vuilnisbak zal afbreken en het vuil er naast gooien. In de prak tijk zijn die maatregelen niet vee waard dat is gebleken op Steen ovens, waar men een welput vroeg en toen die er was, were ze gebruikt om steenen enz. erin op te ruimen. Dhr. Dieleman acht toch zoo'n maatregel te Kijkuit wenschelijk Waar moeten de menschen nu met haardasch enz. naartoe. En als er een beleefd verzoek is van de ingezetenen, dan kan dat toch ernstig behandeld worden. De Voorz.Dat is ook onze bedoeling. g. Adres van de Commissie tot Werkverruiming in Zeeuwsch- Vlaanderen, luidende als volgt Ter Neuzen, 12 April 1928. Geven eerbiedig te kennen J. Huizinga en J. F. de Cooker, resp voorzitter en secretaris der Commissie tot Werkverruiming in Zeeuwsch Vlaanderen, wier samenstelling Uw Bestuur uit vroegere adressen bekend kan zijn; en handeiende ter uitvoering van een besluit, genomen in eene ge houden conferentie met de Rijksvlas- commissie op 28 Maart 1928, bij welke conferentie een deputatie aanwezig was van de Commissie, van de Burge meesters in het Land van Axel dat in den winter van het jaar 1927- '28 een groot aantal arbeiders in Uwe gemeente werkloos zijn geweest en het zich laat aanzien, dat in het a.s. winterseizoen van 1928-'29 dit aantal nog grooter zal zijn dat de werkzaamheden tot heden in menige gemeente te vinden, geleidelijk uitgeput zijn, althans niet voldoende, om nog een beteekenend aantal werk- loozen tewerk te kunnen stellen dat de werkloozen gebaat zu'len zijn, indien zij in de vlasindustrie weder emplooi kunnen vinden; dat het echter voor de vlasfabrikanten niet mogelijk is, hunne fabrieken open te stellen, met het oog op het groote nadeel dat zij ondervinden door van Belgische zijde aangewende concur rentiemogelijkheden dat het evenwel uitvoerbaar is, deze bezwaren op andere wijze te onder vangen, door van gemeentewege een bijslag te geven op het loon, van ieder door de gemeente aan te wijzen en door den fabrikant aangenomen werk loozen arbeider dat het geven van een bijslag op het lor n geen onoverkomelijk bezwaar behoeft te zijn, wijl de gemeente in overleg met de fabrikanten eenige voorwaarden kan vaststellen, waardoor verkeerde gevolgen zijn uitgesloten dat het gewenscht is, met het oog op de te nemen maatregelen, Uwen Raad in deze zaak beslist vóór het einde van Mei a.s. Redenen, waarom onze Commissie Uwen Raad beleefdelijk verzoekt ter voorziening in de komende werkloos heid een besluit te nemen, waarbij Uwe gemeente de daarvoor in aan merking komende werkloozen, tracht emplooi te doen vinden bij de fabri kanten in de vlasindustrie, onder voor waarde dat de gemeente bereid is, een nader vast te stellen bijslag te geven op het loon, en daarbij zoodanige be palingen vaststelt, dat een goede con tröle gewaarborgd is. 't Welk doende, enz. Voorgesteld wordt om dit adres in handen van B. en W. te stellen om advies. Dhr. van de Bilt zegt dat het opvallend is, dat als men op middelen zint voor werkverrui ming of steun, men dan altijd op de vlasindustrie neerkomt; dat wordt zoo'n beetje de kapstok. Ook komt dat adres altijd uit Terneuzen en daar nu in Ter- neuzen toch ook vlasfabrieken zijn, begrijpt hij niet, dat men dan daar niet eens eerst probeert hoe zoo'n maatregel werkt en als het dan goed gaat, zouden we natuurlijk dadelijk volgen. De Voorz. antwoordt, dat het adres wel uit Terneuzen komt, omdat daar de Commissie is ge vestigd, maar dat in die Commis sie toch menschen zitten uit de verschillende plaatsen. Dhr. van de Bilt: Juist maar in Terneuzen draaien de vlasfa brieken ook niet zoo goed even min als elders en daarom vind ik het vreemd, dat ze altijd bij de vlassers terecht komen. De Voorz. zegt dat het verzoek overwogen zal worden. h. Begrooting van de Gezond heidscommissie voor 1929. Deze sluit met f 1866.70, waarbij f 119.20 voor onvoorziene uit gaven. De gemeenten dragen f 589 20 bij, waarvan de gemeente Axel f 116.52. De begrooting zal bij de ge- meentebegrooting worden be handeld. 