Fietstochten Binnenland. de boot op, als die verschansing omhoog getrokken is, daar het dan een monster lijkt met een reusachtigen muil. Zooals men weet, is deze inrichting gemaakt om het spatten der golven te breken. Te Breskens werd ook het nieuwe kantoorgebouw nog even bezichtigd. Daarna gingen allen aan boord en werd in de beneden kajuit door den Commissaris, jhr. mr. Quarles van Ufford, een feestrede uitgesproken. Als in Zeeland de gewoonte bestaat om de kroonjaren te vieren, dan geldt dat wel dubbel, aldus zei spr., voor een 100 jarig bestaan en daarom meende het Dag. Bestuur der Provincie dit feit niet onop gemerkt te mogen laten. Ziende op het eerste vaartuig, dat ge bruikt werd, „de tobbe", stemt het feestelijk, als we daarbij ver gelijken de vloot van mooie com fortable booten, die de Provincie thans bezit en in het bijzonder aan het zeekasteel, waarop we ons thans bevinden. Een jubeltoon moet dan uiting geven aan de vreugde over zoo'n vooruitgang. Hartelijk dankte spr. de aan wezigen, dat zij dit feit mede wenschten te gedenken en achter eenvolgens heette hij de hooge gasten welkom. Het is jammer, dat de Minister verhinderd is, maar toch zien we de belang stelling van Regeeringswege in het zenden van een afgevaardigde, die Zeeland een goed hart toe draagt. Ook dank voor den fin. steun, die het Rijk aan de Prov. schenkt voor het onderhouden der bootdiensten. Het blijkt, dat de Reg. thans inziet, dat deze diensten een Rijks belang zijn en men gevoelig is geweest voor de aanhankelijkheid die de Zeeuwsch Vlaamsche bevolking in dagen van gevaar onomwonden heeft betoond ten opzichte van Neder land. Spr. hoopt, dat dit zoo blijve en men voor de eco nomische ontwikkeling van Zeeuwsch-Vla an de ren het oog gericht houdt naar het Noorden. Er blijft natuurlijk en ge lukkig altijd wat te wenschen over, maar de gevoelens van dankbaarheid hebben den boven toon in onze Provincie, voor wat ten haren opzichte door de Reg. wordt gedaan. Spr. denkt dan in de eerste plaats aan H. M. de Koningin, die meermalen tegen over spr. persoonlijk van haar belangstelling in de bootdiensten blijk gaf en daarom stelt hij voor aan H. M. van hier uit een tele gram van hulde en dank te zen den namens de aanwezigen. (Applaus). Hierna richtte Z.Exc zich tot mr. H. Dijckmeester, zijn hoog- geachten ambtsvoorganger, die 15 jaren zijn beste krachten aan de Prov. gaf en nog steeds veel be langstelling toont voor Zeeland. Spr. hoopt dat mr. Dijckmeester geen al te ongunstigen indruk mag wegdragen voor de wijze, waarop zijn werk is voortgezet en dat hij daarvan nog jaren ge tuige mag zijn. De bootdienst is eenig in Ne derland en dank zij het wijs be leid der Staten tot een vloot uit gedijd. Hoe aangenaam hem de Statenzittingen ook zijn, toch vraagt hij zich wel eens af of niet beter de wedstrijd in orato rische besprekingen tusschen som mige sprekers ware omgezet in ijver, inzonderheid van degenen, die vrijkaarten hebben als zittende in de zgn. bootcommissie voor in spectie, enz. Het middelpunt der dankbaar heid zij wel gewijd aan den heer Van Rompu, die van af 1895 aan de bootdiensten heeft gewerkt als lid van Ged. St. en er geheel in zit. Als de aanvallen zich tegen hem richten in de vergaderzaal sluit hij meestal de oogen en als hij tot antwoorden genoopt is, zegt hijik kan niet allen beant woorden, maar zooals 't moet gebeurt het. Ook dank aan het personeel, dat onder den bekwamen Direc teur, den heer G. J. de Jonge, met echt Zeeuwschen aard eer lijk en trouw zijn taak vervuld en ijver en hulpvaardigheid voor het publiek tot een loffelijke ge woonte heeft gemaakt. Zij zullen evenals de gepensioneerden voor dezen dag een extra uitkeering genieten van f 10 tot f 2.50, naar gelang van hun rang. H.M. heeft bovendien een eere-medaille toe gekend in zilver aan D. Potters, walkapitein en in brons aan T. A. van Dijk, conductenr, W. Ie Feber, werkman en M C. van Dijk, dekknecht, allen te Vlis- singen. Met den wensch, dat de boot diensten nog voortdurend zullen verbeteren, en de deugdelijkheid en noodzakelijkheid ook van de veerboot moge blijken tot wel vaart van Zeeuwsch-Vlaanderen, eindigt spr. zijn rede, die met applaus wordt beantwoord. Na deze rede uitte de vertegen woordiger van den Minister, zijn beste wenschen voor de stoom bootdiensten. De heer mr. Dijckmeester sprak zijn