Landarbeiders Openbare Vergadering om jo Kippen? P. Sluis W. HQOQERHUIS Landarbeidersorganisatie en loonen. Axel, Fa 0, J. OGGEL. Burgerlijke Stand. Landb'ouvv. Advertentiën. Gerardina Magdalena van der Wiele, op Vrijdag I Juni, Toegang vrg. Debat vrij. Wegens Feestdagen de zaak gesloten wat betreft verkoop van vlas. Voer ze niet anders dan trekking is verleend, op grond van de overweging, dat, hoezeer de door dien ambtenaar gevoerde administratie tot rechtmatige klachten aanleiding kon geven en hoezeer daarom is toe te jui chen, dat van de zijde van het gemeentebestuur een onderzoek dienaangaande is ingesteld, de tengevolge van dat onderzoek gegrond gebleken bedenkingen niet van zoodanigen aard zijn, dat zij het nemen van een zoo ingrijpenden maatregel wettigen. De inspectie der directe belastingen te Halst. Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Braat luidende Is het den Minister bekend, dat het opheffen van de inspectie der directe belastingen te Hulst geen bezuiniging bevordert, om reden het woning- en kantoorvraagstuk, de reis- en verblijfkosten en de hoogere indeelingsklasse van den ambtenaar deze tenietdoet, terwij de maatregel tevens ongerief en kosten zal meebrengen voor de aangeslagenen in de inspectie Is de Minister bereid alsnog deze opheffing in het belang van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen in te trekken Heeft de Minister van Finan ciën geantwoord Het is aan den ondergeteekende niet bekend, dat het opheffen van de inspectie der directe belastin gen te Hulst geen bezuiniging bevordert. Integendeel wordt the dezen maatregel een besparing bereikt op de rijksuitgaven, omdat thans voor de aanslagregeling voor de belastingen naar inkomen en vermogen in Oostelijk Z.-Vl. kan worden volstaan met één inspecteur en één adjunct-inspec teur, terwijl bij handhaving van de inspectie Hulst aldaar 'n in specteur toegevoegd zou moeten zijn en dus drie hoofdambtenaren voor het hierbedoelde gebied noodig waren. De eventueel meer dere uitgaven wegen niet op tegen de besparing, welke hierdoor wordt verkregen. Bij de nieuwe indeeling is niet méér, maar min der kantoorruimte noodig dan tot dusver. Door de opheffing van de inspectie Hulst wordt geen ambtenaar verplaatst van een lagere naar een hoogere klasse. Daar het belang van den dienst handhaving van de inspectie Hulst niet noodzakelijk maakte, heeft de opheffing van bedoelde inspec tie met ingang van 1 Mei 1928 haar beslag gekregen. Het antwoord op de tweede vraag moet in verband met het bovenstaande ontkennend luiden. Gevonden. Bij de Rijks politie alhier zijn inlichtingen te verkrijgen aangaan de de volgende gevonden voorwer pen een portemonnaie en een alpacca beursje, waarin eeniggeld. Sportnieuws. Het concours. Naast de velerlei sport, die de Pinksterdagen hier werd beoefend I we zagen voetbal, korfbal, gaaischieting vormde het con- cours-hippique het glanspunt. Het is reeds vele jaren, dat we hier een concours hadden en men wordt eigenlijk weemoedig ge stemd, als we zien, hoe die eerste lingen het in schittering van de tegenwoordige winnen. We zul len de velerlei oorzaken daarover niet uitpluizen, maar een voor name factor is ook in dezen de benzine. De motoren hebben onze fraaie een- en tweetallen van glimmende schimmels of goudglanzende paardjes voor de met metaal en glas schitterende rijtuigen verdrongen evenals den I aanblik van eenige statige