Yoor schuld ïerkocht. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vl a anderen r No. 1!) DINSDAG 5 JUNI 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag-voormiddag II ure. Het gele gevaar. Steeds meer wordt onze be langstelling gevraagd voor de gebeurtenissen in hetverreOosten, waar China op het punt staat een belangrijk hoofdstuk zijner ge schiedenis af te sluiten. De ont ruiming van Peking door de Noordelijken is in vollen gang en het binnentrekken der Natio nalisten en hunne bondgenooten is eene kwestie van ten hoogste nog slechts enkele dagen. Reeds hebben de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden te Peking besprekingen geopend met de leiders der zuidelijken, teneinde de bezetting der oude hoofdstad onder de meest gunstige omstan digheden te doen plaats hebben en de levens en eigendommen der vreemdelingen beschermd te weten. Want er bestaat groote vrees, dat de aanvoerders hun troepen niet langer in de hand zullen kunnen houden, zoodra de val van Peking een feit zal zijn geworden en dat de soldaten, naar alouden trant, aan het rooven en plunderen zullen slaan om deze heugelijke gebeurtenis vol gens de (zeer slechte) gewoonte te vieren. In internationaal politiek op zicht zal deze eindoverwinning der zuidelijken van geweldige beteekenis zijn. Reeds maken de Japanners aanstalten, het roer om te gooien en toenadering te zoeken tot de nationalisten, die weldra de macht in geheel China, (met uitzondering dan van Mandschurije) in handen zullen hebben, tenminste, voor zoover de zoogenaamde Christengeneraal Feng Yu Hsiang kan gerekend worden 'tot die groep te behooren. Deze vechtsabel toch is een ge heel afzonderlijke factor, doch een factor, waarmee wel degelijk rekening dient te worden gehou den. Zijn samengaan met de na tionalisten strekt slechts zóó ver, als daardoor zijne eigen plannen worden gediend en deze waren er in de eerste plaats op gericht, binnen de muren van Peking te Een oud verhaal door P. Louwerse. 16) Langzaam doet hy het hek open en den dooden-akker be tredend, zegt hij>Ja, hier ligt de oude dokter Wielbout. De man was spoedig nit zijn tijd, en hier ligt de burgemeester. Die heelt het mij moeielyk ge maakt! God vergeve het hem! En hier, hier ligt zy, myn eenig, myn lief, liet kind O, waarom zy hier? Waarom ik niet? Ze heeft het my nooit ver weten, dat het myn schuld was, dat zy zoo leedNeen, nooit, nooit, nooit Arm, arm kind Ën hij, h(j kon haar niet schat ten hij was haar niet waard 1 Hij begreep, hjj verstond haar niet O, als zijn hart maar half zoo goed was geweest, als dat van mijn kind, dan..., maar hij dacht maar aan die vierduizend gul den 1 Hjj heeft het haar verwe ten, dat zij hem enkel daarom |enomen had by heelt komen. Nu dat vrijwel het geval is, komen de zaken anders te staan en zal hij niet aarzelen zijn gezag in de weegschaal te werpen om in de nieuwe regeering de eerste viool te kunnen spelen. Gelukt hem dit (en zijne kansen staan niet slecht) dan wordt de politieke constellatie rond de Gele Zee als bij tooverslag gewijzigd, nademaal dan de invloed der Sovjets zich in hooge mate zal doen gelden. De ommezwaai van Japan kan, in dit verband gezien, als de eerste stap op den weg naar een Chineesch-Japansch Russisch blok worden beschouwd, ofschoon (het klinkt paradoxaal) de huidige Japansche regeering allerminst eene alliantie met de Sovjets- beoogt. Integendeel zelfs Echter, de dwang der omstan digheden zal hiertoe leiden en wel als gevolg der bezetting door de japanners van Mandschurije, uitgevoerd met aanvankelijk ge heel andere bedoeling en waar tegen vroeg of laat Engeland zich zal verzetten met steun der andere belanghebbenden, uitgezonderd Amerika, dat bereids aanstalten maakt zich uit het Chineesche wespennest terug te trekken. Zaken zijn zaken, niet waar? En dan Dan zal onze oude wereld in zijne voegen gaan kraken, dan zullen Oost en West tegenover elkander komen te staan in den meest ongewenschten vorm, dan zal de rekening worden aange boden voor hetgeen de hoogge roemde Westersche staatsmans wijsheid in voorgaande perioden heeft gewrochtdien wissel krij gen we te honoreeren en mis schien zullen we dan het kind van de tekening worden. Het zijn geen onverdeeld gun stige perspectieven, die zich hier openen. Provinciale Staten. De agenda voor de a s. zomer- zitting bevat behalve eenige ko ninklijke goedkeuringen van ge noemde Statenbesluiten haar uitgescholden H«t ging me door de ziel heen En toen