3. Aanwijzing der wegen, welke b(J dooiweer ge sleten moeten worden. Bc$loten wordt als zoodanig aan te wijzen den Graafjansdijk en den Zaamslagschen weg, en niet alleen voor voertuigen, maar ook voor motorrijtuigen. i. Wijziging reglement Borg. Armbestuur. Besloten wordt alinea 1 van art. 18 te wijzigen en te lezen als volgt Uitbesteding van een persoon in een gezin heeft niet plaats dan nadat door een geneeskun dige schriftelijk is verklaard, dat hem na een opzettelijk daartoe ingesteld onderzoek van den be stedeling en van alle leden van het gezin, waaraan de uitbeste ding zal worden toevertrouwd, is gebleken, dat de gezondheidstoe stand, zoowel lichamelijk als in geestelijk opzicht, van geen hun ner een gevaar oplevert voor hunne huisgenooten en nadat omtrent dat gezin betrouwbare inlichtingen zijn verkregen, waar uit blijkt, dat de uit te besteden persoon daar eene goede ver zorging zal genieten." 5. Vaststellen Instructie en benoeming baasfitter. De Voorz. zegt, dat het ge wenscht is om eerst een instructie vast te stellen voor den baasfitter alvorens deze te benoemen. Zulks om moeilijkheden te voorkomen als bij de vorige benoeming zijn voorgevallen. Daarom stellen B en W. voor de ontwerp-instructie die ter inzage gelegen heeft, en waarbij ten aanzien van de functie van baasfitter van het gasbedrij het werkliedenreglement wordt uitgeschakeld, als zoodanig vast te stellen. De vraag, aan wien het be noemingsrecht wordt toegekend nl. of de Raad dit aan zich wenscht te houden en of dat aan B. en W. wordt overgelaten, zagen B. en W. gaarne door den Raad beantwoord. Voorts wordt machtiging ge vraagd tot het oproepen van sollicitanten voor baasfitter van het bedrijf op een weekloon van f35,per week en in het bezit van het fitters-diploma en ver plichte pensioensbijdragen. De heeren van de Bilt, Koster en van Dixhoorn verklaren geen tijd gehad te hebben om het ontwerp behoorlijk in te zien. Dit punt wordt aangehouden maar men wenscht nu uit te maken, of de raad een baasfitter wenschelijk acht; zoo niet, dan kan de geheele instructie achter wege blijven, zegt dhr. Dieleman, maar zoo wel, dan zou hij willen, dat ieder het ontwerp ter bestu deering thuis kreeg. Ook hoorde spr., dat het voorstel orr. een baasfitter te benoemen is gekomen op advies van de gascommissie, maar zoo vraagt dhr. Dieleman is ook de Directeur erover gehoord De Voorz. antwoordt bevesti gend. Toen die zaak in de gas- commfssie besproken is, was de Directeur daarbij tegenwoordig en heeft ook juist hij geadviseerd om een baasfitter te benoemen. Dhr. Dieleman is het met dat idee niet eens. Hij acht één hoofd voldoende en ook is er wel iemand noodig op de fabriek, die werkt, maar niet om baas te zijn. Volgens het praeadvies wil men iemand met f 35 loon per week; dat is onnoodig evenmin als een diploma. Daardoor wor den menschen uit Axel, die toch ook goed vakman zijn, uitgesloten. Een loon van 125 was genoeg voor een goede fitter en dat is beter dan een „meneer" met f35 loon. Als we één baasfitter krij gen, dan moet er ook een baas stoker komen en een baas-terrein werker, enz. Als het college van B. en W. het zoover wilde sturen, dat de