ruiters, die fier op hun dravende paarden rondreden, en veel, zeer veel is weg van het schoone van een concours-hippique. Alleen het sportieve is er van over gebleven. Welaan dan, gekeken naar de vliegende, schuimende, jagende rossen, waarop de kleurige joc keys meer staand dan zittend, als willen ze hun paardjes de belooning in de ooren blazen. En om die kampstrijden te ïlen en te volgen stroomden weer ae menschen over den Kinderdijk, locals we dat van ouds gewoon zijn, en stonden weer honderden aan de lijn, die den rijweg van den wandelweg scheidt, of vlei den zich in 't gras, als de zon hun te veel in het gelaat brandde. Het wachten duurde lang en zou nog langer duren, want of schoon we nu ook bij vorige concoursen niet verwend zijn geworden aan een vluggen gang van zaken, wat trouwens ook niet zoo heel erg is, maar zoo lang het geduld der menschen dezen keer op de proef werd gesteld is nog nimmer gebeurd. „Ze zijn de paarden gaan zoeken", zoo luidde het en het leek er naar, want ofschoon er totaal een tiental paarden op het programma werden vermeld voor alle koer sen, waren er maar 6 te zien. Vijf dravers en één voor de galop. In het kleine getal zal dan ook de reden van het wachten zijn gelegen, want voor alle nummers waren het dezelfde paardjes, nl. 5 vijf voor drie drafkoersen. Er werd slechts één vluchtkoers ge geven met één paard. Het ringsteken werd een fami lie-aangelegenheid, want een drie tal neven zouden hun dame per rijtuig rondleiden, om haar gele genheid te geven de ringen te bemachtigen. De le prijs bekwam mevr. IJsebaert-Temmerman, de 2e de dame van den heer Verhelst en de 3e die van den heer Puylaert. De prijzen bestonden in voor werpen van f25, f 15 en f 10 waarde. Tot slot werd een stoelen wed strijd gegeven, doch toen waren niet alleen zoowat alle menschen vertrokken, maar ook paarden waren niet meer aanwezig. Kort en goed werd besloten, dat eenige muzikanten en liefhebbers het spelletje, loopende zouden ver- toonen en alzoo bekwam J. Wijna f 10, J. Lensen f5 en J. van Arenthals f2.50 als prijs. De prijzen voor de renners be droegen in totaal ruim f 700, ver deeld van 200 tot 2000 francs. We waren niet in de gelegenheid om die nauwkeurig op te nemen, zoodat we volstaan met deze mededeeling. De indruk van dit concours weergeven is alzoo niet gemak kelijk en als we de stemmen van het publiek hoorden, waren die allesbehalve bevredigend. Het concours heeft velen, zeer velen teleurgesteld en dat is dubbel jammer, want nu dient men voor de toekomst iets anders te ver zinnen, om het vertrouwen te herwinnen. Het concours werd weliswaar door nieuwe krachten georganiseerd, doch er zaten toch wel oude bekenden onder, die het klappen van de zweep ver staan. Gelukkig is een deel van het ontstane wantrouwen verdrongen door het succes van Dinsdag, doch daarover een volgend nummer. Voetbal. Zondag speelde een Axelsch elftal alhier een wedstrijd tegen de Touring Club d'Anvers. Niet tegenstaande het warme weer is het een geanimeerde partij voetbal geworden. Bij de rust was de stand 2—2, terwijl de eindstand 4—3 voor Axel was. Maandag was Rust Roest van Brugge bij Axel I op bezoek, ^a een kwartier spelen had Rust ^oest nl. reeds een voorsprong van 3—0. Toen kwam Axel beter op dreef en wist nog voor de rust een tegenpunt te maken. In de tweede helft pakten de Oranjemannen direct flink aan en cwamen zelfs in de meerderheid. Uit