"I TABAK vROSSEM'1? Binnenland. Dieleman weet, maar dat is nog niet uitgemaakt. Dhr. Dieleman Ik zou er dan wel iets van dienen te weten. Maar zouden we de keurings- loonen niet wat kunnen verlagen De Voorz. Dat kati niet, er is eerder sprake van verhooging. Maar dat heeft met de zaak niets uitstaan, het is ook niet de be doeling om den heer De Putter een douceurtje te bezorgen, maar om hem te vergoeden voor het werk, waar anders f1200 voor betaald wordt en dat kost nu f 700. Dhr. van Dixhoorn vraagt of de meerdere werkzaamheden ook te omschrijven zijn. Nu hij het groote verschil in loon hoort, is hij er wel voor. Maar als hij nu hei werk alleen af kan, zijn er dan wel twee noodig De Voorz. zegt, dat dhr. de Putter meedeelde, dat hij het niet meer zou doen, want het is niet vol te houden. Dhr. 't Qilde is er tegen om beter gesitueerden maar steeds toe te steken. Dhr. P. de Feijter vindthet een beetje krenterig om over 'tgeheele keuringsdistrict op dat loon af te dingen. Als het verdiend is, moet het ook betaald worden en anders niet. Dhr. Oggel is er nu ook wel voor, nu hij hoort, dat één man het werk eigenlijk niet af kan. De Voorz.: ik zou het niet zoo verdedigen, als ik er niet van overtuigd was. Dhr. DielemanKunnen we niet volstaan met f400? Om nu maar zoo die f 700 te geven. De Voorz.: Dat zou niet billijk zijn, als men weet het werk en de kosten, die gemaakt zijn. Dhr. van de Bilt was er aan vankelijk ook tegen, maar wil nu voor stemmen, onder voorwaarde, dat later over geen verhooging wordt gesproken, want dan is hij er absoluut tegen. Het voorstèl wordt nu aange nomen met 9 tegen 2 st., van de h.h. 't Gilde en Dieleman. Dhr. van Dixhoorn ziet zich verplicht wegens bezigheden el ders, de vergadering te verlaten. 10. Kohier hondenbelasting. Het kohier wordt voor 1928 vastgesteld op een bedrag van f 395 met 107 honden. 11. Wijziging begrootingen. Op de begrooting van den Vleeschkeuringsdienst 1927 wor den de volgende wijzigingen voor gesteld De baten worden verhoogd met f 1007.94 wegens vermoedelijk saldo 1925, f339.16 als saldo 1926, f 419.19 voor keurloonen en f 1.47 rente. En verminderd met f72 wegens mindere pensioens bijdragen. Totaal aan meerdere baten f 1695.76. De lasten worden verhoogd met f700 wegens meer salaris, f2409 46 voor uitbetaling der saldo's, totaal f3109.46. En ver minderd wegens mindere jaar wedden met f 1200, pensioen f124, totaal f 1413.70. Totale vermeerdering der uit gaven f 1695.76. De begrooting van het Burg. Armbestuur wordt in uitgaaf ver minderd met f 162.50 wegens niet uitgekeerde verplegingskosten in Godshuizen en vermeerderd met f 69 wegens gedeelde brandstoffen en f93.50 wegens ziekenverple ging- Ingevolge de gewijzigde be grootingen wordt de gemeente- begrooting over 1927 aan inkom sten verhoogd met f 15428,74 wegens winst uit het Grondbe drijf, f2409,46 wegens winst uit den Vleeschkeuringsdienst en f6000 wegens winst uit het Gas bedrijf (over de jaren 1911-1926), totaal f23838,20. De uitgaven nemen toe met f 6000 wegens toelage voor H.B.S. onderwijs, f 12519,16 wegens uit- keering aan den kapitaaldienst van het Grondbedrijf, f2909,58 onvoorziene uitgaven (restant ink. grondbedrijf) en f 2409,46 voor ultkeering winst Vleeschkeurings dienst aan de betrokken gemeen ten, totaal f 23838,20. De kapitaaldienst wordt ver hoogd met f 12519,16 aan in komsten, noodig voor verschil lende uitgaven. De begrootingswijzigingen wor den z. h. s. goedgekeurd. 12. Gemeentelijke inkomsten belasting. Met de cijfers van de begroo ting voor 1928, die steeds in stij gende lijn zijn vanwege de ver plichte en noodzakelijke kosten, voor oogen, en met een terugblik naar de uitkomsten van den Land bouw, gezien de hagelramp, die het vorig jaar onze gemeente trof, kan en mag niemand verwachten, aldus redeneeren B. en W. dat een gunstig voorstel zal ko men voor het vaststellen van het vermenigvuldigingscijfer. Niettegenstaande de donkere vooruitzichten op de opbrengsten van de Ink. Belastingen over het nieuwe belastingjaar, meenen zij gezien de niet te verwachten on gunstige eindresultaten van den dienst 1927, te moeten voorstellen voor dit