Directeur wat meer ge bruik kon maken van zijn auto, zonder dat de kosten daarvan voor zijn rekening kwamen en ten opzichte daarvan wat meer toegaven, dan kon de Directeur het werk voor beide gemeenten best alleen af. En als we dan een goede fitter erbij hebben, dan sparen we f 500 per jaar. We hebben geen man noodig, die met de handen in den zak anderen moet staan commandeeren. Spr. wil derl voorzitter wel gelooven, als hij zegt, dat ook de Directeur voor de benoeming van een baas fitter is, maar had toch gaarne daarover schriftelijk advies gezien De Voorz. kan ter bevestiging de aanwezige leden der gascom missie tot getuigen roepen. Dhr. J. de Feijter bevestig zulks en zegt, dat de Directeur met het oog op zijn gezondheids toestand een baasfitter noodig acht. De gascommissie heeft daarin juist in 't belang van den Directeur toegestemd. En ook de gascommissie wil iemand be noemd zien, die werkt, vandaar dat de instructie zoo uitvoerig ontworpen is. Dhr Koster: Dat er staat „baas" dat wil nog niet zeggen, dat hf niet werken moet. Dhr. van de BiltDat denken ze toch nog al eens. Dhr. KosterDe bedoeling is dat als de Directeur afwezig is er een baas zal zijn, die de leiding geeft, anders wordt er gevraagd wie is nu de baas Dhr. DielemanMaar dat woord je baas kost ons f 10 per week en als we 't dan met een goeden fitter af kunnen De Voorz. vindt dat nogal boud gesproken van dhr. Dieleman U is toch geen Directeur, geen lid van B. en W. en geen lid van de gascommissie? En als die 3 lichamen nu zeggen, dat er we een baasfitter noodig is, is het toch boud om te zeggen, dat het niet zoo is Dhr. Dieleman zou van die gascommissie meer kunnen zeg gen, maar acht dat niet noodig. In elk geval is hij evengoed in staat om te oordeelen of er een baasfitter noodig is of niet, als de andere heeren. Dhr. van Dixhoorn vindt het noodig omdat er in alle bedrijven naast een patroon een leider is, een meesterknecht. Als die er niet is en de Directeur is afwezig, dan wordt het een janboel. Maar een diploma acht hij overbodig. De practijk geeft in den regel meer prestatie dan een diploma, ofschoon dit een kwestie is voor later. Ook over het weekgeld valt nog te praten. Dhr. Ogge!We hebben toch vroeger ook een le en 2e fitter gehad De Voorz.: De le fitter is nu naar Terneuzen en daarom dient er, als straks de ovens klaar zijn, enz. en het bedrijf in Terneuzen geregeld is, iemand hier te zijn, die met het geheele bedrijf op de hoogte is. Het is niet om den Directeur in zijn macht te knotten. Ook heeft het personeel om het meerdere werk al eens loonsverhooging gevraagd en dat hebben we in verband met deze zaak aangehouden. Dhr. P. de Feijter is het er ook mee eens, dat er iemand moet zijn, die den Directeur kan ver vangen, maar daarvoor is geen diploma noodig en ook als we f35 loon geven, dan zullen alle anderen ook weer meer willen hebben. Kan er van die f35 niet wat af Dhr. OggelMisschien waren we beter met een le fitter, die dan de verantwoordelijkheid kan dragen. De Voorz.: We hebben een le fitter. Dhr. OggelMaar die is in Terneuzen. Voorz.: Juist en als we er nu hier ook een benoemen, dan zou die geen gezag hebben.in Ter Neuzen Dhr. OggelDat kan geregeld worden, b.v. in Terneuzen een le fitter en te Axel eveneens, maar indien noodig, belast met de geheele leiding en beiden ondergeschikt aan den Directeur. De Voorz.Maar als dan de Drrecteur ziek is, hebben we geen leiding en daarom is het in 't belang van den Directeur en van het bedrijf, dat er een leider komt. Dhr. Oggel: Als de le fitter daartoe niet bekwaam mocht zijn, zouden we toch tijdelijk een plaatsvervanger moeten aanwijzen en dat kon dan den le fitter te Axel zijn. (De Directeur kon hem daartoe eventueel opleiden. Red.) Dhr. J, de Feijter vindt, dat liet debat klein is. 