een toegekenden strafschop werd de stand op 3—2 gebracht, -lierdoor aangemoedigd, bleef Axel geruimen tijd aanvallen, doch de sterke achterhoede van Rust Roest hield stand. Een goede kans om gelijk te maken ontging Axel door het missen van een strafschop, doch tien minuten voor het einde werd de gelijk maker in het Brugsche doel ge kogeld. Een forsche strijd ont stond daarna om de leiding, die ?ust Roest eenige minuten voor iet einde wist te verkrijgen. Door deze 4—3 overwinning kwamen de bezoekers tevens in het bezit van den fraaien^ doof Axel uitgeloofden bekefi Dit sterke elftal heeft zich terdege moeten inspannen om de over winning te behalen, hoewel het er aanvankelijk niet rooskleurig uitzag voor onze stadgenooten. Dat de nederlaag zoo klein bleef, danken de Oranjemannen hoofdzakelijk aan hun enthousiast spel, waarmede ze trachtten te zegevieren over het technisch knappere spel der Bruggelingen. Tenslotte gaf echter het technisch betere spel nog juist den doorslag Rust Roest heeft er echter hard voor moeten werken en deze nederlaag is voor Axel eervoller dan menige overwinning. Gisteravond speelde een Axelsch Junior-elftal alhiertegen Zaamslag. Tot de rust hielden de jeugdige Oranjemannetjes dapper stand, doch verloren tenslotte met 5—2. Korfbal. De wedstrijd van Maandag jl had, nu zij op het terrein van het Concours Hippique plaats had, veel betangstelling. Beide ploegen telden 4 inval lers. Er werd direct flink aan gepakt en Rapide is iets meer aanvallend, doch Elto werkte zich gemakkelijker vrij en werd daar door voor het doel gevaarlijk. Er kwamen geen punten, tot kort na de rust Elto van een moment van mat spel in de Axelsche ver dediging wist te profiteeren en de leiding nam (0—1). Het Eltomiddenvakwasnu veel minder dan vóór de rust, doch haar ver dediging met van Nieuwenhuize aan het hoofd retourneerde alles. Bovendien had Rapide weinig geluk met meerdere goedgerichte schoten. De wedstrijd verliep zeer vriendschappelijk De Zeeuwsche Korfbalbond, welke voornemens is dit jaar propagandawedstrijden alhier te organiseeren, was vertegenwoor digd door haar secretaris, den heer v. d. Heil. Zijn meening was, dat Rapide bij meerdere wedstrijdroutine een behoorlijke plaats zou kunnen innemen in de le klasse van den Zeeuwschen Bond. Voor het kampioenschap van Zeeland staat Elto momen teel op de 3e plaats. Gaafschietlng. De schieting belegd door „Ons vermaak" alhier op 2e Pinkster dag had ondanks het concours toch nog succes. Er waren een 70 schutters. De hoogvogel was voor P. Waelput te Zuiddorpe, de zijvogels voor E. de Koek, Absdale en B. Waelput te Zuid dorpe, terwijl de kallen werden geschoten door E. Daelman van Westdorpe en Ph. de Block van St. Jansteen. in Den Haag. Op een druk be zoek van Fransche zijde mag wel gerekend worden. Aardappeldag 1928 te Wageningen. Evenals in 1922 en 1924 zal dit jaar te Wageningen een aard appeldag worden georganiseerd. Het doel is om zooveel moge lijk personen, die bij het kweeken het lecteeren en keuren van aard appelen betrokken zijn, geduren de twee dagen bij elkander te brengen. Niet alleen de bespre kingen over de voordrachten zijn van groote waarde, ook de ge legenheid tot onderlinge gedach- tenwisseling tusschen bezoekers van de meest uiteenloopende deelen van ons land is buitenge woon nuttig. De aardappeldagen zijn bepaald op Woensdag 27 en Donderdag 23 Juni. Op den middag van de