vreugde uit over den econo- mischen toestand van Zeeland, dat er goed voor staat. Weliswaar zijn er zorgen, maar die bestaan elders in meer erns tige mate en verschillende groote werken stemmen hoopvol voor de toekomst. Als 80-jarige kan spr. daaraan niet meer meewerken, maar hij kan zich aansluiten bij de wenschen voor den bloei der provincie en de welvaart der be volking ter weerszijden van de Schelde. De heer De Jonge vnd., bood aan Ged. St. aan de teekening van een tegel, die namens het personeel geschonken wordt en voorstelt de oude en nieuwe boot onder het wapen van Zeeland. De Commissaris dankt en zal den tegel een eereplaats geven op het kantoor te Vlissingen. De heer Hartman, oud-griffier der Staten gaf hierna een over zicht van de geschiedenis, die aan de bootdiensten is verbonden. Meer uitvoerig zal die geschiede nis door hem worden geboek staafd in een werk, dat de Com missaris als een standaardwerk betitelde. De heer Van der Wart nam het woord namens de Staten en bracht hulde aan den scheidenden griffier, den heer Hartman wien hij namens de leden een schil derij schonk, voorstellend de visschershaven van Vlissingen. Nu den heer Van Woelderen, burgemeester van Vlissingen na men de Commissaris en den heer Hartman nogmaals het woord om kortelijks dank te zeggen, want de tijd, dat de inwendige mensch zich doet gelden, was aangebroken. De boot verliet de haven van Breskens en stoomde naar Ter- neuzen, terwijl de passagiers zich amuseerden met broodjes met kaas en ham, die afwisselend met een kop bouillon of koffie hun weg vonden. TeTerneuzen werd afgestapt en bezichtigde men de electrische werken aan het nieuwe kanaalvervolgens ging het naar Hansweert, Wal soorden en via Terneuzen weer naar Vlissingen, waar men onge veer half acht arriveerde. Het gezelschap was intusschen al wat gedund, want resp. waren aan de havens eenige gasten afgestapt, om hun weg huiswaarts te nemen. Zooals gezegd, werkte het weer niet mee om de tocht gezellig en mooi te noemen. Maar afgezien daarvan heeft men nu toch kunnen toonen, dat de „Koningin Wilhel- mina" een boot is, die er mag zijn. Met aanleggen, zwaaien of bij draaien werd niet de minste hin der ondervonden, inwendig is alles keurig afgewerkt en ingericht voor een groot aantal passagiers met rookzalen en salons, terwijl ook een groote ruimte beschik baar is voor deklast. De tocht werd nu en dan op geluisterd door muziek. Aange naam deed het aan zooveel per soneel en oud-gedienden van de boot te zien meevoeren. Onder hen waren dunkt ons verschei dene zeventigers en dat het zee man zijn wel gezond moet zijn, kan ook daaruit blijken, dat zelfs nog een oud kapitein van 90 jaar, de heer De Zwarte, de vaart mee maakte, temeer, waar deze even als de gepensioneerden, hun werk op de oude booten onder heil wat minder gunstige omstandig heden hebben verricht. Men moet hen maar hooren vertellen van de tijden van 50 jaar geleden, om te weten, dat het toen geen baantje was met storm op de Schelde te zitten. Maar ook voor de passagiers is het heel wat verbeterd, als men de oude booten vergelijkt met de tegenwoordige, en ziet hoe deze een aangenaam, verblijf geven, veel sneller varen en veel minder dobberen bij ruw weer. Uit alles blijkt wel, dat de Provincie steeds een open oog heeft gehad voor de bestaande behoeften en tekortkomingen en steeds alles gedaan is om het verkeer ter wille te zijn. Wij Zeeuwsch-Vlamingen mo gen wel gevoelens van dank ver tolken aan het adres van onzen Commissaris,als deze onsals hoofd der Prov. in woorden en daden de overtuiging schenkt, dat de boot diensten worden dienstbaar ge maakt aan den bloei van Zeeuwsch Vlaanderen. Voorzeker kan zulks strekken tot nauwere samenbin ding met het overige gedeelte van ons Vaderland en we ge- looven dan ook, dat de aanhan kelijkheid zal blijven bestaan, in dien we niet het stiefkind zijn, dat alleen bij visite vertroeteld wordt, en overigens zooveel mo gelijk productief wordt gemaakt voor de schatkist, maar dat land bouw, handel en industrie er door goede verkeerswegen, vlugge postverbinding en correspondee- rende reisgelegenheden zullen worden bevorderd en we zoo weinig mogelijk belemmering on dervinden van allerlei hinderlijke wettelijke bepalingen, die den werkgever zoowel als den werk nemer aan banden leggen tot schade van de nijverheid. En het