maatschappty. Zaterdag j.l. is in het Hotel des Pays Bas te Terneuzen de gewone jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Z. V. T. M. gehouden. De heer J. A van Rompu te Terneuzen werd herkozen tot commissaris. Het jaarverslag over 1927 werd uitgebracht en de balans en winst en verliesrekening over dat jaar vastgesteld. Uit de bedrijfsrekening blijken de volgende cijfersopbrengst personenvervoer f93597,—, goe derenvervoer f 394057,02, diver sen f 11588,12, totaal f 499242.14, exploitatiekosten f386541,79, ba tig saldo f 112700,35. verliesrekening vermeldbedrijfs rekening f 112700,35, exploitatie weegbruggen f5391,71, interest f 12773,83. Dividend stoomtram Hulst-Walsoorden f8100,—, sub- sidiën en diverse baten f45038,60 waartegenover de volgende lasten staan rente 5 pCt. obligatielee ning f42650,—, storting in de vernieuwingsfondsen f38370,38 afschrijvingen f43842,60, zoodat het winstsaldo bedraagt f59141,51 De balans vermeldt onder ac tiva: kosten van aanleg en uit breiding f 5118826.12, waarop af geschreven f 774297,32, bank en personen f 186761.51, aandeelen stoomtram Hulst-Walsoorden en effecten f217050,44, effecten van de vernieuwingsfondsen f 339402,50, magazijn voorraad f74493,15, di verse rekeningen f29821,29, ter wijl in het passief voorkomen geplaatst aand kapitaal f 1,200,000 5 pCt. obligatieleening f 846000 rentelooze voorschotten f2416223 vernieuwingsfondsen f389340,88 diverse rekeningen f281352,30, winstsaldo f 59141,51. Het door commissarissen ge steunde voorstel van den alge meen-directeur, om van het winst saldo f 54000,— te bestemmen voor uitkeering van 41/» pCt, dividend, werd met algemeene stemmen aangenomen. Het zesde dividendbewijs zal mitsdien vana' 15 Juni a.s. betaalbaar zijn met f 22,50. Gevonden. Bij de gemeentepolitie zijn als gevonden voorwerpen gedepo neerd een damesportemonnaie, een gouden dameshorloge, een nik kelen heerenhorloge en een rijwielplaatje. Sportnieuws. Zaterdagavond speelde een elftal van de Axel-Juniors alhier een wedstrijd tegen de voetbalclub van Kijkuit. Deze bracht er niet veel van terecht en de jeugdige Oranjemannetjes wonnen dan ook met 11 1. Een gecombineerd elftal van Axel trok Zondag naar Sas van Gent om daar de finale van de bekerwedstrijden te spelen tegen Zeeuwsch-Vlaanderen. Het meest opvallend en teleurstellend in dezen wedstrijd was wel het uiterst zwakke doelverdedigen bij Axel. De gevolgen bleven niet uit en de Axelsche combinatie, die overigens de overwinning in eigen handen had, verloor ten slotte dan ook met 5—4. Axel moest zich dus met den 2en prijs tevreden stellen. Op Vrijdag 1 Juni hadden in tegenwoordigheid van den Rijks- landbouwconsulent, het school bestuur, de commissie van toe zicht en verdere belangstellenden de overgangs en eindlessen plaats aan de Chr. Landbouwschool alhier. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd J. Ramondt, Sas van GentJ. de Regt, AxelD. van Alten, AxelC. de Putter, Zaamslag J. Dees, ZaamslagE Wolfert, Hulst; W. de Feijter, Walsoorden F. de Regt, Axel. Van de tweede naar de derde klasse H. de Feijter, AxelA. de Putter, Zaamslag; L. Dieleman, Axel; J. Tollenaar, Zaamslag; M. Dekker, ZaamslagM. de Feijter, AxelJ. van de Ree, Zaamslag; H van Hoeve, Ter NeuzenP. Ramondt, Sas van Gent. Van de derde naar de vierde klasse W. van Cadsand, AxelC. de Regt, ZaamslagS. van Hoeve, Terneuzen S. van Hoeve, Axel P. Dieleman, Zaamslag; H. Die