belastingjaar, het cijfer vast te stellen op 1,80 (vorig jaar 1,30) in het vertrouwen dat dit cijfer slechts voor 1 jaar zal moeten gelden. Dhr. v. d. BiltAls 't maar waar is. De Voorz.Ik ben overtuigd, dat het maar voor een jaar zal zijn. De oorzaak zit hoofdzake lijk in de hagelschade, daardoor is van veel menschen het inkomen veel minder. Dhr. v. d. Bilt: Ik geloof niet, dat het maar voor een jaar is. Het blijkt overal uit, dat de in komens achteruit gaan en Axel is een boerengemeente, waar niets bizonders te doen is. De landbouw gaat achteruit en dus de inko mens ook en als we grootscheeps blijven doen, dan wordt de be lasting vanzelf niet minder. De hagelschade kan niet van zoo'n invloed zijn. De Voorz Als de hagelschade niet groot is, dan zijn wij te hoog met de schatting. Dhr. van de Bilt verneemt, dat er f89000 opgebracht moet wor den. Dat is niet zoo weinig, zoo veel kapitaal is hier toch niet noodig. Is al eens geprobeerd om de bijdragen voor de Hoogere Burgerschool te verminderen De VoorzDaar is al jaren aan gewerkt. We kunnen die begrooting niet veranderen. Dhr. J. de Feijter gelooft ook, dat op de begrooting weinig te bekrimpen is. Dhr. van de Bilt zou het cijfer toch nog lager willen zien. Die hagelschade kan zoo'n groot ver schil niet geven. Ik ben zelf ook verhageld en had een beter jaar dan anders. De Voorz: De inkomstenbe lasting brengt ook veel minder op dan anders. Dhr. J. de Feijter gelooft wel dat een handelaar door de hagel schade niet minder werd, maar de landbouwers zeker wel. Er zijn menschen, die geen vergoe ding hebben gekregen, wat kun nen die opbrengen? Dhr. 't Gilde had gaarne ge zien, dat eens begonnen was met een heffing van de vermogens. Was mijn voorstel toen aange nomen, dan zou deze verhooging niet noodig geweest zijn. De hagelschade, daar wordt om ge lachen. Er zijn menschen, die meer kregen, dan hun geheele aanslag in de belasting bedroeg. De belasting drukt voorname lijk de middenstanders, die moe ten het loodje leggen. Spr. zal tegen deze verhooging stemmen, omdat hij geen steun vindt voor een heffing op de vermogens. Het voorstel wordt alzoo met op één na alg. st. aangenomen. 13 Verzoek aankoop grond De Voorz. zegt, dat nog is ingekomen een verzoek om aan koop van een stuk grond door dhr. Van 't Hoff. Dit is pas inge komen er, omdat het een bizon der geval betreft, zag hij het gaarne behandeld. Het is gelegen naast de pastorie der Geref. Kerk. Aanvrager vindt echter den prijs van f 4 per M® teveel, en wil f3 geven, daar het achterste ge deelte wat ongunstig is gelegen. Nu willen B. en W. dat erken nen en daarom vragen ze f4 per M® voor het grootste deel en f 2 voor het minder voordeelig ge deelte) dat ongeveer 1§0 M® groot is en voor tuingrond kan dienen. Hei geheele perceel is 12 M. breed en 50 M. diep. Dhr. J. de Feijter vraagt hoe die berekening uitkomt in verge lijking met de oorspronkelijke raming. De Voorz Dan komen we een beetje tekort. Zonder hoofd, stemming wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. Omvraag. a. Dhr. 't Gilde zegt, dat er veel wordt geklaagd over de verhoogde personeele belasting in verband met de herclassifiatie. Is daar niets aan te doen De Voorz. zegt, dat er wat in den molen is en de gemeente in een hocgere klasse kan komen, waardoor er meer afrrek is en dus de belasting lager komt. b Dhr. 't Gilde drukte ver volgens zijn spijt uit, dat dhr. P. Feijter in deze vergadering is gekomen met een praatje van iemand, die misschien niet goed wijs is. Spr. zou willen, dat zulke kletspraatjes hier niet ter tafel kwamen, 't Is een schande. Wat zou de Raad zeggen, als ik eens met een kiek van de Feijter op de Terneuzensche kermis bij den Voorzitter kwam. Dhr. P. de Feijter: Als men zulke beschuldigingen van een ambtenaar der gemeente zwart op wit geeft, ligt het op den weg om zulks ter sprake te brengen. De Voorz. zegt dat dit onder werp reeds is uitgemaakt en men zich liever onthoude van per soonlijkheden. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit hij de vergadering met dankzegging. Intrekking bankbiljetten. De directie van de Nederland- sche Bank roept houders van de hieronder genoemde bankbiljetten op, om deze ter betaling aan te bieden bij de Hoofdbank, Bijbank, Agentschappen en de Correspon dentschappen van De Nederland- sche Bank vóór 25 Mei 1929. 