beide dagen zullen de deelnemers groepsgewijze verschillende proef- terreinen bezichtigen, terwijl te vens demonstraties van pootaar- appelbakken en sproeimachines zullen plaats vinden. Marktberichten. Stamboek voor het Neder- landsche Trekpaard B. T. Men schrijft aan de Midd. Crt. De voorzitter van het Stamboek alsmede de nieuw benoemde ver tegenwoordiger van het Stamboek, de heer Aernaudts, hebben zich dezer dagen naar Frankrijk be geven ten einde een aanvang te maken met het zoeken van meer directe relaties met dit land. DeRijkslandbouwconsulentdaar te lande, de heer Sevenster, heeft genoemde heeren op alle wijzen ter zijde gestaan en hen vergezeld bij hun bezoeken aan officieele personen aldaar. Voorts zijn enkele Harras bezocht. Momen teel blijkt de handel in Frankrijk ook stil te zijn, de boeren hebben slechte jaren achter den rug en er is veel voedselschaarschte, daar het gras door de groote koude niet groeit. Men beoordeelt aldaar de toekomst van de fokkerij van het trekpaard eenigszins optimis tisch. Onderscheidene bedrijven, speciaal in Parijs, verwisselen meer en meer de autocamions voor paardentractie, terwijl ook de industrie tot het weder in dienst stellen van paarden over helt. Doordat de paardenfokkerij de laatste jaren is ingekrompen, verwacht men hoogere prijzen. Op verschillende plaatsen toon de men veel belangstelling voor de Nederlandsche Trekpaarden fokkerij. Vooral vroeg men in lichtingen over de groote natio nale tentoonstelling van paarden, rundvee en kleinvee te houden STOPPELDIJK. Huwel.'-aangifteni 21. Marinus Victor Rijk, 31 j., Jm, en I 'rna Maria Seraphinade Vree,24 j.,ja. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe fll,a f 14,Rogge f 11 af 12,—Wintergerst f k f Zomergerst f a f—i—Haver f 11,— a f 14,— Erwten f a f Paarden- boonen f a f Duiven- boonen f k f Bruine- boonen f—k f Lijn zaad f 19,af 20,Blauwmaan- zaad f k f Groen Vlas f 0,00 a f0,Gebookt Vlas f12 k f— ,15 Gezwingeld Vlas f0,90 af 1,00. Aardappels f8,a f9,—. Stroo f 19,— f21,—. Koolzaad f kf— Mosterdzaad f k f Boter f 1,50 k f 1,60. Eieren f 5,—, k f 5,50. HULST, 29 Mei. Graanmarkt. Tarwe fll,— a f 13,50. Rogge f 1 l,50af 12,50 Wintergerst f k f—Zomergerst f k f—Haver f 11,50 a f 12,50. Erwten f 24,— a f 26.—. Paarden- boonen f 12,af 13,—. Duiven- boonen f 14,— a f 14,50. Witte boonen f a f—Bruine booner. f 28,a f 35,Lijnzaad f 17,— a f 18,—. Aardappels f 0, k f 0,—. Koolzaad f k f Boter f 1,45 a f 1,50 per K.G. Eieren 26 stuks f 1,30 Slachtvee 10, verkocht 6. Varkers 60, ver kocht 40. Aanvoer Eierveiling V. P. Z. 45000 stuks, f 4,90 per 100 stuks. V Heden overleed na een smartelijk lijden van eenige weken onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Weduwe van C. van Tatenhove, in den ouderdom van 80 jaar. Uit aller naam, F. G. VAN TATENHOVE. Axel, 28 Mei 1928. des avonds om 8 uar bij de Wed. GILIJAMSE. SPREKER: van Utrecht. ONDERWERP: HET BESTUUR der Afd. Axel van den modernen Landarbeidersbond. deze week van 30 Mei tot en met 2 Juni A KOEKKOEK Hz., Oudeweg 1 21, Axel. Voor wederverkoop Geboorten. 1. Bertha Maria, d. van Josephus van Leemput en Maria Her mans. 8. Lucia Leonia Térésia, d. van Eduardus Kindt en Anna de Smet. Van t tot 30 April 1928. GRAAUW. Huwelijks-aangiften. 