TH «w> i Voor schuld verkocht. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli - Vlaanderen No. 15. DINSDAG 22 MEI 1928. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het klompenvoorstel. Het is merkwaardig, met welk een volharding van bepaalde zijde is gestreefd naar het verkrijgen van protectionistische maatrege len. Pas is het wetsontwerp van Minister de Geer om het invoer recht op porcelein te verhoogen, met een flinke meerderheid door de Tweede Kamer verworpenen hebben zoowel de Regeering als de klagende Maastrichtsche fabri kanten en hun vrienden een ge- voeligen tik over de vingers ge kregen, of door een tweetal Ka merleden werd een voorstel van wet ingediend, om te komen tot een invoerrecht op klompen van 12 Vo der waarde, zulks tot 1 Januari 1933. De nederlaag voor den Minister en de begeerige fabrikanten was nog gevoeliger, omdat uit het debat voldoende bleek, hoe mis plaatst protectie in dat geval zou geweest zijn en hoe overbodig het bedrijf was niet op de hoogte van den tijd en, wat toch wel de maat doet overloopen, een der hulpbehoevende fabrieken kondigt thans, nu het pleit is beslist, een dividend aan van 51/» *1 o- Denzelfden indruk van achter lijkheid van het bedrijf krijgt men ook uit de toelichting tot het wetsvoorstel, die tevens zeer zwak voorkomt. Wij gelooven gaarne, dat het op het oogenblik in de klompenindustrie niet voorspoedig gaat, maar, zooals de voorstellers zelf opmerken, van rationeele arbeidsmethoden, van reclame en van coöperatie der ondernemers was tot nu toe weinig sprake. Moet nu een dergelijk achterlijk bedrijf, dat voor een belangrijk deel huisindustrie is, worden be schermd door een invoerrecht, waardoor de afnemers niet kun nen profiteeren van de voordeden, die de goedkoopere buitenland- sche productie hun biedt? Een rekenaar heeft ons voor gerekend, dat als er gedurende 5 jaar een invoerrecht van 12 pCt. op de klompen werd ge heven en men de afname neemt Een oud verhaal door P. Louwusb. 12) >En wat hij daar in een P. S. ▼an dien Wielbeut «chrjjft, klinkt niet zoo ongeloofeljjkhernam de onde beer zonder op de woor den zijner dochter te letten. >Maar ze waren ali kinderen reeds geslagen vjjanden, papal< O, het was om 't op de zenuwen te krjjgen van nijd. Nogmaals deed de oude beer, alsot zjjne dochter niets gezegd had en vervolgde 1 »Gisteren heeft Wielhout de waarheid van dat gezegde wel bewezen W »Maar, papa,< riep thans Bertha buiten zich zelve van ergernis, heeft hij dan vandaag ook geen berouw getoond «Spreek je van berouw, Ber tha vroeg thans de vader, szie, kind, ik heb op de wereld nooit veel anders geleerd dan met cjjters te werken, zoodat er voor 't lezen of iets anders geen tijd overschoot. Ik ben dus niet ge leerd, een Duitscher sou zeg- pea, dat het mij aan Bildung ent» 1 op de basis van het aantal in ons land ingevoerde klompen, vermeerderd met de hier te lande verbruikte niet ingevoerde klom pen, dan zouden de Nederland- sche klornpendragers f 400.000 h f 500.000 meer voor hun klompen moeten beta- 1 e n, dan nu. En dit is nog wel het ergste bij dit voorstel juist de gebrui kers van het artikel, de menschen dus, die het invoerrecht op hun rekening zouden krijgen door den hoogeren prijs, dien zij voor de klompen zouden moeten betalen, kunnen het zelf zoo slecht missen. Want waar en door wie worden thans nog regelmatig klompen gedragen Het antwoord is niet twijfelachtig: op het platteland en door de boeren- en arbeiders bevolking. In de steden is het dragen