1. De door de Ned. Bank van 1 Jan. 1890 af uitgegeven bank biljetten van (model 1860/62) f300, f200, f 100, f60, f40. D§ voorzijde der biljetten van f300, f200 en f 100 is geheel in zwart gedrukt. Boven den tekst in het midden van den gegra- veerden rand komt eene afbeel ding van de Nederlandsche Maagd voor. De biljetten van f 60 en f 40 zijn alleen op de voorzijde be drukt. De druk der biljetten van f60 bestaat uit een licht paarsen ondergrond, die van de biljetten van f 40 uit een groenen onder grond, beide met een in zwart gedrukten tekst en gegraveerden randin dien rand komt boven den tekst een leeuwenmotief voor. 2. De door de Ned. Bank uit gegeven zoogenaamde hulpbil jetten van f 100, f 60, f 40 en f 10, gedateerd 1 Aug. 1914. In verband met deze en vorige oproepingen zullen alleen nog in omloop blijven de door de Ned. Bank uitgegeven bankbiljetten van f 1000, f300, f200 en f 100, waarop ter linkerzijde van den tekst op de voorzijde eene zit tende vrouwenfiguur is afgebeeld f60, waarop in het midden boven den tekst op de voorzijde een medaillonportret van Prins Frederik Hendrik voorkomt f40, waarop in het midden boven den tekst op de voorzijde een medaillonportret van Prins Maurits voorkomt f 25, zoowel de in roode als in blauwe kleur gedrukte biljetten, waarop in het midden boven den tekst op de voorzijde een medail lonportret van Prins Willem I van Oranje (Willam den Zwijger) is aangebracht; f20, op de voorzijde waarvan een visscherman in oliejas en zuidwester is afgebeeld f 10, waarop de figuren, voor stellende Arbeid en Welvaart, en de biljetten, op de voorzijde waarvan eene Zeeuwsche boerin is afgcbeeldi AXEL, 1 Juni 1928. Aangaande de kolenkwestie in het accountantsrapport over het gasbedrijf schijnt een verkeerd begrip te bestaan en meenen sommigen, dat meer kolen ver bruikt zijn. Het is juist tegen overgesteld. Doordat de stokers meer gewicht aan kolen, die zij verlaadden voor de ovens, aan- teekenden, werden er natuurlijk minder verbruikt en zoo kwam het, dat er pl.m. 134.000 Kg. kolen meer aanwezig waren, die vol gens de aanteekeningen verstookt zouden moeten zijn. BOBBY Lichte baai 25c/. TA BA 20 ZEEPAARD 15 IN PATENTVERPAKKING ^Buitengewoon handig liet openluchtspel. Zooals gezegd, had het bestuur der Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer alhier, het vertrou wen, dat intusschen maar een klein stootje noodig had, bij velen verloren en was alzoo de ver wachting voor wat Dinsdag ko men zou, niet bijster groot. Van verschillende kanten hoorden we, dat om die reden was afgezien van het koopen van kaarten. Maar dezen hebben ongelijk ge had. Immers men kan niet a 1 1 e verantwoordelijkheid op het be stuur van V. V. V. schuiven. Wat het concours betreft is het be stuur grootendeels even erg te leur gesteld door woordbreuk van de Belgische menschen, die zich voor deelname aan de rennen hadden laten inschrijven. En nu was ons idee, dat men die men schen niet mag vergelijken in moraliteit met kunstenaars, die het schouwtooneel tot hun ar beidsveld kiezen, zoodat als het daarvan afhing men wel gerust kon zijn. De dag begon weer met het prachtigste zomerweer, dat men zich denken kan, doch dit had een schaduwzijde, die uitsluitend in figuurlijken zin bestond, want het terrein bood geen schaduw, zoodat het erg warm was, toen we daar aan de directe zonne stralen werden blootgesteld. Ove rigens was alles goed ingericht. Stoelen en tooneel waren prac- tisch geschikt, zoodat iedereen hooren en zien kon. De meening, dat het, voetbalterrein het meest geschikte terrein was, werd hier niet bewaarheid, het was hier o i. veel beter. Aan het feit, dat de bespre kingen in het stuk grootendeels binnenshuis plaats hebben en het eigenlijk geen openluchtspel is in dien zin, dat alles zich in de vrije natuur afspeelt, was tege moet gekomen door het leggen van een planken vloer met achter en zijwanden, zonder behang, doch alleen gestoffeerd met tapijt, tafel, eenige stoelen en