5. Theophile Ue Bot, 29 j., jm. en Martha Cornelia Bisschop, 22 j.,jd. Josephus van de Vijver, 32 j., jm en Marl ha Dankaart, 29 j., jd. 7. Cyrille Alph. van Heese, 30 j., jm. en Maria Magda- lena de Bakker, 23 j„ jd. 13. Theo- dorus Fredericus Kindt, 27 j.. jm. en Jetta Christina Mathilda van immerseel, 24 j„ jd. 20. Aiphonsus van Laar, 29 j„ jm. en Mathilde de Beule, 30 j., jd. 26. Johannes Leonardus de Kort, 25 j., jm. en Leonie Boerjan, 25 j.. jd. Huwel.-voltrekUngen 20 Johannes Francies de Moor (van Clinge\ 28 j., jm. en Elistbeth Margareta Tieleman, 22 j., jd. Theophile da Bot, 29 j.,jm.en Martha Cornelia Bisschop, 22 jjd. Josephus van de Vijver, 32 j., jm. en Martha Dankaart, 29 j jd. Cyrille Alph. van Heese, 30 j., jm. en Maria Magdalena de Bakker, 23 j., jd. Geboorten. 1. Arnold Cesar, z. van Richard Nicolaas August Lafarre en Wilhelmim Elfrida Lauwers. 2. Ai phonsus, z. van Desiré de Koster en Martha Euginia de Klerk. 4. Eduardus Franciscus, z. van Jan Francies Totté en Christina Maria Kamoen. 19. Gustaaf Cyrille Johannes, z. van Cyrillus Gustaf Jacobus de Buck en Louisa Catharina B'eijenbergh. HONTENISSE. Huwel.-aangiften. 12. Theodcrus van Deursen, 35j.,jm. en Rosalia Cornelia Mariman, 30 jjd. 19. Josephus jacobus van Driessche, 25 j., jm. en Anna Mathilda Petrcnella de Munter, 26 j., jd. Eduard Albertus de Wilde, 33 j., jm. en Maria Louisa de Maagt, 24 j., jd. Prudan Josephus Johannes Kerckhaert, 34 j.. jm. en Paulina Maria Mathilda Cornelissens, 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 11. Julius Jacobus Everaert, 19 j., jm. en Leonie Dankaart, 19 jjd. Aloysius Va'ke, 28 j., jm. en Eiisa Apolonia Pieters, 25 jjd. Augustinus Bernardus Luijk, 24 j., jm. en Martina Bertha de Potter, 23 jjd. Joseph Emiliis Aiphonsus Mannaart, 20 j,, jm. en Maitha Maih. Maria van der Poel. 20 j., jd. 12. Andreas Judocus Bal. 28 j., jm. en Paulina Regina Neve, 23 j., jd. 18. Philemon Victor Coppieters, 28 j., jm. en Eugenia Maria Cornelis, 23 j., jd. 28. Theodorus van Deursen, 35 j„ jm en Rosalia Cornelia Mariman, 30j., jd. Geboorter. 6. Elisabeth Suzanna, d. van MaTnus Willem van Dixhoorn en Maria Vinke. 8. Joseph, z. van Alouisius Judocus Goossen en Anna Maria van Geersdaele. Ivonne Eulalie Eduarda, d. van Juliaan Hermrn Joseph Apers en Anna Maria Kips. 9. Theo Petrus, z. van Albertus Tieleman en Anna Catharina van Eek. Maria, d. van Johannes Augustinus van Driessche en Louisa Maria Broekaert. 15. Petrus Augustinus, z. van Augustinus de Bot en Maria Pttronella Blommaert. 19. Elza, d. van Aiphonsus ran Sikkelerus en Martha Dorothea Daalman. 20. Thcodcor Petrus, z. van Josephus de Bakker en Anna Maria Elias. 22. A bertus Franciscus, z. van Eduardus Cornelis Maria Roelans en Anna Cor nelia Tieleman 28: Maria Isabella, d. van Johannes Franciscus Baart en Mathilda Maria Bogaait. Petrus Edu ardus, z. van Eduardus Aloysius van Waterschoot en Anna Maria Buijsrogge. 30. Paula Maria, d. van Johannes Francies Bun en Rosalia Paulina van Deursen. Overlijden. 11. Ludovicus Bernar dus Bogaert, 78 j., echtg. van Maria Anna Puijs. 13. Petrus Vioen (overl. te Hulst), 44 j„ echtg. van Mathilda Frederlca Virginia van Laare. 16. Johannes Petrus de Vos, 1 j., z. van Petrus Augustinus en Paulina Louisa Gelderland. 17. Petrus Augustinus Stallaert, 56 jechlg, van Rosalia Adriaansens. 29. Ulricus Marie Al. Rijk, 22 j., z. van Adriaan en Rosalia Vermast. OVERSLAG. Geboorten. 6. Maria, d. van Kamiel van Bambost en Elisa Maria de Moor.

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 3