Provinciaal bestuur zouden we willen toeroepen Let nauwkeurig op de handelingen der gemeenten, opdat niet de burgers door te zware lasten worden gedrukt, als gevolg van luxueuse voorstellen en besluiten. Ook meer soepelheid in de be voegdheden ten opzichte van de gemeente-ambtenaren zou o.i. dienen kunnen tot verlichting.der lasten. Dit zijn weliswaar zaken welke met de veerdiensten weinig ver band houden, doch waar men in redevoeringen op zijpaden treedt, meenden ook wij ons zulks in alle bescheidenheid te mogen veroorloven en onzerzijdsch van de gelegenheid gebruik maken om bestaande wenschen kenbaar te maken, indien men ons roept tot de verspreiding van wenschen, welke de autoriteiten ten opzich te van de bevolking koesteren. We eindigen met de hoop, dat dit eeuwfeest, in allen eenvoud, met dankbaarheid en ernst ge vierd, moge zijn het begin van een tweede eeuw, vrij van stor men, mijnen en oorlogsbodems op de Schelde en dat ook het tweede eeuwfeest in dezelfde stemming door Nederlanders op Nederlandschen bodem en op een Nederlandsche Schelde zal mogen worden herdacht in jaren van voorspoed en geluk voor ons land in 't algemeen en voor de Zeeuwen in 't bizonder. Ingezocden Mededaelingen Het Doorzitten bij Wieliij Jen, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30 60, Tube 80 ct. PUROL Behouden thuis. Maandagavond zeven uur is de Koningin-Moeder na haar bezoek in Zeeland ten paleize te Soest- dijk voor haar jaarlijksch zomer verblijf aldaar aangekomen. H. M. heeft de reis van uit Vlissingen geheel per auto ge maakt. Opening der Olympische spelen. In verband met het voorgeno men verblijft in Scandinavië van H. M. de Koningin, zal Prins Hendrik in opdracht der Koningin de Olympische Spelen openen. Invoerrecht op klompen. In de Mem. v. Antwoord op het Voorl. Verslag over het voor stel van wet van de heer Fles- kens en Smeenk, tot tijdelijke heffing van een invoerrecht voor klompen, betoogen de voorstel lers dat zij in deze geen partij willen kiezen in den strijd tus schen vrijhandel en protectie in het algemeen. In een uitvoerige berekening bestrijden zij de cijfers van de Kamer v. Koophandel te Amster dam ze concludeeren dat bij een minder verbruik van bijna 5 pet. er een toeneming is van den in voer van ongeveer 30 pet. Zonder afwijzend te staan tegen over mogelijke andere plannen, die in de toekomst nog zouden kunnen rijpen, achten de voor stellers het onmiddellijk belang der klompenindustrie het best ge diend door aanneming van hun voorstel. Zou daarnaast eventu eel door de Regeering steun voor een op te richten Verkoopbureau kunnen worden verleend, dan zou de verwezenlijking van dit sym pathieke denkbeeld zeker door ondergeteekenden worden toege juicht. AXEL, 25 Mei 1928. De raadsvergadering van giste ren begon al dadelijk met een incident. Toen dhr. 't Gilde aan merking maakte op de notulen, aangaande meer-verbruik van 135.000 KG. kolen op de gas fabriek zeide dhr. P. de Feijter, dat dhr. 't Gilde in het openbaar uitsprak, dat de Directeur die kolen gestolen heeft. En daar dhr- 't Gilde lid van de gascom- missie is en het dus kan weten, begreep dhr. de Feijter niet, dat h(j den Directeur niet achter slot en grendel liet zetten, öf als de kolen niet gestolen zijn, dan dhr. 't Gilde niet eerlijk zijn woorden intrekt. Dhr. 't Gilde ontkende echter stellig zoo iets gezegd te hebben en wierp het ook van zich, toen het zwart op wit stond geschre ven door den zegsman. Bij de omvraag werd het nog even aan geroerd, waarvan een paar hate lijkheden het gevolg waren. Eenige ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aange nomen, terwijl een verzoek om een vuilnisbelt en een ter voor ziening van werkloosheid bij B. en W. bleven om advies. Langdurig werd gedebatteerd over het aanstellen van een baas- fitter, dat op den duur werd be sloten met 9 tegen 2 stemmen. Behandeling van de instructie werd uitgesteld. Als vast terreinwerker werd aangesteld H. C. Mobach, nadat aan het werkliedenreglement een bepaling was toegevoegd, dat van art. 8 kan worden afgeweken. Besloten werd om nog niet aan te koopen de woning van J. Diele- man in de Oudewijk, ten einde den weg naar de Sassing te ver- breeden. Koopprijs f 500. Aan dhr. D. de Putter, Rijks veearts alhier werd f700 gratifi catie verleend voor meerdere werkzaamheden tijdens de vaca ture van 2e