leman, AxelW. de Feijter, Bosch- kapelleJ. Dekker, Axel. De volgende leerlingen van de vierde klasse verwierven het diploma en hebben de school verlaten G. Dees, Zaamslag J. de Regt. AxelJ. Verstrate, AxelG, Tol lenaar, Ter Neuzen; D. de Jonge, Ter Neuzen A. Dieleman, Zaam slag j J. van de Ree, Zaamslag; Als baten zijn op de Winst-en J. de Feijtert Stoppeldijk, Ingezonden Mededselingen blijft men kalm en helder indien men te voren g?bruikt een paar ZENUWTABLETTEN Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Zaamslag. Zaterdagnamiddag 2 Juni had alhier de jaarlijksche keuring plaats van merriën door het Stamboek voor htt Nederlandsch Trekpaard (Belgisch type). Een 22-tal paarden werden voorge bracht, waarvan de volgende zullen worden ingeschreven Margarethavan J. Dieleman Wz., Isabel van Abr. Dieleman Pzn., Sjora van Adr. de Putter Mzn., Lena van Aarn. Dieleman, Bertha van Eug. F. de Moor, Irena van Wed. A. Nijssen, Zaza van A. Haak, Mina van Wed, A. J. Ver- poorte, Miriam en Jaubertha van J. L. van de Ree, La Fille van Ad. van Arenthals, Bella en Allica van W. D. Dekker, allen te Zaam slag. Pia, Frida, Ida en Hertha van Johs. Scheele Wzn. en Marie van Corn, de Feijter, beiden te Boschkapelle. Mond- en klaowzeer. Het mond- en klauwzeer te Zoeterwoude neemt steeds toe, terwijl de gevolgen ervan ook ernstiger worden. Er zijn name lijk een paar gevallen met doode- lijken afloop geconstateerd. Ver moed wordt, dat de ziekte in de weide wordt gebracht door bees ten, die op de markt zijn aange kocht en de besmetting hebben opgedaan in de stallen, waar zij enkele dagen voordat de markt begint, worden gestald. Inmid dels is het voor de betrokken landbouwers een strop. Arrond. Rechtbank te Middelburg In de zitting van 1 Juni wer den de volgende zaken behan deld F. W., 55 j., herbergier en varkenskoopman te Clinge was door den Kantonrechter veroor deeld tot f25 boete of 10 d. h., ter zake bedreiging van den rijks veldwachter van Schaik, in een verlofslocaliteit te Clinge. Verdachte was in hooger be roep gekomen. Eisch: 2 m. f 2 of 2 m.2d. h. E. C. V., 48 j landbouwer C. A. W., 42 jhuisvr. E. C. V. en C. Ph. P. W., zonder beroep allen te Hulst, werden verdacht dat zij in het jaar 1926 bier heb ben gemaakt althans een alco holische vloeistof in gisting heb ben gebracht. Eisch voor den eerste f 500, voor beide anderen f150 boete. Tegen een opzichter bij de gemeentebedrijven te Middelburg werd een geldboete van f50 of 25 dagen hechtenis geëischt we gens het in strijd met zijn in structies als ambtenaar aannemen van steekpenningen tot een be drag van ongeveer f200. De officier van Justitie bij de rechtbank te Middelburg eischte tegen den gasdirecteur te Wemel- dinge 1 maand gevangenisstraf, wegens het in strijd met zijn in- s ructies als ambtenaar aannemen van steekpenningen tot een bedrag van ongeveer f700. Geheime distilleerder^ ontdekt. Opnieuw is te Scherpenisse een geheime distilleerderij ontdekt bij den landbouwer M. D. Het toe stel werd door de rijkspolitie uit St. Maartensdijk in beslag ge nomen. Vrijdag is van den heer H. uit Noordwijkerhout een auto, die op de veemarkt te Leiden stond, gestolen. Aan de politie aldaar werd liervan mededeeling gedaan en iet nummer van den wagen aan eigen agenten en de politie der omringende gemeenten doorge geven. Des middags ongeveer 5 Uur Ontdekte de Leidsche politic

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2