van klompen groote uit zondering, maar ook. dan zijn het de arbeiders en nog wel de arm- sten onder hen. Maar behoudens deze uitzondering zijn de klompen alleen nog geregeld in gebruik op het platteland bij de kleinere boeren, de arbeiders en des win ters vooral bij de kinderen, of in het algemeen bij hen, die veel hebben te loopen in het natte gras of op vuile wegen. Zijn dat nu de menschen, die in dezen tijd, nu het den boeren slecht gaat en de loonen der boeren arbeiders lager zijn dan overal elders, moeten worden getroffen op een voor hen onmisbaar ge bruiksartikel Het is wel een zonderlinge liefde, die deze voor stellers voor de plattelandsbevol king toonen te hebben 1 Men zal zeggen, dat de maat regel slechts betrekkelijk korten tijd duurt, doch dat argument heeft geen waarde. Wanneer een achterlijke industrie wordt be schermd, wordt de energie van de ondernemers uitgedoofd in plaats van aangewakkerd, en een verlengingswetje kan door ieder Kamerlid gemakkelijk worden in gediend. Na de beslissing, die onlangs is gevallen, gelooven we dan ook niet, dat dit voorstel tot wet zal breekt. Maar eens in mijn leven heb ik de moeite genomen een boek te lezen. Wat de hoofd inhoud, of wie er de schrijver van was, weet ik niet meer j maar dat weet ik wel, dat een zekere Baruch Spinoza eens ge zegd heeft, 't stond in dat beek zwart op witWie berouw heeft, is een lafaard «Maar dat geloof ik niet, papa 1« «Maar dat geloot ik wel, doch terEn ik weet waar je heeo wilIk gevoel het en.maar neen.,., neenja toch.... ik moet je vanavoud eens spreken, kind !c De oude heer ging naar zyn kantoor, liep een paar keeren op en neer en zeide eindelijk in zichzelven »God, God, het kan niet andeis, het moet zoo.< Toen 't licht aangestoken was, zaten vader en dochter b\j el kander. Er werd fluisterend ge sproken en slechts nu en dan klonken de woorden: tekort kas vier duizend gnldon gespeculeerd gevangenis onteerd Wielhout geen met schande beladen naam bjj den zijne, en dergelijke meer, wat luider. Eindelijk stond de vader op en zijne band op haar Voorhoofd leggende, vroeg hij 1 «En wat is uw antwoord, kind worden verheven. Maar toch is voorzichtigheid geboden en dient men op zijn hoede te zijn. In weerwil van de pogingen, die te Genève door de voornaamste Staatslieden uit alle landen wor den gedaan om de tariefmuren te doen verdwijnen, althans niet hooger en talrijker te doen wor den, omdat dit een eerste voor waarde voor een duurzamen vrede is, blijft men hier ie lande steeds weer probeeren, de Regeering op den weg der protectie te dringen. En dit niettegenstaande de aan gevoerde argumenten het hebben moeten afleggen tegen die der vrijhandelaren. en men steeds be gint met te zeggen, dat men eigenlijk ook vrijhandelaar is, waarvan de protectionisten trou wens ook dagelijks het bewijs leveren. Men moet maar aan de grens wonen, om die te zien. Wat men door de voordeur niet kan bereiken, zal men trachten binnen te halen door de achter deur, langs den weg der bijzon dere gevallen, in de hoop, dat we toch weer tot een stelsel van meerdere protectie zouden komen Kameroverzicht. Men zal zich herinneren, dat in het begin van deze eeuw de Tweede Kamer naast het woor delijke verslag van hare werk zaamheden nog een Kort Verslag uitgaf, dat als voordeel had, dat het reeds den volgenden ochtend gedrukt verscheen en dus bevor derde, dat de leden en andere belangstellenden zeer spoedig konden nalezen, wat gezegd was. Toch voldeed dit verslag niet aan de gestelde