kwam zy met baar hart vol liefde Ea hoe troostte zy mij Zij my troosten Zy het offer, ik de offeraar De oude man zweeg een oogen- blik en zette zich op de een voudige zerk nèer. De wind stak weer opHij speelde met de lange gryze haar lokken, die hij hem om 't hoofd deed fladderen. Hij voelde 't niet. De regen viel neer, nat en koud. Hij huiverde, maar stond niet op. >Arm, arm kindle fluisterde hij weer. »Hier, hier wilde zy liggen, naast haar domineetje met zyn mismaakt lichaam, maar zijn engelen-hart. »En zjjne woorden zyn het, waarmede ze uit het leven scheidde en die ook op haar grafsteen gebeiteld staan >Menschlijk hart, wat zijt ge [groot toch, Dat geen wereld u verzaadt] Menschlijk hart, wat zjjt ge [klein toch, Dat een niet u wonden slaat Maar dat z[j nu nog sterven moest in de armen van z [j o s Bertha 1 Dat ze nog zijnen laat- als ingekomen stuk een verzoek van C. J. Maas en A. Westbroek, veerlieden, om maatregelen te treffen ter voorziening in een aan legplaats aan den provincialen steiger te Zijpe. Voorts het verslag van den toestand der provincie over 1927. Benoeming van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet en voorstellen van Ged. Staten tot aanhouding van de adressen van A. Poppe te Graauw en F. J. Picavet te Nieuw Namen om subsidie voor autobusdiensten wijziging van het reglement van orde voor de vergadering der Prov. Staten van Zeeland voorziening in de electrificatie van*de middengroep; uitvoering van enkele bepalin gen der Provinciale wet; machtiging van hun college tot toekenning van bijdragen voor ver pleging van behoeftige blinden het verleenen van subsidie voor handelsonderwijs het verleenen var. een bijdrage voor de bevordering van het tuin- bnuwonderwijs op Schouwen- Duiveland afwijzing van het verzoek van den calamiteuzen polder Borssele om vrijverklaring; wijziging van het besluit der Staten van 20 Juli 1926 no. 17 sub II, tot het verleenen van een renteloos voorschot aan de Zeeuwsch-Vlaamsche tramweg maatschappij voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram weg van nabij Hoofdplaat naar Breskens wijziging van het besluit der Staten van 20 Juli 1926 no. 16, tot verleening van subsidie voor verbetering yan den straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven verlenging van den proeftijd, bedoeld in besluit der Staten van 20 Juli 1926 no. 14a, tot toeken ning van subsidie aan de Rotter- damsche tramwegmaatsch. voor uitbreiding van haren stoomboot- dienst tusschen AnnaJacobapolder en Zijpe verzekering van de motorveer boot Koningin Wilhelmina" sten kus en zijne laatste woorden overbrengen moest, eer ze tot hem ging De wind was in een storm veranderd, en de plasregen stortte neer. Toch zat hij daar altijd nog. Eindelijk bukte hy zich voorover, kuste den graf steen en sprak>Nacht, Berth, nacht kind !c Toen ging hy heen. Ooderwijl de oude man daar gezeten had, was er voor de her berg, die recht over de kerk stond, een rijtuig opgehouden. Een kloek en stevig man van middelbaren leeftijd naar het scheen, was er uitgestapt en toen hy in de herberg gekomen, op het kerkhof dien ouden man zag zitten, vroeg hij aan den kaste lein >Wie is dat »Dat is meneer Trommeling, vroeger ontvanger van de regi stratie te Linthuizen, meneer »Zoo, woont die hier »Dat is te zeggen, na den dood van zijn eenige dochter Bertha, die hier vroeger bij hare tante opgevoed is. Ze was getrouwd met domii'é Morrehof, wiens vader hier burgemeester geweest is. Ze moeten niet gelukkig ge leefd hebban, en iedereen Weet het, dat gij hetn alleen genomen toekenning van subsidie aan het bestuur der vereeniging tot ver betering van het schapenras in Zeeiand vaststelling van de rekening en goedkeuring der verantwoording var. de provinciale inkomsten en uitgaven over '26 wijziging van de begrooting der provinciale inkomsten en uitgaven voor 1928. Door den Raad van Bestuur der P. Z. E. M. wordt aan Ged. St. medegedeeld, dat de electrifi catie van de Noordgroep onzer provincie (Schouwen, St Philips- land en Tholen) allerwege instem ming vindt, nu de eisch van ga rantie is vervallen. Ged. St. stellen daarom voor aan de P. Z. E. M. een nader crediet te verleenen, ten bedrage van f 527.000, nadat vroeger reeds f 485 000 ten behoeve van de electrificatie van dit deel van Zeeland is toegestaan. Waar ver wacht wordt, dat voor den aanleg van netten buiten de kommen der gemeenten nog een aanvullings- crediet noodig zai zijn, blijkt dus, dat een millioen