de voor den tegenwoordigen tijd noodige kussens. Te drie uur alle plaatsen waren toen zoo wat bezet, zoodat groot en klein bijeen gerekend een kleine duizend menschen ge zeten waren, werd begonnen. Koning Claudius met Koningin Geertruida en eenige hovelingen op den achtergrond in vorstelijke kleedij en prins Hamlet op den voorgrond, in zware rouw. Clau dius met verwrongen en gerim peld gelaat meer afkeer dan eer bied wekkend, Hamlet met smar telijk uiterlijk, diep gegriefd door den dood zijns vaders, maar meer nog door de folterende vermoe dens, dat die dood een geweld dadige is geweest, wat ook zou blijken. Hij blijft het geheele stuk door de sympathieke figuur, of hij strlenjend met ?ware J?e* schuldigingen, die als het ware als geeselslagen zijn eigen lichaam treffen, zijn afkeer in rijke be woordingen uit over het snoode bedrijf zijns ooms, of hij ver trouwelijk met Oratio, zijn eenigen waren vriend, zijn geheimen deelt en zijn smart lucht heeft, dan of hij den draak sterkt met de over dreven hoffelijkheid der hove lingen, altijd is hij de persoon, die het gehoor op zijn hand heeft. De gave van het woord heeft op het publiek een suggestieve werking en daarvan heeft Shake speare weten te profiteeren, als hij Hamlet inleidde met een retho- rica, die alles doet aanvaarden wat hij zegt, zonder dat eenige twijfel wordt gekoesterd Maar tevens wordt er zooveel moraal in gelegd, dat menigeen een spiegel voor zich ziet, waarin hij zich toetsen kan. Er moet groote kunst schuilen in den man, die de verschillende gaven en karaktertrekken van Hamlet, zijn welsprekendheid, zijn voorkomendheid, zijn gevatheid, zijn beeldspraak, zijn satire, zijn fijne gevoeligheid, zijn oprecht heid, zijn moed, zijn schermkunst ten slotte, wil weergeven, zooals de groote schrijver, die zich in zijn Hamlet heeft voorgesteld. Wij gelooven, dat de heer Schumacher, onder wiens leiding het Nieuwe Tooneel van Gent staat, hierin geslaagd is. Zonder af te dingen op de vertolking van Claudius, Horatio, Polonius, Laertres (wel iets te forsch) Geer truida en Orphelia is hij de ar tiest, die dit stuk slagen doet, en dank zij zijn krachtige stem, even goed in de open lucht als binnenshuis. Onderbroken door een paar halve uurtjes pauze werd het drama met ongestoorde aan dacht gevolgd en klonk meer malen applaus, als een bedrijf ten einde was. De spelers, zoowel als de on dernemers hebben met de op voering succes gehad. Vermeld zij nog, dat de har monie „Concordia" ter afwisse ling eenige muzieknummers deed hooren. De classis Axel der Ger. kerken besloot tot het instellen van een commissie, die met de kerk van Oostburg de mogelijk heid van kerkinstitueering te Aar denburg bespreken zal. Te Den Helder slaagde de zer dagen voor matroos-torpedo maker bij de Kon. Marine dhr. W. C Dieleman Rz., vroeger te Axel. In de gisteren te Zaamslag gehouden vergadering van inge landen van den polder Willem III is in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. B. Mei, tot gezworen benoemd de heer Adr. de Putter Mz. te Zaam- slag-Veer. Naar men aan „Zelandia" uit betrouwbare bron mededeelt, is thans definitief bepaald, dat het kantoor der Registratie en Domeinen te Hulst gevestigd blijft. Te Terneuzen waren Woens dag enkele schepelingen, Arabie ren, naar men zegt, aan het in- koopen doen. Ze hadden grof geld bij zich en betaalden liefst met papieren geld, doch als ze daarvan terugkregen, was het hun steeds te weinig. Ook moeten ze hier en daar langvingerig ge weest zijn, want toen iemand zich bij de politie beklaagde over de handeling van het scheepsvolk, en een onderzoek werd ingesteld, kwamen al ras van verschillende kanten klachten over de luidjes, zoodat men genoodzaakt was hen van boord te halen en te visi teeren. Maandagnamiddag is bij 't zwemmen in het kanaal Sluis- Brugge even voorbij de Holland- sche grens verdronken een negen» tienjarige Fransche leerling van 't Pensionaat St. Joseph te Sluis, Tevergeefs trachtten zijn op den wal vertoevende vrienden hem nog te redden. Eerst na drie kwartier dreggens werd het lijk gevonden. Im. rper half on%

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2