verwachtingen, omdat het niet steeds geheel nauwkeurig was en ook was het aanta! abon- né's niet voldoende om de kosten te dekken. In de oorlogsjaren werd het om zuinigheidsredenen afgeschaft. Nu dienden 16 leden een voorstel in om weder tot de uitgave van het Kort Verslag over te gaan. Aangezien nog op alle gebied op zuinigheid wordt aan gedrongen, begrijpen wij, dat dit voorstel eenig verzet ontmoette. Na de tweede stemming werd het >Ik zal u redden, papaklonk het zacht. Eeoige oogen blikken later ken men in het ouderwetsche ledikant in die groote voorkamer, onder het tikken van de groote «taande klok, hoorcn «Heer, uw wil ge«ehiede.« Het wa« de langste dag, Van 's mergens vóór vier nren g'ond de zon aau den helderen hemel het menschdom te blakeren. Geen windje bewoog het klein ste blad, geen koeltje rimpelde den plas. De groote vacaDtie stond op het pnDt te beginnen en menig stndent was al druk aan het iopakken. Ook Wielhout, die eergisteren, trots allerlei praatjes, gepromo veerd was, maakte toebereidselen om heen te gaan en dat niet voor eenige weken, maar voor goed. Ondanks zijn vrooiyk humeur en het lnehtige hart, dat hem over zooveel kon doen heenetap pen, gevoelde hij zich op het oogenblik niet recht op zijn gemak. Wat had hij gedurende die vjjt jaren, die hjj hier had doorge bracht, menig jolig nur beleefd voorstel inet 34 tegen 31 stemmen verworpen. Het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Hooger Onderwijswet in dien zin, dat aan de bezitters van het eind-diploma van de literair economische af- deeling der H.B.S. gelegenheid zou worden gegeven om de studie voor Indoloog te volgen, werd verworpen. De tand-technici zitten niet stil en hun actie om toelating tot de uitoefening van het beroep heeft weder eenig succes gehad. De Kamer heeft zich uitgesproken voor het instellen van eene be roepsinstantie of van een examen voor hen, die door de tweede instantie waren afgewezen. Er zullen colleges van toezicht, zoogenaamde tuchtcolleges, wor den ingesteld voor de uitoefening van de geneeskunst. Men zal een college krijgen voor elk onderdeel van den medischen stand in het bijzonder en boven, deze colleges een Centraal College van beroep. Bezwaar tegen deze regeling scheen niet te bestaan. Alleen is men er in medische kringen niet zeer mede ingenomen, dat de voorzitter van al deze colleges een jurist zal moeten zijn en dus geen vakman. Een merkwaardige beslissing zal zeker op het eerste gezicht die lijken, waarbij de minister van Financiën werd gemachtigd om eene nalatenschap te verwerpen. Het betrof de beschikking van wijlen den heer Wateier waarbij aan het Rijk een half millioen werd vermaakt onder voorwaarde, dat uit de opbrengst daarvan jaarlijks een prijs moest worden uitgekeerd aan hem, die de vredes gedachte het meest had bevor derd of het meest had bijgedragen tot het afwenden van den oorlog. De Regeenng zou twee personen aan de Kamer moeten opgeven en deze zou daaruit een keuze moeten doen. Terecht vreesde men, dat deze aangelegenheid hierdoor zou komen binnen de daarvoor weinig geschikte poli tieke sfeer, waarbij vooral inter nationale vooroordeelen zich zou Daar had, nu net twee jaar geleden, Kanon als een lijk ge legen d&ar Wolf en daar Prop met zy"n hoofd op eeneD koolbak, die hier overzomerd had. Hier had die stijve jat, die afstammeling van Tetjeroen, die Gerrit Phrase, zich verslikt in een glaasje Bonekamp en zich bfjna te bersten moeteD hoesten, en onderwijl hij hem op de been «ocht