nog lang niet voldoende zal zijn voor die ex ploitatie. Ged. St. stellen Prov. St. voor goed te keuren de Prov.rekening over 1926 vast te stellen de ont vangsten op f 2.894.460.48 de uitgaven op f 3.181.818 48 en het kwaad slot op f287.358 Een pluimpje. De Algemeene Nederiandsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer doet het volgende schrij ven ter publicatie toekomen. De buitenlandsche journalisten hebben, alvorens Nederland te verlaten, aan hun collega's, die meer begunstigd dan zij, in dit land blijven verzocht, bij allen, van wier ontvangst en gastvrijheid zij genoten hebben, de tolken van hun gevoelens te zijn. Zij brengen hun eerbiedige groeten aan de Koninklijke familie van Nederland en de Nederland- heeft om zoodoende geld te krij gen, waarmee een aanzienlijk tekort in haar vaders kas kon gedekt worden, 't Heeft haar anders niet veel geholpen, want men kon niet alles door de vin- eers zi«D. Hij heeft zyn pensioen moeten vragen. En toen zijne dochter stierf, heeft ze gezegd, dat ze naast onzen ouden dominé wilde begraven worden. O, als je dat mannetje gekend hadt, meneer, dat was e6rst nog" eens een dominee Wel orthodox, maar met een hart als goud. Doch wat ik zeggen wilde, toen me vrouw Morrebot hier begraven was, wilde de oude man niet meer te A. blijven wonen. Hij kwam hier en Da dien tiid maakt hy iedereD dag eene wandelmg naar het kerkhofl< De deftige meneer was blijk baar bewogeo, doch om jich den schijn te geven alsof hij 't Diet was, zei hjj »En die Morrehof is zeker alt\jd nog domioee te G. »Te G. meneer? Weineen, hij staat tegenwoordig in,,..« De kastelein noemde den naam van een onzer grootste steden. >Wat, d44 Is dij cl?c ïiep de vreemdeling. »Jb, daar is hU, en dat heeft sche regeering. Zij verzoeken hun collega's, directeuren en redac teuren der Nederiandsche pers, het ontvangstcomité, de Neder- lartdsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer en alle vereeni- gingen, welke tot de ontvangst hebben medegewerkt, de burge meesters en de gemeentebesturen, de universiteit, het ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen, de Nederl spoorwegen en scheepvaartmaatschappijen, de leiders van nijverheids en land bouwondernemingen, de autori teiten der zeehavens en der vlieg- havens, en eindelijk de geniale Nederiandsche bevolking over tuigd te zijn van hun warme er kentelijkheid en hun oprechte genegenheid. Allen hebben van hun reis, die zoo verwonderlijk goed georga niseerd en zoo uitnemend ge slaagd is, de meest waardevolle inlichtingen en de meest aange name indrukken medegenomen. Zij kennen thans de bekoring van Holland. En zij weten voortaan, dat het moderne Nederland, dat zij aan het werk gezien hebben, veel bijdraagt tot de beschaving. f laamsch-Waalsch-Neder- landsck Noott-Meer-Oorlog- Comitee. J.l. Maandag heeft te Brussel een conferentie plaats gehad van het Belgisch Hollandsch Nooit-Megr-Oorlog-comitee, op gericht in December jl. Na uit voerige discussies werd het vol gende besloten lo. den naam van het Comitee te veranderen in Vlaamsch- Waalsch-Nederlandsch Nooit- Meer Oorlog-comitee (Comité Fla- mand-Wallon-Néerlandais Plus- Jamais de-Guerre); 2o. conferen ties te beleggen in de grensste den ter verbroedering van de ge noemde volksgroepen, waarvan de eerste zal worden gehouden op 27 October te Maastricht3o. een permanente commissie te stichten, die een gestadige con trole oefenen zal op de militaire politiek der betrokken regeerin gen 4o een Vlaamsche en een hy alleeD te danken san de bolle kiarken, die hij van den preek stoel at de goede gemeente laat hooren. Hij is altijd nog, net als aan de Akademie, een Gerrit Phrase. De heer sprong van zijn zit plaats op en riep »Gerrit Phrase, hoe weet jy, dat hy aan de Aka demie zoo genoemd werd »Wel, van onzen dokter Wolf »Wolf, is die hier?« Waar woout ie De kastelein zeide het hem en Dauwelyk» waren de woorden zijn mond uit ot de vreemdeling verwijderde zich met een »Straks kom ik terug »Wie mag ik zeggen, dat er is?« vroeg het dienstmeisje van dokter Wolt, toen een vreemd heer haar vroeg of de dokter thuis was. »Zeg maar een oude kennis, meisje Het was eeu keurig gemeubi leerd vertrek waaiin de meid hetn liet. Er was weinig sieraad aan de wanden en alleen hingen er eenige salon-portretten, Hy kende dia beeltenissen ter stond alle acht. »Wien heb ik de eer te spre ken zeide de dokter binnen* tredende» AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1