't Gaat niet over den titel baas-fitter of le fitter, maar over de betrekking en z.i. moet er iemand zijn die den Directeur kan vervangen Dhr. Kruijsse De menschen die tegen den baas-fitter zijn willen dat deze fitter blijft, maar dat is niet de bedoeling. We moeten iemand hebben, die toe zicht houdt. In Terneuzen zijn reeds zeer vele gasleidingen aan gelegd en geen sterveling kijkt er naar, of de aansluitingen we goed zijn. Er worden maandelijks muntmeters gelicht en er is niet de minste controle op de be dragen. Als het ongeluk dient, dat een fitter zich mocht vergrij pen, dan zegt de Rechtbank is jullie schuld en onverantwoor delijk. En daarom moet er iemand zijn, die toezicht houdt op alles en met afzonderlijke ins'tructie iemand die den Directeur kan vervangen en hoewel onder den Directeur staand, toch boven het overige personeel is gesteld. En dat is wei f 500 meer waard. Dhr. van de Bilt is niet voor die nieuwe baantjes. Hij acht het wel noodig, dat er een fitter bij komt, maar zoo'n salaris, daar moet werk naar geleverd worden en omgekeerd, 't ls een dure tijd en we zien tegenwoordig maar al te veel, dat het werk niet over eenkomstig het genoten salaris wordt geleverd. Dhr. 't Gilde begrijpt niet, dat die zaak zooveel voeten in de aarde heeft. Gezien het onder zoek op zooveel plaatsen naar de gasbedrijven ingesteld, is toch f35 per week niet aan den hoo- gen kant. En als we er dat niet voor over hebben, krijgen we niemand. Spr. zal ook niet mee werken aan een benoeming van iemand met minder salaris. Dhr. ClaessensZou het niet beter zijn om in plaats van baas fitter te zeggen iemand, die met het geheele gasbedrijf goed be kend is. Er zijn wel menschen, die goed op de hoogte zijn, zon der dat ze nog diploma hebben. Dhr. Dieleman krijgt hoe lan ger hoe meer afkeer' van die benoeming. Als dhr. Kruysse een controleur wenscht, is dat iemand, die op de fabriek niets kan doen en daar is juist iemand noodig. We moeten iemand hebben, die werkt, daar hebben we wat aan. Men schrikt van de belastin gen en dus is 't niet noodig om weer eens een hoog salaris voor ambtenaar erbij te geven. Dhr. van Dixhoorn voelt veel voor het idee van dhr. Claessens en zou ook gaarne zien, dat we iemand kregen, die jarenlang in de practijk is geweest. Dhr. Kruysse wil nog wel iets van die diploma's zeggen, nl. dat de Raad aan allerlei scholen en inrichtingen subsidie geeft, waar voor diploma's gewerkt wordt en als we nu de beteekenis daarvan over boord gooien, dan kunnen we op de begrooting ook die subsidies wel intrekken. Dhr. van Dixhoorn Daar zou ik veel voor voelen. De Voorz. zegt, dat het voor stel in de gascommissie rijpelijk overwogen is en geeft daarom in overweging om dat te steunen. Dhr. Dieleman stelt voor om voor Axel een le fitter te benoe men. Dhr. Claessens gelooft, dat zulks op 'toogenblik voldoende zou zijn, maar als de Directeur ziek is en iemand in zijn plaats moet gesteld worden, dan niet. Dhr. Kruijsse meent, dat enkele leden de bedoeling hebben om iemand te krijgen, die leiding geeft, maar ook werkman is en juizen legt en allemaal van die dingen. Dhr. DielemanJuist, niet emand die „wei-eens" werkt, maar meestal niet. Het voorstel-Dieleman wordt lierna verworpen met 6 tegen stemmen. Tegen de heeren <ruijsse, Koster, van Dixhoorn, Wolfert, 't Gilde en J. de Feijter. Vóór de h.h. Oggel, v. d. Bilt, Claessens, Dieleman en P. de eijter. De Voorz.We zullen nu stemmen over het voorstel van B. en W. Dhr. Oggel i Maar dan toch emand die werkt. Dhr. van DixhoornDat hangt in den regel van het individu zelf af. Het voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, van de h.h. Dieleman en Claessens. Dhr. 