Yoor schuld ïerkocht. p Ji 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen, No. 17. WOENSDAG 30 MEI 1928. 44e Jaarg. H te J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van Donderdag 24 Mei '28. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. De Voorz. opent te 10 uur de vergadering met het gebedsfor mulier en stelt aan de orde de agenda. 1. Notulen. Voorgesteld wordt de notulen der vorige vergadering vast te stellen, zooals ze in druk zijn verschenen. Dhr. 't Gilde had gaarne gezien, dat genotuleerd was geworden datgene wat ten opzichte van de administratie der gasfabriek door den accountant is opgemerkt en wel, dat volgens aanteekeningen van den Directeur een hoeveel heid van 1.747.993 K.G. kolen zou zijn verbruikt of, ruim 134 ton meer dan de werkelijkheid is, zoodat de aanteekeningen van den Directeur van zeer geringe waarde kunnen worden geacht door den accountant. Met het oog hierop kwam het den accoun tant gewenscht voor de technische administratie van den Directeur te herzien, omdat men anders onmogelijk tot een behoorlijke kostprijsrekening kan komen en voorts om de noodige hulpmid delen van het bedrijf aan te schaffen, om de verwerkte hoe veelheden te wegen. Deze voorstallen zijn door de Gascommissie overgenomen en door spr. wordt dit van zeer groot belang geacht en wel de moeite waard geacht dit te notu- leeren. Tevens zal hiermede ge paard gaan de invoering van dag en maandrapporten, opdat nauw keurig en precies worde gecon troleerd wat en hoeveel wordt verwerkt en hoeveel geproduceerd is. Spr. vraagt: Is bij de notuleering een wenk gegeven om een en ander niet op te nemen Hij kan en mag zulks niet veronderstellen en zou daar ook ten sterkste tegen op komen. Of, gaan B. en W. met .Een oud verhaal door P. Louweïse. 14) «Ik heb de smijtziekte,* schreeuwde hy en smeet ook de karaf op den grond in scherven. «Wacht,* riep Van Bergen, »als dat je gemoed koelt, hier heb-je dan myn glas ook maar dan zal ik het eerst leegdrinken »Mijn hemel, wat is hier te deen schreeuwde onverwacht iemand zoo hard, dat Fnts en Van Bergen van schrik op sprongen. Bet was Kanon. «Hy heeft de smytziekte, Ka non antwoordde Van Bergen, «zie je daar bijgeval nog niet een paar glazen staan Kanon bleef verwonderd staan kjjken, doch eensklaps scheen bij sieh te bezinnen en naar Frits gaande, le h{j zijne breede hand op diens sehouder en ze »Hier, sla mij op mijn' kop I Ik wist het eergisteren al en ik heb 't niet gezegd Gerrit Phrase heeft een diefstal aan Je begaaD) piatwaar de voorstellen van de gascom missie niet accoord Spr. heeft daar nog niets van gehoord en zou dit thans gaarne vernemen. Of, erkent men dat het jarenlang verkeerd is gegaan op de fabriek en schaamt men zich dit te er kennen De rechtvaardigheid en billijkheid tegenover de belasting betalende burgerij eischen een nadere toelichting. Spr. heeft niets te verbloemen of te ver bergen en staat ten eenenmale vierkant tegenover ouderwetsche doofpotpolitiek en onttrekking aan het daglicht van verschillende zaken. Temeer daar men van zekere zijde hier nog verzet ondervindt tegen den hoogst noodigen en dringenden eisch van aanstelling van een baas- fitter, die een zoodanige controle moet helpen uitvoeren. Spr. heeft alleen met het oog daarop er belang bij en stelt er grooten prijs op, dat de opmer kingen van den accountant en de voorstellen der gascommissie wor den opgenomen in de notulen. De Voorz. antwoordt, dat er geen wenk is gegeven aangaande de notuleering en dat daarover ook nooit iets wordt gezegd van de zijde van B. en W. Als er iets niet in de notulen staat wat aangeteekend had moeten zijn, dan is dat gewoon een verzuim geweest, meer niet en wil men aan de notulen iets toegevoegd hebben, dan kan dat nog ge beuren. Dhr. J. de Feijter vraagt of het rapport van den accountant niet in de notulen is opgenomen? De Voorz.Gedeeltelijk wel, maar spr. acht ook niet noodig, dat geheel dat rapport genotuleerd wordt. Dhr. P. de Feijter zegt, dat het hem genoegen doet, dat dhr. 