Keuringsveearts. Zulks in overeenstemming met de ove rige gemeenten, die bij het keu ringsdistrict behooren. Het kohier van de hondenbe lasting werd vastgesteld op een bedrag van f396 met 107 honden En het voornaamste besluit werd het laatst genomen, n.l. om het vermenigvuldigingscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbelas ting te verhoogen van 1.30 tot 1.80. Voorwaar geen kleinigheid, nu de belastingen reeds zoo hoog zijn in ons stadje. Na de agenda werd nog toege stemd in een verzoek tot aankoop van een perceel bouwgrond, op bepaalde voorwaarden. Nader verslag volgt. Het concours, enz. Naar we vernemen, heeft het bestuur der V. V. V. zich voor het aanst. concours-hippique de medewerking verzekerd van den Belgischen rennersbond, zoodat de beste renners uit de beide Vlaanderens werden ingeschreven. Vermoedelijk zullen er heden al hier enkele gestald worden, om zich tegen aanst. Maandag te trainen. Blijkens een advertentie in dit blad zal ook de korfbalsport aan het concours worden verbonden, in zooverre, dat er voor den aan vang van de wedrennen een match zai worden gegeven door de le twaalftallen van Axel en Kloetinge. Ook voor het openluchtspel worden de toebereidselen ge maakt, om het spel zoo goed mogelijk tot zijn recht te doen komen. Dan hooren we nog, dat de balzalen zullen worden voorzien van goede en moderne muziek, terwijl een „gezondheidsapotheek" de magen op streek zal trachten te houden. Voegen we daarbij dat de Axel- sche voetbalvereniging ook voor haar sport een paar hoogstaande matchen heeft georganiseerd, dan kunnen we zeggen, dat alles bij elkaar genomen, er dus ruim schoots voorbereiding is om de Pinksterdagen te Axel weer zoo veel mogelijk voor de ingezetenen van eigen en omliggende ge meenten gezellig en aanlokkelijk te maken. Er is maar één hoopmooi weer. Als die wensch vervuld wordt, volgt de rest van zelf. Gisteravond is in een ver gadering van genoodigden op initiatief van den heer C. Hame link alhier opgericht een afdeeling van den modernen Landarbeiders- bond. in een te houden propa ganda- en huishoudelijke nader per advertentie aan te kondigen vergadering zal de volgende week reglement, bestuur en wat dies meer zij worden vastgesteld. Er zijn reeds 15 leden aangesloten. Ora et Labora. Woensdagavond werd door de Gereformeerde Jongelingsvereeni- ging „Ora et Labora" alhier de jaarvergadering gehouden, waar toe te 20 uur de Consistorie kamer der Geref. Kerk goed ge vuld was met belangstellenden. De voorzitter, de heer Jac. Le Feber, opende deze samenkomst met gebed en riep de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toe. Uit de verslagen van den secr.- penningm. en bibliothecaris bleek, dat de vereen, die thans 34 jaar bestaat, in bloeienden toestand verkeert. In de bibliotheek zijn meer dan 300 nummers, waarin be langrijke werken voorkomen, die meer dan f 15 per exemplaar hebben gekost. Wel een bewijs, dat er voor degelijke studiebron nen, maar ook voor ontspan ningslectuur wordt gezorgd. Af gevaardigden van verschillende jeugdorganisaties brachten hunne beste wenschen aan deze ver- eeniging over. Met genoegen werd geconstateerd, dat ook een afgevaardigde van de C. J. V. „Waakt en Bidt" aanwezig was, die, waar mogelijk, voor samen werking pleitte. Verder werd de avond afgewisseld door zang, muziek en voordracht. Het was er recht gezellig en met genoegen wordt door de aanwezigen op deze welgeslaag de vergadering teruggezien. Op verzoek sloot het oud-lid, dhr. G. den Deurwaarder, deze samen komst met dankzegging. L(jk opgevlscht. Gisteravond kreeg de Rijks politie alhier bericht, dat te Sluis kil onder deze gemeente nabij de brug aan de zgn. vlakte een lijk uit het water was gehaald. Het bleek te zijn de 28-jarige schippersknecht J. G. v. d. W., geboren te Waspik, die reeds sedert den middag was vermist. Toen men den man zocht en hier en daar keek, of hij ook te water kon geraakt zijn, zag men te ongeveer 9 uur op het rem- mingswerk der brug een paar klompen staan. Vermoed werd, dat v. d. W. daar te water is geraakt en toen men vischte, bleek maar al te spoedig dit vermoeden waarheid te zijn. De politie werd gewaarschuwd en heden is de man, die ongehuwd was, in het lijkenhuisje opgebor gen en de familie met het geval op de hoögte geitetdi

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 2