't Gilde zou ook maar willen uitmaken, wie nu met de benoeming belast worden. Dhr. J. de Feijter is daar tegen, want dat is een onderdeel van de instructie. De Voorz. is het daarmede eens en stelt dat uit. (Wordt vervolgd.) AXEL, 30 Mei 1928. De Pinksterdagen zijn alhier weer feestelijk gevierd, dank zij het buitengewoon prachtig weer, dat die dagen begunstigde, dank zij ook de ontspanning, die vooral den 2en en 3en Pinksterdag alhier was bereid aan degenen, die ervan wilden profiteeren. En dat waren niet weinigen. We mogen vrijwel schatten, dat Maandag eenige duizenden vreemdelingen uit den omtrek hierheen trokken om zich te vermaken en ook Dinsdag was het nog druk in onze gemeente. Wat maakt het een opwekken- den indruk de straten gevuld te zien met menschen, die wandelen en fietsen, lachen en schertsen, praten en groeten, allen in kleu rige zomer-toiletten en door hun feestelijke stemming afwisseling brengen in het gewone zaken leven. Met voldoening zag men ook talrijke auto's over de wegen schuiven, toeterend en razend, tot ze stopten en weer nieuwe gasten binnen onze veste brachten. Het zijn voor Axel een paar heerlijke dagen geweest en men zou over de beteekenis van 2en en 3en Pinksterdag voor onze gemeente eenige bladzijden kun nen vullen, indien het niet aan- stootelijk ware voorzwartgalligen. Genoeg zij daarom, dat het be zoek van die duizenden aan ons stadje weer een vingerwijzing geweest is en men voorzichtig zij, met de ontspanning, welke men dan hier hoopt en zoekt te geven en te vinden, te veel aan banden te leggen of te veel uit te dijen, opdat men niet teleur- stelle. Men hebbe in dezen geleerd. Gloed afgeloopen. Een viertal jongelui alhier zou den jl. Zondag een plezierritje maken per auto. Rijdend in de richting Neuzen over een der binnendijken geraakte de auto bij een bocht in een heg en bleef, doordat de bestuurder de tegen woordigheid van geest had om te stoppen, in de struiken hangen. Doch hoe De auto was in zulk een wankelbaar evenwicht, dat ze ieder oogenblik in de diepte dreigde te storten en dit ook had gedaan, indien de jongens niet direct uit den wagen waren ge sprongen. Met een aantal menschen u t den omtrek en met behulp van paarden is men er na een paar uur tobben in geslaagd de auto op goed spoor te krijgen. Zij was licht beschadigd. Toch zal het voor de jongelui nog wel een duur grapje geweest zijn.... en dat met Pinkster. Maar het had ook erger gekund. Te Sluiskil vermiste zekere Jwerkman aan de cokesfabriek aldaar, den laatsten tijd meermalen geld uit zijn jas, welke in de cantine hing. Hij merkte daarom eenige biljetten en na een inge steld onderzoek op den verdachte de V., eveneens op de fabriek werkzaam, viel deze door de mand en bekende aan de politie geld uit de portemonnaie van J. te hebben genomen, terwijl ook verscheidene andere werklieden zich over dat feit te beklagen hadden. De zaak zal door den rechter beoordeeld worden. Naar de Midd. Crt. ver neemt, hebben Ged. Staten van Zeeland in hunne vergadering van 25 Mei jl. goedkeuring ont- iouden aan de besluiten van den Raad der gemeente Stoppeldijk van 16 Maart jl., waarbij aan den secretaris-ontvangerdier gemeente ongevraagd ontslag uit zijn be*

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2