ta brengen, was Van Ber gen, die toen dikwijls bfj hem kwam, met de bitterflesch op den loop gegaan. Gerrit had aan die eerste visite voor drie jaren lang zijn bekomst gehad. Hier had zoo'n nare huisjes melker gezeten, die Prop om een vodderige driehonderd gulden in opspraak won brengen. Wat had hij hem de haid vol- geschelden Natuurlijk, hfj betaalde voor Prop, wie sou ook een goed vriend in den steek willen laten Dat was wel een heele som en de ouwe schreeuwde moord en brand dat h\j zoo'n dnur zoontje had maar hij, Frits Wielhont, had er toch pret van gehad ook. Driehonderd galden had hij dien kostbaas in rijksdaalders voorgeteld en bij isdfrso rijksdaalder hem wtt as- den doen gelden. Door de ver werping van de nalatenschap is het geld geenszins voor de vredes beweging verloren, aangezien nu het bestuur van de Carnegie- stichtingen voor de schenkingen eene aanbeveling aan de Tweede Kamer zal moeten doen toekomen en indien wat wel waarschijn lijk is de Kamer weigert te beslissen, zelf de schenkingen zal doen. Daardoor is de beslissing gekomen bij een lichaam, dat hiervoor in alle opzichten geschikt mag worden geacht. Ten slotte is nog afgedaan, de begrooting van het Zuiderzee- fonds. Slechts twee punten van debat waren van beteekenis. Het eerste betrof de belangen van de arbeiders bij de Zuiderzeewerken. Aangezien deze werken worden uitgevoerd in streken metschaar- sche bevolking, moeten bijzondere maatregelen worden genomen voor de huisvesting en ontspanning. Naar de meening van verschil lende Kamerleden waren die maat regelen niet voldoende. Minister van der Vegte betoogde, dat de bepalingen, die in de bestekken voor de Zuiderzeewerken zijn voorgeschreven, veel verdergaan dan bij andere werken. Het ver schil in standpunt tusschen Z E. en zijne bestrijders was niet zoo groot, als men oppervlakkig zou denken. Eene motie van den heer Drop om nog meerdere maat regelen te nemen, werd verwor pen. De uitvoering van de Zuider- zeewet was het tweede punt, dat aanleiding gaf tot debat. Zooals men weet, wordt aan velen (in hoofdzaak visschers) die door de uitvoering van de Zuiderzeewer ken schade lijden, eerie vergoe ding gegeven. Natuurlijk is deze echter naar het oordeel van de belanghebbenden niet voldoende. Minister van der Vegte zei toen, dat hij de Centrale Commissie voor de Steunverleening nog eens over de punten van verschil zou hooren en daarna de noodige maatregelen zou nemen ten einde eene royale uitvoering van de wet te bevorderen. Allen waren hier- deren vloek en eene andere ver- wensching naar 't hoofd geslin gerd I Denk eeDs aan Honderdtwin tig verschillende vloeken en pre cies zooveel verschillende ver- wenschingen. Dat was een genot, dat met driehonderd gulden nog goedkoop betaald werd! Maar daar stond ook zjjne schrijftafel, hier was zjjne boekenkast Wat had die oude hanglamp niet dikwjjls gebrand tot vier, vyf uren in den morgen, als hij eens een paar avonden uitge weest was en verloren tjjd moest inhalen. Maar wie bemoeide zich daarmee? Niemand. Vjjf jaar lang was hij vry man geweest 1 Hjj kon opstaan als hij wilde, en opblijven als hy geen lust of tijd had te gaan slapen. En au Nu was bij dokter. Dokter Wielhout, hm, hm, deftig, machtig I Maar een dokter is een gezeten man, die zich tot deug den moet schikken. Op be paalden tijd op, op vaste uren naar de kooi 1 Niet meer nitgean als men er lust in heeft, stem mig gekleed gaan wvoiqdi) AXELSCHE COURANT 4 jf V val «jpv-f -

Axelsche Courant | 1928 | | pagina 1