't Gil de op die zaak terug komt. Hij heeft toch ergens niets meer of minder gezegd, dan dat de Di recteur der gasfabriek 134000 K.G. kolen heeft gestolen en als dat waar is, dan behoort de Di recteur achter slot en grendel te zitten. Spr. zou dat bewezen willen zien en kan dat niet, dan Fritc sprak niet. «Toe d«D, Fritsje, beuk er maar op, beuk er maar op I Dat zal je gemoed lueht geren,* her haalde Kanon. Van Bergen volgde zyn voor beeld en begon ook al te roepen »Ja toe, Frita, beuk er maar op, op mij ook, dat zal je helpen want er is niemendal meer om te smyten 1* Een ander had om die koddige uitroepen moeten lachen Frits echter lachte niet. Nadat Kanon en Van Bergen nog vele vergeefsche pogingen aangewend hadden om Frits tot bedaren te brengen, zeide deze ten slotte »Ik dank-je voor je goeie be doelingen, jongens, maar laat me nu alleen 1 Verontschuldig me van avond ook by Wolf, ik zal niet van de pret zyn I* »Ën morgen-avond, kom-je dan by my vraagde Van Bergen. «Misschien antwoordde Frits. KaDon en Van Bergen gingen heen en nauwelijks waren deze op straat, of Wielhout kleedde zich metterhaast wat aan, stak geld in den zak en liep, na een blik op de pendule geworpen te hebben, zoo spoedig hjj kon nfcar hef station ten het ftjjn spoor, moet 't Gilde zijn woorden in trekken. Dhr. 't Gilde protesteert er tegen, dat hij gezegd zou hebben, dat de kolen gestolen zouden zijn wel heeft hij gezegd, dat ze meer verbruikt zijn, dan aan geteekend was. Spr. zou wel eens willen, dat als dhr. P. de Feijter zoo'n beschuldiging uit, hij dan in besloten vergadering den persoon en de plaats noemt, waar dat gezegd zou zijn. Dhr. P. de Feijter acht daar geen besloten vergadering toe noodig en wil dat in 't openbaar wel zeggen. Het verheugt hem, dat dhr. 't Gilde hier een ander geluid doet hooren, dan hij te Spui bij de Vos deed. Dhr. 't GildeDat moet u kunnen bewijzen 1 Dhr. de FeijterDie man ver klaart zwart op wit, dat 't G. zulks gezegd heeft. Zie hier, mijnheer de Voorzeen briefje, waar het staat. De Voorz. leestOndergetee- kende is bereid te verklaren, dat 4 a 5 weken geleden dhr.'t Gilde, lid van den Raad en lid van de Gascommissie heeft medegedeeld, dat door den Directeur 134.000 K.G. kolen zijn gestolen. P. de Vos, Spui. Dhr. 't Gilde O, de Vos, maar dat kan niet mijnheer de Voorz 't is minstens een maand of drie geleden, dat ik dien man ge sproken heb, dat is dus een leugen. Dhr. P. de Feijter't Loopt niet over den tijd, maar over de uitdrukking en omdat dhr. 't Gilde lid van de gascommissie is en het dus weten kan, verwondert het mij, dat op de fabriek alles nog zijn ouden loop heeft. De Voorz. zegt, dat eigenlijk de notulen aan de orde zijn en vraagt of de leden er voor zijn om die met de door dhr.'t Gilde genoemde aanteekeningen aan te vullen. Dhr. Oggel acht het niet noodig dat alles in de notulen wordt opgenomen, dan krijgen die zoo'n grooten omvang en het komt duur uit voor de gemeente. Hy had nog acht minuten deu Een paar uren later bield er te Linthuizen eene tilbury voor bet logement atil. E' sprong een heer uit, die zich dadelyk naar het huis van Trommeling, den ontvanger der registratie, begaf. Hy schelde en gaf aan de meid, die opendeed, zijn kaartje over met de woorden >Aan meneer of de juffrouw De meid liet hem in het spreek kamertje. In de kamer daar naast, waar hy eene goede maand geleden zoo iets gedroomd bad van eene toekomst, hoorde hy een paar mannenstemmen op vrij scherpen toon zeggen «Vierduizend galden te kort, wij zyn er voor verantwoorde- lp, meneer 1* «Maar, heeren, dat weetik wel, dat weet ik welmaar zoo ge twee weken gednld hebt, dan is het tekort gedekt,* klaagde eene andere stem, en Wielhout her innerde zich, dat bet die van den onden heer Trommeling was. Het was alsof de heeren daar binnen vermoed hadden, dat er twee ooren te veel waren, althans, laan sprak na met meer gedempte Dhr. van de Bilt is er ook tegen, er wordt wel meer eens iets niet opgenomen. Dhr. Kruijsse Het is maar de vraag wat moet men opnemen in de notulen en wat niet. Dat hangt van ieders persoonlijke meening af cn is moeilijk te formuleeren. De Voorz. leest hierna voor, wat de notulen omtrent het ac countantsrapport vermelden en vraagt of de leden het nog uit voeriger wenschen. Dhr. Oggel acht het voldoende. Dhr. Kruijsse vindt het ook, maar toch is het hier een bizonder geval. Fr is tijdens de functie van den baasfitter een verschil geweest tusschen hem en den directeur over de hoeveelheid afgemeten kolen en toen heeft de Directeur gezegd, dat de baas- fitter niet goed kon wegen en nu er weer een verschil in de hoe veelheid kolen bestaat, beroept de Directeur zich op dezelfde oorzaak, n.l. dat het nooit precies uit te maken is, zoodat de be schuldiging aan het adres van den baasfitter niet juist was. En in verband daarmede acht spr. het wel goed dat in de notulen te doen uitkomen. De Voorz. zegt, dat in de gas commissie die zaak ook besproken is en men toen heeft besloten om een goed weegtoestel aan te schaffen, zoodat een nauwkeurige controle kon worden uitgeoefend op de hoeveelheid verbruikte kolen. Maar van stelen is geen sprake geweest en daar is ook nooit aan gedacht. Met 6 tegen 5 stemmen wordt hierna besloten om de door dhr. 't Gilde genoemde aanteekenin gen in de notulen op te nemen. Vóór de h.h. Kruijsse, Koster, van Dixhoorn, Wolfert, 't Gilde en J. de Feijter. Tegen de h.h. Oggel, van de Bilt, Ciaessens, Dieleman en P. de Feijter. 2. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving worden aan genomen a. Vaststelling door Ged. Staten van de gemeenterekening over 1926. stem, en Frits kou niets meer verstaan. Na meer dan een half nur ge wacht te hebben, liet de oude heer ay'ne twee bezoekers uit. Frits gluurde door bet raam en herkende den controleur van X. Daar rees een vermoeden by hem ep. Maar hoe kon hy bier een uitweg vinden Weer ging de deur toe en eene poos later kwam de meid terng met de boodschap, dat meneer zoo'n bevige hoofdpijn gekregen had, dat hy onmogelijk iemand ontvangen kon. «Zoo,* antwoordde Frits, »en de juffrouw «Die is ook niet te spreken, meneer!» «Is ze dan ziek «Ik geloof, dat ze de tering heeft, meneer, en dan...dan....* «Nou wat dan «Zal n me niet verklappen, meneer «Ben-je gek, meid «Nu maar, ze gaat trouwen met een meneer Morrehof, die domiuè geworden is en..., ze heeft een hekel aan hem «Ben-je razend, meld »'tls heuaeh waar, meneer! Maar ik heb het niet geseld, hoor b. Idem van verschillende be- grootingswijzigingen. c Dankbetuiging van J. A. van Hoeve voor de toegekende verhoogde subsidie voor de Frö belschool. d. Aanbieding van het ge meenteverslag over 1927, inge volge art. 182 der gemeentewet. e. Verzoek van Ged. St. om de hegrootingswijziging van het Grondbedrijf dienst 1927 anders te formuleeren. Aan het verzoek zal worden voldaan. f. Verzoek van A. Dieleman en 18 anderen, allen wonende te Kijkuit. Adressanten geven te kennen, dat er op Kijkuit geen vuilnisbak is, zoodat de bewoners genood zaakt zyn, hun vuil op minder geschikte plaatsen, b.v. in slooten in de onmiddellijke nabijheid van woningen, langs den kant van den weg te deponeeren, hetgeen niet in het belang van de ge zondheid is. Ook hebben de zoo ontstane vuilnishoopen aanleiding gegeven tot klachten vooral van de zijde der landbouwers en den dijkgraaf van den Bewestenblij- polder. Redenen waarom zij beleefd verzoeken op Kijkuit een vuilnis bak te doen plaatsen of zoodanige maatregelen te treffen, dat zij het vuil op een behoorlijke manier kunnen kwijt komen. Bij inwilliging van het verzoek is het polderbestuur van den Be- westenblijpolder genegen een plaats voor een vuilnisbak at te staan. B. en W. stellen voor om dit adres in hun college nader te overwegen en daarover advies uit te brengen. Dhr. Koster vraagt, of het de bedoeling is, om alleen op Kijkuit of ook op 't Fort een gelegenheid te maken, want deze menschen hebben dat vroeger ook al eens gevraagd. De Voorz.Dat zal nader overwogen worden. Dhr. van de Bilt denkt, dat het zoo zal gaan, dat men den «En wanneer gaan ze trouwen «Morgen teekenen ze aan, meneer »Zjg, nat ik de juffronw spreken moet 1 Maar neen, wacht, ik zal haar een briefje schryven, breng dat by haar, dan zal ik hier op antwoord wachten.* Hierop scheurde Frits een blaadje uit zyn zakboekje en schreef er een paar regels in 't Fransch op. Hy gaf het aan de meid en deze ging er mee heen. Eene minuut of vijf later kwam de meid met eene enveloppe terug. «De kompelement van de juf frouw en of u dat thuis lezen wil zeide ze. «Zoo, en wat antwoordde de juffrouw my verder?* «Niets, meneer 1* De weg naar De Blaasbalg was nog al eenzaam, daar kon htf ongehinderd lezen. Frits ging naar het logement en zei tot den koetsier: >Kom me over vijf minuten maar Beh- terop rijden. Ik loop den weg, dien we straks gekomen zyn.« «Goed meneer,* antwoordde de koetsier, «maar het stallen me neer, en het fooitje *&wlgd) AX r O cou

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1